• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כשהילד מבקש להתחיל להשקיע בעצמו..

יש להם תעסוקות מעניינות יותר כילדים וחבל לגזול אותן מהם...
על בסיס מה אתה מחליט שהילד לא יתחיל להתעניין בנושאים אחרים של השקעות יותר מאשר "לשחק כדורגל עם חברים" או "בוא ננסה לעשן סיגריות"?

על בסיס מה אתה מחליט שהילד לא יתחיל להתעניין בנושאים אחרים של השקעות יותר מאשר "לשחק כדורגל עם חברים" או "בוא ננסה לעשן סיגריות"?

אני כתבתי "בוא נעשן סיגריות"??!! אם זה הבילוי לילד בן 12, אז אני מסכים שעדיף ניתוח מאזני חברות ... :)

בכל אופן, השקעה בניירות ערך ספציפים (לא מדדים) בבורסה דורשת, בין השאר, שני אלמנטים:
1. בגרות נפשית וראיה כוללת , כדי לעמוד בתהפוכות שוק ההון.
2. יכולת ניתוח דוחות חברות מבחינה חשבונאית ועיסקית והבנה של תהליכים כלכלים ועסקיים גלובלים ומקומיים.

נראה לך שזה מתאים לילד בן 12? ושים לב שאני מדבר על השקעה בניירות וחברות ספציפיות, לא על השקעה במדדים שזה דבר יותר קל והוא כבר עושה את זה.

כיוון מעניין נוסף, לדעתי, הוא לאפשר לילד, באם ירצה, להיות 'שותף' בכל ההשקעות שלך. כלומר, נניח שיש לך נכס שמניב הכנסה קבועה, תיק מדדים, תיק דיבידנדים, חשבונות בהלוואות עמית לעמית, קרן כספית וכיו"ב, אפשר להציע לילד להשקיע בכולם, או בחלקם, ע"פ החלק היחסי שיש לו וע"פ איך שיראה לנכון ואגב כך להסביר לו על הכל ולחשוף אותו להכל ולעורר עניין והשכלה.
מה שכן, לא צריך להיות פושרים יותר מידי, אם הוא לא הכי בעניין זה בסדר גמור. בגיל 12, אם הנושאים הנ"ל לא מעניינים אותו כלל זה לגיטימי לחלוטין בעיני.
עכשו רק צריך לחשוב איך מפזרים 668 ש"ח בין כל האפיקים :)

עכשו רק צריך לחשוב איך מפזרים 668 ש"ח בין כל האפיקים :)
יש מה שנקרא ״הבנק של אבא״
נותנים לבנק הזה כסף (הקטן), אבא מוסיף את זה לתיק שלו, יוצרים תיק וירטואלי שמכיל רק ההשקעות של הילד.

מעניין. חינוך לחיסכון זה טוב. אני רק שואל את עצמי אם תקציב מההורים וריבית נדיבה לא מסלילים את הילד לעבודה כשכיר ולתיק השקעות על טהרת האג"ח. ;)
איך קבלת תקציב בגיל חמש מס לילה להיות שכיר? הוא לא עבד בשביל הכסף? אם כבר אז ליהפך, זה נותן את התחושה שכסף עובד ועובד בלי שאתה נוקף אצבע עבורו. בכל בקרה מדובר על סכומים קטנים בגיל צעיר. אני לא רוצה שילד בן חמש יחשוב על איך להרוויח כסף. זה יבוא בגיל מאוחר יותר. מה שהתקציב עושה זה שאין יותר ״אבא תקנה לי״ או ״אני רוצה את זה״. מעבר למה שחובתנו לקנות כהורים , כמו ציוד לבית ספר, מתנה בחג או ביום הולדת, או תשלום לחוג, כל השאר זה עליו. רוצה את קלפי בפוקימון האלו? אני לא קונה אותם. אתה יכול לקנות מהכסף שלך. רוצה את הפלימוביל הזה? אתה לא יכול. בזבזת כבר על קלפי בפוקימון. תחסוך מחדש ואולי תוכל לקנות עוד חודשיים. ככה הם לומדים סדרי עדיפויות, חסכנות, התאפקות, קצת את ערכו של הכסף (צעצוע זול נשבר מהר וסתם היה בזבוז כסף, ומכיוון שזה היה כסף שלהם אז אכפת להם). זה גם מונע ויכוחים ושכנועים. אם הילד רוצה משהו מיותר אני יכול להציע את חוות דעתי, אבל זה כסף שלו. אין מינוס. אין אשראי. והניסיון שלנו בשנתיים האחרונות מראה שהילדים בהחלט לומדים לחסוך יותר ולקנות פחות. הם גם מנסים להרוויח כסף בדרכים שונות כדי להגדיל את החיסכון.
בקיצור, לשיטה זו אין שום קשר להסללה לעבודה כשכיר. ליהפך גמור.

@אורי, אין לי דעה מגובשת בנושא, רק הרהורים, אבל אותי גידלו אחרת. אני עזרתי בכלכלת המשפחה בלי לקבל על זה כסף. יש לזה יתרונות וחסרונות. היתרון הוא שהילד רואה את עצמו כשותף וכבעלים של העסק. כעבור שנים, אומנם עבדתי כשכיר אבל הייתי ראש גדול יותר מרוב הקולגות (ולמזלי זה השתלם), ואולי זה בהשפעת ההרגל מהבית. בכל אופן זכור לי מילדותי שראיתי ילדים מתמקחים עם ההורים על דמי כיס. זה מעורר בי אסוציאציה לשכיר שמתווכח עם הבוס על העלאה. שוב, אין לי דעה מגובשת בנושא, רק הרהורים.

אני כתבתי "בוא נעשן סיגריות"??!! אם זה הבילוי לילד בן 12, אז אני מסכים שעדיף ניתוח מאזני חברות ... :)
לא - אבל זה בהחלט בילוי של כמה ילדים בני 12 ואני לא יודע כלום על הילד במדובר חוץ מאת גילו.

1. בגרות נפשית וראיה כוללת , כדי לעמוד בתהפוכות שוק ההון.
לא בהכרח - יכול להיות שהתעסקות בזה בגיל צעיר תפתח את הכישורים הללו או שתגרום לילד להחליט שזה לא בשבילו אחרי שהוא בהפסיד 100 ש"ח במקום אחרי שהוא הפסיד 100,000 שח בגיל בוגר יותר.

2. יכולת ניתוח דוחות חברות מבחינה חשבונאית ועיסקית והבנה של תהליכים כלכלים ועסקיים גלובלים ומקומיים.
מי אמר שחייבים לעשות את זה?
אני יודע שאני לא טענתי שזו חובה ולא עשיתי זאת בעצמי.
זה אולי יכול לעזור אבל אפשר לבחור חברות דיבידנד יציבות גם בלי ניתוח דו"חות כספיים.

אני מדבר על השקעה בניירות וחברות ספציפיות
גם אני.

יש מה שנקרא ״הבנק של אבא״
נותנים לבנק הזה כסף (הקטן), אבא מוסיף את זה לתיק שלו, יוצרים תיק וירטואלי שמכיל רק ההשקעות של הילד.
+1

לא - אבל זה בהחלט בילוי של כמה ילדים בני 12 ואני לא יודע כלום על הילד במדובר חוץ מאת גילו.

אני מניח שיש גם קטינים בני 12 שעובדים כבלדרי סמים ושודדים קיוסקים, האם זה רלבנטי? אני מדבר על בילוי נורמלי של בני 12 .

לא בהכרח - יכול להיות שהתעסקות בזה בגיל צעיר תפתח את הכישורים הללו או שתגרום לילד להחליט שזה לא בשבילו אחרי שהוא בהפסיד 100 ש"ח במקום אחרי שהוא הפסיד 100,000 שח בגיל בוגר יותר.

ואם נניח שבגיל 12 הוא יחליט שזה לא בשבילו לאחר שהפסיד 100 שקל, האם זו החלטה נכונה? האם מסחר בשוק ההון, יחד עם כרישים מתוחכמים ורובוטים עוד יותר מתוחכמים זו הדרך לפתח כישורים כאלו בגיל 12? לא עדיפות דרכים יותר קונבנציונליות?

זה אולי יכול לעזור אבל אפשר לבחור חברות דיבידנד יציבות גם בלי ניתוח דו"חות כספיים.

אפשר לעשות הכל. אני מניח שאתה מדבר על חברות כמו קוקה קולה או BRK . במידה רבה זה כן דורש ממך יכולת ניתוח של מגמות שוק. למשל, יש כאלו שצופים ירידה בנתח השוק של קוקה קולה עקב מגמת ההתנזרות ממשקאות מתוקים. הרבה מחברות הדיבידנד בשנים האחרונות היו חברות כרייה ואנו יודעים מה קרה להם. או חברות ריט ששיחקו על המרווח בין ריבית ארוכה לקצרה, עם עליית הריבית גם הן בבעיה.

לא הייתי ממליץ לאף אחד, וביחוד לא לילד שלי, לקנות ניירות ערך ספציפים של חברה בלי לקרוא הדוחות של החברה, ובלי להבין את הדינמיקה של השוק בו הן פועלות.

אני מניח שאתה מדבר על חברות כמו קוקה קולה או BRK .
לפני שאנחנו ממשיכים בדיון הזה ולפני שאתה מניח עוד הנחות לגבי מה שאני מדבר עליו אני ממליץ לקרוא את השרשור "מידע על השקעות במניות דיבידנד" כאן בפורום.
אני לא עוסק בניתוח מגמות או בקריאת דו"חות.

לא הייתי ממליץ לאף אחד, וביחוד לא לילד שלי, לקנות ניירות ערך ספציפים של חברה בלי לקרוא הדוחות של החברה, ובלי להבין את הדינמיקה של השוק בו הן פועלות.
אני לא ממליץ לאף אחד לא לעשות משהו.
כל אחד יכול להחליט לעצמו אבל לקשור ילד לדרך מסויימת זה לא פתרון שאני הייתי רוצה ליישם.

אני זוכר לפני שנתיים~שלוש שחבר לעבודה סיפר על ילדיו, ספציפית על בתו.
הילדה אוהבת לצלם ולמדה עריכה לעצמה. הקרינה סרטון שהכינה בבית הספר.
אחר מההורים שראו את הסרטון הציע לה לערוך לו כמה סרטונים בשביל חנות שהוא מנהל.
אשתו (של החבר שלי) היא רו"ח, הוציאה לו קבלה על השרות.
הילדה החליטה שאת הסמרטפון שלה היא תרכוש בכספה.
המסקנה שלה היתה "זה יקר וקשה לעבוד רק בשביל לקנות דברים שרוצים".

... לקשור ילד לדרך מסויימת זה לא פתרון שאני הייתי רוצה ליישם.

לקשור ילד לדרך מסויימת נקרא "חינוך"...

ילד צריך הכוונה ויעוץ לדרך מסויימת. כשיגדל, יוכל לבחור דרכים אחרות, אם ירצה.

אם הוא ממש ירצה, גם בתור ילד הוא יוכל לבחור דרכים אחרות, אבל עדיין אייעץ לו כהורה לבחור בדרך מסויימת. אם הדרכים האחרות הן לא הרסניות (לו או לאחרים), אניח לו ללכת בדרכו, גם אם אני חושב שהוא טועה.

אני ממש בעד לתת לילדים ללכת בדרכם, להתנסות, לטעות וללמוד מהטעויות. או בקיצור, מה שכתב איש 3718. כל עוד זה לא הרסני - תפדל. לדוגמא, אם הילד בגיל 12 יבוא ויגיד לי: 'אבא, אני רוצה להיות סוחר יומי על מדד ת"א 25 ע"פ שיטת הניתוח הטכני, אני בטוח שזה עובד וחרף כל התנגדויותך אני מאמין בעצמי' - בבקשה, שירוץ על זה, שיפרק את כל ה - 668 ש"ח שלו. (אולי יהיה נס והוא יוכיח אחרת, ואם לא זו התנסות טובה בפושרין).
אני גם די בטוח שבין אם נרצה או לא נרצה כל הורה מפמפם בצורה זו או אחרת את האני מאמין שלו לילדיו, אז דאט יפמפם מניות דיב ומישהו אחר השקעה מדדית ואין שום שינוי ושום הבדל בין האסכולות.
הסו קולד 'ראש פתוח' של דאט, זה בדיוק אבל בדיוק אותו קבעון שהוא יוצא חוצץ כנגדו.

אם הילד בגיל 12 יבוא ויגיד לי: 'אבא, אני רוצה להיות סוחר יומי על מדד ת"א 25 ע"פ שיטת הניתוח הטכני, אני בטוח שזה עובד וחרף כל התנגדויותך אני מאמין בעצמי' - בבקשה, שירוץ על זה, שיפרק את כל ה - 668 ש"ח שלו.
אם הוא יתמנף הוא יוכל לפרק יותר..

אז דאט יפמפם מניות דיב
אולי כדאי שתקרא את מה שכתבתי לפני שאתה טוען שאני אעשה את ההפך...
לעניות דעתי צריך להציג בפני הילדים את האפשרויות השונות ואת היתרונות והחסרונות של כל אפשרות אבל עדיין לאפשר להם לעשות כרצונם בעיקר כשמדובר בכסף שלהם.

כשהבכור שלי הגיע למצוות, לקחנו את ה-10+ שקיבל, והפקדנו אצלי. דיברנו קצת על הנושא, ממש לא עניין אותו. הדבר היחיד שהיה חשוב לו זה שהסכום לא יקטן נומינאלית. כרגע הסיכום שהוא מקבל בגיל 21 לפי התשואה שלי, ואם תשואה שלילית במשך 8 שנים, יש לו רשת בטחון. בלי הרשת בטחון, הוא היה מפקיד אצל אמא, בריבית 0.
הבת אותו סידור. הקטן, בן 7, דוקא מאוד מתעניין בפרטים, ואם מישהו מהם יקח יוזמה וישקיע בעצמו, זה הוא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S מקבל ירושה, מבקש יעוץ פיננסי שוק ההון 16
Bonfire מבקש המלצה בפרטי לבנק אמריקאי פוסטים מאיכות נמוכה 1
S רו"ח מבקש אישור יתרה ארנק דיגיטלי KRAKEN השקעות אלטרנטיביות 1
V ברוקר ישראלי מבקש המון פרטים בהרשמה, הגיוני? צרכנות פיננסית 10
A היי מבקש עצה בבקשה התפתחות אישית 17
Level מבקש עזרה להבין למה האג"ח השקלי של חברת החשמל בחשבון שלי מראה הפסד חריג שוק ההון 2
E מבקש עזרה. לשכור או לקנות נדל"ן 1
S בהעברה בנקאית לKraken הבנק מבקש מהות העברה השקעות אלטרנטיביות 3
A רכישה מקבלן - הצעות לנספח שינויים להסכם (חוזה)- מבקש עצתכם בנושא נדל"ן 5
B מבקש עזרה לגבי קרן מחקה אג"ח שוק ההון 2
ח מבקש המלצות ליועץ השקעות עצמאי וישר צרכנות פיננסית 5
הנולד סכסוך גבולות עם שכן - מבקש עצה אוף טופיק 17
D איך לחשב ערך של דירה מהעבר עד לימינו (עשרות שנים לאחור)- מבקש שיטה פרקטית לחישוב פוסטים מאיכות נמוכה 12
E הרבה פעמים צד שלישי מבקש ממני צילומים מהאירוע. מה לעשות? אוף טופיק 16
Z אם נישום הרוויח בשנה 4x בארץ ונוכה מס במקור 1x. כמו כן מציג הנישום טופס רווח/הפסד שנתי מברוקר זר המראה שמימש הפסדים נטו בסך 2x. הנישום מבקש החזר 0.5x. מיסים 6
ה מבקש את עזרתכם, כסף להשקעה, חשבתי על דירה בקריות וכדו' נדל"ן 8
E מבקש טיפים לקניית נכס מכונס ושאלה נדל"ן 13
B חשבון מסחר בבורסת ארה"ב - מבקש המלצה לברוקר שוק ההון 0
D מבקש לקבל חו"ד בבניית תיק ההשקעות והפנסיה שלי (מעט מורכב) שוק ההון 10
A אלטשולר שחם מבקש לרכוש את הלמן אלדובי צרכנות פיננסית 12
amit רגע לפני שאני מבקש דחיית משכנתא. שוק ההון 1
A בעיה עם כסף ש"נעלם" בהעברה ל Interactive Brokers- מבקש עצה צרכנות פיננסית 13
ר מבקש פידבק על תיק השקעות שוק ההון 38
Wolfman מבקש פידבק על תיק ההשקעות שהרכבתי שוק ההון 54
ק מבקש חוות דעת על תיק בהשראת Four pillars of investing שוק ההון 135
סול אבא מבקש עצה שוק ההון 9
ל מבקש עזרה - שיקולי כדאיות בבחירת קרן בנוסף לד.נ שוק ההון 12
H אסטרטגיית השקעה - מבקש חוות דעת שוק ההון 23
L יעוץ בנושא משכנתא מבקש עצה מהמומחים נדל"ן 25
ח מבקש המלצה לעו"ד מקצועי לעינייני חוזה שכ"ד אוף טופיק 0
ITS מכשיר להכנת שייקים - מבקש המלצה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
ח מבקש רעיונות לקורס שיכול לקדם מקצועית בתחום מערכות המידע התפתחות אישית 3
R רכישת דירה להשקעה במדריד, מבקש להתייעץ עם משקיע פרטי שכבר עשה זאת נדל"ן 12
E בפתח הדרך, מבקש להתייעץ יומני מסע אישיים 27
F עצמאי, סוף שנה... מבקש הכוונה בבחירת קרן השתלמות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
ביולוג ירושלמי מבקש עזרה בהעלאת שיר של גבריאל בלחסן ל- YouTube. אוף טופיק 11
S מבקש עזרה/הכוונה עם השקעה ופנסיה שוק ההון 8
ITS קניית מטבעות זהב בספרד (בוליון, לא לאספנות) - מבקש עצות השקעות אלטרנטיביות 34
L נטחן אבל מבקש עזרה, לא מוצא, פתיחת חן ארה"ב EIN בלבד בלי נוכחות שוק ההון 0
L מבקש עזרה בנושא משיכת הפנסיה צרכנות פיננסית 4
ש מבקש חוות דעת על תיק ההשקעות הבא שוק ההון 5
חדש בשוק מבקש קצת הסבר לגבי IB שוק ההון 32
עדוכברתפוס מבקש המלצה על סרט/סרטון/כתבה על מינימליזם/פשטות מרצון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
O מבקש חוות דעת לגבי קולמקס. שוק ההון 45
א מבקש הסבר להודעה של הבנק "הסדר פשרה ללקוחות הבנק" אוף טופיק 7
ק מבקש לשמוע דעות על תיק ההשקעות שלי שוק ההון 10
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
G איך להתחיל לנהל תיק שאחר בנה? שוק ההון 17
ב להתחיל בניית בית פרטי עכשיו או לחכות כשנה נדל"ן 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7

נושאים דומים

Back
למעלה