• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משיכה שלא כדין מקרן פנסיה ללא קנס

אני מרגיש שאנחנו הולכים סחור-סחור,
אם הצהרת בינואר 2021 שאין לך הכנסות נוספות לאותה שנה ולכן משכת פנסיה בפטור, ובדצמבר 2021 מימשת רווח הון, אתה מחויב בדוח שנתי על 2021 והסכום שמשכת מהפנסיה ימוסה ב35%.
זה לא סחור סחור, זו הפואנטה.
אני מצהיר שלא *היו* לי הכנסות השנה. אני לא יכול להצהיר שלא *יהיו*.

זה לא סחור סחור, זו הפואנטה.
אבל לפי החוק, אם *יהיו* הכנסות לפני סוף השנה אתה *חייב* לדווח על זה למס הכנסה ולשלם את המס המלא.
כלומר לכל היותר קיבלת דחיית מס של כמה חודשים.

תקרא לעיל, כבר דשו בזה. אתה תהיה חייב בדוח שנתי ו35% מס על משיכה מוקדמת.

אבל אם אתה מושך בינואר 2022 במקום אז אין שום בעיה.
ואח"כ כמובן שלא תמשוך מהפנסיה ב2022 אלא ב2023. וב2023 לא תמשוך בכלל מהתיק. וחוזר חלילה.
זה לא מה שמציע @Delver

אגב גם הצעה למשיכות דו-שנתיות לא גמישה מספיק כדי להיחשב תוכנית פרישה טובה. סבירה אולי, אבל לא טובה :)
ננית טעית בהערכה שלך לצרכי מחיה ל-2023.

אתה צריך להצהיר מה ההכנסה הצפויה, ואם הייתה לך הכנסה גבוהה יותר בפועל תידרש להגיש דוח ולהשלים את המס (לא יודע אם שולי או 35%).
אבל רונן צודק, אפשר לעשות את לסירוגין שנה כן שנה לא, בשנה שמושכים מהפנסיה לא מושכים מהתיק וכן להיפך.

@FIYaacov אני לחלוטין מסכים שזה מגביל רק שבמקרה ששני בני זוג מתכוונים לא לעבוד זה יכול להתאים.
בכל אופן בעיני זה דיון סרק, מסכים עם @Delver שזה לא יעבור את מבחן כוונת המחוקק

נערך לאחרונה ב:
כל שקל הכנסה מקטינה לך שקל מהכמות שאתה יכול למשוך. זה לא גמישות. אתה כבול ל-10,600 הללו או צריך לוותר עליהם לגמרי אם אתה מוציא יותר.
אתה יכול לנסות למשוך רק שכבות בהפסד או אם רווח אפס, אבל גם זה לא נשמע גמיש מדי.
זה סתם כסף ששוכב בעו"ש מדצמבר של השנה שעברה
רק שבמקרה ששני בני זוג מתכוונים לא לעבוד זה יכול להתאים.
טוב אז אנסה לענות כי חפרתי בזה די הרבה
בפועל עשיתי את זה במשך תקופה מסויימת (שאני ואישתי היינו סטודנטים) בשביל לוודא שזה עובד

אז ככה, יש לי פנסיה רגילה (כרגע סנופי בהלמן שעובר עכשיו למיטב דש)
מצב מסכנות 3 לא מעיד על זה שאתה עני או מסכן
רק מתאר מצב שאין לך בתקופה מסויימת הכנסות
כסף בעובר ושב, או מניות שאתה ממש עם שכבות בהפסד או ללא רווח זה לא הכנסה!!!

בפועל זה רבעוני, בודקים 3 חודשים ואז מקבלים צק על 3 חודשים בין (כלומר 30K)
אני עבדתי לפני ה3 חודשים האלה ואחרי ה3 חודשים האלה
אין פה שום קשר לדיווח למס הכנסה

הדבר היחידי שקרן הפנסיה מבקשת ממך את האישור שלא עבדת 3 חודשים (לדעתי אז שלחתי אישור ביטוח לאומי או משהו ששלמתי אותו בעצמי)

זה לא כסף של המדינה!! וזה לא קצבה!!
זה כסף שלי שעבדתי וחסכתי
המדינה מאפשר לקחת אותו ולא לשלם מס בשביל להימנע מתשלום דמי אבטלה / הבטחת הכנסה
דרך אגב בקורונה הסכימו לעשות את זה גם אם בן זוג אחד עובד ועוד הרבה הקלות

אין באמת לקרן פנסיה אינטרס שלא לתת לך את הכסף הכי, כי אם לא יתנו לך אתה תשבור ותשלם 35 מס ואז תוציא מהם יותר כסף שהם יכולים להרוויח עליו עוד דמי ניהול

בפועל את התיק מניות שלי אני לא אממש ככל הנראה עד גיל 60
בזמן הזה המחיה שלנו תיהיה ע"ב ה10K של הפנסיה + כסף שיושב בעו"ש - סדר גודל של 50K סה"כ לשנה
הקרן חירום שלנו היא גם ככה 100K
אז ממש אין לי בעיה למשוך פעם בשנתיים ולהשאיר את זה באיזה פקמ צמוד נניח קרמבולה
גם ככה צריך לאזן את התיק שלא יהיה רק מנייתי

מעבר לזה אפשר גם ללכת על כיוון של שכר דירה עד 5K יש לדעתי גם ככה פתור מדיווח ולא מחשיבים את ההכנסה
אפשר כמובן לקנות את הדירה שלכם - ולא לשלם לעצמכם שכר דירה
ואפשר בעוד הרבה דרכים להוריד את ההוצאות ע"י קניית השירות שאתם צורכים (פאנלים סולארים נניח, קנית רכב במקום ליסינג וכו וכו)

ככל הנראה בפועל זה יהיה 9 חודשים של פניסה ו3 חודשיים של מימוש ני"ע כי גם ככה ארצה לנצל נקודות זיכוי מס
אל תשכחו בפעול נניח ממישתי 50K והרווחים עליהם הם 50 אחוז אז לאותם 3 חודשים סה"כ הכנסנו 25K כלומר סביב ה8K לזוג
ממש לא סכום שאמור לפגוע ב9 חודשים של הפנסיה שמושכים

מעבר לזה שאייצר סוג של מכירה בשכבות אז מניח שמראש לא יהיה מימוש של יותר מ10 אחוז רווחים

דרך אגב אפשר גם לעבוד במקביל או הבת זוג תעבוד, פשוט רק מושכים פחות מהפנסיה

אתה מחויב בדוח שנתי על 2021
מקור?

אתה צריך להצהיר מה ההכנסה הצפויה
איפה?

מניות שאתה ממש עם שכבות בהפסד או ללא רווח זה לא הכנסה!!!
טענה מעניינת, מקור?

שכר דירה עד 5K יש לדעתי גם ככה פתור מדיווח ולא מחשיבים את ההכנסה
איך מפטור מהדיווח הגעת לכך שזו לא נחשבת הכנסה?

הדבר היחידי שקרן הפנסיה מבקשת ממך את האישור שלא עבדת 3 חודשים (לדעתי אז שלחתי אישור ביטוח לאומי או משהו ששלמתי אותו בעצמי)
מה כתבת בשדה הנכסים, ומה בדוח השנתי למ"ה?

מודים: אולי כדאי לפצל לדיון נפרד? משהו כמו "משיכה פטורה מקרן פנסיה בגלל הכנסה נמוכה".

אבל נראה שיש 2 אפשרויות שונות שבלבלתי ביניהם, באפשרות ש @A42 מדבר עליה לא צריך להצהיר הכנסה שנתית רק חודשים אחרונים

אתה צריך מקור לזה שרק רווח הון נחשב הכנסה ולא הקרן?
האמת כן, בפרט בהקשר המדובר. במחשבה נוספת, אכן הגיוני שהכנסה == רווח, אבל ההצגה של זה בקונטקסט הנוכחי העלתה בי תהיה.
(אני בהחלט לא טוען שיש על הקרן מס, אבל זה לא שקול למה ששאלתי.)

אתה צריך מקור לזה שרק רווח הון נחשב הכנסה ולא הקרן?
לפחות לפי לשון החוק, זה לא טריוויאלי. סעיף 89(א) לפקודה קובע "דין תמורה כדין הכנסה לפי סעיף 2 ודין ריווח הון כדין הכנסה חייבת". כלומר, יש מקום לטענה שכל התמורה היא "הכנסה". מבחינת התכלית אני נוטה להסכים איתך שכאשר מדברים על הכנסה, אין הכוונה לחלק התמורה שאינו רווח הון (שכן, אחרת היה צריך להתחשב גם בפקדונות בנקאיים או סתם בכסף בעו"ש, למשל), אבל אפשר גם לטעון את הטענה הנגדית שמסכנות נקבעת לפי הכנסה ולא הכנסה חייבת כי רוצים לתת את הפטור רק למי שנכנס לו מעט כסף לבנק, בלי קשר להכנסתו החייבת.
כמובן הסייג הגנרי, לא רק שאני לא מומחה, גם לא טרחתי לקרוא את כל הדינים והפסיקה הרלוונטיים לסוגייה ולכן מי שרוצה לקבל החלטות בנושא, מוטב שיתייעץ עם מומחה בתחום.

אבל ההצגה של זה בקונטקסט הנוכחי העלתה בי תהיה.
מבין את הנקודה שלך, ואכן זה באמת שאלה לגיטימית.
עם זאת, היות ומדובר על תשלום מס, אז אין סיבה לחשוב שחישוב ההכנסה יעשה אחרת (לי לפחות).

איפה זה כתוב בפוסט או בטופס 159א?
על פי הכתוב בכל זכות ובתקנות מס הכנסה (כללים לאישור ולניהול קופות גמל), תשכ"ד-1964, סעיף 34(ב)(2), הזכאות היא על בסיס חודש יחיד שבו ההכנסות נמוכות - החישוב אינו שנתי ואפילו לא רבעוני. הזכאות חלה גם על חודשיים קדימה ולכן הבקשה היא רבעונית.

זה מס הכנסה לכל דבר (יש לזה אפילו שדה בטופס 135). פסיכולוגית מסכים שזה יותר מרתיע אם קוראים לזה קנס.
מקבל, ברור. אבל זו לא הנקודה שלי: לא מדובר פה בחישוב הכנסה לעניין חבות מס (אז הייתי מקבל את הטיעון ש"היות ומדובר על תשלום מס, אז אין סיבה לחשוב שחישוב ההכנסה יעשה אחרת"), אלא בחישוב הכנסה שמהווה תנאי חריג שמתיר משיכה מקופת גמל, שבהיעדרו מדובר במשיכה שלא כדין. הנושא של מה מוגדרת משיכה כדין הוא נפרד ממהי הכנסה חייבת במס, כמו גם מהנושא של מהו המס על משיכה שלא כדין.

מהו המס על משיכה שלא כדין
אגב, אני חושב על זה שמשיכה שלא כדין מחוייבת במס הכנסה, שכמו שצויין אינו קנס אלא מס הכנסה. הווה אומר שהכסף שנמשך הוא הכנסה גם אם אינו רווח (בעניין שאלת הכנסה =? רווח).
@FIYaacov @גרהם

