• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתי יודעים האם משתלם לקחת רכב מהעבודה?

יש מקרים שהסוציאלים מופרשים מכל השכר ללא קשר אם יש או אין ליסינג, כלומר לא נפגעים מזה.
המקרים הללו הם בדרך כלל כשהמעסיק מוסיף לך רכב אחרי שעבדת אצלו כמה שנים לצרכי קידום.

בפועל ההפרשות הקודמות שלך לא נפגעות, אך אם במקום קידום הרכב היית לוקח קידום שכר אז המעסיק היה צריך להפריש לך על התוספת, אז בעצם כן יש לך פגיעה בהפרשות.

נמצא בדילמה דומה ורוצה לוודא שהבנתי נכון את העניין

אשתי מתחילה בקרוב לעבוד במקום עבודה חדש שבו היא תקבל 13K ורכב בליסינג ואנחנו מתלבטים האם משתלם לנו למכור את הרכב הנוכחי ולקחת רכב ליסינג מהעבודה.

הבנתי מהשרשור שאם לוקחים רכב בליסינג המדינה מניחה שזו הטבה ששווה כסף ולכן המיסוי על אשתי יהיה גבוה יותר וההפרשות לפנסיה נמוכות יותר ולכן למרות שזו נראית כהטבה נהדרת היא מגיעה עם עלות משמעותית.

כמה שיקולים:

א. כרגע ההוצאה החודשית שלנו על הרכב היא כ1,500 ש"ח בחודש לא כולל פחת. יש לנו רכב בן מספר שנים שעלה כ42,000 ואנחנו מתכננים להחזיק בו עד שיתפגר (בתקווה עוד 5-10 שנים).
ב. אנחנו לא בטוחים כמה נסיעות יהיו בעבודה החדשה. אני מניח שזה לא יעבור את ה20-25K בשנה.
ג. אם ניקח רכב מהעבודה נמכור את הרכב הנוכחי (כנראה באזור ה25,000) ונשקיע את הכסף.
ד. לא קריטי לנו רכב חדש מהניילון.

האם משתלם לקחת את הרכב בתרחישים הבאים:

1. המעסיק נותן רכב ולא מוכן לתת תוספת לשכר אם לא ניקח אותו
2. המעסיק נותן רכב או תוספת מסוימת לשכר. אני מחפש כלל אצבע כדי להבין באיזה סכום משתלם לקחת את הרכב ומתי עדיף לקחת את התוספת לשכר.
3. המעסיק מוכן להשתתף בהוצאות חלקיות על הרכב הנוכחי שלנו (נניח דלקן)

נ.ב. הכנסתי את הנתונים למחשבון ששותף בשרשור ועל פיו לא משתלם לנו לקחת רכב חברה. אבל, בגלל שהנתונים במחשבון מותאמים ל2015 אני תוהה האם החישוב מדויק.

תודה מראש

נערך לאחרונה ב:
נמצא בדילמה דומה ורוצה לוודא שהבנתי נכון את העניין

אשתי מתחילה בקרוב לעבוד במקום עבודה חדש שבו היא תקבל 13K ורכב בליסינג ואנחנו מתלבטים האם משתלם לנו למכור את הרכב הנוכחי ולקחת רכב ליסינג מהעבודה.

הבנתי מהשרשור שאם לוקחים רכב בליסינג המדינה מניחה שזו הטבה ששווה כסף ולכן המיסוי על אשתי יהיה גבוה יותר וההפרשות לפנסיה נמוכות יותר ולכן למרות שזו נראית כהטבה נהדרת היא מגיעה עם עלות משמעותית.

כמה שיקולים:

א. כרגע ההוצאה החודשית שלנו על הרכב היא כ1,500 ש"ח בחודש לא כולל פחת. יש לנו רכב בן מספר שנים שעלה כ42,000 ואנחנו מתכננים להחזיק בו עד שיתפגר (בתקווה עוד 5-10 שנים).
ב. אנחנו לא בטוחים כמה נסיעות יהיו בעבודה החדשה. אני מניח שזה לא יעבור את ה20-25K בשנה.
ג. אם ניקח רכב מהעבודה נמכור את הרכב הנוכחי (כנראה באזור ה25,000) ונשקיע את הכסף.
ד. לא קריטי לנו רכב חדש מהניילון.

האם משתלם לקחת את הרכב בתרחישים הבאים:

1. המעסיק נותן רכב ולא מוכן לתת תוספת לשכר אם לא ניקח אותו
2. המעסיק נותן רכב או תוספת מסוימת לשכר. אני מחפש כלל אצבע כדי להבין באיזה סכום משתלם לקחת את הרכב ומתי עדיף לקחת את התוספת לשכר.
3. המעסיק מוכן להשתתף בהוצאות חלקיות על הרכב הנוכחי שלנו (נניח דלקן)

נ.ב. הכנסתי את הנתונים למחשבון ששותף בשרשור ועל פיו לא משתלם לנו לקחת רכב חברה. אבל, בגלל שהנתונים במחשבון מותאמים ל2015 אני תוהה האם החישוב מדויק.

תודה מראש
מה יקרה לרכב במידה ואשתך תעזוב את מקום העבודה?
עד כמה הוא יותר יוקרתי מהרכב הנוכחי שלכם?
האם תהיו מסוגלים, פסיכולוגית, לחזור לנהוג ברכב יד שניה בן 5 שנים כאשר הרכב שנתן לכם המעסיק יילקח מכם?
האם אתם מוכנים ומסוגלים לעמוד בעלויות של החזקת הרכב הזה או רכב שווה ערך לו בהעדר סיוע של המעסיק במידת הצורך?

לדעתי צריך להבין קודם כל מה הנסועה הצפויה במסגרת התפקיד. בלי הנתון הזה קשה לענות לשאלות שלך.

מה יקרה לרכב במידה ואשתך תעזוב את מקום העבודה?
מניח שהרכב יחזור אל העבודה ונקנה רכב אחר
עד כמה הוא יותר יוקרתי מהרכב הנוכחי שלכם?
חדש יותר בכמה שנים
האם תהיו מסוגלים, פסיכולוגית, לחזור לנהוג ברכב יד שניה בן 5 שנים כאשר הרכב שנתן לכם המעסיק יילקח מכם?
מאמין שכן
האם אתם מוכנים ומסוגלים לעמוד בעלויות של החזקת הרכב הזה או רכב שווה ערך לו בהעדר סיוע של המעסיק במידת הצורך?
לא נקנה רכב שווה לו אלא בסטנדרט יותר נמוך שבו נוכל לעמוד.
לדעתי צריך להבין קודם כל מה הנסועה הצפויה במסגרת התפקיד. בלי הנתון הזה קשה לענות לשאלות שלך.
שאלת מיליון הדולר. מניחים שעד 15,000 בשנה אולי קצת פחות

הכל התחיל מהטכנאים\סוכנים שקיבלו רכב צמוד מהעבודה והשאירו אותו אצלם בסוף יום העבודה. המדינה החליטה ובצדק שזו הטבה והחלה לגבות שווי מס על ההטבה.
לצורך העניין, הם יכולים לוותר על הרכב בסוף היום אבל לא יתווסף להם כלום לשכר כי מבחינת המעסיק זאת לא הטבה אלא כלי עבודה.

פעם לא היה שווי מס בהייטקס כי אנשים שילמו על הרכב (לפי החוזה עם הליסינג). פה נכנסו כל מיני סוגים כמו מנהלים שקיבלו גילום על שווי הרכב ועוד כל מיני שיטות. בנוסף, בחלק מהחברות יש הטבת דלק לא מוגבל או תקרה גבוהה ואז האוצר התעורר שוב והחליט לחייב את כולם בשווי מס כולל את אלו שגם ככה משלמים על הרכב (ללא קשר לכמה משלמים).

מי שלוקח ליסינג מהעבודה גם משלם עליו בתלוש (או מפסיד תוספת) וגם משלם שווי מס כאילו הוא לא משלם עליו. ישנו עיוות נוסף בכף שהשווי מס נקבע למחיר רכב חדש בעוד שהרכב מתיישן וערכו יורד כל שנה.

חישוב כלכלי בלבד: מי שמשווה ליסינג ברכב מסוג X לרכב חדש זהה וגם יש לו נסועה חודשית גבוהה וגם דלק לא מוגבל אז ליסינג משתלם.
כל מקרה אחר דורש חישוב אבל בד"כ זה לא משתלם. יש כמובן שיקול של נוחות, כסף נזיל מול הלוואה, עבודה מהבית וכו. אבל בגדול, למעט המקרה שציינתי, כלכלית זה לא משתלם.

נערך לאחרונה ב:
באופן אישי, כשהתחילה הקורונה, החזרתי את הליסינג אחרי כ 15 שנים עם רכב ליסינג בשילוב עם רכב שני פרטי. כיום עם רכב אחד. כבר כמעט שנתיים עובד בעיקר מהבית והחסכון משמעותי. מכיוון שאני גר רחוק מהעבודה, מאמין שאם נחזור ליותר מ3 ימים בשבוע, אקח שוב ליסינג.

חישוב כלכלי בלבד: מי שמשווה ליסינג ברכב מסוג X לרכב חדש זהה וגם יש לו נסועה חודשית גבוהה וגם דלק לא מוגבל אז ליסינג משתלם.
כל מקרה אחר דורש חישוב אבל בד"כ זה לא משתלם
+ אם הליסינג כולל ביטוח לנהג צעיר וזה רלוונטי, יכול להיות גם שיקול כלכלי משמעותי

באופן אישי, כשהתחילה הקורונה, החזרתי את הליסינג אחרי כ 15 שנים עם רכב ליסינג בשילוב עם רכב שני פרטי. כיום עם רכב אחד. כבר כמעט שנתיים עובד בעיקר מהבית והחסכון משמעותי. מכיוון שאני גר רחוק מהעבודה, מאמין שאם נחזור ליותר מ3 ימים בשבוע, אקח שוב ליסינג.

השיקול לחזור לליסינג בהנחה שתעבוד יותר משלושה ימים הוא משיקולי נוחות או משיקול כלכלי?

אם משיקול כלכלי אשמח לשמוע מה החישוב שביצעת.

@משה
מכיוון שהמרחק היומי יהיה מעל 100 ק"מ הלוך חזור, הבלאי על רכב כזה הוא גבוה יחסית.
אם תזין במחשבוני אחזקת רכב נתוני רכב שעולה למשל 40K ונוסע כ20K בשנה + טיפולים וביטוחים + דלק + אבדן ערך אופטימי של 10% תגיע להוצאה חודשית כל 2200-2400 ש"ח. 2000 ש"ח אם נוסעים 3 ימים בשבוע וזה לפני בלת"מים גדולים. כמובן שמדובר ברכב מיושן יחסית על כל המשתמע.
ליסינג של רכב קטן כמו i10 או פיקנטו יעלה אצלנו כ2000-2200 ש"ח נטו כשדלק עם מכסה מספקת ויותר. אפשר להגיע לרכב מפנק יותר ב2500 ועדיין זה מתאזן וזה לפני שיקולי נוחות.

ההשוואה היא מול 2 אופציות לרכב. לו הייתה תחבורה ציבורית טובה כנראה שהייתי בוחר בה.

נדיר מאוד שזה משתלם כלכלית נטו. בוודאי שלא בהשוואה לרכב יד שניה.
ובטח לא בנסועה של 15K

מעדכן שבסוף החלטנו לקחת ליסינג

אשתי התייעצה עם הרואה חשבון בעבודה והוא אמר שיש החזר על הוצאות המס שנובעות מאחזקת הרכב (כלומר יש גילום על החלק הזה). ההחזר הזה נקרא "פיצוי שווי" והוא מכסה קרוב ל100% מההוצאות של המיסוי על הליסינג.

אני מעלה את זה כי הקונספט של החזר מהחברה על הוצאות המס היה חדש לי לחלוטין וחשבתי שהוא עשוי להשפיע על החלטות של חברי פורום נוספים. אני לא יודע האם זו מדיניות רווחת או משהו יחודי לחברה בה אשתי עובדת.

בחישוב שעשינו אחרי התשובה מרואה החשבון ראינו שלקיחת רכב ליסינג עדיין תעלה לנו כ200 ש"ח בחודש. החישוב הזה לא כולל פחת של הרכב האישי במצב בו מחליטים לא לקחת ליסינג. לאור זה ההפסד הכספי שנובע מאחזקת רכב ליסינג יורד כמעט לאפס ומשתלם לקחת.

כמובן אם אתם חושבים שהחישוב שלנו שגוי לחלוטין ולקחת ליסינג זו עדיין טעות כלכלית אשמח לשמוע :)

מעדכן באיחור קל:
לא לקחתי ליסינג ב2018 . שכרתי רכב כמה חודשים בין עבודות. ב2019 קניתי טיוטה קורולה היברידית חדשה.
מאז מרוצים מאוד, קורונה באמצע הורידה קילומטרז.
מידי פעם רגשית היה נחמד ליסינג אבל ישר אני עושה את החישוב זריז בראש ולדעתי כבר שילמתי אחוז גדול מהרכב בכסף שנכנס לקרנות פנסיה והשתלמות על רכיבים סוציאליים ועוד קצת פחות מיסים. אני עושה 1 ל 20 ליטר דלק לקמ, לא נוסע חסכוני כמו בהתחלה, בעיקר כי שמתי גגון עם סל למעלה.

מעדכן שבסוף החלטנו לקחת ליסינג

אשתי התייעצה עם הרואה חשבון בעבודה והוא אמר שיש החזר על הוצאות המס שנובעות מאחזקת הרכב (כלומר יש גילום על החלק הזה). ההחזר הזה נקרא "פיצוי שווי" והוא מכסה קרוב ל100% מההוצאות של המיסוי על הליסינג.

אני מעלה את זה כי הקונספט של החזר מהחברה על הוצאות המס היה חדש לי לחלוטין וחשבתי שהוא עשוי להשפיע על החלטות של חברי פורום נוספים. אני לא יודע האם זו מדיניות רווחת או משהו יחודי לחברה בה אשתי עובדת.

בחישוב שעשינו אחרי התשובה מרואה החשבון ראינו שלקיחת רכב ליסינג עדיין תעלה לנו כ200 ש"ח בחודש. החישוב הזה לא כולל פחת של הרכב האישי במצב בו מחליטים לא לקחת ליסינג. לאור זה ההפסד הכספי שנובע מאחזקת רכב ליסינג יורד כמעט לאפס ומשתלם לקחת.

כמובן אם אתם חושבים שהחישוב שלנו שגוי לחלוטין ולקחת ליסינג זו עדיין טעות כלכלית אשמח לשמוע :)
מעסיק מוזר... הוא מוציא יותר כסף במקרה שאתה לוקח רכב בכך שהוא מגלם את שווי המס. רוב המעסיקים ניטרליים לבחירה של העובד, כך שאלא אם נוסעים המון או אוהבים את הנוחות, יותר משתלם לקחת כסף לכיס.

מעסיק מוזר... הוא מוציא יותר כסף במקרה שאתה לוקח רכב בכך שהוא מגלם את שווי המס. רוב המעסיקים ניטרליים לבחירה של העובד, כך שאלא אם נוסעים המון או אוהבים את הנוחות, יותר משתלם לקחת כסף לכיס.
מסכים זה הפתיע גם אותי

אלא אם כן הרכב משמש לעבודה (תוך כדי היום ולא רק בשביל הגעה).
@משה?

אלא אם כן הרכב משמש לעבודה (תוך כדי היום ולא רק בשביל הגעה).
@משה?
אז מה? אם העובד מעוניין להשתמש ברכב הפרטי שלו לצורך כך, מדוע שהמעסיק יהיה מוכן לשלם פחות?

אז מה? אם העובד מעוניין להשתמש ברכב הפרטי שלו לצורך כך, מדוע שהמעסיק יהיה מוכן לשלם פחות?
אם הרכב שהמעסיק נותן לי משמש ממש לעבודה, אז מאוד הגיוני שהוא יגלם את המס על הרכב, כי לא מדובר בהטבת מעסיק, אלא ככלי עבודה.
כמו שעל הלפטופ אני לא משלם שווי מס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R איך יודעים מתי נכנס אג"ח ממשלתי חדש? שוק ההון 0
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
K מתי יודעים על פעולות מוסדיים שוק ההון 15
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
כ מתי נפתחות דירות חדשות במחיר למשתכן? פוסטים מאיכות נמוכה 4
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
P מתי אפשר להגיש דוח שנתי 1301 לשנת 2023? מיסים 6
ה מתי המס מחושב בעת מכירה? מיסים 14
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
M מתי כדאי לפתוח חברה מיסים 20
ז מתי ואיך יוצאים משוק ההון? שוק ההון 45
M מתי נסחרת קרן סנופי של בלקרוק בבורסת תל אביב שוק ההון 10
ד מתי כדאי להחזיר את חלק הפריים במשכנתא? נדל"ן 13
F מחירי הדיור - האם הם יירדו? אם כן מתי? נדל"ן 2
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
לאץ' מתי ואיך עושים מעבר באסטרטגיית השקעה? שוק ההון 8
א מבולבל- מתי ואיך להשקיע? שוק ההון 5
ז מתי הזמן המתאים לרכוש מוצרים בזול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
S לא מבין מתי שלב מסחר רציף בקרן הסל שלי שוק ההון 11
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
N בעל הבית מכר קרקע הצמודה לבית שאני שוכר ממנו - איך אפשר לדעת מתי תתחיל הבניה? אוף טופיק 4
M דוח שנתי 2021- עד מתי אפשר להגיש? מיסים 1
ש מתי לפרסם דירה להשכרה? נדל"ן 15
E מתי כבר יגיע הזעזוע לפה? (הייטק/נדלן בארץ) פוסט תסכול פוסטים מאיכות נמוכה 534
A איך (מתי וכמה) לקנות מניות בסייל (נפילות) שוק ההון 31
R מתי נגבים הדמי מכירה / קניה ? אם בכלל? שוק ההון 2
Aslan קרן השתלמות מחקה s&p פטורה vs קרן סל מחקה s&p אירית צוברת - מתי דמי הניהול בעוכרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ס מיסוי אופציות ב-ESOP – מתי וכמה? מיסים 15
א מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן? נדל"ן 1035
E מתי אתם רושמים מטרות שנתיות ? מחפש לדייק את המועד המתאים התפתחות אישית 38
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
S מתי נקבע ערך פדיון של ביטוח חיים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A איפה לבדוק מתי תהיה חלוקת דיבידנדים SSAC שוק ההון 14
בייניש מתי ריאלי לחשוב על קנית דירה למגורים? נדל"ן 4
מ מתי מוכרים? + תיק חדש שוק ההון 8
מ עד מתי ניתן למשוך כספי פיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D קרן השתלמות - מתי תפדו ומתי תיקחו הלוואה ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ב מתי ניתן לבקש החזר מס ? פוסטים מאיכות נמוכה 11
A עד מתי אפשר להגיש דו"ח למס הכנסה עבור 2020? שוק ההון 0