• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות בנושא קרן השתלמות וקרנות מחקות/ תעודות סל

תמר

משתמש רשום
דירוג
6
שלום לכל המשקיעים,
לאחר קריאה די מקיפה של כל הפוסטים המעולים של הסולידית הלוך וקרוא,
עדיין נותרתי עם מספר שאלות ללא מענה, אשמח אם תוכלו לסייע:
- כשאני מחפשת קרנות מחקות בfunder, אני לא מוצאת את הקרנות שהסולידית המליצה עליהן (אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד S&P500, אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד ת"א 25), אלא תעודות סל של איביאי למשל. מה הסיבה?
כמו כן, דמי הניהול שרשומים לרוב הקרנות המחקות הם 0.00%, בשונה ממה שהסולידית כתבה אצלה.
איך אפשר להסביר על זה?
- על אילו קרנות מחקות נוספות אתם ממליצים ולמה?
- האם בבחירת קרן מחקה, להסתכל על תשואה 3 שנים אחורה זה מספיק או לא?
במידה ולא, היכן ניתן למצוא את המידע הזה?
- *שאלת מתחילים אחושילינג*: בבניית IRA, האם ניתן לשלב כמה קרנות מחקות/ תעודות סל, או שצריך לבחור אחת?
במידה ולא ניתן לשלב כמה, איך ניתן להכניס כאן את עיקרון הפיזור באופן הכי יעיל (האם הגיוני להפקיד מאות אלפי שקלים תחת אותה קרן או שעדיף לספוג הוצאות על מיסים במסלולים שאינם קרנות השתלמות לצידה)?
- שאלת מתחילים אחושילינג ב*: לא הצלחתי להבין, האם כאשר מדברים על מדד ת"א 25 או 100, מדברים על אותן 25 או 100 חברות מובילות במשק, או שחברות אלה מתחלפות בהתאם להצלחתן (למשל, אם אסם תרד והבינלאומי יעלו, הם יכולים להחליף זה את זו במסגרת 25 החברות)?
- מה היתרון של מדד ת"א 25 על מדד ת"א 100 או להיפך? נדמה שאני לא מבינה עד הסוף את השיקולים כאן.
- מה עוד צריך לדעת משקיע מתחיל בבורסה שפותח IRA? מה הסיכונים?
אשמח לקבל כל טיפ/ ניסיון שהוא בנושא...

תודה רבה!

במקרה יצא לי לאחרונה להסתכל הרבה על אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד S&P500, היא רק נוצרה לפני שנה וקצת אז אם את מחפשת ביצועים של שלוש שנים אחורה, לא תמצאי אותה...

על אילו קרנות מחקות נוספות אתם ממליצים ולמה?
מי שיענה על זה יעבור על חוק...

*שאלת מתחילים אחושילינג*: בבניית IRA, האם ניתן לשלב כמה קרנות מחקות/ תעודות סל, או שצריך לבחור אחת?
אפשר להשקיע איך שאת רוצה בתוך המגבלות של IRA. ממליץ בחום להשתמש בחיפוש בפורום לגבי נושא IRA, אם לא תמציאי מידע אני ובטוח עוד אנשים שיש להם IRA נשמח לעזור.

במידה ולא ניתן לשלב כמה, איך ניתן להכניס כאן את עיקרון הפיזור באופן הכי יעיל (האם הגיוני להפקיד מאות אלפי שקלים תחת אותה קרן או שעדיף לספוג הוצאות על מיסים במסלולים שאינם קרנות השתלמות לצידה)?
שאלה טובה. תלוי במנפיק הקרן.
בגדול:
- קרן מחקה פיסית (קרנות שמשקיעיות בניירות ערך בישראל למשל) הסיכון הוא מאוד נמוך כי יש להם ניירות ערך בנאמנות.
- קרן מחקה ישראלית על מדדי חול, מדובר בקרן סינטטית שמחזיקה חוזים על מדד הייחוס וישנו סיכון נוסף של מנפיק חוזים שגם הוא לא
גבוה אך צריך להיות מודעים עליו.
- במקרה של תעודות סל ישנו סיכון יותר גבוה כי תכלס זה אגח מובנה.

*שמתי בעבר איפשהו לינק לגבי השוואה בין קרן סינטטית ובין קרן פיסית. אשים אותו עוד הפעם: http://www.investopedia.com/articles/investing/061614/synthetic-vs-physical-etfs.asp
הבדל בין קרן מחקה לקרן סל (ETF) זה מעטפת מנייתית. קרן סל נסחרת בשעות המסחר של הבורסה כמו נייר ערך רגיל. קרן מחקה נקנת בשעת סגירת שער כמו כל קרן נאמנות.

את לא מוצאת, כי את מחפשת תעודות סל/קרנות נאמנות.
קרן השתלמות היא לא זה ולא זה.
יש גם קופת גמל מחקה ל-IBI.

- כשאני מחפשת קרנות מחקות בfunder, אני לא מוצאת את הקרנות שהסולידית המליצה עליהן (אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד S&P500, אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד ת"א 25), אלא תעודות סל של איביאי למשל. מה הסיבה?
תודה רבה!
בקרן מחקה הכוונה לקרן נאמנות. קרן השתלמות זו חיה אחרת אז לא תמצאי אותה בפאנדר חפשי בגמלנט.

בגדול:
- קרן מחקה פיסית (קרנות שמשקיעיות בניירות ערך בישראל למשל) הסיכון הוא מאוד נמוך כי יש להם ניירות ערך בנאמנות.
- קרן מחקה ישראלית על מדדי חול, מדובר בקרן סינטטית שמחזיקה חוזים על מדד הייחוס וישנו סיכון נוסף של מנפיק חוזים שגם הוא לא
גבוה אך צריך להיות מודעים עליו.
- במקרה של תעודות סל ישנו סיכון יותר גבוה כי תכלס זה אגח מובנה.

היי, תודה על התגובה
לא הבנתי את החלק הזה... המילים האלה בשבילי הן סינית: למה הסיכון נמוך כי יש ניירות ערך בנאמנות?
מה זה קרן פיזית ומה זה סינטטית?

תודה

@תמר

במקרה של קרן מחקה, המחזיקה פיסית את המניות - נכסי הקרן נמצאים תחת נאמנות ומוגנים בפני פשיטת רגל של הנאמן (יותר מידה פה).
במקרה של קרן מחקה, המחזיקה חוזה על המדד ישנו סיכון צד שלישי שממנו קנו את החוזה (הסיכון נמוך מאוד כי לרוב זה גוף מאוד גדול בחול). אם צד שלישי פושט רגל אז יכולה להיות בעיה עם חלק מנכסי הקרן. לעומת זאת לקרן מחקה סינטטית יש גם יתרון חשוב: אין לה טעות עקיבה אחרי המדד.

@תמר
כשאני מחפשת קרנות מחקות בfunder, אני לא מוצאת את הקרנות שהסולידית המליצה עליהן (אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד S&P500, אי.בי.אי השתלמות מחקה מדד ת"א 25), אלא תעודות סל של איביאי למשל. מה הסיבה?
אישית אני מוצא את אתר ביזפורטל יותר נוח לשימוש מאתר פאנדר. בתיבת החיפוש את יכולה לשים את מספר הקרן או חלק מהשם כדי לקבל את כל המידע.
דמי הניהול שרשומים לרוב הקרנות המחקות הם 0.00%, בשונה ממה שהסולידית כתבה אצלה. איך אפשר להסביר על זה?
יש דמי ניהול + דמי נאמנות. שניהם ביחד זה מה שהסולידית כתבה.
על אילו קרנות מחקות נוספות אתם ממליצים ולמה?
אסור להמליץ וזה בכלל תלוי ברמת הסיכון שלך ועד כמה את רוצה לפזר.
האם בבחירת קרן מחקה, להסתכל על תשואה 3 שנים אחורה זה מספיק או לא? במידה ולא, היכן ניתן למצוא את המידע הזה?
זה לא מספיק. בתקופה הזו לא היה אפילו משבר כלכלי. קחי תקופה ארוכה יותר שכוללת לפחות את 2000 ו-2008 כדי שלא תיתפסי לשאננות ותקחי סיכונים שגדולים עלייך. אם הקרן לא מספיק ותיקה, תסתכלי על המדד עצמו.

- האם בבחירת קרן מחקה, להסתכל על תשואה 3 שנים אחורה זה מספיק או לא?
במידה ולא, היכן ניתן למצוא את המידע הזה

לגבי השאלה הזו, ממליץ מאוד!! לקרוא את הפרק הראשון והשני בספר The four pillars of investing של ברנסטין. הוא מראה שם בדיוק מה קרה לכל מיני מדדים (בארה"ב) ולמה ההסתכלות אחורה היא מאד, אבל מאד בעייתית.
אגב, אחרי הפרק הראשון והשני ממליץ לקרוא גם את כל היתר - הוא מסביר שם איך לבנות פורטפוליו שמתאים לפרופיל הסיכון שלך, ואיך לתחזק אותו במהלך שנים.

בקרן מחקה אין חשיבות לתשואה ב 3 השנים האחרונות וגם לא ב 10 השנים האחרונות, זה לא מרמז כלום לגבי העתיד.

את יכולה להשקיע גם ב 100 קרנות שונות בתוך אותו IRA, אין שום בעיה.

המניות בת"א 25 ובת"א 100 מתעדכנות מידי פעם (פעם בחצי שנה אם אני לא טועה? לא קריטי), אז כן, אם חברה מצליחה וגדלה מאוד היא יכולה להיכנס למדד ואם חברה יורדת בשווי מספיק היא בסוף תצא מהמדד.
כל המניות בת"א 25 נמצאות גם בת"א 100, אלו פשוט המניות הכי גדולות מתוכן.
אני אישית משקיע 0.2% מהחלק המנייתי בתיק שלי בבורסה הישראלית, בהתאם לחלקה בעולם.

אני אישית משקיע 0.2% מהחלק המנייתי בתיק שלי בבורסה הישראלית, בהתאם לחלקה בעולם.
טוב שהרצל, חיים ויצמן , זאב זבוטינסקי,בן גוריון , משה מונטיפיורי והברון דה רוטשילד השקיעו יותר מ 0.2% מהתיק שלהם בישראל.

לפחות שלושת הראשונים לא עשו דבר כזה. לא יודע בנוגע לרביעי.
בכל מקרה, פה זה פורום השקעות, פורום תרומת זה בסוף המסדרון ימינה.

פורום תרומת זה בסוף המסדרון ימינה.
מישהו הרי היה צריך לממן תחילה גם את המזדרון.
כן , על זה אמר לוי אשכול "מי שרוצה לעשות בישראל הון קטן, שיביא איתו הון גדול."
בישראל צוחקים עליך תחילה שזה תרומה וכשזה מצליח אומרים שלמעשה זאת הייתה השקעה ומקנאים.
זה כמו שאם תביא לעבודה כל בוקר קרואסונים תרומה לכל העובדים בסוף גם יכעסו ויקללו אותך אם תשכח להביא אותם יום אחד
וגם יגידו עלייך שאתה חנפן.

ג.נ. - בשל כך ידעתי מראש לא להביא קרואסונים לעבודה.

נ.ב זאת גם כמובן שאלה פוליטית.
האם אני יכול לומר כבר תרמתי כשהשקעתי במדדים בישראל כאשר באים לבקש ממני תרומות במשרד?

נערך לאחרונה ב:
@תמר

במקרה של קרן מחקה, המחזיקה פיסית את המניות - נכסי הקרן נמצאים תחת נאמנות ומוגנים בפני פשיטת רגל של הנאמן (יותר מידה פה).
במקרה של קרן מחקה, המחזיקה חוזה על המדד ישנו סיכון צד שלישי שממנו קנו את החוזה (הסיכון נמוך מאוד כי לרוב זה גוף מאוד גדול בחול). אם צד שלישי פושט רגל אז יכולה להיות בעיה עם חלק מנכסי הקרן. לעומת זאת לקרן מחקה סינטטית יש גם יתרון חשוב: אין לה טעות עקיבה אחרי המדד.

אם כבר החיו את הת'רד..:
בנוגע לחסרון שתיארת פה בקרנות סינטטיות - ממה שאני הבנתי, סיכון המנפיק במקרה הזה הוא שונה מהסיכון בתעודת סל למשל - כך שבתעודת סל, שהיא אגרת חוב לכל דבר, אתה חשוף לסיכון מנפיק, יכול לאבד את כלל הקרן, וכן אם היא מגובה ב-SWAP וכו' אז היא חשופה גם לסיכוני צד שלישי (כל זה דברים שנכתבו בבלוג), אבל בקרן סינטטית הסיכון הוא בעיקר לרווחים הפוטנציאליים מסיכון צד שלישי (מולו קיים חוזה ה-FUTURE) - אבל אין סיכון לקרן עצמה גם אם המנפיק קורס, שכן רובה נמצא באפיקים סולידיים, ורק חלק קטן שימש לקניית החוזים העתידיים.
אולי זה מה שהתכוונת בנוגע ל"חלק מנכסי הקרן", אבל בתגובה שלך זה היה נשמע כמו חלק לא קטן, או לפחות ככה אני קראתי את זה :)

@Cfy אכן זה ההבדל, גודל החלק שתאבד תלוי בסוג החוזה, מה שכן, כפי הנראה תקבל את רוב הכסף חזרה, לעומת מצב של תעודת סל שתקבל את החור של הגרוש.

אבל אין סיכון לקרן עצמה גם אם המנפיק קורס, שכן רובה נמצא באפיקים סולידיים, ורק חלק קטן שימש לקניית החוזים העתידיים.
האפיקים הסולידיים האלה משמשים רק בתור עירבון ל-margin call. הערך של הקרן לא נובע מאותם ערבויות אלא מההבטחה של הצד השלישי לעמוד בחוזה. במידה והוא לא יעמוד בו, לערבויות האלה אין הרבה משמעות. כלומר יש מצב טוב שלא תראה את הכסף חזרה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S שאלות בנושא קרן השתלמות IRA ואלטרנטיבות ראויות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
E שאלות בנושא פתיחת קרן השתלמות שוק ההון 17
Y שאלות בנושא קיזוז מגן מס ושאר ירקות מיסים 27
B מספר שאלות בנושא ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Z כמה שאלות בנושא פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
deussex שאלות בנושא IB והעברת ניירות שוק ההון 24
F שאלות בנושא מסלול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
I שאלות בנושא דו"ח מס שנתי לשכיר, וסיכום רווחים/הפסדים בetrade מיסים 3
ת שאלות בנושא משכנתא נדל"ן 7
D שאלות בנושא פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
Lemonade כמה שאלות בנושא עבודה בהייטק מכירות התפתחות אישית 1
T שאלות של משקיע צעיר בנושא אג"ח שוק ההון 3
N שאלות בנושא חוזים עתידיים ואגרות חוב שוק ההון 6
ע שאלות בנושא חל"ת אוף טופיק 4
א שאלות בנושא השקעת נדל״ן בחו״ל נדל"ן 100
Z 2 שאלות בנושא NTR מיסוי דיבידנד במקור על ידי ארה"ב 25% או 30%? מיסים 3
E כמה שאלות בנושא ניוד תיק לIB והוספת כסף (לא שלי) לחשבון שוק ההון 4
Odnight מקבץ שאלות בנושא קרנות נאמנות מחקות שוק ההון 32
B שאלות בנושא הלוואות ליזמי נדל"ן בחו"ל נדל"ן 4
E שאלות של מתחילים בנושא נדל"ן נדל"ן 24
A מספר שאלות בנושא אג"ח וETF דרך ברוקר ישראלי שוק ההון 0
A שאלות בנושא קניית קרנות סל או קרנות מחקות. שוק ההון 5
J שאלות בנושא ברוקר זר/ישראלי שוק ההון 12
G שאלות בנושא ביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 30
S שאלות בנושא תעודות סל אג"ח שוק ההון 3
ט שאלות בנושא קופת גמל להשקעה שוק ההון 10
G שאלות בנושא אג"ח שוק ההון 21
ק מספר שאלות בנושא VTI/VQUS שוק ההון 12
Cfy מקבץ שאלות בנושא קרנות השתלמות שוק ההון 13
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33