• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתחיל את המסע

יושב על הגדר

משתמש סולידי
דירוג
24
שלום לכולם,
סטודנט לתואר שני במדעי המחשב, בן 25, מתחיל את המסע שלי לעצמאות כלכלית.

הכנסה:
8.5K נטו בחודש

הוצאות:
אני ובת הזוג שלי מתגוררים ביחד וחולקים בהוצאות, לאחר מעקב של כחצי שנה עם האקסולידית נראה שאנחנו מוציאים כ6K בחודש בממוצע.
מכאן שההוצאות החודשיות שלי עומדות על 3K בממוצע.

חסכונות:
  1. קרן פנסיה - 40K במסלול מנייתי
  2. קרן השתלמות חדשה יחסית, סכום זניח
  3. קופת גמל להשקעה - 5K בדמי ניהול של כ0.39% מהצבירה, שוקל להנזיל אותה
  4. עו"ש - 100K כאשר 40K מתוכו אני משאיר כחיסכון חירום ואת השאר אני מתכנן להשקיע
מטרת המסע:
  • טווח ארוך - יכולת לצאת ממעגל העבודה ב15 שנים הקרובות. מדובר ביכולת מכיוון שכרגע אני מאד נהנה מהמקצוע שלי, בין אם במחקר ובין אם עבודה בתחום ולא רואה צורך להגיע לפרישה מהמקצוע.
  • טווח קצר - עד סיום התואר, סוף 2021
    • להכניס את ה60K מהעו"ש לתיק השקעות
    • פעם ברבעון להשקיע חסכונות נוספים ולאזן
    • לא להגדיל את ההכנסות ולהמשיך מעקב עם האקסולידית
    • לפתח עסק צדדי להכנסה פסיבית
תכנית נוכחית:
  • הפקדה של כ12K פעם ברבעון מהחסכונות החודשיים ובנוסף כ15K מיתרת העו"ש (15K פעם ברבעון בשנה הקרובה)
  • תחילת השקעה דרך הבנק, עם תכנון מעבר לבית השקעות בשנה הקרובה
  • תמהיל התיק 65% מניות, 35% אג"ח:
    • מניות בלאקרוק בפילוח 60% ארה"ב, 25% אירופה, 15% מתפתחים:
      • 39% iShares Core S&P 500 UCITS ETF
      • 16.5 iShares Core MSCI Europe UCITS ETF
      • 9.5 iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF
    • פילוח אג"ח חצי-חצי עם צמוד ולא צמוד
      • 17.5% מחקה צמודות מדד ממשלתיות 2-5 שנים MTF 5121686
      • 17.5 מחקה שקליות ריבית קבועה ממשלתיות 2-5 שנים MTF 5122973
  • לעדכן כאן פעם ברבעון בנוגע להתקדמות שליD:
נשאר לבצע:
  • בדיקת תנאים בבנקים ובתי השקעות + לבדוק ספציפית לגבי IB לעתיד הקרוב
  • להבין עם עצמי האם אני מתכנן לכלול את קרן הפנסיה שלי בתמהיל ההשקעות לעצמאות כלכלית ואם כן אז לאזן את הרכישות בהתאם
  • לצלול אל תוך המיםo_o
דחיתי את הקפיצה למים כבר מפסיק זמן, אני מתרגש מאד להתחיל את הדרך הארוכה הזאת.
מקווה ללמוד המון על עצמי ועל השוק כתוצאה מהמסע. מקווה לצלוח את האתגרים הרבים העומדים מלפני.
אשמח לשמוע מכם הערות, עצות וכל דבר אחר!

ברוך הבא!
מה השיקולים במיצוע ה60 אלף על פני שנה? נשמע סתם ארוך מדי.
מדוע אחוז החלק האגחי ככ גדול אם אתה לא צריך את הכסף כלל ב-15 שנה הקרובות?

בהצלחה!

תודה רבה :)
בנוגע לשתי השאלות, השיקול הוא בעיקר מחסור בניסיון בהשקעות.

מבחינת המיצוע, התלבטתי בין חצי שנה לשנה(30K או 15K).
כדי להקל על עצמי את הכניסה לשוק בחרתי להתחיל בסכום הנמוך יותר.
אני מקווה שלאחר הכניסה שלי אראה שאני מרגיש בנוח והנושא בכלל לא עולה לי לראש במהלך היום יום, במידה וזה אכן יתרחש אשקול להכניס את שאר הכסף בחצי שנה הקרובה.

