• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעת הקורונה על נדלן - דיון תיאורטי

ברגע שהמחירים יתחילו לרדת, במידה ועדיין המצב יהיה רע, יהיה כאן כדור שלג. משקיעים שמחזיקים דירות ויבינו שהמחירים מתחילים לרדת, ינסו למכור כל עוד המחיר שהם יכולים לקבל גבוה. אבל זה רק יגרור הצפה נוספת בהיצע הדירות, מה שימשיך את ירידות המחירים, וחוזר חלילה.
השאלה אם המדינה לא תחליט לסייע גם בתחום הזה. ובלסייע אני מתכוון לתדלק את הבועה. כמו שהמניות כבר לא ממש יכולות ליפול, והריבית יכולה להיות שלילית, אולי נגלה שגם משכנתא יכולה להצטמק בחסות הממשלה או אפילו תשלומי שכירות יתנדפו להם והמדינה תממן.

השאלה אם המדינה לא תחליט לסייע גם בתחום הזה. ובלסייע אני מתכוון לתדלק את הבועה. כמו שהמניות כבר לא ממש יכולות ליפול, והריבית יכולה להיות שלילית, אולי נגלה שגם משכנתא יכולה להצטמק בחסות הממשלה או אפילו תשלומי שכירות יתנדפו להם והמדינה תממן.
זה יקרה גם בעקיפין.
המדינה תדפיס ערימות כדי להציל את המשק, אותם כספים יתדלקו את הבורסה והנדלן...

ייתכן מאוד שאתה צודק, והממשלה תממן את הדברים האלה בכדי שלא תהיה כאן קריסה מטורפת, אבל זו כבר השערה והתזמון של העזרה הזו, לטעמי, לא יקרה כל כך מהר. כמו שבטח אתה מכיר את המדינה הזו, שום דבר לא קורה כאן כל כך מהר. קודם אנשים צריכים לצעוק חזק הצילו, ורק אז הגלגלים מתחילים לזוז. עד לנקודה הזו בזמן, מחירי הדירות כנראה ירדו לא מעט, והממשלה לכל היותר תבלום את הקריסה, אבל לא תוביל לעליית מחירים.
בנוסף, מגמת העבודה מהבית שציינתי למעלה כבר החלה, ואני מאמין שהיא כאן בשביל להישאר.

המדינה תדפיס ערימות כדי להציל את המשק, אותם כספים יתדלקו את הבורסה והנדלן...
נניח והמדינה מדפיסה כסף, ואכן זה מתדלק את הנדל"ן והמניות, האם אתה חושב שהערך של הסחורות שניתן לקנות בכסף הזה ישתנה? המחיר הנומינלי אולי יעלה, אבל כוח הקנייה של הכסף ירד. בשביל לתדלק את שוקי הנדל"ן והמניות לאנשים צריך להיות כסף פנוי, אחרי שהם שילמו חשבונות וקנו אוכל. האם זה שיודפס כסף יגרור שינוי בעדיפויות האלה?

בכללי אני מסכים עם רוב מה שכתבה
אבל יש פה כמה דברים שאני חושב שיש להם עוד "משתנים"
הפינג פונג של כניסה ויציאה מסגר ימשך עד שלא יהיה פה חיסון
נראה לי שאחרי ההשפעה הכלכלית של הסגר הקודם המדינה תהיה הרבה יותר זהירה בהליכה לסגר חדש ולכן אני לא בטוח עד כמה אנחנו הולכים לכיוון של עוד סגר כללי

מי שלא נמצא ברשת או לא יכול לבצע עסקים ברשת (מסעדות, תיירות, תעופה, קניונים ועוד) נמצא בקשיים אמיתיים ונאלץ לפטר עובדים.
אותם אנשים שפוטרו יהיו בעלי כוח קנייה קטן יותר, ולכן הם גם יקנו פחות מהעסקים שעדיין נשארו פתוחים. וזה יגרור עוד פיטורים.
אני לגמרי מסכים עם זה, אף אחד לא חסין ויש כאלה שיפגעו בגלים היותר מאוחרים של המשבר הזה

דבר לא פחות חשוב שקרה כאן בגלל הקורונה הוא שפתאום חברות מתחילות להבין שאפשר לעבוד מהבית, ולא חייבים להיות בעלי נדל"ן במרכז.
אם זה אני פחות מסכים - אני חושב שבהרבה חברות היו מודעים לכך שניתן לעבוד מהבית(או בRemote) ובחלקם איפשרו את זה גם לפני הקורונה, אבל אני חושב שיש פה עוד סוגיות שהולכות לאיבוד בעבודה מהבית כמו קצת מהיכולת לתקשר ביחד וגם לתחושתי חלק מהמעסיקים לא סומכים בעיניים עצומות על העובדים שלהם ולכן הם מעדיפים לראות מה הם עושים בשעות שבהם הם מקבלים שכר.
וגם כמובן שבבית יש המון הסחות דעת.

הדבר הנוסף שיקרה הוא שאותן חברות יפנו משרדים במרכז, מגמה ברורה שאפשר לראות אותה כבר עכשיו. איזו סיבה תהיה ליזמים להמשיך ולבנות משרדים במרכז אם אין לכך ביקוש? להבנתי אין, ולכן תהיה יותר בנייה של נדל"ן למגורים בואקום שנוצר.
אני לא בטוח בכלל עד כמה זה נכון וגם אם כן זה יהיה תהליך של שנים - כי לשנות תוכניות של בניין ויעוד של קרקע זה תהליך ארוך והבניה עצמה היא עוד פרק זמן לא קצר.

ברגע שהמחירים יתחילו לרדת, במידה ועדיין המצב יהיה רע, יהיה כאן כדור שלג. משקיעים שמחזיקים דירות ויבינו שהמחירים מתחילים לרדת, ינסו למכור כל עוד המחיר שהם יכולים לקבל גבוה. אבל זה רק יגרור הצפה נוספת בהיצע הדירות, מה שימשיך את ירידות המחירים, וחוזר חלילה.
אני מניח שרוב המשקיעים משקיעים לטווח הארוך ורוב הכסף שהם מצפים לקבל הוא מהשכירות ולא מההפרשי מכירה קניה כך שירידה בערך הבית גם אם תיהיה לא תשנה את דעתם בהרבה, ובנוסף יש ביקוש מאוד גדול של בתים(במיוחד בגלל שהאוכלוסיה פה גדלה בקצב גדול) אז תדי מהר השוק יתאזן.

נראה לי שאחרי ההשפעה הכלכלית של הסגר הקודם המדינה תהיה הרבה יותר זהירה בהליכה לסגר חדש ולכן אני לא בטוח עד כמה אנחנו הולכים לכיוון של עוד סגר כללי
אכן המדינה זהירה יותר הפעם, אבל כבר עכשיו אפשר לראות שמבוצעים סגרים מקומיים בכל מיני שכונות. כנראה שפתיחת הסגר האחרון עשתה צעד אחד יותר מדי כשהיא אפשרה את פתיחת הפאבים והתקהלויות רחבות יותר. ככל שיפתחו יותר, התחלואה תעלה, ויאלצו לכל הפחות לעשות יותר סגרים מקומיים (לא בהכרח סגר כללי כפי שציינת).

אם זה אני פחות מסכים - אני חושב שבהרבה חברות היו מודעים לכך שניתן לעבוד מהבית(או בRemote) ובחלקם איפשרו את זה גם לפני הקורונה, אבל אני חושב שיש פה עוד סוגיות שהולכות לאיבוד בעבודה מהבית כמו קצת מהיכולת לתקשר ביחד וגם לתחושתי חלק מהמעסיקים לא סומכים בעיניים עצומות על העובדים שלהם ולכן הם מעדיפים לראות מה הם עושים בשעות שבהם הם מקבלים שכר.
וגם כמובן שבבית יש המון הסחות דעת.
ללא ספק הדבר לא יקרה באופן גורף. אבל מספיק שחלק מהחברות יעשו את הצעד הזה, כפי שכבר עכשיו עושות חלק מחברות ההייטק הגדולות (וחלקן אף הכריזו שימשיכו בכך גם לאחר שתיגמר הקורונה), זה כבר מספיק בכדי ליצור שינוי.

אני מניח שרוב המשקיעים משקיעים לטווח הארוך ורוב הכסף שהם מצפים לקבל הוא מהשכירות ולא מההפרשי מכירה קניה כך שירידה בערך הבית גם אם תיהיה לא תשנה את דעתם בהרבה, ובנוסף יש ביקוש מאוד גדול של בתים(במיוחד בגלל שהאוכלוסיה פה גדלה בקצב גדול) אז תדי מהר השוק יתאזן.
ייתכן שאתה צודק, נצטרך לחכות ולראות. השאלה כאן היא האם המשיקיעים בפני עצמם לא יפגעו מהמשבר, ויוכלו לחכות זמן רב כפי שאתה מתאר. אני מניח שיש לא מעט משקיעים קטנים, שיש להם דירה אחת נוספת אותה הם משכירים, והם בעצמם גם יפגעו מהמשבר. אבל ללא ספק תגיע נקודת שיווי משקל, אני רק לא בטוח שזה יקרה כל כך מהר.

רוב המשקיעים שבשוק הנדל"ן אם זהמשקיעים לזמן קצר או ארוך לא אוהבים חוסר ודאות, המשק נימצא במצב הקשה מזה 40/50 שנה, חוסר ודאות כזה גורם לאנשים לפעמים לקבל החלטות קשות ללא הפעלת שיקולים, וכך יוצרים מצב הרבה יותר גרוע.
לכן צריך לנהוג בתבונה תוך חשיבת יתר, ולהיתייעץ עם בעלי נסיון וידע.

רוב המשקיעים שבשוק הנדל"ן אם זהמשקיעים לזמן קצר או ארוך לא אוהבים חוסר ודאות, המשק נימצא במצב הקשה מזה 40/50 שנה, חוסר ודאות כזה גורם לאנשים לפעמים לקבל החלטות קשות ללא הפעלת שיקולים, וכך יוצרים מצב הרבה יותר גרוע.
לכן צריך לנהוג בתבונה תוך חשיבת יתר, ולהיתייעץ עם בעלי נסיון וידע.
כתבת הרבה ולא אמרת דבר

נניח והמדינה מדפיסה כסף, ואכן זה מתדלק את הנדל"ן והמניות, האם אתה חושב שהערך של הסחורות שניתן לקנות בכסף הזה ישתנה? המחיר הנומינלי אולי יעלה, אבל כוח הקנייה של הכסף ירד.
לגבי הסחורות-קשה לדעת , כי כרגע כל מדינה מחלצת את עצמה על ידי הדפסה ותמיכה בעסקים/מובטלים.
אם כח הקניה של הכסף יורד-מקבלים אינפלציה ,גלויה או סמויה.

בשביל לתדלק את שוקי הנדל"ן והמניות לאנשים צריך להיות כסף פנוי, אחרי שהם שילמו חשבונות וקנו אוכל. האם זה שיודפס כסף יגרור שינוי בעדיפויות האלה?
מספיק שלחלק מהאנשים יהיה יותר כסף פנוי וזה יקרה.
בינתיים זורקים לאויר תוכניות חילוץ , 90 מיליארד ,80 מיליארד, הכסף הזה בסוף ינפח נכסים ריאלים.

קח לדוגמה משקיע בעל דירה ששווה מיליון ש"ח, והוא מקבל ממנה שכירות שנתית של 40 אלף ש"ח. תשואה של 4% בברוטו.
נניח שהמחיר מחר נחתך בעשרים אחוזים ועכשיו הדירה שווה 0.8 מיליון ש"ח.
אותו משקיע אמור למכור את הדירה לשיטתך?
הכל שאלה של התשואה האלטרנטיבית ושל מכירי השכירות.
כרגע, הוא מחזיק דירה ששווה 0.8 מיליון ומניבה לו תשואה של כ- 5%.
למה שימכור את הדירה אם כן? היכן הוא יקבל כ- 5% ברוטו פטורים ממס?
אני ככל הנראה לא הייתי מוכר.

אני חושב שהוא התכוון שגם השכירות תרד* יחד עם הערך של הבית(ויש בזה הגיון) ואז גם התשואה

*כמובן שזה תהליך שיקח זמן

אני חושב שהוא התכוון שגם השכירות תרד* יחד עם הערך של הבית(ויש בזה הגיון) ואז גם התשואה

*כמובן שזה תהליך שיקח זמן

בסביבת הריבית הנוכחית, הניתוח נכון גם לירידה חדה בשכירות.

קח לדוגמה משקיע בעל דירה ששווה מיליון ש"ח, והוא מקבל ממנה שכירות שנתית של 40 אלף ש"ח. תשואה של 4% בברוטו.
נניח שהמחיר מחר נחתך בעשרים אחוזים ועכשיו הדירה שווה 0.8 מיליון ש"ח.
אותו משקיע אמור למכור את הדירה לשיטתך?
הכל שאלה של התשואה האלטרנטיבית ושל מכירי השכירות.
אני ככל הנראה לא הייתי מוכר.
ואני לגמרי יכול להבין את המחשבה הזו שלך. העניין הוא, שאתה לא השחקן היחידי כאן, ולא כולם נמצאים במצב שהם יכולים להרשות לעצמם להמשיך להחזיק את הדירה הנוספת (או שהם כן יכולים, אבל חושבים שהם לא יכולים או שזה לא כדאי להם). בהינתן והמיתון ימשיך ואולי גם יחריף, אותם בעלי נכנסים עשויים למצוא עצמם מחוסרי עבודה, ובמצב כזה, לא בטוח שההכנסות מהשכירות נטו יוכלו לכסות את ההוצאות אליהם התרגלו ברמת החיים שלהם.
בתקופה של מיתון, מזומן הוא מלך.

שתי ידיעות מהיום ישליכו על רמת המחירים של שוק הנדלן

לאומי יאפשר הקפאת תשלום קרן משכנתא עד שנתיים

הממשלה מקדמת מהלך של הורדה מיידית של מס הרכישה

בתור מי ששוקל לרכוש דירה למגורים אני בדילמה רצינית:
מצד אחד אירוע נדיר - משבר כלכלי שחסרי דירה 'קיוו לו' בכדי לעצור את הדהרה של מחירי הדיור ולרכוש במחיר סביר.
מאידך פעולות נגד של הבנקים והממשלה שבאופן ישיר ועקיף מתדלקות את השוק.

להערכתי בטווח זמן הקצר של שנה-שנה וחצי, הסבירות לירידת מחירים גבוהה יותר מסבירות לעליית מחירים. אבל אולי אני טועה והצעדים של הממשלה והבנקים ימשיכו לתדלק את השוק.

מה הייתם עושים? רוכשים היום או נשארים על הגדר בשנה הקרובה?

נערך לאחרונה ב:
ואני לגמרי יכול להבין את המחשבה הזו שלך. העניין הוא, שאתה לא השחקן היחידי כאן, ולא כולם נמצאים במצב שהם יכולים להרשות לעצמם להמשיך להחזיק את הדירה הנוספת (או שהם כן יכולים, אבל חושבים שהם לא יכולים או שזה לא כדאי להם). בהינתן והמיתון ימשיך ואולי גם יחריף, אותם בעלי נכנסים עשויים למצוא עצמם מחוסרי עבודה, ובמצב כזה, לא בטוח שההכנסות מהשכירות נטו יוכלו לכסות את ההוצאות אליהם התרגלו ברמת החיים שלהם.
בתקופה של מיתון, מזומן הוא מלך.
בינתיים לאומי מציע דחייה של שנתיים למשכנתאות ,אחרי 3 -4 חודשים שכבר דחו...
אני לא רואה את הלחץ המיידי למכור.

הממשלה מקדמת מהלך של הורדה מיידית של מס הרכישה
הזוי. מהלך כזה רק יגדיל את הפער בין עשירים לעניים בתקופה שבה גם ככה הפער הזה רק הולך לגדול.
באופן אישי, אני לא מחזיק בדעות סוציאליסטיות ומאמין בשוק חופשי, אבל אני חושב שהעיוות שנוצר כאן בעקבות הקורונה שגררה מאות אלפי מובטלים בשוק העבודה, דורש מהממשלה לעשות פעולות בכיוון ההפוך.
בזמן שלאדם מן השורה (כולל אנשים שחוסכים על מנת להגיע יום אחד לעצמאות כלכלית) אין כסף לרכוש דירה במדינה הזו, יהפוך קומץ קטן של אנשים בעלי ממון לבעלי דירות בחסות הממשלה.
כרגיל, נותנים פתרונות פלסטר שיעזרו בטווח המיידי, ללא שום חשיבה קדימה וראייה ארוכת טווח.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: HHH
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד האם יש דרך לנטרל השפעת הדולר במסלולים כמו עוקב SP500 בפנסיה וקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
ב השפעת המלחמה על הריבית של פיקדונות דולריים בבנקים צרכנות פיננסית 5
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
א השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 499
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
I השפעת קריסת SVB על הכלכלה הישראלית שוק ההון 19
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
C ״השפעת המיסוי הריאלי אל מול הנומינלי חזקה יותר בטווח הקצר״ שוק ההון 3
ב השפעת הלוואה קודמת על פרופיל לווה למשכנתא נדל"ן 6
S השפעת האינפלציה והעלאת הריבית על מגזר ההייטק פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
A השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן נדל"ן 109
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
D מניות דואליות - השפעת מחיר המניה והבדלים בימי מסחר שוק ההון 1
K השפעת מלחמת רוסיה-אוקראינה על הכלכלה העולמית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 2411
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
א השפעת מט"ח על נייר 1159235 שוק ההון 2
ס השפעת עלייה קלה בריבית הפריים נדל"ן 33
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
ר ילדים במהלך התואר - השפעת הורות על התפתחות אישית התפתחות אישית 14
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
E השפעת ג'ו ביידן על המדדים שוק ההון 3
M השפעת קבלת מענקי CARES act על דילול בעלי המניות? שוק ההון 1
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29
ר השפעת דמי ניהול על מחיר קרן סל שוק ההון 14
O השפעת מכירת בית השקעות על תנאים קיימים שוק ההון 2
P השפעת "הכנסות פטורות" על חישוב סך ה"הכנסה" צרכנות פיננסית 20
A השפעת קרבה לבית ספר על איכות חיים ושווי הנכס נדל"ן 9
מוריארטי השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר מיסים 14
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8
P השפעת ירידות בשוק ההון על נדל"ן רגיל/להשקעה? נדל"ן 32