1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

לקראת פתיחת תיק השקעות - חוות דעתכם בבקשה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Taltal888, ‏21/4/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. Taltal888

Taltal888 משתמש רשום

שלום לכולם,
    בן 27, קיבלתי החלטה לאחרונה לפתוח תיק השקעות ובתור התחלה להשקיע כ-30K לטווח של 5-10 שנים- כסף שאני לא אצטרך ב5 שנים הקרובות בוודאות(ואולי אכניס עוד כספים בהמשך).
    קראתי בשבועיים האחרונים המון בפורום ובבלוג ולמדתי על התחום, עדיין מרגיש לא בטוח לגבי כמה דברים ולכן אשמח לשמוע את דעתכם בנושאים.
    המטרה:
    כרגע אין לי מטרה ספציפית שאליה אני מייעד את הכספים הנ"ל אך לא מוכן שהכספים האלה ישבו בעו"ש יותר, מוכן לקחת את הסיכון בהגדלתם.
    סיבולת סיכון: גבוהה יחסית, לא צריך את הכסף הזה לשום מטרה ב5 שנים הקרובות, אני נוטה ל80% מניות ו-20% אג"ח.

התיק יפתח בבית השקעות בארץ(מחפש כמה שפחות סיבוכים) ואשקיע דרך הקרנות של בלאקרוק- הבנתי שאין המון הבדל והקרנות הנ"ל נחשבות טובות מאוד.
    איזון התיק ייעשה פעם בחצי שנה(מספיק? או שפעם בכמה חודשים?)

הרכב התיק שחשבתי עליו:
    iShares Core S&P 500 UCITS ETF
    iShares Core MSCI Europe UCITS ETF
    iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF
    ראיתי כמה סימולים שונים למדדים האלו, מה הנכונים? זה CSPX+IMEA+EIMI?
    בנוסף:
    1. אני מעוניין להכניס חלק מסוים(לא ענק) במדד של אנרגיה(בדגש על חברות שמתעסקות בנפט) לאור המצב לאחרונה, אילו מדדים רלוונטים יש? באיזה אחוז מהתיק לדעתכם?
    2. במידה וארצה להיחשף גם לישראל, נניח ת"א 125, איזו אלטרנטיבה עדיפה?
    3. לגבי האג"ח - החלק הזה הוא לגידור למקרה של תזוזות גדולות במניות, חשבתי לפזר את ה20% בין ישראל לארה"ב, האם אג"ח לטווח ארוך או קצר עדיף במקרה הזה? באיזו חלוקה? אני פחות חזק באג"ח למרות שקראתי הרבה...

באופן כללי אשמח לחוות דעת וניסיונכם לפני שאני יוצא לדרך, האם אפשר להוזיל עלויות ניהול, לצמצם או להתרחב בפיזור

כמובן שכל מה שייאמר או נאמר אינו בגדר המלצה, הצעה וכו'.
    תודה מראש
    טל

2. Taltal888

Taltal888 משתמש רשום

משום מה אין לי אופציה לערוך את ההודעה... שאלה נוספת:
    מה זה אומר "רמת מחיר אחת" או "5 רמות מחיר"? לא באמת הצלחתי להבין.
    זה בהצעות מחיר שקיבלתי מבתי ההשקעות.
    תודה רבה

3. nady

nady משתמש סולידי

ברוך הבא!
    לגבי 2 - למה להיחשף לישראל? אני חושב שזה קשה לנהל תיק עם הרבה ני״ע.
    אני חושב שאתה צריך להגדיר יותר טוב את התוכנית שלך. כמה אחוזים אתה רוצה להשקיע בכל ני״ע שציינת למעלה?
    אני חושב שאם אתה לא מרגיש בטוח עם אג״ח לא כדאי להשקיע שם

4. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

אתה מתכנן להפקיד באופן קבוע לתיק?
    יש לך כוונה לפדות את התיק בעוד 5 שנים? כי מדובר בטווח קצר יחסית למניות.
    לדעתי יותר מידי מסובך ויקר בעמלות לתיק כ"כ קטן.
    הייתי שוקל לבחור קרן אחת למניות ואחת לאג"ח\תחליף אג"ח.

5. Taltal888

Taltal888 משתמש רשום

היי, תודה רבה.
    1. לא חייב להיחשף לישראל אם זה לא משתלם לי מבחינת הוספת עוד דמי ניהול ועמלות, גם ככה במידה ואחשף אז זה יהיה באחוז קטן.
    2. אג"ח יהיה לצורך הגנה במקרה קיצוני של קריסת המניות(אג"ח שמתנהג הפוך ממניות, זה קצר או ארוך טווח? ריבית קבועה או צמוד?)

תודה

6. Taltal888

Taltal888 משתמש רשום

כנראה שלא אפדה ב5 שנים הקרובות, המטרה היא מעל 5 שנים אבל אי אפשר לדעת כרגע.
    ממה שראיתי דמי הניהול בבלאק רוק הם לא גבוהים מדי והפיזור הנ"ל הוא מספק, ז"א שאפשר "לוותר" על ישראל ופשוט להוסיף נתח אג"ח, לא?

יש קרן אחת למניות שנותנת לי פיזור טוב? ואג"ח חשבתי לפצל את ה20% לישראל וארה"ב, מה דעתך?
    תודה

7. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

אז כך בחשבון שזה עניין יותר מהותי(לדעתי האישית כמובן)מכמות והרכב הקרנות.
    5 שנים זה נשמע הרבה אבל בהשקעה במניות זה טווח קצר.
    דעתי האישית שבסכומים האלה זה סתם מסבך ועולה בעמלות קניה וצורך באיזונים שגוזלים כסף וזמן.
    לראייתי בסכומים כאלה כול קרן שמשקיעה בS&P 500 או יותר מפוזר תעשה את העבודה.
    לא ממליץ\מייעץ

8. Taltal888

Taltal888 משתמש רשום

ואם בכל זאת אני רוצה חלק סולידי שיאזן אז אג"ח זו בחירה טובה?
    אני אאזן את התיק פעם בחצי שנה, לכמה כסף כבר זה יכול להגיע העמלות קנייה? בהנחה שזה פעם בחצי שנה/שנה?
    אם ככה, אוכל לשלב בין SP500 לאג"ח וזהו.. תיק פשוט.

שאלה נוספת- קיבלתי הצעה מפסגות ויש כמה דברים שלא הבנתי:
    השתתפות באסיפה כללית - 20$
    רמת מחיר אחת מול 5 רמות מחיר - מה זה אומר? כי יש עלות שונה ביניהם.
    בורסת ניו יורק רציף- 70 ש"ח
    משלוח הודעות בגין כל פעולה בדואר - 50 ש"ח
    ריבית חובה- פריים פלוס 4%
    ריבית זכות- פריים מינוס 1.6%
    ריבית זכות שבועית- פריים מינוס 1.6%

מה הסעיפים האלו אומרים? אלו פעולות שאני אצטרך לשלם? או שזה לא רלוונטי למקרה שלי?
    תודה רבה!

9. nady

nady משתמש סולידי

אג״ח זה דבר כללי. יש בו חלקים ״סולידים״ יותר ופחות. לדוגמא, אג״ח ארוך טווח יותר נתון להשפעות משינוי בריבית. אתה מתכוון לקנות אג״ח ישיר?
    https://www.hasolidit.com/השקעה-באגרות-חוב
    מה עם פק״מ?

10. Taltal888

Taltal888 משתמש רשום

1. חשבתי על AGGU או IBTA שאלו קרנות שעוקבות אחרי אג"ח ארה"ב, האם הן מתנהגות הפוך ממניות? יכולות לתת הגנה במקרה של נפילת המניות?
    לא חשבתי על פק"מ במקרה הזה, האם פק"מ יכול לתת תשואות בדומה לאג"ח? אני לא מחפש השקעה מאוד סולידית.
    2. מה לגבי הוספת קרן אנרגיה כמו VDE, XOP, XLE ? אני לא להיחשף לנפט אך לא בחוזים אלא במניות של חברות שעוסקות בנפט.
    באיזה אחוז מהתיק הגיוני? האם עמלות הקניה ינגסו משמעותית במידה ואני משקיע CSPX+IMEA+EIMI+אחד מהאג"ח+אנרגיה?

ואם אתה יודע לענות לי על השאלות לגבי התנאים שקיבלתי מפסגות, אשמח.
    תודה רבה

11. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

כן כוונתי הייתה קרן אחת למניות ואחת לאג"ח,רק שעוד פעם בסכומים כאלה ובתשואות שאג"ח נותן בימנו לא הייתי שובר את הראש,קרן אחת או אפילו פיקדון יעשו את העבודה.
    בדיוק זה הרעיון,אבל תבדוק בעצמך כמה יעלה לך לקנות ולאזן כול חצי שנה את הקרנות שרצית לעומת להחזיק קרן אחת(אולי יש משהו קצת יותר מפוזר מסנופי במידה וזה מאוד חשוב לך)
    אני משקיע בארה"ב אז לא בטוח,רק זכור לי שבארץ יש הרבה עמלות כולל כאלה קצת נסתרות(כמו המרת מט"ח לדוגמא שהיא יכולה להיות "חינם" אבל יש מרווח שיוצא יקר).
    תבדוק גם כמה עולה להעביר ניירות ערך למקרה שלא תהיה מרוצה או ישנו לך את התנאים(כנראה גם פה יהיה היתרון למעט קרנות כי העמלה תהיה לכול נייר שאתה מחזיק).
    בנוסף ממליץ לך להריץ חיפוש בפורום היו המון שרשורים דומים לשלך.

12. Taltal888

Taltal888 משתמש רשום

איך אני מחשב את ההבדלים?
    ז"א אופציה 1 זה להשקיע בקרן מניות(נניח CSPX) 80% ועוד 20% קרן אג"ח(AGGU או IBTA) ואופציה 2 זה CSPX+IMEA+EIMI בתוספת קרן אג"ח(בחלוקת אחוזים שונה כשהמניות ישארו 80%).

פשוט לקחת סכום כסף מסוים, לחלק אותו ע"פ האחוזים שהחלטתי ואז מכל סכום להוריד את דמי הניהול שהקרן לוקחת? ולחשב גם עמלות ק/מ ע"פ סכום הקניה, עם הנחות שפעם בחצי שנה אצטרך לקנות או למכור קצת?
    לא הבנתי עד הסוף איך אני מחשב את ההבדל בין האלטרנטיבות, כי אופציה ב' נותנת לי פיזור רחב יותר(אירופה, שווקים מתפתחים).
    תודה מראש

13. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

כן,רצוי פשוט את הסכום שאתה משקיע
    כן ותעריך משהו למס רווחי הון על המכירות לאיזון.
    לדעתי הבנת את הרעיון,כמה שהסכום שאתה משקיע יהיה יותר קטן ככה ההבדל בעמלות כאחוזים מהסכום יהיה יותר גדול.
    תוסיף את ההתעסקות שכרוחה בכול אופציה ותחליט מה יותר טוב\חשוב לך
    יכול להיות שתגיע למסקנה שונה ממני שאתה כן רוצה לפזר על כול העולם וזה שווה לך את המחיר וההתעסקות הנוספת,אבל ככה אתה תבין למה וכמה.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
כמה שאלות לקראת פתיחת חשבון השקעות פינת המשקיעים ‏1/5/20
בן 25 לקראת פתיחת התיק... פינת המשקיעים ‏20/2/19
לקראת תיק השקעה ראשון פינת המשקיעים ‏ביום שלישי ב- 00:16
השקעות לקראת רילוקיישן פינת המשקיעים ‏18/5/20
שינוי תמהיל בשנים שלקראת הגעה ליעד ההשקעה פינת המשקיעים ‏6/3/20
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.