• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כמה אחוז מההון שלכם מושקע בביטקוין?

Zorg

משתמש בכיר
דירוג
2,614
כתבה חסומה. אפשר תקציר?

ובאופן כללי אני סקפטי כאשר מישהו שעובד כעיתונאי נותן תחזיות על השקעות של מיליארדים.
זה בערך,

״כל אחד, גם בישראל, יכול עתה להיכנס לאתר המסחר בני"ע של הבנק שלו, ולרכוש בו ניירות ערך צמודי ביטקוין ללא הגבלה. למה אדם רציונלי, אפילו מנהל השקעות, ייקנה נייר ערך שלא עומד מאחוריו דבר? כמובן: כי הוא עולה כל הזמן, ולמה לא לזרוק איזה ז'יטון, נניח 1% מתיק ההשקעות שלך, על הדבר שכולם מדברים עליו? בניגוד לביטקוין, FOMO — הפחד מהחמצה — הוא דבר מוחשי ואמיתי.״

בצד הסיפורים, הסיבה שהאינטרסנטים של עולם הקריפטו, הכוללים את כל מי מחזיק או מתפרנס מביטקוין, מציינים כגורם מספר אחד לעליית האחרונות, הוא התקרבות של מועד ה"halving" – ה"חציה". התוכנה של ביטקוין מכתיבה שכל ארבע שנים כמות החישובים שיש לבצע כדי לייצר ביטקוין חדש מוכפלת, ולכן התמורה על עבודת החישובים, שעולה הרבה כסף עבור מחשבים וחשמל, נחצית לשתיים.

המשמעות הטכנית היא שה"כרייה" הופכת ליקרה יותר, ולכן ההיצע של מטבעות חדשים יהיה קטן יותר – דבר שאמור ליצור מחסור, ולכן המחיר עולה. זה לא יותר מסיפור, מאחר שממילא אין כלום מאחורי הביטקוין, אז מה זה משנה כמה דברים כאלה קיימים. אבל זהו סיפור שמשלהב את הספקולנטים, שרבים מהם נוהגים לסיים כל תקשורת ביניהם במסר: העיקר שתמשיכו להחזיק בסחורה ואל תישברו. זו, למעשה, הוכחה שהם עצמם מבינים שמדובר במשחק פירמידה.

שאר הסיפורים ותיקים יותר, וממוחזרים. "הביטקוין הוא תחליף למטבעות רשמיים, שהם לא יותר מפיסות נייר, וממשלות מדפיסים אותם ללא סוף" - לא נכון. לניירות הללו יש גיבוי של ממשלות, שיכולות להכניס לכלא אנשים שלא משלמים מסים, בעוד שלביטקוין אין גיבוי של אף אחד. "הביטקוין מאפשר העברת כסף אנונימית" - לא נכון. כל עסקה נרשמת ומקצוענים יכולים לעקוב אחריה, כולל הרשויות, אם הם באמת רוצים. "הביטקוין מאפשר לקנות דברים" - לא נכון. פגשתם מישהו, ללא קשר למעשה פלילי, שקנה משהו עם ביטקוין? מערכת התשלומים הממוסדת יעילה יותר, בטוחה יותר, מהירה יותר ויש לאן לפנות במקרה של תקלה.

זו רק רשימה חלקית, והיא כוללת עוד שורה ארוכה של סיפורים על "שחרור מעול הממשלה, המעקב והצנזורה, בעולם של מלחמות ועתיד קודר" — מהסוג האהוב במיוחד על חובבי תיאוריות הקונספירציה. יש הרבה אנשים כאלה.

הבעיה היא שהביטקוין ושאר מטבעות הקריפטו מאפשרים מעשי הונאה מסוגים רבים ומגוונים, שחלק מהם מפורטים באתר של רשות הגנת הצרכן האמריקאית. פורצי סייבר, למשל, לא יוכלו לדרוש כופר אם לא תהיה דרך חשאית לשלם להם. שום עסק לגיטימי לא יבקש תשלום בביטקוין. כל הבטחה לתשואה גבוהה או רווח מהיר בקריפטו, היא הונאה. כל פנייה באינטרנט, ויש אינספור כאלה, המלווה בביצוע של קנייה והעברה של קריפטו, היא כמעט תמיד הונאה, או קשורה להונאה, כולל כאשר מציעים מטבעות בחינם. זה כמו סוחר סמים שמציע "דוגמה" בתקווה שהלקוח יחזור, ואז יישלם.

Zorg

משתמש בכיר
דירוג
2,614
כתבה ברמה מאוד נמוכה.
הוא בכלל לא מתייחס לערך של ביטקוין כתחליף זהב (שהוא הערך העיקרי), והוא סותר את עצמו בצורה פאתטית (דוגמא ניתן לראות בתגובה מס' 64).
אני חושב שהוא משייך את ההשוואה לזהב ל״שאר סיפורים״

אם הבנתי את הטענות שלו זה בערך ״ביטקוין זה אמונה שמשהו יעלה כאשר מישהו אחר מנסה לדחוף לך את האמונה הזו. בינתיים הדבר הזה משמש בעיקר לפשעים ומה שדחף אותו לאנשים רגילים ולא פושעים, זה כל הדיבורים עליו ולא ערך אמיתי״. הוא משווה את זה לבן גביר שבלי התקשורת לא היה עובר את אחוז החסימה, הכל דיבורים בלי ערך אמיתי.

noam23

משתמש רגיל
דירוג
612
אני חושב שהוא משייך את ההשוואה לזהב ל״שאר סיפורים״

אם הבנתי את הטענות שלו זה בערך ״ביטקוין זה אמונה שמשהו יעלה כאשר מישהו אחר מנסה לדחוף לך את האמונה הזו. בינתיים הדבר הזה משמש בעיקר לפשעים ומה שדחף אותו לאנשים רגילים ולא פושעים, זה כל הדיבורים עליו ולא ערך אמיתי״. הוא משווה את זה לבן גביר שבלי התקשורת לא היה עובר את אחוז החסימה, הכל דיבורים בלי ערך אמיתי.
הוא טוען שבניגוד למזומן וזהב אין דבר כזה אנונימיות בהעברת ביטקוין (בשל ה Ledger החשוף), ושאם הרשויות רוצות יכולות להפעיל אנשי מקצוע ולגלות בדיוק לאן הכסף עבר וממי. באותה הנשימה, טוען שביטקוין משמש לפשעים כי ניתן להעביר אותו בקלות בצורה אנונימית.

אני חוזר ואומר, אשאר בביטקוין גם כשיפסיק לעלות מטאורית. מזמן רציתי להיכנס לנכס כמו זהב בשל הגידור, אבל ניירות הזהב זה לא זהב אמיתי, ולהחזיק זהב אמיתי זו לוגיסטיקה שלא מתאימה לי. הערך האינהרנטי בביטקוין קוסם לי, והייתי מצפה מכותב הכתבה שלפחות יתייחס אליו.

Libertad

משתמש בכיר
דירוג
1,139
נשגב מבינתי איך בגלל שמישהו כותב תחת איזה אתר מסוים הוא פתאום גאון שצריך להקשיב לו ולצטט אותו. אפילו כשההסבר שלו לאירוע ידוע שקורה באופן צפוי ומתוכנן כבר מ-2009 (!) אפילו לא מדויק.

noam23

משתמש רגיל
דירוג
612
נשגב מבינתי איך בגלל שמישהו כותב תחת איזה אתר מסוים הוא פתאום גאון שצריך להקשיב לו ולצטט אותו. אפילו כשההסבר שלו לאירוע ידוע שקורה באופן צפוי ומתוכנן כבר מ-2009 (!) אפילו לא מדויק.
כי זה מתפרסם בעיתון כלכלי ("דה-מרקר"), ואנשים מצפים שאין אינטרס לעורך העיתון לאפשר כתבות ברמה נמוכה.
לדעתי, עורך דה-מרקר פשוט נבהל כשספר את כמות הכתבות פרו-ביטקוין שפירסם בשבועיים האחרונים, והחליט לתת קצת קונטרה. אין בעיה, שיתן, אבל ע"י אדם שמוכשר לכתוב על התחום, ולא ע"י פרשן פוליטי. הכתבה הזו פשוט מביכה.

Zorg

משתמש בכיר
דירוג
2,614
כי זה מתפרסם בעיתון כלכלי ("דה-מרקר"), ואנשים מצפים שאין אינטרס לעורך העיתון לאפשר כתבות ברמה נמוכה.
לדעתי, עורך דה-מרקר פשוט נבהל כשספר את כמות הכתבות פרו-ביטקוין שפירסם בשבועיים האחרונים, והחליט לתת קצת קונטרה. אין בעיה, שיתן, אבל ע"י אדם שמוכשר לכתוב על התחום, ולא ע"י פרשן פוליטי. הכתבה הזו פשוט מביכה.
לאדם כמוני שלא מבין הרבה בביטקוין ולא מושקע בביטקוין אלה נראים טיעונים הגיוניים. אבל כאמור, אני לא מבין בזה הרבה.

ואולי זו הבעיה שהוא מדבר עליה, אנשים ללא הבנה מתחילים להשקיע בזה רק בגלל שיש הרבה רעש מסביב ולא בגלל השווי. והרבה אמרו לפני שכאשר השכן שלך באוטובוס מתחיל לדבר איתך על השקעה במניה מסוימת, אולי הגיע הזמן להיפטר ממנה.

Libertad

משתמש בכיר
דירוג
1,139
והרבה אמרו לפני שכאשר השכן שלך באוטובוס מתחיל לדבר איתך על השקעה במניה מסוימת, אולי הגיע הזמן להיפטר ממנה.
עם זה אני מאוד מסכים, לפי המדד הזה נראה שאנחנו כבר בסוף העליות.

אבל לדעתי מה ששונה הפעם זה שלא רק לשכן באוטובוס יש גישה לקנות ביטקוין ולמכור אותו כי הוא כבר עשה רווחים, אלא לקרנות פנסיה ובנקים וכו' כי יש סוף סוף רגולציה מתאימה. אלו לא משקיעים מהסוג של לקנות נכס לחודשיים ולמכור ברווח.

אז עם כל הכבוד לנבואת נהג המונית ומצחצח הנעליים כנראה שיש עוד עשרות או מאות מיליארדים בדרך פנימה.

Zorg

משתמש בכיר
דירוג
2,614
אז עם כל הכבוד לנבואת נהג המונית ומצחצח הנעליים כנראה שיש עוד עשרות או מאות מיליארדים בדרך פנימה.
נראה לי שאתה מתייחס לזה כאל משחק פירמידה, אין באמת ערך אמיתי אלא כל עוד אנשים יכנסו אתה תרוויח מכיוון שאתה נכנסת לפניהם.

זה מה שהוא כותב במאמר שלו. זה לא ערך אמיתי זה הרבה רעש. כלומר זה לא שהביטקוין שווה נניח 100000 דולר ועכשיו הוא נמוך. אלא יש מלא משקיעים (או פריירים כמו שהוא קורא להם) ולכן הערך הלא ידוע הזה יעלה.

עוד דבר שאני לא מצליח להבין, למטבעות כמו ״תתר״ (ככה קוראים לזה ?) יש, כמו לביטקוין, אותם יתרונות של מטבע דיגיטלי מינוס אפקט הפירמידה, והם צמודים לדולר. מדוע מטבע כזה לא יהפוך לסטנדרט ?

אבל כאמור, אני לא מבין בזה הרבה, וזה כנראה לא השרשור הנכון להתעסק עם זה.

נערך לאחרונה ב:

Shaz

משתמש בכיר
דירוג
3,153
כתבה ברמה מאוד נמוכה.
הוא בכלל לא מתייחס לערך של ביטקוין כתחליף זהב (שהוא הערך העיקרי), והוא סותר את עצמו בצורה פאתטית (דוגמא ניתן לראות בתגובה מס' 64).
ביטקוין כתחליף לזהב הוא הערך העיקרי? זה נראה לי אישית אחד הטיעונים הכי חלשים שלו

זהב הוא משאב נורא ואיום להשקעה אני בכלל לא מבין מה הערך שלו..

נגד אינפלציה יש מניות שזה נכס ריאלי

והיסטורית התשואות שלו גרועות משל אג"ח

בכל מקרה למרות שדעתי על הקריפטו שזה דבר מיותר להשקעה אם או בלי הכתבה ואני לא מתרשם בכלל מכתבות בכל סוג שהוא

playfirst

משתמש רגיל
דירוג
126
מדוע מטבע כזה לא יהפוך לסטנדרט
קודם כל טטר די הפך לסטנדרט בפועל. אנשים מעדיפים לקבל טטר כי זה יותר נוח.
אבל טטר מבוסס על דולר כלומר הערך שלו נשחק כל הזמן בגלל היצע אינסופי שרק הולך וגדל פלוס אין לו גיבוי של מדינה. יום אחד אנשים יגלו שהטטר שלהם לא שווה דבר בזמן שביטקין יהיה עם אותם החוקים, מבוסס על ביקוש עם היצע ידוע מראש ומגובה בהוכחת עבודה (צריכת אנרגיה בעולם האמיתי)

Libertad

משתמש בכיר
דירוג
1,139
נראה לי שאתה מתייחס לזה כאל משחק פירמידה, אין באמת ערך אמיתי אלא כל עוד אנשים יכנסו אתה תרוויח מכיוון שאתה נכנסת לפניהם.
לא, משחק פירמידה זה ביטוח לאומי.

אני בביטקוין מ-2014 וגם אם אמכור השנה זה רק מעט בכל מקרה, אין לי שום מטרה למכור הכל ו"לברוח" עם הכסף.

אני כן מודע לזה שבשוק יש סייקלים, מה שעולה חייב לרדת וכו', ולכן בהכרח אחרי עליות רציניות יגיע תיקון. על זה אני מדבר.

אם הייתי חושב שזה משחק פירמידה לא הייתי מעיז להכניס כל שקל פנוי שהרווחתי ב-10 שנים האחרונות להונאה הזאת. הסיבה שאני עושה את זה בראש שקט היא כי אני מאמין בביטקוין וחושב שהוא שווה מיליוני דולרים ליחידה.

עם זאת אני בן אדם רציונלי (משתדל) ויודע שהדרך למיליון דולר רצופה בעליות וירידות חדות מאוד. תקרא לזה Price discovery אם תרצה.

noam23

משתמש רגיל
דירוג
612
ביטקוין כתחליף לזהב הוא הערך העיקרי? זה נראה לי אישית אחד הטיעונים הכי חלשים שלו

זהב הוא משאב נורא ואיום להשקעה אני בכלל לא מבין מה הערך שלו..

נגד אינפלציה יש מניות שזה נכס ריאלי

והיסטורית התשואות שלו גרועות משל אג"ח

בכל מקרה למרות שדעתי על הקריפטו שזה דבר מיותר להשקעה אם או בלי הכתבה ואני לא מתרשם בכלל מכתבות בכל סוג שהוא
אני אישית לא מכיר טיעון ערך חזק לביטקוין פרט לתחליף זהב.

מניות בוודאי שאינן תחליף לזהב. תבדוק מה קרה ב 1929 למניות, ותבדוק מה קרה לזהב.

בתיק מאוזן צריך להיות גם זהב/ביטקוין וגם מניות.

אני מסתכל על הסטטוס הנוכחי של ביטקוין, בדומה למצב בזמן הבהלה לזהב. מי שהשתתף בבהלה לזהב (באמריקה של לפני 200 שנים) היו מעמד הביניים, שחיפשו להתעשר. היתה הזדמנות לכל אחד להשיג זהב בזול. בסופו של דבר, מי שמתעסק עם זהב היום (בהקשר הפיננסי) אלו יותר המבוססים, שרוצים שומר ערך. בדומה לכך גם ביטקוין, מי שמשתתף בבהלה לביטקוין היום אלו רבים ממעמד הביניים שמחפשים להתעשר. בסופו של דבר, שערך הביטקוין יתייצב (על 10 טריליון דולר פלוס) מי שיתעסק איתו אלו בעיקר המבוססים שמחפשים שומר ערך, אבל שכבה הרבה יותר גדולה מהשכבה שמתעסקת בזהב היום, מכיוון שלוגיסטית העבודה עם ביטקוין הרבה יותר פשוטה (קניה, שמירה, מכירה, שינוע).

נערך לאחרונה ב:

Zorg

משתמש בכיר
דירוג
2,614
אני אישית לא מכיר טיעון ערך חזק לביטקוין פרט לתחליף זהב.
אולי יש הבדל, לפחות בדבר אחד מאוד משמעותי,
מישהו יודע, כמה ביטקוינים מחזיק היום ממציא הביטקוין ?

noam23

משתמש רגיל
דירוג
612
אולי יש הבדל, לפחות בדבר אחד מאוד משמעותי,
מישהו יודע, כמה ביטקוינים מחזיק היום ממציא הביטקוין ?
אזור המיליון.
זה אכן סיכון.
מייקל סיילור עם תיכף רבע מיליון ביטקוין בקצב שהוא קונה, זה גם סיכון.
הנקודה היא שאם הלווייתנים הכבדים ימכרו בבת אחת, הם רק יקלקלו לעצמם.
ההערכה שלי היא שגם אם לווייתן גדול ינסה להקריס את הביטקוין ע"י מכירה בו זמנית של הכל, זה יגרום לנפילה, אבל צריך לזכור שגם במקרה של סאטושי זה רק אחוזים בודדים מסך המטבעות, אז לדעתי תהיה התאוששות.

בוא ניקח מצב פחות תיאורתי: בשנת 2020, בעקבות משבר הקורונה, ממשלת ארה"ב הדפיסה 3.3 טריליון דולר (שווה ל 20% מכל הדולרים שהיו קיימים במשק באותה השנה) כדי לחלק לאזרחים של ככסף הליקופטר. אותה ארה"ב שנמצאת בחוב של 34 טריליון דולר. ומדובר באותם דולרים אמריקאים שישראל (ומדינות רבות בעולם) משתמשות בהם בכספות כרזרבה לשעת חירום. למעשה ישראל וחברותיה המדינות שמחזיקות בדולרים כבטוחה לשעת חירום, מממנות את החגיגה בארה"ב. אז אם השוק בלע 20% דולרים חדשים בשנת 2020, והדולר (שאומנם איבד מערכו בעקבות האינפלציה שהגיעה) לא קרס, ייתכן שהשוק גם יבלע בהצלחה את 5% הביטקוין של סאטושי, ביום מן הימים.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ג כמה אחוז מההון שלכם (ללא דירת מגורים) מושקע במניות שוק ההון 20
S איזה אחוז מההון הנזיל שלכם נמצא במזומן ? שוק ההון 3
ס אחוז מהמשכורת לשכר דירה צרכנות פיננסית 20
ריש-לקיש הגדלת אחוז הניכוי של החלק שלי בקרן ההשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
ס אחוז לשכר דירה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
מ שינוי בתלוש שכר - אחוז משרה מיסים 3
Y איך נכון לחשב אחוז חשיפה לנדלן כשיש דירה עם משכנתא? שוק ההון 1
P אחוז המניות בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
O האם בשלב הצבירה 100 אחוז מניות מבחינה רציונלית טהורה דעתכם? פוסטים מאיכות נמוכה 5
J IRA - אכיפת אחוז השקעה בנכס מסויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B אחוז חשיפה למניות בתקופת ריבית גבוהה שוק ההון 13
A השקעה 100 אחוז מניות שוק ההון 8
צ פטור ממדד תשומות הבנייה+ תשלום 20 אחוז היום והיתרה לאחר טופס 4 נדל"ן 26
A איך זה שבפיקדון דולרי מציעים באיזור ה6 אחוז והתשואה על האג״ח הקצר טווח נושק רק ל5 ? שוק ההון 13
B אחוז משכנתא רצוי עוד 2-6 שנים + השקעה עד אז נדל"ן 5
F מכירה של RSU מס עשירים 62 אחוז מיסים 14
O מהו אחוז המס אותו משלמים על אג"ח של ממשלת ארה"ב? שוק ההון 1
P משמעות אחוז משרה בעבודה חלקית? מיסים 4
deussex מסתבר שעדיין מתקשה להגדיר אחוז סולידי בחלק הנזיל, מלבד נדל"ן שוק ההון 29
deussex אחוז הפקדה 7% לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
W מבטיח תשואה- האם זו קופת גמל להשקעה ? ואם כן נראה על פניו משתלם 5 אחוז שנתי אחרי דמי ניהול שוק ההון 1
deussex שינוי אחוז הניהול לטובת קרן פנסיה בפרישה לעומת ביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
X אחוז בקרן ואחוז במדד שוק ההון 5
S אתר לגילוי אחוז חפיפה בין הרכב קרנות סל שוק ההון 2
deussex אחוז נכס נדל"ן בבעלות, בחישוב מאזן מניות - חלק סולידי שוק ההון 2
ע הכללת ערך בית בחישוב אחוז משיכה נדל"ן 5
M פורטפוליו לתנודתיות מקסימלית של 20 אחוז שוק ההון 30
GoldenFace אחוז נתח הקריפטו בתיק השקעות אלטרנטיביות 93
ע אחוז מס רווחי הון בפרישה מוקדמת - איפה אני טועה מיסים 0
N אחוז השכירות מההכנסות שלכם אוף טופיק 21
S 25 אחוז מס על רווחיי הון מיסים 18
M 100 אחוז קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ט שאלה בדבר אחוז המימון המתאים לנסיבות הספציפיות נדל"ן 20
A פטור ממס שבח דירה שניה 50 אחוז וערעור נדל"ן 10
ש משיכה סיסטמטית מתיק השקעות לפי חוק 4-7 אחוז. שוק ההון 177
H שינוי אחוז הפרשת מעסיק לתגמולים - האם מקובל (ורלוונטי)? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
Harvey אחוז מימון בדירה שניה נדל"ן 8
Y אחוז או כמות מזומן בתיק השקעות בברוקרז׳ שוק ההון 6
E אחוז חשיפה למניות שוק ההון 15
N אחוז הפקדה שוק ההון 6
Shekel Shtaim כמה אחוז מהתיק שלכם זה "הימור" ? שוק ההון 34
M שאלה לגבי אחוז משיכה קבוע בתיק ממונף פי 2 שעוקב מצויין שוק ההון 25
י קרנות עם תשואה של מעל 30 אחוז, בחירה מושכלת? שוק ההון 23
I חישוב משיכה מקסימאלית ללא פגיעה בקרן בהינתן אחוז ריבית שוק ההון 0
S אחוז מהתיק כמזומן שוק ההון 11
A מחשבות על כלל ה4 אחוז ורמת הסיכון שלו פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 45
M מהו אחוז המניות שלי בתיק? שוק ההון 30
O אחוז החזר הלוואות (מינוף, לא צריכה) מסך ההכנסות שוק ההון 4
Y מס על קבלת דירה ללא תמורה שנמכרת לאחר מכן + קניית אחוז חלקי מנכס מבן משפחה נדל"ן 14

נושאים דומים

למעלה