• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מכירת מניות RSU וישוב מזכה

PassiveInvest

משתמש רגיל
דירוג
133
היי, ברשותי מניות RSU, אני גר לאחרונה בישוב מזכה ממס הכנסה ולכן בהתאם לרמת השכר שלי, איני משלם מס הכנסה כלל.
ידוע לי שבמכירת מניות RSU שהפשירו, עדיף למכור כאשר המס השולי הוא הנמוך ביותר, כיוון שאני משלם עליהם מס פירותי.
אך אולי בשבילי זה בכלל לא תקף? אני בכלל לא משלם מס הכנסה, כיון שחבות המס שלי נמוכה מהטבת המס שהישוב מעניק לי.
אז, מכיוון שכך, חשבתי אולי כן למכור את המניות RSU וכך להנות מכסף חינם ללא תשלום מס כל עוד אני עדיין גר בישוב המזכה.
לא פספסתי משהו?
תודה רבה.

החל מסכום מכירת rsu מסויים תתחיל לשלם מס הכנסה פירותי. תחליט עבור עצמך מהו "סף" המס באחוזים שמתחתיו שווה לך למכור.
תחשב עבור כל הקצאה מהו אחוז המס הנוכחי: זה פונקציה של מס פירותי + מס רווח הון.

לעניות דעתי ככל שהמס נמוך כדאי לפזר אחזקה, ואילו ככל שהמס גבוה יש מקום להתלבט בין פיזור לבין דחיית מס.

החל מסכום מכירת rsu מסויים תתחיל לשלם מס הכנסה פירותי. תחליט עבור עצמך מהו "סף" המס באחוזים שמתחתיו שווה לך למכור.
תחשב עבור כל הקצאה מהו אחוז המס הנוכחי: זה פונקציה של מס פירותי + מס רווח הון.

לעניות דעתי ככל שהמס נמוך כדאי לפזר אחזקה, ואילו ככל שהמס גבוה יש מקום להתלבט בין פיזור לבין דחיית מס.

תודה רבה על התשובה,
אז אם אני מבין אולך נכון, זה כן תופס ורק עליי לשים לב כמה אני מוכר, על מנת שלא לעבור את חבות המס.
לגבי מס רווחי הון, הבנתי שאם אני מוכר מניות עד שנתיים מרגע ההפשרה אני משלם עליהם מס פירותי על כל הסכום כולל הרווחים אם נוצרו.
לאחר שנתיים אני משלם מס פירותי על סכום ההענקה ו- 25% מס רווח הון על הרווחים אם יש כאלה.
לכן, אני חושב שעדיף לי, במקרה שלי כמובן למכור עד שנתיים מרגע ההפרשה, שכן אז כל הסכום ימוסה כמס פירותי ואם אני מחשב את זה כמו שצריך ועדיין נמצא מתחת לתקרת חבות המס שלי, לא אצטרך לשלם לא מב פירותי ולא מב רווחי הון כלל.
ככה אני "מתחמק" מלשלם מס בכלל.
האם אני לא טועה בהנחה שלי?
דרך אגב, יש צורך לדווח על מניות אלו ברגע שאני מוכר בטופס השנתי? עליי להעביר לרו"ח? או כיוון שמניות RSU עובר דרך הנאמן לא אצטרך לדווח על כך?
בכל אופן אשאל את רואה החשבון של אשתי, אבל לידע כללי.

אני גר לאחרונה בישוב מזכה ממס הכנסה ולכן בהתאם לרמת השכר שלי, איני משלם מס הכנסה כלל.
לא יודע מה רמת השכר ובאיזה יישוב מדובר
אבל סתם בשביל הספורט, שכר 25K, ארבעה ילדים מתחת גיל 6 ומגורים בדימונה
יש חבות מס קטנה, ושים לב שביטוח לאומי בכל מקרה תשלם
TGHKTNL.png

https://www.hilan.co.il/מרכז-ידע/אשפי-חישוב/אשף-נטו/

אני גר לאחרונה בישוב מזכה ממס הכנסה ולכן בהתאם לרמת השכר שלי, איני משלם מס הכנסה כלל.
אם הבנתי נכון איך העסק עובד, אתה מקבל זיכוי מס של X% מההכנסה החייבת מיגיעה אישית שלך, עד לתקרה שנתית מסויימת. הבנתי נכון?

לכן, אני חושב שעדיף לי, במקרה שלי כמובן למכור עד שנתיים מרגע ההפרשה, שכן אז כל הסכום ימוסה כמס פירותי ואם אני מחשב את זה כמו שצריך ועדיין נמצא מתחת לתקרת חבות המס שלי, לא אצטרך לשלם לא מב פירותי ולא מב רווחי הון כלל.
ככה אני "מתחמק" מלשלם מס בכלל.
מה שאתה מתאר לא בהכרח יקטין את המס שלך. תלוי בפרמטרים, ובכמה מניות אתה רוצה למכור כל שנה.
לדוגמא, נניח שמדרגת המס שלך היא 35%, קיבלת את ה-RSU ב-$100, המחיר עכשיו הוא $200, יש לך זיכוי של 20% בגלל היישוב, ויש לך יתרת הכנסה לזיכוי של $10,000.
אם אתה מוכר לפני שעברו שנתיים (מקרה 1), עם ה-$10,000 אתה יכול למכור 50 מניות כל שנה ולשלם עליהן 15% מס במקום 35% בגלל ה-20% זיכוי. אם תמכור עוד מניות, תשלם עליהן 35% מס (עד שתעבור למדרגת המס הבאה).
אם אתה מוכר אחרי שעברו שנתיים (מקרה 2), אתה יכול למכור 100 מניות כל שנה ב-$20,000 ולשלם 15% מס על $10,000 ועוד 25% מס רווח הון על $10,000. סה"כ 20% מס.
אם אתה מוכר כל שנה 50 מניות, תשלם 15% במקרה הראשון ו-20% במקרה השני. אם אתה מוכר 100 מניות, תשלם בממוצע 25% במקרה הראשון ו-20% במקרה השני.

עריכה: שכחתי מביטוח לאומי (תודה @מתכנת). תחליף בחישובים 35% מס שולי ב-47% מס שולי + ביטוח לאומי, עד תקרת ביטוח לאומי חודשית.

תודה רבה לכם על התגובות, מנסה לעכל מה שכתבתם!

@יובל @מתכנת
היי יובל ומתכנת, סוריעל הדיליי, עשיתי קצת ש"ב לגבי מה שרשמתם ולא הבנתי כמה דברים.
20% הנחה על המס היא בעצם 20% מהברוטו למס הכנסה בסוף שנה של השכר שלי אם אני לא טועה, לא?
זה לפחות מה שהצלחתי להבין מהדוגמאות באתר כל-זכות.
או עד תקרה של 240360 שח שהם בעצם 20% שזה 48072 שח.
לצורך העניין שנה שעברה הרווחתי 220k שנתי, לכן הייתי צריך לשלם מס הכנסה לפי החיושבים שלי של 39632 שח, אך בגלל שזה נמוך מההטבה שהיא 48072שח, לא שילמתי שקל.
השנה קבלתי העלאת משכורת של 5% לכן אסיים את השנה עם משכורת של 230k+- שזה עדיין משאיר אותי במדרגת מס שולי של 31%. ומס הכנסה שאני אמור לשלם בערך 40 אלף( לא חישבתי)
יש לי גם 2.25 נקודות זיכוי לא מנוצלות ויש לי עוד 1 נקודה בדרך בע"ה, כי אשתי בהריון לכן יהיו לי 3.25 נקודות לא מנוצלות פלוס ההפרש שנשאר לי מהטבת המס של הישוב המזכה,
3.25 נקודות זכות = 3.25 כפול 2616 = 8.5k
פלוס ההפרש הין ההטבה המקסימלית של הישוב המזכה שהיא 48 אלף מינוס 40 אלף. שזה עוד 8 אלף
לכן סה"ב יש לי עוד 16.5 אלף שקל מס בשנה לא מנוצל שגם אם אמכור לא אשלם עליו.
אין לי הרבה rsu גם ככה, אז רב החישובים פה הם לצורך לימודי.
אבל אם הכל נכון, אין לי שום טעם להחזיק ב rsu שעתידים להפשיר ולחכות לימים בהם אהיה מובטל/ בין עבודות.

לגבי ביטוח הלאומי ומס בריאות, כן, שם אין מה לשחק ואז שם אני אקבל את כל האלמנט.
אבל לדעתי, מבחינת ה risk reward עם שיקול המס, והקטע שאני לא יודע מה יהיה עם מניית החברה בעתיד הקרוב, עניין המכירה של ה rsu די קורץ.

רק לא הבנתי מדוע רשמת לחשב 47% מס שולי?

לא דקדקתי במספרים המדוייקים, אבל ברמת הסדר גודל הנכון כל החישובים שלך עושים (לי) שכל

רק לא הבנתי מדוע רשמת לחשב 47% מס שולי?
47% זה מס שולי 35% + ביטו״ל 12% (נערך לתיקון, תודה @יובל)

כשאני כתבתי שהחישוב שלך לא מסתדר לי הנחתי שאתה משתכר 25K כך שבכל מקרה הגעת לרף המס אפילו עם יישוב מזכה ו 4 ילדים (סתם הנחתי הנחות מופלגות)
אם מדובר על משכורת של מתחת ל 20 אז אתה בהחלט צודק,
בחישוב זריז לפי הנתונים שרשמת (יישוב מזכה ב 20% + ילד שנולד השנה) עד 282K לא תעבור את רף המס, אז כן, יש היגיון לנצל את השכר הנמוך ולהיפטר מה RSU (בלי להמליץ כמובן) לגבי זה שביטו״ל בכל מקרה תשלם - זה באמת לשיקולך.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N תכנון מכירת מניות ESPP - ריבית והצמדה עבור החזר המס מיסים 5
N הימנעות ממס יסף - בעת מכירת מניות בסכום גדול מיסים 17
י מכירת מניות בהפסד אך שער דולר יותר גבוה שוק ההון 6
A מכירת מניות בשנה קלנדרית ללא שכר - משתלם? מיסים 3
B מס על מכירת מניות מאקזיט מיסים 5
N דרכים אופטימליות להשקעה של 100,000 ש"ח (הלוואה / מכירת מניות / חיסכון) שוק ההון 6
I מניית דיב' VS מכירת מניות: פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
D מכירת מניות למען רכישת דירה למגורים שוק ההון 31
K מכירת מניות לאחר הנפקה ולוקדאון שוק ההון 20
H מכירת מניות שוק ההון 8
F הון עצמי לדירה - מכירת מניות, margin, הלוואה כנגד קה"ש או "למשכן" דירה של הורים? נדל"ן 13
T מס על מכירת מניות בשילוב עם משכורת מיסים 5
M מכירת מניות וקניית בית שוק ההון 7
ע מכירת כמות גדולה של מניות צרכנות פיננסית 6
י היי, מכירת מניות של חברות שאינם מונפקים בבורסה שוק ההון 8
Y מכירת מניות ESPP - יש דרך לוודא את הדיווח של הנאמן? שוק ההון 0
hommie טופס 106 לאחר מכירת מניות אוף טופיק 6
ס עזרה בנושא מכירת מניות שוק ההון 6
Y יש דרך כלשהי לא לשלם מס בעת מכירת מניות או אגרות חוב? שוק ההון 38
c881 אפשרות לשנות סדר מכירת מניות - ברוקר חו"ל שוק ההון 1560
A קיזוז הפסד הון ללא מכירת ניירות ערך מיסים 1
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
שושן צחור תזמון מכירת rsu ו espp שוק ההון 18