• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות בנושא פתיחת קרן השתלמות

eyalcito

משתמש רשום
דירוג
1
שלום רב. אשמח לעזרה..
ברצוני לפתוח קרן השתלמות (אני שכיר ללא קרן השתלמות מהמעסיק) ולהעביר לשם חלק מחסכונותיי שינוהלו בתחילה ע"י בית ההשקעות ולאחר מכן בניהול עצמאי. לפי הבנתי ניתן לפתוח קרן השתלמות כעצמאי ולהפקיד כספים.
1. אשמח לדעת האם משתלם לעשות זאת על מנת להשקיע את כספיי באפיק ללא מס
2. כיצד ניתן לעשות זאת?
3. האם במידה ואני גם שכיר וגם עצמאי אאלץ לשלם מס מוגדל או תשלום כלשהו על הכנסותיי כשכיר או ביטוח לאומי וכך לא ישתלם לי ?

תודה !

יש פוסט בבלוג על פתיחת/בחירת קרן השתלמות, והרבה שרשורים כאן בפורום. ממליץ לך להתחיל שם.

קראתי את הבלוג אבל לא מדובר שם על הבעיה של שכיר שאין לו קרן השתלמות מהמעסיק...
אני מעוניין לפתוח עצמאית ולהפקיד לשם מכספי הפרטי.

אשמח להתייחסות בנושא זה.

אשמח להתייחסות בנושא זה.
אני לא חושב שאתה יכול לעשות את זה עם קרן השתלמות (אבל ניתן עם קופת גמל).
כדאי שתתייעץ עם איש מקצוע בשביל לוודא.

אתה מתכוון להירשם כעוסק פטור רק בשביל קרן ההשתלמות?

אתה לא יכול לפתוח קרן השתלמות כשכיר, זה חייב להיות מופרש מהמשכורת שלך. מה שכן, אם אתה ממילא חוסך חלק נכבד מהמשכורת שלך אתה יכול לבקש מהמעסיק שלך שיפתח לך קרן השתלמות "על חשבונך", כלומר הוא יקזז את הפרשות המעסיק מהמשכורת שלך. אם הוא לא זורם עם הרעיון אתה תצטרך לפתוח עוסק פטור בשביל לפתוח קרן השתלמות ולהנות מהפטור ממס על רווחי הון.

חברים אני אחדד את השאלה: אני שכיר ללא קרן השתלמות. האם וכיצד אוכל לפתוח קרן השתלמות (לא דרך בקשה מהמעסיק) על מנת שאוכל להפקיד שם חלק מחסכונותיי (18800 כול שנה פטורים ממס) על מנת שיושקעו בשוק ההון ללא תשלום מס על רווחים כפי שנהוג בקרן השתלמות.

גם @HHH וגם @ETL רשמו לך -
תגדיר את עצמך כ"עוסק פטור", מניח שכדאי שיהיו לך כמה שקלים הכנסה.

חברים אני אחדד את השאלה: אני שכיר ללא קרן השתלמות. האם וכיצד אוכל לפתוח קרן השתלמות (לא דרך בקשה מהמעסיק) על מנת שאוכל להפקיד שם חלק מחסכונותיי (18800 כול שנה פטורים ממס) על מנת שיושקעו בשוק ההון ללא תשלום מס על רווחים כפי שנהוג בקרן השתלמות.
גם @HHH וגם @ETL רשמו לך -
תגדיר את עצמך כ"עוסק פטור", מניח שכדאי שיהיו לך כמה שקלים הכנסה.
תבדוק עם איש מקצוע.
אני אישית לא חושב שכשכיר אתה יכול לפתוח קרן השתלמות גם אם אתה מגדיר את עצמך כעצמאי ועד שמישהו לא יגיד לי שהוא בעצמו עשה את זה אני אמשיך לחשוב כך.
בכל אופן אם אתה פותח קרן השתלמות כעצמאי אתה יכול להפקיד אליה לפי ההכנסה שלך כעצמאי ולא לפי ההכנסה שלך כשכיר אז לדעתי לא יעזור לך להקים עסק פיקטיבי עם הכנסה מינימאלית רק בשביל קרן השתלמות שתוכל להפקיד אליה שקל בחודש.

ואני חוזר על דעתי, אתה חייב להתייעץ עם איש מקצוע כי אף אחד שנמצא בפורום לא ייצג אותך בפני מס הכנסה אם קיבלת החלטות על סמך מידע שגוי.

כמובן שאתייעץ. חשבתי שמישהו כאן כבר עשה תהליך דומה.
בכול אופן חלילה לא חשבתי לעשות משהו בניגוד לחוק. רק אם החוק אכן מאפשר זאת אז אולי שווה לעשות...

אני לא מכיר שום מניעה בחוק לפתוח עסק, גם אם הוא כושל ונטול הכנסות לחלוטין.
לעניין עצמו אישתי פתחה עוסק פטור לאחרונה במקביל להיותה שכירה. המעסיק שלה לא מפריש לה בכלל לקרן השתלמות מה שהשאיר לנו את מלוא התקרה להפריש בכוחות עצמנו לקרן שפתחה כעצמאית. אני רק מדגיש שבמקרה שלה פתיחת העסק לא היתה רק לצורך העניין הזה למרות שהוא היווה, תודות ל- @הסולידית , קטליזטור רציני.

@eyalcito אל תשכח לדווח לנו מה החלטת ואם זה עבד (-:

אני לא מכיר שום מניעה בחוק לפתוח עסק, גם אם הוא כושל ונטול הכנסות לחלוטין.
לעניין עצמו אישתי פתחה עוסק פטור לאחרונה במקביל להיותה שכירה. המעסיק שלה לא מפריש לה בכלל לקרן השתלמות מה שהשאיר לנו את מלוא התקרה להפריש בכוחות עצמנו לקרן שפתחה כעצמאית. אני רק מדגיש שבמקרה שלה פתיחת העסק לא היתה רק לצורך העניין הזה למרות שהוא היווה, תודות ל- @הסולידית , קטליזטור רציני.
ראה כאן:
תקרות הפקדה והטבות מס לשנת 2014
הפקדה לקרן השתלמות מעניקה לך הטבות מס.
על פי סעיף 17(5א) בפקודת מס הכנסה, עצמאי יכול להפקיד אל קרן ההשתלמות לעצמאים עד 4.5%
מהכנסתו השנתית.

בשנת המס 2014 תקרת ההכנסה השנתית הינה 264,000 ₪.

כלומר, הפקדה לקרן השתלמות מזכה אותך בהטבת ניכוי של עד 11,880 ₪.

אין מניעה חוקית לפתוח עסק כושל אבל לקבל הטבת מס על הפקדה של 0 עגול לא עוזר לו במיוחד.

האם וידאתם מול איש מקצוע שאתם אכן זכאים להטבת של קרן השתלמות במעמד עצמאי על המשכורת כשכיר?

@daat99 מה שציטטת נכון לעניין קיזוז ההפקדות מההכנסות לטובת תשלום מס הכנסה וביטוח לאומי.
כל עצמאי, גם כזה שמגיש דו"ח 0 למס הכנסה ולביטוח לאומי, רשאי להפריש את כל הסכום עד לתקרה הקבועה בחוק ולהנות מהטבת הפטור ממס רווחי הון בקרן ההשתלמות ללא קשר להכנסות כעצמאי.
כמובן שאם הצהרת על אפס הכנסות אבל הפקדת את מלוא התקרה רשויות המס ירצו לדעת מאיפה הכסף שהופקד הגיע, אבל למי שהוא שכיר במקביל אין שום בעיה.
הנושא כמובן נבדק מראש עם איש מקצוע.
דרך אגב, הנושא כבר נדון בפוסט של הסולידית על קרנות השתלמות ובתגובות שם.

*לא ממליץ, לא מייעץ, ורוב הזמן אין לי מושג על מה אני מדבר.

נערך לאחרונה ב:
האם עצם זה שארשם כעצמאי עוסק פטור עלול לגרום לי לשלם מס מוגדל על הכנסותיי כשכיר? או איזה שהם הוצאות נוספות (ביטוח לאומי וכד') שעלולות ליפול עליי כתוצאה מכך?

בנוסף במידה ואין לי הכנסות כעצמאי האם יהיה עליי להגיש דו"חות בסוף שנה וכול הטרטור הזה?

האם עצם זה שארשם כעצמאי עוסק פטור עלול לגרום לי לשלם מס מוגדל על הכנסותיי כשכיר? או איזה שהם הוצאות נוספות (ביטוח לאומי וכד') שעלולות ליפול עליי כתוצאה מכך?
תצטרך לעשות תיאום מס כאשר הכנסתך כשכיר תוגדר כהכנסה העיקרית, ואם אין לך הכנסות כעצמאי מן הסתם לא תצטרך לשלם יותר מס. מה שכן יקרה זה שמס הכנסה ישלחו לך פנקסי מקדמות (בהתאם לממוצע הענפי) ואז תצטרך לדבר איתם פרטני ולבקש מהם שישלחו לך משהו שתואם את ההכנסות שלך מהעסק. לחילופין תוכל לשלם את המקדמות ובסוף השנה להצהיר על אפס הכנסות ולקבל החזר על המס העודף ששילמת.

בנוסף במידה ואין לי הכנסות כעצמאי האם יהיה עליי להגיש דו"חות בסוף שנה וכול הטרטור הזה?
למיטב ידיעתי כל עצמאי מחוייב בהגשת דוחות. אם אין לך הכנסות בכלל הדוחות האלה הולכים להיות מאוד פשוטים להפקה (בגדול מדובר בדף נייר ריק עם השם שלך למעלה).

*לא ממליץ, לא מייעץ, ורוב הזמן אין לי מושג על מה אני מדבר.

@ETL אני רוצה להיות בטוח שהבנתי מה שאתה אומר,
אתה אומר שהתייעצת עם בעל מקצוע בתחום, ועצמאי שהוא גם שכיר יכול להפקיד לקרן השתלמות את מלוא התקרה השנתית גם אם ההכנסות שלו כעצמאי הן אפסיות או נמוכות?
בכל המקורות שאני קראתי תקרת ההפקדה לעצמאי עומדת על 7% מההכנסות ומוגבלת בתקרת הפטור האמורה (ה- 18 וקצת אש"ח), זה לא נכון?

@חלום ,אני חוזר ואומר (ולדעתי זה כתוב למעלה בצורה דיי ברורה) שצריך להבדיל בין שני הדברים הבאים:
1. מה סכום ההפקדה המקסימלי לקרן השתלמות שעצמאי יכול לקזז מן ההכנסות שלו לצורך תשלום מס הכנסה מופחת.
2. מה סכום ההפקדה המקסימלי לקרן השתלמות שעצמאי יכול לקבל עליו פטור ממס רווחי הון.

אני רק טוען שהבדיקה שלי (וגם של הסולידית עצמה בפוסט הרלוונטי) אומרת ש-1 הוא פונקציה של ההכנסות (לא זוכר מה המספר המדוייק) ו-2 הוא 18480 ש"ח ללא תלות בהכנסות (נכון לשנת 2015).

אני לא מרגיש צורך מיוחד לחזור על זה שבדקתי את הנושא עם רואה החשבון שלי, אבל הנה עשיתי את זה בכל זאת. כמו שכתבתי בתגובות קודמות, היות ואין לי מושג על מה אני מדבר רוב הזמן - אתה תצטרך לעשות בדיקה משל עצמך.

תוספת: אחרי חיפוש קצר אני חושב שאני מבין את הבלבול שלך. במקרה הספציפי שלנו המעסיק של אישתי לא מפקיד לה לקרן השתלמות ולכן היא רשאית להפקיד את מלוא התקרה (ראה 2 לעיל) לקרן ההשתלמות שלה במעמד עצמאית. לקרן השתלמות במעמד שכיר, יש הגבלות לכמה רשאי המעסיק להפריש לקרן השתלמות עבור עובד שלו (לא ניכנס לזה כאן ועכשיו) כפונקציה של הכנסתו, אבל שוב במקרה האישי שלנו זה לא רלוונטי.
קישור לקריאה רלוונטית.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y שאלות בנושא קיזוז מגן מס ושאר ירקות מיסים 27
B מספר שאלות בנושא ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Z כמה שאלות בנושא פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
deussex שאלות בנושא IB והעברת ניירות שוק ההון 24
S שאלות בנושא קרן השתלמות IRA ואלטרנטיבות ראויות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
F שאלות בנושא מסלול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
I שאלות בנושא דו"ח מס שנתי לשכיר, וסיכום רווחים/הפסדים בetrade מיסים 3
ת שאלות בנושא משכנתא נדל"ן 7