מבחינת אחוז החלוקה, לוגית אני מבין שאני צעיר, טווח ההשקעה שלי הוא ארוך ובתרחיש הסביר לא אצטרך את הכסף הזה עד הפרישה.
אבל, אני לא חושב שאני יודע להעריך את סיבולת הסיכון שלי מספיק טוב (יש קול בראש שרוצה להגדיל את הפלח המנייתי).
מסימולציות שהרצתי נראה שהתמהיל הזה אמור להפיק תשואות מספיק טובות בשביל היעדים שלי.

מטבעי אני אדם יחסית אדיש, מתמיד ולא פזיז במיוחד ולכן בחוזה שכתבתי עם עצמי התייחסתי לשתי השאלות שהעלת.
השארתי לעצמי מקום להגדיל את אחוז המניות בתיק עד לכ-80% בצורה מבוקרת במידה ומגיע משבר ואני צולח אותו ללא לילות ללא שינה.

עדכון על ההתקדמות עד כה:
בדקתי את התנאים בבנק והם נשמעו לי טובים ביחס לגודל התיק שלי:
קנייה/מכירה: 0.125% עם מינימום של 27 ש"ח
דמי משמרת: 0.075%
עמלת ניוד:15 ש"ח
המחירים הם רק לשנה הראשונה והם מהווים "הנחה" של כ50% מהתעריף המקורי.

לקראת ההשקעה הרצתי את המספרים פעם נוספת ונסגרתי על פילוח של 70% מניות למול 30% אג"ח וניירות הערך נשארו זהים.
השקעתי כ27K בתור הפקדה ראשונית (15K +12K) ובעוד שלושה חודשים אבצע הפקדה נוספת, כרגע התכנון הוא עוד 27K אבל ככל שהזמן יעבור אני אוכל לראות האם אני מרגיש בנוח להכניס יותר ולקצר את המיצוע שלי.

את תמהיל תיק ההשקעות שלי חישבתי בנפרד לקרן הפנסיה וקרן ההשתלמות אשר מושקעים במסלולים מנייתיים, כלומר תמהיל ככל הנכסים המושקעים שלי נוטה למניות ביותר מ70%.

אני מניח שהעדכון הבא יהיה בעוד מספר חודשים :)

כמדומני שאלו עמלות גבוהות מאוד
תבדוק בבתי השקעות
בהצלחה

כמדומני שאלו עמלות גבוהות מאוד
תבדוק בבתי השקעות
בהצלחה
תודה על תשומת הלב, לאחר בדיקה אכן העמלות גבוהות משמעותית מבתי השקעות.
אני נוטה לעבור לIB אבל עדיין לא התעמקתי מספיק כדי לקבל את ההחלטה. כרגע הסכומים בתיק עדיין קטנים יחסית ואני מרגיש בנוח להשאיר את תיק ההשקעות עד סוף הסמסטר הקרוב.
לאחר מכן אסגר על בית השקעות

עדכון תקופתי:
היו לי תהיות בנוגע לכניסה לשוק ההון ופתיחת התיק, עיקרן היו סביבה השאלה - האם הכניסה לשוק תשפיע לי על חיי היום יום, האם אני ארגיש צורך להסתכל בקפידה על התיק?
לשמחתי, מתברר שאני שהאדישות המלווה אותי בחיי גם זלגה לתיק ההשקעות שלי.
החודש הגיעה התזכורת הראשונה להפקיד את החסכונות שלי והתברר לי שלא בדקתי את מצבו של התיק מאז פתיחתו. לאור העובדה הזאת, ובעקבות הסעיפים שקבעתי בחוזה ההשקעות שלי. עלתה לי האופציה להגדיל את אחוז המניות בתיק שלי.
דיברתי עם בת הזוג שלי ועם מספר חברים קרובים והגעתי למסקנה שאני יכול להרגיש בנוח עם תיק 100 אחוז מניות וקופת חירום אשר מספיקה לי לחצי שנה עד שנה של מחייה.
ערכתי את החוזה שלי, הוספתי את הלבטים שהביאו אותי לשינוי תמהיל ההשקעה וגם מנגנוני הגנה מפני עצמי לשימוש במידת הצורך.
מצב השקעות נוכחי:
60K, תיק 100% מניות
  • 60% iShares Core S&P 500 UCITS ETF
  • 25% iShares Core MSCI Europe UCITS ETF
  • 15% iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF
כרגע הצלחתי לעמוד ביעד החיסכון הרבעוני שלי של 12K והכנסתי עוד כ19K מהכסף העודף בעו"ש.

ברבעון הבא התכנון הוא לסיים את המיצוע שלי ולהישאר בעו"ש עם הסכום של קופת החיסכון שלי.
תודה על הקריאה :)

הייתה תקופה מעט לחוצה, ויצא ששכחתי לעדכן.
כרגע התיק שלי תפח ל100K, כולו מושקע במניות ובנוסף, 40K נותרו בעו"ש בתור קרן חירום.
בחצי שנה האחרונה צץ בתוכי רצון לשחק קצת עם הכסף ולא להשאיר אותו רק מושקע בקרן מחקה מדד. כתוצאה מכך סיכמתי עם עצמי לקחת עד כ-10K מהתיק למטרה זו, קניתי בשלב מסוים עם הסכום את טסלה ומאז הפסדתי בערך 10 אחוז. עם כמה הזוי שזה נשמע זה שימח אותי מאד, כרגע אין לי חשק להתעסק יותר עם ההשקעה ואני מתכנן להחזיק אותה לטווח ארוך. אני יודע שממילא, במידה ויצוץ לי הרצון להשקיע שוב במניות בצורה לא מחקה מדד אאלץ למכור, לספוג את ההפסד ולהשקיע רק את הסכום שנותר וכרגע אני לא מעוניין בזה.
התמהיל הנוכחי שלי:
55% s&p 500
22.5% europe
13.5% EM
9% tesla

אני מתמודד עם מספר התלבטויות:
* ברבעון הקרוב אני מתכנן להעביר את התיק שלי לברוקר אחר, אני נוטה כרגע לכיוון interactive brokers אבל צריך לקרוא עליהם עוד בפורום, אני לא בטוח עד כמה דיווח המס מסובך/ יפריע מבחינת תהליך ההשקעה למול בית השקעות ישראלי. השפה ומס הירושה לא ממש מפריעים לי.

* אני תוהה האם נכון לי להשאיר את קרן החירום בעו"ש ואולי עדיף להעביר אותם לחשבון אחר, אפילו רק אם למדר את הכסף ו"לשכוח" שהוא קיים.
בהקשר הזה, התחלתי לחשוב גם איכן אני יכול לחסוך כסף להוצאות גדולות במהלך השנה כגון טיול לחו"ל כשיתאפשר ואולי אפילו חיסכון אחר לדירה בעתיד.
איך אתם מתנהלים מהבחינה הזאת? איך אתם מונעים מעירוב כספים המיועדים למטרות שונות? מרגיש לי לא נכון לשמור גם את קרן החירום וגם חיסכון לטיול לדוגמה בעו"ש.

* בחיים האישיים צצה לה התלבטות קשה, המנחה שלי הציע לי להמשיך לדוקטורט ואני לא בטוח האם אני מוכן להתחייבות שכזו. התואר השני היה לי מעולה עד כה ואני נהנה מאד מהמחקר שלי אבל אני לא בטוח האם אתעניין בו גם בעוד מספר שנים של מחקר - ההצעה היא להמשיך לחקור את אותו הנושא.
בעבר יצא לי לעבוד מספר שנים בפיתוח web, נהנתי מהפיתוח עד שלב מסוים בו העבודה היום יומית החלה לשעמם ולא יצרה עבורי אתגרים מעניינים. בתזה לעומת זאת, כבר עברה לה מעל לשנה ובכל יום אני מתמודד עם בעיות מעניינות ומאתגרות.
לא יצא לי לעסוק בתעשייה בתחום המחקר הנוכחי שלי ואני תוהה האם עבודה בתחום תהיה לי מעניינת יותר מאשר העבודה הקודמת שלי, משהו בתוכי מקווה שעבודה ממוקדת יותר באלגוריתמים תהיה לי מעניינת יותר לאורך זמן.
כיום אני לא רואה את עצמי ממשיך את חיי באקדמיה ואני תוהה האם המשך לדוקטורט יהיה מיותר ואולי כדאי לי לחזור לתעשייה?

שיקול נוסף הוא השכר, השכר שלי נמוך משמעותית מהשכר שאני יכול לבקש בחוץ והוא צפוי להישאר כך למשך הדוקטורט. במידה ואבחר במחקר, סביר להניח שאצטרך לדחות את המטרה שלי לעצמאות כלכלית במספר שנים טובות ואני לא בטוח שאני מוכן לקבל את הtradeoff הזה.

אופציה אחרונה שאני שוקל היא לבדוק האם אוכל לעבוד תוך כדי המחקר. בצורה כזאת, אוכל לחוות את העבודה בתחום למול המחקר ולראות לאיזה כיוון אני נמשך יותר. השכר שלי לא יהיה אידיאלי אבל טוב יותר מדוקטורט במשרה מלאה מכיוון שסביר שאעבוד במשרה חלקית בסיטואציה שכזו, לא אקבל מימון מהמחלקה אבל כן אקבל מימון חלקי מהמנחה. היתרון הוא שאז אוכל לפרוש מהמחקר במידה ואראה לנכון ללא התחייבויות למול האוניברסיטה ואתקדם בקצב טוב יותר לעצמאות כלכלית.
ההתלבטות העיקרית שלי באופציה זו היא העומס שאני אהיה שרוי בו לאורך זמן. כנראה שיהיה לי מעט מאד זמן פנוי אם בכלל לתחביבים ולפרויקטים אישיים שהתחלתי לעבוד עליהם בשנה האחרונה - כנראה שאאלץ לעצור אותם לגמרי או להאט את הקצב מאד. בהקשר הזה, אני תוהה אם אוכל בכלל להינות משני העולמות בצורה שכזו ואולי בכלל גם המחקר וגם העבודה שלי יפגעו.
אשמח לשמוע את דעתכם בנושא, האם יש כאן אנשים שהיו בהתלבטות דומה לגבי המשך לדוקטורט? מה הכריע את הכף? מה היו השיקולים?

תודה לכם על הקריאה, מקווה שאחזור לעדכן בתדירות גבוהה יותר :)

הייתה תקופה מעט לחוצה, ויצא ששכחתי לעדכן.
כרגע התיק שלי תפח ל100K, כולו מושקע במניות ובנוסף, 40K נותרו בעו"ש בתור קרן חירום.
בחצי שנה האחרונה צץ בתוכי רצון לשחק קצת עם הכסף ולא להשאיר אותו רק מושקע בקרן מחקה מדד. כתוצאה מכך סיכמתי עם עצמי לקחת עד כ-10K מהתיק למטרה זו, קניתי בשלב מסוים עם הסכום את טסלה ומאז הפסדתי בערך 10 אחוז. עם כמה הזוי שזה נשמע זה שימח אותי מאד, כרגע אין לי חשק להתעסק יותר עם ההשקעה ואני מתכנן להחזיק אותה לטווח ארוך. אני יודע שממילא, במידה ויצוץ לי הרצון להשקיע שוב במניות בצורה לא מחקה מדד אאלץ למכור, לספוג את ההפסד ולהשקיע רק את הסכום שנותר וכרגע אני לא מעוניין בזה.
התמהיל הנוכחי שלי:
55% s&p 500
22.5% europe
13.5% EM
9% tesla

אני מתמודד עם מספר התלבטויות:
* ברבעון הקרוב אני מתכנן להעביר את התיק שלי לברוקר אחר, אני נוטה כרגע לכיוון interactive brokers אבל צריך לקרוא עליהם עוד בפורום, אני לא בטוח עד כמה דיווח המס מסובך/ יפריע מבחינת תהליך ההשקעה למול בית השקעות ישראלי. השפה ומס הירושה לא ממש מפריעים לי.

* אני תוהה האם נכון לי להשאיר את קרן החירום בעו"ש ואולי עדיף להעביר אותם לחשבון אחר, אפילו רק אם למדר את הכסף ו"לשכוח" שהוא קיים.
בהקשר הזה, התחלתי לחשוב גם איכן אני יכול לחסוך כסף להוצאות גדולות במהלך השנה כגון טיול לחו"ל כשיתאפשר ואולי אפילו חיסכון אחר לדירה בעתיד.
איך אתם מתנהלים מהבחינה הזאת? איך אתם מונעים מעירוב כספים המיועדים למטרות שונות? מרגיש לי לא נכון לשמור גם את קרן החירום וגם חיסכון לטיול לדוגמה בעו"ש.

* בחיים האישיים צצה לה התלבטות קשה, המנחה שלי הציע לי להמשיך לדוקטורט ואני לא בטוח האם אני מוכן להתחייבות שכזו. התואר השני היה לי מעולה עד כה ואני נהנה מאד מהמחקר שלי אבל אני לא בטוח האם אתעניין בו גם בעוד מספר שנים של מחקר - ההצעה היא להמשיך לחקור את אותו הנושא.
בעבר יצא לי לעבוד מספר שנים בפיתוח web, נהנתי מהפיתוח עד שלב מסוים בו העבודה היום יומית החלה לשעמם ולא יצרה עבורי אתגרים מעניינים. בתזה לעומת זאת, כבר עברה לה מעל לשנה ובכל יום אני מתמודד עם בעיות מעניינות ומאתגרות.
לא יצא לי לעסוק בתעשייה בתחום המחקר הנוכחי שלי ואני תוהה האם עבודה בתחום תהיה לי מעניינת יותר מאשר העבודה הקודמת שלי, משהו בתוכי מקווה שעבודה ממוקדת יותר באלגוריתמים תהיה לי מעניינת יותר לאורך זמן.
כיום אני לא רואה את עצמי ממשיך את חיי באקדמיה ואני תוהה האם המשך לדוקטורט יהיה מיותר ואולי כדאי לי לחזור לתעשייה?

שיקול נוסף הוא השכר, השכר שלי נמוך משמעותית מהשכר שאני יכול לבקש בחוץ והוא צפוי להישאר כך למשך הדוקטורט. במידה ואבחר במחקר, סביר להניח שאצטרך לדחות את המטרה שלי לעצמאות כלכלית במספר שנים טובות ואני לא בטוח שאני מוכן לקבל את הtradeoff הזה.

אופציה אחרונה שאני שוקל היא לבדוק האם אוכל לעבוד תוך כדי המחקר. בצורה כזאת, אוכל לחוות את העבודה בתחום למול המחקר ולראות לאיזה כיוון אני נמשך יותר. השכר שלי לא יהיה אידיאלי אבל טוב יותר מדוקטורט במשרה מלאה מכיוון שסביר שאעבוד במשרה חלקית בסיטואציה שכזו, לא אקבל מימון מהמחלקה אבל כן אקבל מימון חלקי מהמנחה. היתרון הוא שאז אוכל לפרוש מהמחקר במידה ואראה לנכון ללא התחייבויות למול האוניברסיטה ואתקדם בקצב טוב יותר לעצמאות כלכלית.
ההתלבטות העיקרית שלי באופציה זו היא העומס שאני אהיה שרוי בו לאורך זמן. כנראה שיהיה לי מעט מאד זמן פנוי אם בכלל לתחביבים ולפרויקטים אישיים שהתחלתי לעבוד עליהם בשנה האחרונה - כנראה שאאלץ לעצור אותם לגמרי או להאט את הקצב מאד. בהקשר הזה, אני תוהה אם אוכל בכלל להינות משני העולמות בצורה שכזו ואולי בכלל גם המחקר וגם העבודה שלי יפגעו.
אשמח לשמוע את דעתכם בנושא, האם יש כאן אנשים שהיו בהתלבטות דומה לגבי המשך לדוקטורט? מה הכריע את הכף? מה היו השיקולים?

תודה לכם על הקריאה, מקווה שאחזור לעדכן בתדירות גבוהה יותר :)

40k קרן חירום נשמע לי גבוה מדי... ולך?

מעט גבוה, קרן החירום מיועדת עבורי ועבור בת הזוג שלי בהוצאות כוללות של בערך 6-7K בחודש למשך כחצי שנה ולכן הסכום.
בנוסף, עדיין לא ברור לי מה יהיה מצבי לקראת סוף השנה מבחינת תעסוקה, כלומר האם אתחיל לעבוד מיד לאחר הלימודים או האם תהיה תקופה ללא הכנסה מהצד שלי עד למציאת עבודה

לדעתי דוקטורט הוא החלטה כלכלית גרועה.
הפסד ברור הוא המשכורות שתפסיד בתקופת הדוקטורט.
בעיה נוספת היא שתיכנס לשוק העבודה מבוגר, משכיל וחסר נסיון - צירוף שיכול להקשות על מציאת עבודה. למשרה זוטרה לא יקחו מישהו עם דוקטורט, למשרה בכירה לא יקחו מישהו בלי נסיון.
ובסופו של דבר ההשפעה של הדוקטורט על השכר לא תהיה גבוהה.

כמובן שהשיקול הכלכלי הוא לא הכל.
אם בכל זאת דוקטורט, הייתי מנסה או לשלב בעבודה (למרות שזה מאוד קשה) או לעבוד תקופה לפני שתחזור לדוקטורט (למרות שאז יהיה קשה לחזור). זה יביא אותך לשוק העבודה עם נסיון בנוסף לתואר.

ג.נ. מתכנת עם תואר ראשון. שנים חשבתי להמשיך לשני וזה לא קרה, בין השאר כי לא ראיתי בזה תועלת מעשית כלשהי. יש מסביבי בעלי תארים מתקדמים, זה לא משפיע על היחס או הקידום.

אני חזרתי לעשות דוקטורט אחרי כשנתיים בתעשיה. אני מרגיש שזה תרם לי באופן מקצועי בצורה שלא היתה מתאפשרת בדרך אחרת.

השיקול שלי לא היה כלכלי. בראיה כלכלית אני לא חושב שיש הצדקה לדוקטורט - בטח לא במקצוע שיש בו עבודות בשכר גבוה גם לבעלי תואר ראשון ושני.
תעשה דוקטורט עם הנושא בוער בך, אם אתה אוהב לחקור, אם זה ממלא אותך, אם אתה מעוניין להעמיק בנושא מסויים עד הסוף.
אם המחקר שלך יהיה פרקטי ומחובר למציאות (דורש לרוב מנחה פרקטי ומחובר למציאות) גם לא תרגיש בסוף הדרך העדר ניסיון אלא להיפך.
אחרי הדוקטורט לא בהכרח תרוויח יותר ממתכנת מנוסה אך סיכוי טוב שתתברג בעבודה בעל אופי מחקרי יותר.

אם המחקר שלך יהיה פרקטי ומחובר למציאות (דורש לרוב מנחה פרקטי ומחובר למציאות) גם לא תרגיש בסוף הדרך העדר ניסיון אלא להיפך
לדעתי זה יכול להיות נכון למי שהיה בתעשיה וחזר לאקדמיה לדוקטורט.
אם קורות החיים שלך הם 100% אקדמיה קשה להתפס כעובד מנוסה.

לדעתי דוקטורט הוא החלטה כלכלית גרועה.
הפסד ברור הוא המשכורות שתפסיד בתקופת הדוקטורט.
בעיה נוספת היא שתיכנס לשוק העבודה מבוגר, משכיל וחסר נסיון - צירוף שיכול להקשות על מציאת עבודה. למשרה זוטרה לא יקחו מישהו עם דוקטורט, למשרה בכירה לא יקחו מישהו בלי נסיון.
ובסופו של דבר ההשפעה של הדוקטורט על השכר לא תהיה גבוהה.

כמובן שהשיקול הכלכלי הוא לא הכל.
אם בכל זאת דוקטורט, הייתי מנסה או לשלב בעבודה (למרות שזה מאוד קשה) או לעבוד תקופה לפני שתחזור לדוקטורט (למרות שאז יהיה קשה לחזור). זה יביא אותך לשוק העבודה עם נסיון בנוסף לתואר.

ג.נ. מתכנת עם תואר ראשון. שנים חשבתי להמשיך לשני וזה לא קרה, בין השאר כי לא ראיתי בזה תועלת מעשית כלשהי. יש מסביבי בעלי תארים מתקדמים, זה לא משפיע על היחס או הקידום.
אני מסכים שבמבט לעתיד דוקטורט כנראה לא יתרום בצורה משמעותית לשכר אם בכלל ואני מפסיד על הנייר שנים בהן המשכורות שלי מהתעשייה היו יכולות להיות מושקעות לזמן ארוך יותר בשוק.
יש לי ניסיון של 5+ שנים מיחידה טכנולוגית כך שקורות החיים הם לא 100% אקדמיה, לא מדובר בתעשייה אבל חוויתי שם מספיק כדי להבין שהעבודה בזה לאורך זמן תשעמם אותי עד מאד ולכן התחלתי את התואר השני. התזה שלי יחסית פרקטית וכוללת הרבה מאד מימושים של אלגוריתמים שיש להם שימוש בתעשייה ונראה שהדוקטורט שלי יהיה באותו הכיוון.

במידה ואבחר בדוקטורט ללא שילוב של עבודה אכן אהיה מעט מבוגר מבחינת כניסה לשוק העבודה מחדש(30 בערך). אני לא בטוח אם תהיה השפעה שלילית על קבלה שלי לעבודה, לפחות לא בתחום שאני עוסק בו בתזה מכיוון שהוא יחסית טכני ומשיק לתעשייה מבחינת העבודה אם כי יש יותר דגש על תיאוריה מאשר מוצר סופי ללקוח.
אני חזרתי לעשות דוקטורט אחרי כשנתיים בתעשיה. אני מרגיש שזה תרם לי באופן מקצועי בצורה שלא היתה מתאפשרת בדרך אחרת.

השיקול שלי לא היה כלכלי. בראיה כלכלית אני לא חושב שיש הצדקה לדוקטורט - בטח לא במקצוע שיש בו עבודות בשכר גבוה גם לבעלי תואר ראשון ושני.
תעשה דוקטורט עם הנושא בוער בך, אם אתה אוהב לחקור, אם זה ממלא אותך, אם אתה מעוניין להעמיק בנושא מסויים עד הסוף.
אם המחקר שלך יהיה פרקטי ומחובר למציאות (דורש לרוב מנחה פרקטי ומחובר למציאות) גם לא תרגיש בסוף הדרך העדר ניסיון אלא להיפך.
אחרי הדוקטורט לא בהכרח תרוויח יותר ממתכנת מנוסה אך סיכוי טוב שתתברג בעבודה בעל אופי מחקרי יותר.
בדומה לחוויה שלך, אני יודע להגיד שהבחירה להמשיך לתואר שני הייתה מאד טובה עבורי במבט לאחור, למדתי ואני עדיין לומד המון על תחום מאד מעניין ומאתגר שכנראה לא הייתי יכול להגיע אליו אם הייתי ממשיך לתעשייה לאחר השירות הצבאי שלי וגם אצלי השיקול לא היה כלכלי.
התחום שאבחר לעסוק בו כנראה יהיה קשור לתחום המחקר שלי ולא לתחום בו עסקתי בשירות הצבאי.

אני לא יודע עדיין איזה סוג משרות יהיו פתוחות עבורי לאחר סיום התואר השני ואילו יהיו פתוחות במידה ואסיים דוקטורט ועד כמה הן שונות באופי שלהן. אני כן יודע שמחקר מאד מושך אותי ויש לי רצון להמשיך לחקור את התחום אבל יש לי רתיעה מהתחייבות ל5 שנים קדימה במיוחד כי אני לא חוויתי את העבודה בתעשייה בתחום המחקר שלי שאולי גם היא תעניין אותי מאד.

המסלול של דוקטורט בשילוב עבודה נשמע לי כמו הפשרה הכי הגיונית למזעור החששות שלי אבל המסלול הזה עלול לגרום לכך שלא אפיק את אותה התועלת מהמחקר כמו שהפקתי במהלך התואר השני.
אני יודע להגיד שהסיבה העיקרית בזכותה למדתי כל כך הרבה היא כי לא הייתי צריך לשלב עבודה תוך כדי ומלוא תשומת הלב שלי היה מופנה למחקר.

תודה לכם על שיתוף נקודות המבט לכם, זה עזור לי לעשות מעט סדר :)

אתה לא יכול לשפר את גובה ההכנסות שלך? 8.5K למי שלומד תואר שני במדעי המחשב נראה נמוך

אני יכול להגיע לסביבות ה10K אבל אצטרך להקדיש יותר אחוזי משרה כעוזר הוראה מכיוון שכרגע אני מבצע את המינימום ההכרחי.
אני לא מעוניין להגדיל את אחוזי המשרה מכיוון שאוכל להקצות פחות מהזמן שלי למחקר וממנו אני נהנה הרבה יותר, לתקופת התואר השני שלי ספגתי את ההפרש, לתקופה נוספת של דוקטורט כנראה שאצטרך לשקול מחדש.
בדוקטורט במחלקה שלי אהיה מחויב באחוזי משרה גבוהים יותר שבממוצע לוקחים כיומיים בשבוע ואני תוהה האם לא יהיה עדיף כבר לעבוד בתעשייה ביומיים האלה במקום?

איך אחרים תופסים אותך - טוב זה בעיני המתבונן. לניסיוני אם המשרה שילך עליה אחרי זה תהיה בעלת אופי מחקרי, ה-100% אקדמיה לא יהיה אישיו.
לגבי האם יהיה ניסיון בפועל - אני חושב שזה מאוד תלוי באופי המחקר, ברלוונטיות שלו לתעשיה, וכמובן בסטודנט עצמו.

אני לא יודע עדיין איזה סוג משרות יהיו פתוחות עבורי לאחר סיום התואר השני ואילו יהיו פתוחות במידה ואסיים דוקטורט ועד כמה הן שונות באופי שלהן. אני כן יודע שמחקר מאד מושך אותי ויש לי רצון להמשיך לחקור את התחום אבל יש לי רתיעה מהתחייבות ל5 שנים קדימה במיוחד כי אני לא חוויתי את העבודה בתעשייה בתחום המחקר שלי שאולי גם היא תעניין אותי מאד.
מי אמר שאתה צריך להתחייב? אתה יכול לפרוש בכל נקודת זמן ויש אפשרות (לרוב) לעבור לעבור ממעמד מילגאי למעמד חיצוני ולהיפך (יותר קשה אך אפשרי)

