• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תחילת הדרך בהשקעות (ובכלל)

Khrui10

משתמש רשום
דירוג
5
שלום לכולם, אני בן 22, השתחררתי מהצבא לפני 3 חודשים וכעת אני מתחיל את דרכי הכלכלית.

ראשית, לפני שניגש לפרקטיקה, אשמח להבהיר את מטרות הפוסט כפי שאני רואה אותן:
  1. בשביל הלב - בשביל לדחוף את עצמי קדימה ולנצח את הפחד, להפיק עם עצמי חוזה מסוים שאני חייב לעמוד בו, שיטת "הלחץ החיובי" (של רובין סי שארמה מהספר הנהדר "הנזיר שמכר את הפרארי שלו"), בגלל זה הפוסט גם כזה ארוך (סורי), רובו נועד כדי לכתוב את הדברים שיושבים לי בראש, למה אני עושה את מה שאני מתכנן לעשות ואיך זה הולך להראות.
  2. בשביל המוח - לקבל ביקורת חריפה, אני דורש (דורש לא פחות ולא יותר) שתקטלו אותי (!!!) ואת השיטה שפיתחתי לעצמי, הפוסט הזה נועד כדי לקבל ביקורת בידיים פתוחות, את הסינונים של הביקורת אני כבר אעשה בחישובים שלי מול עצמי. כמובן שגם פירגונים לא יזיקו ;)
  3. כדי לעבור שלב הלאה - כרגע אני בשלב התכנון התיאורטי בשיטת העבודה שלי, כדי לעבור לשלב הבא אני מרגיש שאני צריך התייעצות של אנשים עם ניסיון.
    שיטת העבודה שלי היא כזאת:
    א. למידה אינטנסיבית
    ב. פיתוח חוזה עם עצמי + פיתוח תיק השקעות תיאורטי כללי (בגדול מדובר על זיקוק היחס בין הנכסים בסיכון גבוה לנכסים בסיכון נמוך ואפיונם - נמצא בשלב הזה)
    ג. קבלת החלטות פרקטיות (לדוגמא - בחירת מדדי מניות ספציפיים בהם אני מתכוון להשקיע)
    ד. קניה - החזקה -איזון .
כמובן שהתהליך הוא בלתי נגמר במיוחד בפן של הלמידה.

ועכשיו לתכל'ס:
הרעיון הכללי הוא פיזור בהשקעה פסיבית * (ראו כוכבית בסוף הפוסט).

סטייל הארי בראון, שעל רגל אחת אמר שצריך להשקיע במזומן, אג"ח לטווח ארוך, זהב ומניות בצורה שווה - 25% מכל אחד בתיק ההשקעות, כדי שבכל עת נוכל להכיל\לנצל את המצב בשוק (מיתון - מזומן, זהב - אינפלציה, אג"ח - דפלציה מניות - צמיחה, לא מדויק עד הסוף רעיונית הוא מספק).

השורש של התיק הוא נכון בעיני - פיזור סיכונים על כמה סוגי השקעה כדי להתמודד בצורה המיטבית עם מצבי השוק הוא הגיוני ועולה בקנה אחד עם האמונות שלי, אך מצד שני הוא גם שמרני מדי ומיושן מדי בשבילי.
הסיבה אולי המרכזית והנכונה מכולם: אני כולה בן 22, החשיפה שלי לסיכון חייבת להיות גדולה הרבה יותר ממה שהתיק הזה מאפשר, במצב הנוכחי התיק הזה יותר מתאים לאנשים שאחרי פרישה, מה שמכאן נראה רחוק ממני שנות אור, אני כרגע במקום בחיים שאני:
1. צריך לקחת יותר סיכון (היעד שלי רחוק באופק),
2. יכול להרשות לעצמי לקחת יותר סיכון (אני עצמאי, לוחם משוחרר שגר עם ההורים, רוב ההשקעה בעסק כבר נעשתה נשאר רק לקחת את הכלים וללכת לעבוד + גם אם העסק לא ילך הכי טוב יש לי הרבה כוח עבודה בידיים - כל שריונר טוב יודע לעבוד קשה :))
3. מוכן לקחת יותר סיכון (לא יהיה נעים לאבד את הסכום הזה, אך אני מבין כי זהו הדבר ההכרחי והנבון בטווח הארוך, כמו כן יש לי גם סכום בצד שאני יכול להתנהל ממנו ל4 חודשים הקרובים - גם הוצאות פרטיות וגם הוצאות של העסק)

במצב בו 50% מתיק ההשקעות שלי הוא אג"ח לטווח ארוך (שבכלל בעיני לא כזה חכם להחזיק בתקופה שבה הריבית אפסית, כשהריבית תעלה אני אחשוב על זה) ומזומן אין אני מממש את אחד הנכסים הכי גדולים שיש לי - זמן ההשקעה

שינוי בעקבות עובדה זו:

יותר חשיפה לנכסים עתירי סיכון על גבי אג"ח לטווח ארוך ומזומן.
ביטוי בתיק:
מכיוון שאני בן 22 כרגע החשיפה שלי תתחלק בצורה כזאת:

22 אחוז - אג"ח לטווח בינוני 50% (ככל הנראה של ממשלת ישראל צמודה - כדי להימנע מלנסות ולחזות את השוק) ומזומן (מק"מ) 50%.

78 אחוז - מניות, זהב וקריפטו. מתוכן 78% מניות 22% זהב וקריפטו מתוכם 78% זהב ו 22% ביטקוין (מתוך אמונה אישית לאורך זמן).

בצורה מסודרת יותר כך יראה תיק ההשקעות:

66.3% יושקעו במניות שווקים מפותחים.
11.7% יושקעו במניות שווקים מתעוררים.
17.16% יושקעו בזהב. (קצת מתלבט לגבי הסכום הזה, נראלי Too much)
4.84% יושקעו בביטקוין.
11% יושקעו באג”ח ממשלתי ישראלי צמוד מדד לטווח בינוני.
11% יושקעו באג”ח ממשלתי ישראלי בריבית קבועה קצר מועד.

מכיוון שאין אני מתעסק עם סכומים גדולים כרגע אני מתכנן להגדיל את התיק בצורה חודשית בעזרת הפקדה לקרן השתלמות והפקדה לבית ההשקעות בו אחזיק את התיק (אם יש לכם המלצות מתוך ניסיון לבית השקעות אני אשמח) .
בנוסף חשוב לציין שבימים הקרובים אפתח קרן השתלמות לעצמאיים (אני רק השבוע קיבלתי את הטפסים של העוסק מורשה), התכנון לגביה הוא כרגע להשקיע באפיק מנייתי (כמובן) ואז לצבור שם סכום כדי שאוכל להעביר למסלול IRA ואז את כל הפלח המנייתי להחזיק משם.

* כמו כן עלו לי שיקולים של אולי במקום לקנות רק מדדי מניות בפיזור עולמי להקצות חלק למניות דיבידנד, אשמח לשמוע מה אתם חושבים על כך.

תודה לכולם על הקריאה :)
אעדכן !

ותודה רבה לסולידית, שמעתי כמה ספקולציות שהיא לא באמת אמיתית ושהכל חרטא, זה מעניין לי את ה... גם אם היא אמיתית וגם אם לא
המידע פה הוא אמיתי,
השינוי שעשיתי בהתנהלות הכלכלית שלי הוא אמיתי,
השינוי המחשבתי שעברתי בקריאת הבלוג הוא אמיתי,
הפתיחה של העולם המסובך הזה בשפה פשוטה יותר ומזמינה יותר הוא אמיתי,
ריכוז כל הידע הזה למקום אחד הוא אמיתי וכו' וכו' וכו'

בקיצור, תודה לך.

נערך לאחרונה ב:
תיק מסובך, למה לא 100% מניות? מה אגח תורם לך שאתה בן 22, ממה אתה מפחד?

סטייל הארי בראון, שעל רגל אחת אמר שצריך להשקיע במזומן, אג"ח לטווח ארוך, זהב ומניות בצורה שווה
שמרני מדי ומיושן מדי בשבילי.
הסיבה אולי המרכזית והנכונה מכולם: אני כולה בן 22, החשיפה שלי לסיכון חייבת להיות גדולה הרבה יותר ממה שהתיק הזה מאפשר, במצב הנוכחי התיק הזה יותר מתאים לאנשים שאחרי פרישה, מה שמכאן נראה רחוק ממני שנות אור

אני חושב שאתה צודק.
בפוסט שקישרת, הסולידית כתבה:
"המשמעות היא שמנוע הצמיחה של התיק חלש מאוד, ועשוי שלא להתאים לבעלי תיקי השקעות קטנים הרחוקים מרחק רב מהסכום הדרוש להם לעצמאות כלכלית".
לאור זאת, כדאי לך לשקול אם התיק שבחרת מכיל יותר מדי אג"ח וזהב (כ40%!).

תיק מסובך, למה לא 100% מניות? מה אגח תורם לך שאתה בן 22, ממה אתה מפחד?

דבר ראשון מסובך זה לא דבר רע בעיני.

דבר שני בנוגע ללמה לא 100% מניות, כתבתי למעלה "פיזור סיכונים על כמה סוגי השקעה כדי להתמודד בצורה המיטבית עם מצבי השוק הוא הגיוני ועולה בקנה אחד עם האמונות שלי"
במילים פשוטות יותר, כשאני לא מושקע 100% במניות מצב שבו יש נפילה (והיא תגיע) יקרו שתי דברים:
1. אני אשן קצת יותר טוב בלילה
2. הנכסים האחרים שלי אמורים לעלות בזמנים קשים כאלה (כל אחד בהתאם לתרחיש), במצב כזה אני אמכור את הרווחים שיעשו הנכסים שאינם מניות, כך שאוכל לאזן את התיק בעזרת הרווחים ולקנות עוד מניות מהרווחים על הנכסים שכן עלו או בקיצור - גידור סיכונים.(גם אם מדובר במעט מתוך כלל התיק עדיין מדובר בגידור מסוים שבעיתים קשות אמור להוות גם נקודת אור וגם בוסט לתיק ההשקעות )

לפי מה שאני מבין מהשם שלך אתה צעיר בכמה שנים ממני, כך שגם אתה כמוני לא נחשפת לנפילה בשווקים, מיתון, חייך הבוגרים מלאים בעליות וסביבה של ריבית אפסית, הנפילה תגיע מתישהו ושהיא תגיע אני אשמח לתיק מסובך שיגדר אותי בצורה מסוימת, כמו כן ככל שאתקרב לגיל פרישה והסכום שיצטבר אצלי יגדל כך גם גודל הגידור בתיק שלי
התיק שבחרת מכיל יותר מדי אג"ח וזהב (כ40%!).
אתה צודק, אערוך את התיק בהתאם.
בנוסף שאני רואה את הנתונים עכשיו ראיתי שיש לי טעות חישוב רצינית באחוזים שם :)
תודה על ההע\ארה !

נערך לאחרונה ב:
השאלה החשובה היא מה מטרת ההשקעה. לפי דבריך אני מנחש שהמטרה היא פרישה מוקדמת?

הקצאת הנכסים נגזרת ממטרת ההשקעה, והיא משנית לה.

תודה רבה ל איניגו מונטויה על ההע\ארה שלו, בהתאם לכך החלטתי כרגע לשנות את התיק ל:

3% יושקעו בביטקוין.
7% יושקעו בזהב.
5% יושקעו באג”ח ממשלתי ישראלי צמוד מדד לטווח בינוני. (הורדתי מכאן מכיוון שהסיכוי שהריבית תמשיך לרדת לריבית שלילית כמו באירופה היא נמוכה ובהתאם החשיפה שלי בתיק)
7% יושקעו באג”ח ממשלתי ישראלי בריבית קבועה קצר מועד.

נערך לאחרונה ב:
השאלה החשובה היא מה מטרת ההשקעה. לפי דבריך אני מנחש שהמטרה היא פרישה מוקדמת?

הקצאת הנכסים נגזרת ממטרת ההשקעה, והיא משנית לה.

מטרת ההשקעה היא לא פרישה מוקדמת, אני אוהב לעבוד ואוהב להיות עצמאי, לא רואה את עצמי לא עובד, אפילו ההפך.
אני לא קם בבוקר לעבוד בשביל כסף נטו.
המטרה היא הכנסה נוספת יציבה מהצד, יצירת חיסכון יציב שאני מנהל אותו ואני אוהב את זה, זה מעניין אותי, ההתעסקות בנושא פשוט מהנה בשבילי.

ברוך הבא לפורום
כמו שכתבו כבר מעלי, ונראה שכבר יישמת בעצמך, אני לא רואה סיבה בשלב זה של חייך שלא להשקיע בסיכון גבוה, אפילו גבוה מאוד. בהנחה שאתה לא זקוק לכסף בזמן הקרוב:
המטרה היא הכנסה נוספת יציבה מהצד
אז יש לך זמן רב מאוד לתיקונים במידה ויהיו נפילות, ולאורך זמן פשוט תרוויח הרבה יותר.
דבר נוסך שחשבתי עליו, כדי לצבור הון ראשוני אתה צריך קודם כל לחשוב על איך אתה ממקסם את גובה ההפקדות החודשיות שלך. לצורך זה אולי כדאי לחשוב על מקסום מקורות הכנסה, לצד צמצום בהוצאות כמובן לפי מה שמתאים לך כרגע.
קרן השתלמות זה כמובן רעיון מעולה לאור הפטור ממס רווחי הון שם. תראה שאתה מנצל גם את השנה הנוכחית (2021) כיוון שיש תקרת הפקדה שנתית.

תודה רבה ל איניגו מונטויה על ההע\ארה שלו, בהתאם לכך החלטתי כרגע לשנות את התיק ל:

3% יושקעו בביטקוין.
7% יושקעו בזהב.
5% יושקעו באג”ח ממשלתי ישראלי צמוד מדד לטווח בינוני. (הורדתי מכאן מכיוון שהסיכוי שהריבית תמשיך לרדת לריבית שלילית כמו באירופה היא נמוכה ובהתאם החשיפה שלי בתיק)
7% יושקעו באג”ח ממשלתי ישראלי בריבית קבועה קצר מועד.
המשמעות של אחוזים בודדים בתיק קטן היא זניחה, לא כל שכן עשיריות האחוז.
הבעיה שבעיניי הברוקר שלך מסובך זו כן בעיה (בעיה בשבילך, לא בשבילו) והוא ייגבה ממך עמלות מינימום על כל ההקצאות הנמוכות. האימפלמנטציה של ההפקדות החודשיות/תקופתיות לאפיקים הקטנים יותר שציינת תהיה בכלל מורכבת ויקרה מאוד.

העיסוק בהקצאות מהסוג הזה של התיק הוא מאוד מינורי. אם המטרה היא להגדיל את ההון שלך בטווח של 10+ שנים, יש כמה דברים שתרומתם תהיה גדולה בכמה סדרי גודל:
1. תבנה תשתית של השכלה ו/או ניסיון שתאפשר לך להגדיל את ההכנסות בצורה מאוד משמעותית ובפרט בטווח קצר יחסית (לדוגמא, מתכנת זה יותר כלכלי מרופא)
2. תסגל לעצמך סיבולת סיכון שתאפשר לך להיות הרבה יותר התקפי מבחינת תוחלת תשואה. אתה צריך את ה20-30% אגח האלה כריפוד? כמה זמן היה לוקח לך להרוויח אותם? יש לך התחייבויות משמעותיות? אם עכשיו אתה לא יכול לעלות מ70% מניות בגלל סיבולת סיכון, כמה חשיפה למניות תהיה מוכן לשאת עם תיק גדול פי 20 ושני ילדים קטנים בבית? 7% מניות?
3. תעשה סדר בפנסיה וקרן השתלמות (אם יש) ותעשה אופטימיזציה לדמי ניהול, כנל בתיק הפרטי
4. נשאר לך זמן פנוי? תקדיש לתחביבים, חברים ומשפחה
5. נשאר לך עוד זמן פנוי? תשקיע בלפזר את התיק שלך ביותר מנייר אחד עוקב מדד גלובלי

לדעתי אתה צריך 0% אגח,לא פסיק יותר.
כן הייתי מנצל פלח מסוים מהתיק לשימוש יותר אגרסיבי, מניה בודדת/קרן סל אגרסיבית אחרת אולי אפילו ממונפת רחמנא ליצלן.
תדאג ללמוד היטב על עניין המיסוי,לדוגמא למקסם את ההפקדות לקרן ההשתלמות(יתרון שיש לך בתור עצמאי)
המון בהצלחה חבר,אין על שריון ;)

זה צריך להראות כדבר רע בעיניך כי
אני עצמאי, רוב ההשקעה בעסק כבר נעשתה נשאר רק לקחת את הכלים וללכת לעבוד
וכל דקה שאתה מבזבז על התחזוקה של תיק ההשקעות זו דקה שאתה לא עובד בעסק שלך.

בשל גילך הצעיר הגדלת החיסכון חשובה יותר מהתשואה.
כמו שהוצע לך פה, קנה איזו קרן מנייתית ותן לה לעבוד. עזוב אותך מה fine tuning של התיק עכשיו, תתמקד בעיקר.

דבר נוסך שחשבתי עליו, כדי לצבור הון ראשוני אתה צריך קודם כל לחשוב על איך אתה ממקסם את גובה ההפקדות החודשיות שלך. לצורך זה אולי כדאי לחשוב על מקסום מקורות הכנסה, לצד צמצום בהוצאות כמובן לפי מה שמתאים לך כרגע.
מסכים, בשביל זה בחרתי לעזוב עבודה מועדפת כשכיר ולפתוח עסק :)
קרן השתלמות זה כמובן רעיון מעולה לאור הפטור ממס רווחי הון שם. תראה שאתה מנצל גם את השנה הנוכחית (2021) כיוון שיש תקרת הפקדה שנתית.
תעשה סדר בפנסיה וקרן השתלמות (אם יש) ותעשה אופטימיזציה לדמי ניהול, כנל בתיק הפרטי

ברוך השם השכלתי לסדר את הפנסיה בגיל צעיר.
כרגע אני מתכוון להכניס כל חודש 1000 לקרן השתלמות ובסוף שנה להשלים לתקרת מס.

תסגל לעצמך סיבולת סיכון שתאפשר לך להיות הרבה יותר התקפי מבחינת תוחלת תשואה
אז יש לך זמן רב מאוד לתיקונים במידה ויהיו נפילות, ולאורך זמן פשוט תרוויח הרבה יותר.

תראו אחרי קצת חושבים, אני באמת חושב שאתם צודקים ואני יכול להגיד כן כן כן כן אבל כמו שאני מכיר את עצמי קל לי להגיד על הנייר "בטח קלי קלות" וקצת יותר קשה לי לבצע :)

בנוסף לא הייתי אומר שאני בן אדם "שמרן" בחיים שלי, האמת שגם ממש ההפך מזה וגם כל החברים שלי יעידו, לקחתי לא מעט סיכונים שהרבה אנשים הגדירו אותי כמטורף, בין אם זה ספורט אקסטרים על כל סוגיו מגיל צעיר ועד מסגרות מסוימות שבחרתי להכנס אליהם ששינו לי את החיים.
אבל איכשהו שזה מגיע לכסף והתנהלות פיננסית אני לא מצליח לראות את זה באותה צורה שאני רואה את שאר הדברים, כנראה בגלל חינוך פיננסי לקוי. (כן אני גם מהמשפחות שבהם "הבורסה זה הימורים לכל דבר" וכסף בכללי הוא טאבו)

הייתי שמח לשמוע מהנסיון שלכם, איך פיתחתם סיבולת סיכון פיננסי?
נשאר לך עוד זמן פנוי? תשקיע בלפזר את התיק שלך ביותר מנייר אחד עוקב מדד גלובלי
כמובן ! ותודה על התגובה !
לדעתי אתה צריך 0% אגח,לא פסיק יותר.
כן הייתי מנצל פלח מסוים מהתיק לשימוש יותר אגרסיבי, מניה בודדת/קרן סל אגרסיבית אחרת אולי אפילו ממונפת רחמנא ליצלן.
אשקול זאת ברצינות,
תודה !.
וכל דקה שאתה מבזבז על התחזוקה של תיק ההשקעות זו דקה שאתה לא עובד בעסק שלך.
אני מודה לך על הדאגה אבל לעסק יש אופי מסוים שאני לא מעוניין לשתף אותו כאן, בזמני החופשי אני מתעסק בנ"ל ולא בעסק, לא מערבב ביזנס ופלז'ר ;)

עזוב אותך מה fine tuning של התיק עכשיו, תתמקד בעיקר.
הבקשה הזאת שקולה ללבקש מדג לא לשחות :) , אני מכיר בעצמי את הצורך לשפר את התוכנית פעולה שלי כל כך עד שאני דוחה את ההוצאה לפועל.
בעקבות התגובה שלך החלטתי ששבוע הבא יום ראשון לא משנה מה אני קונה את הניירות ערך הראשונים

תודה רבה !!!!!
יאללה בלאגן

אני מודה לך על הדאגה אבל לעסק יש אופי מסוים שאני לא מעוניין לשתף אותו כאן, בזמני החופשי אני מתעסק בנ"ל ולא בעסק, לא מערבב ביזנס ופלז'ר ;)
השקעות זה פלז'ר? :|
יש לי הרבה רעיונות לתחביבים מוצלחים יותר אם אתה צריך המלצות.
הבקשה הזאת שקולה ללבקש מדג לא לשחות :)
יותר כמו לבקש מדג להפסיק לשחות להנאתו בין האלמוגים ולשים לב לכריש שמאחוריו.

בעקבות התגובה שלך החלטתי ששבוע הבא יום ראשון לא משנה מה אני קונה את הניירות ערך הראשונים
שמחתיי לעזור D:

כרגע אני מתכוון להכניס כל חודש 1000 לקרן השתלמות ובסוף שנה להשלים לתקרת מס.
כיוון שקה"ש זה אפיק החיסכון הטוב ביותר בגלל הפטור ממס, בעקרון נראלי שעדיף קודם כל להפקיד את התקרה השנתית האפשרית לקה"ש (אפילו להפקיד את מלוא הסכום ב-1/1) ואח"כ להפקיד לשאר החסכונות שלך.

כיוון שקה"ש זה אפיק החיסכון הטוב ביותר בגלל הפטור ממס, בעקרון נראלי שעדיף קודם כל להפקיד את התקרה השנתית האפשרית לקה"ש (אפילו להפקיד את מלוא הסכום ב-1/1) ואח"כ להפקיד לשאר החסכונות שלך.
כל תגובה ותגובה אני יותר שמח שפתחתי את הפוסט
תודה רבה

הייתי שמח לשמוע מהנסיון שלכם, איך פיתחתם סיבולת סיכון פיננסי?

שאלה מהממת.
התשובה הקצרה היא שכמו כל מיומנות מורכבת בחיים, אתה נדרש לשילוב של ידע תיאורטי ונסיון.

ידע תיאורטי במקרה הזה הוא הבסיס לביצוע ניהול סיכונים והערכה בהיבט האובייקטיבי (להבדיל מההיבט הפסיכולוגי) של מה הטווח של רמת הסיכון שסביר עבור אדם במצבך - כאשר לוקחים בחשבון נכסים מול התחייבויות, יכולת השתכרות, גיל ומטרות. זו הסיבה שבאופן די גורף אמרו לך כמה אנשים פה להעלות את החשיפה למניות על חשבון אג״ח. אם זו הייתה איזשהי תגובה אמוציונלית שנובעת מהחוויה האישית של כל מגיב - היית מקבל מנעד רחב יותר של עצות. העובדה שהיה קונצנזוס בנושא מרמזת שיש איזשהו בסיס משותף של ידע תיאורטי שכל המגיבים בשרשור חולקים. מחסור בידע פיננסי הוא הגורם העיקרי לחוסר התאמה משווע בין רמת הסיכון המומלצת לאדם מסוים על סמך ניתוח של ניהול סיכונים לבין רמת הסיכון שהוא נוטל בפועל - וזה יכול להיות חוסר התאמה לשני הכיוונים. בדרך כלל אנשים חסרי השכלה פיננסית נוטים להתכנס לאפיק ברירת המחדל שמשווק הבנק או המעסיק שלהם, כי המחסור בידע גורר פאסיביות ואי נקיטת פעולות יזומות. כך לדוגמא פלוני צעיר ורווק משקיע את כל החסכונות הגדולים שלו בפק״מ הבנקאי כי זה הכי בטוח וקל, ואלמוני עם ילדים קטנים בבית עובד בסטארטאפ קטן ומקבל חצי מהשכר שלו באופציות (ומהחצי השני לא חוסך שקל), כי חבילת האופציות הייתה הצעת ברירת המחדל כשהוא התקבל לעבודה.

נסיון מאפשר לך לממש ידע תיאורטי בצורה מסודרת ושיטתית ועם ביטחון עצמי. יישום של ידע תיאורטי דורש תרגול כי העולם הוא מורכב ולוקח זמן להטמיע את הידע, ללמוד להבחין בין עיקר לטפל, לצבור ביטחון גדול יותר בכך שהידע התיאורטי נכון וללמוד לקחת חרדות ושנאת הפסד בפרופורציה. המשקיע הפרטי הממוצע לא חווה את הירידות הראשונות שלו בבורסה עם חשיפה מנייתית של מליוני שקלים - וטוב שכך. סטטיסטית, עד שהוא מגיע לסכומים גדולים הוא כבר עבר משבר כלכלי או שניים, צבר ביטחון בידע ובשיטה שלו וכיוונן את רמת הסיכון לפי המגבלות הפיננסיות והפסיכולוגיות שלו.

המשקיע הפרטי הממוצע לא חווה את הירידות הראשונות שלו בבורסה עם חשיפה מנייתית של מליוני שקלים - וטוב שכך
אני רק אוסיף מעט על דבריו המקיפים של @MichaelScott .
זה אמנם לא עונה במדויק על השאלה שלך איך מפתחים סיבולת סיכון, אבל מהיבט אחר חשוב להבין מה סיבולת הסיכון שלך, ולגבי זה אין תחליף לניסיון שלך עם עצמך. עברת חודש שבו התיק שלך הפסיד 3%. איך הגבת? ישנת טוב בלילה? חשבת למכור? מכרת? בדקת כל שעה מה קורה? עברת אחר כך חודש נוסף שהתיק הפסיד 5%, יום שבו התיק נחתך ב2%, מרץ 2020 וכו וכו. מה עשית?
על סמך ניסיון העבר תוכל להעריך בצורה יותר ויותר מדוייקת את סיבולת הסיכון שלך, ולגזור מכך את הרכב תיק ההשקעות שלך.

נערך לאחרונה ב:

דבר שני בנוגע ללמה לא 100% מניות, כתבתי למעלה "פיזור סיכונים על כמה סוגי השקעה כדי להתמודד בצורה המיטבית עם מצבי השוק הוא הגיוני ועולה בקנה אחד עם האמונות שלי"
במילים פשוטות יותר, כשאני לא מושקע 100% במניות מצב שבו יש נפילה (והיא תגיע) יקרו שתי דברים:
1. אני אשן קצת יותר טוב בלילה
2. הנכסים האחרים שלי אמורים לעלות בזמנים קשים כאלה (כל אחד בהתאם לתרחיש), במצב כזה אני אמכור את הרווחים שיעשו הנכסים שאינם מניות, כך שאוכל לאזן את התיק בעזרת הרווחים ולקנות עוד מניות מהרווחים על הנכסים שכן עלו או בקיצור - גידור סיכונים.(גם אם מדובר במעט מתוך כלל התיק עדיין מדובר בגידור מסוים שבעיתים קשות אמור להוות גם נקודת אור וגם בוסט לתיק ההשקעות )

לפי מה שאני מבין מהשם שלך אתה צעיר בכמה שנים ממני, כך שגם אתה כמוני לא נחשפת לנפילה בשווקים, מיתון, חייך הבוגרים מלאים בעליות וסביבה של ריבית אפסית, הנפילה תגיע מתישהו ושהיא תגיע אני אשמח לתיק מסובך שיגדר אותי בצורה מסוימת, כמו כן ככל שאתקרב לגיל פרישה והסכום שיצטבר אצלי יגדל כך גם גודל הגידור בתיק שלי

אתה צודק, אערוך את התיק בהתאם.
בנוסף שאני רואה את הנתונים עכשיו ראיתי שיש לי טעות חישוב רצינית באחוזים שם :)
תודה על ההע\ארה !
מסובך זה רע, נקודה. אין פה קשר לאדם.

אני כמעט בטוח שאין לך באמת מספיק ידע בשביל לחלק את התיק שלך, 11.7 בשווקים מתעוררים, למה לא 15? מה עומד מאחורי המספר? קריפטו וזהב, אתה בעצם מהמר נגד עצמך. אגח עם זהב? למה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ח התייעצות | תחילת הדרך עם סכום כסף משמעותי יומני מסע אישיים 9
S תחילת הדרך בעולם ההשקעות שוק ההון 21
T תחילת הדרך שוק ההון 6
avi90 תחילת הדרך יומני מסע אישיים 9
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
B האם להקים פנסיה באופן עצמי לפני תחילת עבודה כשכיר, למי שאין קופה פעילה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ס תמ"א 38 חיזוק מבנים - תחילת פרוייקט התייעצות נדל"ן 14
I תחילת מסע יומני מסע אישיים 8
Shnizelia טיולי של 3 שבועות אחרי תחילת עבודה חדשה אוף טופיק 12
G דברים שכדאי לעשות לפני תחילת משא ומתן על רכישת דירה נדל"ן 3
מ מועד תחילת חישוב תשואה בפוליסת חסכון שוק ההון 0
מ תחילת מסעו של עתודאי יומני מסע אישיים 69
T תחילת השקעה בקרנות אמריקאיות בברוקר ישראלי מועבר לIB בהמשך שוק ההון 8
O תחילת מסע קצת שונה יומני מסע אישיים 11
M תחילת דרכי כמשקיע שוק ההון 17
M היכרות: תחילת המסע והגדרת יעדים יומני מסע אישיים 8
W שאלות לפני תחילת השקעה שוק ההון 4
L תחילת דרכי כמשקיע מן המניין שוק ההון 9
L תחילת דרך בהשקעה כספי שוק ההון 15
משה תחילת עבודה חדשה - מה המשימות הביורוקרטיות שקריטי לסגור? צרכנות פיננסית 18
S תחילת פעילות- S&P500 זה טוב? זה רע? וגם קצת על קרן השלמות שוק ההון 38
W תחילת מסע,בן 34 ,50000 חובות יומני מסע אישיים 52
ETL סוף\תחילת שנה שוק ההון 14
A תחילת המסע שלי... יומני מסע אישיים 43
R מה הדרך הטובה והזולה ביותר להצמד לדולר? פוסטים מאיכות נמוכה 5
P הדרך לאיתקה יומני מסע אישיים 1
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
T מה הדרך הטובה ביותר לקצור רווחים מקריפטו במינימום עמלות? השקעות אלטרנטיביות 0
Bonfire מה הדרך הזולה ביותר להמיר עשרות אלפי דולרים לש"ח? צרכנות פיננסית 9
Henchman34 האם קל גמל \ slice הגיעו לסוף הדרך? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
א מה הדרך הכי זולה להחשף לשוק הישראלי ? שוק ההון 3
S מה הדרך הקלה ביותר לגהץ בגדים? צרכנות פיננסית 18
E הדרך המומלצת למעקב אחר S&P 500 שוק ההון 1
ט מעבר למדינה אחרת, מה הדרך הטובה ביותר להתנהל מבחינת המרה? צרכנות פיננסית 0
א הדרך הכי טובה להחשף לSP500 שוק ההון 15
A הדרך הכי זולה להכנס (שואל בשביל אחיין) שוק ההון 15
A מה הדרך הטובה לרכוש רכב? צרכנות פיננסית 6
G בתחילת הדרך, מבולבל מרוב רעשי רקע יומני מסע אישיים 1
I הדרך הנכונה להשקעה בקרן נאמנות שוק ההון 3
ע הדרך שלי יומני מסע אישיים 13
grimble grumble הדרך של גרימבל - גמד בצומת דרכים יומני מסע אישיים 22
נ הדרך הזולה להעברת כסף לחשבון בחו"ל צרכנות פיננסית 2