• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות בנושא IB והעברת ניירות

deussex

משתמש רגיל
דירוג
492
שלום חברים,

יש לי חשבון בפסגות, בהיקף של 1.4M על קרן בלאקרוק שקלית עולמית. הוא טפח בעקבות מכירות RSUs וקניית מדד.

התחלתי מפסגות, לאחר ביצוע סקר שוק, ובגלל שאני משקיע חדש יחסית (התחלתי במאי 2021). לאחר ייעוץ בפורום הגעתי למסקנה שפשוט יותר להתחיל מבית השקעות ישראלי, לחסוך את ה

לאחרונה מתחיל לשקול ברצינות פתיחת חשבון ב IB, משיקולי:
-פיזור כסף
-מכירות בשכבות בעתיד
-עמלות נמוכות יותר (אם כי אני לא בטוח כשמט"ח יכנס לתמונה)
-הגנה על הכסף

התכנית היא להתחיל לקנות את בלאקרוק העולמית ב IB, בשלב ראשון עד לסכום שאין צורך בדיווח למס, בהנחת קנייה בלבד (נדמה לי שזה עד 2 מיליון ש"ח בחשבון חו"ל). ובשלב ב', או להישאר עם חלק מהכסף ב IB וחלק בפסגות, או למצוא דרך להעביר את הנייר השקלי לנייר בסטוק הלונדוני. (אם גם זה לא ייצא, אפשר למכור את התיק, לשלם מס ולקנות ב IB, אם כי ההתעסקות מאוד גדולה עם סכומי כסף משמעותיים, לא הכי אוהב את זה)

כמה שאלות:
1. מה דעתכם על התכנית ? הצעות לשיפור ?

2. ראיתי מהפוסט של הסולידית שהיא מפנה לאקלסנס טרייד, שהיא עצמה משתמשת בהם כמעטפת ישראלית על IB, ובכך למעשה לא צריכה לחשב מס בעצמה. האם זה קיים רק באקסלנס שבו הכספים מושקעים ישר ב IB, או שצריך לבקש מהם ספציפית ? האם הדבר קיים גם בפסגות ? ובאופן כללי - דעתכם על במקום להתנהל ישירות מול IB, להשקיע דרכם דרך ברוקר ישראלי ?
ההפניה שלה בסטיקי של פורום שוק ההון בשם "★★★חשבון-מסחר-עצמאי-באקסלנס-טרייד-בונוס-למצרפים-חדשים★★★."

3. במידה ומעבירים את הנייר השקלי של בלאקרוק על מדד עולמי לקרן לונדונית מפסגות ל IB - איך מועבר המידע של בכמה קניתי כל מניה ? הרי המידע הזה הוא קריטי לביצוע החישוב של המס ? האם הוא מועבר למחשבי ה IB בצורה אוטומאטית ?

רק אגיד שאקסלנס עם מערכת המסחר של IB זה לא IB באף דרך שחשובה (עמלות, ביטוח, תנאים של margin, מכירה בשכבות)

לדעתי מייק מאוד מבולבל ויהנה מתרד בנושא בתי השקעות. יש המון שאלות בנושא.

אם מכרת RSU בהיקף גבוה בשנה החולפת אתה כנראה מחוייב בהגשת דו"ח שנתי בגין הכנסות מעל 650,000 ש"ח, ואז אתה מחוייב גם על השנה שאחרי.
גם יש מגבלה שנתית של הוצאת כספים לחו"ל בהיקף של חצי מיליון ש"ח, שמעליה אתה מחוייב בדיווח שנתי.

אז אם אתה מחוייב דיווח או צפוי להיות מחוייב בקרוב, אז זה מחליש את החיסרון של IB.

אם מכרת RSU בהיקף גבוה בשנה החולפת אתה כנראה מחוייב בהגשת דו"ח שנתי בגין הכנסות מעל 650,000 ש"ח, ואז אתה מחוייב גם על השנה שאחרי.
גם יש מגבלה שנתית של הוצאת כספים לחו"ל בהיקף של חצי מיליון ש"ח, שמעליה אתה מחוייב בדיווח שנתי.
תסביר בבקשה ?
מכרתי RSU בהיקף גבוה, המס המקסימלי כרגע חושב ונלקח על ידי החברה המנהלת, ובעבודה אני צפוי לקבל החזר על המס הפירותי שנלקח כ 62% אבל אמור להיות נמוך יותר. הכסף הועבר לבית השקעות ישראלי.

אני צריך לבצע תיאום מס ? גם על השנה הזאת וגם לאחריה ? הרי הוא חושב במקור על ידי שני גופים כבר - על ידי הנאמן ואז על ידי המעביד.
תוכל להפנות לחוק הזה ?

אז אם אתה מחוייב דיווח או צפוי להיות מחוייב בקרוב, אז זה מחליש את החיסרון של IB.
אני רוצה להתחיל לקנות ב IB בהיקפים נמוכים, עד תיקרה של חובת דיווח - ולהתחיל בקטן, רק תהליך של קניה. אני מקווה שנה, שנתיים, שלוש לא להגיע לחבות דיווח, שכן לא יהיו אירועי מכירה.

תסביר בבקשה ?
מכרתי RSU בהיקף גבוה, המס המקסימלי כרגע חושב ונלקח על ידי החברה המנהלת, ובעבודה אני צפוי לקבל החזר על המס הפירותי שנלקח כ 62% אבל אמור להיות נמוך יותר. הכסף הועבר לבית השקעות ישראלי.

אני צריך לבצע תיאום מס ? גם על השנה הזאת וגם לאחריה ? הרי הוא חושב במקור על ידי שני גופים כבר - על ידי הנאמן ואז על ידי המעביד.
תוכל להפנות לחוק הזה ?
אם ההכנסה הכוללת שלך בשנה כלשהי עברה את 650,000 ש"ח, אתה מחוייב בדיווח שנתי על אותה שנה. לצורך ההכנסה הכוללת אתה צריך לכלול גם רווח מעבודה וגם רווח ממקורות אחרים, כגון מכירת ניי"ע (כולל RSU) , דיבידנדים, וכו'.
תסתכל בחוברת "דע את זכויותיך וחובותיך" של מס הכנסה לשנת 2020, הפרק הראשון עוסק במי מחוייב להגיש דו"ח שנתי.
אם על 2021 אתה מחוייב הגשה, גם בשנה שאחרי אתה מחוייב הגשה.

אם ההכנסה הכוללת שלך בשנה כלשהי עברה את 650,000 ש"ח, אתה מחוייב בדיווח שנתי על אותה שנה. לצורך ההכנסה הכוללת אתה צריך לכלול גם רווח מעבודה וגם רווח ממקורות אחרים, כגון מכירת ניי"ע (כולל RSU) , דיבידנדים, וכו'.
תסתכל בחוברת "דע את זכויותיך וחובותיך" של מס הכנסה לשנת 2020, הפרק הראשון עוסק במי מחוייב להגיש דו"ח שנתי.
אם על 2021 אתה מחוייב הגשה, גם בשנה שאחרי אתה מחוייב הגשה.
וואו זה אמיתי ? לא הייתי מודע לזה בכלל.

אז שכירים עם הכנסה גבוהה מאוד חייבים רו"ח צמוד ?? ממש מעצבן.

אגב מוזכר שגם מי שמשכיר דירה חייב, ולדעתי מעט מאוד משכירי דירה מגישים דו"ח שנתי בגלל זה.

אז שכירים עם הכנסה גבוהה מאוד חייבים רו"ח צמוד ?? ממש מעצבן.
או לדווח בעצמם, פעם בשנה. אם אתה רק שכיר והכנסתך היא רק משכר עבודה וניי"ע זה לא מאוד מסובך.
אגב מוזכר שגם מי שמשכיר דירה חייב, ולדעתי מעט מאוד משכירי דירה מגישים דו"ח שנתי בגלל זה.
רק אם ההכנסה החודשית מההשכרה מעל 5030 ש"ח.

אז לצורך העניין כל בעלי ההכנסות הגבוהות, מנהלים בכירים וכו' כולם מגישים דוחות כל שנה ? או לצורך העניין אנשים בכירים בהייטק ?

זאת אכן המציאות שאתם מכירים ?

מה הקטע להיות שכיר אם בסוף אתה צריך להגיש דוח כמו עוסק פטור ? אז שווה לפתוח עוסק פטור בכל מקרה החל מהכנסה מסויימת ?

מה שכן, לא הכרתי שצריך גם שנה אחרי. איפה זה רשום?
לא מוצא כרגע. אולי אני מבלבל וזה רק אם פקיד השומה הורה לך להגיש.

אז לצורך העניין כל בעלי ההכנסות הגבוהות, מנהלים בכירים וכו' כולם מגישים דוחות כל שנה ? או לצורך העניין אנשים בכירים בהייטק ?

זאת אכן המציאות שאתם מכירים ?
אנשים בכירים בהייטק (עד רמה מסויימת של בכירות) יכולים גם לקבל פחות מ650000 בשנה כשכר, ואת ההפרש לקבל באופציות/מניות כך שהדיווח יהיה רק במכירה.
לדעתי אתה לא שומע על זה כי בדרך כלל אנשים לא מספרים על זה, כמו שהם לא מספרים שהם נדרשו לשלם יסף.
מה הקטע להיות שכיר אם בסוף אתה צריך להגיש דוח כמו עוסק פטור ?
יש הרבה יתרונות בלהיות שכיר - דמי אבטלה במידת הצורך, ימי מחלה וחופשה בתשלום, הפרשות סוציאליות, המעסיק הסביר לא יתבע אותך אם גרמת נזק בטעות, אתה לא צריך לדאוג כל הזמן לחפש מעסיקים.
לעוסקים מורשים יש גם דיווחים תקופתיים למס הכנסה ומע"מ.
אז שווה לפתוח עוסק פטור בכל מקרה החל מהכנסה מסויימת ?
עוסק פטור? אתה מדבר על הכנסות של מאות אלפי שקלים בשנה. זה לכל הפחות עוסק מורשה.

מה הקטע להיות שכיר אם בסוף אתה צריך להגיש דוח כמו עוסק פטור ? אז שווה לפתוח עוסק פטור בכל מקרה החל מהכנסה מסויימת ?
כל אחד יכול לפתוח עוסק ולהגיש דו"ח למס הכנסה ודוחות תקופתיים למע"מ ואחת לכמה שנים הצהרת הון ולהתעסק עם ביטוח לאומי.
יש הרבה שיקולים לכאן ולכאן אם להיות שכיר או עצמאי. הטרחה בהגשת דוח שנתי למס הכנסה הוא אחד השוליים בהם.

פשוט חבל שבמסגרת היותך שכיר, אתה צריך להתעסק עם זה. ולא מספיק טופס 106 לסיים את הסיפור, הרי הכל מתנהל דרך מסגרת עבודה.

אגב, האם הדוח החד פעמי צריך להכיל רק הכנסות או הוצאות גם, כמו עסק ?

בכל מקרה אם מדובר על 2021, אז את הדוח אפשר להגיש עד אוגוסט 2022 לא ? עד אז אני ארגע :)

נערך לאחרונה ב:
פשוט חבל שבמסגרת היותך שכיר, אתה צריך להתעסק עם זה. ולא מספיק טופס 106 לסיים את הסיפור, הרי הכל מתנהל דרך מסגרת עבודה.

אגב, האם הדוח החד פעמי צריך להכיל רק הכנסות או הוצאות גם, כמו עסק ?

בכל מקרה אם מדובר על 2021, אז את הדוח אפשר להגיש עד אוגוסט 2022 לא ? עד אז אני ארגע :)
מותר לך לבקש הוצאות, אבל לשכיר אין הרבה הוצאות מוכרות.
למען האמת, הגשת דו"ח זה הכלל והפטורים קבועים רק בתקנות שדי קל לשנות, אבל אנשים התרגלו שעל שכירים אין חובת הגשה.

אבל המעסיק לא יודע כמה הכנסת ממקורות אחרים ולא יכול לנכות לך מס עליהם.

בכל מקרה אם מדובר על 2021, אז את הדוח אפשר להגיש עד אוגוסט 2022 לא ?
שנה שעברה היה עד סוף יוני אם אני זוכר נכון.

אבל המעסיק לא יודע כמה הכנסת ממקורות אחרים ולא יכול לנכות לך מס עליהם.
במסגרת של RSUs המעסיק יודע בדיוק כמה הכנסה הייתה לך, מה גם שהוא אח"כ עובר ומתקן את ההחזר של המס ממס פירותי מקסימלי של הנאמן למס הנכון שלך. כל המידע מצוי אצלו.

מסכים שבמקרה שיש לך הכנסה נוספת שאינה עוברת דרך המעסיק, ראוי להגיש דוח, אבל יש הוראה לעשות זאת לכל הכנסה כלשהי, כל רווח חייב להיות מדווח.

במקרה של RSUs זה עובר דרך הנאמן, אח"כ דרך המעסיק שמיישר הכל מול המשכורת, אם אין לך עוד הכנסות (במקרה שיש כמובן שיש לדווח), זה נראה פעם שלישית ומיותר לתת על זה דין וחשבון.

מותר לך לבקש הוצאות, אבל לשכיר אין הרבה הוצאות מוכרות.
אגב, האם זה קשה להגיש דוח לבד ? אולי זאת הזדמנות ללמוד להגיש בעצמי ? האם בהגשה עצמית, מס הכנסה עושה יותר בעיות ואפשר להסתבך, או שזה פחות מרתיע ממה שזה נשמע ?

אגב עוד שאלה שלא ראיתי שהתייחסו - במידה ואני מעביר את הנייר של בלאקרוק עולמית שקלי לסטוק הלונדוני ל IB- איך מועבר המידע אליהם מבחינת אילו מניות קניתי באילו מחירים, לצורך חישובי מס נכונים ?

אגב, האם זה קשה להגיש דוח לבד ? אולי זאת הזדמנות ללמוד להגיש בעצמי ? האם בהגשה עצמית, מס הכנסה עושה יותר בעיות ואפשר להסתבך, או שזה פחות מרתיע ממה שזה נשמע ?

אני מגיש דו"ח בעצמי כבר 20 שנה ולא היו בעיות אף פעם. יש סיבות להגיש דו"ח גם כשלא חייבים, למשל הפקדה לקופ"ג לעצמאים על סעיפי שכר לא פנסיוניים (החזר מס של כ-2000 ש"ח בשנה).

אני לא מגיש לבד בגלל נסיבות שקשורות למקום העבודה, אבל זה לא אמור להיות מסובך.
אגב עוד שאלה שלא ראיתי שהתייחסו - במידה ואני מעביר את הנייר של בלאקרוק עולמית שקלי לסטוק הלונדוני ל IB- איך מועבר המידע אליהם מבחינת אילו מניות קניתי באילו מחירים, לצורך חישובי מס נכונים ?
המידע מועבר על ידך. ספציפית בהעברה עליה אתה מדבר יש פוטנציאל להסתבכות בגלל חישוב המס השונה על הנייר הנסחר בישראל לעומת זה שנסחר בלונדון (ככל שמדובר על נייר ערך שבסיס ההצמדה שלו בישראל הוא מדד המחירים לצרכן) ואולי גם בגלל שמדובר בפעולה לא שגרתית שיש סבירות לא מבוטלת שמי שיטפל בה עושה זאת בפעם הראשונה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y שאלות בנושא קיזוז מגן מס ושאר ירקות מיסים 27
B מספר שאלות בנושא ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Z כמה שאלות בנושא פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
S שאלות בנושא קרן השתלמות IRA ואלטרנטיבות ראויות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
F שאלות בנושא מסלול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
I שאלות בנושא דו"ח מס שנתי לשכיר, וסיכום רווחים/הפסדים בetrade מיסים 3
ת שאלות בנושא משכנתא נדל"ן 7
D שאלות בנושא פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
Lemonade כמה שאלות בנושא עבודה בהייטק מכירות התפתחות אישית 1
T שאלות של משקיע צעיר בנושא אג"ח שוק ההון 3
N שאלות בנושא חוזים עתידיים ואגרות חוב שוק ההון 6
ע שאלות בנושא חל"ת אוף טופיק 4
א שאלות בנושא השקעת נדל״ן בחו״ל נדל"ן 100
Z 2 שאלות בנושא NTR מיסוי דיבידנד במקור על ידי ארה"ב 25% או 30%? מיסים 3
E כמה שאלות בנושא ניוד תיק לIB והוספת כסף (לא שלי) לחשבון שוק ההון 4
Odnight מקבץ שאלות בנושא קרנות נאמנות מחקות שוק ההון 32
B שאלות בנושא הלוואות ליזמי נדל"ן בחו"ל נדל"ן 4
E שאלות של מתחילים בנושא נדל"ן נדל"ן 24
A מספר שאלות בנושא אג"ח וETF דרך ברוקר ישראלי שוק ההון 0
A שאלות בנושא קניית קרנות סל או קרנות מחקות. שוק ההון 5
J שאלות בנושא ברוקר זר/ישראלי שוק ההון 12
G שאלות בנושא ביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 30
S שאלות בנושא תעודות סל אג"ח שוק ההון 3
ט שאלות בנושא קופת גמל להשקעה שוק ההון 10
G שאלות בנושא אג"ח שוק ההון 21
ק מספר שאלות בנושא VTI/VQUS שוק ההון 12
E שאלות בנושא פתיחת קרן השתלמות שוק ההון 17
Cfy מקבץ שאלות בנושא קרנות השתלמות שוק ההון 13
תמר שאלות בנושא קרן השתלמות וקרנות מחקות/ תעודות סל שוק ההון 18
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33