• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן מסע - טווח ארוך או קצר

חיים מהעיר

משתמש סולידי
דירוג
8
שלום

אני קורא שקט בפורום כבר שנתיים, והחלטתי עכשיו קצת לשתף ולהתייעץ

אנחנו זוג בשנות השלושים המוקדמות עם 3 בנות. מכניסים כ30k שמורכבים מ25k עבודה ו5k שכירות (2 דירות בפריפריה)
יש לנו דירה בבעלותנו עם משכנתא קטנה (נשאר רק הפריים, משלמים פחות מאלף בחודש)
חוסכים בערך חצי מההכנסה. כשאני מגדיר חיסכון של 1,800 ש"ח לבנות בתור הוצאה ולא חיסכון כרגע (הו"ק לתוחנית חיסכון בבנק)

עד היום הכסף שנחסך הלך לכיסוי התחייבויות עבור הדירות המושכרות. לפני כחודשיים סיימנו כמעט את כל החובות
ועכשיו מתלבטים איך לחסוף\להשקיע את הכסף שנותר כל חודש.

חוץ מזה יש לנו קרנות השתלמות באזור ה150k במסלול מניות (100 אחוז) שלא מתכננים לגעת בהם עד הפנסיה

צברנו עכשיו 60k לקרן חירום בצורת פר"י יומי בבנק. מתכנן להשאיר כל חודש בעו"ש 5,000 ואת שאר הכסף להתחיל להשקיע דרך מיטב דש או IB

אנחנו מתלבטים איך להרכיב את התיק מסיבה, אין לנו צורך בכסף בהתנהלות היומ-יומית ולכן השאיפה היא שהכסף יהיה בשוק ההון לתקופה בלתי מוגבלת ולכן חשבנו על 100% מניות בתיק (בלאקרוק 65% s&p, 25 אירופה ו20 שווקים מתפתחים)

הבעיה היא שיש לנו חשש שנצטרך את הכסף מתישהו בקרוב (2-5 שנים)
אנחנו גרים באזור רמלה - לוד. מצד אחד מאוד נוח לנו המגורים במרכז,הקרבה למקום העבודה והחברים שגרים לידנו. אבל קשה לנו עם הרבה דברים שקשורים למצב של העיר.
לכן יש לנו הרבה מחשבות על מעבר דירה בשנים הקרובות, הבעיה היא שאנחנו לא יודעים לאן.

במקרה של מעבר נצטרף את הכסף שאנחנו מתכננים להפנות לתיק ההשקעות ולכן מתלבט האם פילוח התיק שלי נכון.

אשמח לשמוע הצעות\תגובות\מחשבות ואם למישהו יש התלבטויות דומות אשמח שיישתף ואולי נלמד משהו

תודה

@בת העמק תודה על התשובה,
ניסיתי להסביר שזאת בדיוק הבעיה שלנו. יש את השאיפה (לטווח בלתי מוגבל) ויש את המציאות (שבמקרה שלנו אנחנו לא יודעים מה היא)

השאלה היא האם יש אפשרות לעשות תיק ביניים כלשהו?
ואיך צריכה להשתנות המסקנה כתלות באורך ההשקעה?

ככל שטווח ההשקעה קצר כך כדאי שאחוז המניות בו יקטן

השקעה במניות היא מאד תנודתית ולכן כל מטרה קצרת טווח (פחות מ-10 שנים לדעתי) ובמיוחד אם יש דדליין להגשמת המטרה - יכולה להיות מאד בעייתית. תתאר לך שחודש-חודשיים-שנה לפני הוצאת כל הסכום לצורך המטרה, התיק שלך נחתך בעשרות אחוזים. מה אז?
אם אתם מחליטים להשקיע בדירה, תבדקו לכמה כסף אתם זקוקים ואיך אתם משיגים אותו. יכול להיות שאם תמכרו את הדירה הקודמת, זה יספיק להון העצמי. יכול להיות שתצטרכו להשלים הון עצמי ואז לבדוק מאיפה. אולי שווה לסגור את הכסף שזקוקים לו בחוף מבטחים יחסי (פק"מ/תכ' חסכון).
לתיק המניות תכניסו רק את מה שנועד לעוד שנים ארוכות.

מעבר לשכירות זו לא אופציה מבחינתכם במידה ותבחרו לעבור דירה?

במקרה של מעבר נצטרף את הכסף שאנחנו מתכננים להפנות לתיק ההשקעות ולכן מתלבט האם פילוח התיק שלי נכון.
השאלה היא האם יש אפשרות לעשות תיק ביניים כלשהו?
השאלה כמה זה גמיש,במידה ותרצה לעבור את מתכוון למכור את הדירה בלוד ולרכוש משהוא אחר יותר יקר?
במצב כזה אפשר לקחת גם משכנתה או רק מזומן?
לי נשמע דווקא מצב דיי גמיש.
במידה ומשקיעים למטרה בעוד כמה שנים לא הייתי משקיע יותר מכפול ממה שמוכנים להפסיד במניות בכול רגע נתון.

בהנחה שהבנות קטנות וזה לעתיד הרחוק שלהן... אילו הייתי במקום זה הייתי שוקל להעביר את ההו״ק לתיק השקעות בשוק ההון במקום פיקדון בבנק שכנראה לא נותן הרבה תשואה ביחס למדד/משהו בסגנון.
לא בקיא בפרטים... זה רלוונטי רק במידה וזה המצב.
לגבי השקעה לטווח ארוך לדעתי כדאי לודא קודם כל שאתם ״אנטי שבירים״ למקרים לא צפויים.

מבחינה כלכלית מעבר בשכירות יהיה הטוב והנכון בשבילנו, במקרה של רכישה יווצר אירוע מס. גם נצטרך לשלם מס רכישה כי יש לנו דירות וגם אם נמכור דירה או דירות נצטרך לשלם מס שבח. יש 2 בעיות למעבר בשכירות. הראשונה היא הרצון שלנו לעבור לבית שיהיה סוג של בית חלומתינו ל15 שנה הקרובות לפחות (כמו כל אמא פולניה טובה) והשנייה היא מס על שכ"ד שיעבור את מדרגת הפטור.

הפיתרון שחשבתי עליו במקרה של מעבר דירה הוא מכירת נכס אחד מהדירות שמושכרות (משיקולי מס שבח, יש נכס אחד שכמעט ולא אצטרך לשלם עליו ועל 2 הנכסים הנוספים אצטרך לשלם מס גדול) באזור ה700 אש"ח + חסכונות שנספיק לחסוך (בתקווה 160 אש"ח כל שנה) ואת היתרה במשכנתא. גם אם נצטרך למשכן את אחת מ2 הדיורת הנוספות זה לא יהיה נורא כי נצליח לעמוד בהחזר.
גם במצב הזה נעבור את מדרגת הפטור במס על שכ"ד.

ממש מתסכל אותי החוסר ידיעה והקושי לתכנן שנים קדימה.

ממש מתסכל אותי החוסר ידיעה והקושי לתכנן שנים קדימה.

אני יודע שקל להגיד וקשה יותר לעשות:). אבל נדמה שהקושי שלך הוא קושי בלקבל החלטה, וחוסר הידיעה נובעת מכך. או שכן תקבלו החלטה לגבי העתיד שלכם- מעבר דירה- ואז יהיה קל יותר לקבל החלטה לגבי השקעות. או שתחליטו לא להחליט, אבל אז גם מדיניות ההשקעה שלכם תצטרך לסבול מכך.
נדמה שעד עכשיו הצלחתם להחליט היטב מה לעשות (לקנות דירות ולהשקיע) ואולי מה שנדרש זו קבלת החלטה בסיסית, שתעזור לכם לגזור מדיניות השקעה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 36
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
A יומן מסע משפחתי יומני מסע אישיים 16
M אולי אני גם אכתוב יומן מסע? יומני מסע אישיים 50
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
R יומן מסע לזוג צעיר יומני מסע אישיים 8
H יומן מסע - סטודנט לקראת הסוף (וההתחלה...) יומני מסע אישיים 7
ב יומן מסע בעשר אצבעות יומני מסע אישיים 41
י יומן מסע - חולם שמתעורר חלקית יומני מסע אישיים 8
W יומן מסע - זוג בני 28 יומני מסע אישיים 18
D יומן מסע - לחתונה אוף טופיק 18
I יומן מסע לחייל המשוחרר יומני מסע אישיים 21
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
R צעדיי הראשונים בחיים הבוגרים - יומן מסע רנדומלי יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
H יומן מסע | דור ה-Y יומני מסע אישיים 17
Wizard יומן מסע החל מ-30 יומני מסע אישיים 10
M יומן מסע מגיל צעיר יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע אל הלא נודע יומני מסע אישיים 62
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע - מהגנה להתקפה יומני מסע אישיים 56
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
ל יומן מסע שלי - לשם ובחזרה יומני מסע אישיים 37
deussex יומן מסע לחופש כלכלי, מימוש ומשמעות לחיים יומני מסע אישיים 305
O יומן מסע, מטרות ותהיות לעתיד. יומני מסע אישיים 21
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
ז יומן מסע משעמם יומני מסע אישיים 19
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
ב יומן מסע שלי יומני מסע אישיים 5
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
אומרית יומן מסע- ההתחלה יומני מסע אישיים 48
L יומן מסע 2020 יומני מסע אישיים 39
Mr. Bigglesworth יומן מסע של חתול קירח יומני מסע אישיים 60
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
C יומן מסע לעצמאות כלכלית לאדם הצעיר יומני מסע אישיים 7
ו יומן מסע אישי - שלב א' יומני מסע אישיים 4
ט יומן של התחלה מהוססת יומני מסע אישיים 17
ח יומן חיים יומני מסע אישיים 94
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
M ניוד קופת IRA - עמלת "העברת יומן לבנק זר" פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18