• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

150K הון עצמי כול השאר משכנתא. מה הסיכון בעצם?

PassiveInvest

משתמש רגיל
דירוג
133
היי,
אנחנו זוג בני 27 וכמעט +1 ( חודש הבא).
כרגע,גרים בשכירות של 3K בחודש כולל חשבונות.
אך, ניאלץ לעבור כנראה לדירה קצת יותר גדולה
יש לנו בערך +- סכום של כ-
500K במניות
150K מזומן.
אפילו קצת יותר אבל גג 700K.
עד היום בערך היו לי התלבטויות אם לקנות דירה או לא והמחשבות די נעלמו לי מהראש, אבל אז בעצם שאלתי את עצמי למה לא? (הרציונל בהמשך)
עוד מעט נפתחת הגרלה של מחיר למשתכן בעיר שאנחנו כן מעוניינים לגור בעיר מסוימת בפריפריה.
אז ככה,
מחיר הדירה יעלה בערך 700 - 750K לכן, בגלל שזהו פרויקט מחיר למשתכן, צריך להעמיד הון עצמי של 10% או סכום של 100K לפחות הגבוה מביניהם (אם אני לא טועה).
לכן, חשבתי לעצמי שגם ככה אנחנו הולכים לשלם שכירות באיזור ה4K בחודש אחרי שהתינוק יוולד, אז למה לא פשוט לקנות את הבית הזה עם הכסף המזומן (150K) ולדאוג למשכנתא כזאת שתהיה בערך 4K בהחזר חודשי ופשוט לקנות את הבית בסוף התקופה.

אלו הסיכונים שאני רואה:

- עיר בדרום, ממש קרובה לרצועה, שמותקפת באופן תדיר בטילים.
- לא סגורים 100% על איפה נרצה לגדל את הילדים ואם נרצה לגדל אותם בעיר לא הכי מפותחת שיש - אנחנו די בתחילת חיינו (אני אמור לסיים תואר ראשון שנה הבאה ואישתי סיימה כבר תואר ראשון אך אמורה לגשת למבחני לשכת עורכי דין רק בקרוב).
- במידה ותבוטל הטבת המס שיש ליישוב כנראה תהיה בריחה המונית מהעיר ושוק השכירויות יהיה ברצפה ובמידה ולא נרצה לגור יהיה קושי להשכיר.
- מכירה של הדירה רק אחרי 5 שנים ( וביחד איתנו כנראה עוד עשרות אם לא מאות של אנשים שירצו למכור - מה שכמובן יגרור ירידה במחיר)
- דירה עם מפרט עלוב של מחיר למשתכן שתגרור אותנו לסבב שיפוצים והתעסקויות של דירה חדשה.

בגדול, כרגע אני ואישתי כן מעוניינים לגור כאן כי ההורים שלנו גרים כאן ואנחנו מקבלים מהם המון עזרה, ואני מאמין שזה יהיה ממש חשוב כשהתינוק יוולד.
זאת המחשבה שעלתה לי לראש.
אשמח לדעות שלכם.

התפיסה הכללית היא שברוב המקרים ההון העצמי שאתה משקיע בשכירות יכול להניב לך יותר תשואה אם הוא מושקע בשוק ההון. לכן אם השיקולים הם כלכלים נטו עדיף לשכור ולא לקנות.

(כמובן שבמקרה הזה יכול להיות הדירה מגיעה בהנחה כה משמעותית שהיא תאפשר לכם למכור אותה בעתיד בתשואה יפה. אני מפקפק בכך אבל אשאיר את החישובים האלו למקצועני הנדל"ן של הפורום @רוני)

ברור לי של שלתמיכה מההורים יש המון משמעות בעת גידול הילדים (לוגיסטית וכספית) אבל אני לא רואה למה אתה לא יכול להשיג את התמיכה הזו אם אתה שוכר דירה לידם.

אם לסכם, אם אתם לא בטוחים שתרצו לגור שם בטווח הרחוק ויהיה קשה להשכיר את הדירה בעתיד אני סבור שעדיף להישאר בשכירות.

באופן אישי אני יכול לספר שבתור זוג צעיר מידי פעם לוחצים עלינו לקנות דירה. התגובה הקבועה שלי היא שאין לי מושג איפה נחיה בעוד חמש שנים ובנתיים אנחנו נהנים מהגמישות בשכירות.

גילוי נאות: הכותב הוא בוט שפיתח מודעות וכעת בוחן את המין האנושי בעזרת צפייה בסרטונים ביוטיוב וכתיבת תגובות רנדומליות ברשת.

מסקנת ביניים בני אדם ממש אוהבים חתולים וכסף.

מסקנת ביניים בני אדם ממש אוהבים חתולים וכסף.
ובישול (של אחרים) ובתים ננסיים (שמישהו אחר גר שם) וכלי עבודה (שמישהו אחר מתפעל אותם)...
אם לסכם, אם אתם לא בטוחים שתרצו לגור שם בטווח הרחוק ויהיה קשה להשכיר את הדירה בעתיד אני סבור שעדיף להישאר בשכירות.
בדיוק כך. ומוסיפה גם את הסיבות האחרות שצויינו למעלה
אלו הסיכונים שאני רואה
אם אתה לא בטוח במיקום וגם לא בתשואה אז לשכור עדיף בעיניי.
כרגע אני ואישתי כן מעוניינים לגור כאן כי ההורים שלנו גרים כאן ואנחנו מקבלים מהם המון עזרה
זה רלוונטי לשנים שבהם הילדים קטנים. אם אתם לא מתכוונים לעשות ערמת ילדים אז תוך 10 שנים בערך כבר לא תהיו זקוקים לעזרה בטיפול (ואולי ההורים כבר יתקשו לטפל)

אני אנסה לסכם את תשובתי למשפט אחד קצר.
"אל תעשה את זה".
במידה ותמנע מהצעתי הראשונה, אני יכול רק לציין את כתובת האתר https://www.paamonim.org/he/ ולהציע שתתפוס תור.

כבר אמרתי לך ש"לא לעשות את זה"?
אז נאמר שוב.
אני אגיד את זה...
"דיור למשתכן" זה חרא דבר וכל מי שמחפש מגיע לו.
מספר המשפחות שפונות אלינו תוך כדי מגורים ב"דיור למשתכן" הוא לא פרופורציונלי לכמות הבניה.
נתנו להם 90% משכנתה, לשלם לפני כניסה לדירה מה שגורר אותם לתשלום משכנתה + שכירות בדרך.
וכן, אני יודע שאפשר תמיד למצוא את מי שדווקא כן הצליח ברכישה ותפס מחיר... כנראה שהיה יכול לקנות דירה בלי זה.
אולי פחות חדר, אולי קומה ~ שתיים נמוך יותר.

התפיסה הכללית היא שברוב המקרים ההון העצמי שאתה משקיע בשכירות יכול להניב לך יותר תשואה אם הוא מושקע בשוק ההון. לכן אם השיקולים הם כלכלים נטו עדיף לשכור ולא לקנות.
אתה מתכוון למשהו אחר לדעתי, ההון העצמי שלא מושקע בשכירות יכול להניב תשואה בשוק ההון. השכירות מאפשרת לך את הגמישות הזאת, וקנית דירה לא (כי הפקדת אותו בידי הבנק כ"הון עצמי").

עוד מעט נפתחת הגרלה של מחיר למשתכן בעיר שאנחנו כן מעוניינים לגור בעיר מסוימת בפריפריה.
מניסיון, שווה לעשות את המחשבות האלה רק אחרי שזכית. אחרי כמעט שנה של הגרלות המשך בלי זכיה (כולל כאלו שהיינו בהן בני מקום) הבנתי שבזבזתי הרבה מאוד זמן על משהו עם סיכוי נמוך שיקרה. מצד שני גם לא נרשמנו לאף הגרלה בעוטף עזה אז אולי הסיכויים שם יותר גבוהים :)

אז למה לא פשוט לקנות את הבית הזה עם הכסף המזומן (150K) ולדאוג למשכנתא כזאת שתהיה בערך 4K בהחזר חודשי ופשוט לקנות את הבית בסוף התקופה.
היי

רעיון מצויין, זה מאפשר לך לגדר עלויות מגורים במחיר רכישה נמוך (למקובל בארץ), ומשאיר לך הון נוסף להשקעה.

בהצלחה !

אתה מתכוון למשהו אחר לדעתי, ההון העצמי שלא מושקע בשכירות יכול להניב תשואה בשוק ההון. השכירות מאפשרת לך את הגמישות הזאת, וקנית דירה לא (כי הפקדת אותו בידי הבנק כ"הון עצמי").

צודק

רעיון מצויין, זה מאפשר לך לגדר עלויות מגורים במחיר רכישה נמוך (למקובל בארץ), ומשאיר לך הון נוסף להשקעה.
בתנאי שההון הנוסף הולך להשקעה.
אם הכסף, כולו או חלקו, יושב במזומן \ אג"ח \ פק"מ אז עדיף כבר להחזיר את המשכתא.

תודה לכולם על התגובות.
רציתי להגיע למחשב על מנת לענות בנוחות על התגובות שלכם.
ההון העצמי שאני שמקיע פה בשכירות הוא 150K שהוא בעצם "מכה קלה בכנף" שהרי 75-78% מההון העצמי ממשיך להיות מושקע בשוק ההון.
הרי בכל מקרה אנחנו נשלם שכירות 4K בחודש לכן מבחינתי ההפסד הוא רק על התשואה האלטרנטיבית על ה-150K.
אנחנו כן מעדיפים להשקיע בשוק ההון, אבל אם אפשר להכנס לתחום הנדל"ן רק עם 150K זה בהחלט אופציה ששווה לשקול, למרות כל הסיכונים שפירטתי בהמשך.
כרגע שוק השכירויות בעיר לדעתי מצוין, ישנו ביקוש ער לדירות חדשות, כנראה בגלל ההטבת מס בגובה 20% שמושך הרבה אנשים.

אם לסכם, אם אתם לא בטוחים שתרצו לגור שם בטווח הרחוק ויהיה קשה להשכיר את הדירה בעתיד אני סבור שעדיף להישאר בשכירות
זה בדיוק החשש, לכן ההתלבטות.
תודה על דעתך.
"אל תעשה את זה".
במידה ותמנע מהצעתי הראשונה, אני יכול רק לציין את כתובת האתר https://www.paamonim.org/he/ ולהציע שתתפוס תור.
היי, אתה טוען כך בגלל התשלום לשכירות כולל תשלום משכנתא בשנתיים/שלוש הראשונות? עד שהבניין יבנה?
דבר שיקשה מאד על ההתנהלות הכלכלית השוטפת?
אין לזה בעצם פתרון? אנחנו לא היחידים שעושים מהלך כזה, מה אנשים עושים? הלוואו גרייס?

מניסיון, שווה לעשות את המחשבות האלה רק אחרי שזכית. אחרי כמעט שנה של הגרלות המשך בלי זכיה (כולל כאלו שהיינו בהן בני מקום) הבנתי שבזבזתי הרבה מאוד זמן על משהו עם סיכוי נמוך שיקרה. מצד שני גם לא נרשמנו לאף הגרלה בעוטף עזה אז אולי הסיכויים שם יותר גבוהים
זכינו כבר פעמיים בהגרלות מחיר למשתכן, מתוך פעמיים שניסינו.
אחת בבאר שבע ואחת בנתיבות. כרגע הזכיה בנתיבות עדיין רלוונטית, אך מעוניינים לבטל אותה ולהרשם לתוכנית האחרת על מנת להרשם להגרלה הקרובה בעיר שאנחו כן מעוניינים בה.

תודה רבה רוני.
בתנאי שההון הנוסף הולך להשקעה.
אם הכסף, כולו או חלקו, יושב במזומן \ אג"ח \ פק"מ אז עדיף כבר להחזיר את המשכתא.
כן, כמובן שההון הנוסף יופקד לתיק המנייתי.

תודה לכולם!

היי, אתה טוען כך בגלל התשלום לשכירות כולל תשלום משכנתא בשנתיים/שלוש הראשונות? עד שהבניין יבנה?
דבר שיקשה מאד על ההתנהלות הכלכלית השוטפת?
אין לזה בעצם פתרון? אנחנו לא היחידים שעושים מהלך כזה, מה אנשים עושים? הלוואו גרייס?
משכנתה גבוהה יותר מה-75% שמוגדר לדירה "סטנדרטית".
פתיחת תאבון של המשפחה "5 חדרים עולה רק עוד ... שח, עדיף הקומה ה-12 בשביל הנוף".
מתחיל עם תשלום משכנתה + שכירות לשנתיים~שלוש, מה קורה אם הכניסה מתעכבת בחצי שנה ~ שנתיים?
לא אמרתי שכל תושבי הבנין פונים אלינו, אבל כנראה שמי שלא פנה אלינו, גם היה יכול לרכוש דירה רגילה בלי "הטבות".
אנשים שוכחים שהועד בית יעלה יותר, שיחליפו מהמפרט של הקבלן ואז צריך בכניסה "פתאום" עוד 100~200 אלף וכבר אין כסף וצריך לקחת הלוואה נוספת יקרה.

ההון העצמי שאני שמקיע פה בשכירות הוא 150K שהוא בעצם "מכה קלה בכנף" שהרי 75-78% מההון העצמי ממשיך להיות מושקע בשוק ההון.
הרי בכל מקרה אנחנו נשלם שכירות 4K בחודש לכן מבחינתי ההפסד הוא רק על התשואה האלטרנטיבית על ה-150K.
אני חושב שזו בדיוק הנקודה שהופכת את הענין לכדאי. אבל זה נכון כל עוד אתם ממושמעים ולא נגררים לשדרוג המפרט של הדירה, לפחות כל עוד לא חייתם בה מספר שנים.

התפיסה הכללית היא שברוב המקרים ההון העצמי שאתה משקיע בשכירות יכול להניב לך יותר תשואה אם הוא מושקע בשוק ההון. לכן אם השיקולים הם כלכלים נטו עדיף לשכור ולא לקנות
זה קצת בעייתי להציג את זה בתור תפיסה כללית.
התשובה תלויה בריבית המימון ,תשואת השכירות ,צפי שינוי מחירי הדיור,אופק ההשקעה, ביכולת המנטלית שלך לספוג הפסדים על הנייר וכמובן סוג הסיכון שמתאים לאותו משקיע.

בגדול, למשפחה ישראלית טיפוסית כדאי לקנות דירה למגורים.

זה קצת בעייתי להציג את זה בתור תפיסה כללית.
התשובה תלויה בריבית המימון ,תשואת השכירות ,צפי שינוי מחירי הדיור,אופק ההשקעה, ביכולת המנטלית שלך לספוג הפסדים על הנייר וכמובן סוג הסיכון שמתאים לאותו משקיע.

בגדול, למשפחה ישראלית טיפוסית כדאי לקנות דירה למגורים.

מקבל שכל המשתנים האלו יכולים להשפיע.

יש לך מקור לטענה על הכדאיות של קניית דירה למשפחה הטיפוסית? זו טענה שקצת מפתיעה אותי.

אם זה אשקלון - אז לא חושב שזו החלטה נכונה
מחירי הדירות שם במגמת ירידה

תוך 10 שנים בערך כבר לא תהיו זקוקים לעזרה בטיפול (ואולי ההורים כבר יתקשו לטפל)
10 שנים זה המון זמן (והמון שעות מטפלת). אם ההורים יתחילו להצטרך טיפול בעצמם, עדיין יהיה יתרון במגורים קרובים אליהם.

מקבל שכל המשתנים האלו יכולים להשפיע.

יש לך מקור לטענה על הכדאיות של קניית דירה למשפחה הטיפוסית? זו טענה שקצת מפתיעה אותי.
משפחה ישראלית טיפוסית לא תצליח לשמר את מרבית ההון בתיק השקעות תנודתי, תוך כדי מגורים בשכירות ורכבים סולידיים.
סביר להניח שמשפחה כזו כנראה תמכור באמצע המשבר , ולא תעמוד ביעדי החסכון אל מול הלחץ החברתי לשדרג כל דבר.

אם אתה לא מבין אותי כנראה שעדיין לא התחתנת והבאת ילדים :)

התחתנתי עדיין אין ילדים. אני מבין את הנקודה שלך.

10 שנים זה המון זמן (והמון שעות מטפלת). אם ההורים יתחילו להצטרך טיפול בעצמם, עדיין יהיה יתרון במגורים קרובים אליהם.
מסכימה עם זה בגדול, אבל ספציפית לפות"ש יש הרבה סיבות (שהוא הביא, לא אני) למה לא כדאי לקנות דווקא בישוב הזה. ואני בעד שהוא וזוגתו ימצאו את המקום שמתאים להם לחיות וההורים יתקרבו אליהם (יודעת שזה לא מקובל אבל זה מה שאני ובעלי תיכננו לשלב של גידול נכדים). זה פשוט שלב שבו יותר חשוב חברה הולמת וחינוך טוב לנכדים יחד עם נוחות וגישה לעבודה של הילדים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S רעיונות לתיק השקעות (150K שקל ) שוק ההון 2
ITS רוצה להעביר קרנה"ש IRA ע"ס 150K ממיטב - לאן אפשר וכדאי? שוק ההון 12
O תיק השקעות ראשון - 150k and counting שוק ההון 9
אחד_שיודע הצהרת הון - האם לדווח על דירה שנרכשה ונמכרה בין הצהרות הון מיסים 2
A קיזוז הפסד הון ללא מכירת ניירות ערך מיסים 1
מ קיזוז הפסד הון ממניות בחול כנגד אגח ממשלתי מיסים 5
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 3
S מתקשה לקפוץ למים (יש הון נזיל) שוק ההון 23
D קיזוז רווחי הון מאקזיט עם חשבון משותף מיסים 1
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
Y פטור ממס רווח הון לעולה חדש מיסים 3
ש דיווח על קיזוז הפסדי הון מיסים 3
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R פטור ממס רווחי הון על תרומת מניות מיסים 8
M החזר לפנסיונרים על רווחי הון מיסים 1
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 14
ר בקשר קיזוז רווחי הון מיסים 5
בן מלך חסכון במס רווח הון מיסים 1
T התחלה מאוחרת בצבירת הון יומני מסע אישיים 16
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
עתיד מתוק מס רווחי הון - כמה מההפסד אפשר לקזז מרווח? שוק ההון 15
fizban הצעת חוק משותפת להורדת מס רווחי הון ל 20% פוסטים מאיכות נמוכה 52
א האם רווח והפסד הון מתקזז גם אם זה ריאלי ונומינלי ? שוק ההון 7
T פעם ראשונה דיווח שנתי על הון זר (שכיר) - ברוקר זר מיסים 4
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
Z תוספת 5% מס בדרישה להכרת הוצאות רווח הון מיסים 6
E רווחי הון על אופציות מיסים 4
Z קיזוז רווח הון חצי שנתי (למי שמדווח כך) מיסים 4
lavi איך ממירים הון לתזרים? צרכנות פיננסית 52
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
I רווח הון/הפסד הון - ישנה הצמדה ? שוק ההון 1
Z האם ניתן לקבל הטבות מס בשל הפקדות לפנסיה מהמס ששולם על רווח הון בשוק ההון? מיסים 14
Z זיכוי וניכוי מרווח הון בשל הפקדה לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
itzik64 קיזוז הפסדי הון בחו"ל-ניכוי במקור מיסים 11
GeraltOfHaifa שלושה בתים ארה"ב אך ללא הון שיקלי, התכוננות נדרשת לקראת קנית נכס בארץ? נדל"ן 16
א Etrade וקיזוז רווח הון מיסים 1
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
A מס רווח הון בחשבון משותף מיסים 9
I הכריחו אותי לממש הפסדי הון - מה עכשיו? שוק ההון 11
מ הצהרת הון - טפסים אינם עדכניים ל31.12.22 מיסים 5
R החזר מס רווח הון ששולם בעקבות הפסד הון בשלב מאוחר יותר מיסים 1
O הצהרת הון מיסים 1
קפיטליסט_מרושע העברת מניות ל IB - מס רווחי הון מיסים 5
ק דמי ניהול יקרים כנגד תשלום מס על רווחי הון - קרנות ישראליות אל מול זרות שוק ההון 2
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
N קיזוז רווחי הון לחייל מיסים 0
מ מס רווחי הון לאחר פרישה מעבודה מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה