• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עושר מבחינתי זה...

האם זו פסגת האושר?
האם עבור האידיאל הזה, אחסוך עשרות אחוזים מההכנסה בכל חודש?
האם זו המטרה הסופית?
בשבילה כן. פסגת האושר (נכון להיום, כשהילדים יגדלו - משהו אחר).
כן. ככה היא מרגישה. שהאידיאל הזה (לא אידיאל, יותר אפשרות) היא מה שהיה שווה לה להסתגף ולעבוד קשה עבורו.
זו לא מטרה "סופית". זה חלק מהדרך.
את/ה צעיר מדי מכדי להבין?
בן כמה אתה? לדעתי לא יותר מ- 25.

האם זו המטרה הסופית?
אין מטרה סופית.
שקרים של הנדסת תודעה שהנחילו לנו סרטים וכל מיני אנשים אחרים.
מה זה מטרה "סופית"?
מה זה "סופית"?
כל כך הרבה ברברת.
אם יש לך מטרה סופית - מוזמן לרדוף אחריה ולהתעקש עליה.
ספר לי איך מרגיש כשתגיע לשם (ואל תתפלא אם בדרך יצוצו להן עוד אי אלו מטרות "סופיות").
כולנו כנראה שנמות מוקדם מדי ממה שאנחנו מתכננים למות.

אולי כדאי להישאר שכיר, ולהמשיך לקוות, שאם יום אחד אהיה עשיר, אהיה מאושר...
אז תישאר.
כדאי?
לפי איך שאתה שואל את זה - אתה שכיר ותישאר שכיר שממשיך לקוות (מוזמן לתקן אם אני טועה).
יש קשר חלש מאוד בין עושר לאושר וגם הוא רק לאנשים מסויימים עם סוג מוח מסויים.
עד שנהיים עשירים, מעט מאוד אנשים מבינים שצריך גם כלים כדי להיות עשיר מעבר לצבירת כסף.
צריך מוח מסויים כדי להנות מעושר.
חיים מסויימים. אישיות מסויימת. אופי מסויים.
עשיר בודד לא חברתי עם מעט מאוד חברים אמיתיים לא יהיה מאושר ולא משנה כמה הוא ירצה.

לרוב האנשים, העושר גורם לאושר לפרק זמן מסויים מאוד (עליה בגרף), ואז חוזרים למצב הקבוע שלך (הגעה למישור).
אין עליה בלתי פוסקת ככל שאתה נהיה עשיר יותר.
אם אתה אדם שמח - תהיה מעושר ושמח, אם אתה אדם עם מצב רוח "רגיל" - תישאר מעושר ורגיל, אם אתה אדם דיכאוני ומבואס שמתלונן הרבה - תהיה מעושר דיכאוני ומבואס שמתלונן הרבה.
תגיד, אתה רואה את ה"עשירים" הללו כל כך הרבה מאושרים?
רק זורחים מאושר?
אולי אתה מתעסק יותר מדי עם המילה "אושר".
אפשר ללכת על מסופקות.
אושר זה לעניים.

לפחות אשאר עם תקווה וחלום, ולא אצא לפנסיה בגיל שלושים, כדאי לא לשאוף לכלום...
אתה כבר לא תצא לפנסיה בגיל 30 לדעתי.
נחמד לשחק במצבים היפותטיים?
ויש אנשים שלא שואפים לכלום. לא חסר מהם.
כל אחד חייב שיהיו לו שאיפות?...
מי קבע?
חיים ללא שאיפות או מטרה "סופית" הם לא חיים?
ומאיפה ההרגשה הזו שלאחרים אין שאיפות או מטרות?

מרגיש לי שהפוסט שלך ניסה לומר משהו ושלא ניסחת אותו נכון.
באמת שאשאל - מה רצית לשאול?
מה אתה רוצה "לדעת"?
מרגיש כמו פוסט בפורום STIPS.
סליחה מראש אם אני נקרא "עצבני", אני פשוט ישיר.
לא שופט אף אחד וגם ככה אני בא ונעלם.

עושר בשבילי זה שהגעתי לגיל פרישה בגיל 55 או משהו כזה [היום אני בן 74] ומאז לא עבדתי, קניתי דירה צנועה נקיה ממשכנתא שלא מנקרת עיניים, לא חי בסגפנות אבל גם לא מבזבז על שטויות וטרנדים חולפים.
לאחר שהתפוטרתי, את כספי פיצויי הפיטורין השקעתי מיד בתיק השקעות שגדל למימדים שלא האמנתי וגם ירושה קטנה עזרה לרכישת הדירה.
הכנסות - פנסיה צנועה מארה"ב + ביטוח לאומי + ביטוח לאומי ארה"ב מסדרים אותי וסך ההוצאות = סך הכנסות כך שעדיין לא משכתי גרוש מתיק ההשקעות שלי.
הכנסה פאסיבית - מי שעוקב אחרי מודע לזה שאני חסיד מניות דיבידנד והן מכניסות לי משכורת 15 שמיועד לביקורי משפחה בחו"ל או אירוח כיד המלך שלהם בארץ.
אושר בשבילי זה שזכיתי בילדים נהדרים שלמרות מסכת גירושין לא קלה שעברתי, הצליחו בחיים. זה כתוצאה של השקעה בהם מגיל אפס.
כמו כן האושר שלי שאיני תלוי בתמיכה משפחתית ולא אעמיס על ילדי כשאהיה באמת זקן...

הרי ככל שיש לאדם הון גדול יותר כך יש לו יותר מה לאבד, ולכן הוא יהיה בחרדה גדולה יותר מאפשרות של אובדן העושר שלו.
הכסף לא שמור מתחת למזרון (אני מקווה). יותר קל להגיע ל-0 מ-100K מאשר מ-100M.
אלא אם ההנחה היא שככל שמתעשרים, תמיד מתחילים לבזבז באופן בלתי נשלט.

עושר יוצר תלות באחרים. זו הייתה הנקודה שלי.
למה? עשיר לא חייב לעשות שום דבר שונה מעני. יש את האפשרות, אבל לא החובה.

ובכלל לגבי תלות בנותני שירותים - לא זה בדיוק הרעיון? אין מספיק זמן/אנרגיה/ידע/יכולת לעשות הכל לבד.

הצד השני של הפרישה הוא שעדיין לא השלמתי עם הויתור על האתגר האינטלקטואלי שהעבודה סיפקה לי.
אולי open source או משהו?

עושר מבחינתי זה היכולת לחזור לישון אחרי שאני שמה את הילד בגן,
לקום שוב ב-11 בבוקר, ללכת לבריכה, להצטרף לטיול בארץ עם כמה גמלאים קשישים,
לקרוא משהו או לכתוב משהו.

אני חלילה לא בא לבקר, אני רק רוצה להבין קצת יותר...
האם זו פסגת האושר?
האם עבור האידיאל הזה, אחסוך עשרות אחוזים מההכנסה בכל חודש?
האם זו המטרה הסופית?
אם כן, אולי כדאי להישאר שכיר, ולהמשיך לקוות, שאם יום אחד אהיה עשיר, אהיה מאושר...
לפחות אשאר עם תקווה וחלום, ולא אצא לפנסיה בגיל שלושים, כדאי לא לשאוף לכלום...
"אושר" כשאתה מרגיש טוב עם עצמך.
להחליף טיטול בבוקר לקטנה שלי - לקרוא לה "קופיקו" והיא תגיד לי "אבא קופיקו"
זה אושר.

לפעמים מרוב שאנחנו במרדף אחרי העושר אין לנו פנאי בלו"ז ובעיקר בפניות הנפשית להתבונן וליהנות מכל זה.
שחרור כלכלי משחרר את המחשבה, ומאפשר לכל הטוב והאור שסביבנו לחדור פנימה.

למה? עשיר לא חייב לעשות שום דבר שונה מעני. יש את האפשרות, אבל לא החובה.
אבל אם אתה לא עושה שום דבר שונה מאדם עני, האם זה לא אומר שאתה פשוט עני? איך אומרים: "אם הוא נראה כמו ברווז, שוחה כמו ברווז, ומגעגע כמו ברווז, אז הוא ברווז"
אם אתה לא משתמש בכסף שלך אז מה הופך אותך לעשיר? זה שאתה "מרגיש" עשיר אפילו שאתה אתה לא עושה עם זה שום דבר? כסף מפסיק להיות כסף אם לא עושים איתו כלום. אם אתה לא עושה כלום עם כסף שלך אז זה לא עושר, זה סתם מספר במחשב.
ובכלל לגבי תלות בנותני שירותים - לא זה בדיוק הרעיון? אין מספיק זמן/אנרגיה/ידע/יכולת לעשות הכל לבד.
יש ספקטרום שלם בין "לעשות הכל לבד" ובין "שאנשים אחרים יעשו בשבילי ליטרלי הכל".
לפי ההגדרה שלי לעושר (מהתגובה הקודמת שלי שציטטת), מדובר על האפשרות השניה.

נערך לאחרונה ב:
כשמדברים על עושר מדברים על האפשרות השניה.
אתה מנסה לרדד דיון פילוסופי ל״מה שאני חושב זה מה שזה אומר״.

היו כמה פעם שאמרו: ״איזהו עשיר השמח בחלקו״.
כנראה שלא כולם מתכוונים לאותו דבר כשהם מדברים על עושר.

@optimum
אם אתה כן רוצה לעשות משהו שונה, תעשה.
אכן צפוי שתוציא יותר אבסולוטית, אבל למה גם יחסית? יהיה לך פי 10, תוציא פי 3. וגם זה מגיע לתועלת שולית פוחתת.

לא מבין למה להיות עשיר מחייב שאחרים יעשו הכל בשבילך.
אבל גם כאן זו בחירה שלך. מה רע בלתת לאחרים לעשות דברים שאתה לא רוצה או לא יכול לעשות?
ואז אפשר להשקיע את האנרגיה בדברים יותר ברמת המטא. כמו שכלים חוסכים זמן או מאפשרים לעסוק ברמה אבסטרקטית יותר (ראה כלי תוכנה).

אם אתה לא משתמש בכסף שלך אז מה הופך אותך לעשיר?
עצם העובדה שבפני ״האדם העשיר״ עומדות אפשרויות רבות יותר לעומת חברו ״האדם העני״ הופך אותו לעשיר יותר. מבלי שעשה כלום.

אתה מנסה לרדד דיון פילוסופי ל״מה שאני חושב זה מה שזה אומר״.

היו כמה פעם שאמרו: ״איזהו עשיר השמח בחלקו״.
כנראה שלא כולם מתכוונים לאותו דבר כשהם מדברים על עושר.
תוקן,
תודה.

עצם העובדה שבפני ״האדם העשיר״ עומדות אפשרויות רבות יותר לעומת חברו ״האדם העני״ הופך אותו לעשיר יותר. מבלי שעשה כלום.
וגם נותן הון חברתי. די עצוב להיווכח כל פעם מחדש עד כמה הכסף שיש או אין לך משחק תפקיד בכל סוג של קשרים אנושיים (לא כל קשר אנושי, כי לא כולם כאלו, אבל בהחלט בכל סוג של קשרים).

@optimum
אם אתה כן רוצה לעשות משהו שונה, תעשה.
אכן צפוי שתוציא יותר אבסולוטית, אבל למה גם יחסית? יהיה לך פי 10, תוציא פי 3. וגם זה מגיע לתועלת שולית פוחתת.

לא מבין למה להיות עשיר מחייב שאחרים יעשו הכל בשבילך.
אבל גם כאן זו בחירה שלך. מה רע בלתת לאחרים לעשות דברים שאתה לא רוצה או לא יכול לעשות?
ואז אפשר להשקיע את האנרגיה בדברים יותר ברמת המטא. כמו שכלים חוסכים זמן או מאפשרים לעסוק ברמה אבסטרקטית יותר (ראה כלי תוכנה).
בפועל, רוב האנשים יצברו יותר חפצים וחוויות כשיש להם יותר כסף, אז האפשרות לשכור אנשים שיבצעו בשבילם מטלות מתקזזת לפחות חלקית, עם המטלות שמתווספות.
אין לי הכרות עם אנשים ברמת עושר של החזקת צבא של עוזרים אישיים, אבל יש לי חשד שגם האופרציה הזו לא נטולת דאגות והתעסקות.

מה רע בלתת לאחרים לעשות דברים שאתה לא רוצה או לא יכול לעשות?
שום דבר. לא טענתי שזה רע.
השאלה הייתה מה זה עושר מבחינתי, וזה מה שעושר הוא מבחינתי...

בפני ״האדם העשיר״ עומדות אפשרויות רבות יותר לעומת חברו ״האדם העני״
למה אתה אתה אומר את זה כאילו זה כזה מובן מאליו?

עושר בשבילי זה שהגעתי לגיל פרישה בגיל 55 או משהו כזה [היום אני בן 74] ומאז לא עבדתי, קניתי דירה צנועה נקיה ממשכנתא שלא מנקרת עיניים, לא חי בסגפנות אבל גם לא מבזבז על שטויות וטרנדים חולפים.
לאחר שהתפוטרתי, את כספי פיצויי הפיטורין השקעתי מיד בתיק השקעות שגדל למימדים שלא האמנתי וגם ירושה קטנה עזרה לרכישת הדירה.
הכנסות - פנסיה צנועה מארה"ב + ביטוח לאומי + ביטוח לאומי ארה"ב מסדרים אותי וסך ההוצאות = סך הכנסות כך שעדיין לא משכתי גרוש מתיק ההשקעות שלי.
הכנסה פאסיבית - מי שעוקב אחרי מודע לזה שאני חסיד מניות דיבידנד והן מכניסות לי משכורת 15 שמיועד לביקורי משפחה בחו"ל או אירוח כיד המלך שלהם בארץ.
אושר בשבילי זה שזכיתי בילדים נהדרים שלמרות מסכת גירושין לא קלה שעברתי, הצליחו בחיים. זה כתוצאה של השקעה בהם מגיל אפס.
כמו כן האושר שלי שאיני תלוי בתמיכה משפחתית ולא אעמיס על ילדי כשאהיה באמת זקן...
דעתי הצנועה היא שאני אשמח לשמוע יותר את הקול שלך
מתוך 999,999,999 אנשים שרוממות הפרישה המוקדמת בגרונם
יש פה אשכרה אחד (ועוד כמה) שעושה את זה קרוב ל-20 שנה!

לא יומיים, חודשיים, שנתיים,
ואוו.
באמת.
אין לי מה להוסיף.

אז בתור התחלה, למי שרוצה לדעת קצת על אושר, אפשר לבדוק את התמונות של @yossik שמעבר להיותו צלם מוכשר, ותחביבן משקיע, גם מספקות איזושהי גלריה להלך הרוח.

תודה

למה אתה אתה אומר את זה כאילו זה כזה מובן מאליו?
מאחר והפערים בין הקצוות ממשיכים להתרחב וזה בולט. מעין חוק טבע שכזה. ומה שמטריד אותי באופן אישי ואולי יכול להוות אינדקציה לכך, דווקא לא נמצא בקצוות אלא באמצע (מעמד הביניים) שהופך לשברירי יותר ויותר, שהנטל גובר משנה לשנה, ואיני מתכוון בהיבט המיסוי (או המדיני-כלכלי של ימינו) אלא לקושי שלפרנס ולהחזיק משק בית ברמת היום יום. הוא כבר אינו חסין בעיניי, הסדק שקיים (ברור לי שהוא אינו התחיל היום) מעמיק אט אט.

דרך אגב, לא ציינתי את זה כמובן מאליו אלא כצופה המתבונן מהצד ללא שיפוטיות, זו דעתי בלבד ופרשנות שלי בלבד.

איך בתכלס עובדת המשיכה של הפנסיה האמריקאית? עד היום לא הצלחתי להבין. יש לי חיסכון צנוע ב-401K ממספר שנים, אני רק אזרח ישראלי וכבר מזמן חזרתי לארץ (לא זכאי לבט"ל אמריקאי). האם בגיל פרישה (59.5?) פשוט אתן לקרן האמריקאית מס' חשבון בנק ישראלי והיא תעביר לי קצבה? מס הכנסה אמריקאי לא מתערב? מבחינת מס הכנסה ישראלי זה כסף פנסיוני?

[אוף טופיק]
איך בתכלס עובדת המשיכה של הפנסיה האמריקאית? עד היום לא הצלחתי להבין. יש לי חיסכון צנוע ב-401K ממספר שנים, אני רק אזרח ישראלי וכבר מזמן חזרתי לארץ (לא זכאי לבט"ל אמריקאי). האם בגיל פרישה (59.5?) פשוט אתן לקרן האמריקאית מס' חשבון בנק ישראלי והיא תעביר לי קצבה? מס הכנסה אמריקאי לא מתערב? מבחינת מס הכנסה ישראלי זה כסף פנסיוני?
את ה 401K ביצעתי במשיכה אחת אחרי החזרה לארץ. צללתי למנהל בארה"ב, ביקשתי לסגור, לנקות לי 35% למס ההכנסה של הדוד סם ולהעביר את היתרה לחשבון הבנק בארץ.
אבל זה כבר לא שייך לדיון בשרשור הזה אלא לפורום אחר ולכן אני מציע לחזור לנושא הדיון.

קראתי משפט יפה:
"תהיה ליד אנשים שגורמים לך לשכוח שיש לך טלפון".

משפט מקביל בהיקשר לשאלתך ינוסח:
"עושר זה מצב בו אתה שוכח את הצורך בכסף"

כלומר, זה לא קשור לכמות הכסף, אלא למצב מנטלי. אפילו לא קשור לאושר וכו', אלא ממש מצב תודעתי. עבורי.

כסף בהחלט יכול לקנות אושר.
אבל זו לא הדרך היחידה.

מה יעשה אותך מאושר?
לעשות את הדבר הנכון,
להועיל לסביבה.
לתת
לעזור
להיטיב
לצמוח
להתקדם
להתחבר לנצח.

אפשר לעשות את הדברים האלו בעבודה...
אבל צריך לבחור את העבודה המתאימה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M כתבה בגלובס בזמן לא נוח (מבחינתי) נדל"ן 49
מ במה קרן מחקה צוברת של אגח ממשלתי זה יותר טוב מלקנות ישירות אגח ממשלתי? שוק ההון 4
A מה זה הפקת צו כניסה למקרקעין- נדל"ן 2
מ איך מנתחים את זה? שוק ההון 1
C ב2021 ביקשתי להעביר אך זה לא קרה בפועל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 30
א האם זה זמן טוב למכור עכשיו דירה? נדל"ן 14
ס בעלי אזרח אמריקאי וחשבון הבנק משותף. באופן אוטומטי בית ההשקעות כותב שהוא נהנה בחשבון. זה אומר שבמקרה פטירה 40% מהחשבון ילכו למס ירושה? שוק ההון 1
M זה רק ספורט אוף טופיק 4
N שיוך כספים לIB שמתעכב כי אין הערה בהעברת זה"ב שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי השכרת דירה זה יותר משתלם מלקנות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
E יש פה בני 50 פלוס שזוכרים איך זה לצאת להופעה ? אוף טופיק 7
A פיצול מנייה עתידי - מה זה אומר ואיך לנהוג? שוק ההון 4
ע זכיתי בפרויקט דירה בהנחה, זה שווה? נדל"ן 13
Z זה כבר נהיה סטנדאפ, השאלה היא על מי צוחקים. פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 14
Z מדד הבנקים ומניות בנקים בישראל, לאן זה הולך ? שוק ההון 33
י דירה סמוכה לפיר אשפה - כמה זה בעייתי? נדל"ן 5
ש יש מצב שהדמי ניהול באמריקאית מחלקת זה רק מהדיבידנדים שוק ההון 1
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
T כל יום הנסדק 1%+ למעלה? איך זה יגמר לדעתכם? שוק ההון 21
H ולמה זה רע? - דיון תאורטי על השקעות הדיוטות במדדים אוף טופיק 6
מ האם יש היגיון לא למשוך קצבה מהפנסיה מהשנייה בה זה אפשרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 65
N פתחתי עוסק פטור בשביל זה.. איך אני סוגר אותו? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M כמה זה חמור להיכנס למינוס צרכנות פיננסית 10
D מניות ערך קטנות בישראל זה סיוט - זמן לעבור לאינטרקטיב? שוק ההון 1
א האם רווח והפסד הון מתקזז גם אם זה ריאלי ונומינלי ? שוק ההון 7
ב אפשר להגיש תלונה במשטרה על הודעות ספאם בטלפון ? זה חוקי בכלל ? פוסטים מאיכות נמוכה 8
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 4
N האם זה דבילי מצידי? שוק ההון 19
Z האם העלת תקרת עוסק פטור ל120,000 זה החל מ2024 אכן יצא לפועל סופית? מיסים 3
S רגולציה זה מורכב שוק ההון 5
י בית עם 5 יחידות דיור, האם זה כאב ראש או שדווקא הזדמנות? נדל"ן 33
הפרופסור סתם מתוך סקרנות, איך זה לעשות PhD במקום כמו סטנפורד או הרווארד ? התפתחות אישית 1
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
C מה הסולידית הייתה אומרת על זה? פוסטים מאיכות נמוכה 4
י מכרזי ר"מי, איך זה עובד?, והאם זה זמן טוב נדל"ן 8
H האם זה אפשרי להשכיר יחידת דיור ב3000+- ש"ח ממשכורת של 6200? צרכנות פיננסית 22
כ הוצאה מוכרת דרך השקעות במניות או נדל"ן וכו'? (תכנון מס) (איך טראמפ עושה את זה?) שוק ההון 0
B האם ניתן להפסיק להגיש דוחות מס שנתיים במצב זה? מיסים 22
E אני רוצה לעשות ללוות צלמים באופן עסקי ולא יודע איך לתמחר את זה. אשמח לעזרה אוף טופיק 2
Y מה זה טופס מש"ח והאם כל רוכש דירה חייב בו? נדל"ן 3
P העברות בנק מיידיות בארץ (לא זה"ב) - מה קורה עם זה צרכנות פיננסית 7
נ נכנסתי למינוס ב- IBKR. כמה זה יעלה לי? צרכנות פיננסית 5
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
נ להתאהב זה לפעמים זול ופחות מסוכן מלהשקיע אוף טופיק 35
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
הפרופסור זה נורמלי שיש לי תקשורת לא טובה עם המנחה שלי? התפתחות אישית 4
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
א לא מצליח למצוא עבודה, האם זה בגלל שאני כבד שמיעה? התפתחות אישית 10
M רכישת דירה למגורים - האם זה הזמן הנכון? נדל"ן 8
S הפקדה מעל התקרה בקרן השתלמות - האם זה שווה את זה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 21

נושאים דומים

Back
למעלה