• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך אני מציל את אמא שלי מעצמה?

GeraltOfHaifa

משתמש רשום
דירוג
33
שלום לכולם
אני מנהל חברת הייטק בת שנה חצי שבה גם ההורים שלי עובדים בה (עסק משפחתי, אם אפשר אז למה לא), השוק מאוד דינמי והחברה חווה תנודתיות גדולה בביצועים אך עם זאת - ריווחית.

הרבה שנים אבא שלי עשה לאמא שלי את המוות - תמיד בזבז את כל אשר היה, הוא בעצם קרא את כל המאמרים של הסולידית ועשה בדיוק הפוך. הוצאות משוגעות של 60 אלף שקל בחודש, בזמן שהכניס "רק" 40 אלף שקל נטו וכו' וכו' וכו'. המשפחה הרוויחה טובה וחיה טוב - אבל שום דבר לא נשאר.
ההורים תמיד דאגו לתת לנו הכל גם בימים הכי קשים, שנקבל תמונה מעוותת "שהכל יציב". אבא שלי קנה לי אופני הרים ב12,000 ש"ח שבוע אחרי שמכר רהיטים מהמחסן כדי לכסות חשבונות.

אחרי רגע מחונן בין ההורים, שהמשפחה קיבלה תשלום מעסקה על סך 2 מליון ש"ח, אבא שלי החליט שהוא נותן לאמא שלי את כל השליטה בכספים כדי לתקן על הבלאגנים שעשה. "מעכשיו את הבוס" אמר לה.
ונחשו מה? עברו כמה שנים ונגמר הכסף כמעט לחלוטין. הוא כיסה קצת חובות, ונשאר כדי לשלם חשבונות קבועים. לא השקיעו בדבר ולא בחצי דבר. אחרי כל הזוועות, בואו נתקדם להווה:

כרגע יש לי הורים בני 60 עם 0.00 שקלים בצד/פנסיה. המקום היחיד שיש להם כסף הוא בעו"ש, ויש שם סכום קרוב ל350,000 ש"ח.
כרגע הם מקבלים משכורות כוללות של 30-40 אלף שקל נטו. הם מבזבזים משהו כמו 30 אלף שקל בחודש. מתוכם 10 הולך להלוואות. חשוב לציין שהם גרים בבית על שמם.
כמובן שאמא שלי שומרת הכל בעו"ש והיא חוששת מהשקעות וכל דבר המתקשר ל"להוציא את הכסף מהעו"ש". זה מפחיד אותה.

איך מתקנים את המצב הנוראי ומנסים לבנות פנסייה/רשת ביטחון בדקה ה90 לזוג אנשים שכל אחד מהם מתנהל הכי קיצוני בסקאלה - אחד בצד ימין ואחד בצד שמאל?
לא רוצה לדעת מה יקרה אם משהו יקרה לחברה והם ישארו בלי כלום.

באילו מוצרים פיננסים היא יכולה להתחיל להשקיע בהן?

תודה רבה חברים.

אני חושב שכדאי לך יותר לחשוב אם זה בריא לך שההורים שלך עובדים בעסק שלך מ 2 סיבות עיקריות
1. אם חס וחלילה הוא נסגר אז 3 אנשים נשארים ללא הכנסה
2. יגיע רגע שיהיה פיצוץ, זה כנראה יקרה כשיהיו עובדים נוספים ואחד מהם לא יבוא בטוב להורים שלך

ראשית כתבת שאתה מנהל את החברה שבה הם עובדים
זה אומר שאתה יכול להחליט על השכר והתמורה שהם מקבלים
תפנה חלק מהשכר באופן יזום לחסכון/השקעות
זה לא תחליף לייעוץ מקצועי או של פעמונים
זה התחלת קרן חירום לא בשליטתם!
קח בחשבון שכפי הנראה אתה תצטרך לסייע להם בעתיד
כך שכל מה שתעזור להם כרגע יוריד ממך צורך בעתיד
בהצלחה!

הייתי אומר שפנסיה זה המקום הכי "בטוח", אבל רשמת שאין שם כלום. למה אין כסף בפנסיה? הרי אתה מפקיד להם כל חודש. הם מושכים משם כל חודש?

• אהבתי
Reactions: Roi
איך מתקנים את המצב הנוראי ומנסים לבנות פנסייה/רשת ביטחון בדקה ה90 לזוג אנשים שכל אחד מהם מתנהל הכי קיצוני בסקאלה - אחד בצד ימין ואחד בצד שמאל?
לא רוצה לדעת מה יקרה אם משהו יקרה לחברה והם ישארו בלי כלום.

באילו מוצרים פיננסים היא יכולה להתחיל להשקיע בהן?

תודה רבה חברים.
ההורים שלך מודעים ומוכנים להקשיב?
אם כן יופי, תפנה דרך האתר ותקבל מלווה באזור שלכם.
לא? אין מה לעשות.
אולי לפנות לבית המשפט, לבקש להיות אפוטרופוס שלהם ולשלוט בהוצאותיהם בשבילם, לפני שיגיע השלב שהמדינה תדרוש ממך את כספך כדי לממן אותם.

אתה לא יכול לשנות מישהו בן 60 או בכלל לשלוט בגורלו של מישהו אחר גם אם הוא ההורה שלך. כדאי להפנים את זה לפני שמנסים כל דבר אחר. אתה יכול רק לנהל את החיים שלך אולי בצורה אחרת. לדעתי מה שאתה יכול לעשות הוא בכיוון של:
1. לקבל אותם כמו שהם
2. לנסות לחסוך עבורם כסף או לדאוג להם בצורה אחרת שאינה תלויה במה שהם עושים.
הייתי גם מנסה "לצאת" כמה שניתן מהחיים שלהם שזה כנראה בניגוד למצב כרגע שבו הם עובדים אצלך.

בנוסף למה שכבר אמרו לך, להפקיד חודשית בעצמך לחסכון חירום (יכול להיות במגוון אפיקי השקעה תלוי בטווח) למען הוריך שישאר אצלך ותעביר אליהם ממך רק כאשר הם פושטים את הרגל או צריכים כסף למטרת חירום במיידי.
כל עוד זה לא קורה החיסכון הזה נשאר אצלך.

ברור שכצעד ראשון צריך להשקיע לפחות את רוב הכסף ששוכב בעוש. אבל גם כך, 350 אלף זה אמנם ממש לא סכום זניח אבל ודאי לא מספיק אם הם כבר בני 60, גם בהנחה של חיסכון של 100 אלף לשנה כפי שמשתמע מההודעה שלך (במיוחד לאור הסכומים שהם רגילים להוציא היום. אלא אם רוצים להיכנס להשקעות עם סיכון). ככה שפגישה עם יועץ מקצועי למרות שהיא הכרחית היא כנראה לא תספיק.

אני מבין שהמחסום העיקרי כיום להשקעה הוא הפחד משוק ההון. אם הייתי במקומך והייתי יכול לחסוך על חשבוני, הייתי מציע להשקיע בשבילם עם "ביטוח". מסביר להם שלטווח של 5-7 שנים זו השקעה משתלמת בסבירות מאוד גבוהה (כן, אני מודע לזה שזה קצת עיוות של המציאות). ואם במקרה לא סביר השוק יירד אכסה להם את המשיכה החודשית עד שהשוק יתאושש, מעין הלוואה.

בפועל, אם מתאפשר לי כלכלית ויש צורך, זה גם נותן אפשרות להגדיל את הסכום על חשבוני.

זה כמובן תלוי בממשק עם ההורים צריך שהם יסמכו עליך ומצד שני לא ירצו לדעת יותר מדי פרטים (כך היה משמע מההודעה שלך).

לא משנה מה תחליט לעשות בסוף, כל הכבוד שאתה חושב מבעוד מועד על ההורים שלך וממסה לעזור. חשוב מאוד לשמור על הכבוד שלהם במיוחד לאור הנסיבות ולא לתת להם תחושה של ילדים קטנים שמנחיתים עליהם מה לעשות.

הרבה בהצלחה!

תודה לכולם על התשובות.

יש לי קשר מצויין עם ההורים והם מכבדים את מה שאני אומר.
אני לא חושב שיש להם את הרצון להתחיל לעבור חינוך מחדש על ידי גורם מקצועי עם אפילו עמותה עם רצון טוב.

אז הפיתרון הפרקטי ביותר הוא פשוט לפתוח להם תיק השקעות מנוהל ע"י חברה עם הוראת קבע ופשוט לשכוח מזה?

דרך אגב, אמרת החזר הלוואות, ב-10,000 בחודש.
עד מתי?

ההבדל בין 350 אלף ששוכבים בעו"ש ל 350 אלף בהשקעה מוצלחת הוא זניח ביחס לקצב הבזבוז הנוכחי שלהם. המיקוד צריך להיות בקיצוץ ההוצאות ולא בהשקעות.
מה גם, שאם הם משלמים 10 אלף בחודש להלוואות, אז כנראה שהם חייבים סכום גדול, ואני מניח שלפחות חלקו בריבית לא קטנה, אז השימוש הכי בטוח וסולידי לכסף שנמצא בעו"ש הוא להחזיר את החוב שהריבית עליו הכי גבוהה.

לפני שיגיע השלב שהמדינה תדרוש ממך את כספך כדי לממן אותם

איך בדיוק מגיע שלב כזה? אתה מתכוון לאפשרות שבה הם יהפכו לסיעודיים?

כן...
אם הם סיעודיים ונכנסים לבית אבות ממשלתי, קודם לוקחים כסף מהילדים לפני שהמדינה עוזרת לכסות עלות.

המדינה יכולה לכפות עליך דבר כזה מכורח החוק?

+1 לפעמונים

ההורים מודעים לבעיה?
לחלופין מוכנים לשמוע? עשו חישוב אצבע של מקור הכנסה למחייה אחרי שיפרשו?

אם כן, הצעה אפשרית: לשנמך את דירת המגורים + לקנות דירה להשקעה כפנסיה (לדוג' להפוך דירת 3מ לשתי דירות 1.5מ). אולי ירגישו שונה להשקעה בדירה לעומת שוק ההון / פנסיה.

איך מתקנים את המצב הנוראי ומנסים לבנות פנסייה/רשת ביטחון בדקה ה90

היי
לבנות רשת בטחון כלכלית זה תהליך שלוקח שנים ודורש משמעת פיננסית,
אם לא עשו זאת עד היום,
להתחיל בגיל 60 רוב הסיכויים שזה GAME OVER.

לדעתי, מעבר לעניין שהם צרכים להפנים את מצבם ולהתנהל בהתאם,
המקסימום שניתן לעשות זה לעבוד ככל הניתן, לחסוך מדי חודש כמה שניתן,
ולאחר מכן בשלב שלא יעבדו, לשלב בין קצבאות הזקנה למשכנתא הפוכה על הבית.

מתנצל מראש על הישירות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 51
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 15
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
ה איך דיסקונט מגדרים את הפוזיציה הזאת? - פיקדון מובנה השקעות אלטרנטיביות 7
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A פרוייקטים מעניינים ששמתם עליהם את העין נדל"ן 32
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
E חברים, איך נכון יהיה לי לחשב את ההוצאות האלה באקסל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
ק עם רגל אחת בחוץ - חושש לעשות את הצעד האחרון יומני מסע אישיים 57
R מעוניין למכור את התעודה 1159250 ולקנות 1159235 ב IRA שוק ההון 23
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
R האם אני יכול לעזוב את הבית של ההורים יומני מסע אישיים 27
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
B איך מורידים את הקובץ אקסולידית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
yossik שכן אחד מחמם את המים של הבניין אוף טופיק 25
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
ט לשים את כל הכסף הפנוי בIB שוק ההון 10
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
oferM נתניהו דרש מראש השב"כ להזהיר את לפיד: בלי פשרה על עילת הסבירות הסכנה למלחמה תגדל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 47
A איך אני בודק את התאריך שבו קניתי מניה במערכת ספארק? פוסטים מאיכות נמוכה 1
C ככה מנצחים את האינפלציה? שוק ההון 1
R האם יש דרך לקבל את מדד המחירים לצרכן ב-Google Sheets? מיסים 6
J עמלת סנט למניה - לא מבין את ההגיון שוק ההון 3
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 208
לאץ' להבין את התפלגות הנכסים של בתי ההשקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
D איך אפשר למחוק את עצמי ופוסטים שכתבתי? אוף טופיק 3
A הנחה במס שבח למי שמעמיד את הדירה לשכירות? פוסטים מאיכות נמוכה 0
Z האם Exposure fee באינטראקטיב ברוקר ניתנים לקיזוז רווח הון כעמלות קניה ומכירה או שדרישה לקזזם תעלה את שיעור המס רווח הון ל30% במקום 25%? פוסטים מאיכות נמוכה 3
S האם יש מוטיבציה להשקיע את כספי הפנסיה מרגע שנקבעה הקצבה הפנסיונית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11

נושאים דומים

Back
למעלה