• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משכנתא- האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות?

הכל טוב. אנשים פה נכנסו טיפה לסחרור נראה לי. כדאי לעצור ולהתחיל מחדש.

על פניו (וכפי שכבר ציינו כאן) כנראה שלא כדאי לך להגדיל את המשכנתא.
כפי שכתבו לך, זה לא כלכלי לקחת על עצמך חוב עם ריבית גבוהה כאשר בצד יש כסף שמושקע באפיקים שגם בתוחלת שלהם לא יניבו יותר.
אם יש לך רצון וסיבולת סיכון שמאפשרת לך להשקיע את כל הכסף שלך באפיקים מנייתיים (שלפחות בתוחלת שלהם יש להם סיכוי להניב יותר) אז יש הגיון להתמנף באמצעות המשכנתא (כתלות כמובן בעוד גורמים). אבל לפי מה שציינת זה לא המצב - עובדתית את מושקעת במסלולים סולידיים. ולכן, לדעתי, לך לא כדאי להגדיל את המשכנתא.

יחד עם זאת בשביל לקבל התייחסות יותר קונקרטית אני מציעה לפרט קצת יותר..
כמה משכנתא יש לך כיום - מסלולים/סכומים/שנים/החזר חודשי,
כמה עוד תצטרכי לשלם על הדירה?
מה ההון העומד לרשותך ובאיזה מסלולים הוא מושקע. האם מתאים לך לשנות הקצאה למסלולים מסוכנים יותר? מה סיבולת הסיכון שלך?

תודה רבה על תגובה לא ביקורתית...
כמה משכנתא יש לך כיום - מסלולים/סכומים/שנים/החזר חודשי,מסלול אחרון- 600K בפריים P-0.4
כמה עוד תצטרכי לשלם על הדירה? 600,000 (שילמתי 600,000 נוספים מכספי משכנתא בריביות נמוכות והון עצמי)
מה ההון העומד לרשותך ובאיזה מסלולים הוא מושקע. האם מתאים לך לשנות הקצאה למסלולים מסוכנים יותר? מה סיבולת הסיכון שלך? 1,200,000 (200 קרן השתלמות מנייתי, 500 קופת חיסכון במסלול מנייתי, 500 קופת חיסכון במסלול כללי)
מה התזרים שלך ומה מרווח החיסכון שלך (למקרה שהריבית ממשיכה לעלות). מרוויחים 40,000 נטו, חוסכים 5000 בחודש, יכולים גם יותר
האם אתם מצליחים לחסוך באופן שוטף או שחלק גדול מהתזרים החופשי הולך להגדלת האינפלציה האישית. מצליחים

כמה דברים שאני לא רואה שדיברו עליהם כאן:
1. גם במקרה של break even בריבית המשכנתא ובתוחלת תיק ההשקעות, כל עוד רמת הסיכון מתאימה לך יש יתרון בפיזור בין שוק ההון (מדד עולמי) ונדל״ן (דירה בודדת בישראל).
2. ב30 שנה סביר שריבית הפריים תעלה ותרד אז אולי בעתיד המסלול ישתלם יותר, ואפשר גם לנסות למחזר למסלול יותר יציב וזול היום, נגיד מל״צ.
3. תמיד אפשר להחזיר משכנתא, בטח במסלול פריים, יותר קשה אח״כ להוציא את הכסף לטובת השקעות אחרות - נדל״ן בחו״ל למשל.

יש לכם עוד כספים בעו״ש? קופת חירום?
עד כמה אתם רגישים לשינויים בהכנסות הקיימות, והאם התקציב שלכם מספיק גמיש בשביל להתמודד עם מצבים שונים (המשך עליית הריבית, פיטורין).
האם יש גב כלכלי למקרה קיצון? (משפחה)

או שחלק גדול מהתזרים החופשי הולך להגדלת האינפלציה האישית. מצליחים
מרוויחים 40,000 נטו, חוסכים 5000 בחודש, יכולים גם יותר
אם אתם ״יכולים גם יותר״ *ולא* חוסכים יותר…
זה בדיוק הסימן שאתם לא לגמרי מצליחים לחסוך במקום להפנות את התזרים החופשי לאינפלציה אישית…
לכן, יש מצב שעבורכם יהיה נכון להשאיר משכנתא (או לפחות חלק מהמשכנתא) שמכריחה אתכם לחסוך. רק קחו לתשומת ליבכם שאתם משלמים כמה אלפי שקלים כל חודש על ״השירות״ הזה…
אגב, להיכן אתם מכניסים את החסכונות החודשיים שלכם? האם זה לקופת החיסכון?
ובאיזו צורה אתם חוסכים? (חיסכון אוטומטי או פעם ב.. כאשר מצטבר בעו״ש)

מצד שני
500 קופת חיסכון במסלול כללי)
יש לכם מלא כסף במסלול כללי שהמשמעות שלו היא שחציו מושקע באג״ח שהתשואה עליו תהיה נמוכה מהריבית שאתם משלמים על המשכנתא.
בנוסף ההשקעה נמצאת בקופת חיסכון כך שאני יוצאת מתוך הנחה שאתם משלמים גם דמי ניהול גבוהים שפוגעים עוד יותר בתשואה.
במצב כזה, אני אישית, לא הייתי מגדילה את המשכנתא והייתי משלמת את הסכום הנדרש מהמסלול הזה.
בנוסף הייתי בוחנת אפשרות להשקיע את הכספים שלי בכלים זולים יותר.

חשוב לציין - זו *לא* המלצה. אני *לא* אשת מקצוע. כותבת רק מההגיון האישי שלי ומה (נראה לי) שהייתי עושה במצב שלכם.

יש לכם עוד כספים בעו״ש? קופת חירום? כן יש תמיד בעו"ש כמה עשרות אלפי שח.
עד כמה אתם רגישים לשינויים בהכנסות הקיימות, והאם התקציב שלכם מספיק גמיש בשביל להתמודד עם מצבים שונים (המשך עליית הריבית, פיטורין). גמישים גם במקרים כאלו, ההכנסות של שנינו גבוהות אז אפשר במקרה קיצון להיות עם משכורת אחת.
האם יש גב כלכלי למקרה קיצון? (משפחה) אין בכלל גב כלכלי מהמשפחה, משפחות לא ממוצעות ולא מבוססות, יש להן יכולת להתקיים בכבוד אבל לא לעזור לנו

אם אתם ״יכולים גם יותר״ *ולא* חוסכים יותר…
זה בדיוק הסימן שאתם לא לגמרי מצליחים לחסוך במקום להפנות את התזרים החופשי לאינפלציה אישית…
לכן, יש מצב שעבורכם יהיה נכון להשאיר משכנתא (או לפחות חלק מהמשכנתא) שמכריחה אתכם לחסוך. רק קחו לתשומת ליבכם שאתם משלמים כמה אלפי שקלים כל חודש על ״השירות״ הזה…
אגב, להיכן אתם מכניסים את החסכונות החודשיים שלכם? האם זה לקופת החיסכון?
ובאיזו צורה אתם חוסכים? (חיסכון אוטומטי או פעם ב.. כאשר מצטבר בעו״ש) כאשר מצטבר בעו"ש בערך 50.000 שח אז מחזקים את אחת הקופות הקיימות

מצד שני

יש לכם מלא כסף במסלול כללי שהמשמעות שלו היא שחציו מושקע באג״ח שהתשואה עליו תהיה נמוכה מהריבית שאתם משלמים על המשכנתא.
בנוסף ההשקעה נמצאת בקופת חיסכון כך שאני יוצאת מתוך הנחה שאתם משלמים גם דמי ניהול גבוהים שפוגעים עוד יותר בתשואה. נכון, בין 0.75-0.8
במצב כזה, אני אישית, לא הייתי מגדילה את המשכנתא והייתי משלמת את הסכום הנדרש מהמסלול הזה. מה הכוונה ב"
לא הייתי מגדילה את המשכנתא והייתי משלמת את הסכום הנדרש מהמסלול הזה" ?
בנוסף הייתי בוחנת אפשרות להשקיע את הכספים שלי בכלים זולים יותר. באיזה?

חשוב לציין - זו *לא* המלצה. אני *לא* אשת מקצוע. כותבת רק מההגיון האישי שלי ומה (נראה לי) שהייתי עושה במצב שלכם. תודה...

@אביה בלומנשטיין אני לא יכולה לקשר להודעה שלך משום מה אז עונה לך ללא קישור.

כתבתי שבמצב שתיארת, עם סיבולת הסיכון שלכם שבה יש חלק גדול מההון העצמי שמושקע בקופת חיסכון עם דמי ניהול גבוהים (מאוד) ובמסלול כללי - אז ״אני אישית, לא הייתי מגדילה את המשכנתא והייתי משלמת את הסכום הנדרש מהמסלול הזה״ כתשובה לשאלה המקורית שלך.

את שאלת בתחילת השרשור האם לקחת עוד 100,000₪ מהמשכנתא בשביל לשלם לקבלן או לקחת מההון העצמי שלכם. אז עניתי שאני אישית, הייתי משלמת מההון האישי שנמצא בקופות החיסכון במסלול הכללי.

כאמור - לא המלצה ובטח לא ייעוץ. אני לא אשת מקצוע ולא מבינה בזה כלום מעבר להגיון האישי שלי.

לגבי כלים זולים יותר לחיסכון - ראי את השרשור על מייק

ובהמשך למה שכתבתי כאן:
את שאלת בתחילת השרשור האם לקחת עוד 100,000₪ מהמשכנתא בשביל לשלם לקבלן או לקחת מההון העצמי שלכם. אז עניתי שאני אישית, הייתי משלמת מההון האישי שנמצא בקופות החיסכון במסלול הכללי.
הייתי מנצלת את הירידה בהון העצמי לדירבון עצמי בחיסכון, במיוחד בגלל שציינת שאתם יכולים.
תחשבי כמה כסף היית צריכה להוסיף להחזר החודשי לו היית מגדילה את המשכנתא ואת זה תכניסי בצורה אוטומטית לחיסכון. ואם סיבולת הסיכון מאפשרת לכם אז עדיף למסלול מנייתי. במיוחד אם זו המטרה שלכם:
זה הסיכוי שלי לצאת מהמרוץ

עוד משהו קטן, אם את כבר משקיעה סכומים כאלו בפוליסת חיסכון, אז שווה לבדוק שזה המכשיר האידאלי עבורך, כלומר פוליסת חיסכון היא העטיפה הבירוקרטית שבתוכה יש כל מיני השקעות, יש גם עטיפות אחרות כמו גמל להשקעה, etfs בתיק עצמאי עם או בלי מנהח השקעות ועוד.
וגם בפוליסת חיסכון בד"כ יש דמי ניהול לא נמוכים, אבל הם נתונים למשא ומתן בהתאם לצבירה, אז ממליץ לוודא שדמי הניהול מינימלים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א משכנתא-האם למשוך ממסלול פריים או לשחרר כסף מקופות? שוק ההון 0
ח משכנתא - חצי דירה ראשונה וחצי דירה שניה נדל"ן 4
D משכנתא 100% קל"צ נדל"ן 12
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
T משכנתא 100% פריים נדל"ן 43
K משכנתא הפוכה נדל"ן 28
קפיטליסט_מרושע "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
R משכנתא נמוכה נדל"ן 28
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
ד משכנתא במטרה לפרוע תוך שנה נדל"ן 13
K משכנתא על שליש דירה נדל"ן 12
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
נ מימון משכנתא באמצעות דיבידנדים שוק ההון 9
עלילה מסלול זמן ממוצע ללקיחת משכנתא נדל"ן 8
M מבצעי "שלם עכשיו 5% והשאר בקבלת מפתח" - האם במעמד החתימה יש להמציא אישור משכנתא? נדל"ן 38
ה משכנתא לפרעון תוך 10 שנים נדל"ן 14
M מחזור משכנתא - שעבוד שני, מסלול משתנה צמוד נדל"ן 2
A עלית פרמיה בביטוח דירה עבור משכנתא צרכנות פיננסית 5
א מחזור משכנתא נדל"ן 12
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
G משיכת כספי פיצוים עבור משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M משכנתא - האם ניתן להמיר ריבית ק״צ לקל״צ ללא קנס? נדל"ן 3
B הוצאת קרנות השתלמות לטובת תשלום משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
R שיקולי משכנתא נדל"ן 24
9 משכנתא, או הלוואה מקופות גמל / השתלמות? נדל"ן 3
א הביטוח משכנתא מחיב אותי חיוב כפול. נדל"ן 8
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 18
P משכנתא ולקנות? או לגור חינם ולחסוך לקנייה עתידית? נדל"ן 1
U פרעון מוקדם של משכנתא צרכנות פיננסית 24
C כמה משכנתא לקחת אם רוצים לפרוש מוקדם נדל"ן 19
Y איך נכון לחשב אחוז חשיפה לנדלן כשיש דירה עם משכנתא? שוק ההון 1
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
kiza צמצום משכנתא צרכנות פיננסית 22
פ דירה במחיר למשתכן - ללא משכנתא? נדל"ן 7
T רכישת דירה ראשונה באיזור חיפה ללא משכנתא נדל"ן 14
ד בחירת יועץ משכנתא נדל"ן 7
ב הטבות בנק ישראל/בנקים אחרים ללוקחי משכנתא נדל"ן 0
מ דעה על תמהיל משכנתא נדל"ן 0
ttmoon תמהיל משכנתא, דירה ראשונה להשקעה, מחיר למשתכן נדל"ן 0
amit מסלול משכנתא משתנה כל 5 עוגן אגח לא צמוד נדל"ן 2
א סגירת משכנתא מהחלק ההוני/הקצבתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S איך לבחור פרמטרים של משכנתא נדל"ן 5
D נטילת משכנתא לבעלי אזרחות אירופאית נדל"ן 0
S לשכור ולהשקיע במדד או לקנות - באירופה עם 100% משכנתא וסבסוד הריבית נדל"ן 5
Y הערכה גסה לעלות משכנתא כיום פוסטים מאיכות נמוכה 1
J סגירת מסלול משכנתא אל מול השקעה בפקדון נדל"ן 9
O שיקולי משכנתא ותזרים נדל"ן 13
M הייתכן שרק ל-28% ממשקי הבית החילוניים בישראל יש משכנתא, וההחזר ההמוצע עליה הוא רק 3,800 ש"ח? נדל"ן 11
R החזרת משכנתא - מסלול פריים אל מול השארת הכסף בקופת גמל להשקעה נדל"ן 5

נושאים דומים

Back
למעלה