• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

טיוטת תיק השקעות

• פותח הנושא ODA
  • פורסם בתאריך

ODA

משתמש סולידי
דירוג
5
היי לכולם

לאחר קריאה מעמיקה של "התמונה הגדולה", פוסטים של הסולידית, קריאה בפורמים וכדומה הבנתי שאני צריך להשקיע
ובניתי לי טיוטת תיק השקעות.

קודם כל, קצת על עצמי:

סטודנט לפסיכולוגיה, באמצע שנות ה20 לחיי. עובד ומרוויח בעבודה יציבה 7,500 שלפחות 6,000 ממנה נכנס לחיסכון.
כרגע אני גר עם ההורים אך זה יכול להשתנות בעוד שנה או שנתיים. אם לא יהיו הפתעות ודברים לא ישתנו (אתם יודעים למי ניתנה הנבואה... אבל בכל זאת...) אני אמשיך לעבוד בטווח הנראה לעין באותה עבודה. יש לי מחשבה בעוד שנתיים בערך לעשות טיול של כמה חודשים שיעלה כמה 40-50K. הסכום אותו אני מחזיק כרגע הוא קרוב ל500K כש25K מתוכם בקרן השתלמות.

פתחתי חשבון באיגוד עם מסחר דרך TradeOne - 15 ש"ח עלות חודשית, 0.09 למניות, 0.08 לאג"ח.
המטרה שלי בהכנסה של הכסף: קשה לי להגדיר מטרה שכן אני לא רואה את החיים שלי יציבים לגמרי מסיבות שונות. אני עדיין לא בטוח איזה סגנון חיים אני רוצה, האם משפחה, האם ילדים. אני מניח שהתשובות האלו גם לא יגיעו בקרוב אבל כן אני יודע שלא להשקיע עכשיו זה בזבוז זמן=כסף.

החלטתי להשקיע בניירות ישראלים משום שאני ניסיתי להתעמק ולהבין ההשקעה בניירות זרים אך הדבר מסובך לי מידי ואיני מעוניין להתעמק יותר מדי גם במחיר של תשלום עמלות גדול יותר בעתיד (כרגע כלל הניירות 0%).
לכן, תכננתי תיק השקעות לא אגרסיבי מדי ולא סולידי מדי שאני מאמין שאוכל לעמוד בו.
להלן התפלגות התיק:
1) 33% S&P500 מתוכו:
א) 7% מגודר - לטווח קצר (0% עמלה, 0.03 נאמנות)
ב) 26% לא מגודר - לטווח ארוך (0% עמלה, 0.03 נאמנות)
2) 33% אג"ח קצר טווח (לא צמוד, 0% עמלה, 0.03 נאמנות)
3) 33% אג"ח ארוך טווח (צמוד (0% עמלה, 0.03 נאמנות)

כדי להסביר איך הגעתי לאחוזים הללו - ניסיתי לחלק את ההשקעה שלי ל3:
  • טווח קצר -5-8 שנים
  • טווח בינוני - 8-15 שנה
  • טווח ארוך - 15+ שנה
בניתי לעצמי תרחיש פסימי, כמה הכנסות יהיו לי, כמה הוצאות יהיו, בעיקר לטווח הקצר - בינוני וראיתי כמה מתוך זה נשאר לטווח הארוך. היתרון בעיני בתיק הזה, שהוא מאפשר לי גמישות רבה בהתאם להתפתחויות שאינן צפויות ומאפשר לי להסתגל ולהכיר את עצמי והאופי שלי כשכל הכסף שלי מושקע. כמו כן, במידה ותהיינה ירידות בבורסה ישאר לי מקום להגדיל חשיפה באחוזים לבורסה (אני מאמין באיזשהו מקום שהבורסה צפויה לצאת להתרעננות קטנה עד בינונית בקרוב, מודע לעניין שלא מתזמנים ועדיין...).
לגבי הבחירה בS&P 500 ולא במדד מגוון יותר, אני חושב שארה"ב בדרך הנכונה בשנים הקרובות, היא יציבה יותר מרוב העולם וכן, הניירות של MSCI World יקרים מאוד יחסית לניירות שמתרכזים בארה"ב.

אשמח לשמוע את דעתכם, האם צורת החשיבה שלי נכונה? האם יש דברים שאולי פספסתי?
אשתדל מאוד להתייחס.

נערך לאחרונה ב:
ברוך הבא לפורום!

