תחילת מסעו של עתודאי

מתחיל בגיל 18

משתמש סולידי
דירוג
8
ראיתי וקראתי הרבה יומני מסע של אנשים והחלטתי ליצור אחד משלי, משהו שאוכל להסתכל עליו בעתיד ולצחוק ובנוסף לקבל עצות מאנשים עם יותר ניסיון ממני.
אז שלום, קוראים לי אייל ואני בן 18, מגיל קטן המוח שלי מתוכנת ל"איך להשיג כסף" איך לחסוך וכו'. אף פעם לא אהבתי לאכול בחוץ ותמיד אמרתי לעצמי "למה לעבוד שעה בשביל לבזבז הכול על תוך חמש דקות". בגימשום מה לא מצאתי עוד אנשים שחושבים ככה עד שנחשפתי לפורום הזה. אז תודה ל @הסולידית שגרמת לי לחשוב שאני לא מוזר.

אז קצת עלי,

פיתוח אישי
מסלול בצבא
כמו שהכותרת כבר מגלה אני עתודאי להנדסת חשמל בבן גוריון, אחסוך לכם זמן בכך שאגיד שאני יודע שמסלול העתודה הוא לא המסלול הכי רווחי, אני כבר שקלתי וחישבתי את היתרונות והחסרונות שבמסלול ובחרתי להמשיך בוא ואין צורך להמשיך להראות לי את הפאקים בו. מה שכן, הממוצע שלי כרגע הוא קצת מעל 90 ונפתחה לי אפשרות (שלא בטוח שתתאפשר, יש ראיונות וכו') לעבור למסלול פסגות מעתודה רגילה.
קצת על המסלול
יתרונות
- מבטיחים שיבוץ טוב
- מלגות בסך 5000 מדי שנה
- "יותר יוקרתי"
- קרוב יותר לבית (אני גר בצפון)
חסרונות
- אצטרך לעבור לטכניון לעזוב את החברים שרכשתי ולסביבה שהתרגלתי.
- המסלול הוא דו חוגי עם פיזיקה, מצד אחד בפן הלימודי אני לא מאמין שיהיה לי קשה. אבל לימודי פיסיקה אינטנסיביים פחות
מעניינים אותי (יותר מתמטיקה) למרות שהפיסיקה עצמה כן. (קשה להסביר את המצב).

לימודים אקדמיים
מגיל קטן רציתי ללמוד מתמטיקה טהורה, מכוון שאהבתי גם לתכנן ולפתור בעיות לקחתי תואר הנדסי. לפני הכניסה לתואר היה לי דילמה אם לבחור בתואר דו חוגי עם מתמטיקה. ומעצת המשפחה בחרתי להתחיל בתואר רגיל ולהוסיף בעתיד, ואני חושב שאולי העתיד הגיע.
עכשיו המון אנשים ממליצים לי לא לעשות את זה, שזה סתם התאבדות ולא יהיה לזה משמעות בעתיד. שזה יוריד לי את הממוצע ועדיף ממוצע גבוה מתואר כפול ועוד ועוד הפחדות. אני יודע שיש פה הרבה מהנדסים ואנשי קריירה, אשמח לעצות.

בפן הפיננסי:

הכנסות

2000 מהמשפחה
100-300 סבתות וכו'.
הוצאות
1000 דירה כולל מים ארנונה והכל
200 אוכל
200 נסיעות (אחרי הרבה חפירות לצבא יכול להיות שאקבל החזרים)

כרגע יש לי בערך 80 אלף ש"ח מתוכם
30 אלף מושקעים בבנקים 5 (נכנסתי ב1600 אז אתן לזה להמשיך לעלות)
5 אלף למחיה ומקרי חירום
10 אלף בחסכון של המדינה.
35 אלף היו מושקעים בחברות תעופה (מכרתי אחרי גזירת רווח יפה) ועכשיו מתלבט אם להשקיע במדדים או לנסות "לחפש את המכה" שוב.

המטרה שלי היא לנסות להגיע למספיק הון בכדי לקנות דירה ולהשכיר אותה בזמן השירות (6 שנים של הגדלת הון נטו).
כרגע אין לי הכנסות חוץ מעזרה מההורים, יש לי התלבטות ואשמח לעצות.

חשבתי על כמה דברים:
1) להמשיך במצב הנוכחי (להורים אין בעיה לעזור). מצד אחד זה הפתרון הקל, ואפשר לתרץ אותו ע"י מאה דרכים כמו "יהיה יותר זמן ללמוד", "יעזור לשמור על ממוצע גבוה" וכו'. אבל בפועל אני מרגיש שיש לי מלא זמן פנוי ואני שונא לבזבז זמן. (יש לציין שאין בעיה להורים לעזור, וגם אם אעבוד הם ימשיכו להביא כסף).
2) להמשיך לעשות שיעורים פרטיים, שהייתי בתיכון ולפני הצבא הייתי עושה שיעורים פרטיים לילדים (כסף לא רע בערך 75 לשעה אבל קשה למצוא אנשים מחדש עכשיו). מה שכן אם אגרום לאנשים להיות תלויים בי בשיעורים פרטיים זה יוכל לשמש לטובתי שאכנס לצבא ואוכל להרוויח כסף מהצד.
3) מציאת עבודת סטודנט, קראתי פה בפורום והרבה ממליצים לנסות למצוא עבודת סטודנט כמה שיותר מהר בכדי למצוא ניסיון. הממוצע שלי כרגע הוא +90 ואני לא יודע כמה זה ראלי למצוא עבודת סטודנט אחרי סמסטר ראשון, אם כן איך עושים זאת? אף פעם לא באמת עבדתי במשהו רשמי. תמיד עבדתי בדברים מזדמנים. איך אני ניגש לזה? איך אני יוצר קורות חיים? מה אכתוב שם הרי לא עברתי כמעט כלום בחיים? אני בסך הכל בן 18 לא יעדיפו להביא אנשים יותר "בוגרים"?

קצת מטרות לעתיד הקרוב
לחפור מספיק לצה"ל בכדי לקבל סבסוד של נסיעות.
להוציא את הכסף מהחיסכון של המדינה ולהשקיע אותו.
ללמוד על המיסוי בישראל בשביל לנצל אותו בעתיד (אשמח להמלצות על ספרים).
לפתוח linkedin ולהתחיל לתחזק אותו (?)
לחפש מלגות שלא דורשות לוקחות זמן לשנה הבאה.
להגיע להחלטות לאפשרויות שפרסמתי.

אשמח לעצות, תודה ויום טוב.

נערך לאחרונה ב:

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
2,649
תחפש קורס מתמטיקה מהפקולטה למתמטיקה ותראה אם מעניין אותך
כבר טעמת קצת מהאקדמיה והבנת את הכיוון אני לא רואה טעם למשוך את ההחלטה. תמיד אפשר להתחרט אחר כך.
ללמוד משהו שצעניין אותך כשיש לך זמן פנוי לעשות את זה לדעתי priceless.
@eyalyakir

yahud

משתמש ותיק
דירוג
349
ממוצע טוב זה אכן חשוב.
מצד שני, אחרי 7 שנות שירות שתלך לחפש עבודה, אף אחד לא יסתכל אם סיימת תואר ראשון עם 90, או עם 94. זה לא מאוד משנה לדעתי, ככה שעדיף ללמוד משהו שהוא קצת יותר קשה אם זה מעניין אותך.

the_joker

משתמש רשום
דירוג
3
המטרה שלי היא לנסות להגיע למספיק הון בכדי לקנות דירה ולהשכיר אותה בזמן השירות (6 שנים של הגדלת הון נטו).
אף על פי שמדובר במקרים שונים, תקרא את הפוסט הבא, יש הרבה סיכונים בקניית דירה. זה יכול להיות מפתה, אבל זעזוע קל שבקלים והמצב ייסתבך (שוב, עיין בפוסט). ייתכן שזה סיכון ששווה ליטול, במידה וגידרת את עתידך שלא תהיה תלוי בהכנסות מהשכירות בזמן הצבא, שבו ההכנסה שלך מועטה מאוד. וחודשים ספורים ללא מציאת דיירים, יכול להפוך לטרגדיה כלכלית
לחפש מלגות שלא דורשות לוקחות זמן לשנה הבאה.
יש את מלגת עתידים חודשית, ומלגת משרד החינוך שדי קל לעתודאים להשיג לפי דעתי, בהצלחה עם זה. אפשר גם להשיג משהו לסמסטר ב.

35 אלף היו מושקעים בחברות תעופה (מכרתי אחרי גזירת רווח יפה) ועכשיו מתלבט אם להשקיע במדדים או לנסות "לחפש את המכה" שוב.
זה נראה כמו חלק גדול מההון שלך, אם אתה רוצה לקחת סיכון הייתי מחליט על לא יותר מ-10-15% בידיעה שאתה מוכן להפסיד חצי מזה לפחות.
בכל מקרה זה נראה שההכנסות שלך יציבות שהרי אינן תלויות בך, וההוצאות גם קבועות אז אולי אפשרי עד 30% אבל שים לב שהפסד כסף, בהתחשב במצב הבועתי היום שלא ניתן לשער מתי הכול ייתפוצץ, שבמידה ותפסיד כסף, גם תפסיד את הסכום שהשקעת וגם ״הפסד פוטנציאלי״ של מה שיכלת לעשות במידה והמדד ייעלה

מתחיל בגיל 18

משתמש סולידי
דירוג
8
אף על פי שמדובר במקרים שונים, תקרא את הפוסט הבא, יש הרבה סיכונים בקניית דירה. זה יכול להיות מפתה, אבל זעזוע קל שבקלים והמצב ייסתבך (שוב, עיין בפוסט). ייתכן שזה סיכון ששווה ליטול, במידה וגידרת את עתידך שלא תהיה תלוי בהכנסות מהשכירות בזמן הצבא, שבו ההכנסה שלך מועטה מאוד. וחודשים ספורים ללא מציאת דיירים, יכול להפוך לטרגדיה כלכלית

יש את מלגת עתידים חודשית, ומלגת משרד החינוך שדי קל לעתודאים להשיג לפי דעתי, בהצלחה עם זה. אפשר גם להשיג משהו לסמסטר ב.

זה נראה כמו חלק גדול מההון שלך, אם אתה רוצה לקחת סיכון הייתי מחליט על לא יותר מ-10-15% בידיעה שאתה מוכן להפסיד חצי מזה לפחות.
בכל מקרה זה נראה שההכנסות שלך יציבות שהרי אינן תלויות בך, וההוצאות גם קבועות אז אולי אפשרי עד 30% אבל שים לב שהפסד כסף, בהתחשב במצב הבועתי היום שלא ניתן לשער מתי הכול ייתפוצץ, שבמידה ותפסיד כסף, גם תפסיד את הסכום שהשקעת וגם ״הפסד פוטנציאלי״ של מה שיכלת לעשות במידה והמדד ייעלה
אני מודע לסיכונים בקניית דירה, כרגע זה אך ורק מטרה. אני מאמין שיקח לי לפחות שלוש שנים להשיג את הכסף הנדרש. וכשנגיע לגשר נחצה אותו.
לגבי ההשקעה בבנקים 5. אני אכן מודע למצב, עוד כסף לא אכניס אך אתן לזה לתפוח עוד קצת מתוך אמונה שהשוק יחזור לעצמו ובפרט הבנקים.
כרגע מחפש מה לעשות עם שארית הכסף בהתחשב בעבודה שהכל בעננים.

strstr

משתמש רשום
דירוג
3
אם אתה חושב שתצליח לשמור על מעל 85 ממוצע, לך תלמד בפסגות, זה עדיף.
הצבא לא נותן שיבוצים טובים לרוב לסתם הנדסת חשמל.
אם נסתכל על העתודאים למינהם, בוגרי תוכניות כמו תלפיות ופסגות (ולפעמים גם חבצלות) מקבלים שיבוצים טובים יותר.
המקום בו תשובץ ומה שאתה תעשה בצבא, כולל האנשים שיהיו מסביבך, ישפיעו על העתיד שלך הרבה יותר מהמקום בו אתה עושה את התואר.
תעשה לעצמך טובה, תעבור, זה שווה את זה.

*כמי שהיה ביחידה טכנולוגית ואחכ בהייטק, זה לא כזה משנה אם עבדת לפני או לא. מה שיותר משנה זה לאן תגיע בצבא.

