• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

על פרשת דרכים פיננסית

2. חברה אחת עם שווי שוק של מאות מיליארדים. תנודתיות הרבה יותר גבוהה בגלל היעדר פיזור. תוחלת התשואה היא לפחות X, כנראה יותר (אחרת זה עומד בסתירה ליעילות השוק)
לא מדוייק, בתווך הקצר תעניין אותך הבטא של החברה מול כלל השוק, בתווך הארוך יש מספיק דוגמאות של חברות שדעכו או קרסו והיו חברות ענק.

מצד שני, אתה מתעלם לחלוטין מאלמנט התוחלת. בוא נבחן את את שתי ההשקעות:
לתוחלת התשואה יש משמעות רק כתלות בסיכון הנלקח.

אני מבין ומכיר את ההתלבטויות. אבל אנחנו כנראה גם באמת סוגי משקיעים אחרים.

היה פה שרשור פעם שמישהו טען שבפרישה אחזקת כמה דירות זה יותר פסיבי מהשקעה במדדים כי את השכר דירה אתה מקבל בצורה פסיבית ובמדדים אתה צריך לעשות פעולת מכירה שזה אקטיבי, לי זה נשמע קצת מגוחך.
בסדר, זה מאוד מגוחך כי בהתעסקות הקבועה עם דירות אתה ממש לא פאסיבי :X
בכל מקרה לקפוץ מ-"יש לך נכסים כלשהם שהם לא המדד העולמי שאתה שהשגת בדרך שונה מקנה&החזק" ל-"אתה משקיע אקטיבי" נשמע לי מוגזם לא פחות מהקביעה של הבחור מהשרשור על הדירות.

במידה ונרחיב את זה לקיצון שאקטיבי\פסיבי נבחן לפי פעולות ולא מהות אתה יכול גם ליצור הוראת קבע שכול המשכורת שלך תושקע כול חודש באותה המניה, וכול רבעון גם הפנסיה שלך תימשך אוטומטית ותושקע באותה מניה(נניח שאפשרי)ואז בעיקרון אתה יכול להתנהל ככה שנים בלי לבצע שום פעולה.
אני מסכים שאם נבחן קיצונים נגיע לדיונים תיאורטיים משוגעים.
אין לי ויכוח עם העקרון שאומר שעדיף את ההשקעות להחזיק במדדים רחבים, ואין לי ויכוח עם זה שאת כל הכסף "הפנוי" כדאי להחזיק בהשקעות.
אבל מצד שני נראה לי שטהרנות זה לא עוזר לדיון, אם מישהו החליט להשקיע ב-s&p 500 במקום במדד העולמי זה בסדר לנהל דיון על היתרונות והחסרונות, אבל להגיד שזה לא השקעה פאסיבית במדדים (או לחלופין להגיד שזה השקעה אקטיבית וזהו) זה לא תורם לדיון.
ובהרחבה, להגיד שכל החלטה כלכלית שאדם עושה שסוטה מ-100% ב-VT היא השקעה אקטיבית (וכן, RSU למכור כל חודש או לא זו החלטה כלכלית) הופכת אותו למשקיע אקטיבי זה לטעמי לא תורם לדיון.
אני דרך אגב לא אומר שהטבת המיסוי ב-RSU בהכרח מצדיקה החלטה להחזיק RSU, זה דווקא נושא שאין לי עדיין דעה מוצקה לגביו.

להלן סיכום רבעוני (התנועות הן ביחס ל3 חודשים אחורה):

עובר ושב - 76K (-44K)
תיק השקעות - 909K (+169K)
קרנות השתלמות - 238K (+38K)
RSUs שהבשילו - 482K (+12K)
equity בדירה להשקעה 360K (+10K)
נכסים פנסיונים - 727K (+107K)

סה״כ שווי נקי בלי פנסיה 2.07M (+185K)
סה״כ כולל פנסיה 2.79M (+292K)

בכמה משפטים:
השקעות - עליות משמעותיות בשוק וכתוצאה מכך בתיק ההשקעות והקרנות. ירידות משמעותיות בRSUs.
הכנסות
1. בת הזוג נותרה עצמאית אך הצליחה להעלות את ההכנסה שלה בצורה משמעותית (ונראה שזה ימשיך ככה לפחות בשנה הקרובה)
2. אני מקבל העלאה שנתית סטנדרטית בעוד כחודש
3. מקבלים מפתח לדירה להשקעה עוד כחודש - כלומר נתחיל לראות הכנסה משכר דירה בעתיד הקרוב (זה יהיה שיפור משמעותי מהרבעון הנוכחי שכבר שילמנו החזר משכנתא כמעט מלא ולא קיבלנו שכ״ד)
4. אני מכוון לקידום, ומאמין שזה צריך לקרות בשנה הקרובה. אם זה יקרה, זה לא ישפיע בכלל על ההוצאות שלנו, אבל ישפיע בצורה מאוד משמעותית על יכולת החסכון
הוצאות - כרגיל, כל רבעון מביא איתו הוצאות גדולות שהן ״חד פעמיות״, והרבעון הזה לא שונה. אני אישית לא מרגיש שיש משהו ״חד פעמי״ בהוצאות כאלה, והן אחד האתגרים הכי קשים בניהול הוצאות. נראה שברזולוציה רבעונית דברים מתחילים להתאזן קצת יותר מהבחינה הזאת, אני צופה שתהיינה הוצאות ״חד פעמיות״ בסדרי גודל דומים ברבעון הבא, וגם ברבעון שאחריו.

פשוט מדהים! באיזה תפקיד אתה בחברה?

סיכום רבעוני (התנועות הן ביחס ל3 חודשים אחורה):

עובר ושב - 79K (+3K)
תיק השקעות - 952K (+43K)
קרנות השתלמות - 285K (+47K)
RSUs שהבשילו - 655K (+173K)
equity בדירה להשקעה 367K (+7K)
מטבעות קריפטו (ללא שינוי) 0
נכסים פנסיונים
- 806K (+79K)

סה״כ שווי נקי בלי פנסיה 2.44M (+273K)
סה״כ כולל פנסיה 3.14M (+352K)

נערך לאחרונה ב:
סיכום רבעוני (התנועות הן ביחס ל3 חודשים אחורה):

עובר ושב - 79K (+3K)
תיק השקעות - 952K (+43K)
קרנות השתלמות - 285K (+47K)
RSUs שהבשילו - 655K (+173K)
equity בדירה להשקעה 367K (+7K)
מטבעות קריפטו (ללא שינוי) 0
נכסים פנסיונים
- 806K (+79K)

סה״כ שווי נקי בלי פנסיה 2.44M (+273K)
סה״כ כולל פנסיה 3.14M (+352K)
תיקון טעות - סה״כ שווי נקי בלי פנסיה 2.34M (+273K)

עדכון - השבוע, באיחור המקסימלי ללא קנס של הקבלן, קיבלנו סופסוף את המפתחות לדירה להשקעה.
עכשיו מתחילה סאגה של התקנות בסיסיות שלא כלולות במפרט מחיר למשתכן (מזגן מיני מרכזי וחלק מהאבזור הבסיסי באמבטיית ההורים). הנזק יהיה כנראה לכיוון ה20k + הזמן שלא יוכלו להכנס שוכרים.

כמובן שבגלל שאני הופך לבעל דירה להשקעה שנים לאחר שהתחלתי להשקיע בבורסה, אני משווה כל דבר שמאפיין את האפיק החדש הזה לאפיק ניירות הערך - הרי אלה שני מסלולי ההכנסה הפסיבית הותיקים והפופולריים ביותר.
אם לסכם את ההשוואה שלי
- הדירה דורשת הרבה יותר ניהול ובירוקרטיה, בכמה סדרי גודל.
- הדירה מרגישה פחות פסיבית באופי שלה, כי הרווחים תלויים יותר בפעולות שלי (למשל עכשיו - להכין את הדירה כמה שיותר מהר להשכרה, למצוא שוכרים ״טובים״, לתחזק את הדירה בעלות נמוכה אבל איכותית מספיק וכו׳)
- פסיכולוגית, הדירה משרה ביטחון וסיפוק גדולים יותר כנכס לעומת ניירות ערך באותו השווי. אני חושב שזה נובע משילוב של זה שדירה היא נכס פיזי מוחשי, והעובדה שדור ההורים חינך אותנו שדירה היא פסגת השאיפות החומריות עלי אדמות, ושניירות ערך הם דבר חמקמק וספקולטיבי. חבל שההיגיון לא מצליח לנטרל את התחושות האלה.

משהו פה לא מסתדר לי, באיזה קרן פנסיה אתה משקיע שהערך שלה עולה ב 10% כל 3 חודשים?

(או שאולי אתה מרויח 100K שקל לחודש ומשם בא הכסף? )

משהו פה לא מסתדר לי, באיזה קרן פנסיה אתה משקיע שהערך שלה עולה ב 10% כל 3 חודשים?

(או שאולי אתה מרויח 100K שקל לחודש ומשם בא הכסף? )

שים לב שזה סכום הפנסיות שלי ושל אשתי.
שתי הפנסיות במסלול מנייתי בלבד,הרוב פשוט מחקה s&p 500. בשלושת החודשים (+שבועיים, סליחה על האיחור..) שקדמו לסיכום מה22/05, עלה המדד ב7%. בשלושת החודשים שקדמו לסיכום מה06/02,עלה המדד ב10.8%. זו חד משמעית הסיבה העיקרית לעליה, ולצערי בהחלט לא ניתן לצפות שדבר כזה ימשיך לקרות כל רבעון.

הברוטו של שנינו ביחד הוא כ-50k, מה שמייצר הפקדה חודשית משולבת של 10k, כלומר 30k ברבעון.

בחישוב שמחבר את שתי התרומות לעליה בקרן:
עבור התקופה הראשונה: 30k + 620k*0.108 = 97k
עבור התקופה השניה: 30k + 727k * 0.07 = 81k

כמובן שהחישובים הפשטניים האלה לא מדויקים בגלל עמלות, דיליי בנתונים שמוצגים בפורטל של חברת הביטוח, והשמטת הריבית על ההפקדות תוך כדי הרבעון. אבל החישובים האלה יוצאים קרובים מאוד למה שהצגתי (97k במקום 107k ו-81k במקום 79k).

נערך לאחרונה ב:
שים לב שזה סכום הפנסיות שלי ושל אשתי.
שתי הפנסיות במסלול מנייתי בלבד,הרוב פשוט מחקה s&p 500. בשלושת החודשים (+שבועיים, סליחה על האיחור..) שקדמו לסיכום מה22/05, עלה המדד ב7%. בשלושת החודשים שקדמו לסיכום מה06/02,עלה המדד ב10.8%. זו חד משמעית הסיבה העיקרית לעליה, ולצערי בהחלט לא ניתן לצפות שדבר כזה ימשיך לקרות כל רבעון.

הברוטו של שנינו ביחד הוא כ-50k, מה שמייצר הפקדה חודשית משולבת של 10k, כלומר 30k ברבעון.

בחישוב שמחבר את שתי התרומות לעליה בקרן:
עבור התקופה הראשונה: 30k + 620k*0.108 = 97k
עבור התקופה השניה: 30k + 727k * 0.07 = 81k

כמובן שהחישובים הפשטניים האלה לא מדויקים בגלל עמלות, דיליי בנתונים שמוצגים בפורטל של חברת הביטוח, והשמטת הריבית על ההפקדות תוך כדי הרבעון. אבל החישובים האלה יוצאים קרובים מאוד למה שהצגתי (97k במקום 107k ו-81k במקום 79k).

מדהים.

המלצה גורפת למי שבגיל צעיר ועדיין לא במסלול מנייתי טוטאלי בפנסיה לעבור לשם מהר ..., גם אם בחמש שנים הקרובות התשואות יהיו מתונות יותר.

- הדירה דורשת הרבה יותר ניהול ובירוקרטיה, בכמה סדרי גודל.
- הדירה מרגישה פחות פסיבית באופי שלה, כי הרווחים תלויים יותר בפעולות שלי (למשל עכשיו - להכין את הדירה כמה שיותר מהר להשכרה, למצוא שוכרים ״טובים״, לתחזק את הדירה בעלות נמוכה אבל איכותית מספיק וכו׳)
- פסיכולוגית, הדירה משרה ביטחון וסיפוק גדולים יותר כנכס לעומת ניירות ערך באותו השווי. אני חושב שזה נובע משילוב של זה שדירה היא נכס פיזי מוחשי, והעובדה שדור ההורים חינך אותנו שדירה היא פסגת השאיפות החומריות עלי אדמות, ושניירות ערך הם דבר חמקמק וספקולטיבי.
++++++1

את שני הסעיפים הראשונים אתה תרגיש ביתר שאת כשמשהו לא יתנהל כראוי (לא מוצאים דייר, תקלות, נזילות, בעיות בתשלום השכירות ועוד ועוד ועוד). צריך לנסות ללמוד לשחרר את הלחץ שזה גורם (שלרוב הוא חסר פרופורציה להפסד התשואה שבסופו של דבר נוצר) אבל זה לא פשוט.

את הסעיף השלישי אתה תרגיש ביתר שאת בזמן נפילות משמעותיות בשוק ההון.

איזו תשואה הדירה אמורה לתת?
שכר הדירה שחשבנו לבקש, ושאני רואה שהוא ממוצע ביד2 הוא 4.25% ממחיר הקניה והתוספות (שנתי). יכול להיות שהשכ״ד בפועל נמוך יותר מהמודעות בעקבות מיקוח של השוכרים. אני תוהה איך אוכל לגלות מה המספרים האמיתיים

תשואה יפה, זה ברוטו או נטו?
הדירה במרכז או בפריפריה?
איזור חיפה.
ברוטו = נטו כי שכר הדירה מתחת לתקרת המס (5100 כמדומני).
כמובן שמתוך זה צריך לנכות את ההוצאות על תחזוקת הדירה, שכרגע איני יודע להעריך אותן.

שכר הדירה שחשבנו לבקש, ושאני רואה שהוא ממוצע ביד2 הוא 4.25% ממחיר הקניה והתוספות (שנתי). יכול להיות שהשכ״ד בפועל נמוך יותר מהמודעות בעקבות מיקוח של השוכרים. אני תוהה איך אוכל לגלות מה המספרים האמיתיים
תבקש יותר מ 4.25, תראה אם מישהו מתקשר. מקסימום במו"מ תרד ל 4.25.

עדכוני ביניים:

- סאגת הדירה עדיין בעיצומה. אמנם התוספות שעשינו הסתיימו, אך יש מעט קשיים למצוא שוכרים. אני אדייק - היו שני זוגות שרצו מאוד לסגור, אבל נפלו אצלנו על ביטחונות. אני מתלבט עם רמת הציפיות שלי לביטחונות אולי מוגזמת עבור איזור שהוא יחסית פריפריאלי. הדאגה הבלעדית שלי היא הבטחת שכר הדירה - כלומר צ׳קים רגילים לביטחון לא מספיקים ואני מבקש ערבים ו-2 עד 3 חודשים בצ׳ק בנקאי או ערבות בנקאית. בינתיים זה לא נוחל הצלחה כאמור, ויכול להיות שאצטרך לרדת מחלק מהדרישות הללו - השאלה על מה לוותר.

- רכיב הRSU ממשיך לגדול למימדים שמשמחים מאוד באופן כללי אבל מדאיגים מבחינת פיזור התיק. ברור לי שאני צריך להתחיל לדלל את הפוזיציה שלי שם. מה שלא ברור - כמה, מתי ואיך. אני רוצה לקבל ייעוץ מרואה חשבון בנושא הזה ולתכנן את המס, אבל אין לי רואה חשבון. מה גם שהבעיה היא שאישתי עצמאית, אבל רואה החשבון שלה גרוע, ואני לא חושב שיכולים להיות רואי חשבון נפרדים לזוג נשוי שאחד מהם עצמאי. כבר שנה שאני מבקש ממנה להחליף רואה חשבון, אבל היא לא מגיעה לזה.

סאגת הדירה עדיין בעיצומה. אמנם התוספות שעשינו הסתיימו, אך יש מעט קשיים למצוא שוכרים. אני אדייק - היו שני זוגות שרצו מאוד לסגור, אבל נפלו אצלנו על ביטחונות. אני מתלבט עם רמת הציפיות שלי לביטחונות אולי מוגזמת עבור איזור שהוא יחסית פריפריאלי. הדאגה הבלעדית שלי היא הבטחת שכר הדירה - כלומר צ׳קים רגילים לביטחון לא מספיקים ואני מבקש ערבים ו-2 עד 3 חודשים בצ׳ק בנקאי או ערבות בנקאית. בינתיים זה לא נוחל הצלחה כאמור, ויכול להיות שאצטרך לרדת מחלק מהדרישות הללו - השאלה על מה לוותר.
אני לקחתי ביטוח של וויצ׳ק. זה לא נותן שקט לגמרי כי הם משלמים את הצ׳קים שהדייר לא שילם כל עוד הדייר ממשיך להתנחל בדירה ומפסיקים אחרי שהוא יוצא (אם אני זוכרת נכון חודש אחד אחרי אבל צריך לוודא מולם).
לדעתי זה נותן ביטחון משלושה היבטים:
1. אחת הבעיות היותר גדולות זה דייר שלא משלם ולא יוצא מהדירה. זה נפתר כי אתה מקבל תשלום כל עוד הוא בדירה.
2. לוויצ׳ק יש אינטרס להוציא את הדייר הסורר ולכן הם מטפלים בזה. עבורי זה נותן שקט נפשי לדעת שחברה עם עורכי הדין שלה והכוח שלה עומדת לצדך (והאמת אפילו לפנייך) במצב הלא פשוט הזה.
3. הדייר יודע שמי שירדוף אחריו זה חברה ולא אדם פרטי. ולכן (לדעתי) זה ידרבן אותו לשלם את דמי השכירות (לפחות לאנשים נורמטיביים).

חסרונות:
1. ההתחייבות היא לשנה. כך למעשה אין לך כבר את הכוח להוציא דייר בתום השנה אם לא המשכת איתו מראש וביטחת את השנה הבאה.
2. הם מבטחים רק את שכר הדירה. לא נזק שהדייר עלול לעשות או חובות אחרים של הדייר.

אני אישית ויתרתי על הערבות הבנקאית ולקחתי את הביטוח של וויצ׳ק ובנוסף לקחתי צ׳קים רגילים לערבון, כולל צ׳קים לכל השנה לוועד וצ׳קים לפקודת חברת החשמל/עיריה/גז.

יש לציין שאין לי עדיין ניסיון עם וויצ׳ק בטיפול בדייר סורר. אז אני לא יודעת עד כמה הטיפול שלהם אכן עומד בהבטחות.

רכיב הRSU ממשיך לגדול למימדים שמשמחים מאוד באופן כללי אבל מדאיגים מבחינת פיזור התיק. ברור לי שאני צריך להתחיל לדלל את הפוזיציה שלי שם. מה שלא ברור - כמה, מתי ואיך.
Welcome to the club
היו כאן כמה וכמה שרשורים על השאלה הזו וזו אכן דילמה...

שמח לעדכן שהדירה הושכרה - 4.25% תשואה, וקיבלתי צ’ק בנקאי של 2.5 חודשים אז אני יחסית רגוע ולא אזדקק לשירות ביטוח שכ״ד או בדיקות רקע (יש גם סיבות נוספות לכך הנוגעות לשוכרים). הקלה גדולה שהסאגה המרכזית הגיעה לסיום, מקווה שזה יחזיק הרבה זמן (ברור לי שיש תקלות והתעסקויות נוספות בשוטף - אבל מניח+מקווה שזה יהיה הרבה פחות אינטנסיבי).

סהכ זה היה כאב ראש גדול והרבה התעסקות, לא ממליץ למי ששוקל. כעת אנסה לנתב את הזמן שלי לערוצים פרודוקטיביים יותר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
סול פרשת דרכים - לאן להמשיך מכאן? שוק ההון 9
סול פרשת "מוכתר" פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 228
א דרכים להרוויח יותר כסף מעבודה כשכיר יזמות והגדלת הכנסות 11
ה צומת דרכים התפתחות אישית 5
A תביעה לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף בתאונת דרכים, השלכות? צרכנות פיננסית 0
B תאונת דרכים ועבודה - את מי לתבוע קודם אוף טופיק 0
ה דרכים לשיפור ריבית משכנתא נדל"ן 10
N דרכים אופטימליות להשקעה של 100,000 ש"ח (הלוואה / מכירת מניות / חיסכון) שוק ההון 6
grimble grumble הדרך של גרימבל - גמד בצומת דרכים יומני מסע אישיים 22
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
O צומת דרכים חייל משוחרר,כן ללמוד לא ללמוד ? התפתחות אישית 25
L דרכים לפתיחת חשבון בנק אוניליין בחול לתושב ישאלי עם אזרחות כפולה צרכנות פיננסית 14
F דרכים למנף מגן מס מיסים 7
S סדר פעולות מומלץ אחרי תאונת דרכים אוף טופיק 12
Emilia שוב צומת דרכים, האם ללכת לפתוחה או לא? יומני מסע אישיים 3
G צומת דרכים- מהלכה למעשה. נדל"ן 13
סנופקין זוג הייטקיסטים אל הוריים בצומת דרכים יומני מסע אישיים 18
F בן 23 צומת דרכים התפתחות אישית 9
H צומת דרכים - נדל"ן או תיק השקעות? שוק ההון 10
Emilia צומת דרכים - בודקת תוכנה עם ניסיון יומני מסע אישיים 69
י שלום אנשים. לימודים. קריירה. צומת דרכים. הייטק. לאן? התפתחות אישית 18
Tsachi01 אלו דרכים הכי בטוחות למניעת עקיצה בהעברה בנקאית? פוסטים מאיכות נמוכה 20
T 3 דרכים להקצאת הון עצמי לדירה להשקעה - מה עדיף? נדל"ן 24
פ 50 דרכים כשרות לשלם פחות מיסים דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 57
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
T יש דרכים למנף קרן השתלמות כשכיר? פוסטים מאיכות נמוכה 6
T דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
ס צומת דרכים לקראת משבר גיל 30 יומני מסע אישיים 2
E להמשיך בלימודים? צומת דרכים - תכנות התפתחות אישית 13
R צומת דרכים טכני או ניהולי התפתחות אישית 6
N צומת דרכים - המשך שכירות אל מול רכישת דירה למגורים ללא משכנתא יומני מסע אישיים 8
ה צומת דרכים בהיי טק התפתחות אישית 4
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
F צומת דרכים בגיל 34 -שאלות אחרי עשיית שיעורי בית התפתחות אישית 4
F צומת דרכים בגיל 34 התפתחות אישית 23
האופטימי בן 24 - בצומת דרכים יומני מסע אישיים 7
W בצומת דרכים התפתחות אישית 7
ת למשכירי הדירות – מקרים בעייתיים עם שוכרים, איך התמודדתם? באילו דרכים? נדל"ן 44
ע דרכים להשוות בין מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 8
A בן 30 בצומת דרכים - שוקל הסבה התפתחות אישית 20
K קריירה בהייטק - צומת דרכים התפתחות אישית 17
F ביטוח חיים, בריאות וסיעודי דרכים להוזלת עלויות צרכנות פיננסית 1
N בפרשת דרכים קצת אבוד אשמח להכוונה התפתחות אישית 4
T איזה דרכים חוקיות ושפויות קיימות לקבלת הטבות מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
O בן 28 , צומת דרכים בחיי(מקצוע לחיים) התפתחות אישית 7
the_newbie דרכים לעשות כסף "קל" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 101
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
SpidiMan בצומת דרכים, איפה להשקיע? שוק ההון 12
S תאונת דרכים - כיסוי ביטוחי א.כ.ע צרכנות פיננסית 24
ז צומת דרכים, ללמוד או לא.? התפתחות אישית 31

נושאים דומים

Back
למעלה