• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

להתפטר או להיות מפוטר?

[כיוונתי לקטע שהמחוקק יוצר עיוות שיכול לגרום לאנשים כושלים להישאר במערכת ולו רק בגלל הפיצויים...]
כמו שלא מפטרים עובדי מדינה? :)

על איזה עוות אתה מדבר?
מה נראה שלא אפטר עובד גרוע? ועוד איך אפטר ויפה שעה אחת קודם (ותק=כסף)
ואם אתה מדבר על עובד שיגרום לי נזק כלכלי (או שמתבטא בכסף) אז אשלול את כל הסכומים הללו ממשכורתו האחרונה (או מהפיצויים שלו) בלי שום בעיה

המצב הנ"ל יצר עיוות הרי לא ?
כי אז בשביל לקבל את המשכורת אחת כל שנה אני פשוט אהייה עובד חרא עד שהוא יפטר אותי.
אף אחד לא יתפטר ופשוט יישב רגל על רגל...
אני הכרתי מקרה הפוך, בו המעסיק לא הפריש לפיצויים, ואז התעלל בעובדים כדי שיתפטרו לפני שהוא יסגור את העסק ויאלץ לפטר אותם.

אמרתי לעובד שלדעתי התפטרות כזאת היא כמו פיטורים, אבל הוא היה כל כך תשוש מכל העניין עם המעסיק, שלא הסכים לנקוט שום צעדים משפטיים, ואפילו לא לריב עם המעסיק כדי לשכנע אותו לשלם לו על פי החוק. לדעתי אפילו פנסיה הוא לא הפריש לו, או לפחות לא את כל הסכום.

ני הכרתי מקרה הפוך, בו המעסיק לא הפריש לפיצויים, ואז התעלל בעובדים כדי שיתפטרו לפני שהוא יסגור את העסק ויאלץ לפטר אותם.
:(
לדעתי זה נפוץ מאד עדיין. רוב העובדים פשוט ינסו לשכוח כמה שיותר מהר את הסיוט ולעבור הלאה. יצא לי לפגוש בזה כמה פעמים ורק פעם אחת העובדים התאגדו להילחם על הזכויות שלהם וזכו לאחר כמה שנים. נדמה לי שבעולם המסעדנות זה די נפוץ גם, לא?

לא ממש, בהינתן התנאים שציינתי למעלה
אני בכוונה מתעלם מה"ייעוד לקיצבה" כי יכולה להיות חרטה ואז זה בחזרה על השולחן
מסעיף 14 אני מתעלם בכלל, לא רלוונטי לדיון כי הוא מקבע זכות כלשהי שבה גם המעסיק וגם העובד מסכימים מראש
גם אם זה לא סעיף 14 או סתם הטבה חוזית בנושא, אני מתעלם
לצרכי דיון כמובן, לא בחיים האמיתיים :)
עובד עם טיפת שכל בקודקודו, לא יתחרט, וישמור את הכסף לפנסיה, כך שאתה לא תראה ממנו שקל.
סעיף 14 נכנס בדלת האחורית של צו הרחבה לפנסיה. כדי לסגור לו את הדלת הזו, אתה צריך להגדיר את ההסדר שלך כהסדר מיטיב.
גם אם אין סעיף 14, ברירת המחדל לפי סעיף 26 א 1 היא שלא תוכל למשוך את הכסף בחזרה (הניסוח של הסעיף מאוד מסורבל, אם אתה צריך עזרה אפרט, אבל בגדול - כדי למשוך כסף שהופרש לפיצויים ויועד לקצבה אתה צריך לקבוע בהסכם מפורש (קיבוצי או אחר) שהוא ניתן להחזרה).

עובד עם טיפת שכל בקודקודו
תחשוב על העובד הלא מודע הממוצע ותחשוב שיש כ 50% מתחתיו

אתה חושב שזה לא פשוט למנוע זכויות מעובדים בין אם הם יודעים מה מגיע להם או מה לא?
זה הכי פשוט לגנוב מהעובד, כמעט באותה רמה שאפשר לגנוב מהמעסיק

בנוסף, ישמ עסיקים שבעצמם לא יודעים שהם עבריינים בפועל כאשר הם חושבים שהם מלאכים בתיאוריה

תחשוב על העובד הלא מודע הממוצע ותחשוב שיש כ 50% מתחתיו
לא אם אתה תנסה לפתוח בהליך בבית הדין לעבודה.
במקרה כזה, גם אם הוא לא ישכור עו"ד, הוא ינסה להתייעץ עם מכרים וחברים לקראת ההליך הזה. סיכוי לא רע שהוא יגיע למישהו שיאמר לו - אל תריב עם המעסיק, פשוט תשמור את זה לפנסיה והמעסיק לא יוכל לגעת בזה.

הדבר היחיד שיש לך סיכוי זה לומר לו "התפטרת, יופי, תחתום לי שאני יכול לקבל חזרה את הפיצויים".

זה הכי פשוט לגנוב מהעובד, כמעט באותה רמה שאפשר לגנוב מהמעסיק
זה מזעזע. מאשתי באמת גנבו (אמנם בטעות, אבל אני עדיין מזועזע שזה עבד).
יום אחד, המעסיק (מדינת ישראל!) החליט שהוא הפריש יותר מדי לפנסיה של אשתי בשנים 2011-2013.
הוא לחץ על כפתור בתוכנה, והתוצאה היתה שהוא הצליח באיחור של 5 שנים, למשוך הפרשות שהוא כבר הפקיד באופן שוטף 5 שנים קודם (ההפקדות נטו לחודש שבו זה קרה היו שליליות). כמובן שבגלל שזה היה בטעות, הוא שמר לעצמו רק את חלק המעסיק, ואת חלק העובד ראינו במו עינינו בתלוש שהיה גדול מהרגיל.
עדיין לקח לו שנה לתקן את זה, כולל גיוס (ומכרז) של רו"ח שמתמחה בפנסיה, כי הטעות לא היתה רק אצל אשתי.

החלק שזעזע אותי זה לא המעסיק. זה העובדה שקרן הפנסיה קיבלה מהמעסיק דיווח מהסוג "לעובדת X, אנחנו מבקשים חזרה כסף שהכנסנו לחשבון הפנסיה שלו לפני שנים", והיא פשוט נתנה למעסיק את הכסף, בלי לשאול שאלות.

כיום למעסיק קשה מאוד למנוע ממך למשוך את הפיצויים (גם במקרה של התפטרות)
עד שחלפו 4 חודשים מסיום העבודה, עליו להציג פסק דין מבית משפט שמונע מהעובד למשוך את הכספים. או להחתים את העובד על הסכם (בסיום עבודה) שהוא מאשר למעסיק לקבל חזרה את הפיצויים

קריאה נוספת:
https://pensuni.com/?p=4983

@נדב - עיינתי בחוק.
צריך להפריד פה בין הצלעות במשולש עובד-מעסיק-קרן פנסיה.

מבחינת יחסי עובד-מעסיק, לעובד שלא זכאי לפיצויי פיטורין, אין זכות למשוך את הפנסיה לפני גיל פרישה (או ארוע מזכה אחר) בלי הסכמה של המעסיק. את זה החוק לא שינה.
מה שהחוק שינה, זה את יחסי מעסיק - קרן פנסיה, שקובע שאם קרן הפנסיה נותנת את הסכום לעובד למרות שאין לו זכות, המעסיק לא יוכל לתבוע אותה על זה אם הוא לא נקט באמצעים הנדרשים תוך 4 חודשים.
זה עדיין מאפשר למעסיק לתבוע את העובד ישירות (כמובן שזה הרבה יותר קשה).

תוצר לוואי של השינוי ביחסי מעסיק-קרן פנסיה, זה שעכשיו ביחסי עובד-קרן פנסיה, קרנות הפנסיה לא חוששות שהמעסיק יתבע אותם, ולכן הן משחררות בקלות ברגע שעברו 4 חודשים (החוק לא מתיר לעובד למשוך אותם במקרה שהוא לא זכאי לפיצויי פיטורין, אלא רק אומר שקרן הפנסיה לא אחראית על זה).

מתוך הפוסט שלך בבלוג, נראה שאתה מבין את החוק אחרת, אשמח לשמוע את הצד שלך, כולל התייחסות לתביעה של המעסיק כלפי העובד שמשך בלי אירוע מזכה.

לא אם אתה תנסה לפתוח בהליך בבית הדין לעבודה.
במקרה כזה, גם אם הוא לא ישכור עו"ד, הוא ינסה להתייעץ עם מכרים וחברים לקראת ההליך הזה. סיכוי לא רע שהוא יגיע למישהו שיאמר לו - אל תריב עם המעסיק, פשוט תשמור את זה לפנסיה והמעסיק לא יוכל לגעת בזה.

הדבר היחיד שיש לך סיכוי זה לומר לו "התפטרת, יופי, תחתום לי שאני יכול לקבל חזרה את הפיצויים".
במקרה הממוצע אתה כמובן צודק
נתקלתי בכל המשתתפים של המשחק, רגולטורים, עובדים, מעסיקים, עורכי דין, שופטים, מגשרים, עובדי עמותות עזרה לעובד
רק הרגולטור המפקח יודע בוודאות מה החוקים המעודכנים לכל ענף וענף, עובד ועובד
יש כל כך הרבה צווים ותוספות והשלמות וחוזרים וקישקושים
עדיף לא להשתתף במשחק, חסכון עצום בכל המשאבים

זה עוד כלום, פה באמת העבירו כספים
מה לגביי לנכות את הסכום של העובד ולא להעביר אותו לאף מקום במשך שנים?
יש לי מכרים בגילאי ה 20 המאוחרות שזה פשוט קורה להם סיסטמטי בעסקים קטנים של 5-30 עובדים

מה לגביי לנכות את הסכום של העובד ולא להעביר אותו לאף מקום במשך שנים?
עובד שניכו לו ולא העבירו, לפחות אם יש לו מודעות, יכול לעקוב ולהתריע.
אבל עובד שעקב במשך כל השנים, ופתאום המעסיק היה חודש אחד בקשיים תזרימיים וראה בפנסיה שלו מקור חדש להלוואה?

לפחות אם יש לו מודעות
אני מציין בפנייך שרק הממוצע יודעים מה זה בכלל פנסיה
אני מדבר על זה שיש עובדים לא מודעים מתחת לממוצע הזה
הם קיימים בכל עבר, הם אלה שלא קוראים פה
הם אילו שלא מעניין אותם details , הם סומכים על מה שהסמכות (בוס) אומרת להם
הם לוקחים את התשלום שלהם ולא מסתכלים אחורה לרגע
הם קיימים, ויש המון מהם
אבל עובד שעקב במשך כל השנים, ופתאום המעסיק היה חודש אחד בקשיים תזרימיים וראה בפנסיה שלו מקור חדש להלוואה?
דווקא את זה הרגולציה מנסה לכסות ע"י זה שהיא העבירה את האחרויות לקופת הפנסיה להודיע על קטיעה\הפסקה בהפקדות
לכן אם לא נפתחה קופה מלכתחילה, אין מי שיפקח על רציפות התשלומים, באסה :|

שהיא העבירה את האחרויות לקופת הפנסיה להודיע על קטיעה\הפסקה בהפקדות
לא קיבלנו שום הודעה מיוחדת (כמובן, ראינו בתלוש ובדוח השנתי).
מבחינתם לא היתה פה קטיעה בהפקדות, היתה הפקדה שלילית, והיא דווחה ובוצעה כראוי על ידי המעסיק.

לא קיבלנו שום הודעה מיוחדת (כמובן, ראינו בתלוש ובדוח השנתי).
מבחינתם לא היתה פה קטיעה בהפקדות, היתה הפקדה שלילית, והיא דווחה ובוצעה כראוי על ידי המעסיק.
במקרה שלך לא, כי עצם הדיווח (שלילי) מנעה את הקטיעה
דיברתי על מקרה שבו מפסיקים להפקיד וממשיכים להפריש, הקופה מודיעה תוך 3 חודשים אאל"ט הן למעסיק והן לעובד (לאחר זמן רב יותר)
משמע, היום יותר קל להשאר מעודכן אם הקופה כבר פעילה והפקדות\דיווחים הופסקו

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S להתפטר? או להיות מפוטר? התפתחות אישית 30
C להתפטר או לא? יומני מסע אישיים 38
M דרך חוקית להתפטר ולקבל פיצויים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
פ מנכ”ל וולס פרגו אולץ להתפטר.. מתי בישראל? אוף טופיק 4
M פחת על דירה כהוצאה מוכרת לעצמאי שעובד מהבית - רעיון טוב או לא? מיסים 6
H מכירת מניות או הלוואה צרכנות פיננסית 7
S אדריכל או מעצב פנים - עבור דירת קבלן אוף טופיק 13
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
M מטבע Base בחשבון IB - שקל או דולר? שוק ההון 3
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 20
E להמשיך לדוקטורט בפיזיקה או להסתפק בתואר שני? התפתחות אישית 5
J פריסייל אמיתי או פקטיבי נדל"ן 4
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כרטיסי מועדון: הונאה או שמשתלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 5
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
S IBKR או מיטב טרייד? שוק ההון 8
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
littleSeal פתיחת מיזם או עסק התפתחות אישית 3
ח הלוואה ארוכה עם החזר נמוך או קצרה בהחזר גבוה צרכנות פיננסית 2
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
מ Interactive brokers העולמית או ישראל שוק ההון 7
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
E הלוואת ״חרבות ברזל״ או פתיחת חסכונות - צורך בכסף זמין צרכנות פיננסית 1
P מתלבט אם להשאיר בבנק או להעביר לאינטראקטיב שוק ההון 43
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10
צ אקזיטון כן או לא? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
N קרן אירית או אמריקאית שוק ההון 5
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10

נושאים דומים

Back
למעלה