• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

על פרשת דרכים פיננסית

ראשית, שיהיה המון בהצלחה. בהירות המחשבה והמטרות המוגדרות ששמת פה יסייעו לך הרבה במהלך הדרך לטעמי לנתב ולהתאים פעילות כדי להגיע למטרה

מתחבר מאוד לתפיסה של צריכת שינויים שתכליתה ייעול הזמן האישי. אני אישית כן נוטה יותר לצד המינימליסטי, אבל כן מאמין שזה יותר מבסדר לבצע אלוקציה לחלק מהכספים עבור שיפור הזמן שלי - בין אם הוא שווה יותר במקומות אחרים ובין אם כי הזמן שלי יקר לי לצרכי פיתוח אישי והנאה
תודה רבה על התגובה המפורטת
בראייה קדימה למטרות -
1. כתבת שבכוונתך למכור RSU ומניח תשלום מס של שליש (כאשר אני משער שאתה מחשב מס על עליית ערך של 25% ועל האלוקציה המקורית של 50%). ממליץ לקחת הנחה מחמירה יותר בחישובים - גם כי הרבה מהכסף שתקבל קדימה (מלבד מה שהוענק לך, אך טרם עבר vesting, לפני העליות הגדולות של השנה וחצי האחרונות) יושב על מדרגת המס של 50% (תחת הנחה שתגיע למס ייסף באותה שנה) וגם כי לא מן הנמנע שתשלם על הסכום הזה גם ביטוח לאומי ומס בריאות (אלא אם השכר שלך גבוה מאזור 45000)
לא אצטרך לשלם ביטוח לאומי ומס בריאות על ה-RSUs, זה יהיה מעל התקרה מהשקל הראשון.
2. מניח שכשאתה אומר שבכוונתך לקנות דירה באזור ה-4m זה לא סכום קשיח אלא יותר מכוון לאזור מסוים שזה טווח המחירים הנוכחי בו. מכיוון שבכוונתך לקנות רק עוד 4.5 שנים בערך, ותחת הנחה סבירה שבאזור שדירות כיום עולות בו 4m לא יהיה מחיר מטרה והמחירים לא יצנחו אלא יעלו באזור ה-2-3% בשנה זה אומר שאותה דירה של 4 מיליון כעת תעלה עוד 4.5 שנים בערך 4.4-4.5 (נכון שלא חישבת עליית ערך לדירה הנוכחית, אבל סביר שבאזור שהיום מחירי הדיור בו הם 4m יעלה ביותר), על זה צריך להוסיף עוד מס רכישה של בערך 130K, כך שהעלות הכוללת היא באזור 4.55-4.7 מיליון (לפני עו"ד, שדרוגים בדירה, מיזוג אוויר וכו'). לצערי, חשוב לזכור את כל העלויות הנוספות הללו ברכישת נדל"ן וחשוב שהיעד קדימה יותאם למספרים הללו ולאו דווקא ל-4m (אלא אם הכוונה הייתה באמת לרף של 4m ואתה מוכן לקבל את זה שהמיקום ישתנה בצורה משמעותית עוד 4 שנים).
נקודות נכונות, לא רציתי להיכנס לפירוט גדול מדי, אבל אשמח להרחיב. יש פה קצת מורכבות של חוסר וודאות וכמה גורמים:

1. דירה כמו שאנחנו גרים בה היום (בשכירות) ומרוצים ממנה מאוד תעלה היום 3.5m. הייתי רוצה לקנות דירה עם חדר יותר, כדי להיות בטוח שזה יספיק לנו. דירה של חמישה חדרים תעלה 4m. היות ושנינו לא רוצים להביא ילד שלישי, דירה של ארבעה חדרים אמורה להספיק גם עם שני מתבגרים. בגלל שזו תהיה דירה חדשה, יש את האתגר של הממ״ד, אבל אפשר לחשוב על פתרון. בשורה התחתונה, אם המצב שלנו יהיה טוב אשמח ללכת על הדירה הגדולה יותר, אבל גם הדירה הקטנה יותר תהיה בסדר (הכוונה לדירת ארבעה חדרים מרווחת יחסית). ברף התחתון הזה, דירה שעולה כיום 3.5m תהיה באיזור ה4m עם מס ועליית ערך עוד 4.5 שנים. אתה צודק שיש לי פה גם stretch goal שהוא יותר מזה.

2. אכן לא לקחתי בחישוב הזה גם את עליית הערך של הדירה להשקעה. חשוב לציין שהדירה באזור לגמרי אחר ועליית המחירים בה לא בהכרח קורלטיבית לטוב ולרע לעליית המחירים באזור שבו אני גר ורוצה לקנות.

3. לא לקחתי גם בחשבון תשואה על RSUs שכבר יש לי vested.

הסיבה ל-2 ו-3 היא שמדובר פה בסוף על השוואה של תשואה בכמה שנים בודדות בין אפיקי השקעה שונים מאוד. אף אחד לא יודע מה יהיה בזמן הזה במדד/שוק הדירות/במנייה הבודדת. בתוחלת, אפיקי ההשקעה שלי (שכוללים גם unvested rsu) אמורים לתת תשואה שלא נופלת מהתשואה של דירה ממונפת בשווי שאני רוצה, אבל יכול להיות שמה שאני מחזיק יירד והדירה תעלה. במקרה כזה אחכה עוד כמה שנים.

נערך לאחרונה ב:
אנחנו מצפים ללידה בחודש הקרוב. ההכנות לזה הביאו איתם הוצאות יוצאות דופן, כמו גם כמה עניינים משפחתיים פרטיים.
בנוסף לכל זה, לפני כחודש גילינו חבות של אישתי של 15k לביטוח לאומי (!) אשר נבעה מהפרשה חודשית שנותרה בטעות נמוכה יותר מאז חופשת הלידה. אחרי ששילמנו את הסכום נראה לפי הרו״ח שאנחנו אמורים לקבל החזר של 4k מביטוח לאומי או ממס הכנסה (כבר לא בטוח מה מהם, כל זה והאי סדירות שבכל התשלומים האלה מאוד מבלבל אותי ומהווה מטרד גדול עבורי. המסקנה שלי היא להחזיק יותר בעובר ושב ולנסות לאזן את כל המס הכנסה וביטוח לאומי לעיתים קרובות יותר).
הגענו החודש לשפל של 400 ש״ח בעובר ושב. כפי שתראו חלק מזה הוא בגלל סחבת ודחיינות של החזרים למיניהם. בתקופה הקרובה רוב מאמצי יהיו למנוע ממצב כזה לחזור על עצמו.

- הגשתי בעזרת רו״ח החזר מס על שלוש שנים ואני צפוי להחזר של כ-15k, שיהפכו ל-12.5k בניכוי העמלה של הרו״ח.
- הגשנו תביעות לביטוחי הבריאות הפרטיים והקופה על סך 12k (סכום ההחזר הצפוי, לא כולל השתתפות עצמית. בדיקות הריון ועוד), הכסף הזה כבר התחיל לזרום.
- בוחן אפשרות להגשה של דברים נוספים לביטוחים עם סיכוי נמוך יותר להחזר, אין מה להפסיד
- אמור לקבל החזר הוצאות של 3k מהעבודה
- אפסיק מחודש ינואר את ההפקדות החודשיות לתיק השקעות - עד שיהיה מספיק כסף בעו״ש
- בעקבות העניינים המשפחתיים הפרטיים, התחלנו לקבל עזרה מהמשפחה של אשתי - מתנות ללידה שאנחנו צריכים בשווי 4k, ונקבל כעת עוד 3k במזומן ועזרה חודשית של 1k עד להודעה חדשה. מעולם לא קיבלנו עזרה כספית ואנחנו מאוד מעריכים את העזרה בתקופה מאתגרת זו.
- אמור לקבל בונוס ומענק משמעותיים אבל זה יקרה רק עוד חודשיים-שלושה. שואף להחזיר את תחושת הביטחון שלי בעובר ושב עוד לפני.

אנחנו מצפים ללידה בחודש הקרוב. ההכנות לזה הביאו איתם הוצאות יוצאות דופן, כמו גם כמה עניינים משפחתיים פרטיים.
קודם כל מזל טוב!

בנוסף לכל זה, לפני כחודש גילינו חבות של אישתי של 15k לביטוח לאומי (!) אשר נבעה מהפרשה חודשית שנותרה בטעות נמוכה יותר מאז חופשת הלידה. אחרי ששילמנו את הסכום נראה לפי הרו״ח שאנחנו אמורים לקבל החזר של 4k מביטוח לאומי או ממס הכנסה (כבר לא בטוח מה מהם, כל זה והאי סדירות שבכל התשלומים האלה מאוד מבלבל אותי ומהווה מטרד גדול עבורי. המסקנה שלי היא להחזיק יותר בעובר ושב ולנסות לאזן את כל המס הכנסה וביטוח לאומי לעיתים קרובות יותר).
הגענו החודש לשפל של 400 ש״ח בעובר ושב. כפי שתראו חלק מזה הוא בגלל סחבת ודחיינות של החזרים למיניהם. בתקופה הקרובה רוב מאמצי יהיו למנוע ממצב כזה לחזור על עצמו.
למה לא למכור קצת מהתיק מניות בשביל הבריאות? אתם לא מחזיקים כמעט מזומן בשגרה, שזה לא נורא בד"כ, אבל לפעמים מגיעים לסיטואציות כמו זאת בהן צריך למכור חלק אפילו אם זה אומר לשלם קצת מס על הדרך.
כמובן שהלוואה קטנה או פשוט להמתין למשכורת הבאה אפילו אם יהיה טיפה מינוס בחשבון יהיה יותר הגיוני כלכלית אבל זה לא הפרש כזה משמעותי ואולי עדיף למכור קצת מהתיק בשביל להרגיע את המצב.

נערך לאחרונה ב:
למה לא למכור קצת מהתיק מניות בשביל הבריאות? אתם לא מחזיקים כמעט מזומן בשגרה, שזה לא נורא בד"כ, אבל לפעמים מגיעים לסיטואציות כמו זאת בהן צריך למכור חלק אפילו אם זה אומר לשלם קצת מס על הדרך.
כמובן שהלוואה קטנה או פשוט להמתין למשכורת הבאה אפילו אם יהיה טיפה מינוס בחשבון יהיה יותר הגיוני כלכלית אבל זה לא הפרש כזה משמעותי ואולי עדיף למכור קצת מהתיק בשביל להרגיע את המצב.
כי זה מדרון חלקלק.

ברגע שאתחיל למשוך מהחסכונות כי הייתה תקופה קשה, אז אני אמצא עוד ועוד תירוצים בעתיד לכך שגם עכשיו התקופה היא קשה ומצדיקה את זה שוב.

כמובן שאני משקר לכם קצת - העובר ושב לא צובר הבשלה של RSU, הפרשות לקרנות השתלמות או תשלומי קרן למשכנתא - כך שגם אם הוא במאזן שלילי זה רחוק מלהגיד שאנחנו לא חוסכים. אבל היותו במאזן שלילי כן אומר שאני לא חוסך כמה שאני צריך כדי להגיע למטרות שהצבתי ופירטתי בהודעה קודמת, וזה מצב שאני רוצה מאוד לתקן.

אהלן! רציתי לחלוק כמה דברים שלמדתי בתקופה האחרונה והמאתגרת, אולי זה יהיה שימושי למישהו:

1. הדרך היחידה לפתרון היא לעבוד יחד עם בן/בת הזוג . זכרו תמיד להשתמש בניסוח ״אנחנו״ ואף פעם לא ״אני״ ו-״את/ה״. האחריות לפיננסים היא אחריות משותפת של שני בני הזוג, ושום דבר אינו אשמתו של צד אחד בלבד.

2. לעולם אל תדחו החזרים. בין אם מדובר בהחזרי ביטוח או מס, ככל שעובר יותר זמן מאז אירוע ההחזר יהיה לכם יותר קשה לאתר את המסמכים ויש סיכוי ריאלי שתשכחו מחלק מההחזרים או שתחול עליהם התיישנות. תשכחו מה-4%+הצמדה למדד שמבטיח לכם מס הכנסה על ההחזרים - תשאלו את עצמכם אם ה-4% שווים לכם להתחיל להתעסק עם שחזור טופס 106 ממעסיק שכבר לא קיים וכדומה, במיוחד כשהשוק מציע תוחלת תשואה יותר גבוהה על הכסף שלכם באפס מאמץ.

3. לעיתים ביטוחי בריאות יידחו את התביעות שלכם, אל תוותרו במהירות. דרשו מהביטוח לכתוב בפירוט את הנימוק לדחיה אם הוא לא ברור, ואז עברו על טענות הביטוח אחת-אחת וחפשו אחר טעויות. בדרך כלל מספיק למצוא נקודת תורפה אחת בשביל להפיל את כל הטיעון. מצאו מסמכים נוספים שיוכיחו את טיעוני הערעור שלכם.

4. החזר של 4000 שווה הרבה יותר מעוד בונוס של 4000, במיוחד אם אתם במדרגת מס גבוהה.

5. ותרו על הגאווה. אם מציעים לכם עזרה במשפחה מאנשים שיש להם יכולת לתת, קחו אותה. גם אם העזרה צנועה - היא תיתן לכם תחושה שאתם לא לבד.

6. עצמאיים - אם אתם לא רוצים להצטרך להחזיק המון מזומן או להגיע לחריגות - בצעו איזוני מס הכנסה וביטוח לאומי לעיתים קרובות. אמנם זה מאוד טרחני וסבוך, אבל אין דבר יותר גרוע מלהחזיק כסף שאינו שלך, ולחשוב שהוא כן שלך.

7. יש הרבה דברים שניתן וכדאי לחסוך עליהם, בריאות אינה נמנית על הדברים האלה.

8. הדרך קשה ומפותלת, לכן חשוב לאמץ חשיבה חיובית בכל יום - לזכור את המטרות, להסתכל על הדרך הארוכה שכבר עשינו כדי להגיע לאיפה שאנחנו ולחגוג ניצחונות, גם אם הם קטנים.

9. עסקאות תשלומים ללא ריבית הם כסף על הרצפה. הסיבה שהדבר הזה קיים היא שזה מאפשר לעסקים למכור דברים יותר יקרים ליותר אנשים. עם זאת, יש ליטול אותם בזהירות רבה ולנהל מעקב ברור של מה הסך החודשי שיהיה עלינו לשלם בעתיד על עסקאות תשלומים שאנחנו מתחייבים אליהן בהווה.

10. העובר ושב הוא כמו הדופק הפיננסי שלכם. גם אם יש לכם עתודות חיסכון גבוהות, אל תמהרו לסתום חריגות באמצעות פדיונות. לא מטפלים בבעיית לב באמצעות פלסטר.

