• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עד כמה השכלה מתמטית עשויה לעזור למשקיע?

Prince from the Biomass

משתמש רשום
דירוג
14
במידה ופתחו בעבר שרשור דומה אני מתנצל, חיפשתי ולא מצאתי התייחסות משמעותית לנושא.

ארחיב מעט לגבי כוונתי - האם למיטב ידיעתכם השכלה מתמטית עשויה לסייע באופן משמעותי למי שמבקש להשקיע את כספו בחוכמה?

אני לא מתכוון להבנה של מושגים בסיסיים כמו סטיית תקן, היוון וכו' אלא לידיעה מעט מעמיקה יותר (תהליכים סטוכסטיים, סדרות עתיות...).

תגדיר ״להשקיע את כספו בחוכמה״?

בשביל להגדיר מה אופק ההשקעה, מטרות ההשקעות וסיבולת הסיכון שלך - אין בזה שום צורך.
בשביל לקבל את תשואת השוק ע״י השקעה פסיבית - כנ״ל, אין בזה שום צורך.
בשביל ״להביס את השוק״ ע״י איזושהי שיטת השקעות - תלוי בשיטת ההשקעות כמובן, ומול מי אתה מתחרה על ״תשואת היתר״ הזאת.

אני לא כל כך בטוח מה הכוונה ב"להביס את השוק", אבל האינטואיציה שלי אומרת ששתי המטרות הראשונות שניסחת רלוונטיות עבור רוב קוראי הפורום.

נדמה לי שהבקיאות המתמטית כמעט זניחה כשמסתכלים מנקודת מבט אינדיבידואלית

האם למיטב ידיעתכם השכלה מתמטית עשויה לסייע באופן משמעותי למי שמבקש להשקיע את כספו בחוכמה?
תלוי למה כוונתך, אם בכוונתך להשקיע כמו שיבגני ציין אז לא.
אם ברצונך להתעסק באפיקים יותר אקזוטיים כמו פיתוח אלגוריתם מסחר אוטומטי, אסטרטגיות מסחר משוכללות וכו' אז בטח שכן.

נראה לי שיבגני סיכם זאת היטב, מי שמשקיע פסיבי במדדים, לא צריך הבנה מיוחדת. כמובן שתמיד טוב לדעת מה אתה עושה, להתעניין ולקרוא. זה גם מרגיש קצת יותר טוב לדעת על מה מדברים. ככה לפחות אני מרגיש.
מי שמעוניין להיות יותר אקטיבי - יותר מאשר השכלה מתמטית, צריך השכלה פיננסית. למשל היכולת לקרוא ולנתח דו"חות כספיים. את זה כל אחד יכול ללמוד, לא צריך תואר בסטטיסטיקה או מתמטיקה.

יש לי 2 ספרים בשבילך:
1.המשקיע הנבון של בנג'מין גרהם
2.הליכת אקראי בוול סטריט של ברטון מלכיאל

שני הספרים מדגישים בתחילתם שהשכלה רחבה אינה ערובה להצלחה בשוק ההון.
למעשה, מלכיאל נותן דוגמאות של אנשים מבריקים (גם מתמטיקאים) שפתחו קרנות גידור/בתי השקעות/שקר כלשהו והפסידו את כספם של עשרות ואלפי אנשים וגם את הונם שלהם (תברר גם מה קרה לניוטון, כן, אותו ניוטון שנפל לו התפוח על הראש).

כל השקעה בשוק ההון מחייבת סבלנות (Patience), סבלנות וניתוח חברה ברמה טובה.
הרצון של רוב המשקיעים לעשות את המכה כמה שיותר מהר הוא בעוכריהם רוב הזמן, זה והעובדה שבני אדם אוהבים להמר.

אני מצטרף ל @אורי ג. , וגם אז אני לא בטוח שזה עובד...

הדרך להשקיע בשוק ההון היא סבלנות, ניתוח חברות והבנה של איך חבר אנשים (עצום בגודלו) פועל באופן אי רציונלי, פעם אחר פעם, בלי ללמוד שום דבר מהפעם האחרונה.

