• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

2/3 פריים, האם זה הופך את ההשקעה לנדלן עם 8% תשואה עדיפה על שוק ההון?

• פותח הנושא A42
  • פורסם בתאריך
אני חושב שההנחות שלך הן מאוד אופטימיות.
בראשן - ההנחה שהבנק לא ישנה את הריביות שהוא מציע בעקבות הסרת המגבלה על הפריים.
איך עובד מסלול פיתוי - אין עמלת פרעון מוקדם?
בחישוב התשואה שלך התעלמת מעלויות עסקה שהן משמעותיות בנדל"ן (עורך דין, שמאי, מתווך), ועוד דברים שהם כנראה זניחים( כמו ביטוח משכנתא, פתיחת תיק וכו').
על פניו, אם תמצא נכס ומשכנתא שמקיימים את ההנחות האלה, אז כן זו עסקה מצוינת.
לגבי ההשוואה לשוק ההון, המאפיינים שונים לחלוטין. כפי שכבר העירו פה בצדק, אתה משווה השקעה ממונפת בנכס יחיד להשקעה לא ממונפת ומבוזרת, תחושת הבטחון שלך בהשקעה הראשונה עשויה להיות סובייקטיבית.

ועוד דברים שהם כנראה זניחים( כמו ביטוח משכנתא, פתיחת תיק וכו').
לדברים הזניחים האלה יש נטייה להצטבר, אני אישית לא אוהב להתעלם מהם מה גם זה בסה"כ עוד כמה שורות באקסל אז מה אכפת לי להתחשב בהם?

יותר קל להגיד מלבצע. דירה ספציפית יכולה לעבור הרבה מאד תהפוכות ב-30 שנה
דווקא אני רואה את זה הפוך, אני גם ככה צריך לגור איפה שהוא, מעדיף שהנכס יהיה שלי ולא תלוי משיהו אחר שיכול לפנות אותי בכל שנה
הרוב הגדול מהתהפוכות האלה לא ישפיע על ערך הדירה או על לפחות השווי שוק שלה מול דירות אחרות
כלומר כל שינוי אישי שקשור אלי (ילדים, גיל, מצב תעסוקתי וכו) לא ישפיעו על מחיר הדירה ואוכל למכור אותה בסכום הראלי שלה ולקנות דירה מקבילה מתאימה יותר
כל שינוי חיצוני כלל מדיני או אזורי גם לא אמור להשפיע עלי כי אולי הדירה שלי תרד בערך אבל כך כל הדירות אז תמיד אוכל להחליף לדירת שוות ערך
נכון ששינוי מקומי חיצוני כמו בנית מרכז מסחרי בצמוד לדירה, קו מתח גבוה או כל דבר מהסוג הזה עלול לפגוע בי אישית אבל לדעתי זה עדין סיכון יחסית סביר והנפילת ערך לא תיהיה ב50 אחוז אלה יותר מתונה

את מה שאמרת אפשר להגיד וביתר בטחון על vnq. תשקיע, תתעלם מהתנודות במחיר, והדיבידנד בדולרים יעלה בסבירות גבוהה מאד בטווח של 30 שנה.
נכון מאוד, אבל vng נותן תשואת דיבדנד של 4.21 אחוז ואחרי מס רווחי הון זה 3.15 אחוז תשואה , פחות מפי 2 ממה שאני רוצה
אם הוא היה נותן תשואת דיבידנד של 7-8 אחוז כמובן שזה היה משתלם וחלופה ראויה

יך אתה מחשב נטו בדירת מגורים\מושכרת(בלי עליית ערך)?
אתה לוקח בחשבון עלות גמישות במקום מגורים\חודשים בלי שוכרים
שיפוץ\תקלות גדולות(אנחנו מדברים על עשרות שנים)?
בגדול, בשביל לפשט את הדיון אני מתייחס לדירת מגורים שאני גר בה, אז אין חודשים שהיא לא מושכרת ומניח שאת רוב עלויות הפחת והתקלות הם יבוצעו על ידי בעלות דומה למה שהיית עושה אם הייתי גר בדירה מושכרת , כל מקרה נתתי לזה חצי אחוז של פחת (כלומר הדירה מושכרת בברוטו של 4 אחוז)

אתה יכול לתת דוגמא לדירה שאפשר לרכוש היום שנותנת צפי של 3.5% נטו ל30 שנה אחרי הכול(נניח שהשכר דירה מתואם אינפלציה)משכירות?
לדוגמא היום בפרדס חנה, בית פרטי (קוטג) עם יחידת דיור עולה סביב ה2.5 מליון, הבית עצמו בשכר דירה של 6K והיחידה ב3K ביחד נותן תשואה ברוטו של 4.32 אחוז
נוסיף על זה את כל הלווינים שיכולים להשפיע על המחיר
נניח שמחיר הבית עם המס רכישה (33K), עורך דין, שמאי משכנתא, דמי פתיחת תיק,

רישום אגרות וכו הוא עוד 2.550
נוסיף עוד שיפוץ כניסה והתאמות של 50K או לחילופין בית חדש מקבלן ואז 50K עבור מזגנים, גינה, וכו.
אז הבית בסוף יעלה 2.6 מיליון

בגזרת המשכנתא:
פתיחת תיק (זניח אפשר גם לקבל פטור אבל נכנס ב100K למעלה)
עלות ביטוח מבנה + ביטוח חיים על 50 אחוז מימון סדר גודל של 130-150 שקל לחודש
כלומר התשואה החודשית היא עכשיו 8.850K

כלומר תשואה אחרי התוספות:4.08%

נוריד פחת של 0.5 אחוז שזה 13K אלף שקל בשנה ולדעתי מכסה הרבה יותר ממה שצריך (אפשר להחליף בזה בכל שנה דוד שמש, מזגן באחד החדשים, ועדין לא מתקרבים לחצי מהסכום הזה) מעבר לזה שיש ביטוח מבנה בגלל המשכנתא אז חלק גדול מהתקלות מכוסה בביטוח.

נשארים עם תשואה של 3.58% נטו
אבל אתה חושב שהתנאים האלה ריאלים על משכנתא של 75% מימון?
50 אחוז מימון, כי לוקחים מסלול

בחישוב התשואה שלך התעלמת מעלויות עסקה שהן משמעותיות בנדל"ן (עורך דין, שמאי, מתווך), ועוד דברים שהם כנראה זניחים( כמו ביטוח משכנתא, פתיחת תיק וכו').
נדע לגבי הבנקים אני מקווה עוד שבועיים (או אחרי הסגר בטח)
מניח שאם הריביות יעלו אז כל המהלך הזה יהיה לחינם ויחזרו למצב הקודם

במסלול פיתוי אם אתה עושה את זה באותו יום שלקחת את הכסף כי הריבית עוד לא הספיקה להשתנות אז אין עמלת פירעות מוגדל (העלות של הדמי פתיחת תיק יותר גדולה אבל לרוב זה לא יותר מ1000 שקלים סהכ)

לגבי העלויות עסקה ראה חישוב למעלה, הכנסתי את כולם בדוגמא ספציפית

אתה משווה השקעה ממונפת בנכס יחיד להשקעה לא ממונפת ומבוזרת, תחושת הבטחון שלך בהשקעה הראשונה עשויה להיות סובייקטיבית.
מסכים לגמרי, לא מנסה להשוואת, אלה לתת חלופה
אני לא חושב שאחד פחות מסוכן מהאחר, אלה סיכונים שונים לדעתי
בכל מקרה אני אישית חושב שדווקא בגלל ששליש מההוצאות שלי הם דיור גם ככה (וזה גם שליש מהמדד)
אז דווקא על ידי זה שאני מייצר תלות בין ההשקעה שלי להוצאות שלי אני מקבל יותר ביטחון
כי בעצם על ידי השקעה חד פעמית העלמתי שליש מההוצאות ואז אין קורלציה בינהם
ודווקא בשוק המניות אני הרבה יותר פגיע בזמני משבר ובכלל
לדברים הזניחים האלה יש נטייה להצטבר, אני אישית לא אוהב להתעלם מהם מה גם זה בסה"כ עוד כמה שורות באקסל אז מה אכפת לי להתחשב בהם
הוספתי אותם בדוגמא למעלה, שוב זה לא עסקה ספציפית שאני בודק
אלה בעיקר אשמח לשמוע את דעתכם לגבי המצב החדש והאם זה יעשה שינוי מהותי או שרק אני רואה את זה ככה

תודה לכולם על התגובות והנקודות מבט השונות

על פניו, אם תמצא נכס ומשכנתא שמקיימים את ההנחות האלה, אז כן זו עסקה מצוינת.
לגבי ההשוואה לשוק ההון, המאפיינים שונים לחלוטין. כפי שכבר העירו פה בצדק, אתה משווה השקעה ממונפת בנכס יחיד להשקעה לא ממונפת ומבוזרת, תחושת הבטחון שלך בהשקעה הראשונה עשויה להיות סובייקטיבית.

בכל מקרה, ביטוח מבנה נשמע לי כמו רעיון לא רע בלי קשר למשכנתא.

לגבי
דווקא אני רואה את זה הפוך, אני גם ככה צריך לגור איפה שהוא, מעדיף שהנכס יהיה שלי ולא תלוי
50 אחוז מימון, כי לוקחים מסלול

נדע לגבי הבנקים אני מקווה עוד שבועיים (או אחרי הסגר בטח)
מניח שאם הריביות יעלו אז כל המהלך הזה יהיה לחינם ויחזרו למצב הקודם

במסלול פיתוי אם אתה עושה את זה באותו יום שלקחת את הכסף כי הריבית עוד לא הספיקה להשתנות אז אין עמלת פירעות מוגדל (העלות של הדמי פתיחת תיק יותר גדולה אבל לרוב זה לא יותר מ1000 שקלים סהכ)

אני מניחה שאתה מספר לבנק שזה מסלול פיתוי רק אחרי שניתנה המשכנתא ולכן מדובר בעצם בלקחת מינוף של 75% (עם ריביות בהתאם) ואז להחזיר 25% (שליש מההלוואה). בגלל זה שאלתי אם אתה חושב שתקבל תנאים כמו שאתה מציין על הלוואה של 75% (עם מסלול הפיתוי). יכול מאוד להיות שכן, אבל זו נקודת אי וודאות שכדאי לברר לפני כניסה לעסקה ממונפת.

לדוגמא היום בפרדס חנה, בית פרטי (קוטג) עם יחידת דיור עולה סביב ה2.5 מליון, הבית עצמו בשכר דירה של 6K והיחידה ב3K ביחד נותן תשואה ברוטו של 4.32 אחוז
זה המחיר לבית מוכן עם יחידת דיור חוקית?
סך הכול באמת דיל טוב מאוד יחסית למה שאני מכיר מאזורים פחות מרכזיים במידה וזה המחיר בפועל.
עדיין יש פה את האלמנט של להשכיר למישהו ולגור באותו שטח שצריך לתמחר.
נוריד פחת של 0.5 אחוז שזה 13K אלף שקל בשנה ולדעתי מכסה הרבה יותר ממה שצריך (אפשר להחליף בזה בכל שנה דוד שמש, מזגן באחד החדשים, ועדין לא מתקרבים לחצי מהסכום הזה)
זהו שאני לא בטוח, מה בקשר לחשבונות\ארנונה? הרבה פעמים חלקם כלול בשכירות ביחידת דיור מהסוג הזה.
מה עם חודשים ריקים ביחידת דיור ו\או במידה ותרצה לעבור(אפילו זמנית)בבית עצמו?
שיפוץ גדול אחרי הרבה שנים(נכס שאתה מחזיק לפרישה),מתישהו יהיה צורך בשיפוץ מסיבי כזה או אחר.

בהחלט יכול להיות רעיון טוב, במיוחד במידה וזה מתאים לך ובשילוב עם אפיקים אחרים.

אבל בהקשר הכללי לא חושב שהשינוי בריבית יהפוך את זה כדאי לקנות נכס שני כזה במידה ולא היה כדאי עד עכשיו.

בכל מקרה, ביטוח מבנה נשמע לי כמו רעיון לא רע בלי קשר למשכנתא.
בכללי לדעתי האישית בלבד (לא ממליץ כמובן) כל ביטוח שהוא לא חובה בחוק (כמו משכנתא או ביטוח חובה לרכב) הוא לא משתלם כלכלית אז זה רעיון לא טוב (-;

אני מניחה שאתה מספר לבנק שזה מסלול פיתוי רק אחרי שניתנה המשכנתא ולכן מדובר בעצם בלקחת מינוף של 75% (עם ריביות בהתאם) ואז להחזיר 25% (שליש מההלוואה). בגלל זה שאלתי אם אתה חושב שתקבל תנאים כמו שאתה מציין על הלוואה של 75% (עם מסלול הפיתוי)
נכון, אבל לקחתי את זה בחשבון בריביות, למרות שכמובן שהרבה אי ודאות מה יהיה בפעול, בדרכ הבנק נותן לך לשחק ומוכן להוריד את הריבית במסלול אחד ולהעלות אותה במסלול שני, הרעיון פה הוא מראש לקחת את השליש שאתה סוגר בריבית יותר גבוה מהמוצע בשביל שיסכימו להוריד לך את הפריים למינימום האפשרי. ולדעתי גם לא חייבים להסתיר את זה מהבנק - אפשר להגיד שאולי בעתיד הקרוב יתקבל לך סכום כסף גדול מירושה או משהו אתה רוצה לבדוק את האפשרות של סגירת המסלול בריבית קבועה והמשמעויות
ההבדלים באחוזי מימון של הריביות קימיים אבל לא מאוד משמעותיים לדעתי

זה המחיר לבית מוכן עם יחידת דיור חוקית?
סך הכול באמת דיל טוב מאוד יחסית למה שאני מכיר מאזורים פחות מרכזיים במידה וזה המחיר בפועל.
עדיין יש פה את האלמנט של להשכיר למישהו ולגור באותו שטח שצריך לתמחר.
כן, אבל זה היתה דוגמא שפשוט הסתכלתי לא מזמן
יש גם מספיק דירות בסכום של קצת פחות ממליון שהשכר דירה הוא 3K חודשי, לרוב בשכונות פחות טובות או דירות קטנות
זה דירת מגורים אז אני מחפש פה משהו שיענה על הצריכים האישים שלי אז כמובן שהרבה דברים גמישים
לי אין בעיה עם יחידת דיור והכאב ראש הנלווה לזה, יש כאלה שכן
אם זה מאפשר לי בית עם גינה ולא דירה בבניין...
אבל זה כמובן סוביקטיבי

בדרכ עסקאות טובות אפשר למצוא סביב ה3.5 אחוז נטו ממה שבדקתי (כמובן שיש גם בפחות אבל הם לא מעניינים)

ברור שיש הרבה סיכונים, של השכרת נכס, שוכר שלא משלם, בלאי לא צפוי וכו
לדעתי 13K בשנה פחת זה מעל ומעבר זה גם יכול להיות 4 חודשים בשנה שהיחידה לא מושכרת
וכמובן כמו כל השקעה קימיים סיכונים ושנים טובות יותר וטובות פחות אבל בטווח ארוך מסתכל על הממוצע

אבל בהקשר הכללי לא חושב שהשינוי בריבית יהפוך את זה כדאי לקנות נכס שני כזה במידה ולא היה כדאי עד עכשיו.
באופן כללי במדינה, בגלל הפטור ממס על שכירות והמס על רווחי הון, לדעתי בהרבה מקרים נכס שני היה על גבול הכדאיות ועכשיו זה יכול להטות את הכף
אבל ימים יגידו לגבי המאקרו דיור בישראל...
תודה על התובנות

למישהו יש השערה מה המהלך הזה של בנק ישראל יעשה למשכנתאות לכל מטרה?

מערכת המס אכן נותנת היום תמריצים גדולים ברכישת דירה ראשונה וזולה. למה שכתבת יש להוסיף מס רכישה נמוך ופטור/מס מופחת על דמי השכירות.
למה התמריץ הוא לקניית דירה זולה דווקא, ולא לקניית דירה ראשונה כלשהי?

אם אני קונה דירה ב1 מליון שקל (נייח למגורים אבל אפשר גם להשקעה)
לוקח משכנתא על 750K (מסלול פיתוי) ואז סוגר את הריבית הקבוע ונשאר עם משכנתא של 500K בריבית פריים מינוס 0.6 לצורך העניין (מניח שאפשר לקבל מינוס 0.8 - לא באמת יודע מה יתנו בסוף עם החוק החדש, החמרתי לצורך החישוב)
הבנק לא יתן לך 75% משכנתא בכאלה תנאים...

יש מישהו שכבר התנסה עם המסלולי משכנתא של ה 2/3 ורוצה ספר? סקרנית לדעת אם באמת משכנתאות הופכות זולות יותר.

יש מישהו שכבר התנסה עם המסלולי משכנתא של ה 2/3 ורוצה ספר? סקרנית לדעת אם באמת משכנתאות הופכות זולות יותר.
אני קיבלתי הצעה עם פריים שליש (לפני הכניסה לתוקף), ואז הצעה עם פריים שני שליש (לאחר הכניסה לתוקף).
יצא שהעלו את הפריים (לי אישית ב- 0.4%).

הפקיד אמר משהו כמו "לבנק יש מרווח מסויים שהוא חייב להרוויח, אין ארוחות חינם. אם מעלים את אחוז הפריים, הריבית עולה".

אני קיבלתי הצעה עם פריים שליש (לפני הכניסה לתוקף), ואז הצעה עם פריים שני שליש (לאחר הכניסה לתוקף).
יצא שהעלו את הפריים (לי אישית ב- 0.4%).

