• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

להתפטר או להיות מפוטר?

מתעניין בלחסוך

משתמש רשום
דירוג
0
היי לכולם,

(אם זה לא הפורום הנכון - סליחה)

בקרוב עוזב את עבודתי לאחר כשנה של עבודה. בעתיד הלא רחוק מתכנן טיול קצר בחו"ל ולאחר מכן לימודים.

השאלה שלי - האם כדאי לי להתעקש על כך שיפטרו אותי? אני מאמין שאם אתעקש יסכימו.

שאלות מהותיות:

1. האם ניתן לחתום אבטלה גם במידה והתפטרתי ללא כל סיבה מוצדקת? (ממה שקראתי באינטרנט הבנתי שניתן לקבל דמי אבטלה אחרי שלושה חודשים, אבל חייבים להתייצב עם סיום העבודה - מה שלא אפשרי מבחינתי בגלל הטיסה לחו"ל, האם זה נכון?)

2. האם ניתן לחזור לעבודה לאחר שהתפטרתי? גם פה, התשובות שמצאתי באינטרנט מבלבלות. חושב שאחזור לעבוד פה בתוך פחות משנה.

3. האם יש יתרונות או חסרונות אחרים בלהיות מפוטר מאשר להתפטר בעצמי?

תודה רבה

היי לכולם,

(אם זה לא הפורום הנכון - סליחה)

בקרוב עוזב את עבודתי לאחר כשנה של עבודה. בעתיד הלא רחוק מתכנן טיול קצר בחו"ל ולאחר מכן לימודים.

השאלה שלי - האם כדאי לי להתעקש על כך שיפטרו אותי? אני מאמין שאם אתעקש יסכימו.

שאלות מהותיות:

1. האם ניתן לחתום אבטלה גם במידה והתפטרתי ללא כל סיבה מוצדקת? (ממה שקראתי באינטרנט הבנתי שניתן לקבל דמי אבטלה אחרי שלושה חודשים, אבל חייבים להתייצב עם סיום העבודה - מה שלא אפשרי מבחינתי בגלל הטיסה לחו"ל, האם זה נכון?)

2. האם ניתן לחזור לעבודה לאחר שהתפטרתי? גם פה, התשובות שמצאתי באינטרנט מבלבלות. חושב שאחזור לעבוד פה בתוך פחות משנה.

3. האם יש יתרונות או חסרונות אחרים בלהיות מפוטר מאשר להתפטר בעצמי?

תודה רבה

אם אתה חתום על סעיף 14א שאומר שהמעסיק מפריש לך 8.33% פיצויים זה לא משנה אם אתה מתפטר או מפוטר. אם המעסיק לא מפריש לך שכר מלא על כל שנה, אז אולי קצט עדיף להיות מפוטר, כי הוא משלים לך ממה שהפריש עד גובה משכורת אחת וזה כסף ביד, פטור עד לתקרה של כ12א
https://www.kolzchut.org.il/he/פטור_ממס_הכנסה_על_פיצויי_פיטורים

אם אתה חתום על סעיף 14א שאומר שהמעסיק מפריש לך 8.33% פיצויים זה לא משנה אם אתה מתפטר או מפוטר. אם המעסיק לא מפריש לך שכר מלא על כל שנה, אז אולי קצט עדיף להיות מפוטר, כי הוא משלים לך ממה שהפריש עד גובה משכורת אחת וזה כסף ביד, פטור עד לתקרה של כ12א
https://www.kolzchut.org.il/he/פטור_ממס_הכנסה_על_פיצויי_פיטורים

היי,
תודה רבה על התשובה!
אבל אני לא בטוח שהבנתי, אני מניח שאני חתום על סעיף 14 כי קראתי שמשנת 2008 הוא חל על כל כספי פיצויים ואני עובד רק מ2018 (לא בטוח במה שאני אומר)

יש לי דרך לבדוק את זה?

היי,
תודה רבה על התשובה!
אבל אני לא בטוח שהבנתי, אני מניח שאני חתום על סעיף 14 כי קראתי שמשנת 2008 הוא חל על כל כספי פיצויים ואני עובד רק מ2018 (לא בטוח במה שאני אומר)

יש לי דרך לבדוק את זה?
להסתכל בחוזה, או לפתוח את התלוש ולראות אם הפיצויים שלך הם 8 ושליש מהמשכורת הקובעת שלך. סעיף 14 לא חל על כולם מ2008. אז זה היה 5%, כמדומני היום זה 6.5% החובת הפרשה.

כדאי שיפטרו אותך. אבל זה לא רלוונטי כי תצטרך להתייצב אחת לשבוע בלשכת האבטלה.
אם אתה גם ככה נוסע לחו"ל, לא תקבל דמי אבטלה על כל התקופה הזאת.
שווה לבדוק עד מתי אתה יכול להגיש תביעה לדמי אבטלה (אולי תיסע לחו"ל וכשתחזור תתבע).

אתה יכול לעשות מה שאתה רוצה. מה הכוונה אם אפשר לחזור לעבוד?

מה שדובר קודם מדובר על פיצוויי פיטורין שהמעסיק משלם, שנכללים בקרן הפנסיה שלך ויש לך אפשרות למשוך עד התקרה ללא מס, או להזרים לקרן הפנסיה בעת סיום העבודה. אין קשר לדמי אבטלה שביטוח לאומי משלם.

משהו בסיסי מאד שלא הבנתי ואשמח אם מישהו יסביר לי
אם המעסיק מפריש גם ככה את רכיב הפיצויים לפנסיה מה אכפת לו לפטר אדם מבחינת הכסף הזה? או שזה באמת לא אמור לשנות לו? יש מצב שהמעסיק מקבל את הכסף הזה חזרה? אני פשוט שומע סיפורים על תביעות סביב הנושא הזה של פיצויי פיטורין וזה לא לגמרי ברור לי

הכי טוב זה להיות בסטאטוס של 'התפוטרתי', ז"א ליצור איזו פעולה בהסכמה שאתם לא מתאימים וזה 'כאילו' התפטרת' אבל גם בכיאלו 'פוטרת' ואז אתה נשאר עם הגאווה וגם תקבל ביטוח לאומי + פידיון פיצויים ללא תשלום מס.
בקשר לטיול לחו"ל - תשכך מזה לא תקבל גרוש מביטוח לאומי אם תשהה בחו"ל כי תצטרך לחתום כל שבוע בלישכה.

אם הוא מפריש לך 6% פיצויים (כמתחייב על פי החוק, כאשר אתה לא חתום על סעיף 14), ואתה מפוטר, אז הוא מחוייב לשלם לך עוד 2.33% במזומן, לפי המשכורת האחרונה על כל תקופת עבודתך, יחד עם המשכורת האחרונה ושאר הדברים. אם אתה מתפטר ולא זכאי לפיצויי פיטורין- הוא לא חייב לשלם לך השלמה. אבל להבנתי זה נדיר.

אם אדם פוטר אבל המעסיק שלו עדיין משלם לו משכורת עד סוף החודש (כמה שבועות) האם יש טעם לבצע רישום ראשוני בלשכת התעסוקה או שצריך לחכות ליום האחרון ?

להסתכל בחוזה, או לפתוח את התלוש ולראות אם הפיצויים שלך הם 8 ושליש מהמשכורת הקובעת שלך. סעיף 14 לא חל על כולם מ2008. אז זה היה 5%, כמדומני היום זה 6.5% החובת הפרשה.

6% זו חובת ההפרשה לרכיב פיצויים זה חל גם על סעיף 14.
מעסיקים עם הסכמים קיבוציים וכו בפועל לרוב מפקידים 8.33 אך אין חובה בסעיף 14 להפקיד בשיעור הזה.

אבל כשמפטרים צריך להשלים ל-8.33% ככל הידוע לי.
אם אדם פוטר אבל המעסיק שלו עדיין משלם לו משכורת עד סוף החודש (כמה שבועות) האם יש טעם לבצע רישום ראשוני בלשכת התעסוקה או שצריך לחכות ליום האחרון ?
מה תאריך הפיטורין שרשום במכתב? אם אתה עדיין עובד, סימן שאתה בתקופת "ההודעה המוקדמת"

מעסיקים עם הסכמים קיבוציים וכו בפועל לרוב מפקידים 8.33 אך אין חובה בסעיף 14 להפקיד בשיעור הזה.
אבל כשמפטרים צריך להשלים ל-8.33% ככל הידוע לי.
[סליחה אם גונב שרשור]
מה עניין רכיב ה"פיצויים" במשכורת?
זה חלק מהכסף שמופרש לגמל אבל הוא בניגוד לשאר כן נזיל?

