• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שוקל להשקיע חלק משמעותי מהכסף של אמא שלי בחשיפה ל100% מניות

MoneyDoc

משתמש רגיל
דירוג
131
לא מבקש יעוץ וכו', רק את דעתכם.
אמא שלי קרובה לגיל פרישה, יש לה פנסיה צנועה ו2.5 דירות באזור המרכז שמכניסות לה יותר ממה שהיא מוציאה כך שבכל חודש היא חוסכת סכום יפה.
היא עומדת כעת בפני מכירה (כפויה) של החצי דירה שבבעלותה וצפויה לקבל lump sum (אין לה אפשרות לרכוש את החצי השני של הדירה).
על פי חישובים שערכנו ראינו שההכנסה מהפנסיה + שכ"ד משתי הדירות שבבעלותה (בלי החצי דירה) מספיקה לה לקיום שלה ועוד נשאר קצת עודף.
הסכום אותו היא עומדת לקבל לא מספיק כדי לרכוש עוד דירה באזור שיהיה נוח לנהל והיא לא בגיל לקחת משכנתא כדי לקנות דירה באזור המרכז.

לכן חשבתי לקחת את הlump sum שהיא עומדת לקבל ולקנות בו קרן עולמית\סנופי ומיידית להתחיל למשוך ממנו כל חודש\רבעון על פי כלל ה400, ז"א רק 3% משיכה שנתית.
הסכום הנוסף הזה יהיה בגדר בונוס לדברים שהיא צריכה אבל הוא לא must.
הרציונל הוא לעשות את זה מכיוון ש:
1) במשיכה של 3% שנתי על פי כלל ה400 סטטיסטית יש סיכוי מוחץ שהקרן לא תגמר ואף תגדל לאורך הזמן.
2) מדובר בהכנסה פאסיבית שלא תצריך ממנה טיפול בשוכרים\ביטוחים\בעלי מקצוע וכו'.
3) תיק ההשקעות שלה מורכב כרגע מ99% נדל"ן בישראל אז זה יגוון אותו.
4) זה יאפשר להנזיל סכום משמעותי בצורה קלה במידה ויהיה צורך בעתיד (לעומת למכור דירה).
5) זה לא כסף שהיא מתבססת עליו לצורך הקיום שלה ולכן אפשר להשקיע אותו באפיק מסוכן יחסית.

עם זאת משהו בי מפקפק בקונספט של להכניס חתיכה משמעותית מהנכסים של אדם מבוגר לחשיפה של 100% מניות בשוק ההון.
אשמח לשמוע מה אתם חושבים על הרעיון.

עם זאת משהו בי מפקפק בקונספט של להכניס חתיכה משמעותית מהנכסים של אדם מבוגר לחשיפה של 100% מניות בשוק ההון.
בצדק.
אמא שלי עדיין נבהלת מירידות של 5% ולוקחת קשה את הכותרות בעיתון בכל פעם שהשוק "קורס".

חוץ מזה, יש אחים? ירושה? מה הם יגידו אם השוק יקרוס ב- 40% ולא יתקן?

אז אתה טוען שאנשים מבוגרים לא צריכים להשקיע במניות כלל?
הרי גם אם תשקיע 90% מכלל הכסף באג"ח ורק 10% במניות, עדיין תיהיה "חתיכה משמעותית מהנכסים בחשיפה ל100% מניות"

אז אתה טוען שאנשים מבוגרים לא צריכים להשקיע במניות כלל?
הרי גם אם תשקיע 90% מכלל הכסף באג"ח ורק 10% במניות, עדיין תיהיה "חתיכה משמעותית מהנכסים בחשיפה ל100% מניות"
נכון. זה מאוד תלוי באישיות.

• אהבתי
Reactions: YPV
אין בעיה להשקיע במניות אם יש נכסים אחרים שלא קשורים לתנודות של שוק ההון. אדם מבוגר שיש לו 2 דירות לפנסיה יכול להקצות חלק למסלול עתיר סיכון. מישהו שאין לו נכסים לא יכול להרשות זאת לעצמו.
אבל צודקים שאר המגיבים, אמך צריכה לישון בשקט בלילה, אם מניות מפחידות אותה אז עדיף משהו אחר.

אלטרנטיבה נוספת היא השקעה בתמהיל/ קרן של מניות דיבידנד אמריקאית. התזרים יכול פסיכולוגית להקל בתקופות של ירידות בשווקים. צריך לזכור רק שתשואות הדיבידנד של הקרנות האלו היום די צנועות.

חשוב להבין מה המטרה לכסף הזה:
"שיעשה עוד כסף ויהיה רלוונטי רק לירושה", "שיהיה כרית ביטחון למקרה ששוק הדיור יצנח", "שיספק הכנסה קבועה למשך הפרישה"..

אחרי שהמטרה תהיה ברורה, יהיה יותר קל לבחור את הפתרון המתאים.

מכיוון שהיא לא תלויה בהכנסה משוק ההון 100% מניות היא אפשרות טובה במידה ואמא לא תסתכל כל יום מה מצב התיק.
שגר ושכח יעבוד מצוין.

הבעיה העיקרית ברעיון שלך הוא לא הגיל של אימך, אלא העובדה שלא מדובר ברעיון שלה.
אנשים נלחצים וכועסים ומאוכזבים מהפסד של כסף בלי קשר לנתונים הרלוונטיים של אופק השקעה, מידת נחיצות הכסף וכו'.
אתה לא צריך להיות במקום בו התחושות האלו של אימך או של בני משפחה אחרים, בגלוי או פחות בגלוי, יופנו כלפיך.
לכן בהנחה שאימך לא מורגלת בהפסדים גדולים בשוק ההון ויודעת שזה לא מזיז לה או שהסכום הזה לא מעניין בכלל אותה ואף בן משפחה אחר, הייתי מוותר על הרעיון שלך, גם אם הוא נכון כלכלית.

נערך לאחרונה ב:
אשמח לשמוע מה אתם חושבים על הרעיון.
מישהו שאין לו נכסים לא יכול להרשות זאת לעצמו.
שני הסנט שלי (ורק שלי):
אני בת 60 בערך, אין לי נכסי נדל"ן (מכרתי) והכנסתי את כל הסכום לתיק השקעות מנייתי בבת אחת.
נכון להיום אנחנו שכירים בעלי שליטה בעסק שלנו, מקציבים משכורת די נמוכה לכל אחד מאיתנו, ונשאר לנו עודף גם מהמשכורת וגם מרווחי העסק. את הרוב אנחנו מעבירים לתיק ההשקעות וחלק קטן נשאר בעו"ש (גם הפרטי וגם העסקי) לצורך בלת"מים קטנים.
אז מהבחינה הכלכלית - אני לא רואה שום בעיה בתכנון שלך פרט לעובדה שזה תכנון שלך ולא שלה.
מבחינות אחרות, יכולות להיות בעיות:
1. אמא שלך ביקשה ממך להשקיע את הכסף שלה? אם לא - למה אתה יוזם דבר כזה? מה פתאום אתה שוקל להשקיע כסף של מישהו אחר?
2. יש עוד ילדים במשפחה? יש בעל? אם כן - למה אתה מחליט לבד? האם כך נהוג במשפחה שלך? לא יכול לגרום למתחים מיותרים?
3. למה אתה רוצה להתחיל להוציא מיד חלק מהכסף בתיק? טענת שהיא מסתדרת עם ההכנסות של שכ"ד. ואל תשכח שבפרישה יהיו לה גם קצבת זקנה ופנסיה. אפשר גם להשאיר מראש בעו"ש סכום כסף לבלת"מ כזה או אחר.
4. מה אמא שלך חושבת על תיק השקעות? אם אין לה דעה/רצון לדעת או שהיא חוששת - עדיף שהכסף יהיה במקום שבו היא תרגיש בנוח עם זה, למשל תכני חסכון בבנק.

נ.ב. אתה כבר הבחור העשירי לפחות שפותח שרשור על רצון להשקיע את הכסף של ההורים - תחפש את השרשורים ותראה שהתגובות לכך די דומות למה שאתה מקבל כאן.

1. אמא שלך ביקשה ממך להשקיע את הכסף שלה? אם לא - למה אתה יוזם דבר כזה? מה פתאום אתה שוקל להשקיע כסף של מישהו אחר?
2. יש עוד ילדים במשפחה? יש בעל? אם כן - למה אתה מחליט לבד? האם כך נהוג במשפחה שלך? לא יכול לגרום למתחים מיותרים?
+1

מעבר לאספקטים ש @בת העמק כיסתה יפה, הרעיון של להיכנס להשקעות בגיל הזה הוא די צורם.

מניסיון אישי, כאשר אמא שלי שקלה להשקיע במדד ואחוז קטן ועם הכנסות פנסיה נאות - חסמתי אותה, כי היה לי ברור שזה מתכון ברור ללחץ.

חלפו כחודשיים, והנה היא עקבה אחרי הירידות שהחלו בנובמבר ועדיין ממשיכות. היא אמרה לי לפני כמה ימים כמה היא שמחה שלא השקיעה, הלחץ הזה לא בשבילה. נשארה עם מזומן, פק״מ וכדומה.

אז… אני לא רואה תועלת גם במקרה הספציפי שלך

לפי מה שאתה מתאר, החשיפה תיהיה מאוד מאוד רחוקה מ100% מניות.
צודק, 100% מניות לחלק שחשוף לשוק ההון.

אלטרנטיבה נוספת היא השקעה בתמהיל/ קרן של מניות דיבידנד אמריקאית.
רצינו מאוד לעשות את זה אבל החשיפה הפוטנציאלית למס ירושה אמריקאי מאיין את האפשרות הזו.

חשוב להבין מה המטרה לכסף הזה
זה פשוט עוד כסף שיש, המטרה היא להנות מתשואה ממנו בשאיפה מבלי לפגוע בקרן ובצורה כמה שיותר פאסיבית.

הייתי מוותר על הרעיון שלך, גם אם הוא נכון כלכלית.
נניח שאתה צודק, אז מה עושים עם הכסף? נותנים לו להשחק בעו"ש?...

אמא שלך ביקשה ממך להשקיע את הכסף שלה?
ביקשה יעוץ לגבי מה לדעתי הכי נכן לעשות.

למה אתה מחליט לבד?
אין אבא, אני האח הבוגר והמבין פיננסית וכל העניינים האלו מופנים אליי.

למה אתה רוצה להתחיל להוציא מיד חלק מהכסף בתיק?
נכון, לא בהכרח שנתחיל להוציא מיידית כסף מהתיק.

מה אמא שלך חושבת על תיק השקעות?
אין לה שמץ של הבנה בשוק ההון ומבחינתה בורסה זה הימורים לכל דבר ועניין.

נשארה עם מזומן, פק״מ וכדומה.
אמא שלי חרדתית מבחינה כלכלית ואני לא חושב שהיא תתמודד טוב עם ירידות גם אם היא לא צריכה את הכסף, אבל מצד שני להשאיר כסף בפק"מ או גוועאלד מזומן בימינו זה שקול ללשרוף אותו עם מצית לאט לאט, איך אתם מרגישים בנוח עם זה?

אצל קרובים שלי היה מצב דומה. לאחר בירור מה מטרת הנכסים, ולאחר שהוברר מעל לכל ספק שמטרתם ירושה, נקנה בכל הסכום vt, אני מניח שהכסף הזה ישב שם לשנים רבות מאוד.

צודק, 100% מניות לחלק שחשוף לשוק ההון.
מה המשמעות של זה?
הרי תמיד החלק שחשוף למניות יהיה ב100% חשיפה למניות.
גם בתיק של 80% אג"ח/מזומן ו20% מניות, החלק שחשוף למניות הוא ב100% חשיפה.

שאלה: האם אתה חושב שהשקעה במניות היא טובה לה, או טובה לך?
מעבר לתחושת הסיכון שכבר ענו לך
זכור שלאמא בפנסיה אופק השקעה יותר קטן מאשר לך ולאחיך\יותך.
מה יעזור לך אם הבורסה תיפול ל5 שנים אם היא כבר מבוגרת וקשה לדעת מה יהיה מצבה עוד 5 שנים.
בניגוד לבני 30~ שיכולים להשקיע כסף שבעודף לטווח ארוך מאוד.
בין השורות נראה לי שאתה חושב על הצרכים של הדור הבא ולא של אמך.

להשאיר כסף בפק"מ או גוועאלד מזומן בימינו זה שקול ללשרוף אותו עם מצית לאט לאט, איך אתם מרגישים בנוח עם זה?
איך אני מרגיש בנוח עם זה? לא רלוונטי.
איך אתה מרגיש בנוח עם זה? גם לא כל כך רלוונטי.
איך אמא שלך מרגישה בנוח עם זה?
אמא שלי חרדתית מבחינה כלכלית ואני לא חושב שהיא תתמודד טוב עם ירידות
אני מנחש שדי בנוח.

אני האח הבוגר והמבין פיננסית וכל העניינים האלו מופנים אליי.
סליחה על הסטוקריות אבל לפני פחות מחודשיים ביצעת את ההשקעה הראשונה שלך בשוק ההון. איך הפכת לבעל הבנה פיננסית כל-כך מהר?
אין לה שמץ של הבנה בשוק ההון ומבחינתה בורסה זה הימורים לכל דבר ועניין.
אז זה יורד מהפרק לדעתי. אלא אם היא תחליט לקרוא וללמוד על הנושא ותשנה את דעתה.
תבדוק אפשרות לפיקדון צמוד מדד אם לא צריך נזילות
+1

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
M בן 24 שוקל לקנות דירה נדל"ן 9
M מתמחה בראיית חשבון - שוקל הסבה התפתחות אישית 65
T שוקל לממש סנופי לסגור פריים במשכנתא / להכניס לפקדון שוק ההון 10
deussex שוקל למכור את החלק האג"חי לקניית המדד עכשיו שוק ההון 31
M קיימת קופת גמל להשקעה, שוקל לעבור לברוקר? שוק ההון 146
E שוקל להחליף מקצוע מצלם לנדל"ן, אבל ההתלבטות קשה. מה אומרים? אוף טופיק 34
T בעל קופ"ג להשקעה, שוקל לעבור לאופי השקעה אחר וחייב יעוץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
Roi מוח כוורת - שוקל עבודה עצמאית בתור מלווה לקניית נכסים בספרד נדל"ן 43
E שוקל לחזור להורים ולחסוך לבית או שעדיף להשכיר דירה יותר זולה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 31
ה פחד גבהים, שוקל למכור חלק שוק ההון 40
twister התלבטות - שוקל לעבור מואנגרד ל black rock שוק ההון 21
A בן 30 בצומת דרכים - שוקל הסבה התפתחות אישית 20
N קרן חרום/ מזומנים בעו"ש בימים אלה - שוקל להמיר חלק לדולרים צרכנות פיננסית 10
M אג"ח ממשלתי כללי - שוקל למכור. שוק ההון 6
T דיווח: הבית הלבן שוקל מתן הקלות מס לאמריקאים שישקיעו בשוק ההון שוק ההון 2
T "הבית הלבן שוקל מתן הקלות מס לאמריקאים ישקיעו בשוק ההון" אוף טופיק 5
F שוקל לקיחת הלוואה לקניית נכס בחול נדל"ן 6
ה שוקל לקנות מניה שוק ההון 11
S שוקל ברצינות לשנות את התיק שלי לתיק בהשראת חבר הפורום מורכב מ-50% sso 50% ,tlt בחלק האמריקאי שוק ההון 44
B שוקל מספר אופציות לפני קנייה נדל"ן 12
Y שוקל להעביר את הכספים מקרן הפנסיה לקופת גמל IRA שוק ההון 51
C שוקל שינוי מסלול מהנדסה לתוכנה התפתחות אישית 27
ט שוקל לקחת מתכנן פיננסי שוק ההון 4
ק שוקל הסבה מקצועית אוף טופיק 20
M תושב ארה"ב שוקל למשוך כספי פנסיה להשקעה נזילה יותר צרכנות פיננסית 1
M האם שווה להשקיע בנאסד''ק 100 ממונף פי 3 שוק ההון 45
yossidiv האם למישהו כאן יצא להשקיע עם [נערך] פוסטים מאיכות נמוכה 7
פ האם יש סיבה להשקיע דרך קרן גמל בS&P500? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
י טיפים לאיך להשקיע בצורה פאסיבית בשוק ההון שוק ההון 6
Anrala האם עדיף להשקיע דרך קרן סל עם חוזים עתידיים על הביטקוין או דרך קרן ספוט? השקעות אלטרנטיביות 20
N מהם השיקולים של אזרחים שאינם אמריקאים להשקיע בקרנות אמריקאיות? שוק ההון 0
א היכן להשקיע 300 אלף שקל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ח איפה כדאי להשקיע לחרדית שוק ההון 78
F להשקיע גם ב סנופי וגם בנאסדק בו זמנית לטווח הארוך שוק ההון 37
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
P כיצד להשקיע בארגנטינה? פוסטים מאיכות נמוכה 10
T אזרח ישראלי אמריקאי מעוניין להשקיע בקרנות/תעודות סל מחקות מדד שוק ההון 5
ה מחפש להשקיע בדירות יד 2 בצפון אנגליה, איך אתם יכולים לקדם אותי? פוסטים מאיכות נמוכה 0
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
Y איפה להשקיע או איך לפצל השקעה של תיק גדול שוק ההון 15
S תוהה אם: לשדרג נכס,לקנות נכס נוסף להשקעה או להשקיע בשון ההון נדל"ן 7
S האם יש מוטיבציה להשקיע את כספי הפנסיה מרגע שנקבעה הקצבה הפנסיונית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
M האם לאזרחים אמריקאים עדיף להשקיע ב IRA או בקופות מנוהלות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Ghost הזמן הנכון להשקיע במוסקבה נדל"ן 83
D לבעל עסק ריווחי - איזה סיבה יש לא להשקיע דרך חברה בעמ מיסים 8

נושאים דומים

Back
למעלה