הכנסות מהצד זה גם חשוב, אבל תוכל לעשות את זה יותר בקלות תוך כדי צבא מאשר עכשיו (זה לא אומר שאתה צריך להפסיק לחשוב על זה או לדאוג לזה, פשוט לתת לזה priority קצת יותר נמוך במקרה של התנגשות עם קביעת המסלול הנוכחי). גם התפיסה שלך של "מה זה הרבה כסף" תשתנה. כשתרוויח משכורת של 40000 ומעלה תבין שזה לא כזה משנה אם הרווחת עוד 2000 כל חודש מנסיון למקסם רווח עכשיו או לא. היכולת שלך להרוויח עוד כסף מצד תעלה משמעותית אחרכך, עדיף שתשקיע בזה.

לטווח ארוך (=כשתשתחרר), השיבוץ במקום הנכון יכול להוביל אותך להקמת סטארטאפ/הצטרפות לאחת החברות הגדולות שמשלמת הרבה.

לפי זה שיש לך ממוצע גבוה כרגע, יחד עם זמן פנוי, זה אומר לי שאתה כנראה מסוגל, לך על זה.

לגבי הצד החברתי, זה יכול להיות גם יתרון. תוכל להרחיב את מעגל החברים שלך עם מי שתכיר בחיפה, כל זה בנוסף לאנשי הדרום האהובים עליך :)

בהצלחה!

מתחיל בגיל 18

משתמש סולידי
דירוג
8
עדכון רבעוני נכון ל 5.3:
טוב אז עברנו סמסטר, ובזמן הזה עשיתי לא מעט.
בפן הלימודי - נשאר אותו דבר , לצערי לא התחלתי לקחת קורסים במטמתיקה , הפחידו אותי שזה סמסטר קשה אז דחיתי את זה לסמסטר הבא.
בפן הכלכלי - התחלתי לעשות שיעורים פרטיים, כרגע יש לי 3 ילדים מה שמייצר בערך 800 שקל בחודש (חודש קודם לדוגמא היה בגרויות אז זה היה באזור 1600).
מתלבט אם לפרסם עוד או להנות קצת מהזמן הפנוי.
לגבי התיק - סה"כ 105 אלף , נע 2 לפה 2 לשם.
40 בנקים 5
קצת מעל 10 VXUS
30 vti
18 amd
שאר בדולרים
מתלבט אולי להעביר את הקרנות לעוקבות שקל - הדולר רק ממשיך ליפול, אמשיך לחקור בנושא.

הגשתי בקשות למגלות שונות, כרגע מחקה לתשובה.

מטרות לרבעון :
להמשיך לחפור לצהל על החזרי נסיעות
לשמור על ממוצע גבוה
למצוא עוד ילדים לעשות להם שיעורים
למצוא איפה לזרוק את הדולרים
להתחיל לקחת קורסים במטמתיקה

drx

משתמש סולידי
דירוג
21
זה לא מאוד משנה לדעתי, ככה שעדיף ללמוד משהו שהוא קצת יותר קשה אם זה מעניין אותך.
זה לא "קצת יותר קשה" - תואר כפול פיזיקה+הנדסה הוא קשה יותר במידה משמעותית מאוד. בודדים במחזור מסיימים את המסלול הזה.

מצד שני זה מאוד נכון:
המקום בו תשובץ ומה שאתה תעשה בצבא, כולל האנשים שיהיו מסביבך, ישפיעו על העתיד שלך הרבה יותר מהמקום בו אתה עושה את התואר.
לסטודנט רגיל לדעתי התואר הכפול לא שווה את המאמץ. אבל בשביל עתודאי יכול להיות שכן בגלל איך שהצבע קובע שיבוצים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T תחילת השקעה בקרנות אמריקאיות בברוקר ישראלי מועבר לIB בהמשך שוק ההון 8
T תחילת הדרך שוק ההון 6
O תחילת מסע קצת שונה יומני מסע אישיים 11
M תחילת דרכי כמשקיע שוק ההון 17
M היכרות: תחילת המסע והגדרת יעדים יומני מסע אישיים 8
avi90 תחילת הדרך יומני מסע אישיים 9
R שאלות לפני תחילת השקעה שוק ההון 4
L תחילת דרכי כמשקיע מן המניין שוק ההון 9
L תחילת דרך בהשקעה כספי שוק ההון 15
משה תחילת עבודה חדשה - מה המשימות הביורוקרטיות שקריטי לסגור? צרכנות פיננסית 18
S תחילת פעילות- S&P500 זה טוב? זה רע? וגם קצת על קרן השלמות שוק ההון 38
W תחילת מסע,בן 34 ,50000 חובות יומני מסע אישיים 52
ETL סוף\תחילת שנה שוק ההון 14
A תחילת המסע שלי... יומני מסע אישיים 43
ע מסעו של העתודאי יומני מסע אישיים 70
N מסעו של נועם (שזה אני) יומני מסע אישיים 2
הסולידית מישהו מעוניין לשתף את מסעו בתקשורת? אוף טופיק 0
Waler מסעו של נורמן אל עבר החופש יומני מסע אישיים 81
NightStyle בקשה: הכנסת גרסאות האג"ח של מייק, המשקיע המתחיל שוק ההון 1
L צבירת ריבית מחשבונות חסכון של קריפטו השקעות אלטרנטיביות 7
W טעות של סוכן צרכנות פיננסית 7
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
N צרכים של משכיר ושל השוכר נדל"ן 2
J השקעה זמנית של כסף לבנייה פוסטים מאיכות נמוכה 8
1 מידע היסטורי של מחירי מדד אג"ח ממשלתי כללי שוק ההון 0
ד התלבטות לגבי החלק של האג"ח בהנחה שתהיה אינפלציה שוק ההון 8
1 עיקול חשבון בנק על סכום של כ15,000 ש"ח אוף טופיק 18
R דמי ניהול של קופות גמל להשקעה מחקות SP500 שוק ההון 28
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
L טעויות של מתחיל בהגשה מקוונת של הדו"ח השנתי, כיצד מתקנים? מיסים 5
aeh התיק של aeh שוק ההון 58
Y פיקדון צמוד מדד - חלופה לקרמבולה של מזרחי שוק ההון 12
always.smile מישהו יודע מה הטיקר של iSFF101 במערכת המסחר של לאומי? שוק ההון 2
A חישוב נתח יחסי של קרנות לעומת המדד העולמי והשוואה של 2 קרנות שוק ההון 19
ע הבדלים בין טופס 161 (יתרות פיצויים) לבין דוח נזילות של חברת הביטוח הפנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N אופטימיזציית מס לחסכונות פנסיונים של אזרחים אמריקאיים שמתגוררים בארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M בניית דו-משפחתי ומכירה של אחד הבתים נדל"ן 6
Y תחרות לקרנות הסל הזרות של בלאקרוק בבורסת ת"א? שוק ההון 1
S חוות דעת תיק קיים של הייטקיסט בן 32 - מחפש את השינויים הנכונים שוק ההון 14
ת היתרונות של קרנות אג״ח ארה״ב צוברות (בלאקרוק) שוק ההון 4
M בועת הנדלן של החילונים בישראל נדל"ן 2
A מדיניות מקום עבודה לגבי מסחר בני"ע של החברה אוף טופיק 2
adamshalev פלח הקריפטו של משקיע פסיבי [aka, למה כל חברי הפורום הם משקיעי אקטיביים] השקעות אלטרנטיביות 21
Y אז מה בעצם העלות של משכנתא כמינוף לשם מינוף? נדל"ן 13
T היעלמותו המסתורית של פיקדון קרמבולה שוק ההון 2
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 28
ע ביטוח לאומי טופס 627 גרסא של עורך דין מיסים 0
ב דעת הפורום על המהלך של בינסנס עם מסחר של "טסלה" ? השקעות אלטרנטיביות 0
O החזר דמי ביטוח לאומי בעקבות זקיפת שכר של הפרשות פנסיוניות מיסים 3
V קרן השתלמות IRA הלמן אלדובי בפלטפורמה של מזרחי טפחות - ניתן לקנות ניירות בבורסה האמריקאית? פוסטים מאיכות נמוכה 0

נושאים דומים

למעלה