הפקיד אמר משהו כמו "לבנק יש מרווח מסויים שהוא חייב להרוויח, אין ארוחות חינם. אם מעלים את אחוז הפריים, הריבית עולה".
אכן גם מניסיוני הפער בריבות עומד על קצת פחות מחצי אחוז בין שליש ל-2 שליש פריים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T משכנתא 100% פריים נדל"ן 43
yossik ריבית על פיקדון פריים שוק ההון 1
סנופקין מחפש עצה: כסף ממניות לסגירת מסלול פריים? נדל"ן 16
R החזרת משכנתא - מסלול פריים אל מול השארת הכסף בקופת גמל להשקעה נדל"ן 5
חובב_פנסיה2022 אני מחפש מחשבון שיכול לחשב ריבית פריים על תקופה אמיתית היסטורית אוף טופיק 3
א משכנתא-האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות? שוק ההון 0
א משכנתא- האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות? נדל"ן 28
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
Y האם כדאי לסגור מסלול פריים? נדל"ן 6
A כמה סוגיות בנושא הלוואות \ מחזור הלוואות בתקופת פריים עולה נדל"ן 3
T שוקל לממש סנופי לסגור פריים במשכנתא / להכניס לפקדון שוק ההון 10
ת הלוואה צמודת מדד או פריים צרכנות פיננסית 36
W מינוף ע''י הלוואות פריים בתקופת אינפלציה וריבית עולה אוף טופיק 1
deussex האם כדאי להחזיר את המשכנתא הנותרת - מסלול פריים ? נדל"ן 19
A לקיחת הלוואה מ"כלל" בריבית פריים מינוס חצי צרכנות פיננסית 2
W החלפת מסלול ק''צ 1.4% במסלול פריים+0.5 נדל"ן 2
M חצי פריים חצי קלצ נדל"ן 24
י תמהיל משכנתא 2/3 פריים נדל"ן 9
$ תמהיל משכנתא 50% פריים נדל"ן 33
אורי ג. שינוי מגבלות משכנתא בריבית פריים נדל"ן 115
קירכהוף משבר המשכנתאות בישראל -האם אנחנו לקראת משבר סאב פריים אוף טופיק 5
Michel מיחזור משכנתא כאשר מסלול פריים מהווה יותר משליש נדל"ן 16
ק ייבוא ריבית פריים מעודכנת לאקסל אוף טופיק 3
mr.mo הלוואה בגובה פריים +% 0.2 לעד 400k ל 6 שנים. מה דעתכם? שוק ההון 20
ה משבר הסאב פריים הישראלי נדל"ן 22
TheMailMan משכנתא ב100% מסלול פריים - האם ניתן? צרכנות פיננסית 26
א האם זה זמן טוב למכור עכשיו דירה? נדל"ן 8
ס בעלי אזרח אמריקאי וחשבון הבנק משותף. באופן אוטומטי בית ההשקעות כותב שהוא נהנה בחשבון. זה אומר שבמקרה פטירה 40% מהחשבון ילכו למס ירושה? שוק ההון 1
M זה רק ספורט אוף טופיק 3
N שיוך כספים לIB שמתעכב כי אין הערה בהעברת זה"ב שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי השכרת דירה זה יותר משתלם מלקנות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
E יש פה בני 50 פלוס שזוכרים איך זה לצאת להופעה ? אוף טופיק 7
A פיצול מנייה עתידי - מה זה אומר ואיך לנהוג? שוק ההון 4
ע זכיתי בפרויקט דירה בהנחה, זה שווה? נדל"ן 13
Z זה כבר נהיה סטנדאפ, השאלה היא על מי צוחקים. פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 14
Z מדד הבנקים ומניות בנקים בישראל, לאן זה הולך ? שוק ההון 7
י דירה סמוכה לפיר אשפה - כמה זה בעייתי? נדל"ן 5
ש יש מצב שהדמי ניהול באמריקאית מחלקת זה רק מהדיבידנדים שוק ההון 1
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
T כל יום הנסדק 1%+ למעלה? איך זה יגמר לדעתכם? שוק ההון 21
H ולמה זה רע? - דיון תאורטי על השקעות הדיוטות במדדים אוף טופיק 6
מ האם יש היגיון לא למשוך קצבה מהפנסיה מהשנייה בה זה אפשרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 65
N פתחתי עוסק פטור בשביל זה.. איך אני סוגר אותו? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M כמה זה חמור להיכנס למינוס צרכנות פיננסית 10
D מניות ערך קטנות בישראל זה סיוט - זמן לעבור לאינטרקטיב? שוק ההון 1
א האם רווח והפסד הון מתקזז גם אם זה ריאלי ונומינלי ? שוק ההון 7
ב אפשר להגיש תלונה במשטרה על הודעות ספאם בטלפון ? זה חוקי בכלל ? פוסטים מאיכות נמוכה 8
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
N האם זה דבילי מצידי? שוק ההון 19
Z האם העלת תקרת עוסק פטור ל120,000 זה החל מ2024 אכן יצא לפועל סופית? מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה