• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

מאמר מהויקי - מייק, המשקיע המתחיל, שמבולבל מכמות האפשרויות

OnTheVerge

משתמש בכיר
הצטרף ב
1/3/16
הודעות
1,142
דירוג
1,796
עדכון ל"מייק המשקיע המתחיל", ינואר 2021.
לעניות דעתי, אין צורך לקרוא את ההודעות הקודמות ומספיק להתבסס על ההודעה הזאת בלבד.
נוסף גם חלק לאזרחים אמריקאיים (תודה ליעקב!).

מאמר זה יתאר את תהליך קבלת ההחלטות של המשקיע התאורטי מייק שכל קשר בינו לבין המציאות מקרי בהחלט.

אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. איני לוקח אחריות על נכונות הנתונים וכל הפועל על פיהם עושה זאת על אחריותו בלבד. הכותב עשוי להחזיק אחד או יותר מניירות הערך המוזכרים במאמר.

תקציר מנהלים:

תיק השקעות בבנק או בבית השקעות (חשבון ממוסה):

1. מייק החליט להשקיע במניות בלבד, ובעתיד ישקול לשלב בתיק גם אג"ח.

2. האופציה הפופולרית - אם מייק מעוניין להשקיע בכל העולם, בין אם הוא חושש ממס ירושה ובין אם לאו - מייק החליט להשקיע בבית השקעות ישראלי ומפוקח בקרן השקלית העולמית SSAC של בלאקרוק. הקרן בעלת דמי ניהול של 0.2% ומיסוי ריאלי (בניכוי עליית מדד המחירים לצרכן) שצפוי להיות טוב למשקיע לטווח הארוך.

3. אם מייק מעוניין להשקיע בארה"ב בלבד, בין אם הוא חושש ממס ירושה ובין אם לאו - מייק יקנה בבית השקעות ישראלי ומפוקח על ידי הרשות לניירות ערך (מיטב דש, פסגות וכד') את הקרן הישראלית השקלית של בלאקרוק על מדד S&P 500 בדמי ניהול של 0.07% - אשס.חוץ SPX 500, מס’ נייר 115925.

4. אם מייק לא מעוניין להשקיע דרך ברוקר ישראלי ומעדיף את הברוקר האמריקאי Interactive Brokers (ראו בהמשך השוואה בין ברוקר ישראלי VS אינטראקטיב ברוקרס):

א. והוא מעוניין להשקיע בכל העולם, אך חושש ממס ירושה - יקנה את VWRA העולמית הצוברת של וונגארד (דמי ניהול 0.22%) או שילוב של הקרנות האיריות הצוברות של וונגארד VHVE ו-VFEA ביחס של 1:9 לטובת VHVE (דמי ניהול משולבים: ~0.13%).

ב. והוא מעוניין להשקיע בכל העולם, ואינו חושש ממס ירושה - יקנה את הקרן האמריקאית VT של וונגארד (דמי ניהול: 0.08%) או שילוב של VTI ו-VXUS (דמי ניהול משוקללים: 0.055%~).
VT האמריקאית צפויה להניב תשואה דומה מאוד לזאת של SSAC השקלית בטווח הארוך מאוד, אך ההבדלים קטנים ובכל מקרה תלויים בהנחות שונות לפי הסימולציה של @adamshalev .
הקרן VWRA האירית מעט פחות טובה מהשתיים נכון לעכשיו אך הפוטנציאל שלה להפחתת דמי הניהול בעתיד גדול, בין היתר הודות למבנה הייחודי של וונגארד שבו לחברה אין בעלי מניות מלבד המשקיעים שלה ועקב העובדה הפשוטה שלדמי הניהול שלה יש הרבה לאן לרדת.

ג. והוא מעוניין להשקיע בארה"ב בלבד, אך חושש ממס ירושה - יקנה את הקרן האירית הצוברת VUAA של וונגארד או את הקרן האירית הצוברת CSPX של בלאקרוק, שתיהן בדמי ניהול של 0.07%.

ד. והוא מעוניין להשקיע בארה"ב בלבד, ואינו חושש ממס ירושה - יקנה את הקרן האמריקאית VTI של וונגארד (דמי ניהול: 0.03%).


קרן השתלמות (חשבון פטור):

אם הצבירה של מייק נמוכה והוא אינו יכול להצטרף לקרן השתלמות IRA - מייק ישווה מחירים ויפתח קרן השתלמות מחקה מדד S&P 500 בדמי ניהול נמוכים ככל האפשר, מבית השקעות ישראלי מפוקח וחשוב לא פחות - גדול ומוכר בלבד.

אגב, אם מייק בחר להשקיע בחשבון הממוסה ב-VTI + VXUS (כי הוא לא חושש ממס ירושה) הוא יוכל להסתכל על החשבון הממוסה ועל החשבון הפטור שלו כתיק אחד ולאזן את המשקל של ארה"ב בתיק:
נכון לעכשיו, הוא ישאף שארה"ב (VTI וקרן ההשתלמות שלו על S&P 500) תהווה כ-55% מסך כל הפלח המנייתי שלו ואת ה-45% הנותרים יקצה ל-VXUS בחשבון הממוסה.

אם מייק יכול להצטרף לקרן השתלמות IRA בבית השקעות גדול ומוכר בלבד - מייק החליט לקנות בבית השקעות ישראלי, גדול ומוכר בלבד את הקרן השקלית העולמית SSAC של בלאקרוק. הקרן בעלת דמי ניהול של 0.2%.

פנסיה (חשבון פטור):

נכון לעכשיו, מייק יבחר בקרן הפנסיה המקיפה על מדד S&P 500 של הלמן אלדובי.

מדובר בקרן ברירת מחדל בעלת דמי ניהול נמוכים של 0.05% מהצבירה ו-1.49% מההפקדה.
היתרון במסלול שהחשיפה היא ב-100% למדד ה- S&P 500 (לפי חוזים עתידיים) כאשר חלק מהכספים שהיו מופנים להשקעה במק"מ (ולא צוברים תשואה) יושבים כעת באג"ח מיועדות עם תשואה מובטחת מאת מדינת ישראל. החשיפה לאג"ח מיועדות עומדת כרגע על 27%.


** נספח לאזרחים אמריקאיים:**

תיק השקעות בבית השקעות או בבנק (חשבון ממוסה):

5. אם מייק הוא אזרח אמריקאי:
א. והוא מעוניין להשקיע בכל העולם -
מייק יפתח חשבון בבית ההשקעות האמריקאי Interactive Brokers (ולא בבית השקעות ישראלי!) ויקנה קרנות אמריקאיות בלבד (לא ישראליות ולא איריות!). מייק ירכוש את הקרן VT של וונגארד (דמי ניהול: 0.08%) או שילוב של VTI ו-VXUS (דמי ניהול משוקללים: 0.055%~).

ב. והוא מעוניין להשקיע בארה"ב בלבד -
מייק יפתח חשבון בבית ההשקעות האמריקאי Interactive Brokers (ולא בבית השקעות ישראלי!) ויקנה קרנות אמריקאיות בלבד (לא ישראליות ולא איריות בגלל PFIC!), ספציפית את הקרן VTI של וונגארד (דמי ניהול: 0.03%).


פנסיה וקרן השתלמות לאזרח אמריקאי (חשבונות פטורים):

שכירים: הקופות נחשבות בחסות המעסיק, דבר המגן על מייק האזרח האמריקאי

בחשבון IRA - בגלל השליטה באילו קרנות להשקיע, מייק האמריקאי די מאבד את חסות המעסיק (יש ויכוח על זה), אבל אז לכל הגרוע מדובר בעוד חשבון מסחר שפשוט אין למייק דחיית מס דיבידנדים אם הוא קונה ניירות אמריקאיים.

בקרן מנוהלת (לא IRA) - יש דחיית מס על הרווחים עד לפדיון (ויש מחמירים שאומרים שדחיית המס היא עד לנזילות). לגבי הפקדות מעסיק יש דילמה אם יש דחיית מס או לא, מייק סבור כי הרוב נוטה לחשוב היום שאין דחיית מס וצריך לדווח על זה ביחד עם השכר.

עצמאיים - תיאורטית לא נהנים מהגנת חסות המעסיק כמו שכירים, אבל מכיוון שמדובר באותו מכשיר בדיוק רבים מדווחים עליו כשכירים.


ועתה בהרחבה לגבי מספר סעיפים:

1. מייק בחר להשקיע במניות בלבד ויצא מנקודת הנחה שהוא עלול להפסיד בתרחיש קיצון את כל כספו.

הפלח האג"חי עשוי להיות מסובך להבנה למשקיע המתחיל. מייק החליט לוותר בינתיים על אג"ח ולהשקיע במניות בלבד.
מייק יוצא מנקודת הנחה שהוא עלול להפסיד את כל כספו המושקע במניות, בדיוק כפי שביולי 1932 השוק קרס בכמעט 90% מהשיא בספטמבר 1929. ההיסטוריה עלולה לחזור על עצמה.
לכן מייק משקיע כמות כסף כזו שאותה הוא יכול להרשות לעצמו להפסיד לחלוטין.
במשך השנים, יוכל מייק להעמיק בהבנת הפלח האג"חי ולשלבו בתיק, אם יחפוץ בכך.

2. על מייק להחליט האם הוא בוחר להשקיע בכל העולם או בארה"ב בלבד.

אמנם השוק האמריקאי הניב תשואות גבוהות יותר בעבר, אך מכיוון שאין בידיו כדור בדולח מייק אינו יודע מה ילד יום.
תשואות עבר אינן מנבאות בשום אופן תשואות עתיד. רוב המשקיעים בפורום בחרו להשקיע בכל העולם, ברוח הבלוג.

הבדלי העלויות בין השקעה בארה"ב להשקעה כלל עולמית נמוכים יחסית וצפויים להצטמצם בעקבות הפחתת דמי הניהול.
לעומת זאת, הבדלי התשואות בין השקעה בארה"ב להשקעה כלל-עולמית עשויים להיות גדולים הרבה יותר מהבדלי העלויות ולכן יש היגיון לפזר ולהשקיע בכל העולם ולא רק בארה"ב.

3. על מייק להחליט האם הוא בוחר להשקיע באחד הברוקרים הישראליים או בברוקר אמריקאי דוגמת Interactive Brokers.

יתרונות Interactive Brokers:

1. יציבות בהשקעה לטווח ארוך גם עבור משקיע שממעט בפעולות - חלק מהברוקרים הישראליים אינם ידידותיים למשקיע הפסיבי שממעט בפעולות ודורשים לסגור את החשבון אחרי זמן מה. תרחיש כזה הרבה פחות סביר ב-Interactive Brokers.
עם זאת, ישנם ברוקרים ישראליים שטרם דרשו סגירת חשבון עקב מיעוט פעולות, אך לא ברור אם יעשו זאת בעתיד.

2. זול יותר מברוקר ישראלי בטווח הארוך - לאחר הגעה ל-100,000 דולר בחשבון, מעבר מעמלות חודשיות של 10$ לחודש לעמלות של כ-2$-3$ בלבד עבור המרה וקניה טיפוסית. מעבר לזה, ניתן בכל שלב להרוויח עוד כמה דולרים בשנה מתוכנית להשאלת מניות וכך למעשה לקבל חשבון בעלות אפסית או אף שלילית.

3. אפשרות מסודרת למכירה בשכבות - תוך חיסכון עצום במס בעת המכירה. פרטים נוספים בשרשור הזה. חשוב לציין שקיימת דרך מלאכותית למכור בשכבות גם בבית השקעות ישראלי (תאורטית אמור להיות אפשרי).

2. אבטחת מידע טובה יותר - כולל אימות דו-שלבי (Two Factor Authentication).
3. ביטוח של SIPC על הכסף - עד תקרה של 500,000 $ (עם תקרת מזומן של עד 250,000 דולר).
4. שירות לקוחות טוב יותר.

ישנם יתרונות נוספים למשקיע "המתוחכם" כמו מינוף זול יותר ועוד.

חסרונות Interactive Brokers:

1. הגשת דו"חות מס הכנסה בחלק מהמקרים - במקרה של מכירה ברווח, הגעה לתיק הגדול מכ-1.8 מיליון ש"ח, העברה של יותר מחצי מיליון ש"ח בשנה לתיק ועוד. חיסרון זה לא אמור להיות משמעותי עבור משקיעים בקרנות איריות צוברות, ללא מכירה באופק, ובעלי תיק הקטן מכ-1.8 מיליון ש"ח.


יתרונות ברוקרים ישראליים:
  1. אין צורך להגיש דו"חות למס הכנסה בגלל תיק ההשקעות.
  2. אם מייק ירצה לעבור בעתיד ל-Interactive Brokers הוא יוכל לעשות זאת - גם אם מייק יחזיק את הקרן השקלית SSAC (או כל קרן שקלית אחרת של בלאקרוק) וירצה להעבירה ל-IB בעתיד הוא יוכל לעשות זאת באמצעות המרתה לקרן דולרית (עם קצת מאמץ, בירוקרטיה ותשלום סמלי).

חסרונות ברוקרים ישראליים:
  1. יקרים יותר בטווח הארוך.
  2. אפשרות לסגירת חשבונות בחלק מהברוקרים עקב מיעוט פעולות והכרח לעבור לברוקר אחר.
  3. אבטחת מידע נחותה במקרים רבים.
  4. אין ביטוח על הכסף.

אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. איני לוקח אחריות על נכונות הנתונים וכל הפועל על פיהם עושה זאת על אחריותו בלבד. הכותב עשוי להחזיק אחד או יותר מניירות הערך המוזכרים במאמר.
 
נערך לאחרונה ב:

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
הצטרף ב
29/2/20
הודעות
2,344
דירוג
2,656

KickR

משתמש בכיר
הצטרף ב
18/6/19
הודעות
2,466
דירוג
2,437

roneng

משתמש בכיר
הצטרף ב
21/2/17
הודעות
12,507
דירוג
10,330

סולידי אופנסיבי

משתמש סולידי
הצטרף ב
1/1/21
הודעות
33
דירוג
22
מייק ישווה מחירים ויפתח קרן השתלמות מחקה מדד S&P 500 בדמי ניהול נמוכים ככל האפשר, מבית השקעות ישראלי מפוקח וחשוב לא פחות - גדול ומוכר בלבד.
למה דווקא מחקה סנופי?
יש קרנות השתלמות פאסיביות מחקות מדד עולמי (הלמן, אינפיניטי) באותם דמי ניהול אם אני לא טועה.
 

OnTheVerge

משתמש בכיר
הצטרף ב
1/3/16
הודעות
1,142
דירוג
1,796
למה דווקא מחקה סנופי?
יש קרנות השתלמות פאסיביות מחקות מדד עולמי (הלמן, אינפיניטי) באותם דמי ניהול אם אני לא טועה.

לא חושב אבל אשמח שתראה לי אחרת.
חיפשתי דרך אתר השוואות קרנות השתלמות:
קרן השתלמות של אינפיניטי השתלמות בחו"ל עם דמי ניהול של 0.56%.
הקרן של הלמן אלדובי על S&P 500 זולה יותר - 0.48%.
 

סולידי אופנסיבי

משתמש סולידי
הצטרף ב
1/1/21
הודעות
33
דירוג
22
לא חושב אבל אשמח שתראה לי אחרת.
חיפשתי דרך אתר השוואות קרנות השתלמות:
קרן השתלמות של אינפיניטי השתלמות בחו"ל עם דמי ניהול של 0.56%.
הקרן של הלמן אלדובי על S&P 500 זולה יותר - 0.48%.
https://www.hag.co.il/מוצרים-פיננסי...-שלנו/אי-בי-אי-השתלמות-פאסיבי-מדדי-מניות-חול/
אני לא מומחה מקריאת דוחות אבל זה נראה שהדמי ניהול 0.49, עוקבים אחרי סנופי, אירופה ויפן (גם שווקים מתפתחים? לא ככ מבין משם)
 

Harvey

משתמש ותיק
הצטרף ב
29/11/20
הודעות
80
דירוג
37
@OnTheVerge תודה על העדכון לגבי מייק.

אותי עניין השפעת הדמי ניהול - כי 0.2% לmsci awci יותר יקר מהאלטרנטיבה של השלושה s&p, msci europe, em.

אז בדקתי השפעה של הפקדה חודשית של 5,000 ש״ח למשך 50 שנה. הנחת תשואה של 5% שנתי.

הקרן היא 2.4m ב2 המקרים.

דמי ניהול - אופציה של msci awci היא 0.2.

באופציה השניה, ניתן לחשב דמי ניהול משוקללים. נניח והחלוקה היא 65% לs&p בדמי ניהול של 0.07, עוד 20% לmsci europe בדמי ניהול של 0.12, ו15% נוספים לem בדמי ניהול של 0.18. הדמי ניהול המשוקללים הם (0.07*65 + 0.12*20 + 0.18*15)/100 = 0.0965. בשביל לפשט נגיד 0.1.

אז לפי 5% תשואה, יהיה רווח מריבית של 4,847,986 ש״ח. לפי 5.1% תשואה יהיה רווח מריבית של של 5,027,318 ש״ח. כלומר יתרון של 179,332 ש״ח ב40 שנה.
בהפקדה של 10k בחודש, זה יהיה יתרון של 426,755 ש״ח ב40 שנה.

היתרונות של msci awci הם (1) הפשטות של קרן אחת ללא צורך לאזן, (2) לקיחה בחשבון של כל העולם כולל כלכלת סין שאם תתחזק היא לא תהיה ב״שילוש״ של blackrock.

המסקנה האישית שלי היא שהעלות הלא גבוהה (יחסית) בתוספת היתרונות של קרן אחת מנצחים.
 
נערך לאחרונה ב:

Bearson

משתמש ותיק
הצטרף ב
22/9/20
הודעות
70
דירוג
43
חסרונות Interactive Brokers:
הייתי מציע לציין פה שאם מייק מעוניין לתת איזשהו ביטוי להטיית הביתיות (כלומר להשקיע גם בשוק הישראלי מעבר למשקל השוק שלו) הוא לא יוכל לעשות זאת דרך IB.
 

MarketTimer

משתמש ותיק
הצטרף ב
7/12/16
הודעות
586
דירוג
435
הביטוי בית השקעות "גדול ומוכר" חוזר כמה פעמים. תוכל לבאר אותו במונחים פרקטיים? יש רשימה סגורה? קריטריון מספרי?
@OnTheVerge
 

OnTheVerge

משתמש בכיר
הצטרף ב
1/3/16
הודעות
1,142
דירוג
1,796
הביטוי בית השקעות "גדול ומוכר" חוזר כמה פעמים. תוכל לבאר אותו במונחים פרקטיים? יש רשימה סגורה? קריטריון מספרי?

זאת התבטאות מכוונת.
הסולידית אוסרת להתבטא נגד בתי השקעות ספציפיים מחשש לתביעות.

אני מקווה שהניסוח ימנע מאנשים מסוימים מלהסתנוור מהצעות נמוכות במיוחד.
 

MarketTimer

משתמש ותיק
הצטרף ב
7/12/16
הודעות
586
דירוג
435
זאת התבטאות מכוונת.
הסולידית אוסרת להתבטא נגד בתי השקעות ספציפיים מחשש לתביעות.

אני מקווה שהניסוח ימנע מאנשים מסוימים מלהסתנוור מהצעות נמוכות במיוחד.
מה לגבי להתבטא בעד בתי השקעות מסויימים ולשכוח מהאחרים? :)
 

roneng

משתמש בכיר
הצטרף ב
21/2/17
הודעות
12,507
דירוג
10,330
אני לא מדבר על קרן מחקה, אלא על ההרכב של הקרן השתלמות.
מה ההבדל?
אפשר לראות ש רק 35% מושקע בקרנות סל של הראל, קסם ותכלית (שלהבנתי הן עצמן רלוונטיות למה שקישרת מבחינת הרכב הנכסים בתוכן). מוזמן לתקן אותי
הם עובדים בשילוב של ק"ס וחוזים.
החוזים דורשים מזומן/מקמ/אגח.
מתחילת 2019 עד סוף נובמבר 20 ה-SP500 עשה 45%, קרן ההשתלמות של הלמן עשתה רק 31%. ממה נובע הפער אם לא מזה?
אתה בטוח שאתה מודד באותן יחידות מידה?
 

nicepo1

משתמש בכיר
הצטרף ב
14/1/16
הודעות
3,179
דירוג
3,442
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Rahash קרן פנסיה ברילוקיישן - מאמר קצר שכתבתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
א מאמר מעניין שראיתי - השקעה במדד המניות הכללי עלול להביא לתוצאה הפוכה מזו שרציתם שוק ההון 27
עתיד מתוק מאמר של שלמה גרינברג בביזפורטל על סוכנויות הנדל"ן הממשלתיות בארה"ב שוק ההון 0
T מאמר וקישור לספר (Understanding big debt crises)- מישהו הצליח להוריד? התפתחות אישית 9
ביולוג ירושלמי ההשכלה הגבוהה צריכה לעבוד דיאטה. מאמר שמסביר את האמת מאחורי הנתונים. אוף טופיק 110
Izik ""לא יותר מעשרה אחוז במניות...להמנע מהשקעות באינדקס נרחב" לפי מאמר בגלובס שוק ההון 12
Waler בניית פרופיל בכוח גס - המלצה על מאמר שוק ההון 1
גילגמש מאמר על תשואות שניתן לצפות ממניות שוק ההון 1
M מאמר נהדר ב wsj של זוויג בעניין pre mortem בהשקעות שוק ההון 18
daat99 מאמר מעניין על וורן באפט ואג"חים אוף טופיק 4
משה מאמר מעניין על החיים בחברה ללא עבודה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
NightStyle בקשה: הכנסת גרסאות האג"ח של מייק, המשקיע המתחיל שוק ההון 1

נושאים דומים

למעלה