סבלנות, סבלנות, סבלנות - אם ניתחת כראוי וחיכית מספיק זמן, המטוטלת תנוע לכיוון הנגדי, זה הטבע האנושי.
אה כן, ועוד דבר: אני מאמין שמי שמשקיע כסף במניות, צריך להגיע להשלמה מלאה עם העובדה שכספו כבר אינו נמצא ברשותו.
החשיבה שלי גורסת שהכסף הזה כבר לא קיים במישור בני האדם, הוא נמצא במקום שבו אין לי שום יכולת להשפיע עליו, ולכן אין לי מה לחשוב עליו, או להסתכל עליו - הוא הפך לאנרגיה קוסמית.

במידה ופתחו בעבר שרשור דומה אני מתנצל, חיפשתי ולא מצאתי התייחסות משמעותית לנושא.

ארחיב מעט לגבי כוונתי - האם למיטב ידיעתכם השכלה מתמטית עשויה לסייע באופן משמעותי למי שמבקש להשקיע את כספו בחוכמה?

אני לא מתכוון להבנה של מושגים בסיסיים כמו סטיית תקן, היוון וכו' אלא לידיעה מעט מעמיקה יותר (תהליכים סטוכסטיים, סדרות עתיות...).
למה אתה מתכוון במתמטיקה? של אוניברסיטה?

כדי להשקיע בהצלחה בשוק ההון, חשוב להכיר היטב גם פיזיקה וגם מתמטיקה ובתמצית:
"הכח החזק ביקום הוא ריבית דריבית."
אלברט אינשטיין (אולי רק אגדה אורבנית שהוא אמר זאת?)

@Prince from the Biomass מה שכן הייתי ממליץ לך, בתחום המתמטי, הוא ללמוד דווקא סטטיסטיקה והסתברות. לא רק שזה עוזר בתחום הפיננסים (בין אם אתה רוצה לעשות חישובים/מחקרים משלך או להיות מסוגל לזהות שטויות בתוצאות של אחרים) אלא שזה תחומים שהבנה בהם עוזרת גם בחיים בכלל.

כדי להשקיע בהצלחה בשוק ההון, חשוב להכיר היטב גם פיזיקה וגם מתמטיקה ובתמצית:
"הכח החזק ביקום הוא ריבית דריבית."
אלברט אינשטיין (אולי רק אגדה אורבנית שהוא אמר זאת?)
ריבית דריבית היא אשליה שנובעת מכך שהשוק זז מאד לאט.
איינשטיין התעסק עם תחומים פיסיקלית רבים בהם ההתנהגות המעריכית מושלמת, ולכן אין סיכוי שהוא אמר את המשפט.
הדיוט שגילה ש2*2 אינם 3, התלהב מכך ונתלה באלנות גבוהים עד לפריחת הנשמה.

אני חושב שאין עניין של ידע, אבל יש קצת ענין של גישה, ויש לו יתרון וחסרון.

יתרון: אני חושב שלבעלי גישה מתמטית/הנדסית קל יותר להסתכל על השקעה כמשחק / בעיית אופטימיזציה, ולנתק את עצמם רגשית מהפסדים ורווחים.
חסרון: עלולה להיות להם נטיית יתר למשחקים ונסיונות שמביאים להפסדים קטנים או סתם להשקעת זמן מיותרת.

או אולי אני רק מדבר על עצמי :)

אוסיף רק שקראתי איפשהוא שרוב הסוחרים הטובים הם ממש לא משכילים

אוסיף רק שקראתי איפשהוא שרוב הסוחרים הטובים הם ממש לא משכילים
והרבה מהם מאבדים את עבודתם כל שנה למתמטיקאים, יכול אפילו להכיר לך כמה :)

בלי להכניס רגשות, מתוך ניסיון לקבל את נקודת המבט של איינשטיין:
טווח הזמן האופייני לשינוי בשוק הוא בין עשור לשניים (הזמן בו המדד מכפיל את עצמו בe).
כתוצאה מכך אנשים נוטים למדוד את השינויים באחוזים, כאשר בכל תחום אחר בו יש שינוי מעריכי מודדים את השינוי בדציבל. כאשר השינוי נהיה משמעותי (ביחס ליחידה), לא מספיק לחבר את התשואות ויש צורך בתיקונים מסדרים גבוהים והולכים. לתיקונים אילו נהוג לקרוא ריבית דריבית.
כך יוצא שהסיבה היחידה להפתעה הגדולה מ"הכח העצום" היא שימוש ביחידות לא מתאימות. מההיכירות עם העבודות של איינשטיין, אני חושב שלכל היותר הוא היה מגחך.

בלי להכניס רגשות, מתוך ניסיון לקבל את נקודת המבט של איינשטיין:
טווח הזמן האופייני לשינוי בשוק הוא בין עשור לשניים (הזמן בו המדד מכפיל את עצמו בe).
כתוצאה מכך אנשים נוטים למדוד את השינויים באחוזים, כאשר בכל תחום אחר בו יש שינוי מעריכי מודדים את השינוי בדציבל. כאשר השינוי נהיה משמעותי (ביחס ליחידה), לא מספיק לחבר את התשואות ויש צורך בתיקונים מסדרים גבוהים והולכים. לתיקונים אילו נהוג לקרוא ריבית דריבית.
כך יוצא שהסיבה היחידה להפתעה הגדולה מ"הכח העצום" היא שימוש ביחידות לא מתאימות. מההיכירות עם העבודות של איינשטיין, אני חושב שלכל היותר הוא היה מגחך.
או שאני אהבל, או שאתה מסביר לא טוב. או שילוב של שניהם :)
אני עדיין לא מבין את הטענה שריבית דריבית היא אשליה.
אם יש לי 100 ש"ח, ומרוויח 10% כל שנה. ובסוף שנה א' אני משקיע שוב את רווחי הריבית באותה תשואה של 10%, אז בסוף שנה ב' יהיה לי 121 במקום 120.
אתה יכול לפתח את הטענה שלך על הדוגמה המופשטת הזו?

אז בסוף שנה ב' יהיה לי 121 במקום 120.
למה "במקום 120"? חברת 10%+10%.
אילו היית לוקח את התשואה הראשונה בדציבל ואת השנייה בדציבל ואז סוכם, היית מקבל את התוצאה הנכונה.
במספרים קטנים השגיאה שנובעת משימוש באחוזים היא קטנה, ולכן הציבור התמכר לקירוב. רק כאשר מתבוננים בתשואות בטווח הארוך (עשור+), מוצאים הבדלים משמעותיים, משום שזהו טווח הזמן האופייני לשינוי משמעותי בכלל.
או שאני אהבל, או שאתה מסביר לא טוב. או שילוב של שניהם
אינני מפקפק באינטליגנציה שלך.
או שאני לא יודע להסביר את עצמי, או שאני אומר שטויות, או שילוב של שניהם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש נדל"ן עד 2 מיליון נדל"ן 18
M אי בי אי חסמו גישה למערת "ספארק" בחו"ל "עד להודעה חדשה" שוק ההון 46
M עד לפני שנה לא ידעתי מה זו מניה. בהצלחה לי יומני מסע אישיים 6
לאץ' איך לעשות סדר בדירה שכורה שהתנהלה עד כה בצורה לקויה? נדל"ן 19
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 110
S מחפש הזדמנות נדלן עד 1 מש"ח. נדל"ן 0
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
J איזון אקטוארי - עד כמה משמעותי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
כ מתעניין בדירה חדשה להשקעה עד 2 מ' (10\90) שאלות נדל"ן 12
ס עד כמה ניתן להבין התנהגויות של פורקס? שוק ההון 0
ש דירה להשקעה עד 2 מ' נדל"ן 27
F החזרי מס - מותר עד 6 שנים אחורה, אבל ברשות המיסים ניתן עד קדימה באפריל מיסים 11
A רכישה בפריסייל עד 2 מיליון - השקעה , 100% מימון נדל"ן 9
Z ETF שמחזיק אגרות חוב עד לפקיעה ? שוק ההון 14
B אחוז משכנתא רצוי עוד 2-6 שנים + השקעה עד אז נדל"ן 5
Y האם כל השכירים נאלצים לשלם ריבית עד אפריל בהגשת דוח מס? מיסים 8
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
C המלצה לנתב קווי עד 250₪ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
Z טופס 1322 ני״ע חו״ל. בהסבר למילוי (סעיף6) אומר שצריך טפסים נפרדים למה שנמכר עד יוני ולמה שנמכר אחריו. האם אכן מקפידים על זה? מיסים 15
יבגני_ל משלוח עד הבית של דואר ישראל אוף טופיק 80
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
I שאלה עד כמה המשק תלוי בריבית הפריים? שוק ההון 1
Sp0 אם אני מחזיק מק"מ עד תאריך הפירעון אז אני יכול להתעלם מעליות\ירידות? שוק ההון 3
A פרויקטים חדשים במרכז עד 2 מיליון שח, יזמים המאפשרים הקדמת תשלומים\גידור תשומות נדל"ן 19
T האם הוואטסאפ שלי מתוחכם עד כדי כך? אוף טופיק 4
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
א מאפשרים לי הלואה עד 170 K בקל"צ 3.75. לקחת ולהשקיע? שוק ההון 48
יוזר עד כמה כדאית העזרה של משרד השיכון במשכנתא עבור זכאים? נדל"ן 4
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
I עד כמה תשואות האג"ח לטווח ארוך משפיעות על מחירי הדירות? שוק ההון 21
M דוח שנתי 2021- עד מתי אפשר להגיש? מיסים 1
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 20
סנופקין לקראת רכישה של דירה חדשה: סעיף מהיזם - איסור על מכירת הדירה עד מסירת המפתח נדל"ן 3
ה ממוצע התואר בשנה הראשונה- עד כמה קריטי? התפתחות אישית 31
tomer111 כשאומרים שמחיר האג"ח ירד או שתהיה קריסה באג"ח מה זה משנה אם אני מחזיק אותם עד הסוף? שוק ההון 27
C כלכליסט: דיסקונט לא יגבה ריבית על מינוס של עד 2,000 שקל פוסטים מאיכות נמוכה 30
Z משכנתא לתקופה קצרה שנה עד מקסימום שנתיים. נדל"ן 18
ב עד כמה קומות אפשר? נדל"ן 7
D איך לחשב ערך של דירה מהעבר עד לימינו (עשרות שנים לאחור)- מבקש שיטה פרקטית לחישוב פוסטים מאיכות נמוכה 12
ס אם הייתם יכולים להשקיע עד 40k ללא מס אבל מחפשים סיכון נמוך שוק ההון 6
L קנייה דירה חדשה מקבלן עם תשלום ריבית על ה75% עד האכלוס נדל"ן 2
T עד כמה אמין מדד איכות השירות ע״פ רשות שוק ההון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
D עד כמה חשוב המאזן האקטוארי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
4 עד כמה חשוב לקנות מייבואן/משווק רשמי? אוף טופיק 25
c881 השרשור על בחירות 2019 עד 2021 ננעל אוף טופיק 42
כ מה עושים עם מיליון ש"ח עד שאחליט מה עושים איתם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב טעויות של מתחילים? עד כמה תיק מנוהל זה דבר גרוע? שוק ההון 20
T קניית דירה להשקעה - עד כמה חשוב להתמנף? נדל"ן 13
מ עד מתי ניתן למשוך כספי פיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
T הפרשה לקרן השתלמות עד התקרה אצל מעסיק חדש. איך זה עובד ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5

נושאים דומים

Back
למעלה