• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן מסע שלי - לשם ובחזרה

לני001

משתמש סולידי
דירוג
30
8/10/21

בוקר טוב עולם.
לפני כ 8 שנים קניתי דירה.
היה לי מספיק הון עצמי בשביל לקחת הלוואות וללא משכנתא ( בין היתר פדיתי את הקרן השתלמות) .
אז לקחתי 150k בריבית פריים מינוס .

היום נשאר לי כ 50000 עד לסיום הלוואה .
יש לי אפשרות לקחת 500k בריבית פריים לתקופה של 10 שנים למחזר את החוב הקיים ולעבוד עם 450k.

שבוע שעבר כמעט חתמתי על קניית קרקע חקלאית.
רע מאוד....
יום לפני החתימה מצאתי בחור שהציל אותי מטעות (חיי)
אז תודה לך דוד
למה לא? בגדול כי
1. הם רמאים . הציגו תוכניות לשטח שמוגדר כצהוב. בפועל החוזה מתיחס לשטח שצמוד לשטח הצהוב אבל בצבע לבן.
2. מיסוי מטורף ולא ברור. לצורך העניין אם 100 מטר עולה 500k ועוד 10 שנים שווה 2m הרווח הוא 1.5m עליו יש לשלם את המיסים היטל השבחה + מס הון סהכ 75 אחוז!!!
מה שהרג אותי שמגיע שמאי שמשערך את ערך הקרקע ביום הקניה . ובגלל שזו קרקע חקלאית היא שווה במקרה הטוב 50k. ואז המיסוי על 1.95m.
3. הקרקע פרטית מוגדרת כמושע. כלומר אין חלוקה בין הבעלים על הקרקע. בשביל לבנות משהו צריך הסכם בין הבעלים. ואם אחד מתנגד אז צריך לעשות הסכם פירוק על ידי בית משפט. מה שקורה בפועל היזם מחזיק אחוזים גדולים יותר בקרקע ובעצם מכופף את היד לכל המתנגדים.
4. בהמשך לסעיף הקודם לאחר אישורים מבצעים חלוקה לזכויות לפי גודל הקרקע לפי הזכויות בניה שהתקבלו ומספר הבעלים.
מה שיכול להוביל לקבלת זכות לחדר בדיקת חמישה חדרים.
אם אתה מתנגד היזם עושה הסכם פירוק.
אם אתה מבקש להשלים לדירה אז אתה צריך לשלם לפי ערך הקרקע אחרי האישורים.
אפשרות אחרונה למכור בחזרה ליזם במחיר ריצפה את הקרקע. אחרת הולכים לבית משפט מבזבזים את המעט רווח אירי מיסים על עורכי דין .
הקיצר מסוכן מאוד!!!!!

החלטתי שבמקום אני משקיע בבורסה.
ל 15 שנה לפחות.

לפי מה שאני מבין בשלב זה אין בעיה לקנות דרך ibi קרנות/סלים איריות, מחקות מדד , וכאלה שמשויכות לסלע השחור. (אשמח אם תאשרו )

My to do list
1. לפתוח חשבון ב ibi
2. לבחור קרנות /סלים איריות black rock
3. לכתוב חוזה

זהו לבנתיים
אעדכן בהמשך.....

היה לי מספיק הון עצמי בשביל לקחת הלוואות וללא משכנתא ( בין היתר פדיתי את הקרן השתלמות) .
אז לקחתי 150k בריבית פריים מינוס .
פריים מינוס מה?
זה כבר בהיסטוריה, אבל לא ברור לי למה העדפת הלוואה על פני משכנתא, ועוד במחיר של פדיון קה"ש. לרוב משכנתא מגיעה בריבית נמוכה יותר מכל הלוואה אחרת.
יש לי אפשרות לקחת 500k בריבית פריים לתקופה של 10 שנים למחזר את החוב הקיים ולעבוד עם 450k.
מסוכן!
אתה מניח שה-450k יביאו תשואה גבוהה מהפריים. זה אפשרי, אבל תשואה כזאת אי אפשר לקבל ללא סיכון. ואז יש לך שני סיכונים:
1. ההשקעה שלך נותנת פחות משציפית.
2. ריבית הפריים עולה.
בשני המקרים אתה צריך לשלם את ההלוואה מכסף שאין לך.

זה לא בהכרח אומר שאסור לך לקחת כזה סיכון. זה תלוי מאוד באיזה כסף אחר והכנסות אחרות יש לך.

רע מאוד....
אז תודה לך דוד
כל הכבוד לדוד. יש הרבה רמאים, צריך לבדוק בשבע עיניים.
מה שהרג אותי שמגיע שמאי שמשערך את ערך הקרקע ביום הקניה . ובגלל שזו קרקע חקלאית היא שווה במקרה הטוב 50k. ואז המיסוי על 1.95m.
אם הציעו לך לקנות ב-500k קרקע ששמאי העריך ב-50k, אז או שהשמאי אידיוט או שהם מניחים שאתה אידיוט.

לפי מה שאני מבין בשלב זה אין בעיה לקנות דרך ibi קרנות/סלים איריות, מחקות מדד , וכאלה שמשויכות לסלע השחור. (אשמח אם תאשרו )
אפשרי לחלוטין, אני עושה בדיוק את זה.
שים לב שזאת השקעה בסיכון משמעותי.

פריים מינוס מה?
זה כבר בהיסטוריה, אבל לא ברור לי למה העדפת הלוואה על פני משכנתא, ועוד במחיר של פדיון קה"ש. לרוב משכנתא מגיעה בריבית נמוכה יותר מכל הלוואה אחרת.

מסוכן!
אתה מניח שה-450k יביאו תשואה גבוהה מהפריים. זה אפשרי, אבל תשואה כזאת אי אפשר לקבל ללא סיכון. ואז יש לך שני סיכונים:
1. ההשקעה שלך נותנת פחות משציפית.
2. ריבית הפריים עולה.
בשני המקרים אתה צריך לשלם את ההלוואה מכסף שאין לך.

זה לא בהכרח אומר שאסור לך לקחת כזה סיכון. זה תלוי מאוד באיזה כסף אחר והכנסות אחרות יש לך.

כל הכבוד לדוד. יש הרבה רמאים, צריך לבדוק בשבע עיניים.

אם הציעו לך לקנות ב-500k קרקע ששמאי העריך ב-50k, אז או שהשמאי אידיוט או שהם מניחים שאתה אידיוט.

אפשרי לחלוטין, אני עושה בדיוק את זה.
שים לב שזאת השקעה בסיכון משמעותי.

תודה על התגובה
מסכים שזהו השקעה בסיכון.
אבל אני לא רוצה לחסוך במשך עשור 450k ורק אז להשקיע.

בחירת האסטרטגיה
1. לקחת הלוואה. להחזיק חלק מהכסף בעו"ש . אם יש של x אחוז לקנות עוד מניות מאותו סוג שיש לי.

2. למחזר כל שנה את ההלוואה . ולהזרים לחשבון עוד 50k .
במצב כזה ללא הפסדים/רווחים יהיה לי בחשבון 1m (אבל עם חוב של 500k שצבר ריבית )

נערך לאחרונה ב:
עבר שבוע
למרות שאני קורא המון באתר התקדמתי מממש קצת...
יצרתי קשר עם ibi לגבי פתיחת חשבון .
עמלות סבירות אבל לא סיימתי עדיין התמקחות איתם.
ממש קשה להשיג אותן ועדיין לא קבלתי תשובה לשאלות ששאלתי :

1. מה גובה דמי העברת תיק?
2.האם יש ריבית על כסף שקלי שלא מושקע
3. מה עמלות עבור יורו / לירה שטרלינג
4. האם אפשר להעביר מט"ח לחשבון בנק?

אינטראקטיב ישראל ענו לי תוך דקה.
פצצה של עמלות ותנאים מסביב.
אבל הם לא סוחרים בשקלים או בבורסת ישראל.

לא בטוח כמה נכון לסחור רק בדולרים.
מי יודע מה יהיה השיר דולר שקל עוד 20 שנה....

מקווה שבמהלך שבוע הבא כבר יהיה לי חשבון

לא בטוח כמה נכון לסחור רק בדולרים.
מי יודע מה יהיה השיר דולר שקל עוד 20 שנה
אם אתה מחזיק נכסים ריאליים (למשל מניות של חברות אמיתיות), הדעה הרווחת פה בפורום, היא שהשער דולר/שקל עוד 20 שנה לא אמור להטריד אותך. הוא אמור לבוא לידי ביטוי במחיר המניות לפי המטבע בו הן נקובות.
חפש בפורום שירשורים בנושא גידור מטח וסיכון מטח, יש דיונים והסברים מעולים.

זה לא נושא פשוט וקראתי וכתבתי עליו לא מעט פעמים בפורום. המסקנה הסופית שלי היא שבטווח הארוך אם יש לך אחזקות ריאליות, השער לא אמור לעניין אותך.

יש סייג אחד והואעקרונית בטווח הקצר-בינוני לתנודות השער לוקח זמן להתקזז עם עלויות המחיה שהן מה שתכלס' צריך לעניין אותך. אבל, גידור הנושא כמו שצריך עלול להיות יותר יקר מפני ההשפעה השלילית ממנה אתה רוצה להמנע. בכל מקרה גידור כנ"ל מסובך.

רע מאוד....
אז תודה לך דוד
באמת מזל שיש לך דוד כזה שמציל, רבים לפניך (וכנראה גם אחריך) נפלו לבור הזה שנקרא "שטח חקלאי" בלי להבין מה הם עושים.
לרוב משכנתא מגיעה בריבית נמוכה יותר מכל הלוואה אחרת.
איזו משכנתא אתה מכיר שסך כל רכיביה נמוך מפריים מינוס, לא משנה כמה מינוס? אני לא מכירה.
1. לפתוח חשבון ב ibi
רק בודקת שאתה מבין שבית ההשקעות הישראלי IBI אינו IB שמדובר בו רבות בפורום. לא שזה רע, אני בעצמי משקיעה דרכם, אבל יש שמתבלבלים.

איזו משכנתא אתה מכיר שסך כל רכיביה נמוך מפריים מינוס, לא משנה כמה מינוס? אני לא מכירה.
מזמן לא לקחתי משכנתא.
מסלול הפריים יכול להיות נמוך מפריים, ולכן גם נמוך מפריים מינוס משהו.
האם המסלולים האחרים בהכרח יעלו את הממוצע מעל הפריים? לא יודע, אם את אומרת שכן אני מאמין לך. אם עושים החזר מוקדם / מסלול פיתוי אני מניח שאפשר להשאר רק עם פריים. לא ניסיתי.

בכל אופן כוונתי היא שידוע שמשכנתא היא המימון הזול ביותר שאדם מהשורה יכול לקבל (אולי חוץ ממרג'ין?) ולכן סביר שהלוואה אחרת תהיה יקרה יותר.
אולי יש כאן סוג של מתנה בצורת ריבית נמוכה? פות"ש לא פירט.

רע מאוד....
אז תודה לך דוד
למה לא? בגדול כי
1. הם רמאים . הציגו תוכניות לשטח שמוגדר כצהוב. בפועל החוזה מתיחס לשטח שצמוד לשטח הצהוב אבל בצבע לבן.
2. מיסוי מטורף ולא ברור. לצורך העניין אם 100 מטר עולה 500k ועוד 10 שנים שווה 2m הרווח הוא 1.5m עליו יש לשלם את המיסים היטל השבחה + מס הון סהכ 75 אחוז!!!
3. הקרקע פרטית מוגדרת כמושע. כלומר אין חלוקה בין הבעלים על הקרקע. בשביל לבנות משהו צריך הסכם בין הבעלים. ואם אחד מתנגד אז צריך לעשות הסכם פירוק על ידי בית משפט. מה שקורה בפועל היזם מחזיק אחוזים גדולים יותר בקרקע ובעצם מכופף את היד לכל המתנגדים.
4. בהמשך לסעיף הקודם לאחר אישורים מבצעים חלוקה לזכויות לפי גודל הקרקע לפי הזכויות בניה שהתקבלו ומספר הבעלים.
מה שיכול להוביל לקבלת זכות לחדר בדיקת חמישה חדרים.
אם אתה מתנגד היזם עושה הסכם פירוק.
אם אתה מבקש להשלים לדירה אז אתה צריך לשלם לפי ערך הקרקע אחרי האישורים.
אפשרות אחרונה למכור בחזרה ליזם במחיר ריצפה את הקרקע. אחרת הולכים לבית משפט מבזבזים את המעט רווח אירי מיסים על עורכי דין .
הקיצר מסוכן מאוד!!!!!
שיתוף חשוב.
אולי יציל כמה אנשים שחושבים לקנות קרקע חקלאית....

בוקר טוב עולם
היום עשיתי את זה בפעם הראשונה.
לחצתי על הכפתור הירוק של הקניה.
אחרי כמה דקות שהרגישו נצח המחיר קניה שלי נפגש עם מחיר המכירה של מישהו אחר והפכתי להיות הבעלים של 35 תעודות spx 500 BlackRock....
סה"כ השקעתי כ 40000 שח.

היו הרבה דברים שהפתעו אותי ...
1.אפשר להעביר ביום מהבנק לחשבון מסחר עד 50000 שח ביום.

2.מסתבר שהמרת שקלים לדולרים יכולה להתבצע רק בימי שני עד חמישי בסביבות 1400. והיום ספציפית אי אפשר להמיר בגלל חג אמריקאי .
אז טסלה תחכה לי לשבוע הבא ....

עדיין לא בניתי אסטרטגיה סדורה.
בשלב אני מתכוון להשקיע 250000 שח.
כל חודש כ 2000-3000 שח.
בשלב זה יש לי %15 s&p500
אני רוצה להשאיר x שקלים למקרה ויהיו נפילות. (מה זה נפילה וכמה כסף לשים במקרה ויש נפילה אני לא יודע בשלב זה.)

מחר אחשוב על המשך חלוקת התיק ....

בד"כ, בונים אסטרטגיה ואך ורק אח"כ לוחצים על כפתורים ירוקים או אדומים.
מצד שני יש בפורום מתחילים שמתלבטים במשך חודשים על הדברים הכי שוליים...
לפעמים טוב פשוט להיכנס למים.

אני רוצה להשאיר x שקלים למקרה ויהיו נפילות.
חשיבה לא מוצלחת, עדיף שתבנה אסטרטגיה קודם.
בסוף פברואר 2020 מדד סנופי היה בשיא כל הזמנים - 3380 נקודות
חודש אחר-כך הוא ירד לשפל של 2237 נקודות. במהלך הירידות של אותו חודש, וגם לאחריו, יותר כסף ברח מהשוק מאשר נכנס. כלומר, בירידות חדות רוב האנשים בורחים. מסוף מרץ 2020 ועד היום, תשואת המדד קפצה ב-100%. אז למה אתה קורא נפילה? כשהמדד יעמוד על 4400? 4000? 3380?
ולמה אתה חושב שתצליח לעמוד בגבורה בנפילה של 20-30-40-60 אחוז? ולא רק להצליח לא לברוח - גם להכניס עוד כסף?

מצד שני יש בפורום מתחילים שמתלבטים במשך חודשים על הדברים הכי שוליים...
לפעמים טוב פשוט להיכנס למים
חודשים? ראיתי כבר מישהו חוזר לפה אחרי שנים כשהוא עדיין לא השקיע את הכסף כי הוא התלבט על החלוקה האופטימלית.

קודם לוחצים על הכפתור הירוק, אחרי זה תמיד אפשר לשנות, מקסימום עם כספים חדשים.

הי חברים
נכון שהיה הכי אופטימלי לתכנן במדויק
אבל אני לא חושב שעשיתי טעות גדולה.

אם אתה מחזיק נכסים ריאליים (למשל מניות של חברות אמיתיות), הדעה הרווחת פה בפורום, היא שהשער דולר/שקל עוד 20 שנה לא אמור להטריד אותך. הוא אמור לבוא לידי ביטוי במחיר המניות לפי המטבע בו הן נקובות.
חפש בפורום שירשורים בנושא גידור מטח וסיכון מטח, יש דיונים והסברים מעולים.

בשבוע האחרון ה s&p יורד מצד שני השקל מתחזק .
בסוף היום הסל spx שנסחר בשקלים היה יציב.
זה אירוע מורכב.
לכאורה אם הייתי ממיר שקלים לדולרים וקונה snp 500 בחול בסוף היום היו לי יותר תעודות סל .
האם זה אומר שיש לי יותר כסף? נראה לי שלא.
אבל אם נניח היחס שקל דולר נשמר והsnp יעלה ה 10$ אז בגלל שבישראל יש לי פחות ניירות אז אני ארוויח פחות.
מצד שני אפשר לטעון שערך הנייר בישראל יתאזן ביחס לsnp.
אבל כאילו לנייר בישראל יש חיים משלו שלא ממש משקפים את החיים של אחיו התאום בארצות הברית .

אבל כאילו לנייר בישראל יש חיים משלו שלא ממש משקפים את החיים של אחיו התאום בארצות הברית .
אתמול צוטטה ענת לוין, מנכ"לית בלאקרוק ישראל, ב"גלובס" (הדגשים שלי):
ענת לוין, מנכ"לית בלאקרוק ישראל, קוראת לבחון מחדש את נושא הגידור של הגופים המוסדיים נוכח ההשפעה של הגידורים הללו על שוק המט"ח. "מאחר ותשואות נמדדות בשקלים, ומאחר ותיקי ההשקעות גדלים בקצב מהיר יותר מצמיחת הכלכלה המקומית - הרי שרכיב ההשקעות בחו"ל הולך וגדל, מ- 15%-20% לפני עשור לקרוב ל-40% כיום. זה נכון בניהול סיכונים, זה נכון בהזדמנויות השקעה וזה נכון בפיזור סיכון סיסטמי לחוסך שרוב עולמו תלוי בכלכלה המקומית. אבל ההשפעה הנגזרת היא כי המוסדיים נאלצים לגדר חלקים הולכים וגדלים לשקל. המעבר לניהול 100% תיק יכלול את ההשפעה הזו ויש סיכוי כי יעצים אותה", אמרה לוין לפני כשבוע בדיונים של פורום שווי הוגן.

לכאורה אם הייתי ממיר שקלים לדולרים וקונה snp 500 בחול בסוף היום היו לי יותר תעודות סל .
לדעתי, מאחר ואין לך יכולת לחזות את הכיוון של השינויים האלה בטווח הארוך, ובנוסף אם מה שאתה מציע אכן יכול להיות רווחי, אז כנראה שאנשים ואלגוריתמים יסגרו את הפער הזה בטווח הארוך.
ולכן אני לא חושב שיש צורך לקחת את נושא המטבע כשיקול עיקרי.

לדעתי, מאחר ואין לך יכולת לחזות את הכיוון של השינויים האלה בטווח הארוך, ובנוסף אם מה שאתה מציע אכן יכול להיות רווחי, אז כנראה שאנשים ואלגוריתמים יסגרו את הפער הזה בטווח הארוך.
ולכן אני לא חושב שיש צורך לקחת את נושא המטבע כשיקול עיקרי.

אני חדש בעולם ההשקעות אין לי ידע והבנה נרחבת.
אבל ככול שאני חושב על זה לדעתי הדרך הנכונה היא להרוויח בדולרים לשלם בייאן ולחיות בפאזו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 35
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
A יומן מסע משפחתי יומני מסע אישיים 15
M אולי אני גם אכתוב יומן מסע? יומני מסע אישיים 50
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
R יומן מסע לזוג צעיר יומני מסע אישיים 8
H יומן מסע - סטודנט לקראת הסוף (וההתחלה...) יומני מסע אישיים 7
ב יומן מסע בעשר אצבעות יומני מסע אישיים 41
י יומן מסע - חולם שמתעורר חלקית יומני מסע אישיים 8
W יומן מסע - זוג בני 28 יומני מסע אישיים 18
D יומן מסע - לחתונה אוף טופיק 18
I יומן מסע לחייל המשוחרר יומני מסע אישיים 21
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
R צעדיי הראשונים בחיים הבוגרים - יומן מסע רנדומלי יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
H יומן מסע | דור ה-Y יומני מסע אישיים 17
Wizard יומן מסע החל מ-30 יומני מסע אישיים 10
M יומן מסע מגיל צעיר יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע אל הלא נודע יומני מסע אישיים 53
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע - מהגנה להתקפה יומני מסע אישיים 56
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
deussex יומן מסע לחופש כלכלי, מימוש ומשמעות לחיים יומני מסע אישיים 305
O יומן מסע, מטרות ותהיות לעתיד. יומני מסע אישיים 21
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
ז יומן מסע משעמם יומני מסע אישיים 19
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
ב יומן מסע שלי יומני מסע אישיים 5
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
ח יומן מסע - טווח ארוך או קצר יומני מסע אישיים 9
אומרית יומן מסע- ההתחלה יומני מסע אישיים 48
L יומן מסע 2020 יומני מסע אישיים 39
Mr. Bigglesworth יומן מסע של חתול קירח יומני מסע אישיים 60
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
C יומן מסע לעצמאות כלכלית לאדם הצעיר יומני מסע אישיים 7
ו יומן מסע אישי - שלב א' יומני מסע אישיים 4
ט יומן של התחלה מהוססת יומני מסע אישיים 17
ח יומן חיים יומני מסע אישיים 94
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35