• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת

מה דעתך על הצעת החוק? (פרט ונמק בשרשור עצמו)

• בעד

הצבעות: 9 18.4%
  • נגד

הצבעות: 33 67.3%
  • בעד באופן חלקי

הצבעות: 7 14.3%

• סך הכל מצביעים
    49

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
17,375
קודם כל, הנה הפרסום באתר הכנסת (להיכנס למסמך word שם).
אזהרה - זה יכול להיות שרשור נפיץ דווקא בפורום שלנו שמורכב מהרבה אנשים מחושבים מאד מבחינה כלכלית. סבלנות וסובלנות יעזרו כאן :)
הצעת החוק כוללת הסבר, הצעות לתיקון חוקים מתחומים שונים ומגדירה את האלימות כעוולה אזרחית (כלומר, ניתן לבקש פיצויים אך לא מגיע לידי פליליות).
לנוחיות השיחה, אני מביאה ציטוטים חלקיים מאותו מסמך.
הסבר: "הצעת חוק זו באה להגן על הסובלים מאלימות כלכלית בישראל. אלימות כלכלית היא תופעה נפוצה, שמרבית נפגעיה נשים. אלימות זו היא חלק מאלימות מבוססת מגדר (gender based violenceׂ) שמטרתה השגת זכויות יתר לגבר ושליטה במשאבים הכספיים ובהכנסות האישה. אלימות כלכלית בין בני זוג היא השתלטות של בן או בת הזוג על מקורות ההכנסה המשותפים ועל הנכסים המשותפים, עד כדי יצירת תלות מוחלטת, השוללת מבן הזוג הנפגע גישה למשאבים אלה, ובכך מונעת ממנו עצמאות כלכלית, חופש פעולה, שוויון וכבוד... נוסף על אלימות כלכלית בין בני זוג, אלימות כלכלית יכולה להתקיים בין בני משפחה שאינם בני זוג, למשל כלפי קשישים על ידי בני משפחתם. "
היקף התופעה: "אלימות כלכלית היא תופעה הולכת ומתרחבת בשנים האחרונות בישראל ובעולם המערבי כולו. תופעה זו חוצה מגזרים, גילאים ומעמדות סוציו-אקונומיים. בשנת 2008 כ-5% מכלל פניות הנשים לקו החירום הארצי למניעת אלימות במשפחה ולמען ילדים בסיכון המופעל על ידי ארגון ויצ"ו נגעו לאלימות כלכלית".
הגדרה (חלקית) של העוולה: "ההגדרה מבהירה כי על ההתנהגות להיות חוזרת ונשנית ולא חד פעמית, המתבטאת באחת מהדרכים המפורטות בסעיף...
להלן רשימה פתוחה של דוגמאות המהוות אלימות כלכלית לפי חוק זה: מידור כפוי של בן הזוג הנפגע מכל פן כלכלי משמעותי הנוגע למשק הבית המשותף; מניעת גישה לחשבון הבנק המשותף של בני הזוג או הצגת דיווח שגוי או חלקי של המצב הכלכלי המשותף של בני הזוג; השתלטות בכפייה על משאבים כלכליים עצמאיים ונכסים של בן הזוג או בן המשפחה הנפגע; מניעה כפויה מבן הזוג של השתלבות בשוק העבודה; מניעה כפויה מבן הזוג של פתיחת חשבון בנק עצמאי וחסכונות; חיוב בן הזוג הנפגע בקבלת אישור מבן זוגו על כל הוצאה באשר היא, באורח בלתי סביר; סירוב מימון צרכים הכרחיים של בן הזוג הנפגע או ילדו, באורח בלתי סביר; כפייה על בן הזוג או בן המשפחה הנפגע לחתום על ייפוי כוח שיאפשר לפוגע לשלוט על נכסים או משאבים כלכליים של הנפגע או משאבים משותפים של בני הזוג; כפייה על בן הזוג או בן המשפחה הנפגע לאשר ערבות או הלוואה לפוגע או לאדם הקשור אליו; כפייה על בן הזוג או בן המשפחה הנפגע לחתום על חוזה לרכישת מוצרים או שירותים; העלמת חפצים יקרי ערך, כגון טבעת נישואים, מפתח מכונית, כדי להשיג ציות או סחטנות של בן הזוג, השמדת או העלמת מחשב אישי או חומרים השייכים לאחד מבני הזוג בלבד.

חשוב להדגיש כי דוגמאות אלה הן רשימה פתוחה בלבד ואינן באות לגרוע ממקרים נוספים אשר עונים על הגדרת האלימות הכלכלית לפי החוק ואינם כלולים ברשימה לעיל."

דעתכם? נסיונכם?

מה אם אחד מבני הזוג משמיד ערך סדרתי? זו גם אלימות כלכלית לפי הצעת החוק?

יהיה נחמד אם הממשלה תפתור את בעיות הפרוטקשן והאלימות האמיתית קודם.

הגישה של ריבוי חוקים מעורפלים, ואכיפה סלקטיבית שלהם על ידי הפרקליטות והמשטרה, היא גישה בעייתית מאד למדינת חוק דמוקרטית, היא יותר אופיינית למדינת משטרה טוטליטרית

אם כבר, הייתי מבטל כמה חוקים, ומתחיל לאכוף מה שנשאר באופן אמיתי, לכולם

יהיה נחמד אם הממשלה תפתור את בעיות הפרוטקשן והאלימות האמיתית קודם.
מדובר על עוולה אזרחית, לא פלילית. בן המשפחה יוכל לבקש פיצוי אבל זה לא יהיה תיק פלילי.
ותעשה לי טובה, עמית, בלי ווטאבאוטיזם בפורום יהיה הרבה יותר נחמד והרבה פחות רוטר.

אני רוצה לספר משהו על ויכוחים והבדלים בהסתכלות על הוצאות בבית שלנו.
כידוע לכם, אני בחורה שלא אוהבת להוציא כסף במיוחד. אבל יותר מכך, אני ממש נכנסת לחרדות כשההפרש בין ההכנסות להוצאות הביתיות הוא שלילי.
בשנים הראשונות לחיינו המשותפים, אני הייתי כל הזמן בחרדה והבן זוג היה שנטי לגמרי. היו המון ויכוחים ועצבים, כולל דרישה שלי שאחד מאיתנו יהיה אחראי על החשבון כדי לעצור חריגות (וסירוב של הבנזוג).
המצב בשנים האחרונות הוא פנטסטי: מי בנה תקציב באקסל? מי מבקש כל חשבונית וקבלה ומכניס פנימה באדיקות? הבן זוג!
שלא תחשבו שהתהפכו היוצרות לגמרי...אבל בכל מקרה - אני ממליצה לזוגות שיש להם בעיה כזאת, לתת דווקא לבן הזוג הפזרן לנהל את התקציב :)

לדעתי המטרה של החוק היא כמובן ראויה וחשובה. הבעיה של חוקים מהסוג הזה היא שהרבה יותר קל לאכוף אותם ככל שהעבריין לכאורה דווקא פחות בעייתי. בדיוק כמו במקרה של אלימות פיזית נגד נשים, בו כל פעם שאשה נרצחת על כבוד המשפחה באיזה כפר עיריית תל אביב מתחילה עוד תוכנית נגד אלימות בשכונת צהלה, ככה גם כאן אני חושש שהחוק ייאכף בעיקר נגד איזה בעל לפלף שאשתו רצתה לנסוע לתאילנד והוא החליט רודוס.

הבעיה של חוקים מהסוג הזה
היא קודם כל שיש המון מקום למניפולציות משני הכיוונים. זה תקף לעוד הרבה חוקים שאי אפשר לגדר אותם בצורה מוחלטת.
אני מעריכה שאם הצעת החוק תאושר, הדרך לגידור של מה נכלל בתוך זה יעבור דרך תקדימים משפטיים.

להלן רשימה פתוחה של דוגמאות המהוות אלימות כלכלית לפי חוק זה: מידור כפוי של בן הזוג הנפגע מכל פן כלכלי משמעותי הנוגע למשק הבית המשותף; מניעת גישה לחשבון הבנק המשותף של בני הזוג או הצגת דיווח שגוי או חלקי של המצב הכלכלי המשותף של בני הזוג; השתלטות בכפייה על משאבים כלכליים עצמאיים ונכסים של בן הזוג או בן המשפחה הנפגע; מניעה כפויה מבן הזוג של השתלבות בשוק העבודה; מניעה כפויה מבן הזוג של פתיחת חשבון בנק עצמאי וחסכונות; חיוב בן הזוג הנפגע בקבלת אישור מבן זוגו על כל הוצאה באשר היא, באורח בלתי סביר; סירוב מימון צרכים הכרחיים של בן הזוג הנפגע או ילדו, באורח בלתי סביר; כפייה על בן הזוג או בן המשפחה הנפגע לחתום על ייפוי כוח שיאפשר לפוגע לשלוט על נכסים או משאבים כלכליים של הנפגע או משאבים משותפים של בני הזוג; כפייה על בן הזוג או בן המשפחה הנפגע לאשר ערבות או הלוואה לפוגע או לאדם הקשור אליו; כפייה על בן הזוג או בן המשפחה הנפגע לחתום על חוזה לרכישת מוצרים או שירותים; העלמת חפצים יקרי ערך, כגון טבעת נישואים, מפתח מכונית, כדי להשיג ציות או סחטנות של בן הזוג, השמדת או העלמת מחשב אישי או חומרים השייכים לאחד מבני הזוג בלבד.

הבעיה היא שלכל אחד מהסעיפים עם המילה "כפייה" בתחילתו יש חוק אחר שאוסר אותו, למשל, איסור אלימות או איסור כליאה או איסור סחיטה באיומים. וכל משפט שמתחיל ב"העלמה" נופל תחת איסור גניבה. אז למה החוק הזה ישפר משהו, אם יש הרבה חוקים אחרים רלבנטים למקרה שככל הנראה לא נאכפים?

מדובר על עוולה אזרחית, לא פלילית. בן המשפחה יוכל לבקש פיצוי אבל זה לא יהיה תיק פלילי.
ותעשה לי טובה, עמית, בלי ווטאבאוטיזם בפורום יהיה הרבה יותר נחמד והרבה פחות רוטר.
מדינה שלא נלחמת מלחמת חורמה ברוצחים ואנסים - אין לה את הפריבילגיה המוסרית להתעסק בקטנות.

נראה לי שיש כבר חוקים נגד גניבות לא?

כפמיניסטית מושבעת ,על פניו , הצעת החוק הזו נראית בעייתית מאד. (למעט הנושא של ניצול קשישים או דמנטיים למחצה ...)
עדיף להשקיע יותר אנרגיה בשירות זמין לנשים ,קשישים ודמנטיים ..::> למיצוי זכויות והנגשה של ידע פיננסי

חטיפת השרשור לטיפול המרה - נמחק! (בת העמק)

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
הבעיה היא שלכל אחד מהסעיפים עם המילה "כפייה" בתחילתו יש חוק אחר שאוסר אותו, למשל, איסור אלימות או איסור כליאה או איסור סחיטה באיומים.
זה לא נכון.
החוקים העכשוויים לא כוללים את כל סוגי הכפיה. הם אמנם כוללים יותר מאשר לפני 50 שנה (מותר היה לבעל לכפות סקס על אשתו וזה לא נחשב לאונס) אבל טרם הושלמה המלאכה.
דווקא הבעיה בעיניי היא שקשה למישהו מבחוץ לשים את האצבע איפה ומתי התנהלות מסויימת הופכת לטרור. למישהו אחד ההתנהלות הזאת לא תזיז ואילו לשני תהיה חוויית פחד ממי שמולו. בגלל זה יש קשיים גם עם תביעות בגין הטרדות מיניות (להבדיל מאונס). אחת חושבת שזה מגניב שמספרים לה מה הגוף שלה גורם להם ואילו אחרת תרגיש נגעלת אבל תיאלץ לשתוק כדי שלא יבולע לה. בקיצור, החיים מורכבים ומסובכים אבל טוב שיש פחות ופחות לגיטימיות להתנהגות שלא שמה קצוץ על השני ועל רגשותיו.

אני יכולה לדמיין איך המצב בין בני זוג מתדרדר לטרור כלכלי שאגב לא שונה בהרבה מכל סוג של טרור שעיקרו שליטה על אדם אחר ע"י הפחדה. זה לא מתחיל מהיום הראשון להיכרות אלא תהליך שהולך ומעמיק.
לגבי טרור כלכלי להורה/סב מזדקן - זה גם לא שונה מבחינת התהליך. מתחיל בדאגה להורה שלא מתנהל טוב עם הכסף, ממשיך בהצטרפות לחשבון כדי לעקוב ולשים ברקסים (עד לכאן מכירה מניסיוני) ועלול להמשיך להוצאת כספים ולהשתלטות על נכסים ולפעמים אפילו לזריקת המבוגר מהבית. האינטרנט מלא בכתבות ופסקי דין על זה.

טיפולי המרה נערך החוצה...

דווקא הבעיה בעיניי היא שקשה למישהו מבחוץ לשים את האצבע איפה ומתי התנהלות מסויימת הופכת לטרור. למישהו אחד ההתנהלות הזאת לא תזיז ואילו לשני תהיה חוויית פחד ממי שמולו.

אז מה? נזרוק אנשים לכלא שלא עשו כלום כי מישהו הרגיש מאויים? חייב להיות גבול אובייקטיבי. הרי אנשים יכולים להרגיש מאויימים גם כשהצד השני תמים לחלוטין.

קיצור, החיים מורכבים ומסובכים אבל טוב שיש פחות ופחות לגיטימיות להתנהגות שלא שמה קצוץ על השני ועל רגשותיו.

מסכים, אבל אי אפשר להכניס הכל לתוך חוקים. זה יביא למצב שנזלזל בחוקים.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
סימנתי "בעד באופן חלקי":
בעד מכיוון שהטיעון המוסרי מאחורי החוק מוצדק לטעמי.
באופן חלקי מכיוון שאני לא מבין מה התועלת בו, למיטב הבנתי גם היום ניתן לתבוע באופן אזרחי בנושאים הקשורים לאלימות כלכלית.

אז מה? נזרוק אנשים לכלא שלא עשו כלום כי מישהו הרגיש מאויים?
אתה כנראה מדלג על פיסקאות... מדובר על עוולה אזרחית שבגינה אפשר לתבוע פיצויים. אין כאן שום הצעה לשלוח אנשים לכלא או לפתוח להם תיק פלילי.
לגבי חטיפת השרשור - אם לא תעצרו את זה כאן, אני אמחק את ההתייחסויות לטיפולי המרה בקרוב.
נראה לי שהשרשור ימות ממילא מעצמו
יש מצב שזה מה שיקרה. קצת מלחיץ אנשים להתבטא כאן ומישהו עלול לחשוש שישימו עליו תווית כטרוריסט או כקורבן.

למיטב הבנתי גם היום ניתן לתבוע באופן אזרחי בנושאים הקשורים לאלימות כלכלית
אם תיכנס למסמך word שבתוך הלינק, תראה שיש שם התייחסות רוחבית איפה צריך לשנות חוקים בעקבות קבלת הצעת החוק: חוק זכויות דייר בדיור ציבורי, חוק יחסי ממון בין בני זוג, חוק הבטחת הכנסה, חוק סיוע משפטי, חוק הרשות לקידום מעמד האישה, חוק הרשויות המקומיות.

אם תיכנס למסמך word שבתוך הלינק, תראה שיש שם התייחסות רוחבית איפה צריך לשנות חוקים בעקבות קבלת הצעת החוק: חוק זכויות דייר בדיור ציבורי, חוק יחסי ממון בין בני זוג, חוק הבטחת הכנסה, חוק סיוע משפטי, חוק הרשות לקידום מעמד האישה, חוק הרשויות המקומיות.

נכנסתי ועכשיו אני נוטה להיות נגד.
1. הסעיף העיקרי מאפשר לפסוק פיצוי של עד 120,000 ש"ח לסובל מאלימות כלכלית *ללא הוכחת נזק*, כאשר ההגדרה של אלימות כלכלית בחוק הזה היא אמורפית ומלאה בניסוחים כמו "באופן סביר".
2. טיעון נגדי נוסף הוא שניסוח החוק הוא מגדרי, ז"א מגן על נשים באופו מפורש, כאשר גברים מוזכרים בו פעם אחת בלבד ככאלו העשויים לסבול מאלימות כלכלית. חוק הדוגל בהגברת השיוויון ראוי שינוסח ללא אזכור מגדרי כלל או כך שיפנה לכלל המגדרים באופן שווה.

תיקוני החקיקה המוצעים לחוקים האחרים מרחיבים את ההגדרה של אלימות גם לאלימות כלכלית וזה הגיוני, אך לאור הניסוח העמום, נראה שזה יכול להיות מנוצל לרעה.

נ.ב. אני חושב שכדאי להוסיף את הפיצוי ללא הוכחת נזק להודעה הראשונה, זה אחד הסעיפים החשובים ביותר בחוק הזה. @בת העמק

נערך לאחרונה ב:
אני חושב שכדאי להוסיף את הפיצוי ללא הוכחת נזק להודעה הראשונה
חשבת ככה גם לגבי חוקים אחרים שבהם אפשר לעשות זאת? נגיד, חוק לשון הרע? חוק הספאם?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y בזבוז הוא אלימות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
S לא סולידי, אבל עם יומרות להשתקם כלכלית יומני מסע אישיים 31
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
שמנת חמוצה גישה כלכלית - קפיטליזם, סוציאליזם וכל המאקרו.. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
י התלבטות ביישום תיק ההשקעות שלי לעצמאות כלכלית שוק ההון 21
צ הכוונה כלכלית התפתחות אישית 4
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
ל עיתונות כלכלית אוף טופיק 6
ר טעות כלכלית ותיקונה נדל"ן 44
ITS מחיר למשתכן במודיעין - דירת 3 או 5 חדרים - מה עדיף כלכלית? נדל"ן 12
L מה אתם עוד ממנפים בחיים (לא כלכלית)? או, למה עשיתם מיקור חוץ? אוף טופיק 3
צ לא שולט בעצמי מבחינה כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
H התנהלות כלכלית לזוג מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 294
Will Smith האם על ההורים מצופה לתמוך כלכלית בילדיהם? צרכנות פיננסית 65
F ספרות מומלצת לבניית תוכנית לעצמאות כלכלית התפתחות אישית 3