2) 33% אג"ח קצר טווח (לא צמוד, 0% עמלה, 0.03 נאמנות)
3) 33% אג"ח ארוך טווח (צמוד (0% עמלה, 0.03 נאמנות)
תהיה מודע שדמי שניהול יעלו בוודאות.
אתה יכול לצמצם את 2 הניירות הללו לאחד שיש לו מח"מ זהה למח"מ הממוצע בינהם.

כמו כן, במידה ותהיינה ירידות בבורסה ישאר לי מקום להגדיל חשיפה באחוזים לבורסה
לכמה אתה מתכנן להגדיל?
מה צריך לקרות בשביל שתגדיל את אחוז המניות?
יהיה לך קל יותר לנווט את התקופה המפחידה של ירידות בשווקים אם תכמת מראשמרא התרחישים השונים ואת דרכי הפעולה.
וכן... זה תזמון שוק. משחק שמעט מאד אנשים מנצחים בו.
תשאל את עצמך למה אתה תצליח במקום שרבים נכשלים?
הניירות של MSCI World יקרים מאוד יחסית לניירות שמתרכזים בארה"ב.
לפי איזה מדד?
מחיר הנקודה של קרן נאמנות הוא חסר משמעות לחלוטין.

• אהבתי
Reactions: ODA
תהיה מודע שדמי שניהול יעלו בוודאות.
אתה יכול לצמצם את 2 הניירות הללו לאחד שיש לו מח"מ זהה למח"מ הממוצע בינהם.

מה היתרון בלאחד הכל תחת אותו נייר? 2 ניירות מאפשרים לי גמישות רבה יותר במוצרים שהם לא זהים. סביר שדמי הניהול יעלו אבל עדיף לי להתחיל עם משהו שהוא זול.

לכמה אתה מתכנן להגדיל?
מה צריך לקרות בשביל שתגדיל את אחוז המניות?
יהיה לך קל יותר לנווט את התקופה המפחידה של ירידות בשווקים אם תכמת מראשמרא התרחישים השונים ואת דרכי הפעולה.
וכן... זה תזמון שוק. משחק שמעט מאד אנשים מנצחים בו.
תשאל את עצמך למה אתה תצליח במקום שרבים נכשלים?
אני חושב שהיתרון בלהשאיר מקום לגמישות הוא לאפשר לעצמי לספוג ירידות בידיעה שאוכל לאחר ירידה של 10-20% להגדיל חשיפה לשוק. בטווח הקצר-בינוני (כמה שנים) זה כנראה ישתלם
לפי איזה מדד?
מחיר הנקודה של קרן נאמנות הוא חסר משמעות לחלוטין.
לא לפי מחיר הקרן, לפי העמלות הגבוהות.

2 ניירות מאפשרים לי גמישות רבה יותר במוצרים שהם לא זהים
להחזיק נייר אחד שהוא במח"מ 7 ועוד נייר שהוא במח"מ 13, זה כמו להחזיק נייר במח"מ 10.
מה הגמישות אמורה לאפשר לך?

בטווח הקצר-בינוני (כמה שנים) זה כנראה ישתלם
היה פאק בכדורי בדולח שיוצרו בשנים 2012-2018, כולם חזו שבטווח זמן המיידי תהיה ירידה בשוק שתשתלם לאנשים שמחכים על הגדר.

אני חושב שהיתרון בלהשאיר מקום לגמישות הוא לאפשר לעצמי לספוג ירידות בידיעה שאוכל לאחר ירידה של 10-20% להגדיל חשיפה לשוק
ואם יהיו עוד ירידות אחרי שתיכנס עם עוד כסף אחרי הירידה המיוחלת של 10-20%? למה לא להשאיר גמישות גם לזה?
לדעתי כדאי לקבוע חוקים ברורים לכניסה אחרת אתה פשוט תפעל לפי רגש.

לא לפי מחיר הקרן, לפי העמלות הגבוהות.
אם אתה מגביל את עצמך רק לניירות ישראלים אז כן.

להחזיק נייר אחד שהוא במח"מ 7 ועוד נייר שהוא במח"מ 13, זה כמו להחזיק נייר במח"מ 10.
מה הגמישות אמורה לאפשר לך?
אם ארצה להקטין חשיפה לאג״ח ארוך טווח ולהשאר רק עם אג״ח קצר מועד אז לא אצטרך למכור את כל הנייר

אשמח לקרוא דעות נוספות :)

אם ארצה להקטין חשיפה לאג״ח ארוך טווח ולהשאר רק עם אג״ח קצר מועד אז לא אצטרך למכור את כל הנייר
אם תרצה להוריד מח"מ, פשוט תמכור מהנייר הכללי עד שהשילוב של הנייר עם מזומן יתן לך את המח"מ הרצוי.
בסופו של דבר אין "חשיפה לאגח ארוך" + "חשיפה לאגח קצר", יש חשיפה לאגח כשאתה מחליט מה המחמ הרצוי מבחינתך.
אם יותר נוח לך להסתכל על זה כשתי תיקים שונים זה לא הדבר הכי גרוע בעולם, רק תיקח בחשבון שהעלויות שלך יהיו כפולות ברכישה.

