• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת הבנה על קרנות מחקות לעומת אגרות חוב

omerxx

משתמש רשום
דירוג
5
היי,

אני אחרי קריאה(ות) ארוכה מאוד בבלוג ובספרים, ושיטוט בפורום ושיחות עם חברים ויש לי פער מסויים בהבנה -
יש כמה הנחות יסוד שאני מניח ואשמח לקבל אישור עליהן ואז תשובה לשאלה:
המדד S&P500 לאורך שנים נמצא בעליה (להוציא נפילות שווקים זמניות ככל שיהיו).
כלומר - בקירוב טוב, השקעה לטווח של 15-20 במניות (או במדד זה ספציפית) כמעט חסר סיכון לחלוטין.
כשאני אומר חסר סיכון, מובן לי לחלוטין שאם בדיוק בעוד 15 או בדיוק בעוד 20 שנה תהיה נפילה ארוכה בשוק אאלץ להמתין עד שהשוק יתייצב ויחזור לכיוונו המקורי, אבל בהנחה שאוכל לחכות מספר שנים לכאן או לכאן אני מתייחס להשקעה בקירוב טוב כחסרת סיכון, האם זה הגיוני?

אם כן, או לפחות בקירוב כן, מה הטעם במזעור הסיכונים בשילוב אגרות חוב ממשלתיות בתיק?
שוב, בהנחה שאני מושקע לטווח ארוך מאוד, עם גמישות גבוהה בשנים ורגישות נמוכה לנפילות שוק זמניות. האם יש טעם לשילוב גורם כזה?

לאחר שכבר השקעתי במבנה שדומה מאוד ל״שוקולד מריר״ המוזכר בבלוג. אני עושה חושבים מחדש, רוצה להכפיל או לשלש את התיק וחושב לעצמי שאולי שווה להשקיע את הסכום כולו בקרן מחקה S&P500 (או בקרנות נוספות לטובת פיזור ההשקעה בין מוצרים / חברות) ולהחזיק תיק שמורכב מ 100% מניות, האם אני צודק / חושב בהיגיון?

תודה!

המדד S&P500 לאורך שנים נמצא בעליה (להוציא נפילות שווקים זמניות ככל שיהיו).
כלומר - בקירוב טוב, השקעה לטווח של 15-20 במניות (או במדד זה ספציפית) כמעט חסר סיכון לחלוטין.
כשאני אומר חסר סיכון, מובן לי לחלוטין שאם בדיוק בעוד 15 או בדיוק בעוד 20 שנה תהיה נפילה ארוכה בשוק אאלץ להמתין עד שהשוק יתייצב ויחזור לכיוונו המקורי, אבל בהנחה שאוכל לחכות מספר שנים לכאן או לכאן אני מתייחס להשקעה בקירוב טוב כחסרת סיכון, האם זה הגיוני?

עכשיו תדמיין שהשנה היא 1999 ותבדוק את ההנחות שלך.

לא רע.
אבל אם הוא היה צריך את הכסף באמצע (נניח לצורך קניית דירת והקמת משפחה) אז מצבו היה לא נעים.
אכן, אבל שים לב ששאל על 20 שנה בלי לגעת.

כמובן שצריך גם להיות רירליים עם אופק ההשקעה

לא רע.
אבל אם הוא היה צריך את הכסף באמצע (נניח לצורך קניית דירת והקמת משפחה) אז מצבו היה לא נעים.
בגלל זה ציינתי שהשאלה מניחה מראש שייתכן שלא אוכל להנות מהרווחים בנקודת זמן מאוד מסויימת ואני שומר על גמישות.
בין אם זה אומר חסכונות במקומות אחרים או תכנון מתאים מראש זה לא העניין.

שמס כאב הבטן עצום... האם 4% ריאלי שווה את תהפוכות הבטן?

זו תשובה שרק פות"ש יצליח לתת לעצמו.
תהפוכות בטן הן תוצאה של מודעות לסיטואציה בכל רגע נתון. אם אני שם בצד את המודעות למצב השוק בין נקודת הכניסה ליציאה, זה משנה את התשובה?

אני לא אומר שאני כזה, ואני כן מסתכל ובודק, אבל השאלה היא תאורטית - האם ניתן להניח שבקרוב טוב אין סיכון בהשקעה במדד כזה לאורך שנים.
אני חוזר - גמישות של לפחות שנתיים לכל כיוון במידה ויש צורך. לא מכוון לשנה מסויימת.
ברור לי שאף אחד לא יכול לחזות מצבי קיצון של קריסה כלכלית עולמית מוחלטת או לחילופין משבר כלכלי של 10 שנים.
אבל אני מסתכל על היסטוריה ועל סטטיסטיקה (וברור לי מה אומרים על סטטיסטיקה אבל זה המידע שיש לעבוד איתו ולכן אני משתמש במילה ״בקרוב״ כל הזמן), ועל בסיס הנחות אלה מנסה לבסס את פיזור ההשקעה הקרוב כשאגדיל את התיק שלי.

עכשיו תדמיין שהשנה היא 1999 ותבדוק את ההנחות שלך.
הסתכלתי על הגרף והבנתי יותר טוב, אתה אומר שבעצם שאני עלול להשקיע בנקודת זמן ויקח 15 שנה עד שהמדד יעבור את הנקודה שאליה הגעתי. זה נותן לי פרספקטיבה שלא הייתי מודע אליה. תודה

בדוק.. ויש מקרים כמו יפן שהשוק לא התאושש עד היום. או גרוע מכך, שהשוק הולאם כמו בורסת סנט פטרסבורג לפני מאה שנה שהייתה בורסה אירופאית מוצלחת לשעתה.

אבל אני מסתכל על היסטוריה ועל סטטיסטיקה
רק תזכור שאתה חי מהלך חיים אחד ולכן הסטטיסטיקה וגם ההיסטוריה עלולים להיות חסרי משמעות עבורך

רק תזכור שאתה חי מהלך חיים אחד ולכן הסטטיסטיקה וגם ההיסטוריה עלולים להיות חסרי משמעות עבורך
לגמרי מבין, אבל אין לי ברירה אלא לחשוב בתחום הזה. תאוריית הכאוס לא עובדת כאן אחרת אין טעם להשקיע בכלל.
אלא אם יש מסקנה שפספסתי בתגובה?

לגמרי מבין, אבל אין לי ברירה אלא לחשוב בתחום הזה. תאוריית הכאוס לא עובדת כאן אחרת אין טעם להשקיע בכלל.
תכלס אם יש לך שכר גבוה שיכול לחיות טוב וגם לחסוך אין לך בעיה כי לא זקוק לכסף ויכול לחכות עד הפרישה או הירושה... הבעיה מתחילה שצריך את הכסף וכמה צריך וכמה למשוך במהלך הצבירה....

בניגוד לכותב, שענה בשמי, אני בהחלט לא מתייחס לארועי קטסטרופות אלא לארועים שקרו.
תוכנית השקעות לחיסכון ופרישה צריכה לקחת ארועים סבירים שקורים ולבדוק "מיקרים ותגובות" כמו שמקובל בעגה הצהלית.
מה.יקרה בעוד 20 שנה אם השוק נופל ומתאושש לאט ? מה תוכל לעשות מבחינת חיסכון, השקעה, עבודה ?
מה יהיה מצבך אז מבחינה משפחתית,בריאות, חובות ?
האם יש אפשרות לא דמיונית שמשבר פיננסי יתלווה גם למשבר בשוק העבודה ?
אחרת אתה כמו הוייז שכל בוקר חוזה חצי שעה נסיעה לתלאביב ובסוף מעדכן תחזית לשעה במפתיע ...

ואנלוגיה דומה, נניח הוויז חוזה בממוצע נכון חצי שעה נסיעה אבל מדי פעם זה לוקח רבע שעה יותר.
אבל יש לך ראיון עבודה קריטי לרילוקיישן בארהב עם שכר של 40 אלף דולר לחודש.
אסטרטגיה א
צא חצי שעה לפני הזמן
אסטרטגיה ב
צא 3/4 שעה לפני הזמן, חצי שעה נסיעה + רבע שעה לפקקים
אסטרטגיה ג
צא שעה לפני הזמן, חצי שעה נסיעה + רבע שעה נסיעה + רבע שעה חניה + הגעה רגועה לראיון.

מה נראה לך עדיף ? אין ספק שסטטיסטית כנראה א או ב, אבל יש לך one shot , בהנחה שאתה ממש רוצה את המשרה ...

בניגוד לכותב, שענה בשמי, אני בהחלט לא מתייחס לארועי קטסטרופות אלא לארועים שקרו.
תוכנית השקעות לחיסכון ופרישה צריכה לקחת ארועים סבירים שקורים ולבדוק "מיקרים ותגובות" כמו שמקובל בעגה הצהלית.
מה.יקרה בעוד 20 שנה אם השוק נופל ומתאושש לאט ? מה תוכל לעשות מבחינת חיסכון, השקעה, עבודה ?
מה יהיה מצבך אז מבחינה משפחתית,בריאות, חובות ?
האם יש אפשרות לא דמיונית שמשבר פיננסי יתלווה גם למשבר בשוק העבודה ?
אחרת אתה כמו הוייז שכל בוקר חוזה חצי שעה נסיעה לתלאביב ובסוף מעדכן תחזית לשעה במפתיע ...

ואנלוגיה דומה, נניח הוויז חוזה בממוצע נכון חצי שעה נסיעה אבל מדי פעם זה לוקח רבע שעה יותר.
אבל יש לך ראיון עבודה קריטי לרילוקיישן בארהב עם שכר של 40 אלף דולר לחודש.
אסטרטגיה א
צא חצי שעה לפני הזמן
אסטרטגיה ב
צא 3/4 שעה לפני הזמן, חצי שעה נסיעה + רבע שעה לפקקים
אסטרטגיה ג
צא שעה לפני הזמן, חצי שעה נסיעה + רבע שעה נסיעה + רבע שעה חניה + הגעה רגועה לראיון.

מה נראה לך עדיף ? אין ספק שסטטיסטית כנראה א או ב, אבל יש לך one shot , בהנחה שאתה ממש רוצה את המשרה ...

במקרה בסופר גרוע אפשר גם ליפול על שפל גרוע יותר ממה שהיה ב 1929 אז מה? לא לפרוש?
כמובן כל אחד יש לו את השיקולים שלו..
לדעתי יש רמה מסיומת של סבירות שמשהו יקרה או לא יקרה

במקרה בסופר גרוע אפשר גם ליפול על שפל גרוע יותר ממה שהיה ב 1929 אז מה? לא לפרוש?
כמובן כל אחד יש לו את השיקולים שלו..
לדעתי יש רמה מסיומת של סבירות שמשהו יקרה או לא יקרה
בפוסט אחר דובר על 3 משברים רציניים שקרו מאז 1929 ושלקח לשוק ההון כ 10 שנים לחזור
מה שאומר שבאופן גס במהלך 90 שנה היו כ 30 שנה בסיכון מבחינת פרישה .
זה קצת פחות נדיר ממה שנוח לחשוב.

לשאלתך אי אפשר לדעת אם תהיה קריסה או לא תהיה קריסה, אבל אם יודעים שזה יכול לקרות (ולא בהיסתברות של זכיה בלוטו)
אז יש פרמטרים שאפשר לשלוט עליהם, לדוגמה האלוקציה , לדוגמא (אולי אם ההפסד הפיננסי אינו עם מיתון) זמן הפרישה, הקטנת הסכום המחיה (לא תמיד אפשר) ועוד.

לאחר שהפונתי לפוסט דומה מאוד באותו נושא וקראתי גם את https://www.hasolidit.com/למה-לא-100-מניות (שהיה חוסך לי למען האמת), נראה שיחס של 80:20 לא יניב תוצאה פחות מהרבה מ 100% מניות. בכל אופן, אני מניח שמה שהיה צריך להגיד בהנחות היסוד הוא שהתיק יתוקן מדי שנה ויצומצם בו החלק המנייתי ככל שאתבגר (נניח אחוז בשנה בצורה גסה).

תודה לכולם על התשובות. למדתי.

אם כן, או לפחות בקירוב כן, מה הטעם במזעור הסיכונים בשילוב אגרות חוב ממשלתיות בתיק?
בין אם זה אומר חסכונות במקומות אחרים
סתירה. אם אתה שומר כסף במקומות אחרים, אז לא כל הכסף שלך במניות. וזו בעיניי התשובה - יש הגיון בלשמור על נזילות כדי לא להצטרך למכור מניות בשפל.

(גילוי נאות - לא מחזיק אג"חים)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
O שאלה פרקטית של מתחילים בעת ניסיון קניה של קרן סל במערכת + שאלת הבנה על מוצרי ISHARES הנסחרים בארץ שוק ההון 3
flower שאלת הבנה - תחשיבי הנפקת חברה שוק ההון 1
A שאלת הבנה בסיסית לגבי עמלות שוק ההון 8
maverick שאלת הבנה - כאשר ריבית עולה גם שוק אג"ח וגם שוק המניות צפויים לרדת? שוק ההון 29
עש לילה שאלת הבנה בקשר למדדי מניות שוק ההון 30
ל שאלת הבנה לגבי אופן צבירת דיבידנדים/קופון ע"י קרן נאמנות שוק ההון 15
ל שאלת הבנה על אג"ח שוק ההון 86
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 112

נושאים דומים

Back
למעלה