• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דחיית מכירת RSU לזמן פרישה - כתכנון מס

קפיצת הדרך

משתמש בכיר
דירוג
4,656
לא מעט דנו בפורום הזה לגבי ההחלטה האם למכור או לצבור RSU.
החסרונות ברורים ובולטים - העדר פיזור והשקעה במניה בודדת.
היתרונות גם בולטים - דחיית מס (כשחלק ממנו זה מס שולי שיכול להיות מאוד גבוה).
חלק מההחלטה לא למכור RSU בזמן העבודה קשורה גם לגובה המס השולי בזמן העבודה לעומת גובה המס השולי שישולם לאחר הפרישה, כך שמעבר לדחיית המס יש לכאורה אפשרות להקטין משמעותית את המס בזמן המכירה.

בהנחה שאתם צוברים חבילה משמעותית של RSU ואתם מתכננים לפרוש כאשר הסכום הזה משמש כחלק מתוכנית הפרישה שלכם. כל עוד עבדתם הרגשתם שאתם יכולים ״לסכן״ את החלק הזה בתיק ההוליסטי שלכם ולא למכור את ה- RSU למרות הסיכון באחזקה של מניה בודדת. עכשיו לאחר הפרישה, וללא הכנסה קבועה וגבוהה ממשכורת חודשית, ירדה לפחות דרגה אחת של חופש ביכולת שלכם להתמודד עם נפילות משמעותיות, ולהעדר הפיזור יכולה להיות השפעה מהותית על התיק שלכם ולכן נראה הרבה יותר קשה להחליט להמשיך ולהחזיק במניה בודדת בסכומים משמעותיים...

העניין הוא שאם תמכרו את כל ה-RSU מיד לקראת/אחרי הפרישה, הסכום יהיה כל כך גדול שלא תהיה שום הפחתה בגובה המס השולי שתשלמו (למשל בהנחה שיש מעל 1-2 מליון שקל ב- RSU...). למעשה, אם רוצים לרדת במדרגות המס השולי יהיה אפשר למכור רק חלק קטן מה-RSU מה שיאפשר בחירה בין שתי אופציות:
1. להמשיך ולסכן סכום מאוד מאוד משמעותי במניה בודדת גם בפנסיה.
2. לקחת בחשבון מס שולי של 50% גם במכירה לאחר הפרישה.

מה אתם הייתם עושים?

נמצא באותה בעיה. בערך שליש מההון שלי נמצא ב RSU. מנייה שאני שמח להחזיק, אבל עדיין, הרבה ביצים בסל אחד. בינתיים החלטתי שלא להחליט

לא מעט דנו בפורום הזה לגבי ההחלטה האם למכור או לצבור RSU.
החסרונות ברורים ובולטים - העדר פיזור והשקעה במניה בודדת.
היתרונות גם בולטים - דחיית מס (כשחלק ממנו זה מס שולי שיכול להיות מאוד גבוה).
חלק מההחלטה לא למכור RSU בזמן העבודה קשורה גם לגובה המס השולי בזמן העבודה לעומת גובה המס השולי שישולם לאחר הפרישה, כך שמעבר לדחיית המס יש לכאורה אפשרות להקטין משמעותית את המס בזמן המכירה.

בהנחה שאתם צוברים חבילה משמעותית של RSU ואתם מתכננים לפרוש כאשר הסכום הזה משמש כחלק מתוכנית הפרישה שלכם. כל עוד עבדתם הרגשתם שאתם יכולים ״לסכן״ את החלק הזה בתיק ההוליסטי שלכם ולא למכור את ה- RSU למרות הסיכון באחזקה של מניה בודדת. עכשיו לאחר הפרישה, וללא הכנסה קבועה וגבוהה ממשכורת חודשית, ירדה לפחות דרגה אחת של חופש ביכולת שלכם להתמודד עם נפילות משמעותיות, ולהעדר הפיזור יכולה להיות השפעה מהותית על התיק שלכם ולכן נראה הרבה יותר קשה להחליט להמשיך ולהחזיק במניה בודדת בסכומים משמעותיים...

העניין הוא שאם תמכרו את כל ה-RSU מיד לקראת/אחרי הפרישה, הסכום יהיה כל כך גדול שלא תהיה שום הפחתה בגובה המס השולי שתשלמו (למשל בהנחה שיש מעל 1-2 מליון שקל ב- RSU...). למעשה, אם רוצים לרדת במדרגות המס השולי יהיה אפשר למכור רק חלק קטן מה-RSU מה שיאפשר בחירה בין שתי אופציות:
1. להמשיך ולסכן סכום מאוד מאוד משמעותי במניה בודדת גם בפנסיה.
2. לקחת בחשבון מס שולי של 50% גם במכירה לאחר הפרישה.

מה אתם הייתם עושים?
אני לא מתכנן פרישה מוקדמת אבל שוקל לעשות הפסקות פה ושם על פי תיק ההשקעות הכולל ועל פי הRSU

אני לא מתכנן פרישה מוקדמת אבל שוקל לעשות הפסקות פה ושם על פי תיק ההשקעות הכולל ועל פי הRSU

כלומר אתה מתכנן להוציא רק חלק מה-RSU בזמן ההפסקות? כלומר להשאיר את רוב ה- RSU (למרות הסיכון של מניה בודדת) גם בזמן ההפסקות הללו?

עלה פה פעם הרעיון לקנות אופצית PUT על המניה כגידור.
לאור העובדה שמדובר בסכומים גבוהים, ושמדובר על התקופה שבה כבר לא מועסקים אצל המעסיק, אולי שווה לשקול את המהלך.

נמצא באותה בעיה. בערך שליש מההון שלי נמצא ב RSU. מנייה שאני שמח להחזיק, אבל עדיין, הרבה ביצים בסל אחד. בינתיים החלטתי שלא להחליט

אהבתי - להחליט לא להחליט... שזה בעצם להחליט להמשיך להחזיק;)...

אצלנו זה מהווה חלק קטן יותר מהתיק ההוליסטי אבל יש שם סכום שאם נחליט לצאת לפנסיה ולמכור את הכול אנחנו נהיה הרבה מעל ה- 50% מס שולי...
מצד שני להמשיך ולהחזיק מניה בודדת, בסכומים מאוד משמעותיים, בזמן פרישה?.... מודה שלי אישית זה לא ממש מתאים...

עלה פה פעם הרעיון לקנות אופצית PUT על המניה כגידור.
לאור העובדה שמדובר בסכומים גבוהים, ושמדובר על התקופה שבה כבר לא מועסקים אצל המעסיק, אולי שווה לשקול את המהלך.

מכיוון שאני לא מבינה בזה בכלל... אשמח לקצת הסבר... מה העלויות של גידור כזה?

כלומר אתה מתכנן להוציא רק חלק מה-RSU בזמן ההפסקות? כלומר להשאיר את רוב ה- RSU (למרות הסיכון של מניה בודדת) גם בזמן ההפסקות הללו?
אפשר להגיד, אני כנראה ארצה לטייל עם המשפחה מסביב לעולם כשיהיו לי שני ילדים בני 6-8 (עוד בערך עשר שנים) ואת ההוצאות על החופשה הזו אעשה מהrsu. יכול להיות שזה לא יעלים את כל הנתח של הrsu (מה גם שאני אצבור עוד כשאחזור לעבוד) אבל אני מקווה שזה יקטין את הנתח של הrsu בצורה משמעותית.
כך או כך אני נותן לעצמי עד גיל 50 לצבור ולא להחליט. אם אחליט לפרוש בגיל 50 אז נחיה מהמניות עד שהן יגמרו, אחרת אתחיל למכור בכל מקרה נתח מהמניות כל תקופה.

לא מומחה לנושא (עדיין יש זמן עד הפרישה), אבל מבדיקה שטחית עבור מניית אפל (סתם בחרתי, אין לי קשר) ואופציית put ל(כמעט) שנה קדימה (ייתכן וטווחים אחרים עדיפים), יצא לי בערך 0.1% שנתי.

לא מומחה לנושא (עדיין יש זמן עד הפרישה), אבל מבדיקה שטחית עבור מניית אפל (סתם בחרתי, אין לי קשר) ואופציית put ל(כמעט) שנה קדימה (ייתכן וטווחים אחרים עדיפים), יצא לי בערך 0.1% שנתי.

כלומר לפי הדוגמא שנתת גידור של מליון שקל יעלה רק 1000 שקל לשנה?? רציני?

כלומר לפי הדוגמא שנתת גידור של מליון שקל יעלה רק 1000 שקל לשנה?? רציני?
על מניה כמו אפל שאף אחד לא חושב שעלולה לקרוס. אני מניח שיש הרבה מניות שהגידור שלהן יהיה יקר יותר (Netflix comes to mind)

תוכל לפרט בדיוק על מה הסתכלת ומה החישוב שעשית?

אין שום סיכוי שזה נכון.

על מניה כמו אפל שאף אחד לא חושב שעלולה לקרוס. אני מניח שיש הרבה מניות שהגידור שלהן יהיה יקר יותר (Netflix comes to mind)

ואפילו על מניה כמו אפל נראה לי ממש ממש זול...

את נטפליקס אני לא מחשיבה כי הם באמת במצב לא משהו כיום ולכן יש מצב שגם אם לא שוקלים לצאת לפרישה מוקדמת,אישית, לא הייתי משאירה RSU שלהם, בטח לא בסכומים גדולים...

מניחה שאנשים שמחזיקים סכומים מאוד גדולים ב- RSU ולא מוכרים, עושים את זה בחברות חזקות שהם מאמינים (מאוד) בהצלחה שלהן. ועדיין, לצאת לפנסיה עם סכום של כמה מליונים במניה בודדת... גם אם היא של אפל, גוגל, פייסבוק או אמזון... לי זה נשמע מלחיץ. אז אם באמת העלות של האופציה בחברות כאלו היא רק 1000₪ למליון... זה נשמע לי מאוד זול (ואפילו To good to be true).

תוכל לפרט בדיוק על מה הסתכלת ומה החישוב שעשית?
Spot ~$236
AAPL Sep 2020 235.000 put ~ $22.20
22.20 / (236*100) * (12/11) =~ 0.1%
(12/11 בגלל שהאופציה ל-11 חודשים ורציתי עלות שנתית.)
עכשיו שאני חושב על זה, המחיר לאופציה כנראה גם צריך להיות מוכפל ב-100, ואז יש לי טעות קטנה :$;)

Spot ~$236
AAPL Sep 2020 235.000 put ~ $22.20
22.20 / (236*100) * (12/11) =~ 0.1%
(12/11 בגלל שהאופציה ל-11 חודשים ורציתי עלות שנתית.)
עכשיו שאני חושב על זה, המחיר לאופציה כנראה גם צריך להיות מוכפל ב-100, ואז יש לי טעות קטנה :$;)

אז זה בעצם 10%? (ועוד על מניה כמו אפל...)
זה כבר (קצת:>) פחות שווה...

מהניסיון שלי ועצה ששמעתי ממנהלת כספים בחברה ישראלית:
מתי שמשתחררת החסימה ומס רווחי הון 25% למכור לפי תיקון 102.
העצה דיברה על אופציות.

יכול להיות שזה לא יעלים את כל הנתח של הrsu (מה גם שאני אצבור עוד כשאחזור לעבוד) אבל אני מקווה שזה יקטין את הנתח של הrsu בצורה משמעותית.

אם אתה *מקווה* שזה יקטין את הנתח של ה-RSU *בצורה משמעותית* אז תכלס את רוב ה- RSU אתה מתכנן לממש... אם זה יהיה בשנה מסוימת (נניח בשביל טיול של ארבע נפשות מסביב לעולם - אהבתי את התוכנית המפורטת) אז גם במקרה הזה תהיה בעיה של תשלום מס שולי לא מבוטל...

אין לי סכום מטורף ב- RSU, אבל המנייה הספציפית מספקת דיבידנדים, אז אני אישית לא רואה שכל למכור לפני הפרישה / תקופה שאני לא עובד ולשלם 50%.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y סיכום ושאלות - דחיית מכירת RSU לאחר פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א דחיית קבלת קצבה מביטול מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
4 דחיית מס בחברה בע"מ מיסים 1
M עדיפות לדמי ניהול או דחיית תשלום מס ? שוק ההון 13
A אלמנט דחיית מס בקרן השתלמות IRA שוק ההון 5
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
ד הקדמת או דחיית תשלומים נדל"ן 3
R דחיית הגשת דוח שנתי על רווחי הון לצורך התקזזות על הפסדים מיסים 7
Y דחיית מועדי הדו"ח השנתי למס הכנסה מיסים 2
כ דחיית הוראת מכירה באורדרנט שוק ההון 8
G כדאיות דחיית בקשה להחזרי מס מיסים 8
ח דחיית נקודת זיכוי בגין תואר אקדמי - התמחות מיסים 2
A דחיית תשלומי מס הכנסה מיסים 4
klayhamn דחיית לקיחת משכנתא? נדל"ן 21
I בחינת כדאיות החלפת קרן: מיסוי ריאלי מול דחיית מס שוק ההון 1
amit האם דחיית משכנתא פוגעת בדירוג האשראי? צרכנות פיננסית 4
זריקת תבונה דחיית מס רווחי הון - קרן השתלמות שוק ההון 8
M תוספת דחיית קצבת זקנה - שנה חלקית? צרכנות פיננסית 0
A דחיית מס לנצח שוק ההון 61
amit רגע לפני שאני מבקש דחיית משכנתא. שוק ההון 1
D מישהו יכול בבקשה להציג אקסל עם חישוב מפורט של למה דחיית מס משתלמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
P דחיית החזרי מס (חוקיות, כדאיות?) צרכנות פיננסית 1
JBUZZ ניהול תיקים דיגיטלי עם דחיית מס רווחי הון שוק ההון 0
נ דחיית מס בתיקון 190 IRA שוק ההון 4
Cleo דחיית שכר בזמן אבטלה אוף טופיק 47
omertal חשבון השקעות עם דחיית מס צרכנות פיננסית 90
F ניתוח דחיית מס דיבידנדים לאמריקאים שוק ההון 16
G דחיית מס - למה/כמה זה כדאי? שוק ההון 3
T עמלות ממכירת מניות מול דחיית תשלום מס שוק ההון 25
J חסכונות/השקעה לשכירים עם פטור/דחיית מס שוק ההון 14
adamshalev דחיית מס ע"י הפקדה לקרן השתלמות מעל התקרה שוק ההון 191
A קיזוז הפסד הון ללא מכירת ניירות ערך מיסים 1
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5