אם תרצה להוריד מח"מ, פשוט תמכור מהנייר הכללי עד שהשילוב של הנייר עם מזומן יתן לך את המח"מ הרצוי.
בסופו של דבר אין "חשיפה לאגח ארוך" + "חשיפה לאגח קצר", יש חשיפה לאגח כשאתה מחליט מה המחמ הרצוי מבחינתך.
אם יותר נוח לך להסתכל על זה כשתי תיקים שונים זה לא הדבר הכי גרוע בעולם, רק תיקח בחשבון שהעלויות שלך יהיו כפולות ברכישה.
העלות נמדדת באחוזים. לא רואה מה ההבדל. אג״ח קצר ואגח ארוך אינם אותם מוצרים. ב״התמונה הגדולה״ הוא יחלק כל תיק לאג״ח קצר, אג״ח ארוך ומניות.

זכותו, אבל אתה כתבת:
אחלה, אני מודה ל- fiyaacob על תגובותיו, קראתי בעניין רב, חלק מהדברים קיבלתי וחלק לא. אשמח לקרוא התייחסויות נוספות, לאו דווקא על החלוקה של אג״ח ל-2 ניירות...

האמת שאני לא בטוח שאני רואה קשר בין התיק לטווחי הזמן שהגדרת. אגח קצר זה ל5-8 שנים? אגח ארוך זה לעד 15 שנה ומניות זה למעל 15? אם אלו היו יעדי הזמן שלי וגילי היה דומה לגילך (אנחה) הייתי משקיע יותר במניות. לגבי הגדלה בהמשך אחרי נפילות- מה שיעקב כתב. נשמע קל בתיאוריה, תוחלת שלילית במציאות.

לא ממליץ, לא מבין בזה הרבה, זה מה שראיתי שכותבים במקרים דומים, בפורומים אחרים, מעבר לים.

החלטתי להשקיע בניירות ישראלים משום שאני ניסיתי להתעמק ולהבין ההשקעה בניירות זרים אך הדבר מסובך לי
הייתי שוקל את זה מחדש.
מה בדיוק הסיבוך?

• אהבתי
Reactions: HHH
לגבי הבחירה בS&P 500 ולא במדד מגוון יותר, אני חושב שארה"ב בדרך הנכונה בשנים הקרובות, היא יציבה יותר מרוב העולם וכן, הניירות של MSCI World יקרים מאוד יחסית לניירות שמתרכזים בארה"ב
דעה נוספת:
לא מתאים למשקיע ישראלי שלא חקר את הנושא.

תאמר לי,
מה לדעתך "רופף" אצלך בתיק ולמה?
רופף - לא נעול
אני לא בטוח האם חלוקת הכספים נכונה, האם תיק מעין זה מתאים למי שמצד אחד נמצא בתחילת החיים באופן יחסי אך מצד שני עתידו עדיין לוט בערפל באיזשהו מקום.

הייתי שוקל את זה מחדש.
מה בדיוק הסיבוך?
אם אני משקיע דרך חברת מסחר (נגיד טריידוואן) אני אשלם דמי ניהול על אחזקת ניירות ערך זרים 0.16%, אשלם 0.1 עמלה על קניה, אני מניח שאשלם גם עמלה על המרה לדולר (ואם אמכור שוב פעם עמלה, אלא אם אחליט להשאיר בדולרים). אני לא בטוח האם אני צריך להגיש דוחות למס הכנסה במסחר דרך הבנק אך אם ארצה עמלות יותר טובות בחברת השקעות זרה אז בהחלט אצטרך להגיש.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לאץ' טיוטת תיק שוק ההון 0
K טיוטת תיק ומגוון התייעצויות שוק ההון 41
bobby טיוטת התיק שלי שוק ההון 10
דור דורים טיוטת התיק של דור דורים שוק ההון 48
S טיוטת התיק שלי+שאלה על סולם אג"ח שוק ההון 7
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1