• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעת הקורונה על נדלן - דיון תיאורטי

לתדלק את הבועה.
כבר יש כוונה (החלטה) של שר האוצר להוריד את מס הרכישה...
שני השקל שלי: בעיר שלנו פעלו הרבה משקיעים. בהליכות הליליות שלנו (שמחליפות היום את חדר הכושר הסגור) אנחנו רואים מיום ליום הרבה יותר שלטי "למכירה" וגם הרבה יותר שלטי "להשכרה".

• אהבתי
Reactions: ITS
כבר יש כוונה (החלטה) של שר האוצר להוריד את מס הרכישה...
שני השקל שלי: בעיר שלנו פעלו הרבה משקיעים. בהליכות הליליות שלנו (שמחליפות היום את חדר הכושר הסגור) אנחנו רואים מיום ליום הרבה יותר שלטי "למכירה" וגם הרבה יותר שלטי "להשכרה".
לפחות באיזור שגרתי בו בחיפה אני ראיתי (בעבר עוד לפני הקורונה) כמויות של שלטי מכירה, לצד פרוייקטים של תמ"א 38 בשלבי ביצוע שונים, שלא לדבר על תכנון עירוני של פינוי בינוי. לא הבנתי אז מי יקנה את כל הדירות האלו, ואני עדיין לא לגמרי מבין. אבל איכשהו זה לא מנע ממחירי הדירות לעלות באופן דומה לעליית המחירים בכל ישראל.

מניח שזה קשור להטיה- אני רואה מה שאני מחפש, ולכן שם לב לזה יותר.

הזוי. מהלך כזה רק יגדיל את הפער בין עשירים לעניים בתקופה שבה גם ככה הפער הזה רק הולך לגדול.

הפער הזה ממש לא מעניין אותם.

הם רוצים להחזיר הכנסות של עשרות מיליונים בשנה ממיסוי רכישה, ברובו משקיעים, והם רוצים להניע את הנדל"ן שמהווה מנוע צמחיה חשוב ביותר במשק.

לא בטוח בכלל שהמחירים ירדו
כי יש פחות התחלות בניה כי אנשים נכנסו למשבר
אבל אין פחות ילודה

אז יש פחות אנשים שיש להם בעקבות האבטלה אבל גם יש פחות דירות מהצפוי קצב הבניה יירד

אז הכל יכול להיות ורק הזמן יענה על מה יהיה

הפער הזה ממש לא מעניין אותם.

הם רוצים להחזיר הכנסות של עשרות מיליונים בשנה ממיסוי רכישה, ברובו משקיעים, והם רוצים להניע את הנדל"ן שמהווה מנוע צמחיה חשוב ביותר במשק.
נכון. זה באמת לא מעניין אותם, וחבל.
זה בדיוק מה שאני מתכוון שנותנים פתרונות פלסטר בלי לחשוב קדימה.
אם התוכנית באוצר היא להגדיל את כמות המשקיעים בנדל"ן למגורים (ובכך להגדיל את כמות שוכרי הדירות), היה מן הראוי לדאוג להסדרת נושא השכירות בארץ.

ולמרות הצעד הזה שעשוי להגדיל את כמות המשקיעים, אני שואל מאיפה יהיה לכל שוכרי הדירות את הכסף לשלם על השכירות אם חלק לא קטן מהם יהפכו להיות מובטלים? זה הרי ברור שאם אין כסף לשלם, מישהו יצטרך לספוג את זה (בעלי הדירות/המדינה) - האם גם אז המשקיעים יהנו מתשואה של 5% על ההשקעה כמו שהם נהנים היום?

נערך לאחרונה ב:
אם התוכנית באוצר היא להגדיל את כמות המשקיעים בנדל"ן למגורים (ובכך להגדיל את כמות שוכרי הדירות), היה מן הראוי לדאוג להסדרת נושא השכירות בארץ.
אסתכן בתגובה שתהיה לא פופולרית,
ואגיד שאת האוצר והממשלה/מדינה ממש לא מעניינים שוכרי הדירות.

כמו שכתבת קודם, אכן המצב והצעדים שנעשים מיטיבים עם העשירים וה"עניים" נהיים עניים יותר.
השלטון דואג (כרגיל) לטייקונים ולתאגידים הגדולים מהפחד שאם יקרסו הכל יקרוס. הון-שלטון. זה נכון בהרבה מקומות בעולם לא רק אצלנו.

לדעתי,
נראה שיהיה "מאבק" בין מצב הכלכלה (והאבטלה) בפועל לבין נסיונות הממשלה להחזיק את בועת הנדל"ן כמה שיותר מנופחת כדי שלא תקרוס.
כלכלת ישראל נשענת בחלקים גדולים על בועת הנדל"ן הזו שהתפתחה כאן בעשורים האחרונים ואם היא תתפוצץ המצב יהיה ממש רע ולכן המדינה תעשה ככל שביכולתה כדי להימנע מזה - גם על חשבון ה"אזרח הקטן" וגם על חשבון הצעירים והדורות הבאים.
אי אפשר לקחת את הריזיקה שבאפקט הדומינו: נדל"ן - בנקים - ביטוח וכן הלאה.

אז בעיני בעצם זו שאלה בין "כמה המצב יהיה גרוע בפועל" (אבטלה, מיתון וכו') לבין כמה המדינה תעשה כדי לנפח את הנדל"ן.

באופן מסוים זה קצת כמו שאנחנו רואים לאחרונה עם הבנקים המרכזיים והשלטונות שבעצם שולטים ומווסתים את מה שקורה בבורסות בעולם.
כמו שכרגע הבנקים המרכזיים "מריצים" את השווקים ע"י הדפסת כספים, תוכניות רכישה, הורדת ריביות, QE ועוד (בתמורה לשחיקת ערך מטבעות הפיאט שבעצם הציבור סופג, הסתכנות באינפלציה ועוד השלכות נוספות...) כך יכול להיות גם בשוק הנדל"ן.
המדינה שולטת במובן מסוים בשוק הנדל"ן ויכולה "להריץ" אותו לפי רצונה ע"י (חוסר) שיווק/הפשרת קרקעות, הורדת מיסים (כמו שאנחנו רואים שמתכננים), רגולציות, תוכניות ממשלתיות וחוקים כאלו ואחרים. אולי פחות בקלות מאשר האופן בו המדינה יכולה להשפיע על שווקי ני"ע ואולי יותר באיטיות ובסירבול, אבל כן שולטת בסופו של דבר.

לכן קשה לדעת לאן הדברים יתפתחו בנק' זו ובכלל האם המצב ימשיך להישאר תחת שליטתם של השלטונות והבנקים המרכזיים או שהדבר ייכנס לסחרור בשלב כזה או אחר וייצא גם משליטתם.

לדעתי האישית,
כן תהיה נתחיל לראות ירידה בטווח של החצי שנה - שנה הקרובות, אבל לא מאוד משמעותית ובטח לא "קריסה" כי הממשלה פשוט לא תאפשר לזה לקרות.

נכון. זה באמת לא מעניין אותם, וחבל.
זה בדיוק מה שאני מתכוון שנותנים פתרונות פלסטר בלי לחשוב קדימה.

ולמרות הצעד הזה שעשוי להגדיל את כמות המשקיעים, אני שואל מאיפה יהיה לכל שוכרי הדירות את הכסף לשלם על השכירות אם חלק לא קטן מהם יהפכו להיות מובטלים? זה הרי ברור שאם אין כסף לשלם, מישהו יצטרך לספוג את זה (בעלי הדירות/המדינה) - האם גם אז המשקיעים יהנו מתשואה של 5% על ההשקעה כמו שהם נהנים היום?
הממשלה התחייבה לתוכנית שתעלה מיליארדים רבים ,עכשיו נראה הרבה פעולות שינסו להכניס כסף לקופה ,כן גם דרך שוק הנדל"ן.

על כל דירה שנבנית, על כל מגרש שמחליף ידיים, על כל שינוי קטן שמשביח קרקע מסויימת- המדינה גוזרת קופון -לכן הגיוני שנראה צעדים שימריצו את תחום הנדל"ן.

הורדת מס רכישה ,אישור מערכתי לפיצול דירות, מדברים גם על אפשרות שאדריכל יוכל לחתום על היתר בניה במקום המדינה.

כמו שכתבת קודם, אכן המצב והצעדים שנעשים מיטיבים עם העשירים וה"עניים" נהיים עניים יותר.
במקרה הזה בדיוק אבל בדיוק הפוך.
הורדת מס הרכישה על דירות להשקעה מיטיבה הכי הרבה עם השכבות החלשות.

וכמה כסף אתה מפסיד על שכר דירה בינתיים?
כמובן שהכל ספקולציה שיתכן שלא תתממש. אם מניחים ירידה של 10 אחוז במחיר דירה ממוצעת 1.5 מ' אז זה יתבטא ב 150K ש'ח, הרבה יותר משיעלה לשכור דירה דומה לשנה או שנה וחצי.

אם ההון העצמי לדירה מושקע באפיק לא סולידי, יכול להגדיל את הפער. כמובן שיש כאן עוד ספקולציה שההון העצמי יניב תשואה חיובית.

כמובן שהכל ספקולציה שיתכן שלא תתממש. אם מניחים ירידה של 10 אחוז במחיר דירה ממוצעת 1.5 מ' אז זה יתבטא ב 150K ש'ח, הרבה יותר משיעלה לשכור דירה דומה לשנה או שנה וחצי.
זאת הנקודה. אתה עסוק בספקולציה שאולי תתממש ואולי לא (ואם כן אז יש הרבה אפשרויות - ירידה של 1%, ירידה של 2%, ירידה של 3% וכ'ו..., ואז זה כבר לא ממש יותר כמו שהצגת).
שכר הדירה לעומת זאת בפרק הזמן הזה הוא הוצאה וודאית.

זאת הנקודה. אתה עסוק בספקולציה שאולי תתממש ואולי לא (ואם כן אז יש הרבה אפשרויות - ירידה של 1%, ירידה של 2%, ירידה של 3% וכ'ו..., ואז זה כבר לא ממש יותר כמו שהצגת).
שכר הדירה לעומת זאת בפרק הזמן הזה הוא הוצאה וודאית.
כל עולם ההשקעות הוא בחירה בין אלטרנטיבות. ברובן לא ניתן לחזות בוודאות את העתיד.
באותה מידה אתה יכול לטעון: למה להשקיע במניות עם פוטנציאל של רווח 8% לשנה, שיש לך אפשרות להשקיע באג"ח ממשלתי עם רווח מובטח של 1% לשנה.

באותה מידה אתה יכול לטעון: למה להשקיע במניות עם פוטנציאל של רווח 8% לשנה, שיש לך אפשרות להשקיע באג"ח ממשלתי עם רווח מובטח של 1% לשנה.
אני יכול לטעון, וייתכן שיהיה לזה טעם בהתאם לנסיבות ולצרכים האישיים, אבל זה לא הנושא שאנו משוחחים עליו כרגע, לכן לא אטען משהו כזה.
מה שאני כן טוען בנוגע לנושא הנידון הוא שלמרות מה שכתבת -
כל עולם ההשקעות הוא בחירה בין אלטרנטיבות. ברובן לא ניתן לחזות בוודאות את העתיד.
במידה ותבחר שלא לרכוש דירה כעת, אז דווקא כן ניתן לחזות בוודאות שתמשיך לשלם שכר דירה.

במקרה הזה בדיוק אבל בדיוק הפוך.
הורדת מס הרכישה על דירות להשקעה מיטיבה הכי הרבה עם השכבות החלשות.
התכוונתי באופן כללי, לאו דווקא בהקשר של הורדת מס הרכישה.

אבל גם לגבי המקרה של הורדת מס הרכישה,
לכאורה זה מיטיב עם השכבות החלשות, כי זה אולי מאפשר להן יותר את אופציית הרכישה, אבל מצד שני זה כנראה גם יעודד משקיעים ויביא לעליית מחירי הדירות או לפחות לייצוב שלהם (בתקופה שהיא יחסית סוערת), שזה בעצם מה שהמדינה רוצה (לפחות כרגע) - אתה לא חושב ככה?

לכאורה זה מיטיב עם השכבות החלשות, כי זה אולי מאפשר להן יותר את אופציית הרכישה, אבל מצד שני זה כנראה גם יעודד משקיעים ויביא לעליית מחירי הדירות או לפחות לייצוב שלהם (בתקופה שהיא יחסית סוערת), שזה בעצם מה שהמדינה רוצה (לפחות כרגע) - אתה לא חושב ככה?
בדיוק הפוך (עוד הפעם).
השכבות החלשות לא קונות דירות, הם שוכרות אותן, יותר דירות להשקעה בשוק = יותר דירות שמושכרות = מחיר יורד.
שזה בעצם מה שהמדינה רוצה (לפחות כרגע) - אתה לא חושב ככה?
מי זה "המדינה"? כל פקיד (שר) שבא רוצה משהו אחר וגם שהוא רוצה משהו הוא בדרך כלל הוא לא מבין דבר וחצי דבר בנושא (ע"ע כחלון, לפיד) ומביא לתוצאות הפוכות ממה שהוא רוצה.

כן
בדיוק הפוך (עוד הפעם).
השכבות החלשות לא קונות דירות, הם שוכרות אותן, יותר דירות להשקעה בשוק = יותר דירות שמושכרות = מחיר יורד.
מבין את הנקודה שלך,
אבל זה קצת ביצה ותרנגולת, כי אם משקיעים לא היו קונים דירות והמחירים של הנכסים היו יורדים (או מלכתחילה לא מגיעים למחירים שלהם כיום) זה היה מאפשר גם לאנשים עם פחות אמצעים לרכוש דירה (לפחות אחת, למגורים).

מי זה "המדינה"? כל פקיד (שר) שבא רוצה משהו אחר וגם שהוא רוצה משהו הוא בדרך כלל הוא לא מבין דבר וחצי דבר בנושא (ע"ע כחלון, לפיד) ומביא לתוצאות הפוכות ממה שהוא רוצה.
התכוונתי לכ"ץ בעיקר (לכן רשמתי כרגע :) )

שאלה, לא אומר שאתה טועה
נאמר כי יש הרבה משקיעים עקב הורדת מס הרכישה, אז יש ביקוש גבוה - > מחיר עולה.
אם לא יהיו הרבה משקיעים, המחיר יירד ב-10-30 אחוז [כדוגמא] ואז גם המעמד ביניים נמוך יוכל לקנות דירה ולא לשכור.

הרי זה היה ככה מסוף שנות ה-80 עד אמצע שנות ה-2000

ברשותכם שאלה פרקטית, מישהוא יודע ממתי מס הרכישה החדש יהיה בתוקף?

זה היה מאפשר גם לאנשים עם פחות אמצעים לרכוש דירה (לפחות אחת, למגורים).
השכבות החלשות ביותר לא יקנו דירה לעולם, אין להם איך להעמיד הון עצמי, פחות 10% או 20% במחיר לא ישנו דבר.
אם לא יהיו הרבה משקיעים, המחיר יירד ב-10-30 אחוז [כדוגמא] ואז גם המעמד ביניים נמוך יוכל לקנות דירה ולא לשכור.
אני לא מדבר על מעמד ביניים, אני מדבר על השכבות החלשות. שיעור הבעלות שם על דירה הוא נמוך מאד, מה גם בעלות על דירה זה לא מטרה טובה, רווחה כלכלית היא מטרה טובה.
ברשותכם שאלה פרקטית, מישהוא יודע ממתי מס הרכישה החדש יהיה בתוקף?
הוראת השעה פגה בסוף השנה אז החל מ2021 אא"כ יוחלט אחרת.

השכבות החלשות ביותר לא יקנו דירה לעולם, אין להם איך להעמיד הון עצמי, פחות 10% או 20% במחיר לא ישנו דבר.
נראה לי שבשום שלב בדיון לא דובר על השכבות החלשות ביותר. מי ששייך לשכבות האלה, כנראה שלא יכל לקנות דירה לפני המשבר, ובטח לא עכשיו.
כשדובר על הגדלת הפער בין עשירים לעניים, הכוונה הייתה בדיוק לכך - הפער יגדל (ואני מניח שלכך גם התכוון @ITS) .
הקטנת מס הרכישה למשקיעים -> יותר משקיעים קונים דירות -> יותר דירות בבעלות משקיעים (aka "העשירים")
בתקופה כזו, בה האבטלה גואה, מי שהיה צריך לגרד כל שקל בשביל לקנות דירה (aka "מעמד הביניים") ומוצא עצמו לפתע מחוסר עבודה, כנראה שלא יוכל לקנות דירה בזמן הקרוב (לפחות עד שהמחירים יתחילו לרדת בצורה משמעותית, או שהמצב הכלכלי שלו ישתנה).
-> הפער גדל.

יחד עם זאת, כפי שציינתי לפני, אני כלל לא בטוח שהמהלך הזה יוכל להחזיק את מחירי הנדל"ן לאורך זמן. כנראה שברגע שירד המס, אכן יהיו יותר עסקאות של משקיעים בשוק, אבל במידה והמיתון ימשך נשאלת השאלה:

• אהבתי
Reactions: ITS
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד האם יש דרך לנטרל השפעת הדולר במסלולים כמו עוקב SP500 בפנסיה וקרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
F דעתכם האישית על השפעת הבינה המלאכותית על חברות הטק אוף טופיק 8
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
ב השפעת המלחמה על הריבית של פיקדונות דולריים בבנקים צרכנות פיננסית 5
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
א השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 499
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
I השפעת קריסת SVB על הכלכלה הישראלית שוק ההון 19
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
C ״השפעת המיסוי הריאלי אל מול הנומינלי חזקה יותר בטווח הקצר״ שוק ההון 3
ב השפעת הלוואה קודמת על פרופיל לווה למשכנתא נדל"ן 6
S השפעת האינפלציה והעלאת הריבית על מגזר ההייטק פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
A השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן נדל"ן 109
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
D מניות דואליות - השפעת מחיר המניה והבדלים בימי מסחר שוק ההון 1
K השפעת מלחמת רוסיה-אוקראינה על הכלכלה העולמית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 2411
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
א השפעת מט"ח על נייר 1159235 שוק ההון 2
ס השפעת עלייה קלה בריבית הפריים נדל"ן 33
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
ר ילדים במהלך התואר - השפעת הורות על התפתחות אישית התפתחות אישית 14
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
E השפעת ג'ו ביידן על המדדים שוק ההון 3
M השפעת קבלת מענקי CARES act על דילול בעלי המניות? שוק ההון 1
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29
ר השפעת דמי ניהול על מחיר קרן סל שוק ההון 14
O השפעת מכירת בית השקעות על תנאים קיימים שוק ההון 2
P השפעת "הכנסות פטורות" על חישוב סך ה"הכנסה" צרכנות פיננסית 20
A השפעת קרבה לבית ספר על איכות חיים ושווי הנכס נדל"ן 9
מוריארטי השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר מיסים 14
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8
P השפעת ירידות בשוק ההון על נדל"ן רגיל/להשקעה? נדל"ן 32