• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רכישת דירה על שם אמא

hommie

משתמש רגיל
דירוג
109
היי,

נפלה עלי האפשרות לרכוש דירה בהנחה משמעותית ממחיר השוק.

מדובר על מחיר שניתן לאימי אשר מתגוררת בדירה (של "עמידר") המון שנים.

הבעיות העומדות לפני הן:
  1. לא ניתן להעביר את הדירה על שמי ב-5 שנים הבאות. אילוצי "עמידר".
  2. יש לי אחיות, לא מעוניינות / יכולות להשתתף ברכישה (כלכלית) מה שיכול להקשות בעיניני ירושה (אבל ע"פ אימי, מוכנות לחתום על ויתור צוואה)
האם אני יכול להבטיח שביום מן הימים הדירה תיהיה ששלי
בכל זאת אני רוצה לעזור לאמא שלי אבל גם לעצמי, מדובר בכסף לא קטן שעמלתי בשבילו.

תודה מראש

כן, אתה יכול, והדרך היא כפי שכתבו לך למעלה היא לפנות לעו"ד.
קח בחשבון שגם כשהכל ממוסמך וגלוי יש אנשים שהיו מוצאים סיבה לנטור לך טינה אם היית מרוויח כסף בעסקה הזו. אני מאחל לך שאין אנשים כאלו בין אחיותיך וגיסיך.

עו"ד יפתור את בעיות המיסוי והבעלות ( וממה ששמעתי יש הרבה טכניקות חוקיות הלוואות/מתנות/הערות אזהרה/צוואות), לגבי משפחה זה עניין אחר

פרוצדורלית וחוקית כפי שאמרו תתייעץ עם איש מקצוע.
הבעיה הגדולה יותר היא דווקא המשפחתית כי, מבלי להכיר את הנפשות הפעולות, אני מנחש שאם אמך צברה זכויות כלשהן בעקבות היותה דיירת מוגנת בדמי מפתח או כל דבר אחר, הזכויות הללו שוות כסף ועל פניו נראה שאם אתה תרוויח (כי יש לך ממון לממש את ההטבה) ואחיותך לא (רק כי כרגע אין להן ממון או עניין או הבנה), מן הסתם הגיוני מבחינתן לחשוב שאתה צריך לפצות אותן ואם לא תעשה כן הן ינטרו לך טינה כל החיים וכנראה בצדק.
נ.ב - כמובן שאני לא בוחש בקלחת המשפחתית האישית שלך, אני מדבר על סיטואציה סבירה וגנרית.

קח בחשבון שגם כשהכל ממוסמך וגלוי יש אנשים שהיו מוצאים סיבה לנטור לך טינה אם היית מרוויח כסף בעסקה הזו. אני מאחל לך שאין אנשים כאלו בין אחיותיך וגיסיך.
הפוך, במקרה טיפוסי וסטנדרטי, אין סיבה שכל האחים לא ינהו מההטבה, גם אם למי מהם אין יכולות פיננסיות או רצון להתעסק בנושא באותו הזמן.

הפוך, במקרה טיפוסי וסטנדרטי, אין סיבה שכל האחים לא ינהו מההטבה, גם אם למי מהם אין יכולות פיננסיות או רצון להתעסק בנושא באותו הזמן.
למה הפוך? אתה מחזק מה שכתבתי. אם יש בין האחים והגיסים מי שחושב כמוך זה יצור משבר משפחתי בדיוק כפי שכתבתי.

בקשר לפן המוסרי, כמובן שאפר להתווכח עליו. לדעתי אין סיבה שמי שמממן היום מאה אחוז מרכישת הדירה יחלוק בעוד כמה עשרות שנים (כי מדובר על זה שהאם תגור בדירה עד 120) את הרווח ממכירתה, אבל כמובן שלכל אחד יש דעה שונה בעניין. אגב, אם העסקה תניב הפסד, אתה חושב שבמקרה הרגיל יבואו האחים (או יורשיהם) בעוד כמה עשרות שנים וישתתפו בהפסד, כלומר, ישלמו לאח שמימן את הרכישה את ההפרש בין העלות לתמורה בגין המכירה?

נערך לאחרונה ב:
להצלחה הורים רבים.
הכשלון הוא יתום.

כי אתה כתבת:
קח בחשבון שגם כשהכל ממוסמך וגלוי יש אנשים שהיו מוצאים סיבה לנטור לך טינה אם היית מרוויח כסף בעסקה הזו. אני מאחל לך שאין אנשים כאלו בין אחיותיך וגיסיך
ואילו אני טוען שבמקרה הטיפוסי בדיפולט בד"כ ההטבה שייכת לכל האחים גם אם חלקם לא יכולים לממש אותה כרגע.

אני אתן לך דוגמא ואם תרצה תגיד מה אתה חושב (לא מדבר בכלל על המקרה של OP כי אין לי מושג והכל אישי ותלוי).
נניח שהאמא גרה בדמי מפתח ויש לה זכות לרכוש מתי שהיא רוצה (כל עוד היא דיירת) את הנכס במחצית משוויו בשוק. בוא נניח שהדירה שווה M ושהאמא מעוניינת שכל צאצאיה יהנו מהעסקה. אממה, יש צאצא אחד עם כסף שיכול להוציא מהכיס 1/2M ולמכור מיד בכפול, ושני אחים בלי גרוש.
עכשו אין להם גרוש, בעתיד אולי יהיה להם. עכשו אין ביכולתם, אבל הם ישמחו לדעת שהם יוכלו להנות מפירות ההטבה בעתיד.
אני טוען, שאם אח אחד מוצא קונה ב - M ומרוויח במקום חצי M לעצמו, מבלי להביא בחשבון גם את שאר האחים הוא מבצע מחטף ותוקע טריז בינו לבין אחיו.
איך לבצע את החלוקה אינני יודע. אולי לא 1/3 1/3 1/3, אולי 30% 30% 40% או 25% 25% 50% או כל חלוקה אחרת, אבל לא ניתן לבצע הסדר הוגן מבלי להביא בחשבון גם את שאר האחים, ואם כך יהיה אין לי ספק שברוב המקרים הם לא יראו את זה בעין יפה ובצדק גמור מבחינם.

קיצר, אני ממליץ ל - OP לחשוב טוב טוב על כל הצדדים בסיפור. מה הוגן ונכון במקרה שלו, אין לי שום מושג.

לדעתי אין סיבה שמי שמממן היום מאה אחוז מרכישת הדירה יחלוק בעוד כמה עשרות שנים (כי מדובר על זה שהאם תגור בדירה עד 120) את הרווח ממכירתה, אבל כמובן שלכל אחד יש דעה שונה בעניין

אם האם ממשיכה לגור בדירה עד 120 (ונניח שהיא יכולה תמיד לרכוש את הדירה לצורך הדוגמא ב - 50% ממחירה בשוק כי זכויות שכאלה בד"כ נשמרות ואפילו משתפרות ככל שהזמן חולף), אין שום סיבה שלשאר האחים יתאים שאח אחד ירכוש את הדירה על שמו כבר כיום ושהם לא יהנו מההטבה כלל. אולי יתאים להם לרכוש אותה עוד 20 שנה? אולי עוד 10 שנים יהיה לכל אח כסף לשים את חלקו?

אם העסקה תניב הפסד, אתה חושב שבמקרה הרגיל יבואו האחים (או יורשיהם) בעוד כמה עשרות שנים וישתתפו בהפסד, כלומר, ישלמו לאח שמימן את הרכישה את ההפרש בין העלות לתמורה בגין המכירה?
אם הוא לא הביא אותם בחשבון מלכתחילה בוודאי שהם לא אמורים לממן לו הפסדים שנוצרו.

היי,

נפלה עלי האפשרות לרכוש דירה בהנחה משמעותית ממחיר השוק.

מדובר על מחיר שניתן לאימי אשר מתגוררת בדירה (של "עמידר") המון שנים.
יש לך בעיה נוספת שאולי לא חשבת עליה, אבל מכיוון שאני אישית נמצא בסיטואציה דומה עם סבתא שלי שגרה גם היא בדירת עמידר, אני יכול להתייחס.

בגדול, אפשר לקנות את הדירה שסבתא שלי גרה בה במשהו כמו 40% הנחה ממחיר השוק, כך שאם הדירה שווה מליון שקל צריך לשלם רק 600K. נשמע ממש שווה, נכון? אז התשובה היא שלא כל כך.

יש לזה שתי סיבות:

1. הדירה ישנה ולא חסר מה שיכול להתקלקל - גג דולף, ביוב, וכו'. כרגע עמידר מתקנים הכל על חשבונם ללא השתתפות עצמית - ממש נהדר. רק השנה הם עשו אריחים חדשים על כל הגג, איטום, ושיפצו את חדר האמבטיה. מדובר בעלויות מכובדות מאוד שהיו יוצאות מכיסי אם הייתי הבעלים.

2. ברגע שקונים את הדירה מוותרים פה על נכס עם שוי כלכלי משמעותי - הזכות של סבתא שלי לחיות בדירה של מישהו אחר (עמידר) עד סוף ימיה בכמעט חינם. אם קונים את הדירה אז או שהסבתא גרה שם ואז אין תשואה, או שהיא גרה במקום אחר וצריכה לשלם עלות שכירות מלאה.

בעצם ברגע שקונים את הדירה, מוותרים פה על ערך כלכלי של כ-3,000 ש"ח בחודש כל חודש (כ-500 שקל תחזוקה של הדירה פלוס הפרש שכירות של 2,500 שקל שלא משלמים). נניח שסבתא שלי (כפרה עליה שתחיה) בריאה בהרבה מהממוצע לגילה ותחיה עוד לפחות 5 שנים ואולי גם 10 שנים. אז אם קונים את הדירה מוותרים פה על משהו כמו בין 180K ש"ח ל-360K ש"ח של הטבות, וגם לוקחים סיכון של אריכות ימים.

אז אם לוקחים את זה בחשבון, מחיר הדירה הוא כלל אינו 600K ש"ח אלא בין 780K ל-960K ש"ח + סיכון. ולא מדובר פה על איזו דירה נחמדה וכיפית אלא על דירה קטנה בבניין ישן ודי מתפורר, ולא בשכונה כזו טובה. אז כל העיסקה פה מתחילה להיראות לא משהו ולכן גם לא ממש מיהרתי לקפוץ על ה"מציאה".

@קפבלנקה הכנסת פה נתון נוסף, חשוב, שאיני יודע אם מתקיים, לפיו הזכות לרכישה בהנחה תהיה קיימת תמיד. אז אולי כל אח אמור לקבל, בכל עת, את הזכות לרכוש את חלקו (לפי השווי במועד בו הוא מחליט לנצל את ההטבה ותוך התחשבות, די מורכבת, בעובדה שיש אח שכבר לקח את הסיכון והפסיד ערך זמן של הכסף שלו בזמן הזה). לדעתי, אלו חישובים מורכבים שתמיד יהיה מי שמרגיש שהוא נפגע. עדיף לחתוך היום לכאן או לכאן ולא להשאר עם חוזים מורכבים למשך עשרות שנים.
הוספת גם נתון נוסף, מנוגד למה שנשאל, לפיו אפשר לרכוש ולמכור מיד ברווח. זה מקרה שונה לחלוטין מזה שנדון כאן. כל העניין כאן הוא חוסר הודאות בהחזקה כי האם אמורה להמשיך לגור בדירה.
בקשר להפסד שאלתי שאלה הפוכה כמובן. בהנחה שהשואל יקבל את עמדתך שיש לו חוב כלפי אחיו, האם גם להם יש חוב כלפיו במידה וייגרם הפסד?
וכמובן כשמתחילים את ההתחשבנות הזו יש להביא בחשבון את ערך הזמן של הכסף.

בקשר להפסד שאלתי שאלה הפוכה כמובן. בהנחה שהשואל יקבל את עמדתך שיש לו חוב כלפי אחיו, האם גם להם יש חוב כלפיו במידה וייגרם הפסד?
אין לי מושג, מה שיחליטו בינהם.
קצת קשה לדבר ככה באוויר יותר מידי כי בתכלס אנחנו לא יודעים כלום, רק ניסיתי לומר שלא ישכח שגם האחים הם (אולי, לדעתי כנראה) צדדים לסיפור, גם אם אין להם יומרות או ממון נכון לעכשו. לגבי כל שאר הדברים שכתבת - מסכים לחלוטין.
שישבו האחים והאמא ויחליטו בינם לבין עצמם מה הוגן וסביר. יש פה הרבה פרמטרים שצריך לשקלל.

@קפבלנקה אמנם הפלגנו רחוק, אבל כן אכתוב שאני מסכים איתך שכל פתרון צריך להתקבל במשותף בין כל האחים. אם יתברר שלא רואים עין בעין את הפתרון, אז אולי כדאי לוותר על הרווח הכספי בשביל היחסים המשפחתיים.

יש לך בעיה נוספת שאולי לא חשבת עליה, אבל מכיוון שאני אישית נמצא בסיטואציה דומה עם סבתא שלי שגרה גם היא בדירת עמידר, אני יכול להתייחס.

בגדול, אפשר לקנות את הדירה שסבתא שלי גרה בה במשהו כמו 40% הנחה ממחיר השוק, כך שאם הדירה שווה מליון שקל צריך לשלם רק 600K. נשמע ממש שווה, נכון? אז התשובה היא שלא כל כך.

יש לזה שתי סיבות:

1. הדירה ישנה ולא חסר מה שיכול להתקלקל - גג דולף, ביוב, וכו'. כרגע עמידר מתקנים הכל על חשבונם ללא השתתפות עצמית - ממש נהדר. רק השנה הם עשו אריחים חדשים על כל הגג, איטום, ושיפצו את חדר האמבטיה. מדובר בעלויות מכובדות מאוד שהיו יוצאות מכיסי אם הייתי הבעלים.

2. ברגע שקונים את הדירה מוותרים פה על נכס עם שוי כלכלי משמעותי - הזכות של סבתא שלי לחיות בדירה של מישהו אחר (עמידר) עד סוף ימיה בכמעט חינם. אם קונים את הדירה אז או שהסבתא גרה שם ואז אין תשואה, או שהיא גרה במקום אחר וצריכה לשלם עלות שכירות מלאה.

בעצם ברגע שקונים את הדירה, מוותרים פה על ערך כלכלי של כ-3,000 ש"ח בחודש כל חודש (כ-500 שקל תחזוקה של הדירה פלוס הפרש שכירות של 2,500 שקל שלא משלמים). נניח שסבתא שלי (כפרה עליה שתחיה) בריאה בהרבה מהממוצע לגילה ותחיה עוד לפחות 5 שנים ואולי גם 10 שנים. אז אם קונים את הדירה מוותרים פה על משהו כמו בין 180K ש"ח ל-360K ש"ח של הטבות, וגם לוקחים סיכון של אריכות ימים.

אז אם לוקחים את זה בחשבון, מחיר הדירה הוא כלל אינו 600K ש"ח אלא בין 780K ל-960K ש"ח + סיכון. ולא מדובר פה על איזו דירה נחמדה וכיפית אלא על דירה קטנה בבניין ישן ודי מתפורר, ולא בשכונה כזו טובה. אז כל העיסקה פה מתחילה להיראות לא משהו ולכן גם לא ממש מיהרתי לקפוץ על ה"מציאה".
קודם כל תודה ח

יש לזה שתי סיבות:

אומנם אני מצטט את אדוארד, אבל אני מתיחס לכולם.
אז ככה, לפי מה שאני מבין, טכנית זה אפשרי, אבל מוסרית זה בעייתי יותר? אז אני בוחר לרגע לשים את המוסר שלי בצד.
הרכישה תעזור לאימי לא פחות ממה שהיא תעזור לי, ואם לאחיות שלי עלול להיות כסף בעתיד, זה רק ימים יגידו (לא נראה ככה אגב), ואולי בעוד ימים, אימי כבר לא תיהיה והכל ירד לטימיון (היא בת 80 עוד מעט!)

עכשיו לאדוארד, אהבתי את התגובה ויש בה מן האמת, אבל, כרגע אני גם גר בדירה הזו, והוויתור לא של 3000 שח אלא יותר בכיוון של 2000 ומשהו.
עוד משהו, הבינין לא מצוקצק ועבר שיפוץ מאסיבי לאחרונה, בנוסף (!) יש תמ"א 38 שיוצא לדרך, כמה זמן, מי יודע, אבל הוועד נפגש, שוחח, היו חתימות וכבר יש שלט והכנות למשרד מכירות בחוץ(!).
התמא כולל הוספת מעלית, עוד כמה קומות למעלה, כל דירה תקבל עוד חדר ומרפסת, אז "בינייין מתפורר וישן" זה לא עכשיו וגם לא יהיה.

כמו שאמרתי, האחיות, ע" שיכנוע של האמא, מוכנות לחתום על הסכם וויתור צוואה, אני לא יודע אם זה מספיק וכמובן שאתיעץ עם עו"ד, פשוט רוצה לספוג עוד דעות של אנשים שמביניים עינין, והפורום הזה מלא בהם (!).

אתם אחלה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense רכישת דירה ראשונה להשקעה מיד 2 איך וממה מתחילים? נדל"ן 1
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
L רכישת דירה ראשונה מקבלן נדל"ן 4
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
M רכישת דירה ראשונה נדל"ן 12
ש רכישת שליש דירה לאחר זכייה במחיר למשתכן. נדל"ן 3
Y לבטים לפני רכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 0
B רכישת מקרר - מעבר דירה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
T רכישת דירה ראשונה באיזור חיפה ללא משכנתא נדל"ן 14
T האם חייב לקחת שמאי מקרקעין לפני רכישת דירה? נדל"ן 7
R פיקוח ממשלתי על מחירי הדיור בעת רכישת דירה נדל"ן 43
השועל רכישת דירה שנייה או שדרוג דירה נדל"ן 1
ל רכישת גג לצורך בניית דירה נוספת נדל"ן 4
י שכירות של 12,000 ש"ח או רכישת דירה נדל"ן 30
T איך עובד תהליך רכישת דירה? נדל"ן 1
A מתלבטים בין רכישת דירה למגורים לבין רכישת דירה להשקעה נדל"ן 32
M רכישת דירה למגורים - האם זה הזמן הנכון? נדל"ן 8
T רכישת דירה מהון עצמי בלבד בזמן של ריבית גבוהה נדל"ן 20
א רכישת דירה חדשה בחיפה בעת הנוכחית נדל"ן 6
ר רכישת דירה בעיתוי הנוכחי נדל"ן 6
F רכישת דירה יד 2 - מה מבנה תשלום נפוץ? נדל"ן 3
א רכישת דירה שהמוכרים חתומים על פינוי בינוי פוסטים מאיכות נמוכה 6
D מכירת מניות למען רכישת דירה למגורים שוק ההון 31
H מינוף דירה של הורים לצורך רכישת דירה חדשה נדל"ן 11
צ ייעוץ - רכישת דירה להשקעה נדל"ן 0
M רכישת דירה להשקעה נדל"ן 4
R רכישת דירה מעמיגור עבור אימי נדל"ן 12
T משתף בהתלבטות רכישת דירה נדל"ן 9
N רכישת דירה נדל"ן 24
E re-finance/מימון מחדש עבור רכישת דירה שניה נדל"ן 15
B רכישת דירה מהדיור הציבורי - מימון זכאי נדל"ן 20
A רכישת דירה מקבלן - הסבר לגבי מצב חשבון, ממה להיזהר? נדל"ן 2
ה התחרטות על רכישת דירה בזמן משא ומתן נדל"ן 8
ד מס רכישת דירה שניה נדל"ן 12
G דברים שכדאי לעשות לפני תחילת משא ומתן על רכישת דירה נדל"ן 3
I רכישת דירה להשקעה וקניית דירה למגורים עוד כעשור נדל"ן 2
ת רכישת דירה הרשומה בטאבו כחברת גוש חלקה - אישור משפטי למשכנתא לפני חתימה על חוזה נדל"ן 1
J זוג צעיר לפני רכישת דירה, עזרה בכמה החלטות פיננסיות בבקשה נדל"ן 16
N רכישת דירה עבור הורה נכה נדל"ן 6
כנשר רכישת ביטוח דירה- חובה נציג מטעם יבקר בדירה? צרכנות פיננסית 8
ס רכישת דירה למגורים ומכירת תיק ההשקעות נדל"ן 10
ט רכישת דירה בתל אביב ללא רישום בטאבו נדל"ן 17
D רכישת דירה כשהמעמד הכלכלי של בני הזוג שונה נדל"ן 59
N רכישת דירה שאישור הבנייה שלה אבד נדל"ן 14
O מה הם האלטרנטיביות לגיוס כספים לאחר שבנק ישראל אוסר על שעבוד נכס לטובת רכישת דירה נדל"ן 13
B רכישת דירה בפרוייקט חדש - מה עלי לדעת? נדל"ן 1
ע רכישת דירה להשקעה במחיר השוק בשכונה שרובה דירות מחיר למשתכן (יבנה) נדל"ן 7
צ רכישת דירה בשותפות - מה המשמעויות? נדל"ן 2

נושאים דומים

Back
למעלה