• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כמה צדקה אתם נותנים בחודש

ואם הוא משלם 25 אלף מס בחודש? או 50 אלף?
באיזה שלב זה ניהיה תרומה לדעתך?
אם לא תשתמש במונח הדתי "צדקה" אלא ב"תרומה" תבין איך תרומה לקוד פתוח זה תרומה לקהילה.

בהגדרות שלי זה לא אותו דבר. כשהתנדבתי במדא תרמתי לחברה שזה דבר נפלא, אבל לא עשיתי צדקה, זה פשוט לא אותו דבר.
אני מקבל את ההרגשה שלאנשים פשוט נוח לבלבל בין המושגים וככה להדחיק את המצפון ולהגיד שבזה שהם תורמים לקוד פתוח הם נותנים צדקה:lol:
כן חברים. קשה לשחרר כסף. זה מה יש. תעמדו מול המציאות.

בהגדרות שלי זה לא אותו דבר. כשהתנדבתי במדא תרמתי לחברה שזה דבר נפלא, אבל לא עשיתי צדקה, זה פשוט לא אותו דבר.
אני מקבל את ההרגשה שלאנשים פשוט נוח לבלבל בין המושגים וככה להדחיק את המצפון ולהגיד שבזה שהם תורמים לקוד פתוח הם נותנים צדקה
אפשר לדעת מה ההגדרה שלך ?

כלומר , צדקה == ?

אז אפשר יהיה להבין מה אתה חושב שזה צדקה, מה לא ולמה.

כמו שאמרת, אם לא תשמש במונח הדתי "צדקה" הדיון יהיה הרבה יותר פשוט ומועיל.
אני לא מתווכח על זה שמבחינת הדת הצלת חיים (התנדבות במד"א) ותרומת לאנושות (קוד פתוח) זה לא "צדקה". (לא כי אני טוען שאלו הגדרות הדת אלא פשוט כי אני לא מכיר מספיק את הגדרות הדת).

אבל אם תשמש במונח הלא דתי ותדבר על תרומה לחברה, תבין שכל הדברים הללו תורמים.

אני מקבל את ההרגשה שלאנשים פשוט נוח לבלבל בין המושגים וככה להדחיק את המצפון ולהגיד שבזה שהם תורמים לקוד פתוח הם נותנים צדקה:lol:
בדיוק להיפך.
אותם אנשים שלא מתנדבים, לא עושים צבא, לא עוזרים לאף אחד וכו' פשוט מנקים את מצפונם ע"י זריקת כסף לכל מיני עמותות.
הפתרון הקל הוא לשחרר כסף ולא באמת לעשות כלום. לתרום זמן ועבודה זה הרבה יותר קשה.

התשובות בסקר מוצגות באחוזים, כלומר אני יכול להבין שהכוונה היא שככל שאתה תורם יותר באחוזים מסך ההכנסה שלך, ככה אתה צדיק יותר.

כלומר, הצדיקים הגדולים ביותר אלה הם יעשו *הכל* בשביל להרוויח כמה שיותר כסף, וכך יהיה יותר סיכוי שהצדקה שלהם תהיה גבוהה. הם יבינו שלמרות שאנחנו חיים במדינה מאוד סוציליסטית שלא תמיד מדברנת אנשים לצאת ולעבוד, הם חזקים מזה. יש להם אמונה שצדקה זה אחד הדברים החשובים ביותר. ובזמן הפנוי שלהם הם מוזמנים לעשות מה שהם רוצים (לטייל, לקרוא, להיות עם המשפחה, ללמוד בישיבה וכו)

בדת הפסטפריאנית, רוב הדעות הן שמטרת הצדקה היא לרכך את הלב של המאמין, ולכן חשוב לא לתת פחות מדי אבל גם לא יותר מדי.

הפסטפריאנים מבדילים בין "צדקה גלויה" ובין "צדקה סמויה" – שני סוגים של צדקה שאסור לערבב ביניהם. נניח שמישהו נותן צדקה לעניים בסתר, ואחר כך מספר על זה לחברים שלו – זה גם סמוי וגם גלוי, כלומר שעטנז.

עולה השאלה אם "לספר לחברים" זה כולל גם חברים וירטואליים באינטרנט. בגדול, התשובה היא שאם הוא משתמש בכינוי קבוע, אז כן.

עצוב שכל שיחה מתחברת לאותם נושאים לעוסים, גם או לא קשור.

אף אחד לא צריך ולא יכול לתת לאחרים ציונים אם הנתינה שלו לאחרים בזמן/ כסף/ מיסים/ צבא היא כן או לא צדקה/ מצווה/שווה.
(כן בדת אין עניין כזה לתת ציונים לאחרים כך שזה לא קשור לדת)
מניחה שכל אחד מנסה להיות אדם טוב כפי יכולתו ועושה לעצמו את החשבון.

זה לא ממש נכון. המדינות (אני מתייחס לארה"ב) בחוב בגלל שהם הורידו מיסים לחברות והם מנסות לשמור על הצמיחה בתוצר. תבדוק gdp per capita ואת אחוז המס העשירון העליון ותשווה להשקעה באזרח (ברב הספרים במאקרו יש פרקים על סיפור המיסים) ותראה שרב האנשים בעשירונים העליונים מחזירים מאוד מהר במיסים את מה שהוציאו עליהם. זה נכון שמי שבעשירונים התחתונים לא מחזיר את המס. לכן גם בארה"ב עם השנים העלו מאוד את המס על אנשים עם הכנסות נמוכות, או שבUK החליטו לחתוך את כל העזרה הסוציאלית ביחס לצמיחת האוכלוסיה ככה שזה יעודד אנשים לעבוד (וגם לתרום כחלק מהbig society כי לאנשים יותר קל לתרום לאנשים שאין להם מה לאכול מאשר לכאלו שמקבלים עזרה מהממשלה).
אני לא הבנתי מה העניין בדיוק עם מס חברות, שלדעתך זה מס לא ממוצה, ולכן המדינות נכנסות לחוב, אבל בכל מקרה תבדוק באתר שקיפות בחינוך כמה עולה תלמיד לשנה, וזה מציג רק את ההוצאה הממשלתית, ולא את כל סך ההוצאה הציבורית... וכל זה, זה לפני האוניברסיטה... וכל זה, זה רק חינוך... וזה עוד לפני שאנחנו מחשבים את העלות ההזויה שעולה אזרח ותיק למדינה... בקיצור לא כל כך פשוט להגיע למצב שאדם משלם מס שמכסה את סך ההוצאות שהמדינה משלמת עליו... וגם אם נניח שאתה משלם כל חודש לבד 5 אלף, השאלה הגדולה היא כמה שנים אתה משלם את הסכום הזה... לא מספיק בגיל 40 להתחיל להרוויח כך... וחשוב לדעת שהעשירונים העליונים רוב מובהק הם מעל גיל 45... שזה אומר שעד אז הם לא היו שם... בקיצור אני יכול להמשיך לרדת לפרטים, אבל הזמן קצר.
ואם הוא משלם 25 אלף מס בחודש? או 50 אלף?
באיזה שלב זה ניהיה תרומה לדעתך?
תרומה שדובר כאן, זה תרומה שמגיעה ממקום של נתינה, ואם אתה חושב שאדם שמשלם מס, הוא נמצא שם, אז הכול טוב, אני חושב שאין שום קשר.

ונקודה חשובה על מיסים, בסוף מדינה מתנהלת בצורה של ביטוח הדדי, שזה אומר שהמדינה משקיעה בך, למרות שהרבה סיכויים שהיא לא תראה את הכסף בחזרה, וזה שאתה ספציפית מרוויח סכומים שמשלם מיסים של עשרות אלפי שקלים בחודש, אם זה תקופה ארוכה ברור שזה כבר רווחי למדינה, וזה נכון שיש אחוז קטן באוכלוסייה שמכסים את עצמם, אבל אסור לשכוח שהמדינה השקיע בהם את הכסף, ולקחה את הסיכון... ויותר ממה שהמדינה מרוויחה מהם, הם הרוויחו מהמדינה, כי היא נתנה להם השכלה וכדומה... ובסוך רוב הכסף שהם מרוויחים עם הכלים שהמדינה נתנה להם, נשאר בכיס שלהם... אז זה נכון שמי שמשלם מס של סכומים גבוהים כל חודש, הוא מכסה את עצמו, אבל מכאן ועד לומר שהוא תורם למדינה, זה בעייני כבר מורכב להציג את זה כך, אבל ברור שאם הוא באמת כך רואה את זה, והוא מרגיש שזה מגיע ממקום של נתינה, אז זה מצויין בשבילו, ובעייני הוא השיג את המטרה.

נניח מקום דמיוני בו אדם עובד מעט ומרוויח מעט אבל מקבל מהמדינה כל טוב כולל שירותי בריאות, לימודים חינם, קצבאות ילדים, חסכון לכל ילד, השלמת הכנסה ועוד. ביטוח לאומי משלם להוריו ביטוח סיעודי. אותו אדם תורם לצדקה 10% מהמשכורת. אז מי בעצם הצדיק? אותו אדם או אלו שמשלמים מיסים גבוהים ומאפשרים לו ולהוריו בכלל להתקיים?

ונקודה חשובה על מיסים, בסוף מדינה מתנהלת בצורה של ביטוח הדדי, שזה אומר שהמדינה משקיעה בך, למרות שהרבה סיכויים שהיא לא תראה את הכסף בחזרה, וזה שאתה ספציפית מרוויח סכומים שמשלם מיסים של עשרות אלפי שקלים בחודש, אם זה תקופה ארוכה ברור שזה כבר רווחי למדינה, וזה נכון שיש אחוז קטן באוכלוסייה שמכסים את עצמם, אבל אסור לשכוח שהמדינה השקיע בהם את הכסף, ולקחה את הסיכון... ויותר ממה שהמדינה מרוויחה מהם, הם הרוויחו מהמדינה, כי היא נתנה להם השכלה וכדומה... ובסוך רוב הכסף שהם מרוויחים עם הכלים שהמדינה נתנה להם, נשאר בכיס שלהם... אז זה נכון שמי שמשלם מס של סכומים גבוהים כל חודש, הוא מכסה את עצמו, אבל מכאן ועד לומר שהוא תורם למדינה, זה בעייני כבר מורכב להציג את זה כך, אבל ברור שאם הוא באמת כך רואה את זה, והוא מרגיש שזה מגיע ממקום של נתינה, אז זה מצויין בשבילו, ובעייני הוא השיג את המטרה.
רשמת פה אוסף של שטויות שאני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל לענות לך.
אבל בגדול, יש פלח אחד באוכלוסיה שהמדינה נותנת לו כסף ויש פלח אחר באוכלוסיה שהמדינה לוקחת ממנו כסף. החיתוך בין שני הפלחים הללו הוא קטן.

וזה נכון שיש אחוז קטן באוכלוסייה שמכסים את עצמם
אתה מתכוון שיש אחוז קטן באוכלוסיה שממן את כל שאר הבטלנים במדינה.
אבל אסור לשכוח שהמדינה השקיע בהם את הכסף, ולקחה את הסיכון.
היא לא השקיע בהם כלום והיא לא לקחה שום סיכון.
מאיפה הבאת השטויות האלה?
ויותר ממה שהמדינה מרוויחה מהם, הם הרוויחו מהמדינה, כי היא נתנה להם השכלה וכדומה
לא יודע איפה אתה חי, אבל רוב האנשים לא מקבלים השכלה בחינם.
המדינה אולי עוזרת במימון, אבל החלק שלה הוא קטן יחסית.
ובסוך רוב הכסף שהם מרוויחים עם הכלים שהמדינה נתנה להם,
המדינה לא נתנה להם שום כלים. אלו כלים שהם רכשו בעצמם.
אז זה נכון שמי שמשלם מס של סכומים גבוהים כל חודש, הוא מכסה את עצמו,
הוא לא מכסה את עצמו, הוא ממן את כל הפרזיטים שיש במדינה ולא עובדים.
אבל מכאן ועד לומר שהוא תורם למדינה, זה בעייני כבר מורכב להציג את זה כך
הוא תורם למדינה הרבה יותר מאשר מי נותן כמה שקלים ל"צדקה".
אבל ברור שאם הוא באמת כך רואה את זה, והוא מרגיש שזה מגיע ממקום של נתינה, אז זה מצויין בשבילו, ובעייני הוא השיג את המטרה.
כלומר המטרה היחידה לדעתך היא שהוא ירגיש שהוא נותן משהו?
נשמעת מטרה מאוד מוזרה...

אף אחד לא צריך ולא יכול לתת לאחרים ציונים אם הנתינה שלו לאחרים בזמן/ כסף/ מיסים/ צבא היא כן או לא צדקה/ מצווה/שווה.
מסכים איתך.
העריכה כסקר שמטיבו הוא חד מימדי, ובפרט בתקופה הזו שיש בה הקצנה של יחסים בין קהילות ובין קהילות למדינה, יצרה את המיקוד הצפוי בפן הפוליטי.
דווקא דיון בשאלה מה אנשים עושים למען הזולת בלי תמורה כספית ישירה, היה יכול להיות מעניין, גם אם ברור שההגדרה של המעשים האלו אינה מדוייקת ויש בה פן אישי.

נניח מקום דמיוני בו אדם עובד מעט ומרוויח מעט אבל מקבל מהמדינה כל טוב כולל שירותי בריאות, לימודים חינם, קצבאות ילדים, חסכון לכל ילד, השלמת הכנסה ועוד. ביטוח לאומי משלם להוריו ביטוח סיעודי. אותו אדם תורם לצדקה 10% מהמשכורת. אז מי בעצם הצדיק? אותו אדם או אלו שמשלמים מיסים גבוהים ומאפשרים לו ולהוריו בכלל להתקיים?
אם קבצן מקבל שני שקלים ונותן אחד מהם לקבצן אחר, הנתינה של הקבצן היא לא צדקה בעיניך?

נערך לאחרונה ב:
רשמת פה אוסף של שטויות שאני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל לענות לך.
אבל בגדול, יש פלח אחד באוכלוסיה שהמדינה נותנת לו כסף ויש פלח אחר באוכלוסיה שהמדינה לוקחת ממנו כסף. החיתוך בין שני הפלחים הללו הוא קטן.

אתה מתכוון שיש אחוז קטן באוכלוסיה שממן את כל שאר הבטלנים במדינה.

היא לא השקיע בהם כלום והיא לא לקחה שום סיכון.
מאיפה הבאת השטויות האלה?

לא יודע איפה אתה חי, אבל רוב האנשים לא מקבלים השכלה בחינם.
המדינה אולי עוזרת במימון, אבל החלק שלה הוא קטן יחסית.

המדינה לא נתנה להם שום כלים. אלו כלים שהם רכשו בעצמם.

הוא לא מכסה את עצמו, הוא ממן את כל הפרזיטים שיש במדינה ולא עובדים.

הוא תורם למדינה הרבה יותר מאשר מי נותן כמה שקלים ל"צדקה".

כלומר המטרה היחידה לדעתך היא שהוא ירגיש שהוא נותן משהו?
נשמעת מטרה מאוד מוזרה...
אתה לא מכבד, אז אני לא יבזבז עליך יותר מדי זמן.

אבל בעייני בושה לאדם כמוך, שיחסית יודע לקרוא נתונים עם מספרים, ועדיין חושב שציבור מסוים מממן ציבור אחר.
החוב הציבורי מהדוח של החשב הכללי הוא למעלה מ3 טריליון שקל, שזה כולל הלוואות ופנסיות תקציביות וכדומה, ב15 שנה האחרונות החוב גדל יותר מכל המס הכנסה ששולם במשך כל 15 שנה האלו ביחד... אז איך בדיוק מישהו מממן מישהו?? קודם כל צריך למממן את עצמכם ורק אחרי זה אפשר לטעון שנשאר משהו למישהו אחר...
דור העתיד בקלות בגרושים מממן את עצמו, בגיוס חוב, לא צריך שאף אחד אחר יעזור לו... ודור העתיד צודק אם הוא ייקח חוב, כי הוא הולך לשלם את החוב... ולא כמו הציבור שמספר לכולם שהוא מממן את כולם... שהם רק מספרים סיפורים, אבל במציאות לוקחים חובות בסכומים לא נתפסים... בהנחה בסיסית שדור העתיד יעבוד.... ורק לכן מחשבים חוב מול תוצר... כי אין שום משמעות לחוב מול תוצר בהנחה שדור העתיד לא יעבוד... ואז כשהכסף נכנס לקופה, מסבירים שלדור העתיד לא מגיע, בגלל שהוא לא יעבוד....
אתם עושקים את הציבור החרדי, ומוסיפים חטא על פשע, שמשמיצים את הציבור החרדי כאילו הוא חי על חשבונכם... בושה.

אחד הדברים שמטריפים אותי הוא שאדם שעבד כל חייו בחריצות ושילם ביטוח לאומי גבוה, לא יהיה זכאי לקצבת סיעוד לכשיגיע לזקנה ויהפוך חלילה לסיעודי, אם יעבור סף הכנסה מסוים (מקצבה, שכר דירה וכו') גם בת זוגו כמובן לא תהיה זכאית. בקיצור ככל ששילם יותר מיסים בחייו, כך סיכוייו "לקבל חזרה" נמוכים יותר. לעומתו אדם שהתבטל, לא שילם מיסים או לחלופין עבד בשחור, יהיה זכאי לקצבת סיעוד שמגיעה למקסימום 6500 שקלים.
עכשיו מה תגיד על קשיש סיעודי שעבד בחריצות ושילם כל חייו מיסים וביטוח לאומי וכרגע הוא ואשתו לא זכאים לקבל גרוש מביטוח לאומי? האם הוא תורם לצדקה או לא? זה שהתרומה נעשית בכפיה לא גורעת מכך במאומה לטעמי.

אתה לא מכבד
אני לא מכבד???
אבל בעייני בושה לאדם כמוך, שיחסית יודע לקרוא נתונים עם מספרים, ועדיין חושב שציבור מסוים מממן ציבור אחר.
כמו שאמרת, אכן בושה לאדם כמוך שיודע לקרוא ועדיין חושב שאין פה ציבור של עלוקות שחי על חשבון הציבור העובד.
אז איך בדיוק מישהו מממן מישהו??
לא הבנתי, ואת החוב לא נצטרך לשלם בסוף?
מה זה כסף שגדל על העצים???
קודם כל צריך למממן את עצמכם ורק אחרי זה אפשר לטעון שנשאר משהו למישהו אחר...
אני ממן את עצמי טוב מאוד, תודה.
ועל הדרך מממן גם עוד כמה משפחות של פרזיטים.
אתם עושקים את הציבור החרדי, ומוסיפים חטא על פשע, שמשמיצים את הציבור החרדי כאילו הוא חי על חשבונכם...
איפה הזכרתי חרדים בהודעה שלי?
איך אומרים, על ראש הגנב...

החוב הציבורי מהדוח של החשב הכללי הוא למעלה מ3 טריליון שקל, שזה כולל הלוואות ופנסיות תקציביות וכדומה, ב15 שנה האחרונות החוב גדל יותר מכל המס הכנסה ששולם במשך כל 15 שנה האלו ביחד... אז איך בדיוק מישהו מממן מישהו?? קודם כל צריך למממן את עצמכם ורק אחרי זה אפשר לטעון שנשאר משהו למישהו אחר...
זו הסקה באמת מפעימה. הרי היות המגזר החרדי בור תקציבי מתבטאת בהגדלת החוב הציבורי. בא אדם, רואה את הגודל המרשים של החוב הציבורי, ומסיק שלא יתכן שהמגזר החרדי הוא בור תקציבי.

בכלל אני קורא בטקסטים האלה חוסר קבלה של הקשר בין הכנסות והוצאות.

דור העתיד בקלות בגרושים מממן את עצמו, בגיוס חוב, לא צריך שאף אחד אחר יעזור לו
בארני מיידוף מאשר.

אתם עושקים את הציבור החרדי
תנו לי כמה דקות לעכל לפני שאמצא משהו קוהרנטי להגיב פה.

מגדל 5 חתולים בחצר שנולדו שם

עונה לגמרי על "כל נתינה שאיננה בשביל להפיק תועלת אישית, או משפחתית."

לפחות לא תועלת פיזית

אבל תחושה אפשר לקבל מכל תרומה

אתה לא מכבד, אז אני לא יבזבז עליך יותר מדי זמן.

דור העתיד בקלות בגרושים מממן את עצמו, בגיוס חוב, לא צריך שאף אחד אחר יעזור לו... ודור העתיד צודק אם הוא ייקח חוב, כי הוא הולך לשלם את החוב... ולא כמו הציבור שמספר לכולם שהוא מממן את כולם... שהם רק מספרים סיפורים, אבל במציאות לוקחים חובות בסכומים לא נתפסים... בהנחה בסיסית שדור העתיד יעבוד.... ורק לכן מחשבים חוב מול תוצר... כי אין שום משמעות לחוב מול תוצר בהנחה שדור העתיד לא יעבוד... ואז כשהכסף נכנס לקופה, מסבירים שלדור העתיד לא מגיע, בגלל שהוא לא יעבוד....
אתם עושקים את הציבור החרדי, ומוסיפים חטא על פשע, שמשמיצים את הציבור החרדי כאילו הוא חי על חשבונכם... בושה.
החוב של ישראל הוא 1 טריליון ש"ח ולא 3 טריליון, אבל המספר בכלל לא מעניין, השאלה היא על אחוזים מהתוצר והריבית כחלק מההוצאות. ה-3 טריליון זה אולי החוב הציבורי שכולל משכנתאות ושאר הלוואות שלא קשורות למדינה בנושא המימון. המדינה מממנת את החוב מהאזרחים, כלומר הציבור משלם לה והיא מחזירה למי שלוותה ממנו ריבית. הריבית מגיעה באופן לא מפתיע מהכנסות המדינה שזה או מיסים או חוב חדש (בערך). כלומר, לא כל הכסף של המיסים חוזר לאזרחים כי חלקו הולך למימון חוב (יש מדינות כמו ארה"ב שתשלום ריבית זה 10% בערך מהתקציב וזה כשהריבית היתה קרובה ל-0%).

המדינה היא לא יעילה כארגון, ולכן רב הסיכויים שלאדם עשיר היה עדיף לא לשלם מיסים ולמממן את הכל בעצמו. יש מקרים שהמדינה יעילה (וזה כי היא למשל יכולה למתן לחצי שכר ולעשות רגולציה שלא יתחרו בה, כמו למשל בשוק החינוך והבריאות), אבל ברב המוחלט היא לא יעילה. לכן, יש בזבוזים מיותרים שנובעים מחוסר יעילות תקציבית.

יתרה מכך, המדינה לא נותנת לאזרח כפונקציה של המיסים שהוא משלם כמו בחברות פרטיות. אני לא יכול להירשם לחבילת "פרימיום מיסים" ולקבל הטבות (כמו למשל פטור ממכס, קיצור תורים ברפואה הציבורית ובחירה ראשונה בחינוך) אלא אני אשלם מיסים באופן בלתי תלוי בהטבות שאני אקבל ברב המקרים. לכן, זה אפילו לא משתלם לא כאזרח.

החינוך שהמדינה משלמת פר אזרח ניתן לחישוב בקלות (קח את תקציב החינוך ותחלק פר תלמיד). ישראל היא מהנמוכות ביותר בOECD. המיסים שאדם בעשירון העליון משלם עוקפים בהרבה יותר את התשלום על חינוך/בריאות וכדומה, שכאמור גם מי שלא משלם שקל מיסים מקבל אותם. לכן, לאזרחים העשירים ברב המדינות לא משתלם לשלם מיסים והם למשל רושמים חברות באיי קיימן או מעבירים נכסים ורושמים פחת מופרז. זו הסיבה שמס חברות נדחק למטה כי האנשים העשירים מומחים בשמירה על ההון שלהם והם לא שמחים לשלם פי 1,000 ויותר על שירות במיסים שלהם.

• אהבתי
Reactions: Roi
בשאלת הפתיחה שלי כתבתי בכוונה בלי מיסים, משום שמיסים זה משהו שנכפה על האדם, ואינני רואה הרבה ערך במעשה שאדם עושה בכפייה.
יש במשפט שלך הנחת יסוד שמה שמשנה בצדקה הוא ה"ערך" במה שהנותן עושה, ולא התמורה שהנזקק מקבל.

נמחיש בדוגמא תיאורטית:
אדם א' נותן בכפייה מס מיוחד שהולך אך ורק לנזקקים, ובמדינה האידאלית הזו כל הנזקקים מקבלים מענה בסיסי בזכות המס המיוחד.
אדם ב' נותן מיוזמתו תרומה לעמותה פרטית שבה 30% מהכסף הולך לבעלי שכר גבוה בעמותה, 60% מהכסף הולך ל"תרומות" לאנשים שאינם באמת נזקקים, ורק 10% מגיע לנזקקים אמיתיים.
כמובן שגם השיעור הקטן של הנזקקים שמקבלים מהעמותה הם אלו ששמעו עליה במקרה, ולא כל הנזקקים במדינה.

לפי המשפט שכתבת - אין הרבה ערך במעשה של אדם א', כי זה בכפייה.
אבל ברור שנזקקים יעדיפו דווקא את המקרה הראשון...

נערך לאחרונה ב:
עצוב שכל שיחה מתחברת לאותם נושאים לעוסים, גם או לא קשור.

(כן בדת אין עניין כזה לתת ציונים לאחרים כך שזה לא קשור לדת)
מניחה שכל אחד מנסה להיות אדם טוב כפי יכולתו ועושה לעצמו את החשבון.
+100.

מה שכתבת הזכיר לי את הפסוק:
"הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב [...] עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ"

רואים כאן שקודם כל טוב שאנשים יקיימו את הרובד הבסיסי של החובות ("עשות משפט"),
אחר כך טוב שיאהבו חסד,
ובנוסף - מי שאוהב את החסד עצמו (ולא את ההרגשה של העליונות המוסרית / את התועלת החברתית שנובעת מהפרסום של הנתינה),
גם ינסה לעשות את זה בצורה של "הצנע לכת" ולא עם השוואה לאחרים או פרסום.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס דילמה אישית בנושא צדקה אוף טופיק 51
C אילו יריחונים/מגזינים אתם קוראים? פוסטים מאיכות נמוכה 2
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ש חוץ מיס/הוט איזה רשת אתם ולמה? צרכנות פיננסית 5
ד האם אתם רואים בנפילה של הביטקוין בשבוע האחרון הזדמנות קנייה ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
T אתם חושבים שיהיה שינוי אחרי המלחמה בממשלה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 354
M כמה נפשות אתם, וכמה כסף בממוצע אתם מוציאים בשנה על חופשות בארץ ובחו"ל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ה מחפש להשקיע בדירות יד 2 בצפון אנגליה, איך אתם יכולים לקדם אותי? פוסטים מאיכות נמוכה 0
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
S איך אתם משקיעים באג״ח בתקופה הנוכחית שוק ההון 1
נ מה אתם קונים כאשר אתם משקיעים בS&P 500? מה החלופות? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
S איך אתם ממקסמים חיסכון עם מועדוני צרכנות וקופונים צרכנות פיננסית 10
TheOneTech כל כמה זמו אתם שולחים קריאות מונה לספקית גז שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 0
C אילו נותני שירותים אתם מחזיקים שרצים אתכם במסע לחופש פיננסי ולאחר מכן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
N איך אתם עוקבים אחר ההשקעות שלכם ב-2023? שוק ההון 15
T איך אתם מחכים לרכישת דירה באזור שהגדרתם? נדל"ן 23
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ב לחיות על הקצה או ללכת על בטוח - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 14
fizban קרן השתלמות IRA - עם איזה בנק אתם עובדים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 36
S ניתוח טכני - איך אתם עושים? פוסטים מאיכות נמוכה 9
A ברוקר ישראלי - דרך איפה אתם ממליצים להשקיע? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ב עם כמה כסף אתם פרשתם? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
Y איך אתם מחשבים תשואה נדל"ן 6
H איך אתם מתכננים לראות את המונדיאל? פוסטים מאיכות נמוכה 4
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
Shnizelia באיזה תיק גב אתם משתמשים? פוסטים מאיכות נמוכה 12
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11
ה איך אתם עושים את זה ? יומני מסע אישיים 40
R איך אתם מנהלים את הדירה המחולקת? נדל"ן 3
Y כמה אתם משלמים חשבון גז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 51
כנשר ניהול חשבונות - כיצד אתם מקבלים חשבונות לתשלום? צרכנות פיננסית 25
ט אילו בטוחות אתם מבקשים מהשוכרים? נדל"ן 36
lavi מרגע זה אתם עם כסף - ביטוח דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
deussex האם אתם עושים משהו ספציפי בעקבות האינפלציה, והמצב בשווקים ? פוסטים מאיכות נמוכה 39
H בכמה אתם קונים קילו פירות וירקות צרכנות פיננסית 10
P האם אתם שמחים בחלקכם? ( מבחינה חומרית) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 66
M אז איך אתם עם הוצאות החגים פורים ופסח? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
צ איך אתם מכבים את המוח פוסטים מאיכות נמוכה 40
deussex האם אתם עושים פעילויות מנע בעקבות המלמחמה באוקראינה בתיק/קופות גמל ? שוק ההון 25
Avi W איך אתם עוקבים אחרי הדיבידנדים פוסטים מאיכות נמוכה 1
M מאיפה אתם קונים ביטקוין ולמה? השקעות אלטרנטיביות 1
M מה אתם עושים עם הגמל להשקעה עם כל המצב? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ה בן 20. בהתלבטות ואשמח לדעת מה אתם הייתם עושים שוק ההון 26
בובין חוט-השני איך אתם מוודאים שטח נכס (דוגמא מוחשית בפנים) נדל"ן 2
twister מינוף margin באמצעות הברוקר, האם ובכמה אתם ממונפים? שוק ההון 56

נושאים דומים

Back
למעלה