• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתי יודעים האם משתלם לקחת רכב מהעבודה?

היה כאן מישהו שטען שליסינג תפעולי עולה 1000 שח בחודש.
א. עשיתי קצת השוואות מחירים, קיבלתי ממס' ספקים 1000+מע"מ עבור רכבי מיני [אוטו'] סטייל יונדאי i10 / קיה פיקנטו.
לצערי עוד לא הצלחתי להיפטר מהרכב שלי [שוק יד2 גמור בגלל הליסינג בשקל לרכב חדש].

ב. בד"כ לוקחים 900-1500 ש"ח משתנה בצורך בביטוח/טיפולים וכו' + מקדמה. הכל נתון למשא ומתן והם כמובן גרועים מהבנקים בעניין של השוק.

ג. כעצמאי זה רוב הפעמים יותר משתלם.אם העבר הביטוחי שלך מלוכלך [סיפור ארוך, לא אוהב שוטרים], אז הביטוח זול משמעותית דרך הליסינג.

מעבר למה שנרשם, יש גם את עניין השימוש ברכב לאחר שעות העבודה.
לדוגמא, יש לך במשפחה 2 רכבים ושניהם פרטיים. בשבת כשיוצאים לטייל לוקחים את אחד מהרכבים הפרטיים. עלות הבלאי והדלק על חשבונך.
כאשר יש בבית רכב אחד פרטי ואחד מהעבודה, לרוב תבחר את הרכב מהעבודה לבתע את המטלה של הטיול בשבת כי אתה תשלם עליו את אותו הסכום אם הוא ישאר בחניה או יבצע את הנסיעה.
אז כמה שווה ההטבה הזו? לא יודע, זה אינדיבידואלי לכל אחד וצרכיו.
יש מקרים שהליסינג מהעבודה, הוא סה''כ מתווך ליסינג. במקרה שלי מציעים לי רכב ליסינג כאשר אני משלם על הכל.
עלות ליסינג, דלק, שווי מס.

האם אתם מתכוונים פה לליסינג שהוא "כאילו" בתוך התנאי עבודה?
דוגמא:
חברה רוצה להציע לך שכר = 10000 שח
חבילת ליסינג עולה ~ 4000 כולל הכל לחברה (כולל דלק). אז מציעים לך ~ 6000 שח + רכב.

זו הדוגמא שאני מתאר במקרה שלי.
הם אומרים לי זה השכר X, אם אתה רוצה תקח ליסינג.
התפקיד לא מחייב רכב אז העדיפו לתת שכר יחסית מתאים לציפיות ולא להתעסק עם רכב.

בעיני המעסיק.
לא איכפת לו אם תיקח שכר או רכב.
בדיוק. נכון.
ואין שום הטבה מבחינתי. הוא רוצה וסגרנו על בערך ~ X שכר ללא רכב..
לפעמים יש הטבה או הסדר שמעסיק יכול להשתתף בחלק מהעלות..או משהו כזה..

יש מקרים שהליסינג מהעבודה, הוא סה''כ מתווך ליסינג. במקרה שלי מציעים לי רכב ליסינג כאשר אני משלם על הכל.
עלות ליסינג, דלק, שווי מס.

האם אתם מתכוונים פה לליסינג שהוא "כאילו" בתוך התנאי עבודה?
דוגמא:
חברה רוצה להציע לך שכר = 10000 שח
חבילת ליסינג עולה ~ 4000 כולל הכל לחברה (כולל דלק). אז מציעים לך ~ 6000 שח + רכב.

זו הדוגמא שאני מתאר במקרה שלי.
הם אומרים לי זה השכר X, אם אתה רוצה תקח ליסינג.
התפקיד לא מחייב רכב אז העדיפו לתת שכר יחסית מתאים לציפיות ולא להתעסק עם רכב.
במקרה שלי התפקיד דורש ממני לנסוע הרבה אז הרכב עבורי הוא כמו מחשב נייד עבור מתכנת.
אני משלם רק את שווי המס.
הצעתי למעסיק לקבל תוספת שכר של עלות הליסינג ולפטור אותו מעניין הצמדת הרכב אליי אבל הוא סירב.

אני מתלבט כרגע מה לעשות עם נסיעה לעבודה.
נתונים:
- יש לי בין 40-50 ק''מ (כפול 2). אם נניח 45 כפול 2, כפול 20 ימי עבודה בחודש: ~ 1800 ק''מ לחודש.
- לפעמים פעם בהרבה זמן אפשר לנסוע ברכבת. זה לא נוח. צריך לנסוע לרכבת וממנה. זה יוצא יותר זמן סה''כ אבל אפשר אולי לעבוד קצת תוך כדי. אני חושב לעשות את זה מידי פעם כדי לשנות שגרה.

המעסיק מוכן לתת:
1) שאני אקח ליסינג של החברה אבל כל תשלום נופל עליי (חוץ מהשתתפות המעסיק של 1500 ש''ח על עלות הליסינג). כל הדלק עליי והשלמת 1500 ש''ח של עלות הליסינג.
תנאים סוציאלים נלקחים תמיד מהברוטו (ללא קשר אם לוקחים רכב ליסינג של החברה).
שווי מס רכב אני משלם. מס על ההשתתפות 1500 ש''ח הנ''ל אני משלם בתור הטבה.

2) לשלם לי מינימום החזר נסיעות ~ 500 ש''ח לחודש.
אני נוטה לאופציה הזאת אבל גיליתי שאולי אני טועה במשא ומתן או בחישוב שלי.
לפי כמות הדלק, (עם רכב פרטי שלי או ליסינג פרטי או של החברה) , עשיתי חישוב:
1800 ק''מ לפי 12 ק''מ לליטר, 7 ש''ח לליטר יוצא: 1050 ש''ח
יוצא שאני צריך להשלים פי 2 החזר נסיעות במקרה זה.

הערה: אני מחשב את הדלק כי זו ההוצאה הדגולה ביותר.

אשמח גם עזרה בלהשוות בין ליסינג של החברה וליסינג פרטי / קנית רכב פרטי כדי להבין איך אני מתמודד עם הפער הזה בהחזר הוצאות. זה מאוד מרפיע לי וכנראה לא שמתי לב במשא ומתן או חישבתי לא נכון.
אופציה אחרת זה לבקש יותר כסף בהחזר נסיעה אבל הבנתי שאי אפשר כי לחברה יש הסעות. ואת זה נותנים לי כי ההסעות לא מגיעות למסלול שלי.
@yossik
@FIYaacov

תודה רבה!

תנאים סוציאלים נלקחים תמיד מהברוטו (ללא קשר אם לוקחים רכב ליסינג של החברה).
לא הבנתי אם הם נלקחים תמיד מאותו ברוטו תאורטי (לפני הפחתה של הרכב עם יש) או שהם נלקחים מהברוטו אחרי הורדת הרכב (במקרה שלקחת כזה).
שווי מס רכב אני משלם. מס על ההשתתפות 1500 ש''ח הנ''ל אני משלם בתור הטבה.
משהו פה לא הגיוני. שווי מס על הרכב זה בדיוק שווי המס על הטבת המעסיק שאתה צריך לשלם.
אין שום סיבה שתשלם בנוסף שווי מס על 1500 ש"ח נוספים.
הערה: אני מחשב את הדלק כי זו ההוצאה הדגולה ביותר.
לדעתי זאת טעות.
בממוצע ההוצאות הכוללות הן בערך פי 2 מעלות הדלק בלבד (כלומר שאר ההוצאות על הרכב שוות בגדול לעלות הדלק).
אופציה אחרת זה לבקש יותר כסף בהחזר נסיעה אבל הבנתי שאי אפשר כי לחברה יש הסעות. ואת זה נותנים לי כי ההסעות לא מגיעות למסלול שלי.
לבקש תמיד אפשר :)
זה מאוד תלוי בחברה, יש חברות שיסכימו ללכת לקראתך יותר ויש כאלה שלא יתנו לך שקל אחד מעבר למה שהם חייבים.

1800 ק''מ לפי 12 ק''מ לליטר, 7 ש''ח לליטר יוצא: 1050 ש''ח
חישוב מעניין, אבל לפי מה שאתה אומר הוא לא רלונטי. את הדלק תשלם בכל מקרה מהכיס שלך, בין אם אתה לוקח ליסינג מהעבודה, ליסינג פרטי או תחזיק רכב באופן פרטי.

בסופו של דבר אתה צריך להשוות את עלות רכב בין ליסינג מהעבודה, ליסינג פרטי ואחזקת רכב בעצמך.
קצת קשה לדעת את המחירים בלי לדעת איזה רכב בדיוק אתה לוקח.
אני מבין שסה"כ עלות הליסינג מהעבודה היא 3000 ש"ח (שזה יחסית הרבה אם זה לא כולל דלק), אז אני מניח ששווי המס שתצטרך לשלם הוא גם באותו סד"ג (אבל תבדוק את זה מול העבודה). בהנחה שאתה משלם מס שולי + ביטו"ל וכו' של כ50% אז עלות הרכב מהעבודה יהיה כ2300 ש"ח מהנטו + פגיעה בהפרשות סוציאליות של בין 220 ל 330 ש"ח ברוטו (תלוי אם יש לך קה"ש או לא), כלומר סה"כ קצת פחות מ2500 ש"ח נטו.
אין לי מושג כמה עולה ליסניג פרטי, אבל זה עניין של להרים טלפון לכמה חברות ולבקש הצעות.
תשווה את זה מול עלות משוערת של רכב פרטי שאתה מחזיק (אל תשכח עלויות של ביטוחים, תיקונים, טיפולים, פחת ותשואה אלטרנטיבית על הכסף/הוצאות מימון).

עוד אופציה שאתה יכול לבדוק זה לקחת רכב קטן יותר (בין אם מהעבודה או עצמאית). אני יודע שבהרבה מקומות עבודה יש אפשרות לקחת רכב קטן בעלות של קצת מעל 2000 ש"ח כולל דלק (ועם שווי מס דומה).

לא הבנתי אם הם נלקחים תמיד מאותו ברוטו תאורטי (לפני הפחתה של הרכב עם יש) או שהם נלקחים מהברוטו אחרי הורדת הרכב (במקרה שלקחת כזה).
סוציאלים נלקחים לפני הפחתה של הרכב עם יש. לא נפגעים הסוציאלים.
משהו פה לא הגיוני. שווי מס על הרכב זה בדיוק שווי המס על הטבת המעסיק שאתה צריך לשלם.
אין שום סיבה שתשלם בנוסף שווי מס על 1500 ש"ח נוספים.
המעסיק הסכים, במקרה שאני לוקח רכב ליסינג של החברה, להשתתף ב-1500 ש''ח מעלות של הליסינג. דוגמא: אם עלות הרכב 3000 אז הם שמים 1500. אבל על זה צריך לשלם מס כמו כל "הטבה".

לדעתי זאת טעות.
בממוצע ההוצאות הכוללות הן בערך פי 2 מעלות הדלק בלבד (כלומר שאר ההוצאות על הרכב שוות בגדול לעלות הדלק).
אני מבין. אני עושה גם את חישוב הזה.
אבל אני מנסה להשוות יחד עם ההטבה של 1500 ש'ח בעלות הליסינג.
איפה אני מכניס את הנתון הזה במחשבון של חילן ?
אני שם את זה תחת האופציה:
תוספות שונות
שאינן מזכות בזכויות סוציאליות

ואז יוצא שאני לא מקבל 1500 נטו הטבה, אלא הרבה פחות.

עוד אופציה שאתה יכול לבדוק זה לקחת רכב קטן יותר (בין אם מהעבודה או עצמאית). אני יודע שבהרבה מקומות עבודה יש אפשרות לקחת רכב קטן בעלות של קצת מעל 2000 ש"ח כולל דלק (ועם שווי מס דומה).
זה מה שאני מנסה לבדוק עכשיו. למשל טויוטה יאריס היברידית. ככה אפשר יהיה לחסוך הרבה דלק וגם הנחה בשווי מס.

המעסיק הסכים, במקרה שאני לוקח רכב ליסינג של החברה, להשתתף ב-1500 ש''ח מעלות של הליסינג. דוגמא: אם עלות הרכב 3000 אז הם שמים 1500. אבל על זה צריך לשלם מס כמו כל "הטבה"
לא מדוייק. בגלל שגם ה 1500 ש"ח האחרים יורדים לך מהברוטו ולא מהנטו אתם בעצם משלם הטבת מס של שווי הרכב ולא לפי העלות העמיתית של המעסיק.
אין סיבה שתשלם שווי מס כפול - גם על שווי הרכב וגם על ה 1500 ש"ח.

לא מדוייק. בגלל שגם ה 1500 ש"ח האחרים יורדים לך מהברוטו ולא מהנטו אתם בעצם משלם הטבת מס של שווי הרכב ולא לפי העלות העמיתית של המעסיק.
אין סיבה שתשלם שווי מס כפול - גם על שווי הרכב וגם על ה 1500 ש"ח.
לא כל כך הבנתי..
אשמח להסבר נוסף

לא כל כך הבנתי..
אשמח להסבר נוסף
לכל אוטו נקבע "שווי מס" שאתה צריך לשלם עבור ההטבה. אאל"ט זה מחושב כאחוז מסויים כפול מחיר המחירון של הרכב. לרכב משפחתי רגיל זה לרוב סביב ה3000-3500 ש"ח.
על השווי הזה אתה צריך לשלם מס, כאילו זאת הטבת מעביד (וזאת אכן הטבת מעביד).
זה לא משנה אם אתה משלם את כל הסכום הזה מהברוטו שלך או שהמעסיק נותן לך אותו בחינם, אתה בכל מקרה משלם שווי מס על כל שווי הרכב.
גם אם המעסיק נותן לך 1500 ש"ח ומוריד לך מהברוטו 1500 ש"ח זה לא משנה, אתה לא צריך לשלם על ה 1500 ש"ח האלה הטבת מס, אתה עדיין תשלם רק את שווי המס של הרכב, כפי שנקבע ע"י המחירון שלו.

לכל אוטו נקבע "שווי מס" שאתה צריך לשלם עבור ההטבה. אאל"ט זה מחושב כאחוז מסויים כפול מחיר המחירון של הרכב. לרכב משפחתי רגיל זה לרוב סביב ה3000-3500 ש"ח.
על השווי הזה אתה צריך לשלם מס, כאילו זאת הטבת מעביד (וזאת אכן הטבת מעביד).
זה לא משנה אם אתה משלם את כל הסכום הזה מהברוטו שלך או שהמעסיק נותן לך אותו בחינם, אתה בכל מקרה משלם שווי מס על כל שווי הרכב.
גם אם המעסיק נותן לך 1500 ש"ח ומוריד לך מהברוטו 1500 ש"ח זה לא משנה, אתה לא צריך לשלם על ה 1500 ש"ח האלה הטבת מס, אתה עדיין תשלם רק את שווי המס של הרכב, כפי שנקבע ע"י המחירון שלו.
אני מתחיל להבין.. אבל לא עד הסוף.
מקודם
נכון. אתה מקבל הטבה ברוטו של 1500 ש"ח.
לרוב זה מתרגם לכ 750 שח בנטו
אז כן מורידים חלק מהסכום הזה דרך המס.?
או שלא אמור להיות פעמיים ?

אולי שכחתי לציין שההשתתפות שמציעים זה על העלות הליסינג. כל התשלומים של הרכב עם "עליי" במקרה הזה. נניח רכב שעלות ליסינג שלו ~3000 .
אז מה שהמעסיק מציע זה 1500 מתוך זה. ניסיתי להבין כמה באמת ייצא לי לשלם על הרכב כולל שווי מס והמס על ההשתתפות של ה1500.
בנוסף אני משלם על דלק גם.

אז מה שהמעסיק מציע זה 1500 מתוך זה
אז החלק שלך (1500) יורד מהברוטו, החלק של המעסיק הוא שווי הטבה ולכן "מתווסף" לברוטו שלך 1500 לצרכי מס (ואז יורד לך עוד 750 מהנטו).
בנוסף על ה-1500 שהמעסיק משתתף, אין לך הפרשות פנסיוניות וקרן השתלמות אז זה עוד 22% בערך שזה עוד 327 ש"ח שאתה לא מקבל.

סה"כ עלות שלך 2577 ש"ח.

אז החלק שלך (1500) יורד מהברוטו, החלק של המעסיק הוא שווי הטבה ולכן "מתווסף" לברוטו שלך 1500 לצרכי מס (ואז יורד לך עוד 750 מהנטו).
בנוסף על ה-1500 שהמעסיק משתתף, אין לך הפרשות פנסיוניות וקרן השתלמות אז זה עוד 22% בערך שזה עוד 327 ש"ח שאתה לא מקבל.

סה"כ עלות שלך 2577 ש"ח.
אז על פי ההנחה שנתתי למעלה (3000 ש'ח עלות ליסינג),
אתה אומר שהעלות הזאת אתה מוריד מהשכר לצורך חישוב הפרשות סוציאליות. נכון?
אז במקרה הזה של 1500 השתתפות מעסיק, אז מפסידים "פחות" מבחינת הפרשות.
יש מקרים שהסוציאלים מופרשים מכל השכר ללא קשר אם יש או אין ליסינג, כלומר לא נפגעים מזה.

דבר נוסף, במקרה הליסינג הזה, האם הדלק (שהוא לפי צריכה כפי שאמרתי), הוא גם מתווסף לברוטו לצרכי מס?
העלות שציינתי 3000 לא כולל דלק כמובן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R איך יודעים מתי נכנס אג"ח ממשלתי חדש? שוק ההון 0
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
K מתי יודעים על פעולות מוסדיים שוק ההון 15
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
כ מתי נפתחות דירות חדשות במחיר למשתכן? פוסטים מאיכות נמוכה 4
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
P מתי אפשר להגיש דוח שנתי 1301 לשנת 2023? מיסים 6
ה מתי המס מחושב בעת מכירה? מיסים 14
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
M מתי כדאי לפתוח חברה מיסים 20
ז מתי ואיך יוצאים משוק ההון? שוק ההון 45
M מתי נסחרת קרן סנופי של בלקרוק בבורסת תל אביב שוק ההון 10
ד מתי כדאי להחזיר את חלק הפריים במשכנתא? נדל"ן 13
F מחירי הדיור - האם הם יירדו? אם כן מתי? נדל"ן 2
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
לאץ' מתי ואיך עושים מעבר באסטרטגיית השקעה? שוק ההון 8
א מבולבל- מתי ואיך להשקיע? שוק ההון 5
ז מתי הזמן המתאים לרכוש מוצרים בזול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
S לא מבין מתי שלב מסחר רציף בקרן הסל שלי שוק ההון 11
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
N בעל הבית מכר קרקע הצמודה לבית שאני שוכר ממנו - איך אפשר לדעת מתי תתחיל הבניה? אוף טופיק 4
M דוח שנתי 2021- עד מתי אפשר להגיש? מיסים 1
ש מתי לפרסם דירה להשכרה? נדל"ן 15
E מתי כבר יגיע הזעזוע לפה? (הייטק/נדלן בארץ) פוסט תסכול פוסטים מאיכות נמוכה 534
A איך (מתי וכמה) לקנות מניות בסייל (נפילות) שוק ההון 31
R מתי נגבים הדמי מכירה / קניה ? אם בכלל? שוק ההון 2
Aslan קרן השתלמות מחקה s&p פטורה vs קרן סל מחקה s&p אירית צוברת - מתי דמי הניהול בעוכרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ס מיסוי אופציות ב-ESOP – מתי וכמה? מיסים 15
א מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן? נדל"ן 1035
E מתי אתם רושמים מטרות שנתיות ? מחפש לדייק את המועד המתאים התפתחות אישית 38
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
S מתי נקבע ערך פדיון של ביטוח חיים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A איפה לבדוק מתי תהיה חלוקת דיבידנדים SSAC שוק ההון 14
בייניש מתי ריאלי לחשוב על קנית דירה למגורים? נדל"ן 4
מ מתי מוכרים? + תיק חדש שוק ההון 8
מ עד מתי ניתן למשוך כספי פיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D קרן השתלמות - מתי תפדו ומתי תיקחו הלוואה ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ב מתי ניתן לבקש החזר מס ? פוסטים מאיכות נמוכה 11
A עד מתי אפשר להגיש דו"ח למס הכנסה עבור 2020? שוק ההון 0