בהמשך להודעה קודמת שלי על הצבת מטרות ל-5 השנים הבאות, אני רוצה להתחיל מעקב קצת יותר מפורט בעדכונים הרבעוניים שלי.
עד כה עדכנתי במצב עם טרנדים רבעוניים וללא איזשהי הסתכלות רחוקה קדימה או אחורה.
מעכשיו, אני רוצה להראות ויזואלית את הדרך שעשיתי עד הנקודה הנוכחית (לצערי רק מתחילת היומן הזה כי אין לי תיעוד קודם למספרים האלה). ולצד המצב בפועל, להראות את המטרות שדיברתי עליהן כדי שיהיה ניתן להשוות מציאות למטרות.

Screen Shot 2022-02-03 at 8.53.01.png

למה המטרות האלה מספיק טובות בשבילי?
- מאפשרות רכישה של דירת מגורים עוד 5 שנים עם הון עצמי של כ-2.9M, מה שאמור להערכתי (כולל עליית מחירים, מס, תיווך, עו״ד ועוד) להספיק לרכישת הדירה שאני רוצה עם משכנתא שהיא סבירה בעיני. (ההון יגיע ממימוש ה-rsu ומכירת הדירה להשקעה).
- מאפשרת השארה של כ-2.4M בתיק ממוסה + קה״ש גם אחרי רכישת הדירה.

מה ההנחות שהובילו למטרות האלה:
1. השוק ייתן תשואה אחידה של 7% בשנה
2. המניה הספציפית של החברה שבה אני עובד תיתן תשואה אחידה של 7% בשנה
3. לא תהיה שום תשואה על הדירה להשקעה (עליית ערך) מעבר לשכר הדירה
4. החסכון החודשי שלנו יוגבל ל-rsu, קה״ש ותשלומי קרן של המשכנתא. המשכורות החודשיות שלנו, ההכנסה משכ״ד ואפילו הבונוסים שלי יופנו במלואם לכיסוי הוצאות שוטפות.

מה אני מזניח:
1. הערכת חסר - התשואה של ה-rsu מחושבת רק על החלק שהוא vested
2. הערכת יתר - אין תיקונים, אין משברים
3. הערכת יתר - לא תהיה קריסה של המניה הספציפית של החברה שבה אני עובד
4. הערכת יתר - אין דמי ניהול ועמלות מסחר
5. הערכת יתר - חלק קטן מהפנסיה היא אג״ח מיועדות ולא מנייתי ולכן תוחלת תשואה קצת יותר נמוכה (בכל מקרה הפנסיה היא החלק הפחות חשוב לתוכניות שלי ב-5 שנים האלה)

למה כל זה מעניין
המטרות הן שאפתניות, וכדי להשיגן יש צורך במנועי צמיחה חזקים. מנוע הצמיחה העיקרי הוא ה-rsu בזכות גודלו והאפשרות לדחיית מס עליו, אך הוא מאוד תנודתי וחסר פיזור.
אם לא הייתי מוכן לדחות את רכישת הדירה או למצוא לה אלטרנטיבות מימוניות אחרות, זה היה חסר אחריות להשאיר סכומים גבוהים ב-rsu בסמוך לרכישת הדירה ולבנות על התשואה שלהן. מצד שני, במידה ויתאפשר לי להמנע מהסיכון והתנודתיות הזאת, אשמח להתחיל לממש rsu מוקדם יותר. אם אראה שאני מצליח להיות מעל המטרה, אוכל לממש חלק מה-rsu ולהתחיל להוריד סיכון (מעיין שיקול כזה של תשואת מטרה).

סיפוק מעבודה בשכר גבוה. אי לכך קשה לי להאמין שאהיה בפועל מעוניין בפרישה מוקדמת מרצון - מלאה או חלקית - וכנראה שאפילו לא אהיה מעוניין להחליף מרצון בעבודה בשכר נמ
כאילו היא פותרת את בעיית הדיור של זוגות צעירים מעוטי יכולת, אך בפועל תעשה כרגיל חסד עם האוכלוסייה החרדית
האם ידוע לך כמה אחוז מזוכי מחיר למשתכן הם חרדים ? (אין כמובן נתונים רשמיים אבל במציאות הרבה פחות מהייחס שלהם באוכלוסייה. אתה מוזמן לבדוק אולי זה נועד להטיב עם להט"בים או קבוצות שונות אחרות איך שתבחר להגדיר) למה להכניס שנאת חרדים (שזה אולי דבר חיובי אבל הוא נושא נפרד) לכל מקום גם לכלכלה הטהורה

האם ידוע לך כמה אחוז מזוכי מחיר למשתכן הם חרדים ? (אין כמובן נתונים רשמיים אבל במציאות הרבה פחות מהייחס שלהם באוכלוסייה. אתה מוזמן לבדוק אולי זה נועד להטיב עם להט"בים או קבוצות שונות אחרות איך שתבחר להגדיר) למה להכניס שנאת חרדים (שזה אולי דבר חיובי אבל הוא נושא נפרד) לכל מקום גם לכלכלה הטהורה
ולמה להכניס משהו על הערה קטנה שכתבתי לפני יותר משנה? לא נראה כל כך רלוונטי ליומן שלי..
בכל מקרה, כשנותנים זכאות לכל זוג נשוי אפילו מגיל 18 אבל לרווקים רק מגיל 35 ברור שיש פה הטייה בזכאות לטובת מי שנוטים להתחתן בגיל הרבה יותר מוקדם. ובטח ובטח שלא לטובת מי שבכלל מתחתן בשיעורים הרבה יותר נמוכים כמו להט״בים..

אני לא רוצה להעלות פה דיון פוליטי על תוכנית מחיר למשתכן או על אוכלוסיות כאלה או אחרות בישראל. אשתדל לא להגיב יותר בנושא במסגרת היומן הזה.

לא מסרתי עדכון כבר שנה וחצי!
אשתדל לחזור לשגרה של עדכונים..

עדכון של שנה וחצי (התנועות הן ביחס ל18 חודשים אחורה)

עובר ושב - 207K +136K
תיק השקעות - 1050K -
13K
קרנות השתלמות - 432K +109K
RSUs שהבשילו - 1298K +425K
equity בדירה להשקעה* 799K +279K
נכסים פנסיונים
- 1150K +222K

סה״כ שווי נקי בלי פנסיה 3.79M +940K
סה״כ כולל פנסיה 4.94M +1.16M

הפוקוס המרכזי לתקופה הקרובה הוא לדלל את מרכיב ה-RSUs כדי לפזר יותר טוב את הפורטפוליו. התכנית שלי היא למכור כרבע מכמות היחידות הנוכחיות כל רבעון. אני לא רוצה למכור הכל בתאריך אחד כי בעיני זה יותר מדי עומס פסיכולוגי וחשיבות ל״טיימינג״ מסוים.
משמעות המכירות של הRSU יהיו ירידה דרסטית בשווי התיק, בגלל 40-50% מס שאצטרך לשלם על מכירת הRSUs (מס הכנסה + מס רווחי הון).

משמעות המכירות של הRSU יהיו ירידה דרסטית בשווי התיק, בגלל 40-50% מס שאצטרך לשלם על מכירת הRSUs (מס הכנסה + מס רווחי הון).
זאת הסיבה שבחישובים שלי אני לוקחת בחשבון את השווי נטו של ה-RSU הבשלות.
בגלל שהמס פה כל כך משמעותי זו קצת הטעיה עצמית (לדעתי) להכניס שווי ברוטו (קצת כמו להתייחס בחישובי התזרים למשכורת ברוטו במקום למשכורת נטו).

בהמשך להודעה קודמת שלי על הצבת מטרות ל-5 השנים הבאות, אני רוצה להתחיל מעקב קצת יותר מפורט בעדכונים הרבעוניים שלי.
עד כה עדכנתי במצב עם טרנדים רבעוניים וללא איזשהי הסתכלות רחוקה קדימה או אחורה.
מעכשיו, אני רוצה להראות ויזואלית את הדרך שעשיתי עד הנקודה הנוכחית (לצערי רק מתחילת היומן הזה כי אין לי תיעוד קודם למספרים האלה). ולצד המצב בפועל, להראות את המטרות שדיברתי עליהן כדי שיהיה ניתן להשוות מציאות למטרות.

צפה בקובץ המצורף 879

למה המטרות האלה מספיק טובות בשבילי?
- מאפשרות רכישה של דירת מגורים עוד 5 שנים עם הון עצמי של כ-2.9M, מה שאמור להערכתי (כולל עליית מחירים, מס, תיווך, עו״ד ועוד) להספיק לרכישת הדירה שאני רוצה עם משכנתא שהיא סבירה בעיני. (ההון יגיע ממימוש ה-rsu ומכירת הדירה להשקעה).
- מאפשרת השארה של כ-2.4M בתיק ממוסה + קה״ש גם אחרי רכישת הדירה.

מה ההנחות שהובילו למטרות האלה:
1. השוק ייתן תשואה אחידה של 7% בשנה
2. המניה הספציפית של החברה שבה אני עובד תיתן תשואה אחידה של 7% בשנה
3. לא תהיה שום תשואה על הדירה להשקעה (עליית ערך) מעבר לשכר הדירה
4. החסכון החודשי שלנו יוגבל ל-rsu, קה״ש ותשלומי קרן של המשכנתא. המשכורות החודשיות שלנו, ההכנסה משכ״ד ואפילו הבונוסים שלי יופנו במלואם לכיסוי הוצאות שוטפות.

מה אני מזניח:
1. הערכת חסר - התשואה של ה-rsu מחושבת רק על החלק שהוא vested
2. הערכת יתר - אין תיקונים, אין משברים
3. הערכת יתר - לא תהיה קריסה של המניה הספציפית של החברה שבה אני עובד
4. הערכת יתר - אין דמי ניהול ועמלות מסחר
5. הערכת יתר - חלק קטן מהפנסיה היא אג״ח מיועדות ולא מנייתי ולכן תוחלת תשואה קצת יותר נמוכה (בכל מקרה הפנסיה היא החלק הפחות חשוב לתוכניות שלי ב-5 שנים האלה)

למה כל זה מעניין
המטרות הן שאפתניות, וכדי להשיגן יש צורך במנועי צמיחה חזקים. מנוע הצמיחה העיקרי הוא ה-rsu בזכות גודלו והאפשרות לדחיית מס עליו, אך הוא מאוד תנודתי וחסר פיזור.
אם לא הייתי מוכן לדחות את רכישת הדירה או למצוא לה אלטרנטיבות מימוניות אחרות, זה היה חסר אחריות להשאיר סכומים גבוהים ב-rsu בסמוך לרכישת הדירה ולבנות על התשואה שלהן. מצד שני, במידה ויתאפשר לי להמנע מהסיכון והתנודתיות הזאת, אשמח להתחיל לממש rsu מוקדם יותר. אם אראה שאני מצליח להיות מעל המטרה, אוכל לממש חלק מה-rsu ולהתחיל להוריד סיכון (מעיין שיקול כזה של תשואת מטרה).

נראה שאתה עומד יפה ביעדים.

בגלל שהמס פה כל כך משמעותי זו קצת הטעיה עצמית (לדעתי) להכניס שווי ברוטו (קצת כמו להתייחס בחישובי התזרים למשכורת ברוטו במקום למשכורת נטו).
מסכים ב100%. זה בעצם מינוף של מס שאצטרך לשלם להשקעה במנייה. זה כמעט גרוע כמו להחשיב את המשכנתא כחלק מההון העצמי (כמעט גרוע כי ב-RSU המינוף הוא בחינם ובמשכנתא הוא עולה כסף, אבל עדיין גרוע כי זה מינוף של כסף שבסופו של דבר אצטרך להחזיר).
בדיעבד הייתי עושה את זה מההתחלה כמו שאמרת, אבל בזמנו לא הייתי בטוח לגבי חישוב המס. ואילו עכשיו כשאני עושה עדכוני דלתא זה קצת בעייתי לשנות את שיטת המדידה. אבל הנה עוד בעיה שתיפתר ברגע שאמכור את ה-RSUs :)

נראה שאתה עומד יפה ביעדים.
תודה! האמת שהייתה שנה וחצי קשה בבורסה ובמיוחד במניית ה-RSU, אבל במאקרו הפורפוליו עדיין הצליח לגדול בצורה יפה. שם דברים בפרופורציה.

הפוקוס המרכזי לתקופה הקרובה הוא לדלל את מרכיב ה-RSUs כדי לפזר יותר טוב את הפורטפוליו. התכנית שלי היא למכור כרבע מכמות היחידות הנוכחיות כל רבעון. אני לא רוצה למכור הכל בתאריך אחד כי בעיני זה יותר מדי עומס פסיכולוגי וחשיבות ל״טיימינג״ מסוים.
תודה על העידכון!
לא עדיף לשמור את הRSU לשנים שבהן אתה לא עובד כדי לא לשלם את המס השולי הגבוה? ניראה לי שאתה בכיף יכול לקחת חופש של 4 שנים ולחיות רק מהמכירה של הRSU.
במיוחד אם יש לך רצון ללכת לאקדמיה ואז גם יש לך אפשרות להכנסה של מלגה פטורה ממס תוך כדי.

תודה על העידכון!
לא עדיף לשמור את הRSU לשנים שבהן אתה לא עובד כדי לא לשלם את המס השולי הגבוה? ניראה לי שאתה בכיף יכול לקחת חופש של 4 שנים ולחיות רק מהמכירה של הRSU.
במיוחד אם יש לך רצון ללכת לאקדמיה ואז גם יש לך אפשרות להכנסה של מלגה פטורה ממס תוך כדי.
ההוצאות שלנו כמשפחה גבוהות ואני מעדיף בכל שלב להרוויח את המקסימום שאני יכול, כי בסופו של דבר זה יוביל גם למקסימום נטו, גם אם היחס ברוטו / נטו יהיה הרבה יותר גרוע.
מעבר לזה, אני חושב שסיטואציה שעשרות אחוזים מהתיק מושקעים במניה אחת היא בעיה שצריך לפתור בעדיפות הרבה יותר גבוהה מאשר אופטימיזציות מס.

הגשתי בעזרת רו״ח החזר מס על שלוש שנים ואני צפוי להחזר של כ-15k, שיהפכו ל-12.5k בניכוי העמלה של הרו״ח
תחליף רו״ח ומהר. אני הגשתי דוחות לא מאוד שונים משלך ושילמתי 300 שקל.

תחליף רו״ח ומהר. אני הגשתי דוחות לא מאוד שונים משלך ושילמתי 300 שקל.
אני תוהה אם אני יכול.. אשתי עצמאית והוא עושה ראיית חשבון לשותפות שלה. ממה שהבנתי זוגות צריכים להגיש ביחד..

שני עדכונים משמעותיים ביחס לעדכון שמסרתי לפני חודש:
1. מכרתי המון RSUs, שילמתי המון מס, וקיבלתי קצת עודף ממס לעובר ושב. עכשיו אני ישן טוב יותר בלילה.
2. הבנתי בדיעבד שהערכתי בחסר את הדירה (כל מי שעובד עם מדלן כנראה לא יופתע שדבר כזה יכול לקרות). מצאתי חסם תחתון עם יותר דטה. הוא נותן הערכה גדולה יותר ב-118k, והערכה המקורית הייתה אפילו לא עקבית עם עצמה. אני עובר להערכה החדשה, אבל לא אשקף אותה בתנועות (כאילו מראש דיווחתי על ההערכה המדויקת יותר).

עדכון חודשי מיוחד (התנועות הן ביחס לחודש אחד אחורה)

עובר ושב - 445K +238K
תיק השקעות - 1108K +58K
קרנות השתלמות - 449K +17K
RSUs שהבשילו - 899K -399K
equity בדירה להשקעה* 920K +3K
נכסים פנסיונים
- 1190K +40K

סה״כ שווי נקי בלי פנסיה 3.82M -83K
סה״כ כולל פנסיה 5.01M -43K

נשים בצד את "ההתעשרות" ב-120K מהערכת השווי של הדירה, הרי זה כבר היה המצב הנתון ולא משקף איזשהו שינוי ביחס לחודשים קודמים.
זה לא מהנה לשלם המון מס, אבל בהחלט עזר לי שהחודש הזה היה כל כך ירוק בבורסה ושיש לנו מספיק כסף מושקע בה בשביל שבמקום שהשווי הנקי שלנו יירד במעל ל-200 אלף שקל בעקבות המכירה המאסיבית הוא ירד רק בשבריר מזה.
ללא ספק, אני אוהב יותר את התיק אחרי המכירה מאשר לפניה. האחזקה ברוטו במניית ה-RSU ירדה ל-18% מהפורטפוליו (ובמונחים של נטו כ-10%). אני נוטה להמשיך ולמכור את ה-RSU בחלונות המסחר הבאים, אבל כבר יש לי קצת ספקות (כבר חוויתי עליה נוספת של ה-RSU אחרי מכירה מאסיבית עם התחושות הנלוות לכך, עולות מחשבות שאולי כבר דיללתי מספיק, וכדאי לתת לשווי מס לעבוד עוד קצת לפני שאני מוכר וכו').
עוד על הפרק מחשבות לגבי היתרה בעובר ושב, צריך כרגע גמישות בגלל אי וודאות לגבי התוכנית שלנו לעתיד (קניית דירה וכו'), חושב על פיקדון בנקאי, כנראה דולרי. אשתדל לברר בקרוב לגבי תנאים ולהחליט על מסלול.

זה לא מהנה לשלם המון מס, אבל בהחלט עזר לי שהחודש הזה היה כל כך ירוק בבורסה ושיש לנו מספיק כסף מושקע בה בשביל שבמקום שהשווי הנקי שלנו יירד במעל ל-200 אלף שקל בעקבות המכירה המאסיבית הוא ירד רק בשבריר מזה.
ללא ספק, אני אוהב יותר את התיק אחרי המכירה מאשר לפניה. האחזקה ברוטו במניית ה-RSU ירדה ל-18% מהפורטפוליו (ובמונחים של נטו כ-10%)
הנה עוד סיבה לחשב מלכתחילה את השווי נטו של ה- RSU.
ככה אפשר למכור בלי להתבאס:lol:
וגם להחזיק אחוז גדול יותר ולהמשיך לישון טוב בלילה (הי, זה ״רק״ 10% לא 18%
:>
)

אבל כבר יש לי קצת ספקות (כבר חוויתי עליה נוספת של ה-RSU אחרי מכירה מאסיבית עם התחושות הנלוות לכך, עולות מחשבות שאולי כבר דיללתי מספיק, וכדאי לתת לשווי מס לעבוד עוד קצת לפני שאני מוכר וכו').
מוכר מאוד…

מעדכן שסגרתי את רוב הסכום בעו״ש (350K ש״ח) בפיקדון דולרי לחצי שנה. נתנו לי ריבית 5.7% (הלכתי על הבנק שלי, לא השוואתי בין בנקים).

מקווה להצליח לנצל את התקופה הזאת בשביל להבין איך אני יכול להעביר סכום כזה למדינה במערב אירופה / ארצות הברית, כך שעד שהפיקדון ישתחרר אוכל להעביר אותו למקום בטוח יותר.
מחשבות דומות רצות לגבי תיק ההשקעות.

מקווה להצליח לנצל את התקופה הזאת בשביל להבין איך אני יכול להעביר סכום כזה למדינה במערב אירופה / ארצות הברית, כך שעד שהפיקדון ישתחרר אוכל להעביר אותו למקום בטוח יותר.
מחשבות דומות רצות לגבי תיק ההשקעות.
וואו, איזו תפנית… חשבתי שהמטרה לקנות בית מגורים בארץ…
החלטתם לרדת מהארץ?

וואו, איזו תפנית… חשבתי שהמטרה לקנות בית מגורים בארץ…
החלטתם לרדת מהארץ?
אכן תפנית.
הנושא נשקל, אין עדיין החלטה לגבי ירידה מהארץ.
יש החלטה לגבי לא לקנות בית מגורים בארץ.
יש החלטה לגבי מכירת הדירה להשקעה בסיום תקופת איסור המכירה (עוד 3 שנים) לטובת השקעה שהיא לא נדלן בארץ.
יש החלטה לגבי העברת כספים ותיקי מניות למדינה מערבית יציבה.

אגב, הנושא הזה קצת מורכב לי במסגרת הזאת כי במקביל לשיתוף הנושא הפיננסי הייתי שואף ל:
(1) שמירה על פרטיות
(2) לא להיכנס לפוליטיקה ביומן אישי פיננסי

מצד שני (1) ו-(2) שזורים באופן עמוק בתכנון הפיננסי גם בדברים שאני עושה עכשיו וגם בתוכנית לטווח ארוך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
סול פרשת דרכים - לאן להמשיך מכאן? שוק ההון 9
סול פרשת "מוכתר" פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 228
א דרכים להרוויח יותר כסף מעבודה כשכיר יזמות והגדלת הכנסות 11
ה צומת דרכים התפתחות אישית 5
A תביעה לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף בתאונת דרכים, השלכות? צרכנות פיננסית 0
B תאונת דרכים ועבודה - את מי לתבוע קודם אוף טופיק 0
ה דרכים לשיפור ריבית משכנתא נדל"ן 10
N דרכים אופטימליות להשקעה של 100,000 ש"ח (הלוואה / מכירת מניות / חיסכון) שוק ההון 6
grimble grumble הדרך של גרימבל - גמד בצומת דרכים יומני מסע אישיים 22
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
O צומת דרכים חייל משוחרר,כן ללמוד לא ללמוד ? התפתחות אישית 25
L דרכים לפתיחת חשבון בנק אוניליין בחול לתושב ישאלי עם אזרחות כפולה צרכנות פיננסית 14
F דרכים למנף מגן מס מיסים 7
S סדר פעולות מומלץ אחרי תאונת דרכים אוף טופיק 12
Emilia שוב צומת דרכים, האם ללכת לפתוחה או לא? יומני מסע אישיים 3
G צומת דרכים- מהלכה למעשה. נדל"ן 13
סנופקין זוג הייטקיסטים אל הוריים בצומת דרכים יומני מסע אישיים 18
F בן 23 צומת דרכים התפתחות אישית 9
H צומת דרכים - נדל"ן או תיק השקעות? שוק ההון 10
Emilia צומת דרכים - בודקת תוכנה עם ניסיון יומני מסע אישיים 69
י שלום אנשים. לימודים. קריירה. צומת דרכים. הייטק. לאן? התפתחות אישית 18
Tsachi01 אלו דרכים הכי בטוחות למניעת עקיצה בהעברה בנקאית? פוסטים מאיכות נמוכה 20
T 3 דרכים להקצאת הון עצמי לדירה להשקעה - מה עדיף? נדל"ן 24
פ 50 דרכים כשרות לשלם פחות מיסים דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 57
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
T יש דרכים למנף קרן השתלמות כשכיר? פוסטים מאיכות נמוכה 6
T דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
ס צומת דרכים לקראת משבר גיל 30 יומני מסע אישיים 2
E להמשיך בלימודים? צומת דרכים - תכנות התפתחות אישית 13
R צומת דרכים טכני או ניהולי התפתחות אישית 6
N צומת דרכים - המשך שכירות אל מול רכישת דירה למגורים ללא משכנתא יומני מסע אישיים 8
ה צומת דרכים בהיי טק התפתחות אישית 4
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
F צומת דרכים בגיל 34 -שאלות אחרי עשיית שיעורי בית התפתחות אישית 4
F צומת דרכים בגיל 34 התפתחות אישית 23
האופטימי בן 24 - בצומת דרכים יומני מסע אישיים 7
W בצומת דרכים התפתחות אישית 7
ת למשכירי הדירות – מקרים בעייתיים עם שוכרים, איך התמודדתם? באילו דרכים? נדל"ן 44
ע דרכים להשוות בין מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 8
A בן 30 בצומת דרכים - שוקל הסבה התפתחות אישית 20
K קריירה בהייטק - צומת דרכים התפתחות אישית 17
F ביטוח חיים, בריאות וסיעודי דרכים להוזלת עלויות צרכנות פיננסית 1
N בפרשת דרכים קצת אבוד אשמח להכוונה התפתחות אישית 4
T איזה דרכים חוקיות ושפויות קיימות לקבלת הטבות מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
O בן 28 , צומת דרכים בחיי(מקצוע לחיים) התפתחות אישית 7
the_newbie דרכים לעשות כסף "קל" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 101
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
SpidiMan בצומת דרכים, איפה להשקיע? שוק ההון 12
S תאונת דרכים - כיסוי ביטוחי א.כ.ע צרכנות פיננסית 24
ז צומת דרכים, ללמוד או לא.? התפתחות אישית 31

נושאים דומים

Back
למעלה