1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

קופת גמל להשקעה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Epropp, ‏18/6/19.

1. סיימון

סיימון משתמש סולידי

מחילה, אבדוק את השרשור. תודה. :)

חתול לילה אוהב/ת את זה.
  2. סיימון

סיימון משתמש סולידי

חישבתי עכשיו במחשבון ריבית דריבית, באתר הזה: https://structx.com/annual_compound_interest_with_contributions.html
    רשמתי את אותם סכומים אבל פעם ראשונה הוספתי לריבית השנתית את ה%0.6 של הדמי ניהול שכביכול אני חוסך בתיק אישי ואז הורדתי את ה25% של המס הון מהסכום הסופי.
    פעם שנייה הורדתי את ה%0.6 של הדמי ניהול והשארתי את הסכום כמו שהוא.
    בפעם השנייה יצא לי סכום הרבה יותר גדול.
    כלומר עדיף לשלם דמי ניהול על הרווח כל שנה מאשר לשלם 25% מס.
    עשיתי משהו לא נכון?

3. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

המס הוא על הריבית, לא על הקרן.
    חוץ מזה שים לב שבקופת גמל להשקעה אתה לא יכול למשוך את הכסף בסוף, אלא נאלץ למשוך אותו טיפין טיפין כקצבה. בזמן הזה דמי הניהול ממשיכים לכרסם בו.
    חפש בפורום שרשורים בנושא, נידון בהרחבה.

4. roneng

roneng משתמש בכיר

השאלה לכמה שנים עשית את החישוב.
    אם תעשה את אותו חישוב, אבל לטווח של 50-60 שנה (אל תשכח שאתה צריך למשוך כקצבה, ובזמן הזה אתה ממשיך לשלם דמי ניהול), תראה שקופגל"ה הרבה פחות משתלמת

5. minimizer

minimizer משתמש ותיק

יש פה כמה הנחות/טענות בדיון שלא ממש נכונות...

א) אין חובה למשוך את קופת הגמל כקצבה, ניתן למשוך את כולה מתי שרוצים בכפוף לתשלום מס רווח הון.
    ב) דמי הניהול יכולים להיות נמוכים יותר מ-0.6%
    ג) דמי הניהול בתיק עצמאי אינם 0% ובהחלט יכולים להיות גבוהים יותר לעומת קופ"ג להשקעה (כתלות בהרכב התיק וכמות הפעולות שמתבצעות בו)

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  6. OJD

OJD משתמש ותיק

להבנתי:-
    א) זה היתרון היחיד שלה אל מול ניהול עצמאי.
    ב) איפה? מעניין לאיפה הדמי ניהול צריכים להגיע על מנת שהפטור במשיכה כקצבה תשתלם אל מול ניהול עצמאי.
    ג) אפשר לעשות הרבה טעויות אבל המוטו והתיק ייחוס כאן הוא תיק זול, עם החזקות זולות ופאסיבי.

roneng אוהב/ת את זה.
  7. minimizer

minimizer משתמש ותיק

ב) מיטב דש הציעו לי בזמנו 0.5, אני יודע שישנם כל מני הסדרים עם כל מני גופים שמגיעים למספרים נמוכים יותר.
    ג) אלו לא בהכרח "טעויות". ישנם ניירות ערך שגובים דמי ניהול גבוהים (הרבה) יותר מה-0.6 של קופת הגמל. האם כל מי שקונה אותם בהכרח טועה?

אני יכול להסכים שאין הרבה הגיון לשלם דמי ניהול לקופ"ג מחקה SP500 כאשר ניתן להשיג את אותה תשואה באותו סיכון בהרבה פחות כסף, אבל לא כולם רוצים להיות חשופים ב-100% ל-SP500, ואז כבר צריך לבחון כל מקרה לגופו.

8. roneng

roneng משתמש בכיר

ברור.
    אבל אז גם ברור שאין להם שום יתרון על תיק ממוסה. אצה בכל מקרה משלם מס רווחי הון, רק שבקופגל"ה תשלם בנוסף גם המון על דמי ניהול.
    נכון. אבל גם ה 0.3% זה עדיין לא משתלם.

OJD אוהב/ת את זה.
  9. roneng

roneng משתמש בכיר

מן הסתם ההשואה היא מול תיק פאסיבי.
    מעבר לעובדה שרוב האנשים פה מאמינים שתיק פאסיבי עדיף על תיק מנוהל, מה גורם לך לחשוב שתיק מנוהל יהיה יותר זול בקופגל"ה? דמי הניהול הזולים בקופגל"ה הם לקרנות פאסיביות

10. minimizer

minimizer משתמש ותיק

מה זה משנה אם התיק פאסיבי או מנוהל? אני יכול לשים בתיק הפאסיבי שלי קרנות נאמנות ומכשירים אחרים שגובים דמי ניהול גבוהים יותר מ-0.6, ולקבל תשואה נמוכה יותר מזו שקופת הגמל הייתה נותנת לי - אלא אם כן במילה "פאסיבי" אתה מתכוון לתיק שמורכב כולו ממוצרים מחקי מדד עם דמי ניהול אפסיים, אבל למיטב הבנתי זו לא ההגדרה של "פאסיבי"..

המקרה היחיד שבו אפשר לקבל את הטענה שתיק פאסיבי בהכרח עדיף על קופ"ג היא רק כשמשווים תפוחים לתפוחים - כלומר תיק פאסיבי שעוקב אחרי מדד מסוים לעומת קופ"ג שעוקבת אחרי אותו מדד. כל מקרה אחר יש לשפוט לגופו לפי תמהיל ניירות הערך בתיק ודמי הניהול שנגזרים מכך ואז להשוות לדמי הניהול של קופ"ג.

קח לדוגמה את "אלטשולר שחם S&P 500" (מספר נייר 05105531) - אחת התוצאות הראשונות בגוגל כשמחפשים "קרן נאמנות SP500". זו קרן לא מחקה שגובה דמי ניהול של 1.2% - פי 2 (!) מקופ"ג. שווי הנכסים שלה גדול מאפס ומתבצע בה מסחר, כלומר יש ממש אנשים שמחזיקים את הקרן הזאת ומשלמים לה דמי ניהול של 1.2%.

אני כמובן לא ממליץ לאף אחד להשקיע בקופת גמל להשקעה, כל מה שאני אומר הוא שהטענה שקופ"ג להשקעה תמיד פחות עדיפה על פני תיק עצמאי היא לא נכונה. יש מקרים שזה נכון, יש מקרים שזה לא נכון וכל מקרה צריך להשקל לגופו. אני כן מסכים שעדיף להשקיע בקרן מחקה זולה מאוד שעוקבת אחרי SP500 לעומת קופ"ג להשקעה שעושה אותו דבר וגובה דמי ניהול גבוהים יותר, אבל מי שלא רוצה להשקיע (רק) ב-SP500 צריך לבחור מוצרים אחרים לתיק שלו, להסתכל על דמי הניהול שלהם ורק אז להחליט אם זה עדיף או לא על פני קופ"ג.

11. Yoss

Yoss משתמש בכיר

"פאסיבי" מתייחס בדרך כלל (בפורום) למחקה מדד, ובכל מקרה לאיזשהו "קנה והחזק" (גם אם זה תיק דיבידנדים). הקרן הזו היא בשום דרך שתסתכל על זה לא מהווה השקעה "פאסיבית" (זה שאתה משלם לא"ש שיסחרו עבורך ולא עושה את זה בעצמך לא הופך את זה לפאסיבי).

12. roneng

roneng משתמש בכיר

ברור.
    לא רואה משמעות להשוואה שהיא לא תפוחים לתפוחים

13. Tim_Duncan

Tim_Duncan משתמש ותיק

היי @roneng,

ב-2016 @הסולידית כתבה פוסט שלם ("קופות גמל להשקעה: פרספקטיבה סולידית) שתומך במכשיר החדש בשל דחיית המס ואיזון התיק במידה ויהיה IRA ועם דמי ניהול נמוכים (<0.5 לשנה).
    באחד הפוסטים האחרונים בבלוג, היא מציינת קופת גמל להשקעה כאחת מהדרכים להשקיע (כמעט) מבלי לנקוף אצבע וגם כיום רושמת "למה זה טוב? ... בשל דחיית המס – היא יכולה לשמש כערוץ לאיזון תיק ההשקעות בפטור ממס; ובשל הפטור ממס אחרי גיל 60 – היא יכולה לשמש כנדבך נוסף לעיבוי קצבת הפנסיה מבלי לנעול את הכספים במוצר כמו קרן פנסיה."

1) מנסה להבין מה גורם לכם לראות שונה את האפשרות להשתמש במכשיר כערוץ לאיזון תיק ההשקעות בפטור ממס. אני גם חושב עם עצמי גם בקול: הרי כרגע לא מדובר ב-IRA, איך בדיוק אני אמור לאזן את התיק כמו שהסולידית הציגה בפוסט מ-2016 עם המסלולים הקיימים בחברות.
    2) האם הקצבה בוודאות מצטרפת לקרן פנסיה בגיל 60 ומקבלת מקדם (שמבטא המשך תשלום דמי ניהול כמו שרשמת) או כמו שהסולידית רשמה שמדובר בעיבוי הקצבה בלי לנעול את הכספים במוצר כמו קרן פנסיה?
    3) כל האמור לעיל אגב נובע מזה שיש לי קופת גמל פעילה ללא כספים באלטשולר עם דמי ניהול 0.39 (לשעבר עמית חבר) שאני יכול להפקיד אליה.
    רשמת שגם ב-0.3 זה לא משתלם להחזיק אותה כחלק מהתיק.
    נגיד שאני לוקח טווח של 5 שנים בלבד עד שבאמת אוכל לחסוך סכום משמעותי לפתוח איתו תיק השקעות עצמי בברוקר ובאמת להרגיש בנוח לעשות זאת בצורה האופטימלית.
    ב-0.39 לטווח של 5 שנה דמי הניהול שנאכלים הם 1.934% להבנתי.
    קוד:
    (1-0.0039)^5
    בתיק רגיל מגיעים לכמה? נגיד ש-0.15 - יוצא 0.74%.
    נאמר שאני מצליח לחסוך ב-5 השנים האלו 3000 ש"ח בחודש בממוצע. במקום שיצטברו בבנק 180,000 ש"ח שגם שווים פחות בגלל אינפלציה, לא עדיף לי להשקיע אותם מדי חודש בקופת גמל להשקעה, גם אם 1.2% מהצבירה התבזבז בהשוואה לתיק עצמאי (כ-2000 ש"ח)?
    האם זה תרחיש שבו אני מצליח להצדיק לעצמי הפקדה לקופת גמל להשקעה לטווח קצר? מה שחסר במקרה שלי זה שאלטשולר יאפשרו מסלול מחקה מדדי חו"ל, אבל נגיד שמישהו השיג 0.4 בהלמן אלדובי וכו'.

נערך לאחרונה ב: ‏30/6/19
  14. roneng

roneng משתמש בכיר

שאלה טובה.
    אין לי מושג למה היא כתבה שקופגל"ה זה מוצר טוב (האמת שגם לא ראיתי שהיא כתבה את זה. אבל לא באמת קראתי את כל הפוסטים בבלוג). עד כמה שאני יודע, הקונצנזוס בפורום הוא שקופגל"ה זה לא מוצר מוצלח במיוחד.
    במיוחד כרגע כשאי אפשר בכלל לנייד בין חברות, אבל גם אם זה היה ניתן לדעתי עדיין זה מוצר לא משתלם.
    לגבי IRA - לא רואה סיכוי שזה יקרה.
    כרגע לא ניתן בכלל למשוך קצבה מקופגל"ה ולא ברור איך זה יעבוד (עוד חסרון).
    אבל אין ספק שברגע שתיהיה אפשרות למשוך קצבה, אתה תמשיך לשלם דמי ניהול בזמן המשיכה כי הכספים עדיין מושקעים איפשהו ומישהו מנהל אותם.
    אם זה לכמה שנים זה באמת לא הפסד רציני.
    מצד שני, אני לא מכיר שיש מינימום יותר מידי רציני בברוקרים. עם כמה עשרות אלפים בודדים אתה יכול לפתוח תיק.
    לא הבנתי למה לא לפתוח חשבון השקעות רגיל כבר עכשיו?

חתול לילה אוהב/ת את זה.
  15. Tim_Duncan

Tim_Duncan משתמש ותיק

1) כי אין לי כרגע אפילו עשרות אלפים בודדים להשקיע ומרגיש לי שזה או ישכב בבנק לאורך השנה-שנתיים האלו או שם
    2) כי אני לא מרגיש בנוח לעשות את זה לפני שאני באמת בטוח במה שאני עושה. השאלה הבאה כנראה תהיה "אז למה אתה מרגיש בטוח לתת אלפי שקלים בחודש למנהל השקעות באלטשולר" - לא יודע. הסיבה היא פסיכולוגית כמובן.

16. Nina T

Nina T משתמש ותיק

יש כאן אקסלים-תוכל לשחק עם דמי הניהול
    https://drive.google.com/file/d/1uf5Axkj44_cRajv1UljIKDeJvcheOIpi/view?usp=sharing

17. roneng

roneng משתמש בכיר

אני אשאל שאלה אחרת - כמה אתה חושב שתרוויח בשנה- שנתיים האלה?
    גם אם הקופה המנייתית תעשה 10% בשנה, אם יש לך פחות מ10,000 ש"ח תעשה בשנה 1,000 שח לפני מס. לעומת כ 36,000 שאמרת שאתה חוסך בשנה.
    לדעתי זה כסף קטן יחסית למה שאתה חוסך ולמה שתעשה בהמשך. עדיף להשקיע את הזמן בללמוד ולהבין ועוד כמה חודשים לפתוח תיק עצמאי.

18. Tim_Duncan

Tim_Duncan משתמש ותיק

באקסל שלך דמי הניהול בתיק פרטי הם 0.04% וזהו?

גם לדעתי, רק שלדעתי זה יקח לי שנתיים ולא כמה חודשים לצערי. לכן אני שוקל את האופציה הזאת שלא תקח ממני זמן.
    לא הבנתי את החישוב. נגיד שהפקדתי 3000 כל חודש ל-24 חודשים, בשנתיים עם תשואה 8% שנתית, יש לי 6000 ש"ח רווח לפני מס (4500 אחרי), שזה עדיף על המנת שווארמה בבנק. כמובן שיש גם סיכון שבכלל יהיה לי הפסד.

19. OJD

OJD משתמש ותיק

מאוד לא סביר שיקרה. ה-DNA של אלטשולר הוא ההיפך הגמור ממסלולים מחקים, אין להם אף מסלול כזה באף מוצר ואני לא צופה שיהיה בשנים הקרובות.

20. Nina T

Nina T משתמש ותיק

זה מה שואנגורד VOO לוקחים ורוב צמודי אינדקס למדדים

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
קופת גמל מחקה sp500 בהלמן אדובי פינת המשקיעים ‏ביום שני ב- 01:15
קופת גמל להשקעה או תיק בבית השקעות פינת המשקיעים ‏28/11/19
קופת גמל להשקעה? פינת המשקיעים ‏28/11/19
קופת גמל לתקופה של כ5 שנים פינת המשקיעים ‏24/11/19
תיק השקעות וקופת גמל פינת המשקיעים ‏20/11/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.