• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת הבנה בקשר למדדי מניות

עש לילה

משתמש בכיר
דירוג
2,347
השאלה היא איך בעצם מעדכנים מדדי מניות כמו S&P 500 או ת"א 25 בעולם שבו חלק משמעותי מבעלי המניות מושקעים בהן דרך ETFים למיניהם? אז קודם כל האם זה נכון שמדובר בחלק משמעותי, כי אני סתם מנחש כאן.
דבר שני, בהנחה וזה נכון, אז בעצם יש כאן מנגנון משוב חיובי שמחזק מאוד את החברות שכבר נמצאות במדד, כי הרבה אנשים קונים אותן בצורה אוטומטית דרך קרנות; ומקטין מאוד את הסיכוי שחברות חדשות ייכנסו למדד, כי הן צריכות להילחם לא רק בשווי השוק "המקורי" של החברות שהיו מעליהן בדירוג אלא גם בשווי השוק "בפועל" שנובע מכל אותן השקעות אוטומטיות דרך קרנות נאמנות.
אפשר לטעון שזה בסדר וככה השוק צריך לעבוד, אבל אני אנסה לטעון אחרת, שיש כאן סוג של היגיון מעגלי: הכסף שנכנס למניות דרך השקעה בקרנות הוא כסף טיפש, אנשים לא בחרו באילו מניות להשקיע אלא פשוט קנו את המדד כולו. אם סופרים את הכסף הזה, ולא רק את שווי השוק שנובע מאחזקות של "משקיעים בודדים", כאלו שבחרו בעצמם באילו חברות להשקיע, זה לא מייצג את הערך האמיתי של המניות הנכללות במדד, ולכן המדד מעוות.
המצב עלול להיות עוד יותר מעוות אם מסתכלים על מדדים מסוגים אחרים, למשל כזה שעוקב אחרי מניות בעלות שווי שוק נמוך יחסית (Russell 2000) - האם עצם הקנייה שלהם דרך קרנות נאמנות לא מגדיל את שווי השוק של החברות האלו, ויגרום להן לצאת מהמדד ולהכניס אליו חברות אחרות, וחוזר חלילה? איך בעצם העסק הזה מתייצב?
ככל שאני חושב על זה יותר אני מבין שאני לא מבין כלום, אז נעצור כאן בתקווה שמישהו הבין את השאלה ויוכל לעזור...

ככל שאני חושב על זה יותר אני מבין שאני לא מבין כלום, אז נעצור כאן בתקווה שמישהו הבין את השאלה ויוכל לעזור...
אל תהיה בטוח, אני בספק אם המחשבה הזאת בכלל עברה בראשם של משקיעים או יועצים שחושבים את עצמם כמומחים גדולים.
אני חושב שעצם זה שאתה מנסה להבין את הסוגיה (ובכלל מודע אליה) כבר אומר שאתה לא "לא מבין כלום".
חוץ מזה אין לי משהו חשוב לתרום לדיון, פשוט המשפט האחרון קצת הציק לי.

האם קראת את הפוסט - מה יקרה אם כולם ישקיעו במדדים?
תודה, בהחלט רלוונטי. עם זאת התרחיש שהסולידית מציירת שם הוא מאוד קיצוני - כולם עוברים להשקיע במדדים, שוק המניות הופך סטטי לגמרי, ואז באמת קל יחסית לראות איך זה מעורר מחדש מסחר אקטיבי. אבל אני מדבר על המצב כיום - האם כבר עכשיו כמות משמעותית מהאחזקות במניות היא דרך השקעה במדדים? האם כבר היום קיים עיוות שוק שנובע מכך, שלא מתיישר על ידי הסוחרים האקטיביים פשוט בגלל שהם נלחמים בשוק פאסיבי גדול מדי? הסולידית כותבת "כשמספיק משקיעים אקטיביים ירצו לקנות את X ולהיפטר מ-Y, מחירי המניות יתחילו לנוע מעלה ומטה באופן שמשקף את שווין האמיתי של החברות הנסחרות" - אז כמה זה מספיק? 10% מהשוק? 1%? 0.1%...?

כשמספיק משקיעים אקטיביים ירצו לקנות את X ולהיפטר מ-Y, מחירי המניות יתחילו לנוע מעלה ומטה באופן שמשקף את שווין האמיתי של החברות
לפי מה שאני מבין
מספיק אחד שרוצה למכור במחיר נמוך ואחד שקונה
או אחד שרוצה לקנות במחיר גבוהה ואחד שקונה

אתה מפספס נקודה חשובה לגבי הS&P 500, שווי שוק זה לא הפרמטר היחיד להכנס לשם, הסנופי אינו "מדד טיפש" והמניות שבו נבחרות ע"י אנשים בשר בדם, ציטוט מINVESTOPEDIA:
Companies included in the index are selected by the S&P Index Committee, a team of analysts and economists at Standard & Poor's. The S&P 500 is a market value weighted index - each stock's weight is proportionate to its market value.

בעצם יש כאן מנגנון משוב חיובי שמחזק מאוד את החברות שכבר נמצאות במדד, כי הרבה אנשים קונים אותן בצורה אוטומטית דרך קרנות; ומקטין מאוד את הסיכוי שחברות חדשות ייכנסו למדד, כי הן צריכות להילחם לא רק בשווי השוק "המקורי" של החברות שהיו מעליהן בדירוג אלא גם בשווי השוק "בפועל" שנובע מכל אותן השקעות אוטומטיות דרך קרנות נאמנות.
לדעתי זה לא משוב חיובי אלא מידה מסויימת של אינרציה: מעין "פקטור" שנוסף למניות שכבר נמצאות במדד. לדעתי האינרציה הזאת לא צריכה להדאיג את המשקיעים המדדיים. האינרציה דווקא נחוצה כדי למנוע תחלופה מוגזמת של המניות במדד, שמזיקה למשקיעים המדדיים. למעשה, האינרציה הטבעית לא מספיקה, ומתכנני המדדים נאלצים לנקוט צעדים נוספים כדי להקטין את התחלופה. למשל, בבורסה הישראלית יש כללים מחמירים יותר לכניסה למדד מאשר להישארות בו.

נערך לאחרונה ב:
אתה מפספס נקודה חשובה לגבי הS&P 500, שווי שוק זה לא הפרמטר היחיד להכנס לשם, הסנופי אינו "מדד טיפש" והמניות שבו נבחרות ע"י אנשים בשר בדם
ובכל זאת, האם אותם אנשים יודעים להבדיל בין כסף שהושקע בחברה X באופן ישיר לעומת כסף שהושקע בחברה באמצעות קרנות מדדיות?

האינרציה דווקא נחוצה כדי למנוע תחלופה מוגזמת של המניות במדד, שמזיקה למשקיעים המדדיים.
אשמח להבין מדוע זה מזיק?

אשמח להבין מדוע זה מזיק?
1. עמלות קניה ומכירה.
2. מכירה או קניה בכמויות גדולות בתאריך עדכון המדד גורמת למחיר לרדת או לעלות (בהתאמה) בחדות, מה שפועל לרעת המשקיעים הפסיביים ולטובת האקטיביים. זה בעצם סוג של עמלה שהפסיביים משלמים ל(חלק מה)אקטיביים.

לדעתי זה לא משוב חיובי אלא מידה מסויימת של אינרציה: מעין "פקטור" שנוסף למניות שכבר נמצאות במדד. לדעתי האינרציה הזאת לא צריכה להדאיג את המשקיעים המדדיים. האינרציה דווקא נחוצה כדי למנוע תחלופה מוגזמת של המניות במדד, שמזיקה למשקיעים המדדיים. למעשה, האינרציה הטבעית לא מספיקה, ומתכנני המדדים נאלצים לנקוט צעדים נוספים כדי להקטין את התחלופה. למשל, בבורסה הישראלית יש כללים מחמירים יותר לכניסה למדד מאשר להישארות בו.

אם כבר אנחנו בעולם הפיזיקה - מתחשק לי להיות קטנוני: בהנחה שהמשוב הוא של מהירות, אז משוב חיובי ואינרציה הם דווקא שקולים. התופעה עליה אתה מדבר, של מניעת תחלופה, היא היסטרזיס (ובעברית, חשל).

• אהבתי
Reactions: ogi
אם כבר אנחנו בעולם הפיזיקה - מתחשק לי להיות קטנוני: בהנחה שהמשוב הוא של מהירות, אז משוב חיובי ואינרציה הם דווקא שקולים. התופעה עליה אתה מדבר, של מניעת תחלופה, היא היסטרזיס (ובעברית, חשל).
יכול להיות. אני לא מתמצא בפיזיקה... :)

מה שהתכוונתי לומר הוא שאין כאן לולאה של משוב חיובי. מניה שעברה את הסף, מקבלת בונוס מסויים, וזהו. הבונוס הזה מלווה אותה כל עוד היא נשארת במדד. אם שווי השוק של המניה עולה עוד, היא לא מקבלת בונוס נוסף.

בעצם אם יש כמה מדדים, אז יש כמה בונוסים. אם מדד אחד הוא תת-קבוצה של מדד שני, שהוא תת-קבוצה של מדד שלישי, אז נוצר מבנה קצת דומה לקווי גובה במפה, מבחינת הענקת הבונוסים... :)

מה שיותר מטריד בעיני הוא רכישה עצמית. כשחברה מבצעת רכישה עצמית היא מוחקת מניות של עצמה ובכך מקטינה את שווי השוק של עצמה. בתגובה, הקרן המדדית אמורה למכור מניות של החברה הנ"ל בשיעור דומה. אם העדכון מתבצע פעם בתקופה, אז:
1. יש השהיה.
2. כשהקרן סוף סוף מוכרת את המניות העודפות שהיא מחזיקה, יתכן מאוד שמי שקונה אותן זו החברה עצמה, שהרי עסקינן בחברה שהיא בקטע של רכישה עצמית... יוצא שהתיקון של העיוות הקודם יוצר את העיוות הבא. אין אפילו רגע אחד בו הקרן מעודכנת, כי במקרה שתיארתי פעולת העדכון עצמה משנה את המשקל הראוי של החברה הספציפית. :)

* רכישה עצמית היא בדרך כלל באחוזים בודדים כל שנה ולכן זה לא באמת קריטי לדעתי.

נערך לאחרונה ב:
מניה שעברה את הסף, מקבלת בונוס מסויים, וזהו. הבונוס הזה מלווה אותה כל עוד היא נשארת במדד. אם שווי השוק של המניה עולה עוד, היא לא מקבלת בונוס נוסף.
כן, אבל אם שווי השוק שלה יורד, היא עשויה לא לצאת מהמדד.
דוגמה מספרית: החברה ה-500 במדד ה-S&P היא בעלת שווי שוק של מיליארד דולר, מתוכם 500 מיליון באחזקה ישירה של בעלי מניות ו-500 מיליון באחזקה דרך קרנות מדדיות. החברה ה-501 בבורסה, לעומת זאת, היא בעלת שווי שוק של 900 מיליון דולר, מתוכם 700 מיליון באחזקה ישירה ו-200 מיליון באחזקה דרך קרנות מדדיות (שעוקבות אחרי מדדים אחרים כמובן, כי היא לא נכללת ב-S&P). נוצר מצב שבו עצם הכללתה של החברה ה-500 במדד משאיר אותה שם באופן מלאכותי, למרות שאם לא היו קרנות מדדיות היא הייתה מדורגת מתחת לחברה ה-501.

@עש לילה
אתה מתעלם מכך שהכניסה והיציאה ממדד הS&P 500 נקבעות על ידי ועדה ולא שווי שוק, כך שהטענה חסרת משמעות.
{נערך}

נערך לאחרונה ב:
@עש לילה
אתה מתעלם מכך שהכניסה והיציאה מהמדד נקבעות על ידי ועדה ולא שווי שוק, כך שהטענה חסרת משמעות.
הטענה שהכניסה והיציאה נקבעות על ידי ועדה נכונה ל-S&P 500, אבל לא למדדים אחרים כמו Russell 1000.

הטענה שהכניסה והיציאה נקבעות על ידי ועדה נכונה ל-S&P 500, אבל לא למדדים אחרים כמו Russell 1000.
נכון. אני התייחסתי לסנופי בלבד. אערוך כדי להבהיר.

• אהבתי
Reactions: ogi
כן, אבל אם שווי השוק שלה יורד, היא עשויה לא לצאת מהמדד.
נכון, ולכן קראתי לזה "אינרציה".
דוגמה מספרית: החברה ה-500 במדד ה-S&P היא בעלת שווי שוק של מיליארד דולר, מתוכם 500 מיליון באחזקה ישירה של בעלי מניות ו-500 מיליון באחזקה דרך קרנות מדדיות. החברה ה-501 בבורסה, לעומת זאת, היא בעלת שווי שוק של 900 מיליון דולר, מתוכם 700 מיליון באחזקה ישירה ו-200 מיליון באחזקה דרך קרנות מדדיות (שעוקבות אחרי מדדים אחרים כמובן, כי היא לא נכללת ב-S&P). נוצר מצב שבו עצם הכללתה של החברה ה-500 במדד משאיר אותה שם באופן מלאכותי, למרות שאם לא היו קרנות מדדיות היא הייתה מדורגת מתחת לחברה ה-501.
גם אם המספרים מציאותיים (אני בספק), החברה ה-500 היא החברה הקטנה ביותר במדד, וזה אומר שהשפעתה על המדד קטנה. הבדלי הגודל בין המניות שבמדד הם עצומים. אם תיקח את העשירון התחתון של המניות במדד, מבחינת גודל, תראה שהן מהוות הרבה פחות מ-10% מהמדד, מבחינת משקל. אז אם בכל רגע נתון חלק ממניות העשירון התחתון נמצאות שם מכוח האינרציה, לא נורא.

נערך לאחרונה ב:
במחשבה שניה, הדוגמה שנתת קצת מטעה. אצטט אותה שוב.
אם החברה השניה הייתה נכנסת למדד, לא ניתן לדעת מה היה קורה. ניתן לשער אבל לא ניתן לדעת בוודאות. יתכן למשל ששווי השוק שלה היה נשאר 900 מיליון, פשוט חלק מהמניות היו מחליפות ידיים, ממשקיעים אקטיביים לפסיביים.

באופן דומה, אם החברה הראשונה הייתה יוצאת מהמדד, שווי השוק שלה לא בהכרח היה צונח בכ-300 מיליון. יתכן ששווי השוק היה נשאר כפי שהוא, פשוט חלק מהמניות היו מחליפות ידיים, ממשקיעים פסיביים לאקטיביים.

נכון שכניסה למדד יוצרת ביקוש גדול באופן זמני, ויציאה ממנו יוצרת היצע גדול באופן זמני, אבל לא נובע מכך שהביקוש/היצע הללו משפיעים על המחיר לטווח ארוך. אולי כן, אולי לא, אולי הרבה ואולי רק קצת. זאת טעות להסיק מהיקף האחזקה המדדית על היקף ההשפעה על שווי השוק. לא ניתן לגזור את האחד מהשני.

נערך לאחרונה ב:
זאת טעות להסיק מהיקף האחזקה המדדית על היקף ההשפעה על שווי השוק. לא ניתן לגזור את האחד מהשני.
אני מסכים שזו "בעיה" סבוכה... אולי כדאי לחשוב קודם כל החלק הראשון בשאלה - מהו בעצם היקף האחזקה ה"מדדית" במניות לעומת כלל שווי השוק שלהם? מישהו (לא בהכרח כאן בפורום) בדק/יודע/חושב?

מהו בעצם היקף האחזקה ה"מדדית" במניות לעומת כלל שווי השוק שלהם
לא ברור אבל בסנופי האחזקה המוסדית מגיעה לכ83% והמגמה היא עלייה איטית.

מהו בעצם היקף האחזקה ה"מדדית" במניות לעומת כלל שווי השוק שלהם?
אפשר לקחת חברה שבמדד ולבדוק מי מחזיק בה. למשל קוקה קולה או יבמ. מופיעים שם שמות של קרנות ספציפיות. נראה שהקרנות המדדיות מחזיקות כמעט אותו אחוז בשתי החברות הללו (כמצופה).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
O שאלה פרקטית של מתחילים בעת ניסיון קניה של קרן סל במערכת + שאלת הבנה על מוצרי ISHARES הנסחרים בארץ שוק ההון 3
O שאלת הבנה על קרנות מחקות לעומת אגרות חוב שוק ההון 44
flower שאלת הבנה - תחשיבי הנפקת חברה שוק ההון 1
A שאלת הבנה בסיסית לגבי עמלות שוק ההון 8
maverick שאלת הבנה - כאשר ריבית עולה גם שוק אג"ח וגם שוק המניות צפויים לרדת? שוק ההון 29
ל שאלת הבנה לגבי אופן צבירת דיבידנדים/קופון ע"י קרן נאמנות שוק ההון 15
ל שאלת הבנה על אג"ח שוק ההון 86
C שאלת תם בקשר לעמלות מסחר עצמאי דרך ההנחה באתר אוף טופיק 1
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14

נושאים דומים

Back
למעלה