נזיל:
בסיום העבודה
אם אתה מפוטר, או שהמעסיק לא דורש מקרן הפנסיה שתייעד את הסכום לקצבה.
(המעסיק היחיד שידוע לי שעושה את זה זו המדינה - אם היא מעודדת את כולם לייעד את הפיצויים לפנסיה על ידי הטבות מס, היא גם מכריחה את מי שהיא מסוגלת, שזה העובדים המתפטרים שלה).

פטור ממס:
עד פעם וחצי המשכורת הממוצעת לכל שנת עבודה ולא יותר מ 12380 ש"ח (לכל שנת עבודה)
אפשר גם לבצע פריסה עתידית אם יש לך סכום שחורג
נזיל:
בסיום העבודה
אם עבדתי אצלך 3 שנים. משכורת חודשית 10K.
בסוף ה-3 שנים אוכל למשוך
3*12380 ?
א. האם זה המקסימום או שאוכל למשוך עוד רק לשלם עליהם מס?
ב. מה הועילו חכמים? למה עשו את זה נזיל ,בניגוד למשל לגמל ב-2008 שהפכו לקצבתי?
ג. למה קוראים לזה פיצויים?
ד. אם לא אגע בזה זה עדיין ישב בקופ"ג/קרן פנסיה רק ב"צבע אחר"? יש מגבלת זמן למשיכה בתום העבודה?

אם עבדתי אצלך 3 שנים. משכורת חודשית 10K.
בסוף ה-3 שנים אוכל למשוך
3*12380 ?
א. האם זה המקסימום או שאוכל למשוך עוד רק לשלם עליהם מס?
ב. מה הועילו חכמים? למה עשו את זה נזיל ,בניגוד למשל לגמל ב-2008 שהפכו לקצבתי?
ג. למה קוראים לזה פיצויים?
ד. אם לא אגע בזה זה עדיין ישב בקופ"ג/קרן פנסיה רק ב"צבע אחר"? יש מגבלת זמן למשיכה בתום העבודה?
א. אם עבדת בשכר 10K, המקסימום שלך הוא 30K. חוץ מזה, אתה יכול למשוך רק את מה שנמצא ברכיב הפיצויים. לא יותר מזה. אם צברת יותר (כי המסלול שבו היית עשה תשואה טובה, או כי בחברה שלך משלמים מענק פרישה נדיב), תשלם מס על השאר, אבל אפשר לפרוס את זה.
ב. כי זה מחליף את פיצויי הפיטורים שהיית צריך לקבל. כדי לעודד אותך להשאיר את זה לפנסיה, יש הטבות מס שתקבל בפנסיה אם תשאיר את זה.
ג. פעם היה רק "פיצויי פיטורים". אחרי זה, כדי להימנע ממצב שעובד עובד במשך הרבה זמן, ואם נפטר אותו נצטרך לשלם לו הרבה פיצויים בבת אחת, אפשרו למעסיקים לפתוח קופה שבה יחסכו באופן שוטף את התשלום שיצטרכו לשלם לעובד כשיפטרו אותו. מכאן לכאן באה פנסיה חובה והכריחה אותם לעשות את זה על רוב הסכום. עכשיו, גם במקרה של התפטרות, בגלל שכבר חסכו את זה, ובנוסף המעסיקים לא יכולים לקבל את זה חזרה אם העובד בוחר לשמור את זה לפנסיה, אז רוב המעסיקים מאפשר לעובדים גם למשוך את זה מיידית. עדיין המקור לחיסכון הוא תחליף לפיצויי הפיטורים.
ד. אתה צריך להודיע בסמוך לסיום העבודה למס הכנסה (ולהעביר את האישורים לקופת הגמל\פנסיה) באיזה צבע אתה רוצה לצבוע את זה. אתה יכול לחזור בך, אבל אני לא מכיר מספיק את הכללים של זה. האפשרויות הבסיסיות הם: 1. לייעד את זה לפנסיה. 2. להשאיר את זה לפעם הבאה שתוכל למשוך פיצויי פיטורים (שאז תמשוך או תשאיר שוב לפעם הבאה) 3. למשוך עכשיו.

כתבתי את מה שאני יודע, מקווה שאני לא מקשקש.

כדי לעודד אותך להשאיר את זה לפנסיה, יש הטבות מס שתקבל בפנסיה אם תשאיר את זה.
איזו הטבה? שניהם פטורים ממס רווח הון לא?
ד. אתה צריך להודיע בסמוך לסיום העבודה למס הכנסה (ולהעביר את האישורים לקופת הגמל\פנסיה) באיזה צבע אתה רוצה לצבוע את זה. אתה יכול לחזור בך, אבל אני לא מכיר מספיק את הכללים של זה. האפשרויות הבסיסיות הם: 1. לייעד את זה לפנסיה. 2. להשאיר את זה לפעם הבאה שתוכל למשוך פיצויי פיטורים (שאז תמשוך או תשאיר שוב לפעם הבאה) 3. למשוך עכשיו.
ואו, לא ידעתי את זה.
אז בעצם נותנים לעובד את האפשרות להיפטר מהריבית דריבית של הפיצויי פיטורים ולקחת את זה בשביל שקרכלשהו ?

איזו הטבה? שניהם פטורים ממס רווח הון לא?
זה לא שיש פטור ממס רווח הון. פשוט יש מיסוי שונה.
בהנחה ולא תפדה פיצויים, תקבל פטור על כ-5,682 השקלים הראשונים של הקצבה, והיתרה תמוסה לפי מדרגות המס כמו שהמשכורת שלך היום.

אז בעצם נותנים לעובד את האפשרות להיפטר מהריבית דריבית של הפיצויי פיטורים ולקחת את זה בשביל שקרכלשהו ?
הוא יכול לעשות עם זה גם ריבית דריבית בחוץ. יש כאן דיונים שלמים שלמי שצופה שהקצבה שלו תהיה במדרגה של 35% ומעלה זה אפילו עדיף.

נותנים את זה כפיצויי פיטורים לכל עובד שפוטר.
למדינה פחות אכפת ממי שיעשה עם זה ריבית דריבית בחוץ, יותר אכפת ממי שילך ויקנה בזה רכב חדש או טיול לחו"ל, ואחרי זה הפנסיה שלו תהיה קטנה יותר והוא יפול על ביטוח לאומי.
אבל בגלל שההחלטה אם לפטר או להתפטר היא בין המעסיק לעובד, היא מאפשרת גם לעובדים שהתפטרו למשוך, אם המעסיק לא מתנגד.
במקביל היא נותנת הטבת מס למי שישאיר את הכסף, וכשהיא המעסיק, היא לא מאפשרת את המשיכה הזו.
להזכירך, המדינה גם נותנת לכל עובד למשוך מיידית את כל הסכום הצבור לו בפנסיה, בשביל שקר כלשהו תמורת מס של 35% (או שולי). באופן מפתיע, יש די והותר אנשים שעושים את זה. זה מתוך נקודת מוצא שאנחנו לא "מלאימים" את הכסף עד שתגיע לפנסיה, אנחנו רק "דוחפים" אותך לשמור עליו.

אם המעסיק לא מתנגד.
לא הבנתי. התפטרתי, הפרשת לי פיצויים X שנים. נפרדנו כחברים. האם יש לך זכות לא לתת לי את הפיצויים?
, וכשהיא המעסיק, היא לא מאפשרת את המשיכה הזו.
???

ואם המדינה התערבה לי כבר בגמל כמו ב2008 והפכה אותו לקצבה למה את הפיצויים עדיין השאירו ככה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S להתפטר? או להיות מפוטר? התפתחות אישית 30
C להתפטר או לא? יומני מסע אישיים 38
M דרך חוקית להתפטר ולקבל פיצויים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
פ מנכ”ל וולס פרגו אולץ להתפטר.. מתי בישראל? אוף טופיק 4
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 18
E להמשיך לדוקטורט בפיזיקה או להסתפק בתואר שני? התפתחות אישית 5
J פריסייל אמיתי או פקטיבי נדל"ן 4
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כרטיסי מועדון: הונאה או שמשתלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 5
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
S IBKR או מיטב טרייד? שוק ההון 8
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
littleSeal פתיחת מיזם או עסק התפתחות אישית 3
ח הלוואה ארוכה עם החזר נמוך או קצרה בהחזר גבוה צרכנות פיננסית 2
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
מ Interactive brokers העולמית או ישראל שוק ההון 7
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
E הלוואת ״חרבות ברזל״ או פתיחת חסכונות - צורך בכסף זמין צרכנות פיננסית 1
P מתלבט אם להשאיר בבנק או להעביר לאינטראקטיב שוק ההון 43
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10
צ אקזיטון כן או לא? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
N קרן אירית או אמריקאית שוק ההון 5
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
ש מה לעשות בגירושין למכור או לקנות בית נדל"ן 11
A הפסדים ברי קיזוז - חיובי או שלילי? מיסים 1
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
E פנסיה או רק פוליסת אובדן כושר עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10

נושאים דומים

Back
למעלה