1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

קופת גמל פסיבית מול IRA פסיבי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י zotero, ‏30/3/17.

1. adamshalev

adamshalev מודרטור

רק כדי להבהיר את הנק', חשיפה למניות במטבע מסויים לא חושף את המשקיע לאותו מטבע. זה חושף אותו לחברות שבתוחלת הן רווחיות.
    אם המטבע שבו ההשקעה בחברות הללו נקובה יעבור פיחות, זה יגרום לערך הנקוב של החברות הללו לעלות (וההפך). זה לא משנה את שווי הנכסים (נשים בצד שניה את ההשפעה של אינפלציה ודפלציה על רווחיות החברות).
    לעומת זאת, גידור של השקעה בחברות ע"י הצמדה למטבע כן חושף את המשקיע לייסוף\פיחות של ערך המטבע שאליו הוא מגדר.

דוגמא אמיתית ועדכנית: אחרי ההצבעה על הברקזיט, הפאונד חטף פיחות משמעותי, אבל שווי החברות באינדקס של UK (ה-FTSE) לא השתנה כמעט כלל כפי שניתן לראות בשווי הקרן סל על UK שנקובה בדולר. כתוצאה מכך ערך אינדקס ה-FTSE זינק כי הוא נקוב בפואנד.
    זה נושא שדובר עליו המון ב-UK, רק שאנחנו לא חיים ב-UK אז לא שומעים על זה.
    המון בריטים שהשקיעו באינדקס ה-FTSE התעשרו בן לילה כמעט בעשרות אחוזים על הנייר (נייר נקוב בפאונד). אבל לא התעשרו כלל בשווי אמיתי של הנכסים שלהם (נקוב בדולר). ומי שהחזיק מזומן (או צורך העניין נכנס לפוזיציה של גידור חשיפת מט"ח לפאונד) חטף.

נערך לאחרונה ב: ‏4/4/17
  2. adamshalev

adamshalev מודרטור

אוסיף עוד משהו שאולי drives the point home:
    הטעות של רוב האנשים לדעתי היא שהם חושבים שחובה לבחור, האם להיות חשוף לדולר או לשקל. גידור משמעו להיות חשוף לשקל, חוסר גידור משמעו להיות חשוף לדולר. (ומכיוון שההוצאות שלנו הן בשקל אנשים בוחרים לפעמים לגדר לשקל).

זה לא נכון.

השקעה בSPY למשל לא חושף את המשקיע לדולר.
    אם מחר מטבע הדולר יעבור היפראינפלציה ויכחד, ובהנחה ששלטון החוק בארה"ב ישאר, הממשל ינפיק מטבע חדש, new-USD ואחרי שהאבק ישקע החברות מתוך ה-S&P500 שישרדו את הכאוס יחזרו לייצר רווחים ויחלקו אותם עם שטרות סגולים של new-USD במקום ירוקים של הדולר הישן.
    מי שהחזיק במניות של חברות היה חשוף לחברות ולעסקים שלהם. לא לדולר. חברות מייצרות ערך לא כי הן משקות שטרות במים וצומחים מהם שטרות חדשים, הן מייצרות ערך דרך ייצור, שירותים, IP ועוד.
    זה לא משנה אם משקיעים בחברות ישראליות ,או חברות בריטיות, או חברות אמריקאיות - משקיעים בחברות, ולא בערכו של המטבע של המדינות הללו.

לעומת זאת כאשר מבצעים גידור, נוקטים עמדה אקטיבית שמטבע אחד יעלה בערכו מעל מטבע שני. אם המטבע שהימרנו עליו "פושט רגל" אז איבדנו את הכל, אפילו אם החברות שבעבר חילקו רווחים עם המטבע המת יעברו למטבע חדש, לנו זה כבר לא יעזור.

כאשר משקיע קונה קרן מגודרת על S&P500 הוא נוקט בשתי פוזיציות - פוזיציה על החברות ב-S&P500 ופוזיציה על המטבע שהוא גידר אליו.
    הפוזיציה על המטבע היא המסוכנת מבין השניים.

מקווה שזה ברור.

3. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

@מתכנת יגיד לך להוסיף את זה לדף פרופיל שלך :)

מתכנת ו-adamshalev אוהבים את זה.
  4. נימי

נימי משתמש סולידי

רגע, ואם משקיעים במדד שחורג מארץ מסוימת, למשל MSCI World?
    לכאורה אתה בכל מקרה חשוף למטבע ספציפי בו נקוב נייר-הערך-מחקה-המדד שלך, בזמן שהחברות מחלקות דיבידנדים במגוון רחב מאוד של מטבעות. לא?
    כלומר אם לחדד את השאלה: האם אפשר להשקיע ב-MSCI World מבלי להיות חשוף לסיכון מטבע? או ב-MSCI EM?

5. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אין דבר כזה לא להיות חשוף לסיכון מטבע, גם אם תשקיע רק בשקלים ורק בחברות ישראליות תהיה חשוף לסיכון מטבע - פשוט קוראים לזה אינפלציה.

מה שאתה מציע נקרא פיזור והוא נועד להקטין את הסיכון ולא להעלים אותו.

לא נראה שיש מישהו פה שיודע אם MSCI World זה הפיזור האולטימטיבי בהקשר של מטח.

6. גרהם

גרהם משתמש בכיר

נכון ובנוסף חברות רבות בישראל בפרט במדד המעוף חשופות לסיכון מט"ח

מתכנת ו-FIYaacov אוהבים את זה.
  7. נימי

נימי משתמש סולידי

סורי, אני לא מבין איך ליישב את האמירה הזאת עם מה שאדם שליו כתב. אפשר הסבר בבקשה? :)

8. אנון נימוס

אנון נימוס משתמש בכיר

אפשr לשאול את אדם, ואפשר גם לחלוק עליו בלי שברק יפגע בחולק על כפירתו

נערך לאחרונה ב: ‏9/4/17
    FIYaacov אוהב/ת את זה.
  9. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אין סתירה בין הדברים שכתבנו. אני כתבתי שאתה תמיד חושף לסיכון מטבע (כם אם למטבע הזה נקרא שקל), ו- @adamshalev פשוט הסביר שגידור הוא הימור איזה מטבע יהיה יותר טוב בתקופת ההשקעה.

ענק!!!

10. נימי

נימי משתמש סולידי

סורי, אני עדיין לא מבין, אני כנראה מפספס פה משהו בסיסי. הנה מה שאדם כתב: """
    הטעות של רוב האנשים לדעתי היא שהם חושבים שחובה לבחור, האם להיות חשוף לדולר או לשקל. גידור משמעו להיות חשוף לשקל, חוסר גידור משמעו להיות חשוף לדולר. (ומכיוון שההוצאות שלנו הן בשקל אנשים בוחרים לפעמים לגדר לשקל).

זה לא נכון.

השקעה בSPY למשל לא חושף את המשקיע לדולר.
    """
    אתה כותב ש"אתה תמיד חשוף לסיכון מטבע", אדם כותב "השקעה ב-SPY למשל לא חושפת את המשקיע לדולר".
    האם באמת אין סתירה בין הדברים?
    (כמובן, אפשר לא להסכים אפילו עם אוטוריטה כמו אדם :) אני רק מנסה להבין האם זה המצב בדיון הזה...)

11. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

בעוד אני מאוד מעריך את אדם בין אם בתובנות שלו כאן בפורום, ובין אם בבלוג שלו ואת הכלי המדהים שהוא פיתח, אני לא חושב שאפשר להגדיר מישהו אוטוריטה.
    יש כאן דיון בין אנשים.
    ולעניין:
    באמת אין סתירה.
    אדם דיבר על הסיכון/תוספת סיכון מבחינת השקעות היות והערך של החברה לא נמדדת כאן ועכשיו אלא ביכולת שלה להמשיך ולהפיק רווחים ואז זה באמת לא משנה באיזה מטבע קנית את החברה, ואני דיברתי על כך שגם אם אתה עושה את כל ההשקעות שלך בשקלים יש לך סיכון של מטבע (במקרה זה השקל).
    זו נראה לי פשוט נקודת הסתכלות שונה, או שאין לך שום סיכון מטבע (ואז זה לא משנה באיזה מטבע אתה משקיע), או שתמיד יש לך סיכון מטבע גם אם אתה רק משקיע בשקלים (ואז זה גם לא משנה באיזה מטבע אתה משקיע).

12. ETL

ETL משתמש ותיק

קרה לי עם SWDA שעלה בטירוף בחודשים האחרונים, אבל השווי השקלי משתרך הרבה מאחור

13. עש לילה

עש לילה משתמש בכיר

אחד המשפטים הברורים והחשובים שנכתבו כאן. גם אני עד עכשיו חשבתי שהשקעה מגודרת = הימור על השקל, השקעה לא מגודרת = הימור על המט"ח. כלומר שבכל מקרה אנחנו לוקחים פוזיציה על המטבעות ועכשיו נותר רק להחליט באיזה כיוון. ההודעות שלך מסבירות היטב למה זה לא המצב.

מתכנת ו-FIYaacov אוהבים את זה.
  14. עש לילה

עש לילה משתמש בכיר

דוגמה אמיתית נוספת: http://www.bizportal.co.il/globalmarkets/news/article/640166
    ירידה של 1.35% ו-0.43% ביורו מול הדולר, ובמקביל עלייה של 1.4% ו-0.64% במדד הדאקס. ישראלי שמחזיק בקרן חשופה לא ישים לב שקרה בכלל משהו, ישראלי שמחזיק בקרן מגודרת חוגג - אבל כנראה לא מבין שהוא פשוט הימר על מט"ח, והפעם הרוויח...

adamshalev אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מעוניין לפתוח קופת גמל להשקעה - מהי האפשרות הזולה ביותר? פינת המשקיעים ‏ביום ראשון ב- 14:54
פתיחת תיק השקעות או קופת גמל להשקעה? פינת המשקיעים ‏7/7/19
מיסוי קופת גמל פינת המשקיעים ‏4/7/19
קופת גמל ניהול אישי וקהש פינת המשקיעים ‏26/6/19
הפרדת תקבולים /פיצויים לקופת גמל IRA פינת המשקיעים ‏20/6/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.