המסלול של דוקטורט בשילוב עבודה נשמע לי כמו הפשרה הכי הגיונית למזעור החששות שלי אבל המסלול הזה עלול לגרום לכך שלא אפיק את אותה התועלת מהמחקר כמו שהפקתי במהלך התואר השני.
מאוד קשה. אני חושב שזה אפשרי רק במידה והדוקטורט משיק באופן קרוב ביותר לתפקיד שאתה עושה בתעשיה (אז צריך להזהר ממענייני קניין רוחני, אבל זה כבר סיפור אחר). רוב אלו שאני מכיר שעשו את זה גמרו באחת מהדרכים האלו:
1. דוקטורט שנמרח על פני כמעט עשור
2. מעבר למסלול פנימי (מילגאי מלא) לאחר תקופה מסויימת
3. פרישה מהדוקטורט

בכל מקרה שיהיה בהצלחה!

מי אמר שאתה צריך להתחייב? אתה יכול לפרוש בכל נקודת זמן ויש אפשרות (לרוב) לעבור לעבור ממעמד מילגאי למעמד חיצוני ולהיפך (יותר קשה אך אפשרי)

מאוד קשה. אני חושב שזה אפשרי רק במידה והדוקטורט משיק באופן קרוב ביותר לתפקיד שאתה עושה בתעשיה (אז צריך להזהר ממענייני קניין רוחני, אבל זה כבר סיפור אחר). רוב אלו שאני מכיר שעשו את זה גמרו באחת מהדרכים האלו:
1. דוקטורט שנמרח על פני כמעט עשור
2. מעבר למסלול פנימי (מילגאי מלא) לאחר תקופה מסויימת
3. פרישה מהדוקטורט

בכל מקרה שיהיה בהצלחה!
אתה צודק, אין לי צורך להתחייב לכל התהליך ובהחלט השילוב של העבודה והמחקר יהיה עמוס מאד.
בדיוק בגלל שהמסלול גמיש ויש לי עדיין שאלות פתוחות כגון איך יהיה לי לעבוד בתחום בתעשייה אני נוטה לשלב בין שניהם בהתחלה.
אני מכוון למסלול הזה בידיעה שבשלב מסוים אאלץ לבחור בין התעשייה למחקר ומקווה שבשלב הזה אדע יותר טוב מה עמדתי בנושא ואוכל לעבור למחקר כסטודנט פנימי או כעובד במשרה מלאה (אופציה 2 או אופציה 3)
תודה רבה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש רק מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 7
S מתחיל את המסע שלי יומני מסע אישיים 5
T מתחיל את המסע בגיל 28 יומני מסע אישיים 8
Bruce Wayne עטלף גור מתחיל את דרכו יומני מסע אישיים 25
O משקיע מתחיל - עשיתי את שיעורי הבית שלי אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 16
4 מתחיל להשקיע וצריך ללמוד את השלב הבא שוק ההון 25
K מתחיל את הדרך מגיל 16 יומני מסע אישיים 14
צ מתחיל את הדרך שלי בגיל 19 יומני מסע אישיים 38
E אהלן, מתחיל את חיי הפיננסיים שוק ההון 14
noamovich בן 21 מתחיל את הדרך לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 18
R מתחיל - אבקש את עצתכם שוק ההון 10
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
ר משקיע מתחיל- נושא האג"ח שוק ההון 11
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 6
ר משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 30
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
י יעוץ בנושא קניית מדדי אג"ח - מתחיל שוק ההון 1
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 35
K שאלות של מתחיל שוק ההון 25
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
ס מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 63
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
P מיומנו של משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 23
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O פוסט משקיע מתחיל גנרי P: שוק ההון 2
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
amit הקמפיין מתחיל ,ריבית המשכנתא נדל"ן 22
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
S מתחיל ללמוד באונ׳- זמן להעלאת שכר? התפתחות אישית 7
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
מ התייעצות של מתחיל יומני מסע אישיים 12
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
S הייטיקיסט מתחיל יומני מסע אישיים 35
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
T דירה על הנייר - שאלות של מתחיל נדל"ן 25
צ משקיע מתחיל ב1159235 שוק ההון 8
Y משקיע פאסיבי מתחיל - עצות לגבי פתיחת קופה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T תיק השקעות למשקיע מתחיל שוק ההון 4
א קופת גמל להשקעה- שאלות מתחיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה