• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

״האם אתם או חברים שלכם מצליחים לחסוך בחודש 4000 ש״ח ומעלה?״

@Roi
אני יכול להגיד שבחיפה אפשר לחסוך די בקלות.
אני מסכים שהחלום של הסולידית שייך למי שמרוויח מעל המשכורת הממוצעת ++ בארץ.
מצד שני אם מעריכים את זמן החיסכון פי 2 אז אפשר להקטין את החיסכון ביותר מחצי לכן אולי זה כן אפשרי אבל לפנסיה בגיל 45-55.

באופן כללי אני מסכים עם אדם שלפעמים עדיף לחיות בהווה מלתכנן את העתיד ולחלק מהאנשים ירידה ברמת החיים היא סבל גדול מאוד במיוחד שהמשכורות נמוכות.

• אהבתי
Reactions: Roi
בפועל, כשרואים מה הולך בקניונים, בנתבג ובבתי הקפה בסתם ימי חול
אני מבין את הטיעון ומסכים איתו.
הישראלי הממוצע טס לחו"ל, קונה גאג'טים, מתפנק במסעדות, לוקח הלוואה לרכישת רכב מיצרן, ולא סוגר את החודש, או לכל הפחות לא חוסך יותר מידי (מעבר לחסכון הכפוי).
עשירון 1-3 עניים באמת ואולי לא פזרנים.
עשירון 4-7 עניים ופזרנים, אבל עם שופוני וחובות.

נדמה לי שהבעיה העיקרית אצל השואלת (ואצל מי שהסכימו איתה) נובעת מניסוח השאלה במונחים אבסולוטיים. מי יכול לחסוך XXX ש"ח? כשמנסחים את השאלה בצורה כזו, קל מאוד להשיב בשלילה בגלל שלל סיבות, למשל: אני לא חוסכת מספיק כי אני לא מרוויח מספיק. החוכמה היא לנסח את הבעיה במונחים יחסיים. לכן אני מעדיפה להשתמש במונחים פחות "סקסיים" כמו שיעור החיסכון (היחס בין ההכנסה נטו להוצאה), פשוט מכיוון שהמונח הזה מסייע להבין שהבעיה היא לא חד-מימדית. יש יותר מדרך אחת לפתור את ה"חידה" של עולם ה-personal finance - להגדיל הכנסה, להקטין הוצאה, ולהגדיל את התשואה על ההפרש. הפתרון לחידה הוא שיש לפעול בכל אחת משלוש החזיתות האלה, בגיל צעיר ככל האפשר. לעניין הגדלת ההכנסה - לרכוש מקצוע רלוונטי (ולהתרחק ממקצועות לא רלוונטיים). לעניין הקטנת הוצאות - לפתח מיומנויות מחיה כתחליף להון פיננסי+לפתח את הלך הרוח שמאפשר לחיות טוב על מעט מאד כסף. לעניין התשואה על החיסכון - לוודא שהכסף עושה כסף, ולא סתם נרקב בבנק.

את הטיעון הזה אף פעם לא הבנתי. ראשית, גם אם יש הרבה אנשים בקניונים או במסעדות, אתה לא יכול לדעת כמה הם מוציאים בפועל. שנית, אתה לא יכול לדעת איזה חלק מהאוכלוסיה הם והאם אלו אותם אנשים שאחר כך מתלוננים שהם לא סוגרים את החודש. מהיכרותי: חלקם כאלה אבל לחלקם יש מספיק כדי להרשות לעצמם, ויש הרבה שלא מסתובבים בקניונים ולא טסים לחו"ל ועדיין מתקשים. אני מכירה משפחות שסופרות שקל לשקל במשך כעשור בתקופה שהילדים קטנים. לא טסים לחו"ל, לא אוכלים במסעדות, עובדים מאד מאד קשה, רק בשביל להשאיר את הראש מעל המים. ומדובר באנשים עם השכלה ומקצוע.
את צודקת. התנסחתי לא במדוייק. ההתרשמות שלי כוללת גם היכרות עם מנהגי הבילוי של אנשים שאני מכיר והגילאים של המבלים (למשל, מדי צבא).
גם אני לא מבין איך אפשר לטוס לחול בעשור שמגדלים ילדים קטנים, אבל מסיבה אחרת - נראה לי סיוט לטוס עם ילדים, לא רציתי להשאיר אותם בארץ, ולא היה לי קשה לוותר על טיסות למשך כמה שנים. בכל מקרה, להיות עשר שנים עם ילדים קטנים בבית זו בחירה, שיש לה גם משמעויות כלכליות. אפשר גם אחרת.

נדמה לי שהבעיה העיקרית אצל השואלת (ואצל מי שהסכימו איתה) נובעת מניסוח השאלה במונחים אבסולוטיים. מי יכול לחסוך XXX ש"ח? כשמנסחים את השאלה בצורה כזו, קל מאוד להשיב בשלילה בגלל שלל סיבות, למשל: אני לא חוסכת מספיק כי אני לא מרוויח מספיק. החוכמה היא לנסח את הבעיה במונחים יחסיים. לכן אני מעדיפה להשתמש במונחים פחות "סקסיים" כמו שיעור החיסכון (היחס בין ההכנסה נטו להוצאה), פשוט מכיוון שהמונח הזה מסייע להבין שהבעיה היא לא חד-מימדית. יש יותר מדרך אחת לפתור את ה"חידה" של עולם ה-personal finance - להגדיל הכנסה, להקטין הוצאה, ולהגדיל את התשואה על ההפרש. הפתרון לחידה הוא שיש לפעול בכל אחת משלוש החזיתות האלה, בגיל צעיר ככל האפשר. לעניין הגדלת ההכנסה - לרכוש מקצוע רלוונטי (ולהתרחק ממקצועות לא רלוונטיים). לעניין הקטנת הוצאות - לפתח מיומנויות מחיה כתחליף להון פיננסי+לפתח את הלך הרוח שמאפשר לחיות טוב על מעט מאד כסף. לעניין התשואה על החיסכון - לוודא שהכסף עושה כסף, ולא סתם נרקב בבנק.

נושא החסכון לאורך זמן חשוב מאוד אך הוא מוגבל, הוא תלוי ביציבות תעסוקתית לאורך זמן, בשינוי ביוקר המחייה, בסטטוס המשפחתי, בבן ובת הזוג האם הם שותפים לצורך לחסוך, תלוי בבלתמים הקורים במהלך השנים, בבחירה כיצד להתנהל, במיקום המגורים..........

אני בחרתי בדרך שונה, בשלב מסוים כמשקיע (החל משנת 99) הפסקתי לחסוך, ביצעתי השקעות באמצעות מימון, כאשר השכירות בחודשית המשלמת בין היתר את עלויות המימון היתה סוג של חסכון עבורי, הסוג השני של חסכון היה מימוש נכסים לאחר עליית ערך והפניית ההון להשקעה בשוק אטרקטיבי חדש.

במהלך השנים בניתי פורטפוליו נכסים מניבים גלובלי שהוביל אותי לעצמאות כלכלית. כיום אני ממשיך לפעול ולהגדיל הכנסות פסיביות, ללא הצורך לחסוך או להקטין את עלויות המחיה, אין לי תלות בשכר העבודה (למרות שאני עובד מתוך בחירה).
כפי שניתן לראות ישנה דרך נוספת לייצר ערך והכנסות פסיביות, כאשר בשלב מסוים אין צורך לחסוך יותר. כל אחד צריך לבחור ולפעול בדרך המתאימה לו, איתה הוא מרגיש בנוח.

נערך לאחרונה ב:
למשל, מדי צבא
דוקא חיילים זה החלק בעם שעבורו בעיני הכי מוצדק לבלות בקניונים ובמסעדות. הם מרוויחים לא מעט, יחסית למי שיש לו אפס הוצאות, עובדים מאד קשה או במקום מאד מבאס או שניהם, חלקם לא רואים כמעט את הבית, והסכומים שהם מוציאים בקניונים הם שוליים לחלוטין יחסית למה שיירוויחו אחר כך בזמן די קצר כשילכו לעבוד במלצרות אחרי הצבא.

דוקא חיילים זה החלק בעם שעבורו בעיני הכי מוצדק לבלות בקניונים ובמסעדות. הם מרוויחים לא מעט, יחסית למי שיש לו אפס הוצאות, עובדים מאד קשה או במקום מאד מבאס או שניהם, חלקם לא רואים כמעט את הבית, והסכומים שהם מוציאים בקניונים הם שוליים לחלוטין יחסית למה שיירוויחו אחר כך בזמן די קצר כשילכו לעבוד במלצרות אחרי הצבא.
חיילים בקריה מרוויחים מעט מאד יחסית למחירים במסעדות באבן גבירול.
לא הבנתי. את חולקת על כל שבישראל יש תרבות נרחבת של בילוי בקניונים ואכילה בחוץ על ידי מי שבקושי גומר את החודש ובוודאי לא חוסך כלום?
איפה דיברתי על להיות עם הילדים בבית? רק אמרתי שהם לא טסים לחו"ל. שני ההורים עובדים.
הילדים בבית. ההורים בעבודה . הבנתי שמדובר על הורים עובדים.
הכוונה היא שזה מקשה על נסיעות לחו"ל

נערך לאחרונה ב:
הפסקתי לחסוך, ביצעתי השקעות באמצעות מימון,
לרוב הכותבים כאן חסכון = השקעה
החסכון לא יושב בעוש או בפקם
ולכן כמו שאני משקיע את 50% מהנטו במגוון אפיקי השקעה גם אתה, רק שאצלך זה תיק נדלן ממונף.

את חולקת על כל שבישראל יש תרבות נרחבת של בילוי בקניונים ואכילה בחוץ על ידי מי שבקושי גומר את החודש ובוודאי לא חוסך כלום?
אני חולקת על כך ש*כל* מי שבקושי גומר את החודש ולא חוסך, זה בגלל שהוא מבזבז את כספו בקניונים ואכילה בחוץ.

אני חולקת על כך ש*כל* מי שבקושי גומר את החודש ולא חוסך, זה בגלל שהוא מבזבז את כספו בקניונים ואכילה בחוץ.
ברור שיש עוד סיבות. "תרבות נרחבת" זה אף פעם לא "כל".

אני מעדיפה להשתמש במונחים פחות "סקסיים" כמו שיעור החיסכון (היחס בין ההכנסה נטו להוצאה

נכון רק שזה מתאים לבעלי הכנסה גבוהה מהממוצע
אם נקח הוצאה של 4000 שח שהיא לא גבוהה מדי הרי שכדי לחסוך 50% ממנה המשכורת ברוטו צריכה להיות כ 11000 שח
מה שאומר שמי שמרוויח 8000 ברוטו כנראה יוכל לחסוך רק 25% מהנטו

אם כל הכבוד הפחתת הוצאות אינה טריביאלית ככל שרמת ההוצאה נמוכה יותר.
בגלל זה מי שמרוויח נטו 50k יכול לחסוך 60% בקלות ועם מאמץ קל להגיע ל 75%

ומי שמרוויח 6000 ברוטו לא יצליח לחסוך 50% אלא אם כן הוא הוא מוציא 2500 שח לחודש .... אני מניח שאפשר לתאר תרחיש תאורתי כזה, השאלה אם אפשר למצוא אדם שישכים לחיות כך מגיל 30 עד 120 (במדינת ישראל)

הגישה שלך מתאימה לבעלי משכורות גבוהות מהממוצע / עצמאים מצליחים , וזה בולט בפורום.

מעבר לכך שזה מדד נחמד שלא ברור שהוא משקף מציאות אלא את האמונות של היוצרת

הוא בעצם מחזק את מה שאני מרגיש
"
גבריאל הוא אב חד הורי ל-2 ילדים. כמו גרייס, גם הוא מרוויח 10,000 ש"ח בחודש (120,000 ש"ח בשנה), וחוסך 50% מהונו. מס הכנסה מצפה ממנו להוציא 82% מהכנסתו (משפחה עם 3 נפשות).

כמה קשה לגבריאל לחסוך = (68.7-50)+(50-(100-82))= 13.3- (דרגת קושי: קשה)

מוזלי נשוי ואב לשלושה ומרוויח 20,000 ש"ח בחודש (240,000 ש"ח ברוטו) מתוכם הוא חוסך 30%. מס הכנסה מצפה ממנו להוציא 77% מהכנסתו (משפחה עם 5 נפשות).

כמה קשה למוזלי לחסוך = (88.7-30)+(30-(100-77))= +51.7 (דרגת קושי: קלה).
"

מי שמרוויח מעט לראש יהיה לו קשה מאוד לחסוך (גבריאל)
רווקה אל הורית עם 10000 שח או הייטקיסט עם 20000 שח יהיה להם קל יותר ...

בפועל, כשרואים מה הולך בקניונים, בנתבג ובבתי הקפה בסתם ימי חול (לא רק בחופש הגדול), אני מניח שרק קוראי הסולידית ועוד קומץ של בעלי שכר גבוה מגיעים לחסכון כזה.
רב קוראי הסולידית חוסכים 12000-16000 בחודש לפי הסקר שהיה פה לא מזמן...

מס הכנסה מצפה ממנו להוציא 82% מהכנסתו
מזכיר לי טראומת ילדות של אבא שלי מסתבך עם מס הכנסה כי הם סרבו להאמין שהכסף בבנק ניצבר כתוצאה מחיסכון. הזיכרון הוא של אבא מתעצבן שהוא לא יכול להוכיח שאנחנו לא מבזבזים. לזיכרוני הלא אמין הוא בסוף "הגיע לפשרה" כלומר שילם מס כפול.
אין ספק שנורמת החיסכון בבית הורי היתה רחוקה מאד מהממוצע בארץ, אבל לא ביחס לנורמות בפורום הזה.
יש כאן משהו עם ניסיון או זיכרון דומה, שלו או של ההורים?

מזכיר לי טראומת ילדות של אבא שלי מסתבך עם מס הכנסה כי הם סרבו להאמין שהכסף בבנק ניצבר כתוצאה מחיסכון. הזיכרון הוא של אבא מתעצבן שהוא לא יכול להוכיח שאנחנו לא מבזבזים. לזיכרוני הלא אמין הוא בסוף "הגיע לפשרה" כלומר שילם מס כפול.
אין ספק שנורמת החיסכון בבית הורי היתה רחוקה מאד מהממוצע בארץ, אבל לא ביחס לנורמות בפורום הזה.
יש כאן משהו עם ניסיון או זיכרון דומה, שלו או של ההורים?
קרוב משפחה שלי עבד כנהג מונית ולפי קילומארג' החליטו שהוא צריך לשלם יותר מס, אך עודף הנסיעות היו נסיעות פרטיות שלא הכניסו לו כסף. נאלץ גם להגיע לפשרה ולשלם מס כפול.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ב לחיות על הקצה או ללכת על בטוח - מה אתם הייתם עושים? נדל"ן 14
A תשואה משכר דירה או פוטנציאל עליית הערך - כיצד אתם מתעדפים את ההשקעה שלכם? נדל"ן 15
yossidiv האם אתם מכירים ספרים או דרך יעילה אחרת ללמוד על מינוף ? התפתחות אישית 2
Homer איזון החלק המנייתי : האם אתם מאזנים במיקרו או במאקרו? שוק ההון 6
ה למכור או להחזיק חזק מה אתם הייתם עושים שוק ההון 46
4 אתם חושבים שזה זמן טוב להשקיע בטבע, או שיש מצב שהיא חברה מתה שוק ההון 2
L מה אתם עוד ממנפים בחיים (לא כלכלית)? או, למה עשיתם מיקור חוץ? אוף טופיק 3
מ כל כמה זמן אתם מסתכלים בתיק שלכם או בנתוני המסחר? שוק ההון 6
V RSU - אתם מחשיבים את הכל? או רק את המניות שהבשילו? שוק ההון 11
זרטוסטרא על מה אתם חושבים במושג "מדינות מתפתחות" או "מפותחות"? שוק ההון 1
hommie [סקר] האם אתם שוכרים או בעלים של דירתכם? שוק ההון 6
Y קרן מחקה - מה אתם מעדיפים? דמי ניהול או גודל? שוק ההון 2
C אילו יריחונים/מגזינים אתם קוראים? פוסטים מאיכות נמוכה 2
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ש חוץ מיס/הוט איזה רשת אתם ולמה? צרכנות פיננסית 5
ד האם אתם רואים בנפילה של הביטקוין בשבוע האחרון הזדמנות קנייה ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
T אתם חושבים שיהיה שינוי אחרי המלחמה בממשלה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 354
M כמה נפשות אתם, וכמה כסף בממוצע אתם מוציאים בשנה על חופשות בארץ ובחו"ל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 43
ה מחפש להשקיע בדירות יד 2 בצפון אנגליה, איך אתם יכולים לקדם אותי? פוסטים מאיכות נמוכה 0
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
O הריבית על אגרות חוב לטווח ארוך נושקות ל-5% בוול-סטריט. מהו הגבול בו אתם מתחילים לצאת משוק המניות? שוק ההון 93
S איך אתם משקיעים באג״ח בתקופה הנוכחית שוק ההון 1
נ מה אתם קונים כאשר אתם משקיעים בS&P 500? מה החלופות? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
ל כמה צדקה אתם נותנים בחודש פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 132
S איך אתם ממקסמים חיסכון עם מועדוני צרכנות וקופונים צרכנות פיננסית 10
TheOneTech כל כמה זמו אתם שולחים קריאות מונה לספקית גז שלכם? פוסטים מאיכות נמוכה 0
C אילו נותני שירותים אתם מחזיקים שרצים אתכם במסע לחופש פיננסי ולאחר מכן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
N איך אתם עוקבים אחר ההשקעות שלכם ב-2023? שוק ההון 15
T איך אתם מחכים לרכישת דירה באזור שהגדרתם? נדל"ן 23
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
fizban קרן השתלמות IRA - עם איזה בנק אתם עובדים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 36
S ניתוח טכני - איך אתם עושים? פוסטים מאיכות נמוכה 9
A ברוקר ישראלי - דרך איפה אתם ממליצים להשקיע? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ב עם כמה כסף אתם פרשתם? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
Y איך אתם מחשבים תשואה נדל"ן 6
H איך אתם מתכננים לראות את המונדיאל? פוסטים מאיכות נמוכה 4
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
ס מה אתם הייתם עושים ? דחיית תואר בשנה למען מקום טוב יותר אוף טופיק 13
Shnizelia באיזה תיק גב אתם משתמשים? פוסטים מאיכות נמוכה 12
C איך אתם מתמחרים את שווי הנכס שלכם בתוך הפרוטפוליו השקעות? נדל"ן 11
ה איך אתם עושים את זה ? יומני מסע אישיים 40
R איך אתם מנהלים את הדירה המחולקת? נדל"ן 3
Y כמה אתם משלמים חשבון גז? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 51
כנשר ניהול חשבונות - כיצד אתם מקבלים חשבונות לתשלום? צרכנות פיננסית 25
ט אילו בטוחות אתם מבקשים מהשוכרים? נדל"ן 36
lavi מרגע זה אתם עם כסף - ביטוח דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
deussex האם אתם עושים משהו ספציפי בעקבות האינפלציה, והמצב בשווקים ? פוסטים מאיכות נמוכה 39

נושאים דומים

Back
למעלה