• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לצבור או לחלק - זאת השאלה

Aranchik

משתמש רגיל
דירוג
87
ידידיי,

אסכולת השקעה אחת דוגלת בצבירת הדיבידנדים בקרן הנאמנות לצורך צמיחה והימנעות ממס.
אני נמנה עם הנ"ל אך תמיד לומד מאלו החושבים שונה.
לאלו ביניכם שסוחרים במניות / קרנות זרות המחלקות דיבידנדים - האם תוכלו לשתף את חברי הפורום מה היתרון שאתם רואים במתודה זו? (אנא הרחיבו לגבי אופן חלוקת הדיבידנדים, כיצד מנוצלים הדיבידנדים - להשקעה או למחיה וכו').

תודה רבה!

זה תלוי בגיל המשקיע.
לפי האווטאר שלך אתה נראה צעיר ולכן אמר שאכן כדאי לגלגל את הדבידנדים לצורך צבירת ממון (כמו ריבית דריבית).
בגילי המופלג, אני תלוי למחייתי בריביות והדבידנדים מאגחים ומניות (לא קרנות) שלא ניתנים לצבירה אלא למימוש.
האם זו לא מטרת ההשקעה בגיל צעיר כדי לקצור את הפירות בגיל השני והשלישי בלי לעבוד?
תיק ההשקעות שלי עבר שינויים, בעבר זה היה ברובו תיק צובר ועכשיו זה תיק שמשלם לי משכורת חודשית....

התשובה של יוסי טובה. הכיוון שלך נכון, עדיף להימנע מאירועי מס ככל האפשר, אלא אם מטרת התיק שלך אינה חיסכון אלא משכורת חודשית.

קח בחשבון שהשקעה בחברה אחת שמשיאה דיבידנדים (נניח, קרן ריט) הינה *מאוד* מסוכנת, ואינה שונה מהותית מהשקעה ספקולטיבית אחרת, כיוון שקרנות ריט חשופות לסיכונים לא מבוטלים (אני מנוע מלתת דוגמאות ספציפיות) כיוון שהן בדרך כלל ממונפות בהלוואות שהן לוקחות לצורך קניית נכסים (הן אינן יכולות להשתמש במרבית רווחיהן לשם כך; הן צריכות לחלק אותו למשקיעים). לראייה - "אריסטוקרטי" דיווידינדים של לפני 20 שנה, אינם לרוב אלה שעדיין נמצאים ברשימה כיום - חלק מהחברות חדלו להתקיים או חדלו להעלות / לשמר את מדיניות הדיווידנד.

מה אני עושה?

אני משקיע ב-VT ודומותיה ונהנה מהדיווידנדים שם שנצברים בחשבון מוגן ממס ומצמיחים לי את הפוזיציה בריבית דריבית. זה לא הרבה מבחינת % תשואה, אבל זה גם לא מזערי, בטח כשהאינפלציה אינה מפלצתית.

יש לי *קצת* (כ-5% משקל) של השקעות עתירות דיווידנד וחשופות מס (בעיקר בקרנות ריט - אחת ישראלית, והשניה אמריקאית - אחת שקלית, השניה דולרית) שנותנות תשואה גבוהה יחסית על ההשקעה המקורית, ולמרות אירועי המס, אני משתמש בכספים כדי לגוון את התיק באינדקסים אחרים לאורך זמן. כלומר, אני משתמש ברווחים כ"השקייה" לתיק ההשקעות שלי, שהוא על פי רוב מבוסס אינדקסים, בעיקר לשם איזון התיק פעם בשנה עד שנתיים. אני מודע לכך שאני מפסיד 25% מתשואת הדיווידנד, אבל זה רק על אחוזים בודדים מהתיק, וזה מאפשר לי לגוון אותו בלי לדאוג להקצאה מהשוטף...

העניין הוא, שאני מתייחס ל-5% האלה כ"כספים אבודים". כלומר, אני מניח שבכל רגע החברות הללו עשויות לקרוס ב-100%. בשום פנים ואופן לא מוכן להעלות את המשקל שלהן מעל 5% בתיק, ואם תשואת הדיווידנד שלהן תרד, אמכור אותן ואחשוב אז מה לעשות :)

תודה רבה @yossik !

כרגע אני נוטה להשקעות בקרנות מחקות ישראליות על מדדי חו"ל (וחרד מאוד מסיכוני אשראי, ראה ערך חוזים עתידיים).
באופן פיקטיבי מדובר על צבירה של דיבידנדים (למרות שאין החזקה פיזית של מניות).
האם מדובר על רמאות עצמית? מי יודע.

@חתול , האם מדיניות המס בארה"ב אינה גוזרת את הדיבידנד ב-25% בכל אופן?
למיטב ידיעתי, גם אם אקנה ETF מחלקי דיבידנדים דרך קרן השתלמות, ייווצר אירוע מס (IRS לא מכירים את המילה ק"הש).

תודה רבה @yossik !

כרגע אני נוטה להשקעות בקרנות מחקות ישראליות על מדדי חו"ל (וחרד מאוד מסיכוני אשראי, ראה ערך חוזים עתידיים).
באופן פיקטיבי מדובר על צבירה של דיבידנדים (למרות שאין החזקה פיזית של מניות).
האם מדובר על רמאות עצמית? מי יודע.
בתיק שלי יש רק קרן מחקה אחת על קומודיטי בחו״ל. היא עדיין מסווגת כקרן זבל (יש לה סימן ! ליד השם) הקרן הזו מהווה רק כ 2% מהתיק שלי. קניתי סתם כדי לאזן משהו אחר. אבל אני ממש לא מבין בניירות ערך חו״ל.

@Aranchik לא. יש הגנה ממס (כמובן עד תקרת ההפקדה ל-IRA). אני לא מספיק מבין בענייני מיסוי אבל נדמה לי שזה בגלל אמנת המס עם ארה"ב).

@Aranchik לא. יש הגנה ממס (כמובן עד תקרת ההפקדה ל-IRA). אני לא מספיק מבין בענייני מיסוי אבל נדמה לי שזה בגלל אמנת המס עם ארה"ב).
ארה"ב גובה 25% מס במקור על דיבידנדים.
קרנות מחקות בארץ מחקות מדדי NTR (צוברים דיבידנד אחרי מס)
ההבדל הוא מאוד מאוד זניח.

נקודה נוספת שצריך לשים לב - ככול שהתיק שלך יותר גדול כך קשה יותר לאזן אותו עם כסף חדש ואז הדיבידנדים והריביות עוזרים לאזן את התיק במקום למכור נכסים

אוקי, חלקי הפאזל מתחילים להתחבר.
@חתול , @dimamah - כיצד מנהלים את הדיבידנדים? האם הם מגיעים ישירות לחשבון הבנק או שניתן לנייד אותם אוטומטית לקה״ש או מוצר אחר? כמו כן האם מתבצעת המרת דיבידנדים לשקלים באמצעות הבנק / בית השקעות ישראלי.

בבנק בארץ אני מקבל דיבידנדים בדולרים ישירות לחשבון המט"ח (כנ"ל לגבי ברוקר בחו"ל).
@חתול אני מצטרף לשאלה לגבי פטור ממס דיבידנדים ב-IRA - לא נשמע לי הגיוני כלל שכן המס מנוכה במקור.

הפרספקטיבה שלי על דיבידנדים היא שזה מזומן שמשמש לאיזון של התיק. בהינתן שאני רוצה להשקיע ב-ETF-ים שמחלקים דיבידנד למורת רוחי, זה הניצול הכי טוב שלהם.

] - כיצד מנהלים את הדיבידנדים? האם הם מגיעים ישירות לחשבון הבנק או שניתן לנייד אותם אוטומטית לקה״ש או מוצר אחר? כמו כן האם מתבצעת המרת דיבידנדים לשקלים באמצעות הבנק / בית השקעות ישראלי.

יש לי חשבון אצל ברוקר ישראלי שאיננו בנק והדיבידנד מהETF-ים מופיע לי ביתרת המט"ח בנפרד מהיתרה השקלית.
המרה לשקלים מתבצעת אך ורק אם ניתנה הוראה שכזו במפורש על ידי.
לא ידוע לי על אפשרות לניוד אוטומטי לקה"ש או מוצר אחר. אולי קיימת, שווה לבדוק.

ארנצ'יק שלום,

אני משקיע באמצעות קרנות מחקות על מדדים ישראליים בלבד. ע"י כך אני מקבל מיקסום רווחים (דחיית מס ואי תשלום דמי ניהול) שמהווים "פיצוי" על התרכזותי בישראל בלבד. אני ישראלי, חי בישראל, שכרי בשקלים, בזבוזיי בשקלים וכל חסכונותי בשקלים (למרות שחייתי בארה"ב כמה שנים). בוא נניח את ההנחות הבאות בהשקעה עבור 20 השנים הקרובות:

1. תשואה שנתית דיבידנדים תא100/סנפ500/תל-דיב: 3%

2. תשואה שנתית תא100/סנפ500/תל-דיב: 3%

3. דמי ניהול ETF בארה"ב: 0.19% לפחות.

4. מס דיבידנד כפוי בארהב: 25%

5. דמי ניהול קרן מחקה תא100/תל דיב: 0%

6. מס דיבידנד בקרן מחקה בישראל: 0%.

תחת ההנחות הנ"ל, תיק של מיליון שקל שמושקע בקרן מחקה על תא100/תל דיב יהיה ערכו ברוטו: אחרי 10 שנים= 1.79 מיליון שקל, אחרי 20 שנה= 3.2 מיליון שקל.

אותו סכום שמושקע ב VT למשל יניב תיק ברוטו:

אחרי 10 שנים= 1.64 מיליון שקל, אחרי 20 שנה= 2.68 מיליון שקל.

כלומר התיק הישראלי מנצח את האמריקאי ב 153 אש"ח אחרי 10 שנים וב 523 אש"ח אחרי 20 שנה (אהההה ריבית דריבית הכח החזק בעולם... טוב, הוא אקספוננציאלי).

"פיצוי" נאה למתרכז בארץ הקודש.

יהיו משברים כלכליים? בודאי! הם יהיו לדעתי דומים למשברים באירופה/ארהב. והם יהוו הזדמנויות להשקעה מחודשת/איזון התיק.

כלכלת ישראל היא קמצוץ מכלכלת העולם. אז מה? תמ"ג ישראל כבר עבר את הטריליון שקל. שווי השוק של תא100 כ 700 מש"ח. הבעיה היחידה שהייתה לי עם תא100 הוא שחמש החברות הגדולות בו מחזיקות 40% מהמדד! הפתרון שלי? לקנות גם את תל-דיב ואז חמש הגדולות מחזיקות רק 24% מהמדד. טבע למשל במקום להחזיק 10.3% מהמדד תחזיק ברכישה המשולבת רק 6.8 ופריגו במקום 10.2% תחזיק 5.1%
נ.ב. ועדיין, לא לשכוח מס עיזבון בארה"ב...

@גולן , נקודת מבט מעניינת.
נראה שבסופו של דבר השקעה בשוק ההון תלויה ב... פוליטיקה: האם להאמין בקיומה של מדינת ישראל לאורך זמן ובמטבע המקומי. האם כתושב זמני בארה״ב לא חשבת על האופציה של ״דולרים ליום סגריר״? אני חושב ממקום של ״היהודי הנודד / גולה״.

אישית, אוסף את הדיבידנטים מקרנות סל דולריות וקונה קרן כספית דולרית כל פעם שאני מקבל דיבידנט.
פעם בשנה משתמש בכספי דיבידנט כאחד ממכשירים לאיזון התיק.
ראוי לציין שעל קרן כספית דולרית ישראלית חלים אותם כללים כמו על קרן כספית שקלית - אין דמי משמרת ומכיוון שזאת קרן נאמנות אקטיבית אז אין עמלת קנייה\מכירה. לי זה יותר נוח ואפילו עם ריבית אפסית של היום נצבר קצת כסף אז זה גם נעים :)

@איליה , שאלת הדיוט:
האם ניתן לקנות קרן כספית דולרית (ישראלית) באמצעות דולרים או שחובה להמיר את הדיבידנדים לשקלים ולקנות באמצעותם?
תבורך!

דמי ניהול של תעודה אמריקאית על השוק האמריקאית יש ב 0.05%, לא צריך לשלם 0.19%.

@Aranchik - כן אפשר לקנות ולמכור בדולרים, ללקוחות לאומי - יש באג בממשק באתר אינטרנט שדיווחתי עליו ללאומי: ההחמורים האלה מקשרים את ני"ע ישראליים לחשבון שקלי בעת הקנייה. כאשר מוכרים, אין בעיה. אז לקנות רק דרך הסניף ולהציק לגבי הבאג הזה.

ארנצ'יק שלום,

אני משקיע באמצעות קרנות מחקות על מדדים ישראליים בלבד. ע"י כך אני מקבל מיקסום רווחים (דחיית מס ואי תשלום דמי ניהול) שמהווים "פיצוי" על התרכזותי בישראל בלבד. אני ישראלי, חי בישראל, שכרי בשקלים, בזבוזיי בשקלים וכל חסכונותי בשקלים (למרות שחייתי בארה"ב כמה שנים). בוא נניח את ההנחות הבאות בהשקעה עבור 20 השנים הקרובות:

1. תשואה שנתית דיבידנדים תא100/סנפ500/תל-דיב: 3%

2. תשואה שנתית תא100/סנפ500/תל-דיב: 3%

3. דמי ניהול ETF בארה"ב: 0.19% לפחות.

4. מס דיבידנד כפוי בארהב: 25%

5. דמי ניהול קרן מחקה תא100/תל דיב: 0%

6. מס דיבידנד בקרן מחקה בישראל: 0%.

תחת ההנחות הנ"ל, תיק של מיליון שקל שמושקע בקרן מחקה על תא100/תל דיב יהיה ערכו ברוטו: אחרי 10 שנים= 1.79 מיליון שקל, אחרי 20 שנה= 3.2 מיליון שקל.

אותו סכום שמושקע ב VT למשל יניב תיק ברוטו:

אחרי 10 שנים= 1.64 מיליון שקל, אחרי 20 שנה= 2.68 מיליון שקל.

כלומר התיק הישראלי מנצח את האמריקאי ב 153 אש"ח אחרי 10 שנים וב 523 אש"ח אחרי 20 שנה (אהההה ריבית דריבית הכח החזק בעולם... טוב, הוא אקספוננציאלי).

"פיצוי" נאה למתרכז בארץ הקודש.

יהיו משברים כלכליים? בודאי! הם יהיו לדעתי דומים למשברים באירופה/ארהב. והם יהוו הזדמנויות להשקעה מחודשת/איזון התיק.

כלכלת ישראל היא קמצוץ מכלכלת העולם. אז מה? תמ"ג ישראל כבר עבר את הטריליון שקל. שווי השוק של תא100 כ 700 מש"ח. הבעיה היחידה שהייתה לי עם תא100 הוא שחמש החברות הגדולות בו מחזיקות 40% מהמדד! הפתרון שלי? לקנות גם את תל-דיב ואז חמש הגדולות מחזיקות רק 24% מהמדד. טבע למשל במקום להחזיק 10.3% מהמדד תחזיק ברכישה המשולבת רק 6.8 ופריגו במקום 10.2% תחזיק 5.1%
נ.ב. ועדיין, לא לשכוח מס עיזבון בארה"ב...
תודה,
לא הבנתי את המשפט האחרון בעניין מס עיזבון וההקשר לנושא כאן.

החזקת ניירות/תעודות סל שנסחרות בארה״ב עלולה, תיאורטית לפחות, בתרחיש מסוים לחשוף אותך לחוקי מס העיזבון האמריקאיים.

יש שני פוסטים נחמדים בבלוג שמדברים על נושא המיסוי על השקעות בחו״ל ודרכים אפשריות להקטין אותו - ״הדוד סאם התקשר – והוא רוצה את המיסים שלו!״ ופוסט ההמשך ״כך תשקיעו בלי לשלם מס לארה"ב״.

מבחינת השקעה בחברות ארה״ב ומיסוי הדיווידנדים - הפתרון היעיל ביותר מבחינת מס המוזכר שם הוא דרך תעודות סל שמאוגדות באירופה דווקא (באירלנד למשל). יש כאלה המחלקות דיווידנדים ויש גם כאלה הצוברות אותו. מצד שני, זה קצת יותר מסורבל תפעולית (קנייה/מכירה בבורסות אירופה, עמלות המינימום).

זה כנראה obvious, אבל יש היבט מסוים של יציבות בהשקעה מבוססת דיבידנדים, שעשוי להיות קוסם מבחינה פסיכולוגית למשקיעים מסוימים או לכאלה עם אופק השקעה קצר יחסית. כשאתה משקיע במדד השקעה (total return), אתה נתון במידה רבה לחסדי השוק. כלומר, אתה רוכש את נייר הערך במחיר מסוים, סומך על כך שהשוק ישיג בטווח הארוך תשואה שנתית ממוצעת ריאלית , ומוכר אותו בבוא היום כדי לממן שיעור משיכה בטוח של 4% ומטה.
זו אסטרטגיה נוחה מאוד בהיבטי מס, אבל החיסרון בשיטה הזו הוא שהמשקיע נותר חשוף לתנודות של השוק. השווי הנקי שלו משתנה בחדות על בסיס יומי, במיוחד אם תיק ההשקעות שלו גדול.
מנגד, בהשקעה מבוססת על הכנסה שוטפת, בין אם מריבית או מדיבידנדים, המשקיע נדרש לשלם מיסים, אך מנגד הוא מקבל כסף ביד ומיד, לא משנה אם השוק עולה או יורד. בכסף הזה אפשר להשתמש לצריכה שוטפת או להשקעה מחדש בנכסים אחרים. כמובן שאם המטרה היא להגדיל את היקף ההון, ההיגיון אומר שיש להשקיע את הכסף מחדש בתיק, ובמקרה זה לדעתי עדיף להשתמש בקרנות צוברות.

אמ;לק: למשקיעים צעירים בשלב הצבירה וביסוס ההון, יש היגיון להשקיע בקרנות צוברות. למשקיעים ותיקים יותר הנמצאים בשלב המשיכה, יש הגיון להשתמש בקרנות מחלקות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F איך בכלל אפשר לצבור הון? התפתחות אישית 63
מ איזה סכום לצבור כדי להכניס לתיק? שוק ההון 31
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 3
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כרטיסי מועדון: הונאה או שמשתלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 4
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
S IBKR או מיטב טרייד? שוק ההון 8
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
littleSeal פתיחת מיזם או עסק התפתחות אישית 3
ח הלוואה ארוכה עם החזר נמוך או קצרה בהחזר גבוה צרכנות פיננסית 2
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
מ Interactive brokers העולמית או ישראל שוק ההון 7
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
E הלוואת ״חרבות ברזל״ או פתיחת חסכונות - צורך בכסף זמין צרכנות פיננסית 1
P מתלבט אם להשאיר בבנק או להעביר לאינטראקטיב שוק ההון 43
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10
צ אקזיטון כן או לא? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
N קרן אירית או אמריקאית שוק ההון 5
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
ש מה לעשות בגירושין למכור או לקנות בית נדל"ן 11
A הפסדים ברי קיזוז - חיובי או שלילי? מיסים 1
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
E פנסיה או רק פוליסת אובדן כושר עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
Anrala האם עדיף להשקיע דרך קרן סל עם חוזים עתידיים על הביטקוין או דרך קרן ספוט? השקעות אלטרנטיביות 20
מ מה עדיף VOO או SPY? שוק ההון 13
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
M נקודת יציאה בפיקדון. 3% או מדד? צרכנות פיננסית 13
מ margin או cash בib שוק ההון 5
י בית עם 5 יחידות דיור, האם זה כאב ראש או שדווקא הזדמנות? נדל"ן 33
ה סעיף 14 - על השכר הסוציאלי או כל השכר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
N בית השקעות ישראלי או זר? שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה