• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ראיונות עבודה בהייטק - הצד של המעסיק

לגבי ציפיות שכר שתמיד שואלים אותי

אפשר לתת טווח נגיד של 3000+- ולהגיד שזה תלוי במיקום המשרה ובאופי המשרה?

אפשר לתת טווח נגיד של 3000+- ולהגיד שזה תלוי במיקום המשרה ובאופי המשרה?
אתה מתראיין למשרה ספציפית ואתה יכול לברר את האופי והמיקום (בהנחה שזה לא ידוע מראש) כבר במהלך הריאיון.
עדיף שתתן מספר וזהו, בלי טווחים ובלי לגמגם.
אם שואלים למה המספר הזה - תגיד שעשית סקר שוק ושזה השכר שאתה מבין שהוא המקובל עבור המשרה (תעשה סקר שוק כזה).
אם אתה ממש רוצה - אתה יכול להוסיף שמדובר במו"מ ושיש לך גמישות מסוימת ושאתה תשמח לשמוע מה הם מציעים, אבל לא בטון מתנצל.

עדיף שתתן מספר וזהו
יש איזה כלל ששמעתי עליו - never give a number first, מכל מיני כתבות וסרטונים מרחבי האינטרנט שעוסקים במו"מ שכר.
עם זאת, אשמח לשמוע מחברי הפורום היותר מנוסים מה דעתכם על עניין המו"מ.

אתה מתראיין למשרה ספציפית ואתה יכול לברר את האופי והמיקום (בהנחה שזה לא ידוע מראש) כבר במהלך הריאיון.
עדיף שתתן מספר וזהו, בלי טווחים ובלי לגמגם.
אם שואלים למה המספר הזה - תגיד שעשית סקר שוק ושזה השכר שאתה מבין שהוא המקובל עבור המשרה (תעשה סקר שוק כזה).
אם אתה ממש רוצה - אתה יכול להוסיף שמדובר במו"מ ושיש לך גמישות מסוימת ושאתה תשמח לשמוע מה הם מציעים, אבל לא בטון מתנצל.

רעיון נתת..

ככה אני גם מבין מה השכר שאני מוכן לקבל עבור אותה עבודה וככה אני מראה התעניינות במשרה דרך שאלות וכו..

אבל מה שעלה לי לראש כששאלתי זה שיחה עם מגייסת של חברות השמה אבל אז אין משרה ספציפית יש גבול דרומי/צפוני וכל מה שבדרך אילו שפות אני מוכן לעבוד איתן או האם יש הגבלה לחברות כאלה ואחרות

יש איזה כלל ששמעתי עליו - never give a number first, מכל מיני כתבות וסרטונים מרחבי האינטרנט שעוסקים במו"מ שכר.
אני מכיר את כלל ה"עוגן" - הראשון שנוקב במספר זוכה בכך שלא ניתן להתרחק ממנו יותר מדיי (לתת הרבה פחות זה מעליב, מנגד - אין סיבה להציע הרבה יותר, אלא אם יש תחרות על המועמד)
ובכל מקרה - זה לא בשליטתך, אם שואלים אותך מה אתה מצפה, כדאי שתהיה לך תשובה ברורה ושלא תענה בשאלה שיכולה להיתפס כמעצבנת "כמה אתם מציעים"? בכל התהליכים שהייתי בהם, תמיד שאלו אותי את ציפיות השכר הרבה לפני שנתנו לי הצעת שכר (שזה הדבר האחרון בתהליך בעצם).

בל מה שעלה לי לראש כששאלתי זה שיחה עם מגייסת
אז תעשה סקר שוק ותבין כמה אתה מוכן לקבל (ואז תגיד לה את המספר שלך +20%)

אז תעשה סקר שוק ותבין כמה אתה מוכן לקבל (ואז תגיד לה את המספר שלך +20%)
לא כזה פשוט.. אני לא יכול סתם להביא את הסכום שבא לי + 20% כי אני חייב להיות תחרותי בשוק הזה ולהבין את הרמה שלי וזה לא פשוט (קשה להבין את הרמה שלך מול אחרים)
ואם חשוב לי מאות למצוא משרה אחרת שיכולה גם עם דרישת שכר דיי מתחת לממוצע עדיין מדובר בשיפור משמעותי אז למה לא לדרוש דווקא מתחת לממוצע וככה להיות יותר תחרותי וגם שלם עם ההחלטה

אבל בגלל זה יש תלות בסוג המשרה ובמיקום אם צריך רכב או לא
אם יש דרישה לעות נוספות או לא

יש חברות שכחלק מהמדיניות לא נותנים אף הצעה בלי שהמועמד נוקב מספר, מה שלא תעשה המגייס לא יוכל לעבור על החוק הזה.
אשמח לשמוע מחברי הפורום היותר מנוסים מה דעתכם על עניין המו"מ.
גגל ״יפתח בר משא ומתן״

זה לא קריטי, העיקר שיהיה דו שיח. אם זאת שאלה טיפשית, תכריז "יש לי שאלה ממש טיפשית, אבל אני חייב להבין". אין עם זה חצי בעיה.
הייתי נזהר עם זה, אם השאלה שלך תעיד על חוסר הבנה במשהו שאמור להיות טריוויאלי זה יהיה לרעתך.

לאיזה שאלות אתה היית מצפה לקבל? אף פעם אני לא רוצה לשאות שאלות לא קשורות או טפשיות.
הייתי שואל שאלות שיעזרו לך לסנן את החברה - באיזה טכנולוגיות החברה עובדת(מן הסתם לא תרצה לעבוד עם COBOL)? מה יהיה התפקיד/אחריות שלי בחברה?

בנוסף יש הרבה דברים שמדברים עליהם באינטרנט ובספרים שעוזרים להתכונן לראיונות עבודה, שהם בהחלט לא טריוויאלים, שחלק מהבוגרים לא טורחים לעשות, ולכן הם לא מצליחים לעבור ראיונות וכו', אפילו עם ממוצע גבוהה.
אפשר המלצות? מדובר על cracking the code interview?(שאותו אני מכיר) או שיש עוד מקורות חשובים לדעתך ללמוד לסטודנט שמחפש משרת סטודנט/גוניור?

הייתי נזהר עם זה, אם השאלה שלך תעיד על חוסר הבנה במשהו שאמור להיות טריוויאלי זה יהיה לרעתך.

ממש ממש לא!
חשוב לשאול. אסור לפחד לשאול בגלל שאולי יחשבו שאתה טיפש/לא יודע.
לדעתי אגב זה להיפך, רוב האנשים שפוחדים לשאול הם דווקא אנשים שיודעים לא מעט ודווקא בגלל זה הם חושבים שהם לא יודעים מספיק.

לפי איך שאני מתרשמת מ- @Shaz, מההודעות שלו בפורום, זו הצעה מזיקה במיוחד מבחינתו.
הוא כל כך מתרגש וכל כך ממעיט בערכו שהוא רק יזיק לעצמו עוד יותר אם בנוסף לכל הוא גם יפחד לשאול שאלות כי אולי הוא יראה חוסר הבנה.

אני לא מחפש מפתחים שפוחדים לשאול שאלות.
ממש ממש לא!
חשוב לשאול. אסור לפחד לשאול בגלל שאולי יחשבו שאתה טיפש/לא יודע.
לא מסכים איתכם, אני אתן פה דוגמאות:
מתכנת בpython ששואל מה זה PEP8, מתכנת ששואל למה לעשות eval לקלט מהמשתמש זה רע,
יועץ השקעות ששואל איך מחשבים ריבית דריבית, או מוסכניק ששואל איך מחליפים גלגל.

הדברים האלו יעברו בשקט לסטודנט, junior, אנשים שעוברים בין עולמות בתחום הייטק, שכבת הנהלה שלא מתעסקת בתכנות וכדומה.
אבל אחרי כמה שנים של ניסיון זה יראה מאוד לא טוב אם תשאלו שאלות כאלו, זה יעיד על חוסר ידע בסיסי וחוסר מקצועיות - אם מתכנת אצלכם בצוות היה שואל כאלו שאלות(והוא לא junior), מה הייתם ממלאים בערכת עובד שלו? מה הייתם אומרים להנהלה(במקרה והיא שואלת) על הרמה המקצועית שלו?

אני מניח שאם כל הכבוד לזה שהוא נחמד והוא מעוניין ללמוד אתם בסופו של דבר צריכים להביא ערך לחברה ואנשים במצב כזה במקרה הטוב רק יעקבו אותכם ובמקרה הרע יגרמו נזק(בלי כוונה).

@Captain Sparo עליך אני ממש מתפלא, בתחילת השרשור הראית גישה לא מתפשרת(ולדעתי קצת קיצונית) לגבי מה זה אומר שבקורות חיים מופיע "אני יודע X" ועכשיו אתה הרבה יותר גמיש - לפי הגישה הקודמת שלך אנשים ששואלים את השאלות האלו היו צריכים להיפסל במקום.

לא מסכים איתכם, אני אתן פה דוגמאות:
מתכנת בpython ששואל מה זה PEP8, מתכנת ששואל למה לעשות eval לקלט מהמשתמש זה רע,
יועץ השקעות ששואל איך מחשבים ריבית דריבית, או מוסכניק ששואל איך מחליפים גלגל.

זה לא קשור. כי אם באמת רמת הידע שלהם כל כך בסיסית/נמוכה אז ממילא הם לא יעברו את הראיונות הטכניים וגם אם הם היו מתקבלים (בטעות) הם היו עפים מהר מאוד.

כמו שכתבתי קודם, הפחד לשאול שאלות כי אולי הן שאלות טפשיות, מגיע לרוב דווקא מאנשים שרמת הידע שלהם טובה.
הסיבה לכך היא שדווקא בגלל שהם מבינים ומכירים את החומר אז החומר שהם כן מכירים נראה להם מאוד פשוט ומובן ולכן כל שאלה שהם לא יודעים נראית להם מטומטמת.

אני אנסה לסכם את דעתי:
אם הרמה שלך מאוד גרועה ובסיסית ואתה מנסה להצטייר כמנוסה ובעל ידע רב על ידי זה שלא תשאל שאלות - זה לא יעזור לך כי כנראה יעלו על זה או בראיון הטכני או בימים הראשונים לעבודה.
אם הרמה שלך טובה ומתאימה למשרה כנראה שגם השאלות שלך לא יהיו עד כדי כך מטומטמות.

מסקנה - בכל מקרה לא צריך לפחד לשאול.

נערך לאחרונה ב:
אפשר המלצות? מדובר על cracking the code interview?(שאותו אני מכיר) או שיש עוד מקורות חשובים לדעתך ללמוד לסטודנט שמחפש משרת סטודנט/גוניור?
ישנו האתר: https://www.pramp.com/#/
באתר אתה יכול לקבוע ראיונות (לפי נושאים שונים), והראיון מתחלק כך שכל אחד שואל שאלה ועונה על שאלה.
יצא לי להשתמש בו בעבר והחוויה היתה לא רעה, גם אצל מכרים שהמלצתי להם החוויה היתה טובה בסך הכל. בגלל שזה לרוב באנגלית (אם כי יכול לצוץ ישראלי פה ושם) אז זו גם הזדמנות טובה להתאמן על דיבור באנגלית.

לפי הגישה הקודמת שלך אנשים ששואלים את השאלות האלו היו צריכים להיפסל במקום.
לכולם יש חורים בהשכלה, וכשאתה מתראיין ל-10 מקומות עבודה שונים שעוסקים ב-10 תחומים עסקיים שונים ובשילובים שונים של טכנולוגיות, אתה בוודאות הולך להתקל בחלק מהם, וזה צפוי ובסדר. כשהמראיין אומר משהו שאתה לא לגמרי מבין, הגיוני לעשות מה שהיית מצפה ממהנדס לעשות בעבודה בסיטואציה דומה, שזה לשאול את האיש במה מדובר ולנהל על זה שיחה אינטליגנטית. שתיקה בראיון עבודה היא לא סייג לחוכמה, כשהאיש מהצד השני שותק ההנחה היא שאין לו מה לתרום מסיבה זו או אחרת וזה לא דבר חיובי.

אלה בטח בוגרים עם ממוצע נמוך במיוחד...
שמעתי כבר הרבה תירוצים.
איך הרומאים היו אומרים? Vae Victis
מצבי לי להיט אבל לפחות מצאתי משהו ויש לי משהו שאפשר לקרוא לו ניסיון אז לפחות חצי כוס מלאה..
אני חושב שיש מקום גדול להעריך גם קריירה איטית. בסופו של דבר, עם ההתקדמות התגמול הכספי נשחק - dimishing returns.
תהנה מהזמן הזה שהציפיות ממך נמוכות ואתה לא אחראי על הרבה דברים.

אני חושב שיש מקום גדול להעריך גם קריירה איטית. בסופו של דבר, עם ההתקדמות התגמול הכספי נשחק - dimishing returns.
תהנה מהזמן הזה שהציפיות ממך נמוכות ואתה לא אחראי על הרבה דברים.
+1

אני אנסה לסכם את דעתי:
אם הרמה שלך מאוד גרועה ובסיסית ואתה מנסה להצטייר כמנוסה ובעל ידע רב על ידי זה שלא תשאל שאלות - זה לא יעזור לך כי כנראה יעלו על זה או בראיון הטכני או בימים הראשונים לעבודה.
אם הרמה שלך טובה ומתאימה למשרה כנראה שגם השאלות שלך לא יהיו עד כדי כך מטומטמות.
לא לגמרי מדויק וזה תלוי נסיבות,
הרמה שלי טובה מאוד ואני לא מנסה לתת רושם שקרי, אבל עכשיו המראיין מדבר על משהו שקשור לגיט ולא בדיוק הבנתי מה הסביר כי אני לא מכיר גיט בכלל כי בחברות הקודמות שעבדתי בדיוק השתמשו ב TFS
עכשיו ברור לי שללמוד גיט ייקח לי בדיוק יום, למה לי להביך את עצמי ולחשוף את העובדה שאני לא יודע גיט ?
זה לא אומר שאשתוק כל פעם שמשהו לא ברור, להיפך בדרך כלל כן אשאל אלא אם אני מעריך שזו שאלה טיפשית ושלסגור את הפער הטכנלוגי זה טריוויאלי.

לא לגמרי מדויק וזה תלוי נסיבות,
הרמה שלי טובה מאוד ואני לא מנסה לתת רושם שקרי, אבל עכשיו המראיין מדבר על משהו שקשור לגיט ולא בדיוק הבנתי מה הסביר כי אני לא מכיר גיט בכלל כי בחברות הקודמות שעבדתי בדיוק השתמשו ב TFS
עכשיו ברור לי שללמוד גיט ייקח לי בדיוק יום, למה לי להביך את עצמי ולחשוף את העובדה שאני לא יודע גיט ?
זה לא אומר שאשתוק כל פעם שמשהו לא ברור, להיפך בדרך כלל כן אשאל אלא אם אני מעריך שזו שאלה טיפשית ושלסגור את הפער הטכנלוגי זה טריוויאלי.

אבל מה רע להגיד בדיוק את זה?
להיפך זה יכול לפתוח דיון מעניין על איך אתה, עם הניסיון שכן יש לך, התמודדת עם בעיות דומות.
הרי אתה לא מסתיר את העובדה שאין לך נסיון ספציפי ב-XYZ וזה רק יכול להראות שהשיטה/הטכנולוגיה/השפה או מה שלא יהיה ה- XYZ לא באמת משנה אלא הדרך בה ניגשים לבעיה.
לשתוק ולא למנף את זה בשביל להביא דוגמאות מתוך עולם הידע שלך - לדעתי זה הרבה פחות טוב.

בוודאי שהכוונה היא לא לקפוץ בלי צורך ולהצביע על דברים שאתה לא יודע, אבל גם לא להחליק ב-״אוקיי״ אם הלכת לאיבוד ולקוות שהמראיין לא ישים לב, כי זה כבר לא יגמר טוב. כמו כל דבר בחיים, צריך לאזן. בכל אופן אין מה לפחד משאלות ואפילו להיפך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A בקשר לשאלה של Yossik על ראיונות במקומות עבודה: התפתחות אישית 1
A בחירות 2022 - ראיונות כלכלים עם ראשי המפלגות בפודקאסט חיות כיס אוף טופיק 134
the_newbie האם ראיונות העבודה ברוב המקצועות דיי מנותקים מהעבודה עצמה? אוף טופיק 22
לא חשוב שמות ראיונות לפעילות קבוצתית העוסקת בהתנהלות פיננסית אוף טופיק 0
י לא מוצא עבודה כבר שנה וחודשיים התפתחות אישית 9
ס עבודה עם לפטופ בסביבה קצת אחרת אוף טופיק 2
S סעיף מוזר בחוזה עבודה אוף טופיק 7
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
S עבודה מול מעסיק בחו"ל - מה הדיבור? מיסים 2
קפיטליסט_מרושע "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
D האם ניתן להשאיר RSU ב-ESOP לאחר עזיבת מקום עבודה? שוק ההון 2
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
H עצה לגבי חיפוש עבודה התפתחות אישית 14
S תביעת אובדן כושר עבודה מהפנסיה אוף טופיק 5
M תשלום מעביד לביטוח אובדן כושר עבודה - האם אפשרי גם חלק השכר שמופנה לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
עידו ג הצעת עבודה - חברה מפוקפקת? אוף טופיק 7
M פנסיה- תביעת אובדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T עבודה ראשונה בתחום אחרי התואר התפתחות אישית 1
A מנסה למצוא עבודה ולא מצליח התפתחות אישית 86
E פנסיה או רק פוליסת אובדן כושר עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
עידו ג עבודה/למידה מרחוק התפתחות אישית 17
ק אובדן כושר עבודה קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ד ביצעתי רצף פצויים ולא מצאתי עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
edangz החזר מס עבודה באילת מיסים 0
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
ד החזר מס לשכיר עם הכנסות ממספר מקומות עבודה מיסים 1
B תושבת חוץ וחידוש ויזת עבודה. אוף טופיק 3
N קורס/עבודה לסטודנט התפתחות אישית 3
ס תשלום מיסים לסטודנט חסר עבודה מיסים 1
ס מענק עבודה בשל המלחמה לעובד חדש אוף טופיק 1
ז חוזה עבודה גלובאלי אוף טופיק 17
S עבודה כעצמאי ושכיר חדש תוך כדי מילואים אוף טופיק 1
א דמי הבראה + ימי חופש אחרי הפסקת עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Y עבודה בתור שכיר בעת שירות מילואים פעיל אוף טופיק 32
Xeno למי לשלם מיסים? אזרח ארהב, גר בישראל, עבודה אמריקאית, עובד עצמאי מיסים 2
מ מטריה ביטוחית ואובדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ב שאלות + צ'ק ליסט למעבר עבודה צרכנות פיננסית 13
N פתיחת קופת גמל להשקעה דרך מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
singleton מענק עבודה במדינות אירופה מיסים 1
י לא מצליח למצוא עבודה (בעל תואר ראשון בכלכלה חד חוגי) התפתחות אישית 25
נגב איך מסתדר בן זוג הייטקיסט של קרייריסטית שקיבלה משרה בארה"ב מבחינת ויזת עבודה ומיסים? מיסים 13
G הרעה בדמי ניהול בגמל וקרן השתלמות עקב מעבר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
ז מענק עבודה - "מס' נכסים לא מזכה" מיסים 1
Tim_Duncan 0 שעות עבודה בחודש מסוים כשכיר במשרה חלקית אוף טופיק 2
E יש לי עסק עונתי. בזמן שאין עבודה תמיד עולה לי לשלב בעוד קריירה. מה אומרים? אוף טופיק 5
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
B האם להקים פנסיה באופן עצמי לפני תחילת עבודה כשכיר, למי שאין קופה פעילה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א לא מצליח למצוא עבודה, האם זה בגלל שאני כבד שמיעה? התפתחות אישית 10

נושאים דומים

Back
למעלה