• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעת מלחמת רוסיה-אוקראינה על הכלכלה העולמית

הצבא האוקראיני מבוסס בעיקר על ציוד סובייטי מיושן ויש להם 0 ניסיון בלחימה. זה לא כוחות בכלל.

מישהו כאן יודע מה דעת הקהל ברוסיה?

להמחיש את המצב בשטח. כתב CNN שהיה במרכז קייב, יצא לפאתי העיר לאיזור שדה תעופה ופגש שם קבוצת חיילים, והניח שאלה חיילים אוקראינים. דיבר איתם וגילה שהם חיילים רוסים. הם נראים מתנהלים די בנחת ולא רואים אוקראינים בסביבה.
הלחימה נראית מאוד חד צדדית. הרוסים גם תקפו במכה ראשונה מספר גדול של מטרות צבאיות, שישבו כמו ברווזים במטווח. זה לא שהאוקראינים יכלו לעשות הרבה מעבר לזה.
לא ידעתי שצביעת גזעי עצים בסיד זה מנהג צבאי הנהוג מחוץ לצה"ל:). חוץ מזה מדהים, כל הכבוד לCNN על הסקופ. ככל הנראה מטרת הרוסים להקים ממשלת בובות רוסית ולחסל את מהפכת המיידאן.

רוסיה היא מנהיגת ציר הרשע - כמעט בכל מלחמה בעולם הרוסים הם בעלי הברית של "הרעים".

אשמח לדוג׳, שוב, אני גם בא ללמוד כחלק מהדיון.
המקרה הכי טרי מעכשיו זה סוריה, אבל גם לצד זה היא מאפשרת לנו חופש פעולה ותיאום ביטחוני עימה בסוריה.

הם מספקים נשק מתקדם לדיקטטורות, ותומכים במדינות המפרות זכויות אדם למול מדינות מערביות,
אתה מדבר על ישראל במקרה? תופתע לגלות לאיזה מדינות ולאיזה משטרים אפלים ורודנים אכזריים ישראל מוכרת נשק, ואף מאמנת את כוחותיה.

רוסיה היא לא מיוחדת במקרה הזה. אם כבר לרוסיה עוד יש הגיון , לדברייך, הכנסת אצבע למערב וכו׳, אצלנו זה נטו בצע כסף.

אם רוסיה הייתה מוותרת על השאיפות האימפריאליסטיות ועל הקנאה במערב שהתקדם מולם בעוד הם תקועים חמישים שנה מאחור בתחומים רבים, היינו חיים בעולם הרבה יותר טוב.

מסכים

זה עדיין לא הופך אותו להיטלר.
ברמה האישיותית אני לא בטוח עד כמה יש הבדל ביניהם, רוב הדיקטטורים האלימים הם הדבר הכי קרוב לשטן שיש עלי אדמות הייתי אומר. אולי יש הבדל אבל אני לא פסיכולוג. בכל אופן, אתה מסכים שהוא באותה שורה עם דיקטטורים לא נחמדים בהיסטוריה? מוסוליני, צ'אושסקו, סדאם חוסיין, אסד, קדאפי ועוד? אתה מסכים שעדיף לי לך וכנראה לכל בן אדם אחר לחיות תחת כל נשיא אחר בהיסטוריה של ארה"ב מאשר תחת פוטין? אתה מסכים שהבן אדם מכניס משמעותית יותר רע לעולם מאשר טוב ושייטב לנו וכנראה לרוב האנשים בעולם אם הוא ייכשל וארה"ב תצליח?
אחרי כל זה- בסדר, ייתכן שיש אלמנטים רציונליים ברצון שלו לתקוף את אוקראינה ונכון לעכשיו זה לא דומה לרצח עם או משהו בסגנון אבל א. הייתי ממתין עם זה קצת, רק התחלנו... ו- ב. יש לו ברקורד מספיק מעשים כדי לשלוח אותו לעולם הבא לאותה שכונה כמו כל מי שציינו קודם.

אשמח לדוג׳, שוב, אני גם בא ללמוד כחלק מהדיון.
בבקשה:

המקרה הכי טרי מעכשיו זה סוריה, אבל גם לצד זה היא מאפשרת לנו חופש פעולה ותיאום ביטחוני עימה בסוריה.
עם הסורים, הרוסים משחקים משחק כפול. מצד אחד הם רוצים שהאיראנים יילחמו על הקרקע כדי להכניע את המורדים. מצד שני הם מתים שהאיראנים יעופו משם, כי האינטרסים של האיראנים מתנגשים עם אלה הרוסים. אז נותנים לישראל לפוצץ מחסני נשק, ואז גם מוכרים מחדש נשק לאיראן וסוריה.

אתה מדבר על ישראל במקרה? תופתע לגלות לאיזה מדינות ולאיזה משטרים אפלים ורודנים אכזריים ישראל מוכרת נשק, ואף מאמנת את כוחותיה.
הדבר ידוע. אני לא מנסה להצדיק את ישראל, אבל בסוף זה ההבדל בין מלחמת אזרחים מקומית במדינה אפריקאית שלא מסכנת כלום, לבין תמיכה במדינות כמו איראן וצפון קוריאה, שמצהירות על רצונן להשמיד את שכנותיהן.
רוסיה היא לא מיוחדת במקרה הזה. אם כבר לרוסיה עוד יש הגיון , לדברייך, הכנסת אצבע למערב וכו׳, אצלנו זה נטו בצע כסף.
כל העולם מוכר נשק בשביל כסף. הרוסים מוכרים גם כדי לעורר בלאגן וליצור סכסוכים.

מישהו כאן יודע מה דעת הקהל ברוסיה?
לדברי אדם רוסי מבוגר, הניזון מהתקשורת הרוסית, נכון לטרם הפלישה - פוטין לא צריך את אוקראינה ומדובר בתרגיל צבאי שגרתי. האוקראינים נטפלים לרוסים במזרח אוקראינה שלא מפריעים לאף אחד. בצבא האוקראיני מתגרה בצבא הרוסי וזה לא יגמר בטוב.

• אהבתי
Reactions: HHH
ברמה האישיותית אני לא בטוח עד כמה יש הבדל ביניהם,

לא מסכים לחלוטין.
ומאוד דמגוגי להשוות את האישיות של היטלר לזו של פוטין. הראשון היה מטורף, רצה להשמיד במשרפות כל מי שלא גזע ארי טהור, וגם עשה זאת.
יהודים ממש לא היו היחידים שהושלכו למשרפות בצורה שיטתית ומדוקדקת. תוסיף נכים, הומואים, תינוקות גרמנים שנולדו עם פגמים. הוא פשוט היה מטורף שניסה ממש להשביח את הגזע שלו על ידי כך שניסה להשמיד תינוקות שנולדו לשיטתו עם גנים פגומים.

תקרא כאן על המטורף הזה ותוכניותיו להשבחת הגזע הארי:

סלח לי, אבל מקומם שאתם בכלל מעלים על דעתכם להשוות את פוטין להיטלר בשביל לחזק את הטיעון שלכם על כמה ״רשע״ הוא.
פוטין בסופו של יום עדיין אדם רציונלי , לדאבונכם. כזה שלא שלח אנשים למשרפות, לא בשביל להשביח את הגזע הרוסי ולא בשביל שום שאיפות אימפרילסטיות.
גם את ההומאים שבהם הוא לא מכיר על כל זכויותיהם, הוא לא משמיד אותם ולא קרוב לשם.

אף ידיעות מהשעות האחרונות , במידה והם אמינות, פוטין מוכן להפסיק את הפלישה ולא להפיל את השלטון הנוכחי שם, במידה ואוקראינה תתחייב לא להציב נשק של נאטו בשטחה, איך זה מסתדר עם תאוריית רצח העם האוקראיני שרקמתם כאן בדיון?

רוב הדיקטטורים האלימים הם הדבר הכי קרוב לשטן שיש עלי אדמות הייתי אומר.

לא הייתי שם את כל הדיקטטורים במקשה אחת ובטח לא את כולם כ״שטן״ עלי אדמות.

אולי יש הבדל אבל אני לא פסיכולוג. בכל אופן, אתה מסכים שהוא באותה שורה עם דיקטטורים לא נחמדים בהיסטוריה? מוסוליני, צ'אושסקו, סדאם חוסיין, אסד, קדאפי ועוד?

מסכים

אתה מסכים שעדיף לי לך וכנראה לכל בן אדם אחר לחיות תחת כל נשיא אחר בהיסטוריה של ארה"ב מאשר תחת פוטין?

מסכים

אתה מסכים שהבן אדם מכניס משמעותית יותר רע לעולם מאשר טוב ושייטב לנו וכנראה לרוב האנשים בעולם אם הוא ייכשל וארה"ב תצליח?

מסכים

אחרי כל זה- בסדר, ייתכן שיש אלמנטים רציונליים ברצון שלו לתקוף את אוקראינה ונכון לעכשיו זה לא דומה לרצח עם או משהו בסגנון אבל א. הייתי ממתין עם זה קצת, רק התחלנו... ו- ב. יש לו ברקורד מספיק מעשים כדי לשלוח אותו לעולם הבא לאותה שכונה כמו כל מי שציינו קודם.

אוקיי

בבקשה:

זה אינטרסים של המלחמה השקטה להשפעה עולמית בין המעצמות. לא בטוח שזה נובע מ״רוע טהור״ כמו אתה מנסה לציין.ֿ
זה כן פוגע בנו ישירות המעורבות באיראן ובסוריה, אז קשה לא לראות את זה ככה אני יודע.
ועדיין, הוא אדם רציונלי, ישראל שיכנעה אותו מספר פעמים לעכב הגנה אוירית לסוריה ואיראן, והוא נותן לנו חופש פעולה מלא על פי מה שמדווח לנו צה״ל והממשלה שלנו.

עם הסורים, הרוסים משחקים משחק כפול. מצד אחד הם רוצים שהאיראנים יילחמו על הקרקע כדי להכניע את המורדים. מצד שני הם מתים שהאיראנים יעופו משם, כי האינטרסים של האיראנים מתנגשים עם אלה הרוסים. אז נותנים לישראל לפוצץ מחסני נשק, ואז גם מוכרים מחדש נשק לאיראן וסוריה.

הכל בסופו של יום אינטרסים של מעצמות ומדינות שלא תטעה, גם במערב. גם בארה״ב.

הדבר ידוע. אני לא מנסה להצדיק את ישראל, אבל בסוף זה ההבדל בין מלחמת אזרחים מקומית במדינה אפריקאית שלא מסכנת כלום, לבין תמיכה במדינות כמו איראן וצפון קוריאה, שמצהירות על רצונן להשמיד את שכנותיהן.

יפה שאתה מגמד את מעשינו למלחמת אזרחים מקומית ידידי, הנשק שלנו עוזר למשטרים אפלים באפריקה לבצע לא פחות מרצח עם בקנה מידה גדול. אבל אפריקה לא מעניינת כמו אוקראינה ואירופה, אז לא תשמע הטלת סנקציות ואיומים מהמערב על הנעשה שם:

כל העולם מוכר נשק בשביל כסף. הרוסים מוכרים גם כדי לעורר בלאגן וליצור סכסוכים.

זה לא הופך את ישראל לטובה יותר מרוסיה בהקשר הזה.
והנשק שלנו יוצר סיכסוכים ובלאגן, גם אם זה לא כוונת ישראל.

לא הייתי שם את כל הדיקטטורים במקשה אחת ובטח לא את כולם כ״שטן״ עלי אדמות.
לא מסכים, התכונות והמעשים שדרושים כדי להפוך לדיקטטור ולשמר את הדיקטטורה הם כל כך נוראיים שבעיניי זה שם את כולם באותה קטגוריה. זה די ברור שפוטין הורה על חיסול של מאות, אם לא יותר ממתנגדי משטרו, לא? (לא מספיק בקיא, אבל מכיר לפחות כמה דוגמאות), זה לא מספיק לשכנע אותך?

1. זה מה שאמרו בקרים ומזרח אוקראינה
2. אם תזכר בלימודי היסטוריה זה מה שאמרו מדינות המערב לפני מלחמת העולם השניה. היטלר יעצור בפולין, הוא לא יעז להתקדם.
זה טבע האדם/מנהיגים רדיקלים, ברגע שרואים שאף אחד לא מגיב אפשר להתקדם עוד קצת. וככה כל פעם עוד ועוד קצת. מאוקראינה הדרך לא רחוקה לאסטוניה, לטביה וכו'.
לצערי הנבואה שלי התממשה.
@Leo1 שלך קצת פחות. אבל מקרה הזה אולי עדיף שאתה היית צודק.

לצערי הנבואה שלי התממשה.
@Leo1 שלך קצת פחות. אבל מקרה הזה אולי עדיף שאתה היית צודק.
מה? לא ניבאתי משהו שונה ממה שקרה. להיפך, כתבתי שפוטין רציני.

לא מסכים, התכונות והמעשים שדרושים כדי להפוך לדיקטטור ולשמר את הדיקטטורה הם כל כך נוראיים שבעיניי זה שם את כולם באותה קטגוריה.
לא, אתה פשוט לא יכול לשים את כולם במקשה אחת. גם פריות צ׳אן אוצ׳ה מבחינתך שווה ערך להיטלר , פוטין וסאדם חוסיין?
האם גם הוא הכי קרוב ל ״שטן עלי אדמות״?
זה די ברור שפוטין הורה על חיסול של מאות, אם לא יותר ממתנגדי משטרו, לא? (לא מספיק בקיא, אבל מכיר לפחות כמה דוגמאות), זה לא מספיק לשכנע אותך?
ממש לא מספיק בלשכנע אותי.
עם כל הצער על אובדן חיי אדם, חיסול מתנגדי משטר כדי לשרוד זה דבר שמאות מנהיגים עשו לאורך ההיסטוריה עוד מרומא העתיקה ולפני.
וגם בטבע זה קורה כל הזמן למשל, שאריה מחסל את הגורים ללהקה חדשה שהוא נכנס כדי שלא יבואו תיגר עליו.
המרחק בין הרג של מתנגדי משטר ,גם אם מספרם נאמד במאות, ועד לרצח עם ושואה נוראית של מליונים על מליונים שנובעת ממניעים משיחיים להשבחת הגזע המרחק כה עצום שזה פשוט לא הגיוני בשום צורה לנסות להשוות.

וסלחו לי כלכם, לא אישי חלילה, אבל מה שאתם עושים עם ההשוואות להיטלר זה לא פחות מזילות השואה שהעם שלנו עבר.

צחי ב 2008 - זה רק חבל האוסטים.
צחי ב 2014 - זה רק האי קרים.
צחי ב 2022 - זו רק אוקראינה.
צחי ב 202x - זו רק מולדובה.

האמת עקיצה יפה וקולעת, הצלחת גם אותי להצחיק.
הכל בסדר זה חלק בלתי נפרד מדיונים כאלו. אני לוקח ברוח טובה

סלח לי @איניגו מונטויה , רק זה עתה שמתי לב שהגבת לי

אתה צודק שלכל האירועים שהזכרת היה מניע (שלילת לאומיות של אומה אחרת/סכסוכי דת/נקמה).
אבל האם אלו מניעים קבילים להרג?

לא הבנתי את השאלה, תוכל לחדד? איזה הרג?

והאם אתה באמת חושב שהמניעים האלו מוצדקים יותר מאשר מלחמה בגלל זה שהCIA טען שסדאם מפתח נשק להשמדה המונית, ובגלל שהיו דיווחים על הפרת זכויות אדם נרחבת?
קצת תמים מצידך , אתה מאוד איטיליגנט ליפול לזה.
בוש ידע היטב שאין שום נשק להשמדה המונית, רב מהמומחים והיועצים סביבו התריעו זו בפניו שוב ושוב. ממליץ לקרוא תחקירים נוקבים ותוכניות דוקו שנעשו בנושא.
האינטרסים והשיקולים האמיתיים של בוש, רק הוא באמת יודע, אבל נשק להשמדה המונית לא היה אחד מהם.

כך או אחרת, אמירה כמו "גם ארה"ב פתחה מלחמה, ועוד ללא שום הצדקה" היא whataboutism.
מה הביטוי הזה אומר בדיוק?

מה זה משנה מה ארה"ב עשתה לפני כמעט 20 שנים?
הדיון הוא על המלחמה של היום.

מאוד משנה. אותה גברת בשינוי אדרת. מלחמות של פעם ומלחמות של היום ומלחמות שלפני 2000 שנה מסתכמות באותו דבר -
עוד כח , עוד אינטרסים, עוד שטח , עוד טריטוריה. טבע האדם לצערנו. פשוט כל פעם עוטפים אותם בסיסמאות חדשות.

לא, אתה פשוט לא יכול לשים את כולם במקשה אחת. גם פריות צ׳אן אוצ׳ה מבחינתך שווה ערך להיטלר , פוטין וסאדם חוסיין?
האם גם הוא הכי קרוב ל ״שטן עלי אדמות״?
כן, הוא זבל כמו כולם, ונראה שטרם סיים את מורשתו לעולם אז ייתכן שיעלה במעלה (או במורד...) הדירוג שבנית, לכן הייתי ממתין עוד קצת.
עם כל הצער על אובדן חיי אדם, חיסול מתנגדי משטר כדי לשרוד זה דבר שמאות מנהיגים עשו לאורך ההיסטוריה עוד מרומא העתיקה ולפני.
וגם בטבע זה קורה כל הזמן למשל, שאריה מחסל את הגורים ללהקה חדשה שהוא נכנס כדי שלא יבואו תיגר עליו.
זה שאנשים עשו בעבר דברים או זה שחיות בטבע עושות משהו זה לא קריטריון בעיניי לכלום, אם כבר להיפך.
המרחק בין הרג של מתנגדי משטר ,גם אם מספרם נאמד במאות, ועד לרצח עם ושואה נוראית של מליונים על מליונים שנובעת ממניעים משיחיים להשבחת הגזע המרחק כה עצום שזה פשוט לא הגיוני בשום צורה לנסות להשוות.
כיהודי, כמובן שהיטלר הוא השטן האולטימטיבי עבורנו בגלל האובססיה הספציפית שלו לעם היהודי, אבל חשוב באותה מידה לזכור שדיקטטורים כאלו הם סכנה לעולם לא פחות מהיטלר. אני באמת לא משוכנע שפוטין, בהינתן התנאים המתאימים (מעצמות אחרות ששמות עליו עין) לא היה פועל לכבוש את אירופה כולה ולהחיל עליה את חזונו לברית המועצות הגדולה והמאוחדת, ולא משנה מה יהיה מחיר הדמים.

לגבי ההערה שלך על זילות השואה, אני לא מסכים. אכן, השואה היא מאורע ייחודי, בוודאי עבורנו כיהודים, שחשוב לזכור ולהנציח. אבל במקביל להיותו צורר העם היהודי, היטלר היה גם רודן אכזר ששפך דם בכל רחבי אירופה במסעות כיבוש רבים ובמובן הזה כאמור, לא חושב שהוא שונה מפוטין.

הגילוי הנאות שלי הוא שאני לא חייתי למזלי במדינה כזו, אבל הוריי והוריהם כן, והאופן שבו הם תיארו לי את החיים תחת רודן שכזה נשמעו לעיתים באמת כמו גיהנום עלי אדמות, כשמילה לא נכונה הייתה פשוט יכולה להוביל לזה שאתה/בן משפחה שלך או שכן שלך פשוט יעלמו יום אחד ולא יחזרו.

סלח לי @איניגו מונטויה , רק זה עתה שמתי לב שהגבת לי
בדיוק מחקתי רגע לפני שפרסמת את התגובה, כי בדר"כ אין תועלת בויכוחים כאלו, ואף צד לא משתכנע.

מה הביטוי הזה אומר בדיוק?
יש על זה ערך בויקיפדיה העברית - whataboutism.

מה שניסיתי לומר הוא שאם הדיון הוא על המלחמה הנוכחית, אין טעם להסיט את הדיון למה שארה"ב עשתה לפני כ20 שנים.
זה יכול לכל היותר להעיד על כשל לוגי של החולקים עליך (כמו שכתבת בפירוש),
אבל הכשל הוא בדיון אחר (לגבי ארה"ב) שאינו קשור לדיון הנוכחי (לגבי פוטין ואוקראינה).

הצבעה על כשל לוגי בתפיסת העולם של אחרים זו דרך קלה לנצח את הצד השני בויכוח,
אבל זה לא עוזר לנצח את הויכוח עצמו (כלומר - לבסס את הטענה שלך מבחינה לוגית).

אגב, whataboutism נפוץ מאוד בדיון הציבורי, וגם אני לא חף ממנו לצערי.
במקרה הזה רק ניסיתי להחזיר את הדיון לפסים המקוריים שלו - התמקדות באירועים הנוכחיים ולא במה שארה"ב עשתה או לא לפני עשרות שנים.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד האם יש דרך לנטרל השפעת הדולר במסלולים כמו עוקב SP500 בפנסיה וקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
ב השפעת המלחמה על הריבית של פיקדונות דולריים בבנקים צרכנות פיננסית 5
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
א השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 499
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
I השפעת קריסת SVB על הכלכלה הישראלית שוק ההון 19
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
C ״השפעת המיסוי הריאלי אל מול הנומינלי חזקה יותר בטווח הקצר״ שוק ההון 3
ב השפעת הלוואה קודמת על פרופיל לווה למשכנתא נדל"ן 6
S השפעת האינפלציה והעלאת הריבית על מגזר ההייטק פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
A השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן נדל"ן 109
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
D מניות דואליות - השפעת מחיר המניה והבדלים בימי מסחר שוק ההון 1
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
א השפעת מט"ח על נייר 1159235 שוק ההון 2
ס השפעת עלייה קלה בריבית הפריים נדל"ן 33
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
ר ילדים במהלך התואר - השפעת הורות על התפתחות אישית התפתחות אישית 14
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
E השפעת ג'ו ביידן על המדדים שוק ההון 3
M השפעת קבלת מענקי CARES act על דילול בעלי המניות? שוק ההון 1
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29
ה השפעת הקורונה על נדלן - דיון תיאורטי נדל"ן 363
ר השפעת דמי ניהול על מחיר קרן סל שוק ההון 14
O השפעת מכירת בית השקעות על תנאים קיימים שוק ההון 2
P השפעת "הכנסות פטורות" על חישוב סך ה"הכנסה" צרכנות פיננסית 20
A השפעת קרבה לבית ספר על איכות חיים ושווי הנכס נדל"ן 9
מוריארטי השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר מיסים 14
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8