• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מכירה בהפסד לצורך רכישה

Glazgo

משתמש בכיר
דירוג
1,576
שלום לכולם,

את החודשים האחרונים השקעתי בלימוד הפורום והבלוג, על-מנת לגבש אסטרטגיית השקעה.
בינתיים, החניתי את הכסף בבורסה בת"א (ת"א 100 בעיקר).
עכשיו, כשהגעתי למסקנות ואני מעוניין להשקיע בקרנות איריות צוברות, מתעוררת שאלה - היות והכסף שחנה על ת"א נמצא בהפסד ("למזלי", נכנסתי בשיא של חודש יוני השנה, שמאז ירד בכעשרה אחוזים).
מצד אחד - מכירה של ההשקעות בת"א תנעל את ההפסדים (שמצטברים לסכום נכבד למדי).
מצד שני - לכאורה, אין טעם לחכות שהמדד יעלה בחזרה לפני רכישת קרנות איריות שכן: א. גם הקרנות האיריות ירדו לאחרונה, ולכן אין לדעת אם עד שמדד ת"א "ישתקם" הן לא יעלו ויתייקרו בעצמן; ב. לעולם אי אפשר יהיה להשוות בין הקרנות (תפוחים ותפוזים) ולכן כדאי להתייחס לנעילת ההפסד כדמי לימוד יקרים למדי תמורת הזדמנות לקנות את הקרנות האיריות במחיר סביר.

מה דעתכם ברמה התיאורטית על סוגיית המכירה בהפסד לשם החלפה מקבילה של הנכס בו אתם מושקעים?

אין שום בעיה למכור ולהכיר בהפסד - אפשר לקזז את זה מול רווחי הון השנה (אם יהיו), או להעביר את ההפסד לשנים הבאות לצורך קיזוז מול רווחי הון, זאת ע"י הגשת טפסים של החזר מס למס הכנסה לאחר סיום שנת המס.

מסכים עם @Yevgeny . למכור כשאתה ברווח ואין לך הפסדי הון לקזז איתם - זו ההתלבטות. כשאתה בהפסד אין מה להפסיד. :)

או להעביר את ההפסד לשנים הבאות לצורך קיזוז מול רווחי הון, זאת ע"י הגשת טפסים של החזר מס למס הכנסה לאחר סיום שנת המס
תודה @Yevgeny - אני מהמר אבל שלא יהיו רווחי הון לקזז מולם בשנים הבאות (לפחות לא בשש השנים שמאפשרות להגיש החזר מס על שנה שחלפה), שכן המדיניות הינה לקנות ולשכוח עד הפרישה. מכאן ההתלבטות.. :)

אם אתה מוכר מניות בהפסד בכדי לקנות בכסף מניות אחרות, לא באמת נעלת כלום ברמה המהותית לדעתי. רק עניין טכני של החלפת נייר, דווקא זמן טוב לאופטימיזציות לפני שיהיו מיסים על רווחי ההון.

נו, אז מה ההתלבטות? תעדיף למכור את ת"א 100 ברווח, לשלם מס ואז להעביר? או למכור את ת"א 100 בהפסד, לא לשלם מס ואז להעביר?
כנראה שהמחסום הוא פסיכולוגי בעיקרו - נעילת ההפסד. אולי זה מוח הלטאה שלי שאומר "אולי כדאי לחכות עד שנחזיר את הכסף לרמתו ההתחלתית לפני שנתחיל להשקיע אותו במקום אחר".

נערך לאחרונה ב:
חשוב להבין שכל יום שאתה מושקע בת"א 100 אתה למעשה אומר שההשקעה שהכי מתאימה לך היא ת"א 100.
אם אתה לא מוכר (וממש לא משנה אם אתה בהפסד או ברווח) אז אתה למעשה אומר "אני לא מעוניין בקרנות האיריות".

שכן המדיניות הינה לקנות ולשכוח עד הפרישה

שים לב שאם אתה מתכוון לאזן את התיק שלך אז אתה מוכר מהאפיק שהרוויח, ולכן יש לך רווחי הון לקזז מול המס שלהם.

להבא - לדעתי לא מחנים כסף במדד תא 100. או כל מדד לצורך העניין
אין ספק שאני נפלתי פה, אבל זאת לדעתי שאלה בפני עצמה - כי מצד אחד עלויות ההשקעה באירופה גבוהות, אז הן מתבצעות במרוכז אחת לתקופה, ומצד שני דחיית ההשקעה יכולה להיות מעין תזמון שוק שיעלה לנו ביוקר.
@Yevgeny - אם אני זוכר נכון קראתי שגם אתה נוהג להחנות כספים במדד מקומי עד להשקעה באירופה. מה דעתך?

@Glazgo כן, לא רואה עם זה שום בעיה - כתלות במטרות שלך.
במקרה שלי - בקרן ההשתלמות שלי אני משקיע בקרנות איריות, אך עלות הרכישה גבוהה יחסית והסכומים החדשים הנכנסים כל חודש מוגבלים ונמוכים יחסית.
אז הרעיון הוא לצבור את ההפקדות ולרכוש את הקרן האירית פעם בשנה, כשבינתיים הסכום "חונה" בקרן ישראלית מחקה סנופי. היות והסכום מיועד בכל מקרה לאפיק מנייתי וגם מדובר סה"כ בסכום שאינו גדול אבסולוטית, במסגרת פטורה ממס (אז אין עלויות מס להחליף מוצר), לא רואה בזה שום בעיה.

נערך לאחרונה ב:
החשש היחיד צריך להיות שבזמן בין המכירה לקנייה יהיו עליות, אז אל תתמהמה בין 2 הצעדים לדעתי.

זו דעתי כמובן ולא ממליץ כלום.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F ביצעתי מכירה של מנייה בהפסד ולאחר מכן ברווח לא היה קיזוז במגן מס שוק ההון 9
NightStyle ספיגת מכירה בהפסד דורשת דיווח מס? מיסים 4
Y מכירה "פיקטיבית" בהפסד? שוק ההון 27
ה מכירה ברווח ואז מכירה בהפסד מיסים 5
נ קבלתי החזר מס בסוף החודש אחרי מכירה בהפסד מיסים 5
W דיווח על מכירה בהפסד צרכנות פיננסית 1
efrat מכירה של נייר בהפסד וקניה של אחד חדש שוק ההון 5
U היבטי מס - מכירה בהפסד שוק ההון 9
1337justme מכירה של מניות ישראליות בהפסד גדול כדי לקבל מגן מס על רווחי הון שוק ההון 16
מ מכירה בהפסד כאשר יש מגן מס שוק ההון 3
B כיצד מתבצעת מכירה בשכבות? שוק ההון 4
S איך להעריך עלות הנכס לפני מכירה נדל"ן 4
A שיעבוד על דירה עם אפשרות מכירה נדל"ן 8
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
מ מכירה מדומה בשכבות - שיטה נוספת שוק ההון 40
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
I מכירה לפי שכבות - מספר שאלות שוק ההון 4
ס מכירה ברווח בIB מיסים 57
ה מתי המס מחושב בעת מכירה? מיסים 14
ס מכירה בשכבות (fifo) נתמכת בברוקר ישראלי (אקסלנס) מיסים 3
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
פרח בר מכירה וקנייה מייד כדי להשיג מגן מס מיסים 13
R מכירה גדולה משיקולי דמי ניהול - מה כדאי לדעת? שוק ההון 4
L מיסוי ריאלי/נומינלי על מניות חו"ל, מכירה רעיונית מיסים 3
Y מכירת קרן כספית מוגבלת - האם יש סכנת נזילות בעת מכירה? שוק ההון 1
The Thinker על מי האחריות כאשר מתבצעת מכירה בשער לא נכון בברוקר ישראלי? שוק ההון 10
Y מכירה של נייר הפסדי וקניה מחודשת שלו לצורך מגן מס שוק ההון 3
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
הק995 איך להגן בהעברת תיק עם מכירה ופערי זמנים צרכנות פיננסית 7
Y מס על מכירה של יחידות מקרן כספית מיסים 1
אגוז_קוקוס העברת קרנות איריות ל-IB או מכירה וקנייה מחדש שוק ההון 63
F מכירה של RSU מס עשירים 62 אחוז מיסים 14
A איפה אפשר לקרוא בפשטות על המיסוי על קנייה / מכירה בשוק ההון? פוסטים מאיכות נמוכה 4
נ האם לבצע מכירה של מניות למטרת מגן מס בלבד? מיסים 19
ס סיכונים בשירותי בניה על פני עסקת קומבינציה או מכירה נדל"ן 1
D מכירה בשוק שורי מאוד בהשקעה פאסיבית שוק ההון 21
א תזמון מכירה של נייר מגודר מט"ח שוק ההון 14
A פקודת מכירה בחשבון שגוי - נסיון לתקן שוק ההון 1
I מכירה בשכבות פוסטים מאיכות נמוכה 3
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
Y מכירה במפולת לצורך מגן מס מיסים 17
כ דחיית הוראת מכירה באורדרנט שוק ההון 8
R מכירה רעיונית בנק מזרחי שוק ההון 5
ש להשקיע ולשפץ דירה לפני מכירה או לא? נדל"ן 4
ד גמל ישנה ונזילה בIRA - האם בפעולות מכירה ברווח משולם מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
R מתי נגבים הדמי מכירה / קניה ? אם בכלל? שוק ההון 2
P אפשרות לשיפוצים לפני מלוא ביצוע הסכם קניה/מכירה? נדל"ן 16
האזרח החשדן מכירה בשביל שדרוג נדל"ן 27
ח מס שבח מכירה של כמה דירות מיסים 0
ס אגרות חוב - מכירה במחיר גבוה מהפארי שוק ההון 23

נושאים דומים

Back
למעלה