• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .
עדכון חודש אוקטובר 20
בדיעבד אני רואה שהיה לי חודש עמוס.

והרי החדשות:
- קרתה תפנית מעניינת מבחינת הקריירה שלי. אחרי שהעלתי את הרצון שלי להתקדם לניהול, קודמתי לתפקיד Tech leader בחברה מהר משציפיתי. למי שלא מכיר, זה תפקיד עם יותר אחראיות בנוגע להתקדמות הפרויקטים ואצלינו גם כולל ניהול ישיר של מהנדסים.
למרות שההצעה לא לוותה בתוספת שכר, אני שמח על השינוי. זאת הזדמנות עבורי ללמוד כישורים חדשים ולבדוק קריירה ניהולית.
- בשעה טובה העברתי את הפנסיה וקופת הגמל הפטורה ממס לקרן מחקה מדד s&p אצל הלמן אלדובי. בעקבות כך, עדכנתי את האקסל איתו אני מאזן את התיק שיתחשב בקופות האלו כחלק מנייתי של ארהב.
קצת מפריע לי שהקופות הן לא כל vti כמו בתיק הפרטי שלי ואלו חוזים ולא מניות. גם מפריע לי שאין לי גישה לכספי הפנסיה ללא מס עד עוד יותר מ30 שנים. אני עדיין חושב שזאת הדרך הנכונה לאזן את התיק. אשמח לשמוע השגות ואם מישהו מאזן את התיק אחרת.
- שמתי לב שקופת הגמל (+ פיצויים) שפתחתי בהלמן לפני כשנה פוצלה ל2 קופות כאשר אחת משמעותית יקרה מהשניה (1.05% מול 0.65% כאשר זכור לי שהסכמתי לזולה מבינהן) וכבר שנה שזורמים אליה הכספים מהמעסיק מדי חודש. רשמתי לעצמי לטפל בזה החודש.
- סיימתי סוף סוף את הקורס JS. זה היה מהנה ומעשיר. זה כאמור שלב ראשון בפרוייקט אישי שאני רוצה לקדם.
- התחלתי להסתכל על לקנות דירה להשקעה באזור רמת גן או בת ים עם משכנתה של 60%. בעיקר בגלל עזרה מההורים. עשיתי כמה חישובי שוליים באקסל אבל עדיין אין לי משהו חכם להגיד בנושא.
- לבסוף, כנראה אתחיל לעבוד בעבודה נוספת עם מעט מאוד שעות וגם מעט שכר אבל שאני מקווה להפיק ממנה סיפוק ואולי להפתח לאפיקים חדשים.

בפרק הבא:
- לטפל בדמי הניהול הגבוהים בקופת הגמל.
- לודא שקופת הפנסיה וקופת הגמל הפטורה ממס עברו בהצלחה. בפרט שהפיצויים עדיין מפוצלים.
- להתחיל קורס תלת מימד בJS. השלב השני בפרוייקט האישי.

שיעור חיסכון חודשי: 71%

מצב התיק:
סה"כ נזיל: ₪708k
סה"כ לא נזיל: ₪216k

נערך לאחרונה ב:
נשמע נהדר, כל הכבוד על הקידום!

- לבסוף, כנראה אתחיל לעבוד בעבודה נוספת עם מעט מאוד שעות וגם מעט שכר אבל שאני מקווה להפיק ממנה סיפוק ואולי להפתח לאפיקים חדשים.
כל הכבוד, זה תמיד נחמד עוד עבודה מהצד. אני לא יודעת כמה זמן בשבוע זה יקח ממך, אך יכול להיות ש- ROI יותר גדול יהיה להשקיע יותר בתפקיד ה-Tech Lead החדש? לקרוא ספרים על ניהול, להתמקצע יותר בטכנולוגיה, וכו׳. ניהול זה מקצוע שונה מפיתוח. אני לא יודעת באיזה סוג ארגון אתה, אבל בארגונים בינונים/גדולים לעיתים העלאת שכר שנתית/בעקבות ביצוע תפקיד טוב תתן במצטבר יותר מאשר עוד עבודה צדדית.

נשמע נהדר, כל הכבוד על הקידום!

כל הכבוד, זה תמיד נחמד עוד עבודה מהצד. אני לא יודעת כמה זמן בשבוע זה יקח ממך, אך יכול להיות ש- ROI יותר גדול יהיה להשקיע יותר בתפקיד ה-Tech Lead החדש? לקרוא ספרים על ניהול, להתמקצע יותר בטכנולוגיה, וכו׳. ניהול זה מקצוע שונה מפיתוח. אני לא יודעת באיזה סוג ארגון אתה, אבל בארגונים בינונים/גדולים לעיתים העלאת שכר שנתית/בעקבות ביצוע תפקיד טוב תתן במצטבר יותר מאשר עוד עבודה צדדית.

תודה רבה.
את צודקת לחלוטין.
התחלתי את התהליך של העבודה המשנית לפני שהודיעו לי על הקידום וזה בחלט בעדיפות נמוכה יותר כרגע (וגם הודעתי על כך למעסיק המשני).
במקביל קראתי את החצי הראשון של The manager's path. קריאה מומלצת לכל הייטקיסט בעיני. הספר סוקר את שלל התפקידים הניהוליים בחברות הייטק (SW בפרט) החל מTech lead. הספר עזר לי לעשות סדר במחשבות והצלחתי לקחת ממנו גם כמה עצות נקודתיות. אשמח לקבל המלצות נוספות.

עדכון חודש אוקטובר 20
בדיעבד אני רואה שהיה לי חודש עמוס.

והרי החדשות:
- קרתה תפנית מעניינת מבחינת הקריירה שלי. אחרי שהעלתי את הרצון שלי להתקדם לניהול, קודמתי לתפקיד Tech leader בחברה מהר משציפיתי. למי שלא מכיר, זה תפקיד עם יותר אחראיות בנוגע להתקדמות הפרויקטים ואצלינו גם כולל ניהול ישיר של מהנדסים.
למרות שההצעה לא לוותה בתוספת שכר, אני שמח על השינוי. זאת הזדמנות עבורי ללמוד כישורים חדשים ולבדוק קריירה ניהולית.
- בשעה טובה העברתי את הפנסיה וקופת הגמל הפטורה ממס לקרן מחקה מדד s&p אצל הלמן אלדובי. בעקבות כך, עדכנתי את האקסל איתו אני מאזן את התיק שיתחשב בקופות האלו כחלק מנייתי של ארהב.
קצת מפריע לי שהקופות הן לא כל vti כמו בתיק הפרטי שלי ואלו חוזים ולא מניות. גם מפריע לי שאין לי גישה לכספי הפנסיה ללא מס עד עוד יותר מ30 שנים. אני עדיין חושב שזאת הדרך הנכונה לאזן את התיק. אשמח לשמוע השגות ואם מישהו מאזן את התיק אחרת.
- שמתי לב שקופת הגמל (+ פיצויים) שפתחתי בהלמן לפני כשנה פוצלה ל2 קופות כאשר אחת משמעותית יקרה מהשניה (1.05% מול 0.65% כאשר זכור לי שהסכמתי לזולה מבינהן) וכבר שנה שזורמים אליה הכספים מהמעסיק מדי חודש. רשמתי לעצמי לטפל בזה החודש.
- סיימתי סוף סוף את הקורס JS. זה היה מהנה ומעשיר. זה כאמור שלב ראשון בפרוייקט אישי שאני רוצה לקדם.
- התחלתי להסתכל על לקנות דירה להשקעה באזור רמת גן או בת ים עם משכנתה של 60%. בעיקר בגלל עזרה מההורים. עשיתי כמה חישובי שוליים באקסל אבל עדיין אין לי משהו חכם להגיד בנושא.

בפרק הבא:
- לטפל בדמי הניהול הגבוהים בקופת הגמל.
- לודא שקופת הפנסיה וקופת הגמל הפטורה ממס עברו בהצלחה. בפרט שהפיצויים עדיין מפוצלים.
- להתחיל קורס תלת מימד בJS. השלב השני בפרוייקט האישי.

שיעור חיסכון חודשי: 71%

מצב התיק:
סה"כ נזיל: ₪708k
סה"כ לא נזיל: ₪216k

מה דמי ניהול שקבלת מהלמן אלדובי על העברת הקרנות? ולמה לא נשארת בד"ש שהרי שם יש לך כבר דמי ניהול ב-IRA שגובה של 0.2% ?
בנוסף האם רכשת את הקרנות האיריות של בלקרוק בשקלים ?
תודה

מה דמי ניהול שקבלת מהלמן אלדובי על העברת הקרנות? ולמה לא נשארת בד"ש שהרי שם יש לך כבר דמי ניהול ב-IRA שגובה של 0.2% ?
בנוסף האם רכשת את הקרנות האיריות של בלקרוק בשקלים ?
תודה
- על הפנסיה קיבלתי את ההצעה הדיפולטית שמופיעה באתר - נאמר לי שאי אפשר להוריד מתחת להצעה (לא יודע כמה זה נכון אבל ראיתי שלא הצליחו לפתוח קבוצת רכישה לפנסיה). ביחס למה שהיה לי בקופת הפנסיה, אני עכשיו אשלם יותר דמי הפקדה אבל פחות דמי ניהול. בחישוב פשוט יצא לי שאני חוסך כסף כל חודש עוד לפני שמדברים על הרכב הקופה.
- קופת גמל להשקעה פטורה ממס קיבלתי 0.6% דמי ניהול שזה עדיף מה0.8% שהיה לי באלטשולר.
- לא הזזתי את הקרן השתלמות IRA. אני עדיין במיטב דש עם 0.2%.

- קופת גמל להשקעה פטורה ממס קיבלתי 0.6% דמי ניהול שזה עדיף מה0.8% שהיה לי באלטשולר.
מניח שהתכוונת לקופת גמל שהופקדו אליה כספים מלפני 2008, ולא קופת גמל להשקעה?
בדמי ניהול כאלה, סביר שעדיף למשוך ולנהל את הכספים בחשבון ממוסה. כלומר, ההטבה במס לא שווה את דמי הניהול.
לנייד את הקופה לקרן הפנסיה גם יכול להיות משתלם בתנאים מסוימים, אבל בהחלט יותר מסובך לסמלץ את זה.
אפשרות נוספת היא להעביר ל-IRA, גם אם הסכום בקופה קטן יחסית, סביר שמיטב יהיו מוכנים לקבל אותה, בהתחשב בקרן ההשתלמות.

מניח שהתכוונת לקופת גמל שהופקדו אליה כספים מלפני 2008, ולא קופת גמל להשקעה?
בדמי ניהול כאלה, סביר שעדיף למשוך ולנהל את הכספים בחשבון ממוסה. כלומר, ההטבה במס לא שווה את דמי הניהול.
לנייד את הקופה לקרן הפנסיה גם יכול להיות משתלם בתנאים מסוימים, אבל בהחלט יותר מסובך לסמלץ את זה.
אפשרות נוספת היא להעביר ל-IRA, גם אם הסכום בקופה קטן יחסית, סביר שמיטב יהיו מוכנים לקבל אותה, בהתחשב בקרן ההשתלמות.

נכון, הכוונה היא לקופת גמל מלפני 2008.
הערות טובות. אם אפשר להעביר לIRA זה יהיה נהדר. אני אבדוק את זה. אולי אעביר אותה ביחד עם קופת הגמל הרגילה שלי (ביחד זה 86K~).

- על הפנסיה קיבלתי את ההצעה הדיפולטית שמופיעה באתר - נאמר לי שאי אפשר להוריד מתחת להצעה (לא יודע כמה זה נכון אבל ראיתי שלא הצליחו לפתוח קבוצת רכישה לפנסיה). ביחס למה שהיה לי בקופת הפנסיה, אני עכשיו אשלם יותר דמי הפקדה אבל פחות דמי ניהול. בחישוב פשוט יצא לי שאני חוסך כסף כל חודש עוד לפני שמדברים על הרכב הקופה.
- לא הזזתי את הקרן השתלמות IRA. אני עדיין במיטב דש עם 0.2%.

1. קופ"ג להשקעה לא ניתן להעביר טבל ניתן למשוך לשלם מס' 25% (על הרווחים במידה ויש רווחים) ואת המזומן ניתן להפקיד ל-IRA .
2. עדיין לא מבין אם כבר קיים הסכם כלשהו עם ד"ש על דמי ניהול של 0.2% (איך משיגים תנאים כאלה?) מדוע לא לפתוח עוד קופות אחרות כמו השתלמות קופ"ג גם בד"ש ולקבל את אותם דמי ניהול שכבר קיימים שם?
3.למיטב ידעתי ניתן להעביר כמה קופות שרוצים ושונות (קופ"ג ביחד עם קה"ש) וכך לצבור סכום גבוה ומעל המינימום הנדרש בבית ההשקעות אם קיים מינימום העניין שהם יופיעו בשתי שורות נפרדות בלבד !

1. קופ"ג להשקעה לא ניתן להעביר טבל ניתן למשוך לשלם מס' 25% (על הרווחים במידה ויש רווחים) ואת המזומן ניתן להפקיד ל-IRA .
2. עדיין לא מבין אם כבר קיים הסכם כלשהו עם ד"ש על דמי ניהול של 0.2% (איך משיגים תנאים כאלה?) מדוע לא לפתוח עוד קופות אחרות כמו השתלמות קופ"ג גם בד"ש ולקבל את אותם דמי ניהול שכבר קיימים שם?
3.למיטב ידעתי ניתן להעביר כמה קופות שרוצים ושונות (קופ"ג ביחד עם קה"ש) וכך לצבור סכום גבוה ומעל המינימום הנדרש בבית ההשקעות אם קיים מינימום העניין שהם יופיעו בשתי שורות נפרדות בלבד !

1. מבאס. אתה בטוח בזה? איפה אפשר לקרוא על זה?
2, 3. כשהעברתי את הקרן השתלמות למיטב אז הם לא הסכימו לקבל את הקופת גמל כי היא לא עברה מינימום של 100k.
אומנם אני לא עובר את הסף גם היום אבל אולי הם שינו את הסף אז אבדוק איתם מה קורה.
אין לי סיבה לפתוח אצלם קופה נוספת עצמאית כי אני בIB.

1. מבאס. אתה בטוח בזה? איפה אפשר לקרוא על זה?
2, 3. כשהעברתי את הקרן השתלמות למיטב אז הם לא הסכימו לקבל את הקופת גמל כי היא לא עברה מינימום של 100k.
אומנם אני לא עובר את הסף גם היום אבל אולי הם שינו את הסף אז אבדוק איתם מה קורה.
אין לי סיבה לפתוח אצלם קופה נוספת עצמאית כי אני בIB.
בהודעה למעלה אמרת שאין לך קופת גמל להשקעה... אלא אם קופת גמל שנפתחה לפני 2008..
החוקים לא אותו דבר על שניהם

בהודעה למעלה אמרת שאין לך קופת גמל להשקעה... אלא אם קופת גמל שנפתחה לפני 2008..
החוקים לא אותו דבר על שניהם

אני אעשה קצת סדר במה שאמרתי ומה יש לי. בעיקרון יש לי 3 קופות גמל.
1. קופת גמל מלפני 2008.
2. קופת גמל רגילה (במקום פנסיה משלימה).
3. קופת גמל לפיצויים.

השתיים הראשונות בסנופי ואנסה להעביר אותן לIRA. למיטב ידיעתי (לפחות כך נאמר לי) אני לא בוחר את המסלול של הפיצויים. אבל אולי אפשר להוציא אישור מעסיק בשביל זה? עוד משהו לבדוק.

נהניתי לקרוא את השרשור, ועלתה לי שאלה.
האם אתה חושב שספציפית התואר שלך (ראשון והשני) בפיסיקה נותן לך איזה edge מסוים על בוגר מקצועות הייטק רגיל? משהו בהבנה מדעית יותר טובה או עיסוק במחקר?
( אני שואל כי הבנתי מהפוסט שאתה בתפקיד רווחי גם ביחס לעולם ההייטק) , או שהגעת לאן שהגעת יותר בגלל ממוצע ומוסד לימודים?

בכנות אני סיימתי שנה ראשונה בטכניון ועדיין קצת מתלבט לגבי המסלול ( חושב שלשלב פיסיקה יעניין אותי)

האם אתה חושב שספציפית התואר שלך (ראשון והשני) בפיסיקה נותן לך איזה edge מסוים על בוגר מקצועות הייטק רגיל? משהו בהבנה מדעית יותר טובה או עיסוק במחקר?
( אני שואל כי הבנתי מהפוסט שאתה בתפקיד רווחי גם ביחס לעולם ההייטק) , או שהגעת לאן שהגעת יותר בגלל ממוצע ומוסד לימודים?

בכנות אני סיימתי שנה ראשונה בטכניון ועדיין קצת מתלבט לגבי המסלול ( חושב שלשלב פיסיקה יעניין אותי)
מה אתה לומד בטכניון? עד איזה שלב עוד אפשר להתלבט לגבי מסלול אחרי שנה ראשונה עדיין אפשר לזגזג בין מסלולים?

אני יכול להגיד שעובדים איתי פיזיקאים, מהנדסים ובוגרי מדעי המחשב. אז ברור שיש יותר ממסלול נכון אחד. וגם היו לי ראיונות שלא עברתי אז המסלול שבחרתי הוא לא תנאי מספק.
That being said...
מבחינת חיפוש עבודה (בעיקר בחברה גדולה), ניראה לי שברור שמוסד אקדמאי וציון טובים עוזרים.
מבחינת העבודה עצמה, אני כן מרגיש שהמסלול שבחרתי סיפק אותי עם כלים טובים לגשת לבעיות קשות. אבל אני לא בטוח שהייתי צריך 5 שנים הכשרה בשביל להגיע לאותה תפוקה.

המוטיבציה ללימודים שלי הייתה בעיקר סקרנות וצמאון לידע. אם לשלב פיזיקה יעניין אותך אז למה לא בעצם? כנראה שתצטרך להשקיע יותר אבל זה לא סבל אם זה מעניין.
תנסה לפתוח שרשור בנושא, אני בטוח שעוד הרבה אנשים ישמחו לתת לך את שתי האגורות שלהם.

מה אתה לומד בטכניון? עד איזה שלב עוד אפשר להתלבט לגבי מסלול אחרי שנה ראשונה עדיין אפשר לזגזג בין מסלולים?
הנדסת חשמל, אני לא מכיר לעומק את הנהלים,ומניח שרוב המעברים הם בין פקולטות קרובות, או בין מסלולים בתוך הפקולטה (זה אמור להיות אפילו יותר קל).
בכל מקרה זה מתאפשר רק מעל ממוצע מסוים (או ע"י סכם הקבלה אם זה תוך כדי השנה הראשונה לפי ידיעתי).

אני יכול להגיד שעובדים איתי פיזיקאים, מהנדסים ובוגרי מדעי המחשב. אז ברור שיש יותר ממסלול נכון אחד. וגם היו לי ראיונות שלא עברתי אז המסלול שבחרתי הוא לא תנאי מספק.
That being said...
מבחינת חיפוש עבודה (בעיקר בחברה גדולה), ניראה לי שברור שמוסד אקדמאי וציון טובים עוזרים.
מבחינת העבודה עצמה, אני כן מרגיש שהמסלול שבחרתי סיפק אותי עם כלים טובים לגשת לבעיות קשות. אבל אני לא בטוח שהייתי צריך 5 שנים הכשרה בשביל להגיע לאותה תפוקה.

המוטיבציה ללימודים שלי הייתה בעיקר סקרנות וצמאון לידע. אם לשלב פיזיקה יעניין אותך אז למה לא בעצם? כנראה שתצטרך להשקיע יותר אבל זה לא סבל אם זה מעניין.
תנסה לפתוח שרשור בנושא, אני בטוח שעוד הרבה אנשים ישמחו לתת לך את שתי האגורות שלהם.

תודה על התשובה! אני פתחתי בעבר שרשור בנושא, בו קיבלתי את הרושם שמבחינה כלכלית -כדאית נטו עדיף לי ללמוד הנדסת מחשבים (מסלול בחשמל\מדמח) בשביל עבודה בארץ, לא אגיד שהמסלול הזה לא מעניין אותי, אבל פיסיקה יותר (בשילוב עם חשמל או מדמח),
אני לא מצליח להתנתק משיקולים אחרים (של קריירה) ולחשוב נטו על עניין, ובאופן כללי אני כבר הבנתי שבלתי אפשרי באמת להבין איזה מסלול עדיף לי (אינספור השלכות שאי אפשר לצפות מראש). מצד שני אולי זה רק FOMO (כמו שתמיד מעניין יותר נושא שאתה לא חייב ללמוד) ואני רק צריך להשתחרר מזה ולהפסיק להסתכל הצידה.

עדכון חודש נובמבר 20

והרי החדשות:
- אני עכשיו כחודש בתפקיד החדש של tech lead. התפקיד בהחלט מהווה אתגר. יש הרבה עבודה - גם טכנולוגית וגם ניהולית. אני משקיע הרבה יותר זמן ולחץ מבעבר אך כנראה שזה קשור לתקופת המעבר, לפחות חלקית. עדיין לא החלטתי אם אני אוהב את התפקיד החדש אבל אני בהחלט לומד המון.
- דיברתי עם הלמן אלדובי על דמי הניהול הגבוהים שהיו לי בקופת הגמל (+ פיצויים) והם הציעו לרדת לדמי ניהול של 0.6%. רשמתי לעצמי תזכורת שהסוכן מהעבודה נוראי ושאני לא אבצע דרכו פעולות בעתיד, שהרי הוא זה שפתח לי את הקופה עם הדמי ניהול הגבוהים.
- לא התקדמתי בכלל בנושא רכישת הדירה. זה נושא שדורש ממני הרבה אנרגיות שאין לי בתקופה הזאת.
- התחלתי על הנייר עוד משרה קטנה מהצד. נכון לעכשיו אין לי שם משימות (המנהל פרוייקט שם לא ממש מקדם עניינים ואני מדי פעם להציק לו).
- בזמני הפנוי התחלתי ללמוד על cryptocurrency. ניראה לי שזאת יכולה להיות השקעה טובה עם אחוז נמוך מהתיק (5%?).
- חזרתי לקבל ריביות על מניות מIB אחרי שבאופן לא ברור הפסקתי לקבל ביוני.

בפרק הבא:
- להמשיך ללמוד על cryptocurrency ולהגיע להחלטה בנוגע לכמה אחוזים להשקיע ובאילו מטבעות.
- לוודא שהכל תקין בקופות החדשות של הלמן כי כרגע עדיין אין נתונים באתר.
- אולי להתקדם עם קניית הדירה.

שיעור חיסכון חודשי: 72%

מצב התיק:
סה"כ נזיל: ₪728k
סה"כ לא נזיל: ₪225k
סה"כ: ₪953k

עדכון חודש נובמבר 20

והרי החדשות:
- אני עכשיו כחודש בתפקיד החדש של tech lead. התפקיד בהחלט מהווה אתגר. יש הרבה עבודה - גם טכנולוגית וגם ניהולית. אני משקיע הרבה יותר זמן ולחץ מבעבר אך כנראה שזה קשור לתקופת המעבר, לפחות חלקית. עדיין לא החלטתי אם אני אוהב את התפקיד החדש אבל אני בהחלט לומד המון.
- דיברתי עם הלמן אלדובי על דמי הניהול הגבוהים שהיו לי בקופת הגמל (+ פיצויים) והם הציעו לרדת לדמי ניהול של 0.6%. רשמתי לעצמי תזכורת שהסוכן מהעבודה נוראי ושאני לא אבצע דרכו פעולות בעתיד, שהרי הוא זה שפתח לי את הקופה עם הדמי ניהול הגבוהים.
- לא התקדמתי בכלל בנושא רכישת הדירה. זה נושא שדורש ממני הרבה אנרגיות שאין לי בתקופה הזאת.
- התחלתי על הנייר עוד משרה קטנה מהצד. נכון לעכשיו אין לי שם משימות (המנהל פרוייקט שם לא ממש מקדם עניינים ואני מדי פעם להציק לו).
- בזמני הפנוי התחלתי ללמוד על cryptocurrency. ניראה לי שזאת יכולה להיות השקעה טובה עם אחוז נמוך מהתיק (5%?).
- חזרתי לקבל ריביות על מניות מIB אחרי שבאופן לא ברור הפסקתי לקבל ביוני.

בפרק הבא:
- להמשיך ללמוד על cryptocurrency ולהגיע להחלטה בנוגע לכמה אחוזים להשקיע ובאילו מטבעות.
- לוודא שהכל תקין בקופות החדשות של הלמן כי כרגע עדיין אין נתונים באתר.
- אולי להתקדם עם קניית הדירה.

שיעור חיסכון חודשי: 72%

מצב התיק:
סה"כ נזיל: ₪728k
סה"כ לא נזיל: ₪225k
סה"כ: ₪953k
באופן אישי במצבך לא הייתי נגרר לספקולציות. הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לך זה שההשקעה דווקא תצליח ואז התיאבון יגבר ותתחיל להמר על סכומים גדולים יותר. אתה מרוויח יפה עם תיק שמרוכז בקרנות מחקות אתה על דרך המלך למה לסכן את זה ?
אם בא לך קצת הרפתקאות הייתי מקצה סכום כסף מוגדר בהתחייבות לעצמך לא לחרוג ממנו, ובוחן כל מיני מניות קטנות שלדעתך מתומחרות לא נכון זה אתגר אינטלקטואלי שאני לפחות נהנה ממנו.

אם יש לך זמן פנוי, למה לבזבז אותו על זה:
להמשיך ללמוד על cryptocurrency ולהגיע להחלטה בנוגע לכמה אחוזים להשקיע ובאילו מטבעות.
ולא להשקיע אותו בזה:
לא התקדמתי בכלל בנושא רכישת הדירה. זה נושא שדורש ממני הרבה אנרגיות שאין לי בתקופה הזאת.

באופן אישי במצבך לא הייתי נגרר לספקולציות. הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לך זה שההשקעה דווקא תצליח ואז התיאבון יגבר ותתחיל להמר על סכומים גדולים יותר. אתה מרוויח יפה עם תיק שמרוכז בקרנות מחקות אתה על דרך המלך למה לסכן את זה ?
אם בא לך קצת הרפתקאות הייתי מקצה סכום כסף מוגדר בהתחייבות לעצמך לא לחרוג ממנו, ובוחן כל מיני מניות קטנות שלדעתך מתומחרות לא נכון זה אתגר אינטלקטואלי שאני לפחות נהנה ממנו.

הי תודה על התגובה, הנה כמה סיבות למה אני שוקל מטבעות קריפטו ולא למשל מניות קטנות:
1. מדובר על אחוז קטן. אני לא חושב שקיים מצב שאחרוג משמעותית מהתקציב שאתן לעצמי.
2. הוספת פיזור (מה שלא אקבל ממניות קטנות).
3. אמונה שמטבעות קריפטו יהפכו יותר ויותר למיינסטרים עם הזמן בגלל היתרונות המובנים שלהם. למרות החסרונות הברורים שבהם.
4. השקעה במניות קטנות מצריכה להיות צמוד לחדשות באופן רציף. פה מדובר על השקעה חד פעמית בצבירת ידע ואז קניה ואחזקה.
ואחזיר לך בשאלה - למה אתה מתייחס למטבעות קריפטו כספקולציה? אני לא חושב שזה שונה מאשר להשקיע בשוק ההון ולצפות שהוא יעלה כי אנחנו חיים בעידן של קפיטליזם. להפך, דווקא בגלל שאנחנו בעידן של קפיטליזם, לדעתי השוק חותך להשתכללות וליעילות ולכן טיבעי שהשוק של הקריפטו יתחזק בעתיד היחסית קרוב.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ptom יומנו של Late Bloomer יומני מסע אישיים 13
משקיע בתבונה יומנו של המשקיע בתבונה יומני מסע אישיים 8
G לדברים יש נטיה להסתדר - יומנו של בן 26 יומני מסע אישיים 14
F יומנו של פעור יומני מסע אישיים 12
R יומנו של רודף אחרי הכסף יומני מסע אישיים 84
שם משתמש בעייתי יומנו של מדען פחדן יומני מסע אישיים 61
מ יומנו של שפשף יומני מסע אישיים 10
ח יומנו של חסר מנוחה יומני מסע אישיים 12
J יומנו של 'סתם עוד אחד' יומני מסע אישיים 7
ה יומנו של שאפתן יומני מסע אישיים 15
ה יומנו של דביל :-) יומני מסע אישיים 43
א יומנו של פליט רוח יומני מסע אישיים 5
ע יומנו של תוהה וטועה יומני מסע אישיים 18
ה יומנו של בן המדתא יומני מסע אישיים 44
ה יומנו של בן המדתא יומני מסע אישיים 1
N יומנו של מתלבט יומני מסע אישיים 27
T יומנו של מתחיל מאוחר יומני מסע אישיים 23
E יומנו של יזם יומני מסע אישיים 11
ה יומנו של סטודנט ומחשבות על העתיד יומני מסע אישיים 20
Shlom Mizrahi יומנו של צעיר שאפתן יומני מסע אישיים 31
CRT יומנו של CRT יומני מסע אישיים 25
ח יומנו של חסר המזל יומני מסע אישיים 16
OiNK יומנו של אוינק - ת״א יא חביבי יומני מסע אישיים 36
S יומנו של עוד זוג יומני מסע אישיים 57
benjamin יומנו של סגפן יומני מסע אישיים 16
KickR עוד הייטקיסט - יומנו של פתית שלג יומני מסע אישיים 595
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 2
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 8
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 0
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 12
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6

נושאים דומים

Back
למעלה