• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת

מה דעתך על הצעת החוק? (פרט ונמק בשרשור עצמו)

• בעד

הצבעות: 9 18.4%
  • נגד

הצבעות: 33 67.3%
  • בעד באופן חלקי

הצבעות: 7 14.3%

• סך הכל מצביעים
    49
הבנת הנקרא חזקה אצלך מאד :roll:

גם אצלך...
מישהו ממכם טרח לקרוא את הצעת החוק וללמוד על תופעת האלימות הכלכלית על כל גווניה? אתם בכלל לא מבינים את הנושא של כסף ומשפחה כנראה.

קראתי בעיקר את החלק הזה

להלן רשימה פתוחה של דוגמאות המהוות אלימות כלכלית לפי חוק זה: מידור כפוי של בן הזוג הנפגע מכל פן כלכלי משמעותי הנוגע למשק הבית המשותף; מניעת גישה לחשבון הבנק המשותף של בני הזוג או הצגת דיווח שגוי או חלקי של המצב הכלכלי המשותף של בני הזוג;
...
...
השמדת או העלמת מחשב אישי או חומרים השייכים לאחד מבני הזוג בלבד.

שלהבנתי ממך החוק אמור לטפל בהם
נשמע חוק לגיטימי.. לא הבנתי מה פספסתי...

הבנת הנקרא חזקה אצלך מאד
ואת כנראה לא מבינה את המציאות ולא מבינה מהי פרשנות חוקתית
השופטים יכולים לפרש את הנושא בצורה רחבה מאוד, אין כאן שום ודאות לאף אחד מה מותר ומה אסור
אם היינו חיים במדינה שהולכים לפי מה שכתוב לחוק ולא "מפרשים" אותו כל אחד לפי תפיסת עולמו, אולי הייתי תומך

השופטים יכולים לפרש את הנושא בצורה רחבה מאוד, אין כאן שום ודאות לאף אחד מה מותר ומה אסור
אם היינו חיים במדינה שהולכים לפי מה שכתוב לחוק ולא "מפרשים" אותו כל אחד לפי תפיסת עולמו, אולי הייתי תומך
אבל כך זה עובד בכל העולם ובכל סוגי הפשיעה. אז תגיד שאינך תומך במשפטי רצח? מיסים? אונס? בכל התחומים יש לשון החוק ויש פרשנויות ותקדימים ושינויי חקיקה כדי לדייק יותר. באף מקום אין מצב של נוסחא משפטית קבועה שלפיה בלבד נקבעים דברים. אם זה היה כך - אפשר היה פשוט לשים רובוט במקומו.

אבל כך זה עובד בכל העולם ובכל סוגי הפשיעה. אז תגיד שאינך תומך במשפטי רצח? מיסים? אונס? בכל התחומים יש לשון החוק ויש פרשנויות ותקדימים ושינויי חקיקה כדי לדייק יותר. באף מקום אין מצב של נוסחא משפטית קבועה שלפיה בלבד נקבעים דברים. אם זה היה כך - אפשר היה פשוט לשים רובוט במקומו.
לפי הטיעון הזה, בוא נחוקק כל דבר שהוא, כי הרי יש לנו חוקים נגד פשע ואונס. נכון?
בניגוד לרצח, אונס, שוחד, כאן יש את עניין ה"סבירות". כיצד "סביר" להתנהל. הפרשנות של מה סביר ומה לא זו פרשנות סובייקטיבית.
זה משהו שהוא בעייתי במערכת המשפט שלנו. ברגע שאתה לא יודע אם משהו נחשב עבירה או לא, נוצר מצב של אי ודאות חוקתית וזה רע מאוד.
מבחינת אנשים סולידיים, לא סביר למשל לבזבז X כסף על Y, סביר לבזבז 0.5X. האם זה סביר מבחינת השופט שאליו יגיע המקרה? אולי השופט לא זורם עם תפיסת עולם סולידית?
הבעיה היא שהאיש הסולידי לא יידע אם זה נקרא עבירה על החוק לבקש מבן זוגו את הנ"ל.
לעומת רצח שבו הגבול ברור כשמש, או אונס שבו הגבול די ברור ורק יש לפעמים עניין של מילה כנגד מילה.
לא רוצה שמערכת האכיפה ובית המשפט ייכנסו לי לכיס ויחליטו לי מהי התנהלות כלכלית סבירה ומהי לא.
לא רוצה בכלל שהנושא יינדן בבית המשפט, עצם הדיון זו חדירה חמורה לפרטיות שלי בתור אזרח.

מבחינת אנשים סולידיים, לא סביר למשל לבזבז X כסף על Y, סביר לבזבז 0.5X. האם זה סביר מבחינת השופט שאליו יגיע המקרה?
אתה פשוט לא מבין במה מדובר וחוזר שוב ושוב על תסריט דמיוני שלך שבו ויכוח בין בני זוג על הוצאות מגיע לבית המשפט. אני מיציתי את הדיון הזה.

אתה פשוט לא מבין במה מדובר וחוזר שוב ושוב על תסריט דמיוני שלך שבו ויכוח בין בני זוג על הוצאות מגיע לבית המשפט. אני מיציתי את הדיון הזה.
מיצינו את הדיון זה נכון.
זה שמישהו לא מסכים איתך לא אומר שהוא לא מבין במה מדובר או שהוא חלש בהבנת הנקרא.
לפי הסקר בדיון, שמייצג במידת מה את אנשי הפורום, אז עמדתך היא זו שבמיעוט ולא העמדה שלי.

זה שמישהו לא מסכים איתך לא אומר שהוא לא מבין במה מדובר או שהוא חלש בהבנת הנקרא.
מדובר בפותחת שרשור ששמה לינק להצעת חוק לא נכונה (מלפני חמש שנים, ארבע כנסות אחורה) ואחרי זה נוזפת בכל מי שלא מסכים איתה שהוא לא קרא את הצעת החוק, שומר נפשו ירחק.

לפי הסקר בדיון, שמייצג במידת מה את אנשי הפורום, אז עמדתך היא זו שבמיעוט ולא העמדה שלי.
ברור, אבל הסקר שעשיתי נועד לפתח דיון ואין לי בעיה להיות בעמדת מיעוט. האם עצם זה שאני לא הרוב בסקר אומר שאתה מבין מה זאת אלימות כלכלית ובאילו נסיבות זה אמור להגיע לבית משפט?
שמה לינק להצעת חוק לא נכונה
אם הצעת החוק שלינקקתי אליה עברה שינויים, למה לא תשים כאן את הליינק הנכון? ואולי (רק אולי) גם תציין את ההבדלים בין הצעת החוק הקודמת לחדשה?
שומר נפשו ירחק
יש לך מזל שאני כבר לא מודרטורית, חצוף! תשמור על הנפש שלך ותתרחק...

אם הצעת החוק שלינקקתי אליה עברה שינויים, למה לא תשים כאן את הליינק הנכון? ואולי (רק אולי) גם תציין את ההבדלים בין הצעת החוק הקודמת לחדשה?

הצעת החוק שהבאת היא מהכנסת העשרים. היו לה גירסאות אחרות. הגירסא מהכנסת ה-22 כללה עד שלוש שנות מאסר (זאת התוצאה שקופצת בגוגל - https://www.nevo.co.il/law_html/law04/1369_22_lst_565276.htm)
הצעת החוק הנוכחית מדגישה משהו אחר - לא פלילי אבל גם מאד גרוע - https://main.knesset.gov.il/Activit...aspx?t=lawsuggestionssearch&lawitemid=2086185
שהוא ׳צו למניעת אלימות כלכלית׳, מה שאומר במילים פשוטות ׳ללא משפט׳. בנוסף, מכניסים את האלימות הכלכלית לתוך החוק הקיים של אלימות במשפחה, אז מי יודע באיזה אופנים הם יתערבבו ואילו סנקציות שקיימות כיום נגד אלימות במשפחה ייושמו כנגד ׳אלימות כלכלית׳.

להיות קורבן לאלימות כלכלית בעולם שלי זה עיניין של בחירה
גם לאלימות לא כלכלית? "למה לא צעקת?" "למה לא ברחת?"

כאן יש את עניין ה"סבירות". כיצד "סביר" להתנהל.
בהרבה חוקים יש פרשנות של "האדם הסביר".
בטח עורכי הדין פה מכירים פסקי דין שבהם הפרשנות של מה יעשה "האדם הסביר" יצאה לא סבירה בכלל. @גרהם ?

תעשה לי טובה. תקרא שוב את ההודעה. אם עדיין לא הבנת אין לי איך לעזור לך.
מה, שאמרת "בעולם שלי"? זה לא אותו עולם?

חוקים נועדו להגן על מי שלא יסתדר בלעדיהם, לא על מי שאין לו בעיה גם ככה.

כולם פה כנראה מבינים את החוק.
אשמח אם תשפטו אם זה אלימות כלכלית או לא.
זוג חיים ביחד, לא בחשבון משותף.
החליטו שהאישה משלמת על החשמל, הבעל על המים, וכו... ככה חילקו בערך את כל הוצאות הבית.
אז הנה כמה שאלות.
א.אם חודש אחרי חודש האישה מגלה שהיא משלמת יותר מהבעל באופן קבוע! (החלוקה לא היתה כנראה שווה) זאת אלימות כלכלית? ניצול? עבדו עליה?
כמובן ש"יותר" זה באופן יחסי. גם אם זה 100 שקל יותר והיא תמיד משלמת יותר, זה ניצול.
ב. אם הבעל אומר וואלה, האישה משלמת חשמל, אני אדליק את הדוד כדי שיהיו לי מים שורפים כל יום.
אם האישה מונעת ממנו להדליק את הדוד בטענה שהיום קיץ ורוב הסיכויים שיש מים חמים, זאת אלימות כלכלית? למי? לבזבזן (כי זה לא על חשבונו) ? או לאישה?
ג.אם האישה אומרת וואלה... בעלי משלם על המים, אני אתקלח שעה כל יום, למרות שבעלה מתקלח 10 דקות. האם גם זה ניצול?

כולם פה כנראה מבינים את החוק.
אשמח אם תשפטו אם זה אלימות כלכלית או לא.
זוג חיים ביחד, לא בחשבון משותף.
החליטו שהאישה משלמת על החשמל, הבעל על המים, וכו... ככה חילקו בערך את כל הוצאות הבית.
אז הנה כמה שאלות.
א.אם חודש אחרי חודש האישה מגלה שהיא משלמת יותר מהבעל באופן קבוע! (החלוקה לא היתה כנראה שווה) זאת אלימות כלכלית? ניצול? עבדו עליה?
כמובן ש"יותר" זה באופן יחסי. גם אם זה 100 שקל יותר והיא תמיד משלמת יותר, זה ניצול.
ב. אם הבעל אומר וואלה, האישה משלמת חשמל, אני אדליק את הדוד כדי שיהיו לי מים שורפים כל יום.
אם האישה מונעת ממנו להדליק את הדוד בטענה שהיום קיץ ורוב הסיכויים שיש מים חמים, זאת אלימות כלכלית? למי? לבזבזן (כי זה לא על חשבונו) ? או לאישה?
ג.אם האישה אומרת וואלה... בעלי משלם על המים, אני אתקלח שעה כל יום, למרות שבעלה מתקלח 10 דקות. האם גם זה ניצול?

זה מסוג ה"שאלות" של "אם אמרתי שלום לבחורה האם היא יכולה לתבוע אותי על הטרדה מינית".

אז זאת ההצעת התיקונים האחרונה שהוגשה לפי אתר הכנסת https://fs.knesset.gov.il/23/law/23_ls1_579568.pdf
הנה ההסבר שם לאלימות כלכלית ולמה נדרש לה חוק:
"התנהגות מתמשכת של אדם כלפי בן זוגו, תוך הטלת אימה, הפעלת כפייה או הפעלת שליטה עליו, המתבטאת באחת או יותר מאלה:
)א( התנהגות המונעת או מקשה על מימוש התנהלות כלכלית עצמאית של בן הזוג, ובכלל זה על יציאה לעבודה או על פתיחת חשבון בנק;
)ב( התנהגות המונעת או מקשה על שימוש בנכס שיש לבן הזוג זכות בו או גישה אליו, בכלל זה מניעת החזקת כרטיס אשראי או שימוש בו, הסתרת קיומו של
נכס כאמור, של פעולה בנוגע אליו או של התחייבות לגביו וכן מניעת גישה למידע על הנכס, על פעולה כאמור או על התחייבות כאמור;
)ג( התנהלות כלכלית המונעת ניהול סביר ותקין של חייו של בן הזוג, בכלל זה בדרך של שליטה על התנהלותו הכלכלית של בן הזוג בחיי היום–יום;"

יש שם עוד הרבה הסברים שמי שיתעמק בהם יבין שלא מדובר על ויכוח מי מוציא כמה ומי משלם על מה. וגם יבין שלא מדובר רק על אלימות כלכלית בין בני זוג, לא חסר מקרים שצאצאים משתלטים על חייהם הכלכליים של הוריהם המבוגרים באיומים והפחדות (לא מדברת על אפוטרופוס במקרי דמנציה) וישנם סיפורים על ילדים קטנים שסובלים מהאלימות הכלכלית שאחד מהוריהם נוקט כלפי בן זוגו.

להיות קורבן לאלימות כלכלית בעולם שלי זה עיניין של בחירה.
לצערנו גם בחברה יהודית וחילונית יש נשים/גברים שחיים תחת התעללות של בן/בת זוג. זה לא מוגבל לחברות אחרות.

אני חושב שאפשר להסתכל על זה כמו על כת - הצטרפות לכת היא עניין של בחירה, אבל לרוב לא באמת בוחרים להצטרף לכת - מצטרפים לקבוצת פילוסופיה או לשיעורי יוגה וכו׳, ולאט לאט הסביבה משתנה, ונוספים אלמנטים נוספים של כת, וכן הלאה. כמו הסיפור על הצפרדע בסיר. ככה גם נראים הסיפורים ששמעתי על התעללויות בין בני זוג - כל מיני ״בהתחלה היה כל כך טוב״ ואז התעלמות מדגלים אדומים בגדלים הולכים וגדלים. כך שלהגיד שלחיות תחת אלימות כלכלית זו בחירה זה טכנית נכון אבל אלה דברים שקורים בכל זאת, גם בחברה המודרנית ביותר.

לעניין החוק - אני לא איש משפט ולא יודע לקבוע אם החוק טוב או לא. אבל אני בהחלט לא מסכים עם דברים שנאמרו כאן לגבי התקטננויות, לעיני החוק בוודאי לא נוגע לדברים כמו ״הדליק את הדוד״ או ״יצאה לקניות״, ברור שמדובר שם על אלימות וכפיה ולא על מחלוקת בקניון. אני כן יודע מספיק כדי לדעת שלמילים ״באופן סביר״ דווקא כן יש משמעות. בכל אופן, אם מה שדרוש זה חוק קצת יותר מצומצם, אין לי בעיה עם זה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y בזבוז הוא אלימות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
S לא סולידי, אבל עם יומרות להשתקם כלכלית יומני מסע אישיים 31
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
שמנת חמוצה גישה כלכלית - קפיטליזם, סוציאליזם וכל המאקרו.. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
י התלבטות ביישום תיק ההשקעות שלי לעצמאות כלכלית שוק ההון 21
צ הכוונה כלכלית התפתחות אישית 4
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
ל עיתונות כלכלית אוף טופיק 6
ר טעות כלכלית ותיקונה נדל"ן 44
ITS מחיר למשתכן במודיעין - דירת 3 או 5 חדרים - מה עדיף כלכלית? נדל"ן 12
L מה אתם עוד ממנפים בחיים (לא כלכלית)? או, למה עשיתם מיקור חוץ? אוף טופיק 3
צ לא שולט בעצמי מבחינה כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
H התנהלות כלכלית לזוג מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 294
Will Smith האם על ההורים מצופה לתמוך כלכלית בילדיהם? צרכנות פיננסית 65
F ספרות מומלצת לבניית תוכנית לעצמאות כלכלית התפתחות אישית 3