• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פרשת "מוכתר"

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,280
לא צריך לחבב במיוחד את הדר מוכתר כדי להבין שנעשה לה כרגע עוול.
הדר מוכתר, כמו בני 20 רבים, היא תוצר של החברה שלנו.
היא נולדה למדינה מסוכסכת ורעשנית שכדי שמישהו יקשיב צריך לדבר מהר ועם הידיים ובקול רם. מי שלא עושה את זה, פראייר.

לי אישית היה קשה להפנים את זה. זה לא טבעי אצלי, כמוסיקאי אני טיפוס שקט מטבעי (הרי מוסיקה מהסוג שלי היא מעין דואט עם השקט), ועדיין היו מקרים לא מעטים בחיים שלי, בעיקר מול גורמים ציבורים עייפים ונגררים, שהבנתי שאם אני לא אשחק אותה "משוגע על כל הראש" אני יכול לשכוח מלקבל שירות (יש לי משלוח בדואר שמתעקב כבר שנה שסימנתי ביומן להתעצבן עליה בשבוע הבא, אז אל תדברו איתי ביום ראשון).

מוכתר ובני גילה כבר נולדו למציאות הזאת הארדקור. כבר אחרי עליית הדיור או ההבנה שכספי המיסים שלנו מגיעים לכיסים של הטייקונים. היא, שלא כמוני שגדלתי בשנות ה90, כבר גדלה בישראל ההשרדותית בה כולם מרמים את כולם, בה בעלי הדירות מעלים שכר דירה במאות שקלים בלי בושה, בה עצמאיים לא מקבלים סיוע כשמגיפה מונעת מהם לעבוד, בה יש תחושה שכל אחד חייב לדאוג קודם כל לעצמו כי הספינה מטלטלת, מציאות בה אם אין לך דירה לא סופרים אותך. מדינה בה כולם מבינים בכסף ובכל פורום כלכלי אנשים מדסקסים איך לשלם פחות מס, כחוק, על רכישות דירה.

אם יש תחום שבו אני דוקא כן ישראלי טיפוסי זה השקעות. זה דוקא מתחבר לעולם המוסיקה היזמי, ועם זאת, אני משתדל שהקפיטליזם ושורת הרווח לא תדרוס לעולם את הערכים שלי, את ההגינות שלי ודרך הארץ.

כך או כך, בכל פורום השקעות שעקבתי אחריו הרבה פעמים, כשקונים דירה, האפשרות לרשום את הדירה על שם אחד הילדים עולה על הפרק. על פי החוק היבש זה אסור, אך זה נתפס כחוק אפור ופרוץ ואסביר למה (כיוון שאני או אף אחד ממשפחתי עשה זאת, אין לי בעיה לדון עליו בחופשיות)

מבחינת החוק, לקנות ולשלם על דירה דרך הילד שלך ובכך להמנע ממס רכישה זאת עסקה פיקטיבית והעלמת מס.
אבל בשביל להבין את הסיטואציה צריך להבין את התרבות הישראלית.
בתפיסה הישראלית, וגם החרדית, ההתייחסות לבני משפחה היא לא כאינדיבידואלים אלא כתא משפחתי אחד. כולם מלווים לכולם, כולם עוזרים לכולם, ומה שלי הוא של כולם.
בתפיסה של משפחות רבות, הדירה שרשומה על שם אחד הילדים היא "של המשפחה" -לכאורה של ההורים עד פטירתם, לכאורה של הילדים אחרי הפטירה. בפועל הכסף משמש את המשפחה כתא אחד. זה נתפס כיעול מס, מה זה משנה על שם מי הנייר, הדירה היא של המשפחה ומיוצגת על אחד מהם, זה שהכי משתלם שתהיה רשומה על שמו. בתפיסה הישראלית- זה מה שצריך לעשות כדי לשרוד כאן. אפשר לבקר את זה, אבל אפשר גם להבין את זה.

מה הפלא שמוכתר, שנולדה למציאות הזאת, לא מרגיש שהיא תוכל לקנות דירה בעצמה יום אחד על אף שיש דירה משפחתית על שמה? לא רק שהיא לא יכולה לגור בדירה הזאת, גם ההורים שלה השתמשו למעשה בפטור שלה ממס רכישה לדירה ראשונה, אולי בלי שהיא תדע.
עכשיו מוכתר נולדה למציאות הזאת. למדינת ה"טרילילי טרללה" וה"בית משוגעים". והיא, מתוך הכלים שהיא קיבלה, רוצה לשנות את המצב. זה לכשעצמו ראוי להערכה. היא רוצה להיות פוליטיקאית.
אממה, עכשיו יושבים גברים מבוגרים כמו עודד בן עמי, גיא לרר ויואב אליאסי "הצל", ומחלצים ממנה ביודעין עדות נגד הוריה כי היא טענה שאין לה דירה משלה. בפועל, באמת אין לה. אין לה איפה לגור עכשיו בלי לשלם על זה ובלי קשר להוריה.
זה לא נאות בעיני. לא הוגן. לשים ילדה בחקירה על משהו שאבא שלה עשה לכאורה כי היא רוצה להיות פוליטיקאית זה לא מעשה מוסרי בעיני.
היא צריכה עורך דין.
היא צריכה ללמוד להגיד שלצעירים היום אין דירה משלהם ושלפעמים אפילו (וכאן היא צריכה לעבור לגוף שלישי) יש כאלו שאין להם יכולת לגור בדירית שהם קונים, ושהיא נאבקת בשם כולם.
האם אני מחבב את הדר מוכתר? לא. האם אצביע לה? לא.
האם אני ארקוד על דמה בגלל משהו אפור ישראלי שהוריה ועוד רבים בארץ עושים? גם לא.
המנטליות של רשות המיסים היא ליפול על הקטנים, והם הדגימו את זה שוב. מה עם ביבי, דרעי וכל אלה? להם מוותרים. זה מעצבן אותי.

לא מסכים איתך .
הוולגריות והצעקות רק מוציאים אותה סתומה בעיני רבים. היא רק התחילה וכבר תפסו אותה ביותר מידי שקרים .

אני האחרון שיתרגש מזה שלאבא שלה או לה יהיו דירות, מרצדס או מה לא , ולא מפריע לי שמישהו חסך מס רכישה בדרך אפורה. אבל לבוא ולהשתין המקפצה ואז לצפות שאף אחד לא ידבר?

בשבילי הדר מוכתר מייצגת דמות עלובה ,שקרנית וקורבנית,עם הרבה טענות וצעקות אך אפס פתרונות -הדור הצעיר יכל לנפק דמות טובה יותר.

מי שלא סובל חום שלא יכנס למטבח.
לא חושב שיש מציאות שדירה נרשמת על שם מישהו והוא לא יודע, כך שאין לה להלין אלא על עצמה שלא לקחה את הפרט הזה בחשבון, היא יכלה להיות יותר הגונה ופתוחה בקשר לזה, בפרונט הציבורי אתה נטרף על הדברים האלו.
וכל מה שעמית כתב.

לא מסכים איתך כלל,
הדר מוכתר היא שקרנית וטוב שנתפסה בשקר.
ובנוסף, דירה נרשמה על שמה, ואביה חיפש עוד שני דירות על מנת לרשום על הילדים האחרים, מה סותר את מה שאמרת ומגלה העלמת מס מכוונת.

אם הייתה אומרת יש לי דירה אבל אני פועלת למען דירה לצעירים, אז לא הייתה בעיה.
הבעיה התחילה כשהיא נתפסה בשקר אחרי שקר, ואז במקום להודות בשקר אחד, היא סיבכה את הוריה עד הסוף, עכשיו יצטרכו לשלם את מס הרכישה ועוד כופר.

ישראל ההשרדותית בה כולם מרמים את כולם, בה בעלי הדירות מעלים שכר דירה במאות שקלים בלי בושה, בה עצמאיים לא מקבלים סיוע כשמגיפה מונעת מהם לעבוד, בה יש תחושה שכל אחד חייב לדאוג קודם כל לעצמו כי הספינה מטלטלת, מציאות בה אם אין לך דירה לא סופרים אותך
מעניין אם אנחנו גרים באותה מדינה.
אני מצטער לשמוע שאלו התחושות שלך.

זה לא נאות בעיני. לא הוגן. לשים ילדה בחקירה על משהו שאבא שלה עשה לכאורה כי היא רוצה להיות פוליטיקאית זה לא מעשה מוסרי בעיני.
איזו חקירה? בסך הכל עשו איתה ראיון...
אתה מתנגד לכך שכלי תקשורת יבדקו אמירות של פוליטיקאים?

המנטליות של רשות המיסים היא ליפול על הקטנים, והם הדגימו את זה שוב. מה עם ביבי, דרעי וכל אלה? להם מוותרים. זה מעצבן אותי.
אז אם לדעתך יש עוד מעלימי מס, זה בסדר שהיא תעלים?
ויותר מזה - זה בסדר שהיא תודה בזה בגלוי?!

לדעתי רשות המיסים הייתה *חייבת* לפתוח בחקירה.
אם היו מוותרים לה, זה היה מעביר מסר שהחוק אינו נאכף כלל.

בתפיסה הישראלית, וגם החרדית, ההתייחסות לבני משפחה היא לא כאינדיבידואלים אלא כתא משפחתי אחד. כולם מלווים לכולם, כולם עוזרים לכולם, ומה שלי הוא של כולם.
אז אם הדירה שייכת לכולם (ודעתי שונה משלך בקשר למצב האידילי בו בישראל ילדים בגירים רואים בנכסים שלהם כשייכים להוריהם או לאחיהם), יש לה איפה לגור ויש לה דירה ששייכת גם לה והיא יכולה לגור בה.
וזה ממש לא נכון שבתפיסה הישראלית כולם מרמים את רשות המסים. אלו המקרים שמגיעים לכותרות ומקבלים בולטות ולא אלפי מקרים אחרים בהם אנשים משלמים מס כחוק.

מציאות בה אם אין לך דירה לא סופרים אותך.
זו אינה מציאות, אלא פרשנות שלך.

לי אישית אין דירה (מעדיף תיק השקעות), ומעולם לא הרגשתי שאנשים "לא סופרים אותי" בגלל זה.

איך שלא תהפוך את זה, היא הייתה שותפה להונאת מס.
לא רק זה, אלא שאני במקומה הייתי כועס על אבי שבמקום לשלם את המס שלו בעצמו - מגלגל את המס הלאה אליה.
הרי מה יקרה שהיא תרצה לקנות דירה? היא תצטרך לשלם את אותו מס שאביה לא שילם במקור!

בלי קשר,לטעמי היא ממש לא מייצגת את הדור הצעיר. אולי רק את הבורים שבהם

איך שלא תהפוך את זה, היא הייתה שותפה להונאת מס.
לא רק זה, אלא שאני במקומה הייתי כועס על אבי שבמקום לשלם את המס שלו בעצמו - מגלגל את המס הלאה אליה.
הרי מה יקרה שהיא תרצה לקנות דירה? היא תצטרך לשלם את אותו מס שאביה לא שילם במקור!

בלי קשר,לטעמי היא ממש לא מייצגת את הדור הצעיר. אולי רק את הבורים שבהם
במקרים דומים (אין לי מושג לגבי המקרה של מוכתר), הונאת המס היא לא רק בעניין מס רכישה, אלא גם כלפי מס הכנסה על ההכנסות משכירות, כשהדירה נמכרת כלפי מס שבח ולפעמים "סתם" כסף שחור שמי שקונה חושב שיהיה קשה יותר לעלות עליו כשמדובר בילדה בת 20.

גרוע מזה , בשביל לחסוך 50-60 אלפי שח מס רכישה -היא תשלם מס רכישה על דירתה הראשונה שכנראה תהיה יקרה מזו , ובנוסף לעולם לא תשתתף בהגרלות מחיר למשתכן.

שמעתי ראיונות איתה, היא יוצאת בורה בכל נושא ונושא, אני שם בצד כרגע את הדירה שרשומה על שמה.

לכאורה היא מייצגת מפלגה עם אג'נדה כלכלית, אבל הילדה לא יודעת מה הריבית במשק ועוד שלל מושגים בסיסים בכלכלה, היא זורקת ססמאות חלולות בצרורות ולא מסוגלת לרדת לעומק בשום נושא, היא משקפת תרבות שיטחית ומביכה שרק יודעת כותרות.

תתכבד הילדה ותרד מהעץ, פתאום היא שומרת שבת... או מנסה.. לובשת חצאיות דתיות... היא פשוט דמות ממומצאת שמעניין להבין מי מנהל אותה.

לא מאמין שהיא הגיעה גם לפורום הסולידית.
היא ההוכחה הכי טובה לכמה השיח פה מטומטם.

אני באמת חושש בשבילה מהיום שאחרי, היא עוברת ריאליטי על סטרואידים וההתמודדות עם היציאה מהריאלטי אל "החיים האמיתיים" היא לא פשוטה, אני חושש שהולכת להיות פה חתיכת התפרקות.

הדר מוכתר, כמו בני 20 רבים, היא תוצר של החברה שלנו.

כך או כך, בכל פורום השקעות שעקבתי אחריו הרבה פעמים, כשקונים דירה, האפשרות לרשום את הדירה על שם אחד הילדים עולה על הפרק. על פי החוק היבש זה אסור, אך זה נתפס כחוק אפור ופרוץ ואסביר למה (כיוון שאני או אף אחד ממשפחתי עשה זאת, אין לי בעיה לדון עליו בחופשיות)

מבחינת החוק, לקנות ולשלם על דירה דרך הילד שלך ובכך להמנע ממס רכישה זאת עסקה פיקטיבית והעלמת מס.

סול - מסכים שמוכתר היא תוצר של ה"חב-רע" שלנו. אולי העובדה ש"הנציגה מטעם עצמה" של בני ה-20 היא רועשת ודעתנית במידה בה היא בורה היא תעודת עניות לנו המבוגרים על הדור שגדל וגדל כאן.

לגבי רישום דירה על שם ילד - אין בכך כל פסול חוקי בשום צורה שאני מכיר [וזה פעם היה המקצוע שלי]. כמו כן האמן לי שהן הבנקים והן רשות המיסים יודעים בדיוק מי שילם עבור הדירה. מה לעשות שבישראל (כמו בשאר העולם) ילד מעל גיל 18 (ונראה שאביה של מוכתר ניצל את הזמן לעשות זאת מיד בסמוך ליום הולדתה ה-18) כבר נחשב בגיר ואיננו עוד חלק מהתא המשפחתי של הוריו.

אילו רשות המיסים ומחלקת מיסוי וכלכלה בפרקליטות, שלא לדבר על בתי המשפט, היו מסכימות עם קביעתך הנחרצת שמדובר בעסקה פיקטיבית, אני מניח שהיינו רואים יותר תיקים בבתי המשפט בנושא, אך באופן (לא) מפתיע, לא כך הדבר.

רשות המיסים רחוקה (לדעתי) מלהיות יעילה או רציונלית והיא אכן משיגה פחות ממי שיש להם ייצוג טוב כבר בשלב תכנון המס. זה בהחלט נושא שראוי לדון בו, ואולם אם נתעצבן מכל דבר נשכח את הנקודה החשובה ביותר מ"קרקס מוכתר" - שהיא היחידה שזועקת שהמלך עירום ושיוקר המחיה כאן הפך את המדינה למקום מאוד קשה עבור רבים.

לא מסכים, עם ישראל היה "עם של קקות" עוד מימי משה רבנו. בעלי בית נבזיים היו לי גם לפני 22 שנה כשהייתי סטודנט, אינסטלטורים ונהגי מוניות תמיד היו תחמנים ולהיות קומבינטור היה מאז ומעולם מחמאה בישראל. פשוט האוכלוסיה גדלה, אז אתה שם לב אליהם יותר כי הערסים בכל מקום.

לגבי רישום דירה על שם ילד - אין בכך כל פסול חוקי בשום צורה שאני מכיר [וזה פעם היה המקצוע שלי].
אין בעיה לרשום דירה על שם ילד, כשהמטרה היא באמת לתת לו מתנה.
יש בעיה עם העברה פיקטיבית שנועדה אך ורק לצורך פטור ממס.

במקרה הזה, יש הצהרה מפורשת שהדירה רק רשומה על שמה אך אינה שלה, ושהיא מעבירה את ההכנסות להורים.
אני מניח שהנושא יתברר ברשויות המתאימות, אבל על פניו נראה שזו עבירה על החוק.

היא היחידה שזועקת שהמלך עירום ושיוקר המחיה כאן הפך את המדינה למקום מאוד קשה עבור רבים.
פחות או יותר כל פוליטיקאי שיצא לי לשמוע מדבר על הנושא.
אולי התכוונת שכולם מדברים, והיא היחידה שצועקת?

נערך לאחרונה ב:
אין בעיה לרשום דירה על שם ילד, כשהמטרה היא באמת לתת לו מתנה.
יש בעיה עם העברה פיקטיבית שנועדה אך ורק לצורך פטור ממס.

במקרה הזה, יש הצהרה מפורשת שהדירה רק רשומה על שמה אך אינה שלה, ושהיא מעבירה את ההכנסות להורים.
אני מניח שהנושא יתברר ברשויות המתאימות, אבל על פניו נראה שזו עבירה על החוק.

פחות או יותר כל פוליטיקאי שיצא לי לשמוע מדבר על הנושא.
אולי התכוונת שכולם מדברים, והיא היחידה שצועקת?

הלוואי שהנושא יבדק, ובכל זאת - פעם, פני הרבה הרבה שנים, כשהייתי (בחיים אחרים) מכין כתבי אישום אז למדתי (לשמחתי) ש"על פניו" זה רחוק מאוד מלהספיק כדי להרשיע בפלילים. יתכן שביום הרכישה באמת היתה כוונה שהדירה (ושכ"ד שנובע ממנה) תהיה של גב' מוכתר הצעירה ואחר כך חלה הרעה במצב הכלכלי של הוריה ... זה שהיא סיפרה סיפור לתקשורת זה חביב אבל אני בספק רב שמישהו יפתח בחקירה לגבי זה.

או כמו שאמר לי אחד השופטים שהופעתי בפניו - "תגיד תודה שאתה יכול לכתוב מה שבא לך, כי אני צריך להחליט (לכאורה) מה באמת קרה" ...

ישראל, בלשון המעטה, היא מדינה שבה אכיפת החוקים בעייתית ואחת הדרכים הלגיטימיות (לצערי, pun intended) "להתקדם" היא לעקם / להתעלם מחוקים ש"לא באים לי טוב". אנחנו לא שוויץ - לרעה במקרה הזה אך לטובה במובנים אחרים.

בכל מקרה - הנקודה החשובה כאן היא אולי האג'נדה ה"פופוליסטית" שעולה בחזרה ולא אם והאם גב' מוכתר והוריה עשו "תכנון מס" בשקל תשעים.

בין אם אתה חושב שזה לגיטימי לתכנן ככה מס או לא, אם זאת ההתנהלות שלה בנושא כל כך בסיסי, אין מה לסמוך עליה בדברים יותר מתקדמים כמו מדיניות כלכלית.
זה שמשיגים פה דברים על ידי צרחות לא אומר שזה המצב הרצוי מבחינתנו.

יש חשד כבד שהבחורה מופעלת ע"י כוחות שרוצים להטות הבחירות ע"י שריפת קולות שיצביעו עבורה. זה לא סוד. וה"זעקה" שלה אף פעם לא נראתה אותנטית אלא כמו משחק לטיקטוק שזה בהחלט מתכתב עם גילוי הדירה אח"כ, דירה שצעקה שאין (ולא תהיה) לה מעל כל במה אפשרית (בהתחלה בכלל מתוך אוהל..) כשהיא בעצם ילדת שמנת עם דירה ואבא מליונר (כן, גם אם קיים מליונר אחר באותו שם). אז אנשים קולטים את הבלוף, את הניסיון לעשות סיבוב על הגב שלהם וזועמים. והיא עוד הלכה ותלתה פשקווילים נגד עצמה והאשימה חרדים תוך שמבאישה את ריחם ממטרות אגואיסטיות. אז שתאכל קצת ממה שבישלה.

אי אפשר לרשום דירה על שם מישהו ללא הסכמתו המפורשת. ההצגה שלה שכביכול בקושי יש לה מושג או נגיעה לזה היא חארטה בפיתה. כל אדם שנופלת עליו דירה חווה סערה סביב השינוי הזה, ובוודאי בגיל 20.

היא שקרנית שלא מייצגת אף אחד, לא מציגה פתרונות, קרקס. מנסה להיבנות מטמטומו של חלק מהעם כדי לשרוף קולות. אין מנוס מלהציף את זה לפני בחירות.

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה