• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן?

יש אנשים שכבר מאז 2010 צעקו ש״הנה, המחירים לקראת ירידה!״, והם תמיד טעו.
אבל הפעם זה כנראה שונה. יש הצטברות של יותר מידי פרמטרים שמובילים למסקנה פשוטה: המחירים בדרך למטה.

איזה פרמטרים?
1) מחירי הדירות עלו במעל 40% בשנה האחרונה אם מכניסים לחישוב גם את עלול המימון (משכנתא).
2) שאר תחומי החיים גם התייקרו, מדלק, לחם, חלב וקורנפלקס - ועד ביטוחים, מכוניות חופשות ושכר לימוד.
3) המשכורות לא עלו בהתאם גם לא אצל רוב עובדי המדינה ובטח שלא בהייטקס שחווה כרגע משבר.
4) הצע שיווק קרקעות שנתי לבנייה בשיא של 20 שנה.
5) שיא של מעל 30 שנה בשיווק יחידות דיור שנתי.
6) קבלנים רוכשים קרקעות למגורים (השכרה) במחירים נמוכים בהרבה מאשר 2022.
7) קבלנים מצמצמים את התחלות הבנייה.

עכשיו לאנליזה שלי:
פרמטרים 1 עד 3 מוכיחים שהציבור הגיע לתקרת היכולת שלו מבחינת הון העצמי והחזר חודשי למשכנתא.
יותר מזה, בגלל שהמחירים עלו גם בשאר תחומי החיים - אז אפילו הסכומים ששולמו ב2022 על דירות - זה משהו שלא יוכלו לעמוד בו כיום.
פרמטרים 4 ו-5 מוכיחים שגם אם יש מחסור בדירות - הוא עשוי לרדת לעומת שנים קודמות (אגב, אני אישית חושב שמעולם לא היה מחסור אמיתי בדירות אבל זה לדיון אחר.)
פרמטרים 6 ו-7 מוכיחים שאפילו הקבלנים עצמם צופים שיהיו ירידות מחירים, ולכן הם מוכנים לשלם פחות על קרקעות ומעדיפים לדחות את התחלות הבנייה ״עד יעבור זעם״.

רוצה להתייחס לטענה המושמעת שוב ושוב ש״המוכרים והקבלנים ישבו על הגדר, יהיה קיפאון ואז יחזור לעלות״:
1) קבלנים - הגדולים והחזקים אולי יוכלו להרשות לעצמם לשבת על הגדר, אבל הקטנים/בינוניים שממונפים על הקרקע ו/או על הבנייה יצטרכו לבחור בין רע לגרוע, האם למכור דירות במחיר נמוך יותר, או לפשוט את הרגל? (אגב, גם קבלנים עם כיסים כבדים מציעים כיום המון הנחות עקיפות כי כנראה משרדי המכירות ריקים)
2) שוק היד 2 - מי שרוצה למכור סתם לנסות את מזלו - אולי יישב על הגדר, אבל יש מגוון גדול מאוד של מוכרים ״לחוצים״, דירות ירושה, משקיעים שרוצים לצאת, משפרי דיור שקנו דירה שנייה וחייבים להעיף את הראשונה, משפחה שלא עומדת בהחזרי המשכנתא הגואים וכו׳ וכו׳.

תגזרו ותשמרו, סיכוי טוב שתודו לי בעתיד.
ג׳׳נ, מחזיק בדירה.

נערך לאחרונה ב:
אני יחלק את התשובה לשתיים
1- מהו מחיר שאמור להיות הגיוני בסביבה של ריביות נוכחיות.
2- מה יהיה המחיר בפועל.
1) מחיר שאמור להיות הגיוני - מחיר מקסימלי- מחיר שישקף תשואה של 2% מעבר לתשואה של אג"ח צמוד ארוך ממשלתי.
2) מחיר בפועל. זאת שאלה הרבה יותר קשה. כששווי של נכס 'מתעדכן' כלפי מטה (בעקבות עליית הריבית) יתכן תנועה חדה שתוריד את המחיר אל מתחת לשווי הריאלי, ותתכן תנועה עקבית ומתונה שתכניס לאט לאט את השווי לנקודת האיזון.

ב2008 כשהריבית ירדה בפתאומיות השווי הריאלי של הנכסים 'התעדכן' כלפי מעלה במהירות, אבל לתנועת המחירים בפועל לקח זמן עד שהתקרב לשווי של נקודת האיזון.
בגלל הצטברות כל הנתונים, אני חושב שהפעם הירידות לא יהיו 'מדורגות', ובהחלט יהיה תנועה חדה ואגרסיבית לתיקון המחיר.

-יש עוד צורה לבחון את המחיר 'הריאלי'. בגלל שמדובר בנכסים יקרים שלא כל אחד יכול לקנות, צריך למדוד את זה דרך המשכנתא. מחיר הדירה צריך להיות מחיר שישקף תשואה עודפת על עלות המימון של לפחות 1% יותר.

אחד הטיעונים שחוזרים פה ובמקומות אחרים זה שהרוב ימשיכו/יכולים/לא ימכרו וכו'
אני רואה את זה גם בכתבות שבדרך כלל הניתוח הוא על מצב רוב האוכלוסייה
זה פשוט חוסר הבנה של איך השוק פועל
המחיר נגזר מהעסקאות בפועל, והעסקאות בפועל הם לא יותר מ1% של הדירות הקיימות,
מספיק שיהיו 1% שיצטרכו למכור מעבר לשוק הטבעי (שעומד על ממוצע של 2%), ובמקביל לא יהיו ביקושים גוברים לעודף היצע הזה - והמחירים יכולים להתדרדר במהירות.
גם החלפת ידיים של 0.5% מכלל הדירות הקיימות במחיר נמוך יותר יכול 'לרסק' את המחירים של כלל הדירות בשוק.
ב2008 שמחירי הדירות בארה"ב ירדו ב50% כמה בתים עברו את התהליך של עיקול לבנק, שגרם את המשבר? שוליים של השוליים. וזה גרם את כל המשבר. ככה דברים עובדים.
זה די ברור לי שיש לנו כרגע מעל 1% מהדירות שיצטרכו להימכר בגלל המשכנתאות, במיוחד אם הריבית תחליט שלא לרדת לתקופה ארוכה יותר
ובמקביל יש עלייה של דירות שיוצאות לשוק בגלל התחלות בנייה מואצות בתקופה האחרונה
וזה ברור שאין ביקושים שיכולים להכיל את כל ההיצע
תוסיפו לזה, את הקבלנים שממונפים עד קצה יכולתם. שכל עלייה של 1% בריבית מורידה להם כ5% מהרווח. כשהרווח מלכתחילה היה 15%. והריבית עלתה להם בחצי שנה האחרונה בהרבה יותר מ3%.
קבלנים שקנו בשנה האחרונה קרקעות הם בצרות צרורות. הם יצטרכו למכור בכל מחיר בשביל למזער נזקים.
אני חושב שזה די ברור להיכן אנחנו הולכים.
לא נראה לי שזה יהיה עדין.
ג.נ. מחזיק פוזיציה של שורט נדל"ן ת"א
ונגיד שכל מה שכתבת נכון ויקרה. אז המחירים למעשה יהיו נמוכים עבור כמות זעירה של דירות.
כדי שהמחיר הנמוך יורגש, צריך שתצטרף מסה של דירות למכירה.
עכשיו תסביר לי מאיפה תבוא המסה הזו? נניח יש לי דירה למגורים ושמעתי שהיא שווה חצי אז ארוץ למכור אותה? זה לא עובד ככה כי רוב בעלי הדירות למגורים לא סוחרים בדירות. זה לא מניות ששם מפולת סוחפת אנשים שמוכרים. בעלי דירות מגורים לא מתעסקים בזה. הם יחזיקו בדירה כל עוד יוכלו לשלם את המשכנתא.

לגבי משקיעים ודירות להשקעה, נכון שהריבית עלתה אבל גם השכירות ולכן לרוב המשכירים השכירות מכסה את המשכנתא. וגם אם לא, המשקיעים מצפים לירידת ריבית/ המשך עליית השכירות. רק אם הריבית לא תרד במשך שנה ויותר מהיום וגם לא השכירות, אזי חלק יתחילו לשחרר.

תבין, בנדל"ן בארץ, כל עוד אין מיתון קשה ואין כסף לשלם שכירות/משכנתא, לא תתכן מפולת מחירים במסה גדולה.
כדי להגיע למצב כזה, יש עוד הרבה לאן להתדרדר (קודם יקצצו חו"ל,בילויים,קניות - אתה לא רואה אפילו ניצנים כאלה).

ואם כן נגיע למצב כזה, הבנק לא יתן לרוב האנשים משכנתא ממילא. אז כדי לקנות דירה עם הון עצמי אתה צריך שהמחירים ירדו 80% בערך נכון? זה מה שאתה חושב שיקרה?

כשקניתי את דירת השיכון הראשונה שלי ב-2009 ב-300,000 ש"ח ורציתי משכנתא 75% הבנקים עשו לי פרצופים והזהירו שלא כל דירה בפריפריה יכולה לקבל משכנתא. למה? כי הם היו זהירים ממשבר 2008 (שהתרחש בעיקר מעבר לים אגב). אחרי כמה שנים הם שכחו ונתנו משכנתאות גם של מליון ש"ח על אותם דירות מתפוררות. מה השתנה? הסנטימנט.

אבל הפעם זה כנראה שונה. יש הצטברות של יותר מידי פרמטרים שמובילים למסקנה פשוטה: המחירים בדרך למטה.

איזה פרמטרים?
1) מחירי הדירות עלו במעל 40% בשנה האחרונה אם מכניסים לחישוב גם את עלול המימון (משכנתא).
2) שאר תחומי החיים גם התייקרו, מדלק, לחם, חלב וקורנפלקס - ועד ביטוחים, מכוניות חופשות ושכר לימוד.
3) המשכורות לא עלו בהתאם גם לא אצל רוב עובדי המדינה ובטח שלא בהייטקס שחווה כרגע משבר.
4) הצע שיווק קרקעות שנתי לבנייה בשיא של 20 שנה.
5) שיא של מעל 30 שנה בשיווק יחידות דיור שנתי.
6) קבלנים רוכשים קרקעות למגורים (השכרה) במחירים נמוכים בהרבה מאשר 2022.
7) קבלנים מצמצמים את התחלות הבנייה.

עכשיו לאנליזה שלי:
פרמטרים 1 עד 3 מוכיחים שהציבור הגיע לתקרת היכולת שלו מבחינת הון העצמי והחזר חודשי למשכנתא.
יותר מזה, בגלל שהמחירים עלו גם בשאר תחומי החיים - אז אפילו הסכומים ששולמו ב2022 על דירות - זה משהו שלא יוכלו לעמוד בו כיום.
פרמטרים 4 ו-5 מוכיחים שגם אם יש מחסור בדירות - הוא עשוי לרדת לעומת שנים קודמות (אגב, אני אישית חושב שמעולם לא היה מחסור אמיתי בדירות אבל זה לדיון אחר.)
פרמטרים 6 ו-7 מוכיחים שאפילו הקבלנים עצמם צופים שיהיו ירידות מחירים, ולכן הם מוכנים לשלם פחות על קרקעות ומעדיפים לדחות את התחלות הבנייה ״עד יעבור זעם״.

רוצה להתייחס לטענה המושמעת שוב ושוב ש״המוכרים והקבלנים ישבו על הגדר, יהיה קיפאון ואז יחזור לעלות״:
1) קבלנים - הגדולים והחזקים אולי יוכלו להרשות לעצמם לשבת על הגדר, אבל הקטנים/בינוניים שממונפים על הקרקע ו/או על הבנייה יצטרכו לבחור בין רע לגרוע, האם למכור דירות במחיר נמוך יותר, או לפשוט את הרגל? (אגב, גם קבלנים עם כיסים כבדים מציעים כיום המון הנחות עקיפות כי כנראה משרדי המכירות ריקים)
2) שוק היד 2 - מי שרוצה למכור סתם לנסות את מזלו - אולי יישב על הגדר, אבל יש מגוון גדול מאוד של מוכרים ״לחוצים״, דירות ירושה, משקיעים שרוצים לצאת, משפרי דיור שקנו דירה שנייה וחייבים להעיף את הראשונה, משפחה שלא עומדת בהחזרי המשכנתא הגואים וכו׳ וכו׳.

תגזרו ותשמרו, סיכוי טוב שתודו לי בעתיד.
ג׳׳נ, מחזיק בדירה.
אז דירת 4 חדרים בשינקין בת"א תעלה 900 אלף?
לגזור ולשמור?

אז דירת 4 חדרים בשינקין בת"א תעלה 900 אלף?
לגזור ולשמור?
כנראה שלא, אבל יהיו ירידות ריאליות במחיר.
אגב, הבאת דוגמא פחות טובה, תל אביב עיר מאוד מבוקשת עם משאבים מוגבלים...

האם יש סיכוי שנראה את בנק ישראל מעדכן רגולציה לגבי משכנתאות כדי להחזיק מלאכותית את המחירים למעלה ("עד שהסנטימנט השלילי בהייטק יעבור-כולה לנשוך שפתיים חצי שנה", אגב ברור שאאם באמת זה יקרה מדובר על לקיחת סיכון קיצנוית של הכל או כלום במידה והמשבר נמשך חח) כדי למנוע קריסה שבסופו של דבר קודם כל תפגע בבנקים עצמם? לדוגמא: הארכת תקופת משכנתאות גישור כי ביד2 משפרי דיור לא מצליחים למכור, אם היום מקובל לא לתת החזר חודשי מעל 30% אז להמליץ לעלות לקראת גבול ה-40% (שהוא הרי הכלל על הנייר) וכו' עוד רעיונות?

כיוון אחר לגמרי, הוא עדכון נהלי תכנון ובניה למשל אישור פיצול דירות כדי שכל הפילים הלבנים של 6 חד' ו-150 מטר יהפכו ל-2 דירות 3 חד' נזילות יותר? וכו' (הכי קרוב לזה זו תב"ע מושבים ליח' דיור בצמודי קרקע למרות ששם זה פותר בעיה אחרת והיח' דיור צמודה באותו טאבו)

האם יש סיכוי שנראה את בנק ישראל מעדכן רגולציה לגבי משכנתאות כדי להחזיק מלאכותית את המחירים למעלה
זה שהדירות ירדו זה תחזית מתבקשת, אבל השאלה הגדולה היא לא האם, אלא כמה אחוזים, ובזה כרגע מדברים על עשרות אחוזים ולכן לדעתי אין שום סיבה לחשוב שבנק ישראל יחשוב על פתרונות, כי ירידה לדוגמא של 10 אחוז, זה יותר תיקון, מאשר קריסה.

אני חושב שלטווח הארוך הנדל"ן בישראל יעלה וישאר אטרקטיבי משום שהמנועים שהניעו את עליית המחירים עדיין תקפים:
1. עליית "ערכה" של מדינת ישראל באופן יחסי לעולם, וגם באופן אובייקטיבי - עלייה באיכות החיים, תשתיות וכו' (באופן אישי אני לא מתרשם מהיללות של החרדתיים, פוליטיקאים או דרמה קווינס, למיניהם על קץ המדינה).
2. חוסר היצע כרוני.
הריבית עלתה, אבל לטווח הארוך היא תתאזן בסופו של דבר.

לכן לדעתי זו התחלה של תקופה מצויינת להתכוונן ולדוג מציאות.

נערך לאחרונה ב:
חבר יקר,
אני פה בשביל לתזמן.

א. באיזה שלב ב 2023 זה אמור לקרות.
ב. מתי אוכל להכניס אותך לקטגוריה של אותם אנשים שכבר מאז 2010 .... ?
ג. גוזר ושומר. חומוס עליי אם המחירים יורדים ב 20% ומעלה.

בהצלחה לכולנו.

אני בקשר עם מספר משקיעים רציניים וגם כמה יועצי משכנתאות
הערכתם :
יהיו ירידות של בערך 10 אחוז!
אין מה לעשות
ריבית גבוהה מייקרת את המימון הקבלנים נלחצים ומנסים להיפטר מהסחורה
מה שמוביל ומשפיע ישירות ליד 2

היום רואים בחוש שזה שוק של קונים
אין כמעט עסקאות
ואני שבקשר עם מתווך בחריש
הוא סיפר לי שבתקופה החמה היו 3 קונים לכל דירה
והיום בערך יחס של בין 1-ל1.5(הוא אמר לי את זה לפני למעלה מחודש ואולי המצב השתנה מאז לרעה כמובן)
מאידך גיסא: הציבור גודל יש צורך ביותר דירות
עד 2050 יצטרכו להפכיל את כל מדינת ישראל
כלומר עוד תל אביב עוד רמת גן עוד מודיעין עוד ירושלים וכו
ולא נראה (מלבד השנה האחרונה וגם היא רחוקה מהקצב שהיה מצופה)
שהמדינה עושה משהו בקשר לזה
לכן לענ"ד מי שמוצא עסקה במחיר טוב(לדירה ראשונה הכוונה)
נניח 200 אלף פחות מהמחיר שוק
לא בטוח שכדאי להימנע מיזה על סמך הציפיות שחלק מהמשתמים פה חושבים

הי
בהסתכלות רחבה, הגיוני לאחר עליות כמעט רצופות וחדות במשך 16 שנים שהשוק יתקן,
אם זה אכן יקרה זה יהיה מבורך,
קשה לנחש מה תהיה עוצמת התיקון, זה שונה מאזור לאזור בהתאם למאפיינים שלו,
באזורי הביקוש אין היצע מספיק של נכסים ואחוזי האבטלה נמוכים.

לגבי בעלי דירות למגורים אין משמעות לעלייה או ירידה במחירי הדירות,
לגבי רוכשי דירות ירידה מסויימת במחירי הדירות בשילוב ריבית משכנתאות גבוהה לא
ישפרו את מצבם.

ההערכה שלך שאין מחסור בדירות מגורים לא הגיונית, אחרת מחירי הדירות באזורי הביקוש לא היו עולים
נומינלית פי 3 ויותר במהלך התקופה שציינתי, כשעליות המחירים החלו ב 2006 ריבית המשכנתאות עדיין הייתה בסביבות
6% עד 7%, כמובן שהירידה של הריבית מאוחר יותר תידלקה את השוק, אבל עדיין זה הגיע בנוסף להיצע נמוך יחסית של דירות מגורים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
כ מתי נפתחות דירות חדשות במחיר למשתכן? פוסטים מאיכות נמוכה 4
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
P מתי אפשר להגיש דוח שנתי 1301 לשנת 2023? מיסים 6
ה מתי המס מחושב בעת מכירה? מיסים 14
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
M מתי כדאי לפתוח חברה מיסים 20
ז מתי ואיך יוצאים משוק ההון? שוק ההון 45
M מתי נסחרת קרן סנופי של בלקרוק בבורסת תל אביב שוק ההון 10
ד מתי כדאי להחזיר את חלק הפריים במשכנתא? נדל"ן 13
F מחירי הדיור - האם הם יירדו? אם כן מתי? נדל"ן 2
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
לאץ' מתי ואיך עושים מעבר באסטרטגיית השקעה? שוק ההון 8
א מבולבל- מתי ואיך להשקיע? שוק ההון 5
ז מתי הזמן המתאים לרכוש מוצרים בזול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
S לא מבין מתי שלב מסחר רציף בקרן הסל שלי שוק ההון 11
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
N בעל הבית מכר קרקע הצמודה לבית שאני שוכר ממנו - איך אפשר לדעת מתי תתחיל הבניה? אוף טופיק 4
M דוח שנתי 2021- עד מתי אפשר להגיש? מיסים 1
ש מתי לפרסם דירה להשכרה? נדל"ן 15
E מתי כבר יגיע הזעזוע לפה? (הייטק/נדלן בארץ) פוסט תסכול פוסטים מאיכות נמוכה 534
A איך (מתי וכמה) לקנות מניות בסייל (נפילות) שוק ההון 31
R מתי נגבים הדמי מכירה / קניה ? אם בכלל? שוק ההון 2
Aslan קרן השתלמות מחקה s&p פטורה vs קרן סל מחקה s&p אירית צוברת - מתי דמי הניהול בעוכרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ס מיסוי אופציות ב-ESOP – מתי וכמה? מיסים 15
E מתי אתם רושמים מטרות שנתיות ? מחפש לדייק את המועד המתאים התפתחות אישית 38
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
S מתי נקבע ערך פדיון של ביטוח חיים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A איפה לבדוק מתי תהיה חלוקת דיבידנדים SSAC שוק ההון 14
בייניש מתי ריאלי לחשוב על קנית דירה למגורים? נדל"ן 4
מ מתי מוכרים? + תיק חדש שוק ההון 8
מ עד מתי ניתן למשוך כספי פיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D קרן השתלמות - מתי תפדו ומתי תיקחו הלוואה ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ב מתי ניתן לבקש החזר מס ? פוסטים מאיכות נמוכה 11
A עד מתי אפשר להגיש דו"ח למס הכנסה עבור 2020? שוק ההון 0
M באיזה אופן (מתי) נגבים דמי ניהול בקרנות מחקות? שוק ההון 2
F מתי ממשים ? שוק ההון 2
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
I מתי אתם מוציאים כסף? שוק ההון 3
R איך יודעים מתי נכנס אג"ח ממשלתי חדש? שוק ההון 0
יבגני_ל דיון קצר על מתי "נכון" למשוך כסף משוק ההון עבור דירה למגורים שוק ההון 3
S מתי אפשר לקחת משכנתא רגילה בקבוצת רכישה? צרכנות פיננסית 3
M איזון רבעוני - מתי בפועל? שוק ההון 3
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
C מתי לקחת את המשכנתא כעושים Relocation? נדל"ן 2
ITS מתי יש סכנה שההון יימחק סופית? שוק ההון 11
ה מתי השוק יתחיל לעלות? שוק ההון 62
ה מתי מתחילים לחיות כמו מליונרים? (דיור בת"א) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 45
Liron2035 מחזיק תיק השקעות בIB, פעם ראשונה שממלא דו"ח רווחים. מתי נהוג להתחיל את התהליך? שוק ההון 9

נושאים דומים

Back
למעלה