• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מבקש חוות דעת על תיק בהשראת Four pillars of investing

בדיוק, ואם הוא עלה ביחס לדולר, והדולר ירד ביחס לשקל,
הרי שנשארתי (במקרה הספציפי הזה, ובנקודת הזמן הנוכחית) עם מאזן אפס (בהנחה שאני מתכוון להמיר את הדולר חזרה לשקלים ויהי מה)

זו בדיוק המשמעות של חשיפה למט"ח.
ועדיין לא קראת את מה ששלחתי...

ראה כאן:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/מנוטרלת-או-חשופת-מטח.12455/#post-285776

תראה את שלושת הגרפים שהעליתי ותסביר לי איך יתכן שהקרן הדולרית עשתה תשואה גבוהה יותר מהקרן השקלים בזמן שהדולר ירד.

אם אני שם לב נכון פה בין השורות הבעיה העיקרית שיש לרובכם עם התיק זה שבחרתי לשים 7% ממנו על MSCI WORLD, מה שיצר חפיפה בין חלק מהקרנות ושמעתי פה כמה פעמים להמיר ל VXUS או VTI . אז אני אציג את זה מנקודת מבטי, האם יש לי ני"ע כזה שנסחר בבורסא הישראלית שאני לא אצטרך לבצע עבורו המרת מט"ח במעמד הקניה ושיש לו דמי ניהול נמוכים מאלה של הנוכחי?

כן, הקרנות של BLACKROCK

תראה את שלושת הגרפים שהעליתי ותסביר לי איך יתכן שהקרן הדולרית עשתה תשואה גבוהה יותר מהקרן השקלים בזמן שהדולר ירד.

האם בגרף השלישי - הגרף של VANGUARD משקלל פנימה את הירידה בשער?
כלומר האם מדובר על תשואה בשקלים ?

אם הקרן נקובה בדולרים, אז מן הסתם היא עשתה יותר.

אתה משווה תפוזים לקלמנטינות.

תשווה תפוזים לתפוזים, המר את התשואה של VOO חזרה לשקלים, ונראה כמה היא עשתה "באמת" - במידה ותרצה עכשיו למכור את הנכס.

בוודאי, ובטווח הארוך ממילא התשואה צפויה לעלות בכמה סדרי גודל על שינויים בשערי החליפין, ולכן אין לי בעיה מיוחדת להיות חשוף למט"ח

אבל אם הייתי מעוניין בחשיפה לטווח קצר (של שנים בודדות) - זה היה שיקול משמעותי לטובת גידור.
חבל מאוד שאתה ממשיך להטעות אנשים למרות שלא טרחת לקרוא בנושא.

כלומר האם מדובר על תשואה בשקלים ?
התשואה באחוזים. והקרן הדולרית עלתה ביותר אחוזים בגלל שהדולר ירד מול השקל.
זה בדיוק מה שמוכיח שאין שום משמעות לשערי המטבעות בהשקעה במניות (בטווח של חודשים בודדים ויותר).

אם הקרן נקובה בדולרים, אז מן הסתם היא עשתה יותר.

אתה משווה תפוזים לקלמנטינות.

תשווה תפוזים לתפוזים, המר את התשואה של VOO חזרה לשקלים, ונראה כמה היא עשתה "באמת" - במידה ותרצה עכשיו למכור את הנכס.
אני מותר.
רק תעשה לך ולאחרים פה טובה ותקרא לפני שאתה מטעה אנשים ואומר דברים לא נכונים.

חבל מאוד שאתה ממשיך להטעות אנשים למרות שלא טרחת לקרוא בנושא.

חבל מאוד שאתה לא מתייחס למה שכותבים לך.

שלחת אותי לשלושה גרפים במקום לדבר במספרים ובפרטים קונקרטיים.

מה זו הקרן הישראלית? מנוטרלת? לא מנוטרלת? מה דמי הניהול שלה? מה שגיאת העקיבה שלה? האם היא מחזיקה בניירות באופן ישיר או באמצעות כלים סינטטיים?

כל הדברים האלה יכולים להשפיע על התשואה היחסית שלה.

סתם להדביק שני גרפים אחד על השני לא עונה על שום דבר.

וכאמור, אם היא נקובה בדולרים, אז לא הוכחת בזה שום דבר.
אם מחר תרצה למכור אותה ולקנות טיפול רפואי בארץ, אתה תספוג את ירידת שער הדולר ביחס לשקל.
אני גם מבטיח לך שעלות הטיפול הנ"ל לא תרד כדי לשקף את התחזקות השקל ביחס לדולר. גם לא בעוד חצי שנה של שקל חזק יותר.

שלחת אותי לשלושה גרפים במקום לדבר במספרים ובפרטים קונקרטיים.
נתתי לך דוגמא ממשית מהמציאות איך אין שום משמעות להשקעה דולרית או שקלית בVOO. אתה זה שהמצאת מספרים ולא הראת אף דוגמא שמגבה אתה המספרים שהמצאת.

מה זו הקרן הישראלית? מנוטרלת? לא מנוטרלת? מה דמי הניהול שלה? מה שגיאת העקיבה שלה? האם היא מחזיקה בניירות באופן ישיר או באמצעות כלים סינטטיים?
כל הפרטים שם. אתה מוזמן לבדוק.

סלח לי, אבל זו הודעתי האחרונה בנושא. כפי שאמרתי לפני עשר הודעות בערך - הכל כבר דובר ואתה פשוט מסרב להשקיע זמן בלקרוא וממשיך להתעקש בלי שבדקת את הנושא לעומק.

וכאמור, אם היא נקובה בדולרים, אז לא הוכחת בזה שום דבר.
בטח שכן.
הטענה שלי היא כזו:
כשהדולר יורד ב5% לעומת השקל - הקרן המנייתית הדולרית תעלה ב5% אחוז יותר מהקרן השקלית ולכן אין שום שינוי בכח הקניה שלך.
אתה מוזמן לבדוק את זה (בטווח של מספר חודשים) ולנסות להוכיח שאני טועה.

נתתי לך דוגמא ממשית מהמציאות איך אין שום משמעות להשקעה דולרית או שקלית בVOO. אתה זה שהמצאת מספרים ולא הראת אף דוגמא שמגבה אתה המספרים שהמצאת..

המצאתי מספרים? נתתי לך את המספרים שאני עצמי שילמתי כדי לרכוש VOO, מה פה "מומצא" בדיוק?
מדד ה-S&P אכן עלה ב-(כמעט) שני אחוזים וחצי מאז ה-4 בספטמבר. מה פה "מומצא" בדיוק?

אם עכשיו אמכור את אחזקותיי ב-VOO ואמיר חזרה לשקלים אז (בהתעלם מעמלות המרה וכיו"ב) - אהיה עם פחות או יותר אותו סכום בשקלים שאיתו התחלתי את ה-"מסע" לפני חודש, ועל אף העליות.

אתה טוען שבעצם בגלל התחזקות השקל בעצם עלה כח הקניה שלי ולכן אני בעצם מרווח,
בפועל, הכסף שיורד לי כל חודש כדי לממן את הרכישות הגדולות שעשיתי השנה - ישאר בדיוק באותו סכום של תשלום חודשי, שכר הדירה שלי ישאר כפי שהיה, וכו'.

כמו כן, אם הייתי פשוט מחזיק שקלים בחשבון (במקום להמיר שקלים לדולרים, לרכוש VOO, לחוות ירידת דולר ביחס לשקל, ואז למכור VOO ולהמיר חזרה לשקלים) - הייתי לכאורה בדיוק באותו מצב,
אז איך בדיוק שירתה אותי החשיפה לנכס ששוויו עלה ב-2.5% בחודש?

גם אם אמתין שנה שלמה, שכר הדירה שלי לא ישתנה לטובה בעקבות התחזקות השקל.

המצאתי מספרים? נתתי לך את המספרים שאני עצמי שילמתי כדי לרכוש VOO, מה פה "מומצא" בדיוק?
מדד ה-S&P אכן עלה ב-(כמעט) שני אחוזים וחצי מאז ה-4 בספטמבר. מה פה "מומצא" בדיוק?

אם עכשיו אמכור את אחזקותיי ב-VOO ואמיר חזרה לשקלים אז (בהתעלם מעמלות המרה וכיו"ב) - אהיה עם פחות או יותר אותו סכום בשקלים שאיתו התחלתי את ה-"מסע" לפני חודש, ועל אף העליות.

אתה טוען שבעצם בגלל התחזקות השקל בעצם עלה כח הקניה שלי ולכן אני בעצם מרווח,
בפועל, הכסף שיורד לי כל חודש כדי לממן את הרכישות הגדולות שעשיתי השנה - ישאר בדיוק באותו סכום של תשלום חודשי, שכר הדירה שלי ישאר כפי שהיה, וכו'.

כמו כן, אם הייתי פשוט מחזיק שקלים בחשבון (במקום להמיר שקלים לדולרים, לרכוש VOO, לחוות ירידת דולר ביחס לשקל, ואז למכור VOO ולהמיר חזרה לשקלים) - הייתי לכאורה בדיוק באותו מצב,
אז איך בדיוק שירתה אותי החשיפה לנכס ששוויו עלה ב-2.5% בחודש?

גם אם אמתין שנה שלמה, שכר הדירה שלי לא ישתנה לטובה בעקבות התחזקות השקל.
תקרא את מאות העמודים בנושא שהפניתי אותך אליהם. אין לי סבלנות ולחזור על עצמי בפעם המאה.

תקרא את מאות העמודים בנושא שהפניתי אותך אליהם. אין לי סבלנות ולחזור על עצמי בפעם המאה.

קראתי כבר המון פעמים את כל להטוטי הלשון הנ"ל. הם לא עונים לשאלה הפשוטה שניסחתי הודעה אחת מעל זו.

וגם הגרפים שלך שמשווים תפוזים לקלמנטינות (תשואה דולרית לעומת תשואה שקלית) לא עונים על שום דבר.

ברור שהתשואה גבוהה יותר בדולרים בגרף שלך --- ה-"פגיעה" בגרף השקלי מגיעה בדיוק כתוצאה מהתחזקות השקל לעומת הדולר. אם היית משווה תפוזים לתפוזים (שקלים לשקלים) היית רואה שהתשואות של שתי הקרנות דומות, עד כדי ענייני הוצאות ניהול, שגיאות עקיבה, וכדומה.

אגב, לא קיבלתי תשובות לשתי השאלות המקוריות שלי, 1. האם לגוון את האג"ח באג"ח החדש של בלאקרוק?
2. האם להחליף את הS&P 500 במקבילה של בלאקרוק ובעלות נוספת של 0.07% בדמי הניהול?

המטרה הגרועה ביותר שאני יכול לחשוב עליה כאשר מדובר על לשים את הכסף על השולחן של השוק.
תגיד לפחות שתנסה לעשות מזה קצת כסף או שזה יותר מדי מאמץ?
לא תרחתי לקרוא את השאר..
אשמח לדעת למה?
אני בנקודה בחיים שיש לי דירה והמשכנתא קרובה לסיום, הילדים קטנים, והמקצועות שלי ושל בת זוגי מבטיחים. יש לי כסף לשים בצד לזמן ארוך מבלי לדאוג יותר מדי.
הכוונה היא לאזן אותו מחדש כל שנתיים-שלוש בערך באמצעות הזרמת כסף חדש.

ברור שהתשואה גבוהה יותר בדולרים בגרף שלך --- ה-"פגיעה" בגרף השקלי מגיעה בדיוק כתוצאה מהתחזקות השקל לעומת הדולר.
נכון.
גם נכון.

ואתה לא שם לב שמה שאתה אומר בדיוק מוכיח את מה שטענתי?
כשאתה רוכש מניות אתה לא חשוף למטבע אבל אם אתה מגדר או מחזיק שקלים אז אתה חשוף לשקל.
אין לזה שום קשר למניה... ואתה בעצמך הראת את זה יפה מאוד!

אשמח לדעת למה?
אני בנקודה בחיים שיש לי דירה והמשכנתא קרובה לסיום, הילדים קטנים, והמקצועות שלי ושל בת זוגי מבטיחים. יש לי כסף לשים בצד לזמן ארוך מבלי לדאוג יותר מדי.
הכוונה היא לאזן אותו מחדש כל שנתיים-שלוש בערך באמצעות הזרמת כסף חדש.
להשקיע כסף זו לא מטרה זה אמצעי. מה אתה הולך לעשות איתו? איזה מטרה הוא הולך לממש?

לא אמרתי שיש לזה קשר למניה

אמרתי שזה קשור לעבודה שכדי לרכוש ולמכור אותה דרך הבנק או בתי השקעות אתה ממיר ל ו-מ- דולרים,
וגם אם היית רוצה לבצע עסקה של הנכס בשקלים, הייתם משתמשים בשער השקל-דולר כדי לקבוע את המחיר בשקלים, כי המסחר העיקרי בנכס מתבצע בבורסות בארה"ב, בעזרת מטבע דולרי (ולא בעזרת תפוזים, שקלים או שקי אורז).

בדיוק כמו ש (כפי שאמרת בעצמך ) החזקה של שקלים חושפת אותך לשקלים,
החזקה של דולרים חושפת אותך לדולר,
והחזקה של נייר ערך שנסחר בבורסה לפי דולר, חושפת אותך לדולר,

והיות ואתה מחזיק נכס שנסחר בדולר,
אבל חי בישראל במציאות שבה ההוצאות שלך הן בשקלים,

אתה למעשה חשוף לשער השקל-דולר חשיפת יתר, מה שלא היית - אלמלא היית מושקע בנכס זר שנסחר בדולרים

לדוגמא, אם סתם היית מושקע רק בעסק ישראלי, החשיפה שלך לדולר הייתה החשיפה הטבעית של כל יתר האוכלוסיה, קרי: מוצרים מיובאים שהמחיר שלהם תלוי בדולר - היו מושפעים מהדולר, ומוצרים שלא (למשל, שכר דירה) לא היו מושפעים.

נמחיש את זה ע"י דוגמא קיצונית:
נניח שאני קונה דולרים ב-1000 ש"ח, קונה בעזרתם מניה אחת של VOO שבדיוק איכשהו מתאימה במחיר לכמות הדולרים שיש לי. נניח שיום למחרת, יש קטסטרופה והדולר קורס כך שהוא שווה אגורה ישראלית אחת.

שכר הדירה שלי ושלך נשאר כשהיה, מחיר הקוטג' נשאר כשהיה,
אבל אם ארצה למכור את הנייר ולהמיר אותו חזרה לשקלים, אקבל כמה אגורות, ולא 1000 ש"ח.

האם תהיה מוכן לקנות ממני את המניה ב-1000 ש"ח ששילמתי עבורה במקור - רק יום קודם?
הרי, בכמה אגורות תוכל לקנות אותה בבורסת ניו יורק!

רואה איך מה שאתה כותב הוא חסר כל הגיון או פשר?

מדובר בחשיפה למט"ח לכל דבר ועניין.

אז ברור שנפילה של עשרות אחוזים ביום אחד היא תרחיש קיצוני, אבל זה לא רלוונטי, כי המטרה היא רק להמחיש את הפואנטה, והיא שמדובר בחשיפה לדולר, כשאתה קונה נכס שנסחר בבורסה בדולרים.

אם לא היה לו קשר לדולר, היית מוכן לשלם לי 1000 ש"ח תמורת המניה ביום למחרת (במיוחד אם מדד ה-S&P500 נניח עלה באחוז בינתיים).

נערך לאחרונה ב:
נגיד שהמטרה היא שהכסף לא ישב סתם בעו"ש ויסבול מהשחיקה בעקבות אינפלציה והמדד.
או נגיד שעוד 20 שנה אני אקנה דירה לילדים.זה נורא מעורפל כי להגיד מה אני אעשה עם הכסף עוד 20 שנה זה נורא מעורפל.

אני יודע גם מהספר וגם מהבלוג של הסולידית שהכלל הראשון הוא לקבוע את המטרה שלשמה אני חוסך, אבל אם אין לי איזה מטרת על זה אומר שאני לא צריך לחסוך?
האם למשקיעים הגדולים יש מטרת על כשהם משקיעים? הם עושים את זה בשביל לפרוש מוקדם?

והחזקה של נייר ערך שנסחר בבורסה לפי דולר, חושפת אותך לדולר,
לא, זו בדיוק הטעות שלך.
החזקה של נייר ערך שנסחר בבורסה לפי דולר לא חושפת אותך לדולר אלא לנייר ערך עצמו בדיוק כפי שרכישת תפוח בדולר לא חושפת אותך לדולר אלא למחיר התפוחים.

רואה איך מה שאתה כותב הוא חסר כל הגיון או פשר?
לא.
אני אמרתי במפורש שזה לא רלבנטי לזמן של יום אלא של מספר (מועט) של חודשים.
מה שחסר כל פשר זו הדוגמא שלך כי אם הדולר היה נופל בצורה כל כך דרסטית אז מחיר המניה היה עולה בהתאם ולא היית מפסיד אגורה אחת בגלל הירידה. זה בדיוק מה שאני מנסה להסביר לך. זה הפירוש של נכס ריאלי.

זו גם הסיבה שאני אמרתי שהדוגמאות שלך מומצאות - המצב הזה נחמד בתיאוריה אבל במציאות נכס ריאלי עולה בקונטרסט לפיחות במטבע ולכן אני שב וחוזר ואומר - נכס ריאלי אינו חשוף למטבע!

מדובר בחשיפה למט"ח לכל דבר ועניין.
אתה יכול להגיד את זה גם עוד אלף פעמים - זה לא יהפוך את זה לנכון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H אסטרטגיית השקעה - מבקש חוות דעת שוק ההון 23
ש מבקש חוות דעת על תיק ההשקעות הבא שוק ההון 5
O מבקש חוות דעת לגבי קולמקס. שוק ההון 45
S מקבל ירושה, מבקש יעוץ פיננסי שוק ההון 14
Bonfire מבקש המלצה בפרטי לבנק אמריקאי פוסטים מאיכות נמוכה 1
S רו"ח מבקש אישור יתרה ארנק דיגיטלי KRAKEN השקעות אלטרנטיביות 1
V ברוקר ישראלי מבקש המון פרטים בהרשמה, הגיוני? צרכנות פיננסית 10
A היי מבקש עצה בבקשה התפתחות אישית 17
Level מבקש עזרה להבין למה האג"ח השקלי של חברת החשמל בחשבון שלי מראה הפסד חריג שוק ההון 2
E מבקש עזרה. לשכור או לקנות נדל"ן 1
S בהעברה בנקאית לKraken הבנק מבקש מהות העברה השקעות אלטרנטיביות 3
A רכישה מקבלן - הצעות לנספח שינויים להסכם (חוזה)- מבקש עצתכם בנושא נדל"ן 5
B מבקש עזרה לגבי קרן מחקה אג"ח שוק ההון 2
ח מבקש המלצות ליועץ השקעות עצמאי וישר צרכנות פיננסית 5
הנולד סכסוך גבולות עם שכן - מבקש עצה אוף טופיק 17
D איך לחשב ערך של דירה מהעבר עד לימינו (עשרות שנים לאחור)- מבקש שיטה פרקטית לחישוב פוסטים מאיכות נמוכה 12
E הרבה פעמים צד שלישי מבקש ממני צילומים מהאירוע. מה לעשות? אוף טופיק 16
Z אם נישום הרוויח בשנה 4x בארץ ונוכה מס במקור 1x. כמו כן מציג הנישום טופס רווח/הפסד שנתי מברוקר זר המראה שמימש הפסדים נטו בסך 2x. הנישום מבקש החזר 0.5x. מיסים 6
ה מבקש את עזרתכם, כסף להשקעה, חשבתי על דירה בקריות וכדו' נדל"ן 8
E מבקש טיפים לקניית נכס מכונס ושאלה נדל"ן 13
B חשבון מסחר בבורסת ארה"ב - מבקש המלצה לברוקר שוק ההון 0
D מבקש לקבל חו"ד בבניית תיק ההשקעות והפנסיה שלי (מעט מורכב) שוק ההון 10
A אלטשולר שחם מבקש לרכוש את הלמן אלדובי צרכנות פיננסית 12
amit רגע לפני שאני מבקש דחיית משכנתא. שוק ההון 1
A בעיה עם כסף ש"נעלם" בהעברה ל Interactive Brokers- מבקש עצה צרכנות פיננסית 13
ר מבקש פידבק על תיק השקעות שוק ההון 38
Wolfman מבקש פידבק על תיק ההשקעות שהרכבתי שוק ההון 54
סול אבא מבקש עצה שוק ההון 9
ל מבקש עזרה - שיקולי כדאיות בבחירת קרן בנוסף לד.נ שוק ההון 12
L יעוץ בנושא משכנתא מבקש עצה מהמומחים נדל"ן 25
ח מבקש המלצה לעו"ד מקצועי לעינייני חוזה שכ"ד אוף טופיק 0
ITS מכשיר להכנת שייקים - מבקש המלצה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
ח מבקש רעיונות לקורס שיכול לקדם מקצועית בתחום מערכות המידע התפתחות אישית 3
R רכישת דירה להשקעה במדריד, מבקש להתייעץ עם משקיע פרטי שכבר עשה זאת נדל"ן 12
E בפתח הדרך, מבקש להתייעץ יומני מסע אישיים 27
F עצמאי, סוף שנה... מבקש הכוונה בבחירת קרן השתלמות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
ביולוג ירושלמי מבקש עזרה בהעלאת שיר של גבריאל בלחסן ל- YouTube. אוף טופיק 11
S מבקש עזרה/הכוונה עם השקעה ופנסיה שוק ההון 8
ITS קניית מטבעות זהב בספרד (בוליון, לא לאספנות) - מבקש עצות השקעות אלטרנטיביות 34
L נטחן אבל מבקש עזרה, לא מוצא, פתיחת חן ארה"ב EIN בלבד בלי נוכחות שוק ההון 0
L מבקש עזרה בנושא משיכת הפנסיה צרכנות פיננסית 4
חדש בשוק מבקש קצת הסבר לגבי IB שוק ההון 32
עדוכברתפוס מבקש המלצה על סרט/סרטון/כתבה על מינימליזם/פשטות מרצון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
אל ניניו כשהילד מבקש להתחיל להשקיע בעצמו.. אוף טופיק 37
א מבקש הסבר להודעה של הבנק "הסדר פשרה ללקוחות הבנק" אוף טופיק 7
ק מבקש לשמוע דעות על תיק ההשקעות שלי שוק ההון 10
סנופקין חוות דעת: פתיחת חשבון ב IB ישראל וחיבור לחשבון האמריקאי שלי ב IB שוק ההון 51
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32

נושאים דומים

Back
למעלה