אגב, אני חושב על זה שמשיכה שלא כדין מחוייבת במס הכנסה, שכמו שצויין אינו קנס אלא מס הכנסה. הווה אומר שהכסף שנמשך הוא הכנסה גם אם אינו רווח (בעניין שאלת הכנסה =? רווח).
@FIYaacov @גרהם
במשיכה שלא כדין מוטל מס על הקרן שזה חריג במס הכנסה שכן בדרך כלל מס מוטל על רווח / התעשרות ולכן המס הזה במהות הוא קנס גם אם קוראים לו אחרת.
בכל מקרה, כפי שכתבת למעלה והסכמתי קודם כאשר בוחנים הכנסות אחרות לצורך הזכות למשיכה מחמת מסכנות, השיקולים לעניין פרשנות "הכנסה" אינם זהים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T משיכה מקופת גמל ותיקה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
yanosh34 סדר משיכה מקרן השתלמות עם הפקדות מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ראובן7 ביטוח מנהלים-משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
J משיכה מחשבון מט"ח צרכנות פיננסית 1
R משיכה מקרן מהשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
I משיכה מקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
כ משיכה של פוליסה עם סכום קטן - מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
J משיכה מקרן השתלמות לצורך העברה לIB פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
M משיכה מ-IB לבנק הבינלאומי - ש״ח או מטח? צרכנות פיננסית 5
L קרן השתלמות - משיכה רק של הכסף שהופקד מעל התקרה הפטורה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
M קרן גמל להשקעה משיכה כקצבה בגיל 60 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I משיכה מקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
מ העברה מקרן פנסיה לקופת גמל לצורך משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ב אסטרטגיית משיכה בפרישה: פנסיה, RSU, השתלמות, תיק ממוסה… פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
ר קרן השתלמות- החלת ותק ללא משיכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
CoinCollector משיכה של קרן השתלמות נזילה VS המתנה ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
N המלצה לאסטרטגיית משיכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
mk1 תקינות משיכה מגמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ח משיכה חלקית מקופת גמל להשקעה - מס שוק ההון 2
מ משיכה חלקית מקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M משיכה מחשבון משותף אצל ברוקר זר מיסים 3
M מיסוי של הסכום מעל תקרת ההפקדה הפטורה לאחר משיכה מקה"ש IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
H קופת גמל - משיכה הונית חד פעמית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
Wonko משיכה חודשית של כספים ממוסים מהפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
V משיכה שקלית מIB - בעזרת WISE או ישירות דרך IB? שוק ההון 17
ע הכללת ערך בית בחישוב אחוז משיכה נדל"ן 5
צ דיווח על משיכה מ-IRA בארה"ב מיסים 2
A קופת גמל להשקעה - שאלות של טרום משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N משיכה חלקית מקופ"ג להשקעה מיסים 12
M אסטרטגיית משיכה לאחר פרישה שוק ההון 1
הרץ במבוך משיכה מחשבון השקעות מול הלוואה מקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ש משיכה סיסטמטית מתיק השקעות לפי חוק 4-7 אחוז. שוק ההון 177
1337justme משיכה מהתיק בפרישה, פעם בשנה או פעם בחודש? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 33
Fitch חישוב סכום משיכה פטור מקופ"ג אחרי "קיבוע זכויות" פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
1337justme פטור\החזר מס על משיכה לא כדין מקופת גמל לתגמולים שוק ההון 5
M שאלה לגבי אחוז משיכה קבוע בתיק ממונף פי 2 שעוקב מצויין שוק ההון 25
1337justme קופת גמל עם כ250K ש"ח - משיכה לחשבון הממוסה או להעביר לIRA? שוק ההון 2
I חישוב משיכה מקסימאלית ללא פגיעה בקרן בהינתן אחוז ריבית שוק ההון 0
X מסטרקארד ארצות הברית בישראל , משיכה דולר בכספומט צרכנות פיננסית 2
D משיכה מ s&p 500 והשקעה בנדל"ן בחו"ל שוק ההון 4
R משיכה מ-401k לתושבי ישראל שוק ההון 7
ה קופת גמל להשקעה, איחור מועד משיכה צרכנות פיננסית 2
מ משיכה כספי פיצוים ללא מס לצורך השקעה צרכנות פיננסית 0
א משיכה מקופת גמל והקה"ש להשקעה עצמאית שוק ההון 6
S אני בשוק מהבדל שמצאתי בין פרישה עם אותו כמות כסף לאותה משיכה חודשית שוק ההון 1
O משיכת כסף מתיק פטור מול משיכה מתיק ממוסה, בפנסיה שוק ההון 2
ERE בלי ה E אחוז משיכה בטוח. האם ה SWR הוא ממוצע של...? שוק ההון 65
ל החופשי משיכה מקרן השתלמות לעצמאים שוק ההון 0
A האם על ידי משחק עם תאריכים בניוד/משיכה הגופים הפנסיונים יכולים "לגנוב" כסף? שוק ההון 15
י מיסוי של משיכה חלקית מקרן השתלמות מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה