• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בתור משקיע חדש (מאוד),מילות נחמה על הימים האחרונים?

ועדיין למכפיל אין שום משמעות באופן מוחלט, אלא לשינויים במכפיל => תשואה.
אם מכפיל ההון נמוך יותר עכשיו מאשר לפני חודש (בגלל שינוי במונה: המחיר) זה אומר שהמשכורת הנוכחית תקנה יותר הון עצמי מאשר קנתה המשכורת שלפני חודש. יש לזה משמעות. ניתן לנסח טיעון דומה לגבי מכפיל רווח מנורמל וכוח הרווח.

האם זה מגדיל את הסיכוי שהתשואה הכוללת העתידית תהיה גבוהה יותר? משקיעי ערך סבורים שכן, וגם מחקר שראיתי על מכפיל CAPE הראה שכן. התוצאות מובהקות, אך יש לזכור שמדובר בעניין הסתברותי ולא בכדור בדולח.

@TunaGolem, ניתן להסתכל על זה מזווית אחרת. שני משקיעים קנו את אותו נייר ערך בהפרש של כמה ימים. הנייר לא חילק דיבידנד/ריבית בימים הללו. הראשון קנה את הנייר ב-10 שקל ליחידה, השני קנה ב-9 שקל ליחידה. שניהם מחזיקים את הנייר עד לתאריך X ואז מוכרים אותו (שניהם מוכרים באותו תאריך ובאותו מחיר). התשואה של המשקיע השני תהיה גבוהה יותר, בין אם הם שניהם ימכרו את הנייר ב-5 או 10 או 100.

@קפבלנקה נדמה לי שניתן לסכן את הדיון שלנו במה @Yevgeny כתב לך: תכנון מעל הכל. במיוחד תכנון שמרני. ברגע שתכנון תואם את יכולת סיבולת הסיכון ואת המטרות לשמם בוצעה ההשקעה + מדיניות השקעה פשוטה וסבירה, לא נראה לי שאפקט הפחד יפעל כל כך מהר.

למה שיעשה זאת ללא תכנון?
איליה, אני לא מבין על איזה תכנון אתה מדבר.
נניח רגע משפחה צעירה שבעלותה נכס נקי מהתחייבויות בשווי 2M, החליטו למכור את הנכס, לשכור דירה, ולהשקיע את הסחורה בשוק ההון ללא מיצוע בתיק גנרי של 65% מניות 35% אג"ח לטווח השקעה ארוך מאוד. נניח גם שאותה המשפחה מרוויחה רק מעט יותר מעליות המחיה + שכ"ד (קבוע ויציב), כך שלא ברור אם יהיו הפקדות נוספות משמעותיות בשנים הקרובות לפחות.
חצי שנה מיום הקניה התרסקו כל ני"ע המנייתיים שנרכשו ב - 50% (אג"ח נותר ללא שינוי).
האם לשיטתך הם אמורים לשמוח?
משהו היה לא בסדר בתכנון שלהם?
לדעתי הם בעיקר יאכלו לעצמם את הלב עם כפית על העיתוי המחורבן.

@קפבלנקה אם הם עשו השקעה חד-פעמית (ללא הפקדות נוספות, ולטווח ארוך), והם בחרו ברמת הסיכון הזאת במודע (65% מניות זה לא מעט), ההתנהגות הנכונה היא לדעתי לא לבדוק בכלל את ערך תיק ההשקעות יותר מפעם בשנה, כי הוא לטווח ארוך והם לא מפקידים כלום - מקסימום לאזן פעם בשנה ולשכוח ממנו (ואז אפשר בהחלט לשמוח - מוכרים אגחים וקונים מניות במחיר מבצע).
אם מישהו משקיע בשוק ההון ובמניות בפרט בלי להניח שהבורסה יכולה לקרוס ב-50% מחר בלי התראה ולא להתאושש במשך עשור - זה לא השקעה מודעת אלא הימור.

@ogi
עדיין לא הבנתי איזה הבדל מצאת בין הנתונים שלי לטיעון של יבגני.

הטענה:
לאורך זמן המחירים שואפים להתנהג בצורה שתלויה ברווחים ובצמיחה. לכן, אם השוק התרסק, הוא צפוי לעלות חזרה לאותו המקום ממנו נפל. אם תקנה עכשיו כשהשוק זול, תרוויח מהעליה בחזרה.

הנתונים:
אין מתאם בין נפילה במחירים לבין עליה בשנים שאחריה (או להפך).

ההסבר של יבגני:
התיקון של השוק יכול להמשך תקופה ארוכה, כך שהמתאם לא יהיה מובהק.
(אני מקבל את התכנות הטיעון)

שנינו דיברנו בשפה של הבדלים במחירים == תשואה.

• אהבתי
Reactions: ogi
באוגוסט 2008 בערך, שכנעתי את בן זוגי להכנס עם כל ההון שלו, וזה לא היה מעט, לשוק המניות (עד אז קיבל ריבית אפסית בפק"ם). החסכון שלי כבר היה במניות. כשהכל צנח רק כמה שבועות אחר כך, אכלתי את הלב על מה שעשיתי. למזל שנינו, הוא סמך עלי, ואני זכרתי את המפולת הקודמת שבה ברחתי והפסדתי. זה היה בכלל לא קל נפשית לראות חצי מההון נמחק כך. אבל המתנו בשקט ולא עשינו כלום. זה השתלם לחלוטין בהמשך, כמו שכל מי שמסתכל על הגרפים של השווקים יכול לראות בעצמו.
היום אני לא כל כך עוקבת אחרי מצב התיק, למעשה לא הייתי יודעת כמה ירידות היו אם לא הייתי קוראת את הפוסט הזה והולכת לבדוק. עניין הכרחי כדי שזה יעבוד לי: אני יודעת שאפילו אם כל התיק המנייתי שלי יימחק, החיים שלי יהיו בסדר גמור. עם כל הבאסה שבדבר.

@קפבלנקה ואם הם עשו את ההשקעה של 65% מניות תוך כדי חשיבה ספקולטיבית וחמדנית (לא עשו מיצוע) ותוך חשיבה "לי זה לא יקרה, לא אחטוף 33% ירידה בתיק" (יש כלל ידוע: להניח הפסד של 50% על חלק מנייתי), אז יש להם בעיית תכנון והם ימכרו בפאניקה, ינעלו את ההפסד וירוצו לספר לכ להחברים שלהם שמניות זה מסוכן. וזה לצערי מה שקורה לרוב. לכן חוזרים לאותה נקודה - תכנון שמרני.

אגב, יש פוסט מצויין של דורין בעניין: http://www.hasolidit.com/להשקיע-בבורסה-בלי-רגש

@ogi
עדיין לא הבנתי איזה הבדל מצאת בין הנתונים שלי לטיעון של יבגני.

הטענה:
לאורך זמן המחירים שואפים להתנהג בצורה שתלויה ברווחים ובצמיחה. לכן, אם השוק התרסק, הוא צפוי לעלות חזרה לאותו המקום ממנו נפל. אם תקנה עכשיו כשהשוק זול, תרוויח מהעליה בחזרה.

הנתונים:
אין מתאם בין נפילה במחירים לבין עליה בשנים שאחריה (או להפך).

ההסבר של יבגני:
התיקון של השוק יכול להמשך תקופה ארוכה, כך שהמתאם לא יהיה מובהק.
(אני מקבל את התכנות הטיעון)

שנינו דיברנו בשפה של הבדלים במחירים == תשואה.
הטיפ של @אוגי (בין אם @Yevgeny מסכים ובין אם לא):
אל תחפש מיתאם בין נפילה במחיר לעליה בשנים שאחריה, אלא בין מכפיל נוכחי לתשואה עתידית. כבר עשו את זה.
Shiller and Campbell found that the lower the CAPE, the higher the investors likely return from equities over the following 20 years
.​

הטיפ של @אוגי (בין אם @Yevgeny מסכים ובין אם לא):
אל תחפש מיתאם בין נפילה במחיר לעליה בשנים שאחריה, אלא בין מכפיל נוכחי לתשואה עתידית. כבר עשו את זה..
עם זה אין לי בעיה, אבל זה לא נושא השרשור (איך מתנחמים מהנפילה הנוכחית) עליו דנּו.
ד.א. אם אתה הולך עם הגישה שאתה מציג עד הסוף, אתה אמור להיות בשורט, ולשמוח מסיבות אחרות לחלוטין.

נניח רגע משפחה צעירה שבעלותה נכס נקי מהתחייבויות בשווי 2M, החליטו למכור את הנכס, לשכור דירה, ולהשקיע את הסחורה בשוק ההון ללא מיצוע בתיק גנרי של 65% מניות 35% אג"ח לטווח השקעה ארוך מאוד. .
בהכנסה של סכום גדול יחסית לשוק מבחינה פסיכולוגית קל יותר להכנס במנות לאורך זמן. זה אמור להתמודד עם הבעיה שתיארת.
למרות זאת ברוב הנקודות בהיסטוריה של כ-75/25 אם אני זוכר נכון היה נכון יותר להכנס בבת אחת.

תתעודד!
אם היית צריך את הכסף מחר, זה בטח ממש היה מבאס אותך, אבל מכיוון שאתה לא (אחרי הכל - אתה משקיע חדש, אם היית צריך את הכסף לא היית משקיע אותו) - שב אחורה ותראה את העולם מזדעזע מעצמו.
כשתחליט שהעולם הזדעזע מספיק - תקנה עוד :)

אל תחפש מיתאם בין נפילה במחיר לעליה בשנים שאחריה, אלא בין מכפיל נוכחי לתשואה עתידית. כבר עשו את זה.

אכן CAPE הוא חזאי מצויין לעתיד. הוא נמצא כחזאי לתשואות של 20 שנה הבאות. איזה יופי. המדגם הוא גם מאד גדול: CAPE היה גבוה (25) ואחריו באו נפילות ב-3 מקרים. זאת מתוך מספר האינטרבלים של 20 שנה משנת 1880 עד היום: שזה 6 דוגמאות. אכן, הסקה סטטיסטית למופית: 6 דוגמאות.

אכן CAPE הוא חזאי מצויין לעתיד. הוא נמצא כחזאי לתשואות של 20 שנה הבאות. איזה יופי. המדגם הוא גם מאד גדול: CAPE היה גבוה (25) ואחריו באו נפילות ב-3 מקרים. זאת מתוך מספר האינטרבלים של 20 שנה משנת 1880 עד היום: שזה 6 דוגמאות. אכן, הסקה סטטיסטית למופית: 6 דוגמאות.
על מה העוקצנות?
שילר כבר עשה את המליונים שלו מCAPE.

@Ron B זה מטריקה עם הרבה ביקורות שונות עליה, אבל הטיעון בעדה הוא פחות מפגר ממה שאתה מנסה לתאר. אם זה אכן מעניין אותך, מוזמן למשל לקרוא את מאמר הסקירה הזה, והוא מכיל גם המון הפניות לחומרים ומחקרים אחרים בנושא תמחור שווקים.
Global Value: Building Trading Models with the 10 Year CAPE

עריכה: ניתוח ביקורתי ומעמיק מאוד על cape אפשר למשל למצוא בבלוג המצוין www.philosophicaleconomics.com, שם יש כמה פוסטים מאוד ייסודיים על הנושא בשנתיים-שלוש האחרונות. מוזמן לחפש.

נערך לאחרונה ב:
תודה על התשובות חברים..
ובהקשר אחר, ײ ריבית דריבית ײ.
לא יושב לי לגמרי איך לנצל את האפקט בהקשר למניות.
לדוגמא רכשתי x יחידות מקרן מחקה כלשהי.
עוד שנה ערכן עולה. לפי העקרון אני צריך להשקיע את הרווחים בחזרה בקרן, בהקשר למניות, למכור יחידות שערכן עלה ו.... אם אני משקיע בקרן ספציפית אני לא יכול למכור יחידות במחיר Y (מחיר לאחר רווח) ולקנות יחידות באותה הקרן במחיר Y. מה אני מפספס? אני צריך לרכוש יחידות בקרן אחרת שערכן של היחידות בירידה כרגע?
אשמח להסבר
תודה

תודה על התשובות חברים..
לדוגמא רכשתי x יחידות מקרן מחקה כלשהי.
עוד שנה ערכן עולה. לפי העקרון אני צריך להשקיע את הרווחים בחזרה בקרן, בהקשר למניות, למכור יחידות שערכן עלה ו.... אם אני משקיע בקרן ספציפית אני לא יכול למכור יחידות במחיר Y (מחיר לאחר רווח) ולקנות יחידות באותה הקרן במחיר Y. מה אני מפספס? אני צריך לרכוש יחידות בקרן אחרת שערכן של היחידות בירידה כרגע?
אשמח להסבר
תודה
אם אתה לא מוכר את המניות, אתה צובר ריבית דריבית מכך שתנועה של השוק תמיד מתוארת באחוזים. כלומר, השוק עולה (או יורד) בX%, בלי קשר לכמה אתה מחזיק כרגע - כך שאם השוק עלה ב-3% בשנה שעברה, ובעוד 3% השנה, 3 האחוזים של השנה כבר מגלמים ריבית דריבית.

וכמובן, אם אתה מקבל דיבידנדים מהמניות שלך - גם אותם ניתן להשקיע חזרה.

המניות (והקרנות) מחלקות לך דיבידנד - את הדיבידנד אתה לוקח ורוכש עוד מניות.

איך אני נגמל מלהסתכל בתיק כל יום?? :)
קודם כל, תקשיב לכל החברים המנוסים כאן שאומרים שזה חלק מהמשחק ולא צריך להתרגש.
שנית,אתה משנה את הסיסמא לחשבון לסיסמא אקראית שאתה לא זוכר. זה מה שדן אריאלי סיפר שהוא עשה ב2008.
שלישית, כשאתה רוצה להכניס כסף חדש כדי להנות ממבצעי תחילת השנה אתה מתקשר לחדר המסחר ונותן את ההוראות טלפונית מבלי לבדוק איך נראה התיק.

אני די מרוצה מהירידות. בניגוד לפעם הקודמת הפעם היה לי מזל והתעכבתי בכמה ימים עם העברה של הכספים. עכשיו אני מחכה להחליט בכמה אחוזי הנחה אסתפק..

אפילו חשבתי להגדיל קצת את היקף המשרה שלי בשנה הקרובה כדי לנצל את המיתון הבא עלינו לטובה כדי להעמיס עוד סחורה..

אני גם ממליץ לשרוק קצת יותר בתקופה הקרובה [ובכלל].. - https://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C בתור משקיע חדש וטרי, כיצד נכון להתנהג שוק ההון 5
S השקעת כספים בתור אזרח אמריקאי צעיר מיסים 0
Y עבודה בתור שכיר בעת שירות מילואים פעיל אוף טופיק 32
N פתיחת חשבון מסחר באינטראקטיב בתור תושב אירופה שוק ההון 0
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
W פרוייקטים שאפשר לעשות בתור סטודנט למדמח התפתחות אישית 23
N כמה להפריש לקרן הפנסיה בתור עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C האם אפשר להפקיד בקרן השתלמות בתור מובטל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ה הלוואה בתור מינוף לעומת קרן ממונפת שוק ההון 35
tomchoook הגשת דו״ח למס יסף בתור שכיר מיסים 18
T שאלה כללית בנוגע לרכש ETF-ים בתור סוחר עצמאי שוק ההון 3
ת אייפון SE בתור מתנה לאמא, הוא לא חלש מדי? מתאים למבוגרים? ואיפה כדאי לרכוש? אוף טופיק 8
א פיצויים שנצבעו בתור תגמולים - כדאי לתקן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T בתור ישראלי, שעובד דרך האינטרנט ומטייל בחו"ל, מה עדיף, PayPal, Payoneer או Skrill? צרכנות פיננסית 1
A האם יש הגבלה על סכום כסף שאפשר להעביר לתיק IRA בתור עצמאי? שוק ההון 28
M איך לנצל הזדמנות נדל"ן בתור מתווך נדל"ן 12
א הגשת טופס 1325 למס הכנסה בתור סוחר יומי מיסים 16
Roi מוח כוורת - שוקל עבודה עצמאית בתור מלווה לקניית נכסים בספרד נדל"ן 43
1337justme ~1200 ש"ח לחודש על קניות בסופר בתור רווק מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 96
B השקעה בשעונים בתור חלק מייצב בתיק ההשקעות השקעות אלטרנטיביות 23
S יש כאן מישהו שמנהל חשבון השקעות בחו"ל בתור חברה בע"מ? שוק ההון 4
Y ניתוק תושבות והשקעה בארץ בתור תושב זר שוק ההון 90
R חיסכון בתשלום לביטוח לאומי בתור מובטל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
S מס רווחי הון בתור שכיר צרכנות פיננסית 2
ה השקעה בvix בתור תחליף לאגח בתיק שוק ההון 20
M לקיחת משכנתא בתור איש קבע נדל"ן 12
H האם אפשר להתייחס ל- IB בתור בנק זר למקרה חירום? שוק ההון 40
O מחיר למשתכן בנרקיסים - האם שווה לקנות בתור השקעה עתידית? נדל"ן 26
מ התלבטות לסגור פוזיציה או לשמור בתור "ביטוח" שוק ההון 7
M השקעה במשרדים בתור חברה נדל"ן 3
Saver דירה רשומה בתור אכסניה נדל"ן 15
נ האם אני יכול לפתוח קופת גמל או קרן השתלמות בתור חייל? שוק ההון 5
N בתור עצמאי חובה עליי להפריש השנה לקופ"ג? צרכנות פיננסית 1
ע שאלה בנוגע לכדאיות השקעה בקרנות REIT בתור diversifier שוק ההון 54
K דיבידנדים בתור מניות נוספות שוק ההון 10
whybe Ibi משתמשים בפוסט האחרון בבלוג בתור מקפצת פרסום אוף טופיק 5
ח חישוב הפקדה מינימלית לפנסיה בתור עצמאי שוק ההון 8
דוג האם לשכור דירה שנמצאת ממש קרוב לאנטנות סלולריות (בתור סטודנט) אוף טופיק 31
Koby Paris האם אתם מחשבים הטבות בעבודה בתור הוצאות עתידיות ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 21
R בתור בחור/בחורה צעירים, מהיכן מתחילים? [נערך: השקעה בנדל"ן] פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 136
Y חיסכון מקסימלי- משקיע לטווח ארוך שוק ההון 4
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
ר משקיע מתחיל- נושא האג"ח שוק ההון 11
ר משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 30
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
T צורך בהגשת דו״ח שנתי על דיבידנדים משקיע דרך IB מיסים 8
P מיומנו של משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 23
Y מה חשוב ברו"ח עבור משקיע בחו"ל מיסים 2

נושאים דומים

Back
למעלה