• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אמא בת 65 - איך משקיעים?

bobby

משתמש סולידי
דירוג
14
שלום לכולם,

אמא שלי יוצאת לפנסיה בקרוב. היא בת 65 ויש לה לא מעט נכסים וחלקם נזילים או הונזלו בזמן האחרון.

האם מישהו מכם התמודד עם השקעה של סכום של הוריו, כשהם לא מבינים בשוק ההון ובתהפוכות שלו בכלל? איך מתמודדים עם זה?
אני דוחף אותה לקנות דירה, אבל מאחר שהיא כבר משכירה, היא לא מעוניינת להתעסק עם עוד דירות להשכרה.

מה המכשירים הפיננסיים המומלצים? חשבתי על 30% מניות ו70% "אחר". מה זה ה"אחר" הזה? אג"ח נשמע לי כמו פיתרון שבימינו לא יספק שום תשואה. אני טועה?

תודה!

למה אתה מנסה לדחוף את אמא שלך למשהו? היא ביקשה ממך?
כבר היו כאן שרשורים על אותו נושא, רוב המגיבים ממליצים להתרחק מיעוץ פיננסי להורים כדי לשמור על היחסים הטובים.
ומה הנסיון שלך בהשקעות שאתה רוצה לקחת ממנה את המושכות?

אג"ח נשמע לי כמו פיתרון שבימינו לא יספק שום תשואה. אני טועה?
אג"ח צמוד לפחות שומר על הערך. אני לא אופתע אם לאור ההתנהלות חסרת האחריות של הממשלה תתפרץ בקרוב אינפלציה.

למה אתה מנסה לדחוף את אמא שלך למשהו? היא ביקשה ממך?
כבר היו כאן שרשורים על אותו נושא, רוב המגיבים ממליצים להתרחק מיעוץ פיננסי להורים כדי לשמור על היחסים הטובים.
ומה הנסיון שלך בהשקעות שאתה רוצה לקחת ממנה את המושכות?

אין לי ניסיון בהשקעות ולא חושב שניסיון בהשקעות משנה לכאן או לכאן.
אני לא מנסה לדחוף אותה למשהו והיא ביקשה ממני לנסות לעזור לה להבין את האפשרויות שעומדות בפניה.

השאלה היא מה היא רוצה.
האם היא צריכה לקבל הכנסה חודשית מהסכום הזה?
או שיש לה הכנסה קבועה שמספיקה לה בלי קשר אליו?
מה מטרת ההשקעה ?
מה הייעוד של הסכום?
מה אופק ההשקעה?
איך היא תגיב אם תהיה ירידה והיא תפסיד 50%? או 30% ?
איך אתה תרגיש עם זה?

אני עזרתי לקרובי משפחה מבוגרים לקנות אינדקסים.
הם מבינים את הסיכון.
יודעים לא למכור גם אם יש נפילות.
ולא תלויים בסכום שמושקע שם למחיה השוטפת שלהם.
חשוב גם לוודא שהיא משלמת עמלות סבירות לבנק ולקרן.

אם אתה לא מבין בהשקעות, וגם היא לא מבינה- זה לא טוב.

בחלק המנייתי אפשר לקנות קרן אינדקס זולה על מדד מניות עולמי רחב.

נערך לאחרונה ב:
זה מאוד מורכב, שווה להשקיע ולמצוא יועץ בלתי תלוי שיסייע בתכנון פרישה יעילה מבחינת מיסים , כיסוי למקרים של חס וחלילה, השקעות אקסטרה,תכנון ירושה ועוד.
בפרישה יש כמה רבדים:
1. הבטחה שכל הצרכים הבסיסיים מכוסים : שתהיה לה מספיק הכנסה בטוחה לשלם הוצאות שוטפות.
2. תכנון למקרי חירום: מה אם היא נהיית סיעודית, או בריאותה מדרדרת ויש צורך בעוד כסף מדי חודש
3. כסף לכל הדברים אקסטרא
4. ירושה : כמה משאירים בסוף

לראייתי, רבדים 1 ו 2 צריכים להיות נטולי סיכון ולהיות כאלה שימשיכו לשלם על אוטומט גם אם אתה או אמא שלך לא מסוגלים לטפל בזה באופן שוטף. אם בתחום הזה אין חשש, אפשר להשקיע את מה שנשאר. לפי רוח הפורום מדובר בהשקעה במדדים רחבים וזולים.

אני מנהל לאמא שלי בת ה-75 תיק מכובד, היא לא מבינה כלום בשוק ההון וזה היה תיק של אבא שלי שנפטר כבר לפני 7 שנים.
יש לה מספיק הכנסות מנדל"ן ככה שהיא לא תלויה בתיק גם אם תהיה סיעודית, ולכן הוא 100% מנייתי, מזומן שיושב בצד (כי נכנס במנות) בינתיים יושב בקרן אג"ח קצר טווח.

מעבר לדברים חכמים שכבר נכתבו -

מהניסיון שלי עם הוריי ועם קרובי משפחה בגיל שלהם, רוב התקלות, ההפסדים, הסכסוכים ומפחי הנפש שנגרמו למעורבים, נבעו מאותו לחץ קלוקל של הסביבה "לעשות משהו" עם הכסף. קניית דירות להשכרה, יחידות נופש, כל מיני "מוצרים בנקאים מובנים", אג"חים אקזוטיים ועוד הרפתקאות פיננסיות שהם לא מבינים ולא צריכים אותן.

החשש הטבעי של לאבד את הכסף או את ערכו, מנוצל על ידי נוכלים, בעלי אינטרסים (בנקאים ויועצים השקעות) וגם קרובים בעלי כוונת טובות שלא תמיד מבינים עד הסוף את העצות של עצמם.

מה שאני הסברתי להורים זה שקודם כל, הם לא "חייבים לעשות משהו" עם הכסף שלהם (ולא משנה כמה חברים שלהם או הפקיד של הבנק דוחקים בהם). בייחוד בתקופה הנוכחית עם אינפלציה אפסית.

הם כן לקחו יועץ פנסיוני טוב בתשלום, שיעשה להם סדר בכל התכניות הפנסיוניות שלהם, כדי שיבינו מה צפוי להם בפנסיה. כך שהם יודעים שיש להם בסיס כלכלי איתן מספיק לפרישה + אקסטרות + פינוקים + נכדים.

את קרנות ההשתלמות העבירו למסלול עוקב סנופי (אחרי שהבינו מה זה אומר והחליטו שהם לא צופים צורך עתידי בכספים). סכום כסף משמעותי נוסף יושב בינתיים בעו"ש. אין להם תכניות לסכום הזה מצד אחד ומצד שני אין להם כרגע זמן לצלול לעולם ההשקעות או לבחון אלטרנטיבות. כנראה ייכנס לאחד הפקדונות של בנק ירושלים למספר שנים, עד שאבא שלי יפרוש לפנסיה ויתפנה להתעמק בנושא.

האם מדובר בדרך פעולה אופטימלית כלכלית? לא בטוח. האם הם קיבלו החלטה מודעת שעונה על מירב הצרכים שלהם? בהחלט. האם הם ישנים טוב בלילה? בהחלט. המסר שלי הוא - לא לעשות דברים כי "חייבים לעשות משהו עם הכסף". קחו את הזמן ותבחנו האם במקרה הספציפי שלה יש טעם אמיתי בלעשות פעולות פיננסיות משמעותיות על חשבון פשטות ושקט נפשי שנלווה להשקעות בסיכון נמוך.

נערך לאחרונה ב:
מה זה, כל התגובות פה בעלות ערך.
שמישהו ינעץ את הפוסט הזה

אג"ח נשמע לי כמו פיתרון שבימינו לא יספק שום תשואה. אני טועה?
אולי אתה לא טועה, אבל מדוע אמא שלך זקוקה לתשואה בהנתן ש-
היא בת 65 ויש לה לא מעט נכסים
?

תזהר לא להתבלבל בין מה שאתה זקוק לו בגילך לבין מה שאמא שלך זקוקה לו בגילה. אתם לא אותו אדם. הגיל שלכם שונה, הנסיבות שלכם שונות, האופק שלכם שונה, הצרכים העתידיים שלכם שונים, ולכן גם השיקולים שלכם ופרקטיקת ההשקעות שלכם מן הראוי שתהייה שונה. אל תבנה לאמא שלך תיק השקעות שאולי מתאים לך.

אם היא אומרת ש-
היא לא מעוניינת להתעסק עם עוד דירות להשכרה.
אז תבין שזה כנראה מה שנכון עבורה.

אתן דוגמה מחיי.

אבא שלי קיבל סכום יפה ממכירת החצי שלו בבית שלנו לאמא שלי. אמרתי לו: "אבא, אתה לא רוצה לשים את הכסף בהשקעות לבנתיים? חבל אתה עוד יחסית צעיר". ענה לי אבי: "עזוב אותי". אז עזבתי...

אני מנהל לאמא שלי בת ה-75 תיק מכובד, היא לא מבינה כלום בשוק ההון וזה היה תיק של אבא שלי שנפטר כבר לפני 7 שנים.
יש לה מספיק הכנסות מנדל"ן ככה שהיא לא תלויה בתיק גם אם תהיה סיעודית, ולכן הוא 100% מנייתי, מזומן שיושב בצד (כי נכנס במנות) בינתיים יושב בקרן אג"ח קצר טווח.

סליחה על ההקפצה. איזה קרן אג"ח?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
S העברת קופ"ג וקה"ש ל-IRA עבור אמא + תכנון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
M שוקל להשקיע חלק משמעותי מהכסף של אמא שלי בחשיפה ל100% מניות שוק ההון 26
GeraltOfHaifa איך אני מציל את אמא שלי מעצמה? צרכנות פיננסית 30
G תיקון 190 ע"ש אמא מיסים 3
Tsachi01 התייעצות: אמא מוציאה מאות שקלים בחודש על Candy Crush אוף טופיק 28
S הפנסיה של אמא אווזה - איפה היא? צרכנות פיננסית 5
adamshalev עזרה עם פדיון כספי תגמולים של אמא שלי צרכנות פיננסית 13
milx שאלה על נ"יע מחו"ל בתיק של אמא שלא בטוח מה הם שוק ההון 13
ע פרישה מוקדמת - אמא במשרה מלאה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 36
Y אמא'לה מתחילים שוק ההון 21
hommie רכישת דירה על שם אמא נדל"ן 14
E בת 17 שרוצה להשקיע קצת כסף שוק ההון 10
G פדיון פנסיה - אישה בת 69 עם תזרים אלטרנטיבי מספק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
D בת ים - אורון נדלן garden towers נדל"ן 14
Z בת זוג אמריקאית כנהנית בחשבון מיסים 4
רוטב פיצה בת ים נדל"ן 1
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
א דירה להשקעה - בת ים או נתניה? נדל"ן 14
א האם להחליף ת״א 125 בת״א 35 בגלל עדכון המדדים הקרוב? שוק ההון 4
S איי.אפ.אפ, החברה השנייה בגודלה בת"א - תימחק מהמסחר שוק ההון 2
ר בת 25, מחפשת כיוונים תעסוקתיים יומני מסע אישיים 13
ה בת זוג סולידית אוף טופיק 41
F ניוד חשבון בנק פרטי שלי מלאומי לחשבון שלי ושל בת הזוג בדיסקונט צרכנות פיננסית 7
מ רמלוד או בת ים- נדלן נדל"ן 27
N קרן פנסיה, קופת גמל או תיק השקעות לאשה בת 60 שמקבלת פנסיית נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
C בת זוג נוסעת לחו"ל ותשתמש בכרטיס אשראי שעל שמי, זה בעייתי? צרכנות פיננסית 25
O הפעלת ביטוח נסיעות לחו"ל - אופן התייחסות חב' הביטוח לבן/בת זוג לצורך כיסוי הוצאות צרכנות פיננסית 3
לואי וו השקעה של 100K בקופת גמל להשקעה לאישה בת 50 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מתכנת הצהרת נהנה על בן/בת זוג בחשבון יחיד (חוק איסור הלבנת הון) צרכנות פיננסית 3
בצק עלים בת 38 נשואה עם ילדים, איך מתחילים? יומני מסע אישיים 45
ד אזרח ארה"ב - השקעה בת"א 125 שוק ההון 2
מ מדד תשומות במחיר למשתכן בת"א נדל"ן 6
ש בת ים "על הים" נדל"ן 13
V בת 22, המון התלבטויות בקשר לעתיד... יומני מסע אישיים 100
T מעורבות פיננסית נמוכה של בת הזוג אוף טופיק 63
grimble grumble עקיבה על סנופי בת"א - לייקסור מול בלאקרורק שוק ההון 58
unrealx מימון נדל"ן עם בת זוג נדל"ן 16
klayhamn התלבטות לגבי דירה בת"א נדל"ן 105
D 2 או 3 חדרים בת"א נדל"ן 6
Michel בעלי דירות גג בת"א דורשים מהעירייה פיצוי של 100 מיליון שקל נדל"ן 1
מ האם ניתן לפצל חוקית דירה בת״א בהסכמת השכנים נדל"ן 2